Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9056
A tapasztaltak alapján a "szubmediterraneitás" Tatabánya esetében is csupán megfelelő várospolitika kérdése. :))))))
Előzmény: aiol19 (9052)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9055
Jav.: ...szállított fagy esetén a belvárosba várt minimumot, szállított faggyal kombinált inverzió esetén a homokkomáromi minimumot...
Előzmény: ninovarga (9054)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9054
Ha ennek a fügének a gazdájától érdeklődnél, biztosan azt mondaná, hogy "nálunk" vagy "felénk" még nem volt fagy. Kanizsának kellene még 110ezer lakos meg egy 150 méternyi magassági terjeszkedés és "szubmediterránnak" lehetne nyilvánítani.:))))

Persze megfelelő szagmai segítséggel támogatott várospolitikával a jelenlegi állapotában is megoldható lenne.
Néhány következetesen végrehajtott intézkedés elegendő lenne hozzá:

1. A jelenlegi meteorológiai állomást áttelepíteni Homokkomárom legjobb fagylefolyású pontjára, a patakparti állomás archivált adatait megsemmisíteni.
2. Létesíteni még két állomást. Egyiket a TV-toronyhoz, a környék legmagasabb pontjára, a másikat a belváros épületekkel legjobban védett helyére, aszfalt fölé.
3. Szállított fagy esetén a három állomás közül a Homokkomáromba várt minimumot, meredek inverziós helyzetben a TV-toronyhoz várt minimumot, minden esetben a városi flaszterra várt maximumot (kivétel a városra is kiterjedő sekély köd esete) kellene megjeleníteni az esti TV híradó előrejelzéseiben.
4. Hatóságilag tilalmat kellene elrendelni a környék mély fekvésű pontjain történő hőmérsékletmérésekre vonatkozóan.
4. Feltárni a mediterraneitás történelmi gyökereit, hivatkozással a török hódoltság időszakának "kanizsai törökjére". A kontinuitás bizonyítására a 80-as évekig még működő török cukrász szolgáltatna alapot.
5. Különböző évszakokban "mediterrán" jelzővel ellátott rendezvényeket kellene tartani. Erre különösen jól adja magát az ősz. A téli hónapokban szerencsésebb lenne ezektől eltekinteni.
5. A Kanizsáról szóló minden egyes útikalauzban, prospektusban és minden vele kapcsolatos reklámanyagban legalább háromszor megjeleníteni a "szubmediterrán", "mediterrán hangulatú", mediterrán jellegű" jelzőt, illetve jelzős szerkezeteket. A róla szóló tudósításokban, újságcikkekben, stb. minimum egyszer kötelező lenne ezek valamelyikének a használata.:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Előzmény: Floo2 (9040)
Island* Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9053

Vica, Aiol!

 

Ezekből a fajtkából beteszek most nektek a "propagator"-ba és akkor talán nem kell májusig sem várni....:)

 

Villa Romaine -15 C

Italia, Cavalaire -10 és -15 C között

Hardy Red -10 körül

 

Üdv: Mariann

aiol19 Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9052
November másodikán is élnek még a földicseresznyék, paprikák. Az utolsó két képen lévő pirosnak már annyi elég volt ahhoz, hogy a többinél jobban, teljesen kókadásmentesen nézzen ki, hogy ránőttek a földicseresznyék, ezek felfogták a dért. Ezért elég sötét a kép, de azért kivehető. Pedig az még csak nem is ereszalja. A városi hősziget itt kicsit jelentősebb, de a kert végében vannak, aránylag ritka átlagos beépítettség mellett.
aiol19 Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9051
Előzmény: aiol19 (9049)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9050
Jubaea chilensis, 2006 óta kint telel, ám ez már takarással. Elvileg a nagy példányok ebből is kibírnak -15 -18 fokot, ám a kisebbek érzékenyebbek, inkább csak -8 -11 körül. Nálam még -6,5 foknál nem kapott hidegebbet, de egy másik, csak csapadékvédelemmel telelt példány kapott -10 -11 körül, annak viszont nagyrészt le is fagytak a régebbi levelei.Azért mindenképpen nagyobb esélye van nálunk, mint mondjuk a Phoenixeknek.
Előzmény: aiol19 (9049)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9049
Újabb kép trachycarpus fortuneiről:
aiol19 Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9048
Még ezen kívül három gyümölcsöt azért kinyögött magából, csak azt előzőleg megettem. Alul fiatal, későn kihajtott Sharon és Rojo brillante állapota ugyanakkor:
Előzmény: aiol19 (9047)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9047
Hát ezen a fán termett nálam eddig először káki. Sajnos nagyon úgy tűnik, hogy a fa nagyobb része elpusztult, korábban fogalmam nem volt róla, hogy miért, de aztán rájöttem, hogy a hangyák, ezáltal a levéltetvek elleni védekezésül alkalmazott bio-módszer, a ragacsos csíkcsapda szorította el a törzsét. Ez eddig semmilyen más gyümölcsfánál nem okozott gondot, úgy látszik, a kákinak olyan gyors a kéregvastagodása és ezért érzékeny erre. Egy másik fán csak pár hónapig volt ilyen, de már így is kezdte körbenőni, pedig csak madzaggal rögzítettem. Ez viszont már menthetetlennek tűnik, elszáradtak a levelei, amikor a többi fa még teljesen zöld volt. Mindenki figyelmét felhívom tehát arra, hogy a kákinál semmit a világon ne rakjon a törzsre, ágakra! Alulról elkezdett hajtani még éppen az oltás rész fölött, bár annyira nem is nagy baj, ha netán elpusztul, mert magok voltak a gyümölcsökben, így lehet, hogy kedvezőtlen hatást ért volna el, ha a többi fa terméseit bemagosítja. Bár a 'Tipo'-ra ez éppen jó hatással lenne, mivel úgy az is keményen is fogyaszthatóvá válik, de nekem csak Sharon, Costata és Rojo brillante van.
aiol19 Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9046
Ekkora szőlőfürtöket szüretelek a garázs mellett vezetett lugasról.
aiol19 Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9045

Pesche nataline:

Bár nem túl piacos, vagy lédús barack, de kevés fajta érik ilyenkor és ízre határozottam nem rossz. A fán legutoljára Karina fotózta le, amikor nálam járt.

aiol19 Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9044
Hát mégsem olvashattam, ez idén október 27.-i. Azért szomorkodom magamban, de hát majd írunk akkor jobb cikkeket, vagyis már írtunk is néhányat.
Előzmény: aiol19 (9043)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.04 0 0 9043
Huhh, hát ez nagyon megrázó élmény volt, de talán ha leírnánk pár dolgot, akkor tudnánk árnyalni a véleményét. Talán régebben már olvastam is ezt a cikket, de tudat alatti jótékony feledésbe burkolózott nálam. Egyébként nekem pár éve még teljesen józan-realisztikus-kétkedő véleményt mondott a globális felmelegedésről, ez azonban hajmeresztő. Úgy látszik, ebben sajnos eléggé elkezdte követni a "trendet". Lehetséges, hogy az előbb tévedtem, hiszen ha bemutatnánk a pozitív tapasztalatokat, akkor arra talán azt mondaná, hogy a globális felmelegedés miatt lehetséges "ma már" ilyet elérni. Ha véleményét kritizálom is, de engedd meg, hogy személyéről továbbra is csak pozitívat, vagy semmit mondjunk.
Előzmény: Floo2 (9042)
Floo2 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9042
Kapaszkodj meg Kedves Ákos:

http://www.balintgazda.hu/aktualis-kert/november/teli-fagy-ellen-meszeljuk-be-a-fatorzset.html
Előzmény: aiol19 (9041)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9041
Most látom, hogy Bálint gazda személyes honlapján létrehozott fórumtémákat és van egy olyan kategória, hogy 'Új gyümölcsök (nálunk is teremnek)'.

http://www.balintgazda.hu/component/option,com_kunena/Itemid,22/catid,5/func,showcat/page,2/

Szerintem vevő lenne Gyuri bácsi az újdonságokra, ahogy korábban is mondtam. Esetleg ha a korábbi években téves következtetésekre is jutott volna a kivivel kapcsolatban, mindenki tévedhet egy nagyon hosszú és pozitív munkásság során is, ezért is védtem a megelőzőekben is. Szerintem akár írhatunk is a fórumába, elég sok pozitív tapasztalat összegyűlt már és még teljesen üresek a fórumai, így talán hozzá is járulhatunk, hogy élénk információcsere alakuljon ki. A kivi és a káki üzemi termesztésének tapasztalatai is megférnének egy ilyen fórumban, kiegészítve a japánszilvával, asiminával, stb. Akár sokat is nyerhetünk vele kölcsönösen is, mert egy ennyire közkedvelt szaktekintély támogatása sokat jelenthet az ügynek.
Floo2 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9040
A nagykanizsai állomás az elmúlt hetekben már -3-4-5 fokos fagyokat is mért, gondolná az ember, hogy ezek után már nincs olyan fügefa, amin van levél.
Csakhogy a jó öreg hőszennyezés, a jó öreg városklíma még egy kisebb városban is érezteti hatását, ami fittyet hány a -5 fokra!
ninovarga Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9039
Végül Dedesben megtaláltad, miután Kecskésben nem? Mi mindig is mondtuk, hogy "dedesi".:))))
Előzmény: Papa360 (9036)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9038
Szerencsére rövidítve "dedesi"-ként így is helyesen emlegetjük.
Előzmény: Papa360 (9036)
vica46 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9037
előjegyzést én is
Előzmény: aiol19 (9034)
Papa360 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9036
Helyesen Lendvadedes a fügeóriás helye. Háromszor körbejártam Dedeskecskést:))
Előzmény: Floo2 (9011)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9035
Mi meghökkentünk, a mi meghökkenésünket pedig Te nem érthetted, pedig csak arról volt szó, hogy két "külön malomban őröltünk". Igen, a kivi is szenvedhet tavaszi fagykárt, mint minden gyümölcstermő növény. Amint írtad, Nálad is csak részlegest, mivel szerencsére az egyes rügyek elég jelentős időeltolódással hajtanak ki, így mindig "jut is marad is". Ezzel kapcsolatban mindjárt tudnék is egy olyan tanácsot adni mindenkinek, hogy a koratavaszi metszés alkalmával ne redukáljuk a vesszők és virágrügyet hordozó nyársak számát. Ha egyáltalán nincs tavaszi fagykár, ráérünk később is egy "túltermésfékező" metszésre, amikor már biztosan nem következhet fagy.
Előzmény: gardenerboy2 (9029)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9034
A türelem az meglesz, de ezúttal szeretnék valami konkrétabb előjegyzést, vagy előfoglalást is lehetőség szerint eszközölni, nehogy megint elfogyjanak.
Előzmény: Island* (9006)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9033
Sejtettem, hogy nálad sem voltak komoly mínuszok, hiszen ezt a telket már a megfelelő ismeretek birtokában választottad ki. A normális kültéri hőmérő beszerzése valóban jó ötlet. Legjobb lenne rádiós időjárás-állomás, ami rögzíti a minimum és maximum értékeket is. Még lehet kapni higanyos minimum-maximum hőmérőt is. A pince felhasználása is nagyon jó ötlet, bizonyára működni fog!
Előzmény: Island* (9005)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9032
Nem érdemes talajmenti és nem talajmenti fagy között különbséget tenni. A meteorológiai szakma által kreált fogalom a talajmenti fagy, mindig azt kell nézni, hogy ha nem is teljesen előírás szerint milliméter pontosan két méteren, de a talaj fölött 1,5-2 méter magasságban mit mérünk, lehetőleg árnyékolt hőmérővel. Ezzel érzékelhető a hideg mértéke. A nem talajmenti fagyot nem szükségszerűen előzi meg "talajmenti", mint ahogy például Kenyérbéléknél is mindjárt mínusz hattal nyitott a fagyszezon. Az ilyen mértékű fagy nem károsítja még a fügét, ha úgy lenne, lehetetlen lenne fügét termeszteni. A lombhullató növények mind elviselik ilyenkor a -4 - -6 fokos fagyokat, Csak a citrusféléket, vagy a szubtrópusi-trópusi edényes növényeket kell bementeni ilyenkor a fagy elől, azokat, amelyek fagypont alatti hőmérsékletet nem, vagy nem szívesen viselnek el.
Előzmény: Törölt nick (9027)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9031
Igen, így teljesen világos. A késő tavaszi fagy a legtöbb gyümölcstermőt károsíthatja virágzási időszakban. A kivinél a virágzás elég késői, tehát erre kevesebb esély van, azonban az azévi hajtások és levelek kihajtása viszonylag korai, így ezeket károsíthatja a fagy szerencsétlenebb esetben.
Előzmény: gardenerboy2 (9029)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9030
Hát pontosan ezért nem ér sokat, ha a derült, szélcsendes, hideg éjszakákon a meteorológiai előrejelzések térségekre írnak számokat. Ráadásul a magyar meteorológus szakma még ma is elég nehezen haladja meg régi tévkövetkeztetéseit. Ha egységesen derült és szélcsendes éjszaka van, akkor azért rajzolják a térképre Baranyára a melegebbet, Zalára, meg Nógrádra a hidegebbet, mert ezekben a térségekben ott azon a ponton és csakis azon a ponton fagyzugba, vagy éppen kedvező tereppontra telepített mérőállomásaik vannak, azon pedig sokáig nem izgatták magukat, hogy mindegyik térségben megvannak az adott mérőállomás képviselte klíma ellenpontjai is. Ráadásul a november elsejei hajnalon az északnyugati térségben beálló ködtakarót sem voltak képesek megfelelően előrejelezni. Én mindig azt szoktam javasolni, hogy tipikus inverziós, tehát derült, szélcsendes éjszakákon a növényeik iránt aggódók helyezzék el saját kertjük mikroklímáját a hivatalos állomásokhoz viszonyítva, vagy pedig nézzék az idokep.hu, vagy a metnet.hu amatőr észleléseit tartalmazó térképeket és mérjenek hőmérsékletet saját kertjükben, fűtött épületek falaitól távol, 2 méter magasságban. Egy idő után kialakul ez alapján egy személyes érzék, tapasztalat is, így nagyjából lehet következtetni, hogy ha ennyi fok van este, akkor nálam kb. ennyi lesz reggelre, vagy ha az időjárás-jelentés már megemlít fagyokat, akkor mondjuk nálam nem kell tőle tartani, mert mondjuk kedvező domborzati ponton vagyok, vagy éppen ellenkezőleg, ha általánosságban +2 fokot jeleznek előre, de mondjuk egy mély fekvésű völgyben, medencében vagyok, akkor már érdemesebb bizonyos óvintézkedéseket meghozni. De alapesetben a magyar előrejelzés első fagyhelyzetet hozó, vagy a tél leghidegebb értékeit hozó szituációkban fabatkát sem ér...

Ezért teljesen értelmetlen a "felétek volt fagy?" és a "felénk volt/nem volt" kérdésekben és válaszokban a "felénk" szócska, legfeljebb akkor van értelme, ha a "felénk" szót csak a saját kertünkre, mikrokörnyezetünkre értjük.
Előzmény: Növényexotics007 (8991)
gardenerboy2 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9029
Beleolvastam egy kicsit a kivivel /is/ foglalkozó topikok régebbi hozzászólásaiba és rájöttem hogy nem mindegy az "elfagyás" időpontja. Nos az én kivim /8855/ nem télen hanem a tavaszi kihajtáskor szenvedett részleges fagykárt. Elnézést ha tájékozatlanságom miatt bonyodalmat okoztam.
aiol19 Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9028
Ehhez egy közérdekű, praktikus tanács: a legutolsó hozzászólás fölött jobbra be lehet állítani, hogy hány hozzászólás jelenjen meg egy oldalon. Így mondjuk 500 hozzászólásra beállítva gyorsan vissza lehet pörgetni a korábbiakra. Próbáltam a fórumkeresővel is számra keresni, de nem ment.
Előzmény: ninovarga (9024)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.03 0 0 9027

nino, én ezt nem értem. Talajmenti fagy előbb van, mint másmilyen nem?

(Reménykedem, nem fagytak el a bejótól kapott fügefáim, hirtelen jött a fagy, és csak most hétvégén fogom tudni betakarni.)

Előzmény: ninovarga (9020)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!