Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 2018.07.12 -1 3 149979

az èn meggypálinkámnak az előpárlatát amit elvettem ès itt leírtam, hogy milyen kellemes sherry illata van

 

Azért van kellemes illata, mert az már a középpárlat. Az előpárlatot "rézeleje" néven vetted el.

Előzmény: Törölt nick (149975)
endrepp Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149978
Előzmény: Kokka2 (149976)
Palinka Zsolt Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149977

Szia "Rézmanó75,  Nagyon szép munka ez a gömb deflegmátorod.Megkérdezhetem milyen vastag a réz amit használtál hozzá? Készítesz megrendelésre is?kösz, üdv Zsolt

Előzmény: rézmanó75 (134018)
Kokka2 Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149976

Sziasztok!

Vörösréz páracsövet és hűtőspirált ti mivel és hogyan tisztítotok belülről?

Köszi

Törölt nick Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149975

Sziasztok!

Akkor most ez azt jelenti, hogy az èn meggypálinkámnak az előpárlatát amit elvettem ès itt leírtam, hogy milyen kellemes sherry illata van!

Ezzel a vizes módszerrel el tudom választani az előpárlatot az illat, aroma anyagtól?

Vagy rosszúl èrtelmeztem valamit?

Tisztelettel!

Előzmény: mili70 (149971)
Jolida Creative Commons License 2018.07.12 -1 1 149974

Én is 6-os Brix-el főztem tegnap a meggyet.

Előzmény: 72lakiluk (149962)
mili70 Creative Commons License 2018.07.12 0 0 149973

Nem rossz, nem rossz.

Csak rettentő sok kérdést generál/hat az emberben. Pl. hol a határ az amatőrizmus és a szuperprofizmus között? A szuperprofi mindig szuperprofi? stb... Én már nem akarom ezeket kutatni, vonja le mindenki magának a konzekvenciát. :)

Előzmény: endrepp (149960)
Green Corner Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149972

De te előtte elvetted az ep-t. Ne vedd el, a keletkező koncentrálódott homályos részt szívd le injekciós tűvel és azt vizsgáltasd be! Az a kevéske valamitől büdös, előpárlatos a pálinka.

A meggynél azért keletkezett homályos rész, mert ep-ből keveset vettél el, vagy erősebb volt a csorgás a hűtőből.

Előzmény: mili70 (149971)
mili70 Creative Commons License 2018.07.12 0 1 149971

Itt van a kísérleti eredményem végterméke: https://www.youtube.com/watch?v=r7X5NWiqa_U&feature=youtu.be

 

És amire jutottam:

  • A tesztalany C. Rana. A petpalackban kb. 6 cm széles, olajszerű anyag maradt vissza a víz tetején, ami a palack megdöntése után elkezdett billegni, majd rövid idő múlva megint vízszintbe állt úgy, hogy közben nem keveredett az alatta lévő vízzel. Az egész tisztázás alatt a kifolyó pálinka alatt volt a palack, kivéve az ep elvételekor. Ami a tisztázás végeztével leszívtam egy csővel a felső részt. A mennyisége pontosan 0.5 liter lett, alkoholfoka 20%. Megillatoltam, de sem különlegesen jó, sem különlegesen rossz illatot/szagot nem éreztem. A kóstolással ugyanígy jártam, tehát se nem rossz, se nem jó ami a víz tetején maradt. 
  • A tesztalany meggy. Ugyanaz a tapasztalat mint az előzőnél, azzal a különbséggel, hogy a 6-6.5 cm-es rész egy kicsit opálosabb, tejszerűbb lett. 
  • A kész párlat mintha valamivel lágyabb lenne ( de ezt lehet, hogy csak bemesélem magamnak ) 
  • Összességében arra jutottam, hogy a kidobandó résszel ( ami esetleg mehet az ep-up gyűjteménybe ) nem dobok ki olyan aromaanyagokat, amelyek fontosak lennének a középpárlatba, ezért elgondolkodom rajta, hogy ezentúl mindig alkalmazom ezt a technikát
  • Bár nem ártana megtudni, hogy ténylegesen mit tartalmaz ez a rész. Elvileg lesz lehetőség laborvizsgálatra is, ha minden összejön.
Előzmény: Green Corner (149970)
Green Corner Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149970

Annyit tennék hozzá, hogy én 2,5l-es Cocás palackot használok, abból a meggondolásból, hogy a víz minél nagyobb felületen találkozzon az alkohollal. Fúrni nem tudod, csak kisütni, olvasztani. Raktam már fel képet az ősszel(?), naívkezdő megkeresheted!:) Mikor végeztél a kp-al, akkor vizestől, a tetején levő alkoholostól borítod a gyűjteménybe, majd a valamikori újrafőzéshez.

Ezzel most végeztem, a homály alatt tiszta víz van, felette  alkohol, a hűtőből kifolyó párlattól mindig egy picivel erősebb, ezért folyik ki a PET palackon fúrt lukon a már a vízzel találkozott párlat. Kis idő elteltével a homály egy keskeny csíkká koncentrálódik, valószínű alacsonyabb a fajsúlya a víznél, de magasabb az etilnél. A tegnapi meggy tisztázásánál jóval kevesebb volt a zavaros rész, mint most az eup gyűjtemény főzésénél.

Ez ugyan az a megoldás, mint Miklós1 féle 5 poharas, csak itt folyamatosan vízzel érintkezik a párlat, nem csak az elején.

Előzmény: beetee (149968)
72lakiluk Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149969

Indulás nem volt mérve, nem volt még mivel. Na majd a következőnél. Kösz.

Előzmény: beetee (149964)
beetee Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149968

Fogsz egy inkább magas, mint széles edényt/poharat/PET palackot levágott tetővel. Fúrsz egy lyukat az oldalára a tetejétől pár centivel lentebb (ezért jó a PET.. :)  )

Töltesz bele vizet a lyuk és az alja közé szintezve, majd ebbe folyatod ki a hűtőből a párlatot. A kifolyó alkoholt fel kell fogni valahogy, ha nincs más, csak a lyuk, akkor az egészet egy edénybe kell állítani (látni ilyen képeket videókat a neten is)

 

A víz tetején meg fog ülni az alkohol, a nyílásig feltelik, és a teteje kiúszik a lyukon. A rétegződésben külön rétegként elvben megül a nem kívánatos EP rész a víz és a róla lefolyó középpárlat között. Mivel a szint az edényben marad, le lehet folyatni róla a teljes középpárlatot.

Elvben.

Ki kell próbálni.

Előzmény: naivkezdo (149967)
naivkezdo Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149967

Hogy is van ez?

Vizre engeditek az elejet, es igy retegzodik az ep, kp?

Hogyan nyeritek ki a kp-t ebbol a retegrendbol a vizbol?

Előzmény: Green Corner (149966)
Green Corner Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149966

Nekem sem volt abban az esetben , mikor elvettem az elejét.Tegnap megkockáztattam, hogy nem veszem el az ep-t, hanem rögtön a vízre engedem. Működik!! A tegnapi meggy tisztázásánál egy vékony réteg alakult ki, a mostani eup gyűjteménynél már most látom, hogy vastagabb lesz a homály.:) Végzek vele,akkor megpróbálok egy fecskendővel a rétegből mintát venni, a felette levő részből már vettem, az egy aroma bomba. De már látom, hogy a végeredmény is! Majd látod holnap!:)

Előzmény: beetee (149965)
beetee Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149965

Ez jó.

Ep-Up-vel még ki fogom próbálni.

Rendes cefréből készített alszesszel tettem a magam kísérletét, ott nem nagyon volt büdös EP. A víz és az alkohol között nem volt plusz sáv, csak egy fénytörés-határ.

Előzmény: Green Corner (149963)
beetee Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149964

A csökkenést kell nézni. Ha már nincs változás, akkor kész.

 

Miről indultál? Tizenx-ről a 6-7 teljesen korrekt.

Előzmény: 72lakiluk (149962)
Green Corner Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149963

Most tisztázok egy eup gyűjteményt, vízre engedem, úgy hogy nem vettem el az ep-t. A víz tetején, az alkohol alatt, egy opálos részben benne van az összes büdös, pálinkában nem való valami. Tegnap egy meggyet is így tisztáztam, csak középpárlat volt!

Előzmény: beetee (149961)
72lakiluk Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149962

pH mérő után újabb kütyü került a főzőkészletbe. a refraktométeren ( BATC 25RHW ) a brix mekkora értéket mutathat kb. egy jó erjedés végén, kifőzés előtt közvetlenül. Én két heti lassú erjedés végén főztem a meggyet, ekkor már minden jel arra utalt, hogy készen áll. a mérő szerint viszont 6-7 volt a brix érték. Vagy csak az esést kell figyelni, hogy honnan hová ér a cefrében mért érték ?  a mérőn csináltam desztvízzel próbát, szépen adta a nulla értéket.

beetee Creative Commons License 2018.07.12 -1 0 149961

Mármint a PET palackban víz, oldalán lyuk módszert? (a PET az egyszerűség miatt...)

 

Volt már róla szó itt éven belül. Tavaly november vége fele. A cél a kp "lágyabb" ízvilága lenne. És a fénytörésből az EP elválasztás.

Én egyszer kipróbáltam. A magam érzékszerveivel nem láttam akkora különbséget, hogy ragaszkodjak hozzá...

Előzmény: mili70 (149958)
sogi01 Creative Commons License 2018.07.12 0 1 149959

         vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa.

Előzmény: sogi01 (149940)
mili70 Creative Commons License 2018.07.12 0 0 149958

A lassan csöpögő anyag vízre folyatását próbálta-e valaki? 

És nem csak az ep, hanem az egész tisztázás alatt?

Tapasztalat? 

Előzmény: endrepp (149930)
pacsepa Creative Commons License 2018.07.11 -2 0 149957

Szia!

Igen kész.... Teljesen...! :-)

Balatonon vagyok a telkemen, lehoztam a hordókat, itt vettem a kajszit és itt cefréztem be. Nincs rekeszem, csak fúrógép és festékkeverő. Ezek önmagukban nem váltak be.

Az a baj, hogy a barack elég kemény volt. Így nem volt annyira egyszerű magozni. Végül befejeztem kézzel.

Magozás után már a kis fetékkeverő és a 800W-os fúrógép nagy nehezen elpépesítette.

A saját kajszim ennek ellenkezője.

Az enyém nagy szemű, nagyon édes és lédús. Ha teljesen megérett, akkor már csak lekvárnak és cefrének jó, annyira felpuhul. Rekeszbe két sorban nem lehet rakni, de szállítani sem, mert a rázkódástól is ellapul.

Ja és még egy fontos különbség, az enyém lefagyott ez meg nem... :-/

Vígasztal a tudat, hogy olvastam olyat, hogy jobb a pálinka, ha nem túlérett gyümölcsből készült. Kevesebb talán az alkohol kinozatal, de a minőség javul.

Persze annyi mindent olvastam már és annak az ellenkezőjét is.

 

Jobb híján azt hiszem el, ami nekem jobb lenne! :-) Erre biztosan jó az internet.

Előzmény: Figyelget (149951)
öreg_néne_b Creative Commons License 2018.07.11 -2 2 149956

Rézeleje akkor volt, amikor a főzőt két használat között a disznóólban ásták el és jóféle, napon érlelt ecetes cefréket főztek, ami lemarta a grünspant a rézcsőről.

Normálisan tisztán tartott főzőben és rendes, időben főzött cefrénél nincs ilyen. Előpárlat van, azt meg érzékszerileg kell elválasztani.

Előzmény: KPeti84 (149952)
endrepp Creative Commons License 2018.07.11 -2 0 149955

Mi vala vele? :)

Előzmény: naivkezdo (149954)
naivkezdo Creative Commons License 2018.07.11 -2 0 149954

muslinca?:)

Előzmény: endrepp (149943)
endrepp Creative Commons License 2018.07.11 -2 5 149953

0,5% rézelejét,és 1,5% előpárlatot kell elvenni

 

Nincs ilyen képlet. Olyan képlet van, ha a cefre jó (kiváló) minőségű az EP várhatóan az alszesz 0,5-3%-a.

Az elválasztás érzékszervi alapon történik, nincs jelentősége, ha az alszesz csak 20%-os, akkor is kóstolás alapján kell elválasztani.

Beteg cefre EP-je drasztikusan megnőhet, ezért nem szerencsés az elvételt rutinszerűen, mennyiségi alapon végezni.

 

Előzmény: KPeti84 (149952)
KPeti84 Creative Commons License 2018.07.11 -2 0 149952

Sziasztok tisztelt fórumozók!Lenne egy kérdésem:ha az összes alszesz alkoholfoka nem éri el a 25 fokot,akkor változik e az a képlet,hogy 0,5% rézelejét,és 1,5% előpárlatot kell elvenni(ami ugye 25 fokos alszesz te vonatkozik)?Szóval az ,hogy az alszesz gyengébb,befolyásolja e az előpárlat és a rézeleje mennyiségét!Válaszukat előre is köszönöm!

Figyelget Creative Commons License 2018.07.11 -2 0 149951

Gondolom már kész vagy, de a festékkeverő -10-es rekesz kombó itt is működik. 

Előzmény: pacsepa (149949)
Jolida Creative Commons License 2018.07.11 -2 0 149950

Minimum 60-as.

60mbar-al 100-as üst cefre 1h-1h15perc megindulás.

Előzmény: kardosur (149944)
pacsepa Creative Commons License 2018.07.11 -2 0 149949

Sikerült vennem 70 kg apró szemű magyar kajszit. Az én három fám lefagyott. Az egyik felét már kézzel kimagoztam és becefréztem, de a kezem már nem bírja a többit, baromira fájnak az ujjaim.

Mit javasoltok, mivel lehetne megoldani a többi magozását?

Engedjem rá kisebb adagokban a festékkeverőt, amivel pépesítettem és a magokat utána halásszam ki? Az kevesebb kínnal jár... talán...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!