Keresés

Részletes keresés

Émile Creative Commons License 2010.03.17 0 0 16934

Köszönöm !

 

 

 Régi vágyam/terven, hogy építetek egy cs. kályhát. Egy a pincében parkol, több meg rokonoknál,  akik felesleges hulladéknak tekintik.

 

Végül azonban egy téglából épített szerkenytyű se lenne felesleges  !

Előzmény: BSzTom (16930)
HegyenVolgyon Creative Commons License 2010.03.17 0 0 16933
Meg a hőleadás is. :-)
Előzmény: kosac (16925)
Berci75 Creative Commons License 2010.03.17 0 0 16932
Kikapcsolódásért:
Egy kis művelődés - Reneszánsz kályhacsempék:
http://mek.oszk.hu/08000/08084/?from=rss
bubas Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16931

Köszi a választ.

Szeretek fával dolgozni,és fűteni,remélem így is marad, kandallót mindenképp szeretnénk, gondoltam akkor már olyan legyen amivel az egész házat fűteni lehet, így jutottam el a temporishoz.

Sok elégedett temporis használóról olvasok itt is és egy másik fórumon is.

Mivel gáz nálunk nincs két fatüzelésű fűtés megoldás egy házban kicsit luxus szagú.

Te a házad hány százalékát fűtöd vele, meleglevegő csövezés van nálad?

 

Üdv Bubas

Előzmény: kosac (16879)
BSzTom Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16930
A kiégő az első járatba forduló nyílás, amelyen keresztül a tűztérben levő nagy térfogatú és forró gázok az első járatba jutnak.

Igazad van: a függőleges járatok jobbak, de én szása vázlatára válaszoltam: a függőleges járatok mellett sokkal kisebb (és jobb) tűzteret kellene építeni, de ezt nem volna könnyű egy-két hozzászólásban leírni. S ha már vízszintes járat, akkor az legyen téglalap alakú, és érdemes egy kicsit túl is méretezni, hogy a felgyülemlő égéstermékek (hamu, pernye), lehetőleg ne tömítsék el idejekorán. Ez az elrendezés azonban feltételezi a rostély- és hamuajtó nélküli, ún fatüzeléses építésmódot.

A tűztér magasságát azért növelném, mert a tűztérben levő gázok térfogata lényegesen nagyobb, mint a járatokban levőé, ezért valamiféle egyensúlyi helyzetre kell törekedni, hogy ne az ajtón vagy a levegőztetőnyíláson keresztül távozzék - a lakótér felé. Ez az elrendezés egy - a kiégő alatt elhelyezett - füstterelővel ráadásul tökéletesebb égést biztosít azáltal, hogy a tűztérben keletkező visszaörvénylések következtében azoknak a gázoknak egy része is elég, amelyek egyébként elégetlenül távoznának a füstjáratokba, különböző veszélyeket idézve elő.

Üdv,
Tamás

Cserépkályha, kemence, kandalló, kerti konyha
Előzmény: Émile (16921)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16929
"A tk nagyon szimpatikusnak tűnik (a feltöltött film is tuti), csak az a gyors felfűtés lassú hőleadás nem szimpatikus. Vagy gyors - gyors (vaskályha), vagy lassú - lassú (cserépkályha). Ki kellene számolni hogy mondjuk 4 t tégla, samott milyen gyorsan mennyi hőt tud felvenni max., bár mindegy ha a gyakorlatban bevált."
Nincs itt semmi ellentmondás, nem is szabad lenni, ha a gyakorlat is megerősíti.
Csak ismételni tudnám magam, hogy a külső 'felfűtése' még a tűz kialvása után is tart!!! hiszen a felforrósított mag (ami a cser.k-val ellentétben 12 cm!) belülről melegíti a külső héjat!
Hogy mennyi mi mennyi hőt tud elraktározni, fizika, az alábbiak fügvénye:
-az anyag testsűrüsége
-az anyag fajhője
Ezért egy testnél (KÁLYHA):
-az adott testsűrüségű, fajhőjű anyagokból mennyi kerül beépítésre (összes tömeg)
-az égés időtartama
-és ne feledkezzünk el:HŐMÉRSÉKLET KÜLÖNBSÉG!
Ha egy 20 C-os tárgyat 520-al melegítünk 10 percig (különbség 500 c); az ugyanaz mintha 5 percig tennénk 1020-al (kül:1000 C).
Ezért van hogy relatíve rövidebb, de intenzívebb a felfűtési periódus, míg a hő leadása hosszú: ne feledkezzünk meg a kályha 'lezárásáról'.
Előzmény: kosac (16923)
(M)Ákos Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16928

Valamivel több, mint 3 kg fát számoltam magamnak 1 m3 gáz kiváltására.

Kb. kijön a hatásfok eltérés.

Előzmény: kosac (16923)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16927
A korrektség kedvéért: ez nem az én kályhám, hanem dpek-é, csak azért ezt linkeltem, mert nem nagyon ismerek más feltöltött videót, ami a tömegkályhát működés közben mutatná.
Az én kályhámról, és az égésről képet 16847,16852 hsz-ban találsz.
Előzmény: kosac (16926)
kosac Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16926
Klassz példány. Elnyűhetetlennek látszik.
Előzmény: sancibácsi (16906)
kosac Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16925
Nem a hőleadás, a hőfelvétel tűnik annak (vaskályha-cserépkályha effektus).
Előzmény: HegyenVolgyon (16903)
kosac Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16924
Na most rajöttem, hogy vízteres a gyermek. Klassz lenne látni egy szezonátlagot, megpróbálok valami hasonlót a temporisról összerakni, különösen a füstgázzal eltávozó hőmennyiség érdekelne az eltüzelthez képest, mert ugyebár a többi bennt marad a házban.
Előzmény: dpek (16919)
kosac Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16923
Az elnyújtott égés annak jó aki nem akar a kéményen át meleget pazarolni. Nálam teljes fokozaton 40%-al, félig foltva 20%-al kell több tüzifa ugyanolyan meleghez, mint 1/4 fokozaton elizzítva, elfolyatva a lángokat. Én a tűz látványának és az izzó fa varázsának a híve vagyok, emiatt tutira elfogult is, de a fent leírt tapasztalatom több évi tüzelés következtetése is egyben. Aki fűt (fűtött) modern gázkazánnal, az több szezon alatt össze tudja hasonlítani a fatüzelése hatásfokát a gázéval, és ezen keresztül másokéval is. Az én vitopend 100-as gázkazánom alapján tudom, hogy a fatüzelés a temporissal veri a 80%-ot hatásfokban (87,7%) = (2,85 kg fa/m3 gáz). A tk nagyon szimpatikusnak tűnik (a feltöltött film is tuti), csak az a gyors felfűtés lassú hőleadás nem szimpatikus. Vagy gyors - gyors (vaskályha), vagy lassú - lassú (cserépkályha). Ki kellene számolni hogy mondjuk 4 t tégla, samott milyen gyorsan mennyi hőt tud felvenni max., bár mindegy ha a gyakorlatban bevált.
Előzmény: (M)Ákos (16922)
(M)Ákos Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16922

Arra próbáltam utalni (szarul fogalmaztam), hogy ott lehet érdekes a nyújtott égés, ahol gyorsabban kimegy a meleg, hidegebbek a falak, stb.

Más a hőérzet, ha ott egy nagy tárgy, ami sugározza a meleget.

(Szüleim háza jutott eszembe, ahol simán megérezni hogy éppen megy/nem megy a radiátoros fűtés - pedig összességében kb. ugyanannyi fok van mindig.)

Tény, hogy a lemezkályhámban, ha leégett a tűz, olyan mintha hirtelen elzárták volna a meleget.

Biztos nem rossz egy ilyen folyamatos meleget sugárzó tömeg, bár én imádom órákig a tüzet bámulni esténként, nem biztos, hogy cserélnék. :)

 

Érdekes lenne számolni, hogy neked/nekem mennyi fa fogy milyen hőveszteségű házban, és kiderülne, igaz-e a kályhám adattábláján a 80% hatásfok...

Előzmény: dpek (16920)
Émile Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16921

 Üdv !

 

  " fekvő járatoknál célszerű álló téglalap alakú járatokban gondolkodni"

 

 

 

 Így van. A cserépkályháknál is van vizszintes és függőleges járatú. Hát a vizszintes járatút senkinek nem ajánlanám.

 Más : ez a kiégő mi lenne ?

 A tűzteret miért nővelnéd ?

 Eredetileg egy 140 litereset tervezet  építeni, Te meg ajánlsz egy kb. 160 liter térfogatút.

 a kisebben is elég óránként olyan 15 -20 kg fa, a nagyobban nyilván több !

 

 É.

Előzmény: BSzTom (16911)
dpek Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16920
Ezt nem értem.

"Ez egy jól szigetelt téglaház, itt nem kell, hogy folyton meleget sugározzon a kályha, mert a falak + a födém elraknak belőle másnapra is. :)"

Nálam szerintem elég jó a hőszigetelés(K=0.22), és teljes a komfort a 3.5tonnás kályhával ami folyamatosan fűt. Sőt még a padlót is temperálom a 4tonnás tömegkazánnal folyamatosan.
Még sincs túlfűtés, de nem is hűl ki a rendszer ha minden nap megkapják a napi adagot (10-20kg).
Előzmény: (M)Ákos (16914)
dpek Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16919
Itt a mellékelt adat.
Előzmény: kosac (16902)
dpek Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16918
Pl
itt
Előzmény: kosac (16901)
dpek Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16917
A tömegkályhában 30kg fánál kb. 5-6kg fa energiája megy ki a kéményen.
Nálam 100 fokos az átlag füst hőmérséklet, 130 a csúcs 20kg fánál, és 2 óra alatt leég.
Az össz hatásfok kb. 90% lehet.
Előzmény: kosac (16890)
dpek Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16916
1 óra alatt csak 15kg fát lehet gazdaságosan elégetni, de azt is csak fenyő vagy nyárfából, legalábbis tömegkályhában. Ez átlagosan 2.2kWh hőigényt tud fedezni 1 napra
Előzmény: kosac (16880)
gmkiev Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16915

Már amelyik langyos. De ez mindegyikhez előírás, és bizony gagyiéknál nem adnak arra, hogy langyos maradjon az ajtó fogantyú.

Mint ahogy az is előírás, miszerint az ajtót valami automatikusan zárja.

Ez főképp szintén a "kandallónak látszó tárgyak" esetében van így.

Tehát parazsat piszkavassal, kilincset kesztyűvel.

Előzmény: (M)Ákos (16913)
(M)Ákos Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16914

Még a végén kiderül, hogy nem hülyeség, amit tapasztaltam: ugyanannyi fát ugyanolyan kinti hőmérsékletnél elégettem:

 - majdnem teljes levegőn

 - közepesen

 - lefolytva-kék lángokkal

Többször kipróbáltam mindegyiket, végeredménynek (mennyire lett meleg) a másnap esti hőmérsékletet vettem, következő begyújtás előtt.

Tapasztalat: ugyananolyan meleget csinált mindegyik módszer, a lefolytott égés mintha kicsit gyengébben teljesített volna. (Csak fél fokokban mér a termosztát, ennyivel maradt le párszor a többitől.)

Ez egy jól szigetelt téglaház, itt nem kell, hogy folyton meleget sugározzon a kályha, mert a falak + a födém elraknak belőle másnapra is. :)

Megfogadva az itteni tanácsokat, jó magasan van bekötve az apparát, a füstcső sok meleget leadhat, mert érezhetően más a hőmérséklet a 2 végén. :)

Előzmény: vackor11 (16895)
(M)Ákos Creative Commons License 2010.03.16 0 0 16913

Hehe, ahhoz szükségtelen, a kilincs max. langyos :-)

Kezdő tűzimádóként nagy volt a kísértés, hogy abban rámoljak be parázsra :-)

Előzmény: gmkiev (16887)
CamCrod Creative Commons License 2010.03.15 0 0 16912
Tisztelt Fórumozók, tudnátok javasolni egy jó ár-érték arányú 27-30 kWatt körüli vízteres kandallóbetétet? Külön hálás lennék, ha valami műszaki rajz-szerűség is lenne hozzá.
Az alapkérdés ez, mert egy 250 mm átmérőjű kémény már benn van a falban és ehhez kellene idomítani egy betétet. Köszönettel
BSzTom Creative Commons License 2010.03.15 0 0 16911
Szia,

Számításaim szerint:

Ajtó: 21x21 normál ajtó.

Kiégő: = 6,dm2
I. járat: = 4dm2
II. járat: = 2,9dm2

A fekvő járatoknál célszerű álló téglalap alakú járatokban gondolkodni, melynek oldalaránya nem lehet nagyobb, mint 1:2.

Én a tűzteret minimum 10 cm-rel magasabbra hagynám.

Sok sikert,
T

Cserépkályha, kemence, kandalló, kerti konyha
Előzmény: szása67 (16897)
BSzTom Creative Commons License 2010.03.15 0 0 16910
Azért ez szerintem nem ennyire egyszerű.
Nem csak a tűztér méretétől és a kémény keresztmetszetétől függ ez, s nem is csak a kémény magassága szól még bele.

Az ajtónyílás mérete, a tűztér kiégőjének keresztmetszete, a járatok hossza, keresztmetszete, a keresztmetszetek arányos csökkentése mind éppoly fontos.

Kísérletezhetsz, vagy számolhatsz, vagy megkérhetsz egy szakit, aki segít megtervezni.

Üdv,
Tamás

Előzmény: szása67 (16897)
cinemazealot Creative Commons License 2010.03.15 0 0 16909
Sziasztok! Tekintve, hogy egyre látványosabban alakul a kandallóm építése, gondoltam, elbüszkélkedem vele. :) Ide feltöltöttem néhány képet az építés jelentősebb fázisairól. Minden észrevételt, megjegyzést örömmel fogadok (itt is, ott is).
BSzTom Creative Commons License 2010.03.15 0 0 16908
Viszont ehhez hozzátartozik egy kiigazítás is, miszerint ez a 4,2 m3/kg laboratóriumi, vagy számított mennyiség. A tökéletes égéshez ezért légfelesleg bevezetésére van szükség, melynek mennyisége függ a kémény huzatjától, a levegőnyílások méretétől, a tűztér jellegétől, alakjától, sőt még a levegő bevezetésének helyétől is. Tehát ez egy kiindulási irányszám, ami könnyen lehet 5-6 m3 is a gyakorlatban.

Üdv,
Tamás

Cserépkályha, kemence, kandalló, kerti konyha
Előzmény: BSzTom (16907)
BSzTom Creative Commons License 2010.03.15 0 0 16907
Köszi, Sancibácsi!

Látom, nem fáradtam hiába. :)

Tamás

Cserépkályha, kemence, kandalló, kerti konyha
Előzmény: sancibácsi (16906)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.15 0 0 16906
Erre én nem tudok pontos adatot, de egy kályhás oldalon a 10 m3-nél jóval kevesebbet találtam:
"1. Az égéshez levegő, pontosabban oxigén kell.
Minden éghető anyagnak megvan a levegőszükséglete, így például a fának 4,2 m3 levegőre van szüksége kilogrammonként. Tehát egy kg fa tökéletes elégéséhez 4,2 m3 levegő szükséges. "
Forrás:
Előzmény: kosac (16902)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.15 0 0 16905
A belső samott mag, ami felveszi.
Nem sugározza le olyan gyorsan, mert ez a samott mag (ami az intenzív tökéletes égés magas hőmérsékletét felveszi) nem érintkezik közvetlen a szoba levegőjével! 'Csak' belülről sugározva melegíti a külső héjat, az égés után is (nálam 2-3 ó múlva melegszik át a kályha külső a tűz kialvása után); és ezzel a 'csillapítással', és 'időbeni eltolódással' a 12 cm!-es külső fal lassan-hosszan adja ki magából a meleget.feltöltve videón láthatod az égés közötti kül-t
Előzmény: kosac (16901)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!