Keresés

Részletes keresés

jbagoly Creative Commons License 2005.02.10 0 0 75
Hello kedves Tamas! Koszonom gyors reagalasod! En ugy tudom,hogy ez a cso a hasnyalmirigy vezetekben van es azt a celt szolgalja, hogy atjussanak rajta az enzimek. Eddig nem ontagulos volt, de most allitolag rendelt az orvos egy ontagulo, tisztithato csovet, ami majd sokaig bentmaradhat az ocsem hasnyalmirigyeben. Az eddig beultetett cso eldugult, s ez a baj, allitolag az ocsem hasnyalmirigye nem termel olyan enzimet, ami odja a kalciumot ezert az lerakodik a vezetekben, s a beultetett csoben is! Lehet, h most oltari nagy hulyesegeket irtam, de en korulbelul ezt tudtam kibogozni a doki szavaibol! Orulnek, ha tudnal errol bovebben irni, hogy tulajdonkeppen milyen alternativ kezelesi lehetosegek vannak egy kronikus hasnyalmirigy gyulladassal kuzkodo ember szamara, hogy egy megfelelo eletminoseget fent lehessen tartani, es hogy ez a beultetett cso tulajdonkeppen mit es hogyan szolgal! Allitolag az epejevel is kezdenek gondok lenni, errol is irhatnal, hogy hogyan fugg ossze a hasnyalmirigy-gyulladas az epevel!! Valaszodat elore is koszonom,s nagyon varom! Azt hiszem elkezdem beleasni magamat a temaba, hogy jobban lassam mi is zajlik a tesommal! Szep napot neked! Julia
TamásD Creative Commons License 2005.02.04 0 0 74

Hahó. Így látatlanban igazán sokat segíteni nem lehet. Annmyi biztos, hogy keress másik orvost. Én debreceni vagyok, itt a klinikán vannak jó gasztroenterológusok, de hát gondolom neked pesti kellene. Hol pontosan ez a beültetett cső? Mi ez? Egy öntáguló stent?

 

TamásD

Előzmény: jbagoly (73)
jbagoly Creative Commons License 2005.02.03 0 0 73
Sziasztok! En egy 26 eves lany vagyok, Julianak hivnak! Nemreg talaltam ra erre a topicra, s nagyon megorultem! Vegigolvastam a hozzaszolasokat, latom azert vannak jocskan akik fiatalkorukban kenytelenek ilyen komoly dolgokkal foglalkozni, mint hasnyalmirigy gyulladas!!!! Hat ezzel en es a csaladom is igy vagyunk!!!! Az ocsem, 22 eves, es kb. egy eve diagnosztizaltak nala KRONIKUS hasnyalmirigy-gyulladast! Senki nem tudja mitol alakult ki, valoszinuleg szuletesi vagy fejlodesi rendellenesseg! Engem is teljesen halalra remisztettek,hogy ha fejlodesi rendellenesseg miatt van, akkor szinte biztos hogy testvereknel egyarant elofordul, de szerencsere nekem nincs semmi bajom! Az ocsem mindig is erzekeny volt a gyomrara, legalabbis mi ezt hittuk, kiskoraban parszor begorcsolt nagy csaladi kajalasok utan (mindigis imadott enni), de soha nem gondoltuk volna, hogy esetleg valami mas van a hatterben! 12 eves koraban elkezdett triatlonozni, 193 centi, mindig is duzzadt az egeszsegtol es az erotol! Aztan valamivel tobb mint egy eve kezdodott a remalom, szinte minden honapban egyszer begorcsolt valami miatt! A haziorvos persze azt mondta, hogy bakterialis gyomorfertozes, es kapott gyogyszert, es par nap utan jobban lett! Aztan surusodtek, es sulyosbodtak ezek a rosszulletek, vegul elkuldtek gyomortukrozesre es ultrahangra es kiderult hogy nagy baj van!!!! A tobbszori rosszulletek es gorcsok kovetkezteben, amik mind gyulladasok voltak, lassan elhalt egy jelentos resze a hasnyalmirigynek, elmeszesedett, s mar nem regeneralodik!!!! Jott a dieta, s a konzultacio az orvossal! Mi zalaegerszegiek vagyunk! Igaz en Pesten elek, s tesom is oda jar suliba, de a szuleink zalaegerszegiek! Egerszegen van egy nagyon kedves adjunktusno, aki sokat segitett tesomnak, s szerzett egy orvost Budapesten a Szent Imre korhazban, akit Topa Lajosnak hivnak! O egy nagyon jo szakember allitolag, es en ezt el is hiszem, de annyi paciense van, es olyan szinten leterhelt es elfoglalt, hogy en minden hihetetlen lassan megy!!! Ha megbeszeltek egy idopontot azt elhalasztottak, ha megbeszeltek egy vizsgalatot azt mindig elhalasztotta, valahogy mindig minden huzodott, s ez mind csak szenvedesekkel jart az ocsemnek!!!! O egy jo szakember, en is ott voltam, mikor elmondta ocsemnek a kezelesi lehetosegeket, csak valahogy ugy erzi az ember, hogy o a milliomodik beteg, akinek a sorsa igazabol senkit sem erdekel!!! Mindenesetre visszaterve a lenyegi dolgokhoz, az orvossal ugy egyeztunk meg, hogy egy csovezeses eljarast fog alkalmazni, tehat a hasnyalmirigybe bevezetnek egy csovet, ami segit abban hogy atjussanak rajta az enzimek! Ugyanis az elmeszesedett hasnyalmirigy elzarodott, s nem jutnak at rajta az enzimek! Na ez a csovezeses dolog is egy halal volt! Nagyon megszenvedte tesom, ledobbott magarol tobb mint 10 kilot! De utana legalabb mukodott egy darabig! Aztan a doki azt mondta, hogy majd ekkor meg ekkor kicsereli a csovet! Termeszetesen ez az idopont is eltolodott, es tesom mar eleg rosszul is volt, mivel a cso mar nem mukodott szerintem megfeleloen! Azota is meg huzodozik a dolog, mert kozben szerintem amiatt mert nem lett idoben kicserelve a cso, megint begyulladt a hasnyalmirigye es most megint csak szenved, az orvos szabadsagon, a kezunk megkotve................................. En valahogy ugy erzem, hogy nem igy kellene ezeknek a dolgoknak mennie!!! Nagyon-nagyon elkeserit az ocsem allapota! Mi nagyon jo testverek vagyunk, mindig is torodtunk egymassal, es nagyon megvisel ez az egesz, es foleg a tehetetlenseg! Utalom ha tehetetlen vagyok! Azert irtam be ebbe a topikba (most mar jo hosszura sikerult) mert szeretnem a tanacsotokat kerni, hogy hol talalhatnek neki egy jo orvost, aki ebben a temaban a toppon van, es tobb figyelmet szentel a betegeinek! Illetve orulnek, ha irnanak nekem olyanok, akik ebben a betegsegben szenvednek, s megjartak tesommal egyutt a poklot, s igy talan megoszthatjatok egymassal a tapasztalatokat, s segithetitek egymast a jovoben! Mar elfogadtuk, hogy egesz eleteben dietaznia kell, s nem ihat alkoholt, elfogadtuk, hogy egy ido utan cukorbeteg lesz! De azt nem fogadom el hogy ne tudjanak neki biztositani egy megfelelo eletminoseget!!!!! En ugy gondolom, ha lenne egy orvos, aki normalisan odafigyel ra, es idoben megteszi a lepeseket (vizsgalatok, csocsere, stb.) akkor fenntarthato lenne egy megfelelo eletminoseg! Mikor az elso csovet beraktak, ra egy-ket honapra, nagyon jol felerosodott, s minden rendben volt kb. fel evig. Utana mar nem funkcionalt megfeleloen a cso! Most megint nem tud enni semmit, folyamatosan fogy a tapszerek ellenere, amiket beletomunk, es allando fajdalmai vannak! Most mar befejezem, mert szerintem senki nem birja vegigolvasni ezt a levelet, olyan hosszu lett! Elnezest erte, de most nagyon zaklatott es elkeseredett vagyok! Mindenkinek szep napot, es jo egeszseget kivanok! Julia
TamásD Creative Commons License 2005.01.03 0 0 72

Halihó!

 

Én igazából nem hallottam olyanról, hogy mindenki hízik, és igazából okát sem látom, hogy miért lenne így. Azzal, hogy kikerül az epehólyag, legfeljebb az epe tárolása szűnik meg, de attól még az epe ugyanúgy funkcionál, tehát szerintem az emésztésre nincs hatása. Amit el tudok képzelni, az az, hogy az emberek a műtét után talán felszabadultabban, többet esznek, mivel nem jelentkeznek a görcsök. Az valóban igaz, hogy egy-két hónapig epekímélő (zsírszegény, fűszerszegény, kvázi semmi ami magyaros) diétát kell tartani, utána fokozatosan vissza lehet térni a normál étrendre, de azért később is csak óvatosan a zsírral.

Jujj, két görcs egyszerre, kemény lehet. Remélem, legalább az egyik ok megszűnik akkor.

AZ ERCP során gondolom megcsinálták az EST-is, vagyis bemetszették, megtágították a bélbe vezető záróizmot, vagyis a kis kövek könnyebben el tudnak távozni, ezért nem görcsölsz be annyira.

Sok sikert!

 

TamásD

Előzmény: nobolond (71)
nobolond Creative Commons License 2005.01.02 0 0 71

Kedves TamásD !

Egyelőre mégiscsak itt "társalgok" Veled - hátha hamarabb válaszolsz -.

Ami az általad említett kérdést illeti számomra "nem kérdés" : mielőbb szeretnék megszabadulni a kövektől.

Januárban kapok majd időpontot a sebész(ek)től.

Aggályom csupán egyféle: állítólag minden megműtött epeköves csúnyán elhízik.

Igaz ez ?

Persze tudom "a leckét": annyira hízik mindenki, amennyire eszik.

Nos : én szeretek enni és jóízűen . Azt egybehangzóan tudom, hogy a műtét után néhány héttel ? hónappal ? gyakorlatilag megszűnik a diéta szükségessége.

De megnő az étvágy is - vagy ugyanakkora marad mint korábban ? -

 

Egyébként az utóbbi hetekben többször is távozott vesekő tőlem ( véres vizelet, majd színes gombostűfejnyi kövecske )

Így aztán tegnap este EGYSZERRE volt vese- és epegörcsöm !

(Az epegörcs a jobb bordaívem alatt, a vesegörcsöm a jobb oldali deréktájon jelentkezett és felváltva "versenyeztek" melyik fáj jobban. A vesém a "régi ismerős módon" fájt - rögtön ráismertem -, az epehólyagom fájdalmában  pedig mostanában

"frissiben" volt részem - ez utóbbi néha középtáji hasizomfájdalomszerűvé

alakult át -. 

Igaz nagy nehezen 5 óra eltelte után - jónéhány fájdalomcsillapítóra - elmúlt(ak).

Másfél hónappal kórházból való hazajövetelem után ez volt a második komolyabb

- az előző ugyebár dec. 26-án volt , de az is megállt -.

Lehet, hogy az ERCP után már nem tud úgy kifejlődni mint korábban és megáll egy idő után ? 

 

Kérlek válaszolj , és boldog új esztendőt Neked és mindenkinek!

Előzmény: TamásD (70)
TamásD Creative Commons License 2004.12.29 0 0 70

Örülök, hogy sikerült "megfogni" a bajt. Innen aztán kezdődik a dilemma, kivetetni, nem vetetni...

 

TamásD

Előzmény: nobolond (68)
nobolond Creative Commons License 2004.12.28 0 0 69
"valami oka csak kellett hogy legyen -. "
Előzmény: nobolond (68)
nobolond Creative Commons License 2004.12.28 0 0 68

Kedves TamásD és Sorstársak !

 

Örömmel (?) írom Neked (és Nektek) hogy idézett számú kérdésedben "jogosan kérdeztél": tegnap kiderült, hogy NEKEM IS EPEKÖVEIM VANNAK !

Történt ugyanis, hogy előző - dec. 27-i  - hozzászólásom  ideje alatt - mint ott is leírtam a "szimptómákat" ( - ah, de szakszerű vagyok ! -...) görcsöm volt. Kálmos tea és több fájdalomcsillapító után éjjel 1 ó 10 perckor abbamaradt. 

Ekkor kerültem igazán dilemmába : most mit csináljak - a görcsnek ugyan vége, de valami oka csak kellet hogy legyen -.

Most kellene egy GYORS laborvizsgálat 27-én reggel. Ha a háziorvoshoz megyek ott leveszik a vizsg. anyagokat - 1 hét.

SZTK-ban 2 nap, KH-i laborban talán késő délutánra.

Úgy határoztam, hogy - mivel most éppen semmi bajom - vonatra ülök és elutazom A-ból B-be (A-ban lakom - a helység kezdőbetűje valójában nem A !- )  és megnézetem B-ben is. Ha a labor rossz, maradok B-ben a KH-ban, ha a labor elfogadható hazajövök.

És lám: B-ben UH-gal elsőre találtak több 3-5 mm-es epekövet.
MEGVAN AZ OK !

(Az más kérdés, hogy annakidején a laboreredményeim magas amiláz értéket mutattak, de ezek szerint a pancreatitis inkább következménye volt eme kavicsaimnak.)

Csak azt nem értem, hogy lakóhelyemen a KH-ban többen is néztek UH-gal ( főorvosnő, professzor úr is ) legalább 4x és nem találtak semmit !

Műtétem majd időpont egyeztetés után januárban lesz B-ben - és utána ha kell is diétáznom nem pancreatitis-es, hanem "CSAK " epe- diétát kell tartanom. 

Tehát a két rossz közül a kevésbé rossz.

Köszönöm a kálmos tea receptet és mindenkinek jó egészséget ! Ezek után feltehetően "átköltözöm" az epekő topicra.

Előzmény: TamásD (30)
Törölt nick Creative Commons License 2004.12.27 0 0 67

Sziasztok.

Én 18éves koromban voltam hasnyálmirígy gyulladás miatt kórházban mintegy másfél hónapig.

Kaja és ital nélkül tápszondán,9200-as amilázzal.

Egy hónapig diétáztam,azóta nem.

Eszek iszok ami tetszik.

Tünetmentes vagyok.

 

_mirasorvino_ Creative Commons License 2004.12.26 0 0 66

a hecket megsütheted alufóliában a sütőben. vagy ha van lapsütőd abban. megfűszerezed valamivel, amit szabad, és picit sózhatod. minden hús megsül így. ha száraznak érzed, és nem szereted úgy, akkor fóliában csomagolj mellé zöldségeket.

 

én persze húsmentes diétát csinálnék, a hasnyálmirigy-gyulladás komoly dolog. krumpli, zöldség, barnarizs. nagyon kevés sovány túró vagy joghurt, kefírféle.

 

a fájdalom miatt nem lenne érdemes orvoshoz menned???

Előzmény: nobolond (65)
nobolond Creative Commons License 2004.12.26 0 0 65

Sajnos tegnap délután óta "van valami" - tegnap még csak enyhén. Gyorsan "bevetettem" a kálmost - azóta többször is - , de ma este fél hét körül már erősebben kezdett fájni a köldököm körül, aztán fél óra múlva "átment" a jobb bordaív alá és azóta elég erősen fáj - bár "még" nem hányok és levegőt is kapok - Elég éles a fájdalom. Iszom a kálmos teát de nem tudom mi lesz.

( Az is valami, hogy az ünnepeket - majdnem - végig "kibekkeltem"... )

Természetesen alapvetően nem szegtem meg a diétát - bár lehet, hogy kissé "kilengtem":

Karácsonyi (24-i ) ebéd. sovány túrós főtt tészta kaukázusi kefírrel

karácsonyesti vacsora: gesztenyés pulykamell, vaníliás krémtúróval töltött tekercspiskóta szeletek és 1 - azaz egy - kis kocka ( 3x3 cm) kissé margarinnal készült almáspite

25-én reggeli "bótti" sovány karamellás tej ( nem kakaó - később láttam csak, hogy karamellás tejITAL, melyben tejszín is van ) 2 zsemlye light margarinnal, pulykasonkával

ebéd: mint 24-én vacsorára , de a piskótához a kórházban 150 g-os szénhidrátra kapott  diabetikus málnalekvár, amiket akkor eltettem... ( nem vagyok cukros)

vacsora : mint az aznapi reggeli

Ma - 26-án - reggelire mint tegnap vacsorára, de margarinos megkenés nélküli zsemlyékkel, angol tea cukorpótló laktózzal.

Ebéd: krumplifőzelék babérlevéllel ( a kórházban is így csinálják, megkérdeztem )kauk. kefírrel és főtt - műbeles - virslivel és piskótatekercs szelet ÜRESEN

Hát mondjátok meg - ezekből mi a tilos - ?

TamásD Creative Commons License 2004.12.23 0 0 64

Boldog, hasi görcsöktől mentes Karácsonyt és Új Évet kívánok én is mindenkinek.

 

TamásD

Előzmény: nobolond (63)
nobolond Creative Commons License 2004.12.23 0 0 63

TamásD-nek és valamennyi sorstársamnak  boldog karácsonyt és jó egészséget !

 

nobolond

nobolond Creative Commons License 2004.12.19 0 0 62

Kedves TamásD és Sorstársak !

Kérdéseim most másirányúak lesznek - elsősorban a követendő diétával kapcsolatban -.

Elég sok és sokféle diétaleírást "szedtem össze" közülük néhány ellentmond egymásnak.

Az alkohol, a túl zsíros, nehéz, puffasztó, csípős és erősen savanyú ételek tilalma egyértelmű számomra.

(Ezekből a füstölt és ementáli típusú sajtokat, a vörös-és zöldhagymát, a mustárt és az erőspaprikát "fájlalom" a legjobban...

DE: ugyan miért tilosak a rántott húsok, a kemény tojás ( persze legfeljebb napi 2 db) ? 

Hiszen a rántott húsok - hacsak nem mócsingos húsból készülnek - ugyancsak száraznak tűnnek az evés során számomra, nem érzem a sok felszívott zsíradékot a panírban.  

Olvastam olyat is, ahol a hecket is ajánlják a diétában.

Magam a balatoni és egyéb helyeken vett és evett heckek után kénytelen voltam kezeimet alaposan zsírtalanítani - azaz hogy lehet a heck-et zsír/olaj nélkül megsütni (feltehetőleg járatlan vagyok a szakácskodásban)

Lehet-e enni palacsintát ? - persze nem tudom hogy lehet megsütni zsír/olaj nélkül - mert tapasztalataim szerint a legkitűnőbb teflonbevonat esetén is kell némi zsíradék...

És mi a helyzet a májételekkel ? Hogy resztelt vagy Marschall-májat nem lehet enni azt még értem - bár majd megveszek értük - ...

A liba- és kacsamáj érthetően tilos - hiszen ezeket az állatokat - és a májukat - direkt hízlalják. Nade a sertés- marha- és borjúmáj - tudtommal - egyike a legsoványabb húsoknak. Csakhát ezeket hogy lehet elkészíteni zsíradék nélkül ?

Emellett - a máj - mint szerv az adott élőlény legfőbb méregtelenítő szerve.

Minekünk pedig - hasnyálmirigy mellett - éppen a májunkat nem célszerű terhelni, hiszen a máj/epehólyag és a pancreas "testvérek", vagy legalábbis "unokatestvérek".

Azaz világosabban: milyen hatással van a máj - mint étel - a májunkra - mint szervünkre  ?  Nem fenyeget-e az a veszély, hogy az elfogyasztott májétellel plusz felgyülemlett mérgeket veszünk magunkhoz ? 

Mi a helyzet a kenőmájasokkal és a májkrémekkel ? A "jófajta"  drágább kenőmájasban - talán - máj is előfordul, az olcsóbbakban inkább füstölt fejhús, szalonna, bőr...

Azt is írják - egybehangzóan - hogy a kelt tészták tilosak. A kenyér is kelt tészta pirítva és másnaposan mégis lehet enni, a kalácsot nem...

( Mellesleg kb. 3 hónapja vettem egy kenyérsütő gépet, mely finom eredményekkel működött  - eleddig...)

Mi a véleményetek/tapasztalatotok ? Írjatok - de kérlek ne diétaleírást küldjetek/idézzetek, hanem saját tapasztalatokat !!!

 

TamásD Creative Commons License 2004.12.19 0 0 61

Hahó.

 

Teljesen igazad van, a pancreasban tárolt előenzimek csak a bélben aktiválódnak. A pancreatitist pont az váltja ki, hogy a felgyülemlett emésztőnedvben idő előtt/rossz helyen aktiválódnak ezek az enzimek, és kezdik el emészteni magát a pancreast.

Ennek a pontos magyarázatát nem tudom, illetve asszem pontosan senki nem tudja. Összefüggésbe hozzák az alkohollal, ami megváltoztatja a pancreasnedv összetételét, illetve a tripszin nevű enzim aktiválódásával, meg a gyulladásos mediátorokkal, de ez már nekem túlságosan elméleti tudomány. Ahogy mondtad, az emberi szervezetben sokminden összefügg sokmindennel.

 

TamásD

Előzmény: nobolond (59)
nobolond Creative Commons License 2004.12.18 0 0 60
( a "béllnedv" természetesen bélnedv
Előzmény: nobolond (59)
nobolond Creative Commons License 2004.12.18 0 0 59

Köszönöm a választ - de most hadd jöjjön a "félművelt laikus" tudálékos kérdése - : én - eddig - úgy tudtam, hogy a panceasban csak előenzimek képződnek és csak a bélben - egy enzim hatására - válnak "élessé" - illetve akkor, ha epe vagy béllnedv jut fel a hasnyálmirigybe - mert ez utóbbi esetekben "szerencsétlen" hasnyálmirigy  - tévesen - érzékeli a "bélkörnyezetet " és emészteni kezdi önmagát.

Ezek szerint nem így van ?

Meg ne haragudj hogy ezt írtam, - ez nem vitatkozás, vagy akadékoskodás - de én így tudtam - javíts ki, ha rosszul -

És üdv Neked minden válaszért !

Előzmény: TamásD (58)
TamásD Creative Commons License 2004.12.18 0 0 58

Hahó, elnézést a késlekedésért.

 

A pancreatitis kiváltó oka mindig az, hogy a pancreas nedv valamilyen okból nem tud megfelelő ütemben kiürülni a mirigyből, pangani kezd, és jobb híján magát a pancreast kezdi el emészteni, hiszen erős fehérje, zsír és egyéb "lebontóenzimeket" tartalmaz. A gyulladást kiváltó ok, teszem fel az étel vagy alkohol fizikailag természetesen nem találtkozik a pancreassal, az már nagyon csúnya eset...

 

Akut pancreatitisnél ez a torlódás amiatt van, hogy pl. egy kiadós disznótoros után egyszerre nagyon sok zsír jut a szervezetbe, ezért az agy arra serkenti a mirigyet, hogy mint az őrült termelje az emésztőenzimeket. Csakhogy a normál igénybevételre "tervezett" elvezetőcsövecskéken a sok emésztőenzim nem tud egyszerre kiürülni, és kész a baj. Ez tehát ez egy relatív túlsúly.

 

Krónikus pancreatitisnél a baj inkább az, hogy a korábbi gyulladások miatt már hegesedések alakultak ki a pancreasban, az elvezetőcsatornák károsodtak, tehát már kis inger is elég, kisebb mennyiségű emésztőnedv is fel tud torlódni, aztán a végeredmény hasonló.

 

Ez volt a zsíros étel. Az alkohollal érdekesebb a helyzet, mert pontosan nem tudjuk, hogy miért vált ki pancreatitist. Az egyik elmélet szerint az alkohol hatására kis fehérjedugók alakulnak ki a kis elvezetőcsatornákban és zárják el azokat. Továbbiakban mint fentebb... A másik vélemény, hogy az alkohol közvetlenül károsítja a pancreas szövetet.

 

Szintén kiválthat pancreatitist mechanikai irritáció (epekövek, műtét alatt a sebész:), ERCP vizsgálat); magas vér trigliceridszint; különböző fertőzések (pl. mumpsz), gyógyszerek, fejlődési rendellenességek, bár ezek azért ritkák. Én a mumpszon kívül más konkrét vírusfertőzésről nem tudok, ami kiváltó ok lenne.

 

Huhh.

 

TamásD

 

Előzmény: nobolond (56)
nobolond Creative Commons License 2004.12.18 0 0 57

Kedves TamáááásD !

Kérlek válaszooooolj !!! - amennyiben ráérsz... 

 

Egyébként úgy tűnik a kálmosgyökér-mentőövben lehet valami.

Immár egy-másfél hetenként mutatkoznak fenyegető jelek nálam és ilyenkor alkalmazom - sikerrel -.

(Utána persze egy-két napig - inkább egyig - csak teázom és kekszelek...)

Az az igazság, hogy néha egy icipicit lazítok a diétán - leányomtól kaptam dejós száraz kekszet - 3-4 db-ot ettem, megpróbáltam a "bótti" karamellás tejet, gyorsfagyasztott rumaromás gesztenyepürét (nem rumos, csak aromás és hab nélkül ) rizsfelfújtat málnaszörppel, gyulai kenőmájas zsemlyét, vékony light- margarinos friss zsemlyét...

Lehet, hogy ezek még koraiak ? (Immár egy hónap telt el az örömteli kórházi távozásom után...)

 

U.i:

Mint látjátok - kérésemre - végre összevonták a topicot egy régebbivel, amit nyitáskor nem vettem észre. Érdemes okulásul a korábbiakat is elolvasni...

nobolond Creative Commons License 2004.12.10 0 0 56

Kedves TamásD !

Válaszaid meggyőzőek és őszinték - nagyon köszönöm ! -

(Természetesen mostanában még hosszú hónapokig eszemben sincs egy korty szeszt is inni.)

De ha már itt tartunk : amennyire én tudom az alkohol halad át leggyorsabban az emésztőrendszeren - természetesen hamar fel is szívódik -. Nos, azt értem, hogy a táplálék - jelen esetben az alkohol - közvetlen hatást fejt ki a gyomorra és a belekre hiszen bennük van, közvetlenül érintkezik velük. Mivel a szesz fel is szívódik a vérbe azt is értem, hogy a keringéssel eljut mindenhová.

Nade ha én pl.: most disznótorost  vagy töltött káposztát ennék ( egyelőre nem tervezem) mért "sértődik meg" a hasnyálmirigy - hiszen "csak" előállítja az emésztőnedve(ke)t, eljuttatja a közös csövön a bélbe és nem érintkezik az emésztendő táplálékkal  ! -  "Mi más dolga van vele ?" - közvetlenül nem izgatja, nem irritálja, nem nyomja ...

Feltehetőleg naív a kérdésem - hisz az emberi szrvezetben minden mindennel összefügg - ...

És mi a helyzet a légúti vírusokkal ? Tudnak ott (is) galibát okozni - vagy a pancreatitis vírusai ms típusúak ?

 

Előzmény: TamásD (55)
TamásD Creative Commons License 2004.12.10 0 0 55

Erre nagyon nehéz felelősségteljes választ adni. Ha a maximális biztonságot nézzük, akkor természetesen nem lehet inni semennyit. A gyakorlatban én talán nem lennék ennyire végletes, de hát ugye könnyű így "távolról" okosnak lenni. Inkább azt mondom, hogy a tapasztalatom az, hogy sokan, akik visszaeső pancreatitisesek, azok azért csak nagyobb kihágás után jönnek vissza akut rohammal. Amikor megkérdezzük őket, akkor elmondják, hogy azért egy-két sört meg szoktak inni közben is, "de hát doktor úr, tetszik tudni, most volt ez a Mária nap..." :)

Ami fontos, hogy tényleg csak nagyon ritkán, keveset és ne töményet.

 

A második kérdésre elvileg igen a válasz, hiszen a fájdalom gyakran lehet egész hasra kiterjedő, görcsös. Másrészt viszont az nem tipikus tünet, hogy hol fáj egy kicsit, hol nem. Elméletileg a pancreatitis nem szokott tartósan, mintegy előrejelzésképpen fájogatni, hanem ha belobban, akkor viszonylag hirtelen kezdettel fáj, mint a veszedelem. Elképzelhető, hogy ennek a bizonytalan fájdalomnak más oka van.

 

TamásD

Előzmény: nobolond (52)
nobolond Creative Commons License 2004.12.10 0 0 54

Íme a Net-en - eddig talált - leírások a kálmosgyökérről - több szócikkből, több helyről:

 

 

Erősítő hatása miatt a kálmosgyökér gyomor- és bélfelfúvódás, hasi fájdalom esetén használható, de segít mirigy-megbetegedések és köszvény ellen is. A gyökér nagy mértékben elősegíti a nehezen emésztő gyomor és bél nyáktalanítását. Anyagcsere- és bélrenyheség esetén éppúgy ajánlható, mint sápadtság és vízkór esetén.

Hatóanyag: illóolaj (cisz-izoazaron, izoeugenol-metiléter), keserűanyag (acoran), cseranyag, nyálkaanyag

Hatás: étvágyjavító, emésztést elősegítő, szélhajtó

Javallat: Főleg emésztést elősegítő, étvágyjavító és szélhajtó készítmények alkotórésze. Nyugtató és görcsoldó hatással is bír. Szabályozza a gyomorsav termelést, fokozza a vérkeringést. Gyomorfekélyes és reumás betegek kezelésére.

 

KÁLMOS (Acorus calamus)

Anyag: Az Európa, Ázsia és Észak-Amerika mocsaraiban és tavainak szegélyein található magas, illatos, kard-levelű növény gyökere.

Használat: A gyökereket késő ősszel vagy tavasszal összegyűjtve, megmosva, a gyökérrostoktól megtisztítva mérsékelt hőmérsékleten megszárítva. A gyökeret rágni is lehet, vagy összetörve és felforralva teaként inni. A dózis 5-25 cm között változhat. A gyökerek idővel megromlanak. Általában egy év múlva már nem hatásos. Száraz, hűvös, zárt helyen tartandó.

Aktív hatóanyagok: Azaron és béta-azaron.

Hatás: Egy ceruza vastagságú kb. 5 cm hosszú szárított gyökér stimuláló és vidám kedvet ad. Egy 25 cm hosszú gyökér hallucinogén és tudatállapot változtató. (Ld.: azaron)

Ellenjavallat: Az FDA rosszalja a kálmos használatát és kereskedelmét ezért direktívákat állított ki bizonyos gyógynövény-kereskedők számára, hogy ne árusítsák a nyilvánosságnak. Az FDA direktíva egyszerűen a zaklatással való fenyegetés udvarias formája, alapul szolgáló törvény nélkül. Jelenleg nincs törvény a kálmos ellen. Néhány kísérlet kimutatta, hogy a kálmos olaja jelentős mennyiségben növeli a daganatos megbetegedések arányát patkányoknál. Észak Alberta Cree indiánjai közül sokan kálmost rágcsálnak orálhigiéniából és stimuláló tonikként. Látszólag semmilyen mellékhatástól nem szenvednek. Valójában, akik használják jobb általános egészségnek örvendenek, mint azok, akik nem.


Gyöktörzse képezi a drogot, amelyet késő ősszel vagy kora tavasszal gyűjtenek, majd szellős, árnyékos helyen szárítják. Az így nyert drog kellemes illatú, íze kesernyés, fehéresszükre színű, szivacsos állományú. Tartalmaz: 1,5-3,9% illóolajat (izoazaron, izoeugenol, pinén, kámfor, kamfen, eugenol stb.), 0,2% keserűanyagot, gyantát, festékanyagot, 25-40% keményítőt.
Leginkább borok, likőrök, aperitif italok, gin és a piemonti olasz vermut ízesítője. Gyümölcslevesek, gyümölcssaláták, kompótok fűszerezésére is használják. (Régen a cukrozott gyöktörzseket is fogyasztották.) Étvágygerjesztő, emésztést elősegítő, epekőhajtó teakeverékek és tinktúrák alkotója. Gyógyfürdőként, főleg csontrendszeri betegségeknél, de vérzéscsillapításra is használják. A népgyógyászatban az alacsony vérnyomást és a vérszegénységet gyógyították vele.
Az acorus elnevezés az akoros = telhetetlen szóból származik, amely az éhséget fokozó, illetve étvágyjavító hatására utal.

 

Gyomor és bélbetegségeknél alkalmazható, emésztésre ható, emésztést elősegítő gyógynövények

Stomatikumok, (étvágygerjesztők) carminatívumok (szélhajtók)
Az ebbe a csoportba tartozó gyógynövények fő hatóanyaga a keserűanyag.
Csoportosításuk:

  • Amarumok
  • Amara-aromatikumok
  • Aromatikumok
  • Hatásuk a következő: izgatják a szájban lévő keserűíz-érző idegvégződéseket, fokozzák a nyálelválasztást, a gyomor- és bélszekréciót. Ehhez járul még az illóolajok szekréció (elválasztás) fokozó hatása, valamint az illóolajok és egyes keserűanyagok görcsoldó, gyulladáscsökkentő, antiszeptikus (fertőtlenítő), antibakteriális (baktérium ölő) és antifungális (gombaölő) hatása. A bélperisztaltikát fokozó és szélhajtó hatásuk miatt segítik a rossz emésztés során felszaporodó káros gázok szervezetből történő eltávolítását.

    Kálmosgyökér...

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Gyomor és bélbetegségnél alkalmazható gyógynövények:
    Elégtelen emésztés következményeképpen a belekben gázok keletkeznek, mely teltségérzéssel jár együtt. Ezeken a panaszokon segít az ánizs, köm
    ény illóolaj tartalmú tea. Az étvágyjavításra elsõsorban a keserûanyagokat tartalmazó tárnicsgyökér és benedekfû alkalmas, valamint az aromás anyagokat is tartalmazó kálmos gyökér, illetve a csípõs anyagot is tartalmazó gyömbérgyökér. Ebben az esetben mindig az étkezés elõtt legalább fél órával kell elfogyasztani édesítés nélkül.

     

    -

    Gyomor és bélbetegségeknél alkalmazható gyógynövények: angyalgyökér, benedekfû, ezerjófû, fehérüröm, kálmos gyökér, majoranna, szurokfû, tárnicsgyökér, ánizs, bazsalikom, kömény, édeskömény, kapor, menta, édesgyökér, kamilla, kutyabengekéreg, szennalevél, apróbojtorján, áfonya, libapimpó, szederlevél, kökénybogyó, rebarbara gyökértörzs.

     

     

    4. Acorus calamus - orvosi kálmos (Araceae), fő hatóanyaga az acorin, cseranyagot és illóolajat is tartalmaz. Indiában ókortól hánytató, nyákoldó, idegerősítő, vízhajtó, afrodiziákum (potenciafokozó, szerelmi gerjesztő). Orv.: étvágyfokozó, ízesítő, bélműködést rendező; likőralkatrész, "aperitif"'. Népi: ugyanez; görög-rómaiak és keleti népek régtől használják. Tib.: fájdalomcsillapító, féregirtó (H), sebkezelő (Gy).

    Kálmos (Acorus calamus). Nádasok növénye a folyók holtágaiban. A kontyvirágfélékhez tartozik. Megdörzsölve illata a fahéjra emlékeztet. Szinte csillapíthatatlan éhségérzetet kiváltó hatását már a görögök is ismerték. Szeszes kivonata jó étvágygerjesztő. A növénynek ezt a tulajdonságát idézi neve is (acoros = telhetetlen). Több száz éves magyar orvosi recept, mint az emlékezőtehetséget erősítő szert javasolta - bizonyára élénkítő hatása miatt. Emésztési zavarok elleni epekőhajtó teákban ma is alkalmazzák. Alacsony vérnyomásúak, vérszegények is fogyasztják.

     

     

     

     

     

    Vajk Creative Commons License 2004.12.10 0 0 53

    nem szabad sokkal többet inni belőle, ezt is lelkemre kötötte a néni, aki ajánlotta.

    Megnézegettem, hogy mi a hatóanyaga, de általánoságban étvágygerjesztőnek használják(talán mert ez után bármit nagyon finom:)

    Ha találsz valami anyagot róla, szívesen venném, ha közreadnád, mert érdekel, mi múlasztja el ilyen gyorsan azt, amivel a dokik csak küszködnek...

     

    Előzmény: nobolond (51)
    nobolond Creative Commons License 2004.12.10 0 0 52

    Kedves TamásD ! Még egy pótkérdésem lenne - mivelhogy viszonylag ritkán jársz erre  - (Természetesen ez nem akar a legkevésbé sem elmarasztalás lenni 

    - nyilván elfoglalt vagy - )

    Nos: az esetenként általam tartósan "érzett érzet" , mely olyan, mint a hasizomláz ( pedig mostanában nem jellemző rám a tornászás ) lehet figyelmeztető jel a visszaesésre ???

    nobolond Creative Commons License 2004.12.10 0 0 51

    Tegnapelőtt voltam orvosnál - hál'istennek most éppen nincs baj - legalábbis remélem - .

    Ahhoz a fiatal profhoz, aki a már leírt ERCP-t végezte korábban.

    Sok ideje nem volt, de néhány kérdésemet azért feltettem:

    Az állította, hogy az én esete(i)m az ún. enyhe fokú acut pancreatitis(ek) volt(ak) - és ebből - hosszadalmas diétával - véglegesen ki lehet gyógyulni !!! Hurrá !!!

    De már arra a kérdésre, hogy később ESETENKÉNT lehet-e egy-egy kevés alkoholt inni ( hangsúlyozom: ESETENKÉNT - NEM VAGYOK ALKOHOLISTA, de még zugivó sem ! ) - vagyis egy- kéthetenként a vasárnapi ebédhez egy sört ( vesekövemre is tekintettel ), vagy egy ujjnyi vörösbort, illetve a szilveszteri koccintáskor egy pohárka pezsgőt  - azt a választ kaptam, hogy életem végéig soha egy kortyot sem !

    Később azt mondta, hogy "persze nézze, ha tíz évig (!) tünetmentes , akkor esetleg meg lehet próbálni...

    Mégegyszer hangsúlyozom: abszolút megvagyok szesz nélkül - a rokonság és ismerőseim kifejezetten absztinensnek tartanak - és nem gondolkozom úgy, hogy "először csak vasárnap egy sört, aztán kétnaponként, aztán naponta ". NEM!!! Csakis a leírt módon, ESETENKÉNT ! Persze azt is tudom, hogy a legutóbbi kórházi látogatásom vége óta eltelt három és fél hét még kevés idő, de mondjuk egy év után sem lehet ?

    Elképzelhető, hogy az orvosok úgy gondolkoznak: " ja persze azt kérdezi egy sör, aztán kettő és így tovább !... "

    Azt is megkérdeztem - lévén most megfázva és náthásan-torokfájósan - hogy légúti

    vírus okozhat- e gyulladást, vagy visszaesést ? Határozott nem után " hát esetleg" volt a válasz.

    Ti mit gondoltok erről ? TamásD ?

     

     

    U.i: természetesen folytatom a szigorú diétát - bár néha már kezd egyhangú lenni -.

    Az elmúlt napokban néha kezdtem gyanús tüneteket érezni, alkalmaztam a kálmosgyökér teát - az íze tényleg borzalmas - nem egy-két, hanem három -négy kortyot ittam félelmemben, és tényleg lassan elmúlt - persze egy időre visszatértem a keksz-teára...

    Vajk Creative Commons License 2004.12.08 0 0 50

    Nekem a bal lapocka környékén jelentkezett eddig, olyan érzés volt, mintha elfeküdtem volna a derekamat. Hiába nyújtózkodtam, törzshajlítgattam, nem múlt el. Na ekkor van baj nálam.

     

    Előzmény: TamásD (49)
    TamásD Creative Commons License 2004.12.08 0 0 49

    Teljes biztonsággal nem.

    A tankönyv szerint az epeköves fájdalom a jobb bordaív alatt jelentkezik és esetleg a jobb lapockába sugározhat. A pancreatitises fájdalom a köldök körül, úgymond övszerűen keresztben a hason jelentkezik. Ezek azonban az "ideális" tünetek, a helyzet általában nem ilyen egyértelmű. Ha kicsit jobban "lelóg" az epehólyag, esetleg a gyulladás miatt a környező szervek oda vannak kapva, akkor már teljesen bizonytalan hasi fájdalmat is okozhat, és vica versa, a pancreatitis is jelentkezhet meghatározhatatlan helyű, diffúz fájdalommal. Ez főleg amiatt van, hogy pancreatitisben a belek gyakran "megijednek", megállnak (az okosok ezt paralitikus ileusnak nevezik), megtelnek gázzal, és a beteg esetleg csak a puffadás okozta egész hasra kiterjedő feszülést érzi.

     

    TamásD

    Előzmény: nobolond (48)
    nobolond Creative Commons License 2004.12.03 0 0 48

    Kedves TamásD!

    Ismét lenne kérdésem Hozzád:meg lehet-e különböztetni egyedül a fájdalom helye alapján hogy máj/epe(hólyag) fájdalomról, ill. hasnyálmirigy fájdalomról van-e szó adott esetben ?

    nobolond Creative Commons License 2004.12.02 0 0 47

    Hello sorstársak és TamásD !

    Találtam egy topicot ugyanebbena témában "Hasnyálmirigy-gyulladás !" címmel ugyanitt, az "SOS testi-lelki bajok" témacsoportban - az utolsó hozzászólás 2003. 04.11-én volt -

    Csak most vettem észre, így nem tudván kezdtem ezt az újat a latin névvel.

    Kértem a szerkesztőket/moderátorokat vonják össze a kettőt - ha esetleg nem találjátok az ezért lesz -...

    TamásD Creative Commons License 2004.12.01 0 0 46

    Hahó!

     

    Sajnos erre pontos magyarázat nemigen van (vagy legalábbis csak a nálam okosabbak tudják:)

     

    Ami biztos, hogy minden pancreatitis hagy maga után valamekkora károsodást. A betegség természete olyan, hogy gyulladáskor a hasnyál, ami tele van agresszív enzimekkel (amelyek normál esetben ugye a fehérjét, zsírokat, stb. bontják le) magát a hasnyálmirigyet kezdi el emészteni. Hiába regenerálódik a szerv, a gyulladás után azért marad vissza hegesedés, esetleg kis cysták. Magának a pancreasnak a belső hasnyálelvezető rendszere is károsodhat, ha például egyes területeit a hegesedés lezárja, amelyben így előfordulhat, hogy felgyűlik a hasnyál, nem tud elfolyni. Ennek aztán elég egy kis inger, és már be is lobban. Minél több gyulladás volt, annál valószínűbb, hogy tartósan károsodik a mirigy. Ezt nevezzük krónikus pancreatitisnek, amikor elég egy viszonylag kis inger (alkohol, zsír, epehgyulladás), és azonnal belobban az amúggy is meggyötört pancreas. Alkoholisták hasnyálmirigye például gyakran porckemény, dudoros. Arról már nem is beszélve, hogy sajnos ez a krónikus pancreatits melegágya a pancreas tumor kialakulásának, ami pedig finoman szólva sem életbiztosítás.

     

    TamásD

    Előzmény: nobolond (44)

    Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!