Keresés

Részletes keresés

Roger Preed Creative Commons License 2010.04.19 0 0 20130
Hát igen, lehet néhány olyan település, ami az eddigieknél nagyobb prioritást fog élvezni az elkövetkezendő 4 évben. Az egyik ilyen Kaposvár lehet, a másik Hódmezővásárhely.
Előzmény: Aladár46 (20129)
Aladár46 Creative Commons License 2010.04.19 0 0 20129
A legkevésbé fontos gyorsforgalmi út

Hát ez nem olyan biztos. Új kormány, új Közop. Egyébként is a Közop szerint 2011-től már építeni kéne a legfontosabb szakaszát a Dombóvár-Bonyhád köztit. Őszig minden kiderül...
Előzmény: kofy (20128)
kofy Creative Commons License 2010.04.19 0 0 20128
Ha már M9, egy nem olyan régi hír. A legkevésbé fontos gyorsforgalmi út legfontosabb szakaszáról:


Dombóvár elkerülő

Lefordítva magyarra nekem a cikk azt jelenti, hogy 2012-re elkészül a Dombóvár elkerülő, ami a későbbi M9 része lesz. A szekszárdig tartó szakasz 2018-ra készül el.

Kerestem a neten útvonalterveket a Szekszárd-Dombóvár szakaszra, de csak ezt a 2003-ast találtam:

2003-as terv

Ezt a tervet már bizonyára meghaladta az idő, de biztos jól mutatna a roads.extra.hu-n... :)
korn78 Creative Commons License 2010.04.19 0 0 20127
Olvasom a helyi újságban hogy:
"A miniszteri biztos szerint a 86-os fejlesztése úgy adható el, ha apránként kiépítik az előző sávokat, elkerülőket, és kedvező konstellációk esetén összerakják a puzzle-t. Mind mondta, az Egyházasrádóc-Körmend közti szakasz előzősávosításának terve kész, és más helyeken is előrehaladtak. A csütörtökön útra tett M9-es tanács azonban más célokat tűzhet ki. Bebes István körmendi polgármester szerint ez jól is jöhet, mivel már évek óta tolódik a 8-as elkerülő kiépítése."

Mi ez a kavarás az M9-el? Akkor ez azt is jelentheti, hogy az urak még vitatkoznak vagy 5 évet, és addig áll az egész? Lassan már csak a Szombathely-Körmend közti szakasz lóg ennyire a levegőben. Nem a mostani 86-os helyett kellene építeni egy település elkerülős utat Körmendig?

Roger Preed Creative Commons License 2010.04.19 0 0 20126
Köszönöm a segítséget!
Előzmény: AcidMan (20125)
AcidMan Creative Commons License 2010.04.19 0 0 20125
-AP-nál 1 km=10.000 t aszfalt.
Persze ez nem pontos, mert itt lentebb írták, hogy sok mindentől függ.
Tegyük fel, hogy 7+7+4 cm vastagon, 22,5 m szélesen.
(a szélesség dolog elég képlékeny valami, mert a sávszélességek:2*(3,75+3,75+3)=21m, de a sávszélességek nem tartalmazzák a vonalakat, pedig alattuk is van aszfalt, a rétegek lefelé haladva pedig egyre szélesebbek. Szóval, ha jól emlékszem, akkor 11,25-tel szoktak számolni irányonként.)
Sűrűség lehet 2,2-2,4 t/m3. Nálam így jön ki nagyságrendileg 10e t.
+/- 7% a vastagságból eredő eltérések miatt. Tudtommal ennyit tolerálnak.

-A bitumen mennyisége nagyságrendileg az aszfaltban 5-8% között van. Az alaprétegben kevesebb, és a kopóban a legtöbb. (Az öntöttaszfaltban, amit járdákon látsz, azt hiszem, hogy már 12% felett van a bitumen. De az nem út. :-)
Minél nagyobb teherbírásúnak szánod az utat, annál "keményebb" bitumen kell bele. Ezt mutatja az elnevezésük is. Egy típus nevében a 10/30 azt jelenti, hogy adott erővel nyomott tű hegye 10-30mm-t nyomódhat a cuccba. Ez keménynek számít. Ilyet alaprétegbe kevernak.
Pl. 60/100-ast kopórétegbe, mert a felső rétegnek nem a teherbírás a feladata, viszont ami lágy, az nem reped. Hogy végül mennyire lágy, azt az adott klíma is nagyban befolyásolja - hogy mekkora hőtágulást kell elviselnie.
De sztem 10 éve még minden aszfaltot B 50/70-nel (leánykori nevén B-65) csináltak volna. Azszem ez is most minden bitumentípus anyja, és abből finomítják a többi típust is.

Helyreigazítást, kijavítást elviselek, de ne legyen sértő. :-)
Előzmény: Roger Preed (20121)
RIKA424 Creative Commons License 2010.04.19 0 0 20124

A Szeged-Újszeged közötti új vasúti híd nyomvonal változatainak értékelésekor (2006-ban) a VATUKI szakemberei a szegedi illetékesekkel együttműködve két változatot fogadtak el mint javaslatot:

 - egyik változat szerint az új vasúti híd a mostani szegedi szenyvízteleptől délre párszáz méterre metszené/keresztezné a Tiszát.

 - másik változat szerint Gyálarét dél - Tiszasziget észak között ívelne át a Tiszán.

 

Mindkét változat csak t á v l a t i jövőben valósulhat meg.

 

A régi híd helyén való "újjá"építést egyik verzió sem támogatta.

 

Egyik olvtárs jól írta, hogy a dolog az EU támogatás megszerzésén bukott meg. Kiderült, hogy tisztán városi híd fejlesztéshez lehet, de nagyon nehéz EU pénzt kapni.

Valamivel nyakon kell önteni, hogy Brüsszel lenyelje.

 

Ekkor találták ki, hogy a város igényeit kielégítő "új" közuti híd fejlesztését úgy lehet eladni Brüsszelben ha közepére vasúti síneket raknak és eladják az ötletet regionális fejlesztésnek.

De Brüszel ezt nem nyelte le, hanem megkérdezte : OK. megépül az új híd mely egyben vasúti is, de hová vezet a túloldalon a vasút?

 

Itt bukott meg a dolog, mert a túloldalon nincs értékelhető terv, hogy mit csinálnak a vonattal ha átért a mozdony a Tiszán.

 

Ugyanis van álom (nem terv), hogy Mezőhegyesen és Battonyán át Aradra illetve Szőregen át Kikindiára és Apátfalván át Temesvárra újból összekötik a szárnyvonalakat.

(ez a helyi újságírók kedvenc kéthavonkénti témája)

 

Viszont ezek az újbóli összeköttetések + az új vasúti híd(ak) több mint 100 milliárd forintba kerülne és itt elbukott a dolog.

Ekkora közlekedésfejlesztési pénze ha lesz valaha a Dél-Alföldi régiónak akkor nem erre fogja költeni.

 

 

 

Fricy Creative Commons License 2010.04.19 0 0 20123
Irj ha mersz Creative Commons License 2010.04.18 0 0 20122
Amit feltettél kérdések mind attól függ, h milyen terhelés várható (most ne csak járműre gondolj, hanem pl hőmérsékleti is van). Legerősebb pályaszerkezetet ebből kifolyólag az autópálya szokta kapni, így be tudod lőni, h pl 1 mellékút kevésbé erős. De hát ugye a rá ható terhelés sem olyan mértékű, közel sem!

A bitumen 1 nagyon macera kérdés, komoly labormunka kell a megfelelő bitumen kiválasztásához. (Mondjuk aszfalthoz is, de szerintem a bitumen pláne bonyolultabb.) Pontosan nem tudom, h hogyan működik ez, csak feltételezem, h van 1 tapasztalati recept, és az alapján kezdenek el kínlódni (pl más összetétel kell Zalába és az Alföldön). De az is lehet, h szabvány alapján csinálják, és csak utólag laborban ellenőrzik, h tutira az jött e ki, amit vártak. ->Azt tudom, h mikor elkészül 1 út, akkor korongokat vágnak ki belőle és ezeket laborban babrálják utána. Ha a laborban jó eredmények jöttek ki, akkor minden ok, és át lehet adni az útpályát.

A BME-Út- és Vasútépítési Tsz-ének honlapján lévő utastárgyak között szemezgethetsz, ha bővebben érdekel a téma.

Előzmény: Roger Preed (20121)
Roger Preed Creative Commons License 2010.04.18 0 0 20121
Néhány technikai kérdés, elsősorban szakemberek:

- Van arról valami info a neten, hogy nagyjából hány tonna aszfalt kell (alap-, kötő- és kopórétg egyaránt) egy kilométer út megépítéséhez? (autópálya, főút, mellékút egyaránt érdekel).
- Az aszfaltokba kb mennyi bitumen kerül és mitől függ a bitumen minőségének kiválasztása?
Béla6 Creative Commons License 2010.04.17 0 0 20120

hát az únijó elmehet a picsába, ha az idióta politikája ilyen ésszerűtlen öszvér megoldást kényszerít ki.

 

 

különösen, hogy ettől olcsóbb nem lesz, mert az ígyisúgyis bele kell rakni, de legalább lyó szar.

 

 

sokkal korrektebb lenne, ha putrifreskósításra adnának pénzt, hamár úgyis azon vannak, hogy ne legyen haszna a támogatásoknak...

Előzmény: strangerr (20119)
strangerr Creative Commons License 2010.04.17 0 0 20119
2 db híd volna az ideális persze, de még egyre is kevés az esély.

Az az egy a körút folytatása lenne persze, de városi hídként nem tudnak rá uniós támogatást nyerni. Ezért mint "fontos távolsági vasúti kapcsolat"-ként közúti-vasúti híd lenne. Erre jött még az ötlet a tram trainről Makó (és Vásáhely) felé.
Tehát egy híd 2x2 sávval, plusz 1 (vagy 2...) vágánnyal.

Mindez leghamarabb 2020 után...
Előzmény: Béla6 (20118)
Béla6 Creative Commons License 2010.04.17 0 0 20118

De miután a déli hidat reálisan csak uniós támogatással tudnák megépíteni, ezért mégiscsak rátennék azokat a síneket...

 

 

2db déli hídról van itt szó:

 

a közúti hidat értelemszerűen a körút nyomvonalába kell rakni,

a vasútit meg jóval délebbre, a rendező vonalába...

 

 

a körúti hídra meg lehet villamost rakni, ha a körutat be akarnák villamosozni...

Előzmény: strangerr (20115)
Béla6 Creative Commons License 2010.04.17 0 0 20117
nem rossz 5let, ezt akár már a kekeckedés rohamod előtt megtehetted volna... :-))
Előzmény: ghosty9 (20111)
Irj ha mersz Creative Commons License 2010.04.17 0 0 20116
Igen, délebbre elmélkedett már a szakma, h jó lenne 1 híd. Kb a rendező környékén. A régi híd megvalósíthatatlan, mivel azóta beépült a nyomvonal. Pedig szerintem a régit kéne inkább erőltetni, mivel az fed le jobb területeket. (Persze nem biztos, h igazam van, annyira nem ismerem a körülményeket, és Szegeden is össz-vissz 2x voltam:) )
Előzmény: strangerr (20115)
strangerr Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20115
Teljesen hülye vagyok a vasúthoz (is), de azt hiszem a kis sugarú ívek miatt, ha egyszer újra külön vasúti hidat építenének, akkor azt jóval délebbre tennék meg.

De miután a déli hidat reálisan csak uniós támogatással tudnák megépíteni, ezért mégiscsak rátennék azokat a síneket (már csak a tram train villamos miatt is:) és így a Temesvár Szeged vasútvonal újraindításaként adnák el az uniónak (mintha Bukarest Fiume vonal része volna de ehhez télleg hülye vagyok.)
ghosty9 Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20114
Amennyire tudom (én is csak műkedvelő vagyok :-) ), az egyetlen igazán jelentős tétel az Újklinika tömbje. De az azért pont elég nyomós ellenérv. :-) (Amellett, hogy az újszegedi vasútvonal jelentősége is igen mérsékelt, nem igazán indokolna ekkora beruházást.)

Amúgy van még két-három kisebb klinikai épület az útban, pontosabban egyre emlékszem, hogy nem tétel, egy olyan so-so, a harmadikról meg gőzöm sincs így légifotóról, hogy az mekkora is. (Eléggé kiesik az a rész mindentől, habár itt dolgozom egy köpésre. :-) )
Előzmény: Irj ha mersz (20113)
Irj ha mersz Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20113
Elég OFF-os kérdés, de muszáj, mert kíváncsi vagyok:)

A régi szegedi vasúti híd nyomvonalán a két vasútvonal újbóli összekötéséhez mennyit kellene bontani és mit pontosan?
Előzmény: ghosty9 (20109)
BoGar Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20112
Az a baja, hogy sosem jártál ott, csak távolról, magasról (google) osztod az észt, tapasztalat meg nincs.
Előzmény: Béla6 (20110)
ghosty9 Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20111
"neked most télleg aza problémád, hogy nincs ott semmi?"

Hagyjuk.
Előzmény: Béla6 (20110)
Béla6 Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20110

neked most télleg aza problémád, hogy nincs ott semmi?

 

ha dózercéget üzemeltecc, akkor értem, hogy ez probléma, mert nem számíthacc lyó zsíros megrendelésre.

 

deha nem, akkor nem.

Előzmény: ghosty9 (20109)
ghosty9 Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20109
Csak a lényegre válaszolnék, mert már unom a körbe-körbe járást...

"amúgy hogy jön ide a vasút?"

Úgy, hogy a vasút (pláne mint itt, töltésen) kettévágja a terepet. Itt (ott, Újszegeden) pont úgy áll a dolog, hogy a vasúttól északra (a városon belül) civilizáció van (lakótelep, teszemazt), tőle délre meg a puszta. Nevezetesen: Füvészkert, pár gyártelep, négyszeres méretű telkek (és nem viccelek); ezután fontossági sorrendben kábé a búzamező jön. És a Tisza-parton lehet átmenni azon a vonalon (mert ott nincs vasút, mióta '45-ben felrobbantották a hidat), meg van egy db. (szintbeni) átjáró az újszegedi temetőnél; a következő valahol Szőregen lehet (de ott a vonat is elkanyarodik délre, úgyhogy mindegy is). Hát így jön az ide.

Komolyan, érdemes körülnézni, mielőtt ilyen messzirül osztod az észt.
Előzmény: Béla6 (20105)
kvte Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20108

nem

nem

(tudtommal, de nem 100%)

 

(Sebesvíz felé Jávorkútig felmehetsz, ha ott van szállásod)

Bringával persze más a helyzet...

Előzmény: :Snoopy: (20107)
:Snoopy: Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20107
Bükkben nem tudjátok véletlen hogy Bánkútról Sebesvíz - Lillafüred felé is le lehet jönni? Illetve meg van-e nyitva Ómassától Szentlélek felé az út? ( nem a Bánkút - Garadna - Lillaüredi útra gondoltam, mert azt tudom hogy járható, Hanem Ómassától Bánkút felé vezetőre)
attus germanicus Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20106
Én csak azt nem értem, hogy miért beszélünk egyáltalán autópályákról, meg hidakról, amikor a Bosnyák téren keresztbe csak tankkal lehet biztonsággal átmenni, vagy a Borszéki utcában az egykori iparvágány helyén olyan kátyúk vannakehetek óta, hogy csak lépésben lehet rajta átmenni, vagy a Fehérvári - Etele sarkon a villamosvágányokon szintén csak lépésben lehet átmenni...
Béla6 Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20105

Miért is gondoltam ebből, hogy saccolsz? Ja megvan, biztos mert ostoba vagyok. :-)

 

szóval érdemi hozzáfűzni valód nincs, csak a szokásos kekeckedés.

 

a számokkal meg ezexerint egyetértesz... :-))



Meg a lakóterület is (jó, az ÉK-in is, meg simán északin). :-)

 

hogy jön ide az ÉNy-i lakóterület vazze??

 

 

a hidak kapcsán azokról a lakóterületekről (és azok munkába/bótba/kikapcsolódásba járó lakosairól) van szó, amik a tisza keleti oldalán vannak vazze...

 

koncertájj mán 1 kicsit...

 


De még a vasúttól északra.

ez igaz, viszont a 4es metrótól délre...

 

amúgy hogy jön ide a vasút?

 

 

Ja, hogy a vasutat nem mutatja a Guglimapszod? :-)

 

keckec, kekec...

 

Előzmény: ghosty9 (20103)
Fricy Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20104
ghosty9 Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20103
"nemegészen.

a közutas táblázat 41e E/n körüli mért adatot ad meg a 43as 2es km szelvényére...

ha lyól SACColom, akkor ez a bertalanon van..."

Hmm, lássuk csak, mit is írtál...

nemtom, ehhez tudni kéne a meglévő hidak forgalmát...

saccra a körúti híd 40e E/n, a belvárosi 20e E/n


Miért is gondoltam ebből, hogy saccolsz? Ja megvan, biztos mert ostoba vagyok. :-)

"és igaz ugyan, hogy az iparterület főként a város ÉNyi részén van"

Meg a lakóterület is (jó, az ÉK-in is, meg simán északin). :-)

"de a 43as meg DK felől csatlakozik a körútba."

De még a vasúttól északra.

Ja, hogy a vasutat nem mutatja a Guglimapszod? :-)
Előzmény: Béla6 (20101)
:Snoopy: Creative Commons License 2010.04.16 0 0 20102

Én meg rákérdeztem hogy mikor óhajtják végre megcsinálni a Kecskeméti M5-re kivezető utat a Tesco - Lajosmizsei felüljáró között mert 2 év óta hihhetetlenül szar.  Azt mondták hogy a kátyúk miatt kellett felmaratni, de Június környékére tervezik megoldani a problémát.   Bízom benne sikerül.

 

 

 

 

Ki tud nekem felvilágosítást adni Bükki erdészeti utakkal kapcsolatban? Melyik járható melyik van lezárva? mert ahány térkép annyi féle jelölés

Béla6 Creative Commons License 2010.04.15 0 0 20101

Csakhogy nincsenek közutas forgalmi adataid, ezt te magad ismerted el a saccolásoddal.

 

nemegészen.

 

a közutas táblázat 41e E/n körüli mért adatot ad meg a 43as 2es km szelvényére...

 

ha lyól SACColom, akkor ez a bertalanon van...

 

a belvárosi meg valóban adhas, de szerintem a 15-20e-rel nem tévedek nagyot...

 

aztmeghogy az M43 max. 10e-et vesz le a bertalanról arra alapozom, hogya határon 7e E/n forgalmat mértek.

 

szóval a bertalanon még mindig marad min. 30e, ezért ezt is meg a belvárosit is célszerű lenne megcsapolni, tehát 15-20e-et simán összehozna a déli híd...

 

és igaz ugyan, hogy az iparterület főként a város ÉNyi részén van, de a 43as meg DK felől csatlakozik a körútba.

ezért elég lyól eloszlana a forgalom a két körúti híd között...

 


Emellett az az érzésem, nem igazán vagy tisztában azzal, hogy miben különbözik egy városi híd egy lakott területen kívülitől.

 

 

dehogynem: lyóval nagyobb a forgalma, és villamost is szoktak rárakni...  :-)))

Előzmény: ghosty9 (20100)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!