Keresés

Részletes keresés

halaloszto Creative Commons License 2016.07.20 0 0 3123

ehhez meg kell egy cimbalom?

Előzmény: johngold (3121)
zotya_526 Creative Commons License 2016.07.20 0 0 3122

Köszönöm a tanácsaidat, nagyon hasznosak nekem!

Üdv: Zoli

Előzmény: citera (3120)
johngold Creative Commons License 2016.07.06 0 0 3121

Nem érdekel valakit? Nekem is ajánlották.

citera Creative Commons License 2016.07.05 0 0 3120

Annyit azért nem árt tudni a vízüvegezésről, hogy a rákent lakk alapozására sokkal jobban oda kell figyelni, mert a vízüvegezett felületről szeret lepattogzani a lakk. Ez többszörös tapasztalat, én is megerősítem és a mester is ,akinél jártam. Ő azt mondta, hogy az eredeti Sztradivári hegedűk több darabján is megfigyelhető a lakk lepattogzása. Tehát nem elég alapozni, hanem a vízüvegezett felületet finoman át is kell csiszolni, hogy a pórusok kicsit megnyíljanak és a felület érdesebb legyen. A pórusokat a lakk előtt így csak az alapozóval zárjuk le, ami azonban így jobbal bele tud kapaszkodni a felületbe.

Előzmény: zotya_526 (3119)
zotya_526 Creative Commons License 2016.06.22 0 0 3119

Köszönöm szépen Attis 66.

Előzmény: attiss.66 (3117)
attiss.66 Creative Commons License 2016.06.21 0 0 3118

Vízüvegezésnél jól el lehet vékonyítani a fát/Sacconi szerint Stradivári is azért tudta elvékonyítani a fát. A hát közepét f-re hangoltam/a legmélyebb hangolástól egy fél hanggal feljebb, vízüvegezés nélkül jelentéktelen lenne a hangja ilyen vékonyításnál, így viszont kiváló/, a tető közepét meg  közel 3 fél hanggal lejjebb, mivel  közel egyenlő vastagra faragtam a tetőt. Ha vízüvegezve van a fa, a gyakorlástól/bejátszástól/ hatványozottan jobban javul a hangja, mintha nem lett volna vízüvegezve, mert a vízüveg nem engedi elfáradni a fát a sok rezgéstől akár több száz év múlva sem. 

attiss.66 Creative Commons License 2016.06.21 0 0 3117

F.Sacconi a Stradivari titkai című könyvében mindenképp ajánlja a vízüveget. Én hegedűhöz használom. A hegedűtetőt színte teljesen egyforma vastagra faragtam. Belülről bátrabban vízüvegezem, mert arra nem megy lakk, de kívülről is teszek rá két réteget. Nagyon hígra, 5%-os hígitásban viszem fel, az jobban beszívódik a fába. Belülről vízüvegezésnél pácot is teszek a vízüveges oldatba, így antikolom belülről, nem marad fehéren és vékonyan egy réteg nagyon híg propoliszoldatot is kenek belülről is egy réteg és kívülről is, ez jól kihozza a fodrokat és a hangnak is jót tesz. A gerendát fordítva feszítem be, így erősebb a hang, de ennek több idő kell míg rezgésben marad, nehezebb a bejátszás, de amikor "összerezeg" a hangszer akkor a hangszín is kialakul és egy nagyon erőteljes tömör hang. A hangszerre kívülről egy réteg gumiarábikumos réteget viszek. 

 

gumiarábikumos oldat:

 

-90 ml víz

-1 teáskanál gumiarábikum

-5 ml 36%-os  káli vízüveg

-10 ml pörgetett tojásfehérje

-fél teáskanál virágméz

-negyed teáskanál kristály cukor, ezt rögtön fel kell használni a kikeverés után, másnap már nem használható.

 

 

 

zotya_526 Creative Commons License 2016.06.16 0 0 3116

Köszönöm!

Előzmény: citera (3115)
citera Creative Commons License 2016.06.16 0 0 3115

A vízüveg alá nem kell összekötőréteg, hanem rá kell, mert a lakkok rosszul tapadnak a vízüveghez. Emlékezetből írom az összetevőket, úgy emlékszek kell az alapozóba gumiarábikum meg tojásfehérje. A gumiarábikumot meleg vízben oldd fel, és várd meg hogy kihüljön, utána tedd hozzá a tojásfehérjét. Én ezen kívül még foghagymapépet is áztattam bele szűrőpapíron keresztül.

Sokat segít még az is, ha alapozás előtt a már megszáradt vízüveges felületet finoman átpolírozod finom csiszolószivaccsal (300-400-as szemcse), mert a vízüvegnek nem az a célja, hogy lezárja a pórusokat, hanem hogy erősítse a fát és tartósítson. Én vastagságtérkép-korrekcióra is használtam vízüveg foltokban való felhordását. Ebből következik, hogy ha vízüvegezel ,akkor vékonyabbra kell csinálni a tetőt-hátat, de főleg a tetőn jelent sokat, mert az jobban issza.

Előzmény: zotya_526 (3113)
l.csaszar Creative Commons License 2016.06.16 0 0 3114

Hívd fel Papfalvi Ferencet, ő a hárfaszakértő...

Előzmény: citera (3111)
zotya_526 Creative Commons License 2016.06.16 0 0 3113

Tisztelt Citera!

Köszönöm a válaszodat!

Még egy kérdés, tegyek valami összekötő réteget a vízüveg és a lakk közé?

Ha igen, mit?

Köszi előre is!

Előzmény: citera (3112)
citera Creative Commons License 2016.06.15 0 0 3112

hígítani kell 5X. Majd olyan legyen mint a víz, és óvatosan itatni, inkább csak bedörzsölni a felszínt, mert száradáskor elhúzhatja, elrepesztheti a tetőt.

Előzmény: zotya_526 (3105)
citera Creative Commons License 2016.06.15 0 0 3111

És hárfahúrokat nem lehet kapni Magyarországon? Merthogy a mongol citerám egyik húrja végérvényesen megadta magát, és elnézve a hangszer használati módját (ujjal pengetett nejlon húrok) és hangját, igencsak megfelelő lehet rá a hárfa húrja. Nejlon vagy selyem húr kellene, inkább nejlon.

Előzmény: l.csaszar (3101)
citera Creative Commons License 2016.06.15 0 0 3110

Jaaa, hogy áthangolás történt? akkor nem biztos, hogy a szegekkel baj van. Amikor ugyanis felfelé hangolod az egész hangszert, akkor a váz a terhelés alatt engedhet, és produkálhatja a leírt jelenséget, továbbá a húrok is igazodnak az új helyzethez. Addig kell visszahangolni újra meg újra, míg meg nem tartja a hangot. Azt pedig azonnal észreveszed, ha a szeggel van a baj, mert lelazulások visszaforgatja a szeget, ami jól látható, ha a kulcs közben rajta van. Ha a húrokat felhangoláskor megcibálod (egyenként), akkor le fog engedni, de neked újra vissza kell feszíteni, addig, míg a cibálás már nem okoz jelentős lehangolódást. Ha szeghiba van, akkor a cibáláskor vissza fogja forgatni a kulcsot, ha ezt nem csinálja, akkor a váz illetve a húr felfekvésének idomulása okozza a lehangolódást, ez esetben addig kell az egészet elejétől a végéig újrahangolni, míg megállnak a hangok. Szóval hangolj szorgalmasan, mert még jó is lehet az az öreg hangszer.

Előzmény: Dujmó (3100)
csebi2 Creative Commons License 2016.06.07 0 0 3109

A videósorozatot mar lattam..:) de erdekelne a konyv .

email cim: csebij1996@gmail.com

koszonom elore is:)

zotya_526 Creative Commons License 2016.06.07 0 0 3108

Egy Szerb honlapról letöltöttem régebben egy könyvet, PDF formátumban, ami a tambura alapjaival foglalkozik. Sajnos nem találom az eredeti honlapot, így linkben nem tudom ide beszúrni, fájlként meg nem engedi a rendszer csatolni.

Ha adsz egy e-mail címet szívesen átküldöm, meg még sok más tamburával kapcsolatos letöltött anyagot is!

Üdv: Zoli

Előzmény: csebi2 (3104)
zotya_526 Creative Commons License 2016.06.07 0 0 3107

A videósorozata 6 részből áll, nézd végig mind a hatot, megéri!

Előzmény: csebi2 (3104)
zotya_526 Creative Commons License 2016.06.07 0 0 3106

Szia!

Én egy videósorozatot javaslok Milan Opacic-tól, nagyon sok jó gyakorlati fogást látni a filmjein.

Link:

Előzmény: csebi2 (3104)
zotya_526 Creative Commons License 2016.06.07 0 0 3105

Sziasztok!

 

Kérem szíves tanácsotokat!

Most akarok először vízüvegezni elkészült hangszert. sok jót olvastam a vízüvegezés hangra gyakorolt hatásáról, és sikerült is káli-vízüveget szereznem hozzá.

Kérdéseim:

Hígitjátok-e a vízüveget, vagy gyári töménységben viszitek fel a hanszerre?

Alapoztok-e a vízüveg alá, ha igen mivel?

Milyen anyag kell a vízüveg és a fedőlakkozás közé, ha a lakk szeszlakk?

Vagy olajlakk?

 

Előre is köszönöm szíves válaszaitokat!

Szép napot mindenkinek!

Üdv! Zoli

csebi2 Creative Commons License 2016.06.01 0 0 3104

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. . Tamburát szeretnék készíteni,  de nem tudom hogyan kezdjem el.. Tudnátok esetleg ajánlani valami könyvet vagy akármit? 

johngold Creative Commons License 2016.05.26 0 0 3103

Nem. Buzukira kellene.

Előzmény: citera (3098)
Dujmó Creative Commons License 2016.05.23 0 0 3102

Köszönöm, de szerintem nem jó a kúpos. Bár nem értek hozzá, de ami most benne van, az nem kúpos. És, ha nem muszáj, nem akarom a tőkét fúrogatni.

Előzmény: l.csaszar (3101)
l.csaszar Creative Commons License 2016.05.19 0 0 3101

Kúpos szögek nem jók? Még régen rendeltem hárfához Németországból kúpos szögeket. Persze a felfúrást itt is meg kell oldani spec. fúróval.

Előzmény: Dujmó (3100)
Dujmó Creative Commons License 2016.05.17 0 0 3100

Köszi!

Hát igen... Sajnos a szakember azt mondta, hogy gazdaságtalan a felújítása. Ezért döntöttem úgy, hogy kis lépésekben, ha kell saját magam újítom fel a cimbalmomat. Utána néztem, az új szögek kb. 40 ezerbe kerülnének. Felfúrni a tőkét nem szeretném, csak ha nincs más lehetőség. Azt viszont ki fogom próbálni, hogy a 7-es anyag menyire szorul. Mivel ez egy elég régi darab, nem valószínű, hogy az előző gazdája foglalkozhatott a helyes hangolásával, mert kb. egy terccel volt lentebb, mint kéne. Egyszer a helyére húztam, de nem maradt ott (csak 10 percig), viszont arányosan hangolódott le, tehát a hangok egymáshoz képest stimmelnek.

Tudja-e valaki, hogy használt szögeket hol lehet beszerezni?

Előzmény: citera (3099)
citera Creative Commons License 2016.05.16 0 0 3099

Hát, ha magad gyártod, akkor nehéz ügy a 0,25mm méretlépcsőt megoldani. Nem fogsz kapni 6,75mm-es köracélt. Megkalapálni a végét, meg menetet mángorolni még hagyján, de a körhengerlés már nem házibarkács kategória. 7mm vastag húzott (tehát nem hengerelt) köracélt kell venni. Ebből van egy emelt minőség, amit nem feltekerve, hanem 3m-es egyenes szálakban árulnak. De így eléggé szorulni fognak, a citeráimnál 0,5mmes átfedést szoktam használni, de azok menettelen sima szegek, és ezeket is kicsit szappanozni kell, hogy szépen járjanak. Van mégegy megoldás: ha felfúrod a lyukakat 10mm-re és keményfa dugókat ütsz bele, újrafúrod 5,7-re, akkor újrakezdheted a méretlépcsőt 6mm-es szegekkel. Ez azonban egy kényszermegoldás, jelen esetben egy szakember azt mondaná erre, hogy nem szakszerű dolog a kopásban hátralévő még két méretlépcsőt kihagyni. Mindenesetre, ha nem futja rendesen magjavítani, akkor első körben azt mondom, hogy csinálj 7mm-es szegeket! És hát illene mindegyik szeget egyszerre kicserélni, de a szükség itt is törvényt bont, elsősorban koncentrálj a problémás húrokra, amik lelazulnak.A szegeket le kell szabni, majd megkalapálni a végét laposra, vagy nényszögűre, majd megfúrni a húrlyukakat  vagy ha lapos akkor választhatod azt a megoldást is, hogy bevágod felülről vasfűrésszel 2-3mm-re. A nagyon régi zongoraszegek ilyenek, és működnek. A citerás tapasztalatom pedig az, hogy a vágott szegek egyenesen jobbak a fúrottaknál, mert gyorsabban lehet rajtuk húrt cserélni.

Természetesen mindkét végét le kell gömbölyíteni, de legalább egy letörést illik csinálni köszörűvel, vagy flexre való lamellás koronggal. Ja és fontos, hogy kalapáláskor az üllőt (sínvas vagy akár kaszaüllő is lehet) és a kalapácsot (1kg) is fel kell polírozni, akkor a kalapált felületek is simák lesznek.

Előzmény: Dujmó (3097)
citera Creative Commons License 2016.05.16 0 0 3098

Rókát akarsz vele fogni? :)

Előzmény: johngold (3096)
Dujmó Creative Commons License 2016.05.15 0 0 3097

Köszi!

Ez egy régi Schunda cimbalom. Egy szöget kitekertem, 6,5-ös az átmérője. Úgy tudom, ami ettől eggyel nagyobb, az 6,75-ös. Csere esetén az összeset kell cserélni? Milyen anyagból lehet elkészíteni? A 7-es köracél nem lesz sok esetleg?

Előzmény: citera (3095)
johngold Creative Commons License 2016.05.13 0 0 3096

Nem citerára használnám.

Előzmény: citera (3094)
citera Creative Commons License 2016.05.13 0 0 3095

Zongorából kell bontani a szegeket lomtalanításkor. Vagy elmehetsz a Hajós utcába, ott van egy zongorabolt, de elárulom, nem lesz olcsó mulatság. Ja, tehát a cimbalomszeg az zongoraszeg. Ha kis kínai jagcsin kell, akkor szóba jön a csemballó szeg. Én azt mondom akkor jársz a legjobban, ha megcsinálod a szegeket. 100db elkészül egy nap alatt. Egy egyirányból vágott reszelővel, vagy egy kerekes csővágóval lehet rá menetet mángorolni házilag.

Előzmény: Dujmó (3093)
citera Creative Commons License 2016.05.13 0 0 3094

0,85? hmm, sodrottra gondoltál, vagy pedig a brutálvastag 3-as citerahúrra,  de az meg mire jó? néha használjuk első  basszusnak a tenorciterákon, de arra jobb a sodrott. sodrott citerahúr igazából nincs, csak kopasz, gitárhúrokat szoktunk használni basszusnak, meg néha csellóhúrt

Én az A. folk Üzletben szoktam vásárolni citerahúrt, de neked gitárhúr kell, ha jól sejtem a c első basszus, nekem erre a célra 780mmhosszon (ez hangzó c, nemcsak kottaszerinti) a Daddario "d" nikkel sodratú húr vált be, a 0,85 mm-es az a középső erőfokozat, de citerára jobb a legerősebb, ami valami 0,9 fölötti.A bronzos mindig leszakadt. Ha neked rövidebb a húrhosszod, akkor beválhat a bronzos is.

Általában

Előzmény: johngold (3092)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!