Keresés

Részletes keresés

Spataki Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9401
Ha már német nyelvterületen barangoltok ajánlpm figyelmetekbe az alábbi oldalt:
http://freenet-homepage.de/Christian.Ziegler/zitrusseite.htm
Előzmény: Törölt nick (9364)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9400
Az általam tegnap leírt vidék néhány arca, különböző évszakokban
Előzmény: Törölt nick (9397)
bejó51 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9396

Az elmúlt napok eseményeit én sem mindig "élőben" néztem és olvastam. Megdöbbentett az,

hogy a legújabb vitát már rá akarták erőszakolni erre a topikra is, mintha kevés lenne a

saját "lakhelyük", ahol eljátszadozhatnának kedvenc "játékukkal". Ahol most már szinte

havonta fellobban a "láng", mert vannak akik életben tartják a"parazsat" és látszólag a többség

ezt "békésen" tűri is. Talán azért is keresik az új helyszint, mert akik a parazsat időnként

fujják, már egymást is kezdik égetni ezzel a parázzsal, így jobbnak látják, ha a "tűz" a inkább

szomszédba terjed tovább.

Az pedig még megdöbbentőbb, hogy ennek a konfliktusnak már áldozatai is vannak, köztük

olyan, aki nem csak a lángot, hanem már a parazsát is szerette volna kioltani, nem pedig azt

lángra lobbantani. Pedig a kora alapján talán ez nem is lenne meglepő.

Az pedig már számomra felfoghatatlan, ha egy "verekedésben", vagy csak egy egyszerű

vitában az egyik résztvevő végül azt támadja meg, aki őt védelmébe vette, aki neki adott igazat.

Az ilyen viselkedés nem utalhat másra, mint egy zsigerből jött gyűlöletre, aminek egy ilyen

kertészeti topikban egyáltalán nem lenne helye, főleg úgy nem, ha valaki valójában nem is a

saját munkájának kézzel fogható eredményét, vagy az ebből fakadó tapasztalatait védi.

Lehet, hogy mindezek mögött csak egyszerű szórakozás, vagy mások bosszantásának az

élvezete áll, azzal nem törődve, hogy ezzel mások munkájának, nehezen elért eredményét

teszik tönkre. Pedig sok még a munka.Tapasztaltam ezt most a hétvégén is a Fűvészkertben,

egy fa alatt percekig állva, melyen lógott a "Kakiszilva" felirat. Az arra járóknak fogalmuk nem

volt arról, hogy milyen gyümölcsöt látnak a fán....

Amikor létrehoztad ezt a topikot, egyben talán felelősséget is vállaltál... Sikerült meggyőzni

Ninót, hogy felejtse el a sérelmeit és folytassa itt a munkát, azt amit elkezdett, ami az életének

szerves része. "Meggyőztél" embereket, akik hitték, hogy ez egy békés és nyitott topik lesz,

akik vállalták, hogy lehetőségükhöz mérten segítik is ezt a munkát, akik vállalják már azt is,

hogy ne csak "nicknevek" legyenek egymás számára, hanem vállalják teljes emberi lényüket,

vállalják, hogy személyesen is találkoznak és "szemtől-szembe" mondják el egymásnak a

gondolataikat,véleményüket, tapasztalataikat. Biztos vagyok benne, hogy a régi topikból is

sokan kiváncsian olvasták a hozzászólásaidat, hiszen többen be is ismerték, hogy "átjárnak",

csakúgy mint mi, és a többség teszi mindezt békés szándékkal, mert új információkra, újabb

tapasztalatokra kiváncsi. Ez pedig nem baj, sőt jó! De vannak akik ezt nem nézik igazán jó

szemmel, de bizzunk benne, hogy rájönnek:

"Nincs hasznosabb, mint felismerni, hogy tévedtünk." [Joseph Joubert]

És jó, ha szem előtt tartod ezt:

"Az igazságtalanság nem bírja el a vereséget, de az igazság igen." [Rabindranath Tagore]

Mivek már tapasztalhattad, ezért:

"Légy igazságos: van, akinek tud égni az arca attól, hogy ütött." [Ancsel Éva]

Reméljük másnak is fog!

Előzmény: aiol19 (9311)
bejó51 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9395
Előzmény: bejó51 (9394)
bejó51 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9394
Előzmény: bejó51 (9393)
bejó51 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9393
Néhány kép a Trópusi gyümölcsök kiállításról.
Előzmény: vica46 (9296)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9392
Nagyon szeretném látni.Légyszi.
Előzmény: szaguaro (9388)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9391
Én is nagyon szeretném látni.Légyszi.
Előzmény: ninovarga (9390)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9390
Zsolti, úgy gondolom, Zsuzsának nagy élmény lenne, ha föltennél egy fényképet a fóliasátorban a narancsok alatt roskadozó, talajba ültetett fáidról.
Előzmény: szaguaro (9388)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9389
Ha nem az egyetemiekkel játszod el, amit leírtam, akkor teheted ugyanezen forgatókönyv szerint mással is, a lényeg az lenne, hogy olyan legyen, aki rendelkezik kákinak való alannyal és van gyakorlata az oltásban. Amiért ezt ajánlottam, annak az oka az, hogy nem tartanám szerencsésnek, ha magad szereznéd be a ki tudja milyen fajta diospyrost (ha egyáltalán tényleg az lenne) és magad próbálkoznál az oltásával, vagy valaki olyan, aki most látott ilyet először.
Előzmény: Törölt nick (9381)
szaguaro Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9388
Ha növényházat épitesz, érdemes lesüllyeszteni legalább 1 m-t a talajba, télen sokkal melegebb. Persze, ha a talajviz megengedi. Citrom, narancs, mangarin nálam a növényházon belül bele van ültetve a talajba, nagyszerüen fejlődnek. Talán tul jól is, évente 2x meg kell metszeni őket. Növényház boritásához meg legjobb a polikarbonát lemez, ugyanolyan jó fényáteresztő, mint az üveg, nem törik, és nagyszerü a hőszigetelése.
Előzmény: Törölt nick (9372)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9387
Igen, Letenyén lakom. Ezen a vidéken van síkság is és dombok is, mivel itt van a dombság déli pereme, ahol ráereszkedik a Mura folyó síkjára és a délre néző dombokról a Muraköz minden kis részletét látni lehet, a látóhatárt pedig egy hegylánc zárja, amelynek a legmagasabb csúcsa a Kékesnél valamivel magasabb Ivanscica. A föld színe itt nem annyira sötét, mint az ország belsejében lévő fekete talajok, inkább a terrakotta uralkodik itt is, mint amilyen a környéked amerikai földjeinek a színe. Persze itt is vannak a közelben fekete tőzeges és homokos talajok is. A szőlőhegyeken a talajminőség pedig gyakran két méterenként változik. Összességében elmondható, hogy rendkívül változatos vidék, óriási biodiverzitással.
Előzmény: Törölt nick (9381)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9386
A kezedben lévő fügék színét, alakját nézve, továbbra is az a meggyőződésem, hogy ez sokunk számára új fajta.
Jozsó a fügeszakértő, a gyűjteményében rengeteg fajta van és bár nem egyszerű dolog a fajtabeazonosítás, lehet, hogy tudna rá valami okosat mondani. Én úgy gondolom, hogy ezzel a fajtával még nem találkoztam.
Előzmény: Törölt nick (9378)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9385
Látod ez az amit ugy irtam,hogy vettem,cseréltem különböző fügéket de mindegyikkel valami prücök volt és már egysincs meg és visszamentem a jó öreg fajtához amit itt e
gy akkor idős/mint ma én/bácsi ajánlott.Ki tudja mit adtak el neked?
Ha megveszed az alanyt akkor az valószinü dézsában lesz.Mikor lehullik a levél rolla akkor beteszed egy hüvös nem meleg de nem is fagyos helységbe/ez nállam pl.-ul a mosókonyha/és pasz.Utánna jön az oltás tavasszal amit majd levezényli aki olt.Ezután én egy évig az oltás után még dézsában babusgatom majd utánna teszem a végleges helyére a szabadba.De ezt nem mindenki igy csinálja.
Hát a papaya az szerintem egy tipikus tropusi gyümölcs az avval járó macerával.Ha ez nincs akkor bizony elpusztul.Floridába el tudom képzelni de csak ugy,hogy ha minusz van akkor lefagy.Vannak olyan ugynevezett angolul:mountain papaya-ák amikaz Andokban a fensikokon termelnek de ez nem az mint egy Brazil papaya.Ebből inkább levet vagy zselét készitenek ill.-vepárolva fogyasztják.Viszont ezek jól birják a hidegebbet is.De gyanitom te nem erre gondolsz hanem a mézédes,illatos,lédusra.
Bizony itthon is nagyon drága a khaki és a füge is,pedig.......erröl szoltak az elöző napokban a viták.
Előzmény: Törölt nick (9383)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9384
És milyen finomak.Fényképezkedés után leültünk a kis feleségemmel és mind befaltuk.Isteni volt és ,hogy milyen jó dolog ez az almával való érlelés.Isten áldja meg aki kitalálta.Esszembe jutott,hogy az aszalást is körbe kellene járni.
Előzmény: Törölt nick (9373)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9382
Nagyon egyetértek.Egy rugora jár a fejünk ugy veszem észre.
Előzmény: Törölt nick (9378)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9380
Nagy nehezen találtam egy képet a nyári termésről.Bocs de gatyás képen vagyok rajta de gondolom ez nem probléma.
Előzmény: Törölt nick (9378)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9379
Én az oltóvessző felajánlásra azért gondoltam, hogy talán így lenne meg a garancia arra, hogy megfelelő alanyba kerüljön és az oltás szakszerűen legyen végrehajtva. Aki mindebben kezdő, könnyen bakit ejthet valamelyik mozzanatban és könnyen meghiúsulhat a terv.
Előzmény: Törölt nick (9376)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9378
Nem véletlen,hogy én a fügéről a félévem alatt nem is beszéltem.Ez valahogy ugy volt,hogy van,jó ha a feleségem valami sütihez akart akkor kiment leszedte,felhasználta pasz.Elötte mikor innen onnan vettem hoztam ilyen olyan fajtát avval mindig valami prücök volt.Nézd meg milyen törzse van.Az eddigi idö/enyhe fagy nagy nyomott nem hagyott rajta csak lasan potyog a levele.Többször probáltam azt is figyelni amit irnak,hogy hány termő hullám van stb.Aztán rájöttem,hogy ez ennél nem olyan szignifikált mert elkezdi a termést és erös fagyig mindig van.Nemmondom nyáron nagyobbak a gyümölcsök rajta és tök barna a külső burka.Most viszont kisebbek,keményebbek de jóizüekés ha egy kis fagy éri nem lotyad szét hanem kidermed és megesszük.Erre mondtam én a történelmi szelekciót.
Előzmény: ninovarga (9374)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9377
Előzmény: Törölt nick (9372)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9376
Azért gondold meg még pár napja még hol tartottunk?Most meg már bizakodunk.Mindent visszaszivok amit általában mondtam a németekre.Mostmár a Bajorokra nem vonatkozik.Az 5 fok C-ban azért a Papaya még feldobja a talpát!
Ha engem kérdezel,hogy hol szeretnék fajtanemesitő lenni én is Floridát választanám söt én még megprobálnám meggyözni a befektetőt,hogy Hawaii -ban van erre a legjobb feltétel./csak vic/Én az oltáshoz megvenném az alany növényt most,hogy tavaszig egy kicsit érezze magát othonosabban./meg te is körül tudnál nézni mi a helyzet az árudában.Mikor veszed mond el a szakembernek micélra kell/alanynak/mert nem biztos,hogy a legdrágább jó erre-akkor meg minek.És akkor már tudnád mondani,hogy milyen alanyra kellene az oltást csinálni annak akit becserkésznél,söt esetleg az árudás is tudna-esetleg-ajánlani valakit.Szép napot:József
Előzmény: Törölt nick (9372)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9375
Zsuzsa, ha elfogadod a tanácsomat, a következőképpen kellene eljárnod feketekáki-ügyben:
Még most az ősz folyamán föl kéne keresned az egyetemet és megismerkedni az ottani botanikusokkal, kutatókkal. Elmondani nekik, hogy Téged különösen érdekel a Diospyros kaki. Erre ők el fogják mondani, hol tartanak kákiügyileg. Lehet, hogy azonnal érdekes dolgokat prezentálnak, aminek már gyakorlati hasznát is veheted. Aztán folytatva a diskurzust, "szó szót követ" alapon, mellékesen megemlíted, hogy lehetőséged van Európából(!), (nem kell pontosítani egyelőre, hogy Németországból) "talán sikerülne"(!) egy ilyen érdekes fajtáról egy szál oltóágat szerezned (ekkor előhúzod az innen származó kinyomtatott képet róla), és amennyiben érdekesnek találják, azt mondod nekik, hogy a megszerzett ágat oltásra felajánlod nekik, azzal a feltétellel, hogy egyetlen megeredt példányt kérsz vissza az oltványokból saját használatra, a többit felajánlod nekik. Ha nagyon törvénytisztelők és azt mondják, hogy "de hát Amerikába tilos növényi szaporítóanyagot külföldről importálni", akkor megköszönöd nekik a hasznos információt és ekkor lép majd életbe a megoldás 2-es számú változata, amit majd egy ilyen kimenetel esetére megírok.
Előzmény: Törölt nick (9372)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9374
Alakját, színét és érési idejét tekintve, ez számunkra egy eddig ismeretlen, új fügefajta. Ha a fagytűrése is olyan jó, ahogy írtad, akkor ez több, mint érdekfeszítő!
Előzmény: Törölt nick (9371)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9371
De a képek nem/szép idő volt és éppen az almák közül is kivettem egy-két kakit gondoltam arról is csinálok/szép napot.Ü.:József
Előzmény: Floo2 (9370)
Floo2 Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9370
A füge küldés csak vicc volt :))
Előzmény: Törölt nick (9369)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9369
Ugy helyes,hogy most "is"vagy "még" érik.Csinálok képet meg küldök is csak hova?
Előzmény: Floo2 (9368)
Floo2 Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9368
József!
Azon a friss képen az a füge az most érik?
Megtennéd, hogy kettéveszel párat, és lefotózod nekünk?
De akár postán fel is adhatnál párat belőle :))
Előzmény: Törölt nick (9363)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9367
Jó sok mindent vetettél fel.Válaszolok tapasztalataim alapján,ha kihagynék valamit csak kérdezz vissza.Tehát azt mondod,hogy a ház mögött lenne.Az Nyugati vagy milyen oldal/nap járása miatt/Nállam a tájolása olyan,hogy déli és nyugati igy egész nap segit a Napocska.Nállam igy fütés nélkül soha nincs 5 Celsius fok alatt.Fagyról szó sincs mert akkor minek lenne.Az extrém idő miatt rakattam bele 3teljesitményfokozatu fütés lehetőséget.Soha nem kellett bekapcsolni,már csak arra használom,hogy mint egy álványra ráteszem a cserepeket.Egyébként nállam a déli rész a lépcsöházra/fütött/nyitható ablakkal,a nyugati rész a nappali folytatása/régen nyitott terasz volt/és a nappali ajtói nyithatóak rá.Ennyit a Télről de ne feled Nyáron ennek a forditott helyzete áll elő mert ha a szellőzés nem megoldott akkor akár 50 celsius is lehet!Ennek módja fajtája attól függ mennyi pénzed van rá.Nállam egyszerübb mert nyáron mindent a kertbe hordok ki.Irtad,hogy az ablakok miből lesznek,az én üvegablakjaim sem simák hanem dupla hőszigeteltek.
Az,hogy a citrus a talajba,jól hangzik de gondolj arra milyen egy talajba ültetett citrusmérete-a helyhez képest hatalmas.A padozatnak is olyannak kell lenni,hogy a fagy ne támadhason.Nállam ez ugy van hogy a fal 60cm.-es alapozással bir igy már a fagyzona alatt van.Ez fontos akkor is ha cserepeid vannak pláne ha talajba ülteted a növényt.Ha jól értettem az oltásho keresel alanyt.Az szerintem ott minden faiskolában kaphato Diospiros virginia vagy Diospyros lotus.Ha már megvan az oltóág/kuro Geki/ ezt az egyetemen vagy valamej arborétum üvegházánál biztos találsz valakit.Itthon rügyfakadás elött kora tavasszal lehet oltani és egész vegetáció alatt szemezni.
Előzmény: Törölt nick (9364)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.17 0 0 9366
Tudom,hogy nem kell mindig mohonak lenni.De amit a PS.-ben irt a nagyon kedves Ernst Lill Úr a South Korea-i Blue kakiról/Muhack/az is megérne egy kis kutatást,kérdezöcsködést,nem?
Előzmény: Törölt nick (9345)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.16 0 0 9363
Itt a "történelmi szelekció":nyáron és most/ma/
Előzmény: ninovarga (9343)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!