Keresés

Részletes keresés

viola66 Creative Commons License 2011.05.24 0 0 692

Kedves tapasztaltak! Szeretném megkérdezni, 10 kaptáros méhészet esetében az MGSZH 2150 és 2152-es bejelentő lapokat ki kell tölteni? Most kezdjük a méhészkedést, a bejelentési , bevallási kötelezettségeknek szeretnénk eleget tenni, néha nehéz eligazodni.Köszönöm!

imkerei Creative Commons License 2011.05.24 0 0 691

Persze tudom, hogy mindez a méhbetegségek megelőzésére szolgáló intézkedés és jogszabály, de:

1. Attól, hogy valakik megalkották ezt a jogszabályt még nem kell vele egyetértenem.

2. Arra nincs jogszabály, hogy csak ellenőrzött méhészetből származó tenyészanyaggal lehet méhészkedni. (lehet, hogy ezután lesz)

3. Mennyiben különbözik egy befogott raj egy berepült rajtól?

4. A rajon nem látszik, hogy beteg. Az esetleges fertőzés csak akkor derül ki, ha már fiasítás is van. Ugyanis a méhbetegségek nagy része nem az egyes egyedeket érintik, hanem a fiasítást! Tehát a rajok illetve családok későbbi kezelése és egészségügyi vizsgálata a döntő.

5. A kisméhésznek is el kell indulnia valahogy. Ha nekem nem repült volna be egy raj annak idején egy használt kaptárba, most valószínűleg nem méhészkednék.

 

Előzmény: szajkós (689)
szajkós Creative Commons License 2011.05.24 0 0 690
szajkós Creative Commons License 2011.05.24 0 0 689
Előzmény: B. Imre (688)
B. Imre Creative Commons License 2011.05.23 0 0 688

Mekkora baromság!!!!!!!

Előzmény: szajkós (682)
atka2011 Creative Commons License 2011.05.21 0 0 687

atka2011 Creative Commons License 2011.05.21 0 0 686
kicoka Creative Commons License 2011.05.21 0 0 685

imkerei : haha:D okés.
Nem tudtok Balassagyamarton valahol méhész boltot?

imkerei Creative Commons License 2011.05.21 0 0 684

Nem kell a kijárót nyitva hagyni, elég, ha egy kis rést találnak valahol, és már be is költöztek.....onnantól, pedig már nem üres.

Azután meg magyarázd el a méheknek is ezt a jogszabályt.

Előzmény: szajkós (682)
Cirkusz01 Creative Commons License 2011.05.20 0 0 683

Sziasztik! A nyulós spórája akár 50év után is aktiválhatja magát Én lángal szoktam mindenem fertőtleníteni amit lehet.A PB gáz forasztó lámpák erre kiválóak.2-3000Ft.-től

már jókat kapni  Pergetőn sose próbáltam.Óvakodniu kell más eszközétől.Amikor két telephejen vannak a méheim akkor még a füstőlőtsem viszem magammal.Minden telephelynek külön szerszámai vannak.Szotyin szoktam őket egytelepjelyre vinni akkor 

fertötlenített szerszámokat viszek ki. A kést a kaptárvasat télen előkészítem lángal meg égetem ujra festem.Ijenkor csak elő kell venni amiket eddig használtam megy a fiókba.

Szerncsém van ,mert lakatos az alap képzésem és nem okozott nehéz séget a kaptárszolgák elkészítése.A füstölőt meg H lugba mosomki és lángalfertőtlenítem.

A viaszon kívül mindent lehet lángal kezelni.Pesze csak óvatosan. Lehet, hogy dogma,de én akkor nyugszom meg ha lángal át égetek mindent.Attól  még lehet nyúlósom ,de meg teszek mindent a megelőzéséért.

A vegyszereket alapból nem szeretem.A láng meg nem hagy szermaradványt.Esetleg kormot. Üdv

Előzmény: Törölt nick (676)
szajkós Creative Commons License 2011.05.20 0 0 682

Üres használt kaptárt nyitott kijáróval tárolni???  Jogszabály tiltja!!!

Előzmény: imkerei (681)
imkerei Creative Commons License 2011.05.20 0 0 681

Nekem már többször is előfordult, hogy üres kaptárba beköltöztek méhek. :-)

Persze erre nem lehet alapozni. Az is igaz, hogy inkább használt kaptárakba szoktak beköltözni, mint újba. Igaz új kaptárat nem hagy kinn senki.....

Előzmény: kicoka (680)
kicoka Creative Commons License 2011.05.20 0 0 680

Értem.:)
De szabály szerint ez 10keretes, meg nem a legjobbak a keretek sem...roszhelyről vettem.
Pont tegnap fejeztem be a 40keret összeszögelését. 10et tettem egy fiúkba. De nagyon ideges lettem.:( Egy barátom kertjébe volt egy kóbor méhraj, és ők még nemtudták hogy én elakarom kezdeni a méhészkedést és azok meg elvitték a szomszéd faluba a méheket.:( 

Előzmény: imkerei (678)
imkerei Creative Commons License 2011.05.19 0 0 679

Megfelelő fertőtlenítés után használható. Sterimob, virkon stb.

Előzmény: viola66 (675)
imkerei Creative Commons License 2011.05.19 0 0 678

Előbb-utóbb a méhek összepropoliszozzák a keretvállakat és csak 10 fog beleférni. Attól is függ milyen méretűek a keretlécek. Normál kereteknél 35-38mm szokott lenni a vállak szélessége.

Az NB inkább 38 a 1/2 NB inkább 35.

A keretek száma kaptárfüggő. Nekem saját készítésű kaptáraim vannak és csak 9 keretesek de van aki 12 keretest használ.

Kevesebb keretnél arra kell vigyázni, hogy a méhek a fészek gömbalakjának kialakítása miatt inkább felfelé hordják a mézet, ezért könnyebb kirabolni a méheket. A méhész könnyebben elcsábul, hogy elvegye az összes mézet, mint a 12 keretesben!

 

Előzmény: kicoka (677)
kicoka Creative Commons License 2011.05.19 0 0 677

A 1/2 NB rakodó az fiúkonként nem 10 kereted? Mert nekem 11keret ment  bele... xd 

Törölt nick Creative Commons License 2011.05.19 0 0 676

A nyúlós költésrothadás kb.20 évig is képes fertőzni, a legkönnyebben eszközökkek terjed. Nem használnám más pergetőjét. Minden méhésznek legyen saját pergetője, vagy ha mégis rákényszerül a kölcsönzésre,nézzen utána, hogy hol mikor használták azt a pergetőt. Fertőtleníteni hőkezeléssel lehet, legalább 20 percig kell 120c-on tartani, ami pergetőnél szinte kivitelezhetetlen.

Előzmény: viola66 (675)
viola66 Creative Commons License 2011.05.19 0 0 675

Szeretném megkérdezni a tapasztalt méhészeket, mennyire komoly az, hogy egy pergető több évig képes a nyúlós költésrothadást terjeszteni? Mert sok helyről hallom, hogy több méhész ugyanazt használja,  illetve sok használtat kinálnak eladásra. Mivel fertőtleníthető?

otouto Creative Commons License 2011.05.16 0 0 674

Köszi! Hát lehet, hogy a befőttesgumis celofános megoldás lesz a nyerő, és

majd repcét tartok bennük, az nem folyik ki. Kaptárkészítéskor megtapasztaltam,

hogy a fáradt étolaj micsoda kincs, most így vagyok a használt befőttesüvegekkel :-)

Előzmény: imkerei (666)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.16 0 0 673

Igen, óvatosan.

Előzmény: kicoka (672)
kicoka Creative Commons License 2011.05.16 0 0 672

szétlehet szedni szépen?:s

Előzmény: Törölt nick (671)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.16 0 0 671

Szét kell szedni, újra szögelni.

Előzmény: kicoka (670)
kicoka Creative Commons License 2011.05.16 0 0 670

Lenne igy mindenkihez egy kérdésem.
Na szóval amég én iskolába voltam papám gondolt egyet és gondolta hogy majd mire hazaérek , ő akkora összeszögeli a kereteimet...
Eliskezdte  csak az a baj hogy forditva csináltam...:( az oldal lécet ugy szögelte a felsőléchez hogy az  akiálló része van alul... mit lehetne vele csinálni? Vagy az nagybaj hogy úgyvan? Szerencsére csak 10-et sikerült összeszögelnie.

kicoka Creative Commons License 2011.05.16 0 0 669

Én nógrádmegyében lakom... de azert sok szerencsét.

Előzmény: 1acél (663)
kicoka Creative Commons License 2011.05.16 0 0 668

Nincs mit sok szerenecsét.:)

Előzmény: heremooka (660)
imkerei Creative Commons License 2011.05.16 0 0 667

Most már rémlik, hogy volt ilyen műanyagtetős változat is. Csak nem Lacipecsenyések voltak az ősök? Nézz körül az üvegek, mellett, hátha azok is előkerülnek. :-)

Előzmény: imkerei (666)
imkerei Creative Commons License 2011.05.16 0 0 666

Emlékezetem szerint ezeknek az üvegeknek egyszerhasználatos tetejük volt. Körbe le kellett tépni róluk egy fémszalagot.

A celofánt és a befőttesgumit próbáltad már? :-)

Előzmény: otouto (665)
otouto Creative Commons License 2011.05.16 0 0 665

Sziasztok!

Van egy kérdésem, ami tapasztalt méhészt igényel :-)

Anyósom padlásán találtam 45 (!) db 5l-es régi mustáros üveget, és ez a tény

meg tudná oldani néhány kisebb problémámat.

Kb 10cm átmérőjű szája van, nincs rajta menet, csak egy horonyszerű

bemélyedés körbe. Egy olyan emlékem van, mintha létezne ehhez

valami műanyag, rápattintós tető (vagy csak álmodtam?).

Lehet ilyet szerezni valahol?

imkerei Creative Commons License 2011.05.16 0 0 664

Ne kérj segítséget, hanem ajánld fel a segítséged! Különbség!

Amennyiben ellenszolgáltatást sem kérsz érte, nem hiszem, hogy elutasítják! :-)

Úgy tanulhatsz a legkönnyebben, ha valaki mellett segédkezel. Aki pedig még a tudása átadását is sajnálja azzal nem szabad foglalkozni!

Keresed meg a helyi méhegészségügyi ellenőrt. Ő tudja, hol találsz olyan idős méhészt, aki esetleg nehezebben boldogul, elkél neki a segítség. Tanulni, pedig tőlük lehet a legtöbbet.

Előzmény: 1acél (656)
1acél Creative Commons License 2011.05.15 0 0 663

Üdv.Mennék én már akár holnap is méhészhez,de nem tudom kihez,a közelemben lakókhoz lentebb leírtam hogy miért nem!Győr-Moson Sopron megyéből van itt valaki aki szivesen bemutatná méhészetét és alapvető dolgokat,stb..?Elhiszem hogy nem könnyű,de szeretném mert érdekelt régóta és imádom a természetet,állatokat.A munkabírásommal nem hiszem hogy gond lenne,a meleget is bírom és a méhszúrásra sem vagyok sem allergiás és nem hat meg ha méh csípés ér,a szúnyogokat nem szeretem,de annyit elviselek.Abban örülnék ha valaki tanácsot tudna adni hogy a 3db induláshoz való kaptáraimat(tipust) és az egyéb felszereléseket hol szerezzem be!Mindenképpen el szeretném kezdeni a méhekkel való foglalkozást!

Előzmény: Cirkusz01 (659)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!