Keresés

Részletes keresés

magyarliba Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9436
Tudatlanság leginkább, bár egy sajtótermékről lévén szó, az effajta tudatlanság már simán szélhámosságnak minősíthető. Döbbenet, hogy egy riport írója annyi fáradságot nem vesz, hogy ha ő nem is hozzáértő, legalább valakivel konzultálna, mielőtt ekkora baromságot közzétesz. Minősíti a főnökeit is...
Előzmény: bejó51 (9428)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9433
Megpróbálok majd érdeklődni szaporítóanyagok után.
Előzmény: bejó51 (9426)
bejó51 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9432

Az a bajom vele, hogy az újság mellé nem adnak ingyen "magyar narancsot"!

Mert mi még ilyet nem is ettünk.:))    Sőt nem is láttunk.:))

Előzmény: ninovarga (9431)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9431
Nem értem, mi a kifogásotok ezzel a valósághű és pontos tudósítással szemben! :))) Abszolút valósághűen és pontosan visszaadja a megjelenésében közreműködők tájékozottsági szintjét. :)))) Kell még ennél több? Azonnal tudjuk, kikkel állunk szemben, ez pedig nem kis dolog!
Előzmény: marimama51 (9429)
bejó51 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9430
A kritikát nem Rád értettem, hanem az újságra !!!
Előzmény: marimama51 (9429)
marimama51 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9429
Megnéztem közelebbről,ez káki!!!!Ennyire hü..nek nézik az embereket.Persze ha mindjárt kinagyítottam volna a képet,rájöttem volna,hogy köze nincs a narancshoz.
Előzmény: bejó51 (9428)
bejó51 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9428

Igen érdemes megnézni, mert ritka nagy szálhámosság, vagy tudatlanság.

A "magyar narancs" nem más mint káki ! Szerintem.

Ezek kinagyított résletek a képekből. Döntsétek el, hogy vajon mi !

Előzmény: marimama51 (9427)
marimama51 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9427
bejó51 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9426

Nino ! Zsuzsa !

Találtam egy oldalt a Kuro Gaki (kék káki) információk után böngészve. Ezen az oldalon más gyümölcsökről is lehet tájékozódni. Ezek az információk angol és

olasz nyelven is elérhetők. Erről az oldalról a linkekre kattintva különböző

adatokhoz lehet hozzájutni. Van magyarázat is arról, hogy az adatbázisban

szereplő számok mit jelentenek. Tovább ezt nem magyarázom, nézzétek meg

a linkeket.

(Én amúgy is buta vagyok hozzá.)

 

http://www1.unifi.it/ueresgen29/Welcome.html#inv

 

Itt egy másik link, ami a kákival kapcsolatos, pdf. formában olvasható anyag.

Ha az anyag nem is, de az írója kapcsolódik az első link alapján megjelenő

oldalhoz. A firenzei egyetem tanára (?). Az első link is az egyetem weblapjához

kapcsolódik.

 

http://ressources.ciheam.org/om/pdf/a51/02600060.pdf

 

Jó böngészést, kutatást !

ninovarga Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9425
Emlékeztek a két és fél méteres fűszerbabérfájára, ami magról kelt a kertben és ott is maradt? Kinn a pusztában, Kanizsától 15, Iklódtól 30 kilométerre!
Előzmény: ninovarga (9423)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9424
Látom, szerencsére a néni nem úgy tudja, hogy a kivit akkor kell leszüretelni, ha "megcsípte a dér", mert akkor még mindig rajta lennének, mint a patakparti "krumplikivin", amin annak ellenére rajta vannak, hogy már "megcsípte" őket.
Előzmény: ninovarga (9423)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9423
Most már csak azt kellett volna lefotóznod, hogy ez a falu legszélső háza, mellette a hatalmas nyitott tér a szántóföldekkel. Úgy emlékszem, a találkozó résztvevőivel voltunk itt, a néninél és néztük meg a nénikivijét és nénifügéjét. Ők fénykép nélkül is igazolhatják a "külfalusi hőszigethatást".
Előzmény: Floo2 (9422)
Floo2 Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9422
Kivi Becsehelyen ma, avagy egy hősziget miniatürizálva.
ninovarga Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9421
Igen, alul a sarjakat szaporítóanyagnak ki lehet szedni. Ha egyszerűen levágod őket úgy is meggyökeresednek dugványként, de még jobb, ha egy kis gyökérrel választod le őket az anyanövény gyökeréről, mert akkor már előnnyel indulnak.
Előzmény: Törölt nick (9417)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9420
Valószínű, hogy Sharon fajtájú kákit vettél. 2 dollár egy darab????
Itt mi sokan milliárdosok vagyunk, csak idáig nem tudtunk róla! :)))
Előzmény: Törölt nick (9416)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.19 0 0 9419
"Erdekes ez a berakott ujsagcikk, igazabol azon tunodtem hogy ha annak a csaladnak volt ez a khaki faja amit mindenki lathatott hogy micsoda es mit terem akkor vajon hanyan utanoztak ott a faluban? Ultetett valaki maganak?"

Megint rátapintottál a lényegre!
Ha elolvasod utána azt a "kiegészítést", amit én írtam, megtalálod a tűnődéseidre a mondatok közé lopott választ. Tulajdonképpen azt próbáltam megfogalmazni, hogyan kellene értelmezni egy ilyen "jelenséget".
Mediterránum topictársunk udvarában (egy kis faluban) a ház előtt a szabadban nagy pálmák, ciprusok, hatalmas magnolia grandiflora és örökzöld tölgy áll. Ő a faluban az egyetlen, aki ilyen növényekkel rendelkezik, pedig 15-20 éve ott van élő példaként. A szőlőhegyi területemre telepített kákival, hatalmas fügékkel, nagy babérral én is közelítem lassan a két évtizedes jelenlétet, mégis csak olyanoknak van pl. fügéje a közelben, akiknek egyébként is volt, vagy lenne.
Ha azt mondom, hogy "Magyarországon vagyunk", akkor ezzel egy bizonyos attitűdre utalok. Itt szigorúan tilos "kilógni a sorból". Ha van valamilyen növénykülönlegesség valahol, azt esetleg elmennek megnézni, "elzarándokolva" oda, mint valami kegyhelyre. Az ott van, az valami különcé, aki olyan bolond, hogy "ilyenekkel foglalkozik", aztán mindenki hazatér és teszi a dolgát tovább, ahogy szokta, legfeljebb néhány hasonló "különcben" indít el olyan gondolatokat, hogy neki is lehetne valami hasonló. Itt a topicban mi mind ilyen "különcök" vagyunk. De a mi törekvésünk itt az, hogy megpróbáljuk kialakítani azt a mentalitást, ami nem így közelíti meg ezeket a dolgokat. Különcnek lehet tekinteni azt, aki a háza köré középkori várat épít, vagy veteránautó tulajdonos, stb. De a meghonosítható, kiemelkedően hasznos növények terjesztését bizony nem ilyen szemlélettel kellene megközelíteni. A cikket kiegészítő gondolataimmal is olyan hatást próbáltam elérni, ami megpróbálja kimozdítani a közönséget az ismert magatartási sztereotípiából.

Nem véletlenül fogalmaztam így a következő mondatokat:


"A lap szerdai számában "datolyaszilváról" megjelent tudósítás tartalma kiemelten közérdekű. Jóval nagyobb jelentőségű, mint egy nem jellemző évszakban megjelenő orgonavirágzás, vagy valamilyen különös alakú gyümölcs, vagy ehhez hasonlók."
"Miről is van szó igazán és mire szolgál bizonyítékul ez az immár húszesztendős, hibátlanul vegetáló és rekordtermést adó növény?"
"... A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a mi környezeti adottságaink maradéktalanul kielégítik a faj igényeit. Sőt, arról is beszámolhatok a Kedves Olvasóknak, hogy terjedése az utóbbi években felgyorsult és egyre több kert, vagy szőlőhegyi birtok díszévé és értékes gyümölcsöt termő fájává válik ez a kivételesen dekoratív növény. Fityeházon egy több száz egyedből álló fiatal, de már termő ültetvény is van belőle. A jó példák nyomán talán éppen a mi megyénk lehet az a térség, ahol ez a csodálatos gyümölcs elsőként meghonosodik hazánkban..."

Azt sugallva, hogy "Ember, ha ilyet ültetsz, nem fogsz már kilógni a sorból". Igyekezz, mert, ha időben nem ültetsz, Te fogsz kilógni a sorból, mert mások megelőznek!

Sajnos, csak úgy lehet jó cél felé is terelni az embereket, ha az ösztöneikre próbálunk hatni. Ésszerűségre alapozni nehéz egy olyan hosszú történelmi korszak után, amelyben tilos volt gondolkodni.
Előzmény: Törölt nick (9416)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9415
Igen, ez az úgynevezett "túlélés fája".

"Kaki: survival and a new hope" - ez pedig az a bizonyos túlélés és 'új reménység' a "régi reménytelenség" helyébe, amiről múltkor beszéltem a Zsuzsa által említett amerikai helységnév kapcsán.
Előzmény: Béla1007 (9413)
Törölt nick Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9414
köszi kivárom mert nagyon kiváncsi vagyok.
Előzmény: szaguaro (9408)
Béla1007 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9413

Sziasztok !!

 

http://www.creveld.nl/uk/dekakiboom.htm

 

Üdv

Béla

bejó51 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9412

A beporzást Te csinálod, vagy a méhek?

Nekem egy másik fajtája van, de az idén nem hozott virágot egyik sem.(Passió gyümölcs, bordó színű)

Előzmény: bejó51 (9411)
bejó51 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9411
Ráadásul olyan savanyú volt, hogy meg sem ettük.
Előzmény: szaguaro (9410)
szaguaro Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9410
Ha anno nekem eszembe jut, h. a maracuya db-jáért el lehet kérni 330 Ft-ot, most gazdag lennék. Százával szokott lenni rajta.
Előzmény: bejó51 (9395)
bejó51 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9409

Amelyiken termés is van, az biztos, hogy nem télálló, mert üvegházban van.

A másik az télálló egyenlőre csak egy gyenge takarás van a tövénél falevelekből.

Többet nem tudok róla.

Előzmény: Törölt nick (9399)
szaguaro Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9408
Csinálok majd fotókat, mert a régebbieket letöröltem.
Előzmény: Törölt nick (9392)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9407
Igen, úgy tűnik, hogy a fagyra vár. Ezzel tényleg jól rá lehetne fizetni, ha a mostani nyárias idő hirtelen váltana téliesre, egy hirtelen bekövetkező alacsony éjszakai hőmérséklettel. Tönkremehetne ez a szép termés.
Hát az erre való reagálás bizony kimaradt a kiegészítésből.
Előzmény: Floo2 (9406)
Floo2 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9406
Akkor van baj, ha a "dér" -8-cal indít így november második felében!
Előzmény: Floo2 (9405)
Floo2 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9405
Egy apró kis részletre csak most lettem figyelmes: az újságcikkben bemutatott fa gazdája úgy értelmezi immár 15-20 éve a szüreti érettséget, hogy a "dérnek meg kell csípnie" a gyümölcsöt, csak akkor válik szedhetővé.
Érdekes, hogy ilyen, egyéni tapasztalattal könnyen fölülbírálható tévhitek is hogyan tudnak rögzülni akár egy egész életre!
Előzmény: Floo2 (9402)
Floo2 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9404
Tökéletes összegzés.
Előzmény: ninovarga (9403)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9403
Mi mást lehetne még ehhez hozzátenni, hacsak nem valami ilyet:

A lap szerdai számában "datolyaszilváról" megjelent tudósítás tartalma kiemelten közérdekű. Jóval nagyobb jelentőségű, mint egy nem jellemző évszakban megjelenő orgonavirágzás, vagy valamilyen különös alakú gyümölcs, vagy ehhez hasonlók.
Miről is van szó igazán és mire szolgál bizonyítékul ez az immár húszesztendős, hibátlanul vegetáló és rekordtermést adó növény?
A lap nagyon hasznos információit a következőkkel szeretném kiegészíteni:
Néhány, már több évtizede ritkábbnak számító növényeket gyűjtő hobbikertész jóvoltából térségünkben több helyen is előfordulnak jól termő idősebb példányok ebből a kiemelt érdeklődésre méltó gyümölcsfajból. A tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a mi környezeti adottságaink maradéktalanul kielégítik a faj igényeit. Sőt, arról is beszámolhatok a Kedves Olvasóknak, hogy terjedése az utóbbi években felgyorsult és egyre több kert, vagy szőlőhegyi birtok díszévé és értékes gyümölcsöt termő fájává válik ez a kivételesen dekoratív növény. Fityeházon egy több száz egyedből álló fiatal, de már termő ültetvény is van belőle. A jó példák nyomán talán éppen a mi megyénk lehet az a térség, ahol ez a csodálatos gyümölcs elsőként meghonosodik hazánkban.
Mit kell tudni a "káki(szilvá)ról"?
Mindenekelőtt azt, hogy nem szilva! A szilvákkal még csak rokonságban sincs, mivel, tudományos nevén, a Diospyros kaki az ébenfafélék családjába tartozik, nem mutatva ennélfogva rokonságot a datolyával sem, amelyre (tévesen) a másik, "datolyaszilva" elnevezés utalna. Mivel még csak most ismerkedünk vele és nem gyökeresedhetett meg még egyik szinonimaneve sem igazán, talán a legszerencsésebb változat a "káki" lehetne, annál is inkább, mert a legtöbb európai nyelvben ez a neve.
Ennek az ázsiai őshazából származó fajnak, a többi gyümölcshöz hasonlóan számtalan fajtája van. A mediterrán térségben régóta üzemi méretekben termesztett, közkedvelt gyümölcs. Ez a körülmény azt sugallja, mintha különleges, nálunk nem létező klímaigénye lenne. Ennek csupán annyi alapja van, hogy fiatal korában, a mi szokványos fajainknál valamivel korlátozottabb téltűrésű, a felnőtt növény téli hidegtűrése az idős szőlőtőkééhez hasonlítható. Ez egyben azt jelenti, hogy különösen szőlőhegyeinken, nem kell nála fagykárosodással számolnunk.
Milyen összehasonlíthatatlan előnyöket mutat fel?
Fontos tudni, hogy a káki nem igényel semmiféle permetezést, nálunk kártevője nincs. (A bármely növényt károsítani képes, főleg rágással mechanikai sérüléseket okozó, fajfüggetlen gyökér- ág-, vagy kéregkárosítókat nem ide sorolva.) A mediterrán térségben fő kártevője a mediterrán gyümölcslégy, ezért ott kénytelenek ellene vegyszeresen védekezni. NÁLUNK TELJESSÉGGEL PERMETEZÉS MENTESEN TERMESZTHETŐ!
Különleges beltartalmi értékekkel dicsekedhet. Magas a vitamin- és karotintartalma, klinikailag bizonyított rákellenes hatása, amelyet lélegzetelállítóan pozitív egyéni tapasztalatok egészítenek ki a daganatoperációk utókezelését kiegészítő fogyasztásának jótékony hatásáról. A Kaukázus-vidéki hadifogolytáborokban lévő hadifoglyok az ott nagy tömegben előforduló kákigyümölcsöket a földről fölszedve és fogyasztva, hazatérésükkor az itthoniak legnagyobb megrökönyödésére normális testsúllyal és egészségesen tértek haza.
Van a gyümölcsnek egy olyan sajátossága, ami sokáig lassította népszerűvé válását.
Tudni kell, hogy a fáról ősszel narancssárga színűvé vált kákigyümölcsök a fajták zöménél még nem fogyaszthatók, magas csersavtartalmuknak köszönhető fanyarságuk miatt. Ezért a gyümölcs hűvös(!), nem túl száraz helyen több hetes UTÓÉRLELÉST igényel. Egészen addig hagyni kell, amíg a bőre ki nem feszül, (a felfújt léggömbre emlékeztetően) és áttetszővé nem válik. Ekkor belső állománya lekvárállagúvá válik és különleges ízélményt ad. Ilyen állaggal azonban nem lenne szállítható, kereskedelmi forgalomban mozgatható, kezelhető. Így a vevőközönség régebben fogyaszthatatlanul fanyaron juthatott hozzá vásárláskor, ezért sokan ítélhették úgy, hogy ez valami "fogyaszthatatlan dolog", akik nem rendelkeztek ezekkel az utóérlelési információkkal. (Az utóérési folyamat nejlonzacskóba almák közé tett és lezárt kákik esetében jelentősen felgyorsítható az almákból felszabaduló etilén hatására.)
Az utóbbi években a forgalmazók új eljárást kezdtek alkalmazni. A kákigyümölcsök széndioxiddal elárasztott raktárban rövid tárolás után megédesednek úgy, hogy megtartják eredeti állagukat, ezért sérülés nélkül szállíthatóvá válnak és a vásárló számára azonnal fogyaszthatók lesznek.
Az ezzel az állaggal fogyasztott gyümölcs azonban nem nyújtja azt a különleges ízélményt, amit a lekvárállagúra utóérlelt. Azt már nem is érdemes hozzátenni, hogy a hazai káki ugyanúgy finomabb, mint bármely más, mediterrán térségben termesztett, öntözött-tápozott gyümölcs.
Legyünk hát kákitermesztők mi magunk! Üzemi méretekben is nagy jövője lehetne egy ilyen, növényvédelmi költségeket teljességgel megtakarító gyümölcsfajnak!
Előzmény: Floo2 (9402)
Floo2 Creative Commons License 2009.11.18 0 0 9402
Ez a mai cikk a Zalai Hírlapban nagyban segíti ezeknek a gyümölcsfajoknak a megismerését.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!