Keresés

Részletes keresés

humus Creative Commons License 2006.05.03 0 0 391

Ez függ a technológiától, alapanyagtól stb.

 

Alapszabály: Rostálni szinte minden esetben kell, ha egy jó minőségű osztályozott végterméket akarunk kapni.

Ebben az esetben: Mivel rostálni mindenképpen kell, ezért az aprítás mindenképpen csak drágítaná a folyamatot.

 

Ipari méretekben komposztálhatóak akár 3-5 cm átmérőjű faágak is. Ezek természetesen nem jöhetnének szóba egy házikerti komposztnál.

Előzmény: ZsuR (390)
ZsuR Creative Commons License 2006.05.03 0 0 390
Mi a dragabb: komposztalas elott daralni vagy utana rostalni?
Előzmény: humus (389)
humus Creative Commons License 2006.05.03 0 0 389

A turán használt tevhnológiáról

 

A szigetelt aljú bitumen burkolaton (csurgalék és csapadékvízelvezetőkkel ellátva, az elfolyó csurgaléklét egy medencében gyűjtik) végzik a komposztálást.

A gyűjtőjárművekkel behozott hulladékot átmenetileg tárolják, majd kb. 4-6 m alapú 2-3 m magas háromszög keresztmetszetű prizmákba rakják, ahol az anyag 4-6 hónapig érik. Egyáltalán nem vagy csak nagyon ritkán forgatják (homlokrakodós traktorral).

A prizmába rakás előtt nem aprítják, őrlik a nagyobb ágakat nyesedékeket sem, mert ez adja meg a prizma szerkezetét, ettől lesz jó a prizma oxigénellátottsága (Habár rendelkeznek aprítóberendezéssel, de ennek üzemeltetése drága és ebben a technológiában felesleges.). A terület nagysága megfelelő így nyugodtan komposztálódhat az anyag akár 6 hónapig is. A hőtermelő szakaszban a prizma nagy mérete miatt 60 Fok feletti értékeket érnek el.

 

A kész anyagot egy speciális nagyteljesítményű dobrostával rostálják (Ez egy nagyon drága berendezés >10 millió Ft). A nagyobb nem teljesen korhadt ágakat és növényi részeket ezzel távolítják el, ami utánna visszakerül egy új prizmába. A kész rostált végterméket zsákolják (20-25 l es zsákokba) és SZELEKTÍV KOMPOSZT néven árusítják. A telepről is vihető nem zsákolt komposzt kb. 5 Ft/kg áron.

 

A működés költségeiről és az általunk fizetett díjakról és a beruházásról majd később.

 

üdv: h

Előzmény: humus (375)
stiglinc Creative Commons License 2006.05.03 0 0 388

 

Ez jó hír! És már tapasztalatuk is több van azóta.

Most már csak némi pénzforrást kellene találnom, vagy legalább egy reménysugarat...

Előzmény: lujza (387)
lujza Creative Commons License 2006.05.03 0 0 387

Mi is ilyen "tanulmányi kirándulás" keretében jártunk ott.

Rém kedvesek voltak.

 

A telep vezetője őszintén válaszolt minden kérdésre.

 

(persze ennek 3 éve)

Előzmény: stiglinc (382)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2006.05.03 0 0 386
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2006.05.03 0 0 385
Előzmény: Blue_Sky_007 (384)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2006.05.03 0 0 384

 

Ez szerintem jó lehet, nem ís tűnik drágának, és ha jól vettem ki a komposztálás (fermentálást) segíti elő.

 

 

Itt is vannak érdekes adatok
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2006.05.03 0 0 383

Értem.

Lehet kapni emésztőbe való bacikultúrát, azt hiszem septifos, vagy mi a neve. Mi lenne ha ezt feloldva meglocsolnánk a komposztdombot. Nem gyorsítana?

Előzmény: humus (374)
stiglinc Creative Commons License 2006.05.03 0 0 382

 

Engem nagyon érdekelne minden apró technikai részlet is, meg, kis hazánkat ismerve, pl. az, hogy nincs-e viszálykodás, elégedetlenség? A lakosok ingyen vihetik a cuccot oda is meg vissza is? Elképzelhető, hogy egy tanulmányi kirándulást tehessünk a telepre, ha sikerül az érdeklődést felkeltenem a mieinkben?

Előzmény: humus (375)
ZsuR Creative Commons License 2006.05.02 0 0 381
Előzmény: JarJarBinks (379)
dracaena Creative Commons License 2006.05.02 0 0 380
Kár, hoghy nem ma írtad le, mert épp ma forgattam át a kupacomat, és most holnapig kétségek közt vergődhetek, hogy jól csináltam-e? :)))
Amúgy akkora giliszták voltak benne, amekkorákat én még sosem láttam. Most se sokáig, mert van két kapirgáló segédmunkásom, akik nagyon alaposan leellenőrzik, hogy mit rakok a komposztomba.:)))
Előzmény: humus (375)
JarJarBinks Creative Commons License 2006.05.02 0 0 379

Szia!

 

Nem tudod ezt a képet nagyobban feltenni(hogy olvasható legyen)? (vagy egy linket ahol megvan)

 

Üdv,

JJB

Előzmény: ZsuR (376)
humus Creative Commons License 2006.05.02 0 0 378

Kedves lujza!

Sztem nem volt bántó, amit írtam. Egyébként úgy írtam, hogy "picit pontatlan". Ez attól még lehet 5-ös alá. ;) Remélem tisztáztuk a félreértést. üdv: humus

 

Előzmény: lujza (377)
lujza Creative Commons License 2006.05.02 0 0 377

Csak szerényen érdeklődöm, mi abban a pontatlan, amit írtam? :O(

 

3 évvel ezelőtt jártam ott, akkor még nem volt az árusításra engedély...

Előzmény: humus (375)
ZsuR Creative Commons License 2006.05.02 0 0 376
Csak erdekesseg: nalunk ketto budoge van. Ezeket egyszer egy heten gyujtik.
Az egyik a nem fenyes (magazin) papiroknak - semmi maszatos, zsiros nincs benne, pl pizzadobozt nem szabad bele tenni - tulajdonkeppen ujsagpapir, aprobb karton dobozok.

A masik az uveg es muanyag. Az uvegeket mosva kell bele tenni. A muanyagok (csomagolo kontenerek) aljan van egy jel, hogy milyen (szamozott kod), es hogy kell vagy sem gyujteni.

A kerti hulladekba nem szabad etelmaradekot tenni (fozott etel, hus, zsirfele).
Ezeket egyszer egy honapban gyujtik.
Előzmény: humus (375)
humus Creative Commons License 2006.05.02 0 0 375

Ha érdekel benneteket mesélhetek. Én ott lakom és ismerem a rendszert. Egy picit pontatlan, amit Lujza leírt, de nagyjából igaz.

 

- 4 település szelektív hulladékgyűjtő rendszere

(Galgahévíz, Tura, Vácszentlászló, Zsámbok)

- 15 000 lakost érint

- "Szelektív komposzt" nevű terméket álítanak elő zsákolva, amit a coop Rt. boltjaiban (is) lehet kapni, mert engedélyezett termék

 

3 kuka van minden háztartásban (nagy 120 literes):

- SZÁRAZ HULLADÉK (üveg, fém, papír, műanyag vagyis hasznosítható hulladék)

- NEDVES ÉS INTIM HULLADÉK (nem hasznosítható hulladékok, Pl: zsíros csomagolópapír stb.)

- KOMPOSZTÁLHATÓ HULLADÉK (konyhai biohulladék, és kerti hulladék)

 

Hetente más más kukát kell kirakni, és azt ürítik. Mivel 3 kuka van így lassan telnek.

A nedves lerakóra kerül, a szárazat válogatósoron kézzel kiválogatják anyagfajtánként a zöldet pedig komposztálják. Ezt majd holnap leírom milyen technológiával.

Meg fogtok lepődni! ;)

 

üdv: humus

Előzmény: lujza (369)
humus Creative Commons License 2006.05.02 0 0 374

Komposztálással foglalkozom a munkahelyemen is, csak ipari méretekben. Itt használunk oltóanyagokat. Ezt próbálom ki otthon házikerti komposztálásnál kontrollprizmával összehasonlítva. Az eredményekről beszámolok.

1ébként Magyarországon tudtommal nem lehet ilyen vagy hasonló terméket kapni.

Előzmény: Blue_Sky_007 (364)
lujza Creative Commons License 2006.05.02 0 0 373
Az ÖK közönyén, érdektelenségén.
Előzmény: stiglinc (372)
stiglinc Creative Commons License 2006.05.02 0 0 372

 

Nálatok min bukott meg? (Bocs, de ez is hasznos információ lehet nekem :-)

Előzmény: lujza (371)
lujza Creative Commons License 2006.05.02 0 0 371

Akkor csak a bekerített betonplacc kell, meg egy csapadékvígyűjtő medence, szivattyúval, meg egy kis traktor, ami forgatja a komposztot.

meg a személyzet....

És kihívhatjátok a turaiakat félévente darálni.

 

Amúgy, úgy tűnik, hasonló cipőben járunk.

 

Nekem nem sikerült.... :(((((((((((

Előzmény: stiglinc (370)
stiglinc Creative Commons License 2006.05.02 0 0 370

Köszönöm!

Igen, komolyan érdekel. Én nagyon civil vagyok, de a városi környezetvédő egyesületben szeretném felvetni a javaslatot, addig meg jó, ha minél több információt beszerzek. Korábban csak ZsuRékét ismertem - hírből-, nem is tudtam, hogy itthon is van, nem is olyan messze tőlünk.

Előzmény: lujza (369)
lujza Creative Commons License 2006.05.02 0 0 369

Csak pár éve egyszer láttam. Tetszett.

 

3 falu összeállt, pályázott.

Szelektív gyűjtés is van.

3 kuka van, egyikben a tiszta felhasználható anyag, műa, papír, stb, ezeket kézzel szétszedik.

Van komposztos és van valódi szemét( ezt lerakják.)

 

De ingyen odavihették a komposztálnivalót, s cserébe vihették a komposztot.

A komposzt árusítására még akkor nem volt meg az engedélyük, nem tudom, sikerült-e megszerezni.

 

Mobil komposztdarálójuk, meg szitájuk volt, nincsenek kihasználva, mondták, át tudnának menni, ledarálni más falvak komposztját, valami térítési díj ellenében.

 

Itt megtalálod az elérhetőségüket, ha komolyan érdekel a téma:

 

http://www.tura.hu/koz_kozmu.html

 

 

Előzmény: stiglinc (368)
stiglinc Creative Commons License 2006.05.02 0 0 368
Ó, ez nagyon érdekes! Akkor ez nem is annyira reménytelen elképzelés, mint én gondoltam! És bevált?  Írnál róla bővebben, ha ismered?
Előzmény: lujza (367)
lujza Creative Commons License 2006.05.02 0 0 367

Turán (Pest m) van egy.

3 falu komposztál.

(Szelektív szemétgyűjtéssel összekötve...)

 

Előzmény: stiglinc (366)
stiglinc Creative Commons License 2006.05.02 0 0 366

 

Bizony, az utaztatással annyit árthatunk a környezetnek, amennyit védünk rajta a komposztálással :-)))

Tudsz már valahol az országban ilyen kistérségi, működő komposztálóról?

 

Én egyszer próbáltam valami bio könyvben olvasott kegyszert, azt hiszem tej, méz, kamilla, meg még valamik kelletek hozzá. De nem voltam elég tudományos, mert kontroll nem volt mellette.

Arra próbálok figyelni, hogy kb. 10 centinként tegyek bele egy réteg friss csalánt, állítólag az is jó tesz neki.

Előzmény: humus (363)
lujza Creative Commons License 2006.05.02 0 0 365
A nagyüzemi komposztálók alá azért kell a szilárd burkolat, mert a csapadékvizet összevezetik, és visszanyomják a komposztra egy szivattyúval.
Előzmény: stiglinc (351)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2006.05.02 0 0 364

Mit jelent ez a "mikrobiológiai"oltóanyag? Mit tartalmaz? Hol vetted?

Én is próbálom a hőfokot emelni, de tavaly, majdnem 50 fok felett volt, most meg csak 35 fokot tudok elérni benne.

Előzmény: humus (363)
humus Creative Commons License 2006.05.02 0 0 363

Azért megnyugtatok mindenkit. A jövőben 1-3 éven belül nagyon sok kistérségi ill. regionális komposztáló fog épülni. Már most tervezési vagy építési fázisban vannak ezek a rendszerek. Csak az a nem mindegy, hogy pl. Hány km-ert fog utazni a hulladék mire a komposztálás helyére eljut.

 

MÁS: Egy 20 x 40 m-es felületű előírásoknak megfelelő telep engedélyeztetése-tervezése-kivitelezése kulcsrakészen kb. 10-15 millió Ft.

 

MÁS: Kísérletet végzek otthon a komposztomon. Mikrobiológiai oltóanyaggal oltottam be a kétfelé bontott anyagot. Most azt figyelem hogyan viselkedik a két anyag. Van valakinek tapasztalata oltanyaggal? Ha működik akkor minimum 5-10 fokkal melegebb lesz az egész folyamat során az anyag. ez szerintem nagy előny.

Előzmény: stiglinc (362)
stiglinc Creative Commons License 2006.05.02 0 0 362

 

Van akinek túl kicsi a kertje, nem ért hozzá, nem ér rá, stb.

Mifelénk pl. jól lehetne csinálni egy ilyen közösségit, mert közel vannak egymáshoz a települések, sok a szűk utca aprócska kertekkel - csak hát annyi pénz a világon nincs, amennyi ehhez kellene.

Előzmény: humus (361)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!