Keresés

Részletes keresés

btibor59 Creative Commons License 2020.04.22 0 0 18115

Sziasztok !

 

Nagy kedvencem a nagy éjjeli pávaszem .

Láttatok már az idén ? Esetleg tudna e valaki Pest környékén olyan helyet, ahol lehetne ezt a gyönyörűséget fotózni ?

 

Üdv: B.TiborEzek egy régebbi Ervin féle fotózáson készültek :

rizsapeti Creative Commons License 2020.04.12 0 0 18114

Köszönöm. Én se azelőtt. se azóta nem láttam.

Előzmény: dobos3 (18113)
dobos3 Creative Commons License 2020.04.12 0 0 18113

Jól gondolod, mert ez egy szép nyárfaszender (Laothoe populi). Hazánkban elterjedt és gyakori faj.

Előzmény: rizsapeti (18112)
rizsapeti Creative Commons License 2020.04.12 0 0 18112

Régi képek közt kotorászva találtam ezt a képet, de nem tudom, hogy ez milyen lepke. Valami szenderféle? Ti biztos tudjátok. :-)) 11 évvel ezelőtti kép.

Corvus corone cornix Creative Commons License 2020.04.04 0 0 18111

Akárhogy is, biztos szép látvány lehetett.

 

Azt már megtanultam, hogy a fülemnek, ne higgyek.

A Szilas-patak mentén ha sárgarigó hangot hallok, 10-ből kilencszer seregély.

2-3 hete meg egy szajkó egerészölyv hangját hallatta. Csodálkoztam is mert a fán ült, megfigyelésem szerint még csak repülve hallottam egerészölyvet a jellegzetes hangján.

Na most olvasom, a Wikipédián, hogy ez nem ritka.

Mondjuk az én sárgahomlokú amazón papagájom meg Sosztakovics-ot fütyül (Waltz No. 2 ). :-)

 

No a lepkékre visszatérve

Tegnap késő du. és ma de, sok C betűs, több hajnalpír (hímek), két nappali pávaszem, repcelepke sok (egy párt légyottban zavartunk meg), egy kisbusa (friss kelésnek tűnt), két nagy rókalepke, talán egy benge boglárka, egy kardoslepke, két közönséges tűzlepke, négy pókhálóslepke, egy barna rétiaraszoló.

 

S ha már szó esett a madarakról. Hollót hallottunk, a szürkegémek visszatértek.

 

Továbbá egyre több szemét, szúk ösvényen ezerrel elhúzó krosszmotoros, aki elől ugranunk kellett, s még a könnyem is kicsordult a szemembe menő portól...

 

A növekvő látogatottság, egyre több szemét ellenére egyre terjeszkedik a farkasalmalepke a patak mentén. Már várjuk idén mikor és hol bukkan fel.

 

Üdv, Szi & Szi

Előzmény: -FRIPP- (18110)
-FRIPP- Creative Commons License 2020.04.04 0 0 18110

Igen , az lehetne csakhogy semmi rőtes színt nem láttam rajta , ott ahol az jellemző a felnőtt kabára.

Vándor viszonylag sokat láttam az elmult néhány hónapban a Bél-kő  -  Háromkő közötti szakaszon a Bükkben , néhányszor fotóznom is sikerült.

De elismerem hogy ebben az esetben nagyobb a kaba esélye.

 

Előzmény: Kámoni dödölle (18109)
Kámoni dödölle Creative Commons License 2020.04.04 0 0 18109

Üdv! Jó eséllyel kaba lehetett, pontosan úgy néz ki, mint egy kicsit "összement" vándor, a méretkülönbség nem égbekiáltó. A kaba elsősorban repülő rovarokkal táplálkozik.

Előzmény: -FRIPP- (18108)
-FRIPP- Creative Commons License 2020.04.03 0 0 18108

Annyi biztos hogy ott ültem a helyszínen az egyetlen ott levő fa tövében amikor a vándor behúzott , mintha le akart volna szállni a szirtre.

Kb 10 méterre volt tőlem amikor nyilván észrevett és tett egy éles félkört.

Volt időm beazonosítni.

Ezután láttam meg a lepkét , elég bénán vitorlázott lefelé és ott maradt a földön míg lefotóztam.

Még el tudott repülni , de nagyon nehézkesen.

Szóval így raktam össze a történetet , nekem is nagyon furcsa a dolog.

 

Előzmény: Corvus corone cornix (18107)
Corvus corone cornix Creative Commons License 2020.04.03 0 0 18107

Szia!

Biztos, hogy vándorsólyom volt?

Még nem hallottam ilyenről, mármint, hogy vándorsólyom lepkére vadászik. Mondjuk, hogy nem hallottam, az nem jelent semmit. :-)

Láttam már verebet, meg rigót amint lepkére vadászik. Nagyon látványos volt.

Én ma egy Héját látta, nagy valószínűséggel.

Lehet rakunk is ma fel észlelést a nejemmel., mert elég sok lepkét láttunk, ahhoz képest, hogy késő dél után mentünk ki a Szilas-patak mentére.

 

üdv, Szilárd

Előzmény: -FRIPP- (18106)
-FRIPP- Creative Commons License 2020.04.03 0 0 18106

 

Hihetetlen számomra , de vándorsólyom csőréből menekült.

Bükk , Vöros-kő , ma.

Miután lefotóztam még szárnyra kapott.

 

Fotó Peti Creative Commons License 2020.04.03 0 0 18105

LULLA...

Razor03 Creative Commons License 2020.03.29 0 0 18104

Szia! Gratula a kis rókához, egyre több helyen van manapság észlelés, talán egy reménysugár, hogy egyszer újra gyakorivá válik ez a szép kis lepke!!

Előzmény: Törölt nick (18103)
Törölt nick Creative Commons License 2020.03.29 0 0 18103

Nagylengyel, 2020.03.28.

 

Utoljára talán a 2000-es évek elején láttam errefelé Kis rókalepkét, akkor még gyakori fajnak számított. Nagy meglepetésemre tegnap két példánnyal is találkoztam, két különböző helyen. Sajnos a szebbik példány nem engedett közelebbi képet, csak azért fotóztam le távolabbról, hogy legyen róla bizonyíték, ő volt az első megfigyelésem.

 

 

Saturnia pavoniella nőstény is megmutatta magát.

-FRIPP- Creative Commons License 2020.03.27 0 0 18102

Bükk , Bélapátfalva fölött , csak hogy ilyen is legyen.

Ez az idei második N.antiopa észlelésem , az elsőt 23.-án láttam Felsőtárkány mellett a Vár-hegy gerincén.

 

 

Csak egy ilyen képet engedélyezett.

Katona Gergely Creative Commons License 2020.03.21 0 0 18101

Végre, 19 év után teljes a könyvsorozat. Összesen 999 araszolófajról gyűlt össze a tudás, melyhez magyar lepkészek is jócskán hozzájárultak. Neveik a köszönetnyilvánításokban megtalálhatók. Vicces, hogy engem egy olyan kötetbe is beleírt a szerző, melynél csak keveset segíthettem, és annál, aminél napokat dolgoztam, kimaradtam.. :D
A hat (hét) kötet most akciósan egyben is megvásárolható, de így is több mint ezer euró az ára! :O

 

 

https://lepkeskonyvek.blog.hu/2020/03/20/europa_araszkai

Törölt nick Creative Commons License 2020.03.21 0 0 18100

Sziasztok!

 

Nagylengyel, 2020.03.20

 

Összesen 8 fajt figyeltem meg a 21 fokos melegben, ebből 5 fajt sikerült lefotóznom.

 

Amiket nem sikerült lefotózni...két példány hím és egy nőstény A. cardamines, egy hím G. rhamni valamint két példány L. megera.

 

Fotóim sorban: Nymphalis io, I. lathonia, A. levana, P. c-album, V. atalanta.

 

 

Üdv: Tamás

Xanthomelas Creative Commons License 2020.03.20 0 2 18099

Sziasztok!

Budaörs, 2020. 03. 20.

A Papilio machaon több példányát figyeltem meg az Odvas-hegy csúcsán. Messze legkorábbi adatom, kb. 10 napot ver rá az eddigi rekordra.

Tamás

-FRIPP- Creative Commons License 2020.03.17 0 1 18098

Felébredtek az áttelelők a Bükkben , Hór-völgye ma.

C-betűsök , atalanták és rókák.

 

N.xanthomelas :

 

 

N.polychloros :

 

 

A felvételek alapján könnyedén megkülönböztethető a két faj.

A vörös az Ódor-vár közvetlen környezetében mutatkozott (több példány).

A nagyróka lenn a völgyben , szintén több egyed.

 

László5900 Creative Commons License 2020.03.11 0 0 18097

Sziasztok!

 

Évek óta szoktam hobbiból lepkéket nevelni (általában trópusiakat). Szeretném idén néhány Európában előforduló fajnak a nevelését is kipróbálni, mint például a tölgyfa selyemlepke (Antheraea yamamai), éjjeli pávaszem, halálfejes lepke, pávaszemes szender.  Abban kérném a segítségeteket, hogy ha közületek valaki foglalkozik ilyennel vagy tudna segíteni ezen, vagy akár más fajok petéinek, lárváinak beszerzésében, kérem írjon. (próbáltam néhány képet feltölteni, de sajnos nem engedi)

 

Előre is köszönöm, 

Laci

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2020.02.15 0 1 18096

Sziasztok!

 

Idei első, egy C-betűs a kertben ma délelőtt. Citromlepkék is előbújtak.

 

 

Tamás

 

 

_Caudata_ Creative Commons License 2020.02.12 0 0 18095

Megjelent Tóth Balázs: Magyarország nagylepkéinek határozója

 

https://www.youtube.com/watch?v=MDr5A4hdL0U

Corvus corone cornix Creative Commons License 2020.02.09 0 0 18094

Nagyon érdekes a téma. Jó a kutatás. Egyre többen felfedezik ezt a témát.

Milyen jó lenne, ha a káros festékanyagok helyett, pl egy autónak egyszerűen kinyomtatnánk egy ilyen nanoszerekezetes felületet. Mennyi káros festék, hígítótól mentes felületet lehetne létrehozni. Persze ez ma, és talán a jövőben is futurisztikus elképzelés lenne. Meg lehet, hogy -ahogy lenni szokott- megoldunk egy problémát de néhány újat teremtünk.

 

Gratulálok a kutatáshoz! Jó lenne, ha ilyen előadásokat úgy adnák elő, hogy akik úgy érzik, hogy távol áll tőlük a tudományos kutatás, azok is átérezzék és megszeressék az ilyen új dolgokat. Ne érezzék, hogy ezek a tudósok elefántcsonttornyokban az embereket nem érintő dolgokkal foglalkoznak, miközben egymás vállát lapogatják.

Mert lehet ma csak érdekesség, de lehet, hogy később pedig a mindennapok valóságává válik.

 

Még egyszer a kutatáshoz Gratulálok!

 

Ezt most csak a nevemben írom alá...

 

Üdv, (Szi) Bánvölgyi Szilárd 

 

Előzmény: BálintZsolt (18090)
pozo Creative Commons License 2020.02.09 0 0 18093

Köszi szépen!

Előzmény: Corvus corone cornix (18092)
Corvus corone cornix Creative Commons License 2020.02.09 0 0 18092

Szia!

 

Ez egy sakktáblalepke (Melanargia galathea).

 

Űdv, Szi & Szi

Előzmény: pozo (18091)
pozo Creative Commons License 2020.02.09 0 0 18091

Sziasztok!

 

Mi ennek a lepkének a neve?

Köszi.

 

BálintZsolt Creative Commons License 2020.01.10 0 0 18090
apollinus Creative Commons License 2020.01.02 0 0 18089

Sziasztok!

 

2020.01.02. Budai-hegység

 

A délies fekvés, szélcsend, és zavartalan napsütés elég is volt e csőröslepkének, hogy +5 fokos léghőmérséklet mellett is aktivizálja magát.

 

Joseph Great Creative Commons License 2019.12.06 0 0 18088

Ismételten köszönöm a választ.

Az említett oldalt ismerem, de a boglárkalepkék és a gyöngyházlepkék azért eléggé összekuszálódnak előttem.

Az araszolólepkékről és bagolylepkékről már nem is beszélve.

Néha nagyon minimális különbségek döntenek és nagyon sok a szinte alig megkülönböztethető faj. (Számomra).

 

A Thecla betulae-re például sosem jöttem volna rá magamtól, ehhez kell a szakember éleslátása.

Előzmény: apollinus (18086)
bjanos21 Creative Commons License 2019.12.05 0 0 18087

Köszönjük!!! Az a lepkés oldal nagyon jó. Eddig nem ismertem, de elrakom a címét és használni fogom. Ezért külön köszönet!

Azt azért látom, hogy nagyon szoknom kell még ezt a lepkés témát. Főleg a boglárkalepkék közötti minimális különbségeket nem igazán látom. Nekem még kicsit összefolyik hogy mi az a változatosság ami fajon belül belefér, és hol kezdődik a másik faj, mi az a különbség ami számít. De majdcsak megtanulom. Az is meglepett, hogy egyszerre egy helyen több faj is előfordul. Ez azért tetszik!

Előzmény: apollinus (18085)
apollinus Creative Commons License 2019.12.04 0 0 18086

Szia!

 

1-2.: Plebejus argus

3-4.,7-8. és 10.: Polyommatus icarus

5-6.: Cupido argiades

9.: Thecla betulae

 

Egy kis segítség határozáshoz:

 

 

http://jasius.hu/lepidopterology/lycaeboglarka.html

 

üdv:

 

Tamás

Előzmény: Joseph Great (18084)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!