Keresés

Részletes keresés

Mijo Creative Commons License 2001.03.05 0 0 597

A Zoli, a Bancsics Feri testvére, yard Baján, Vaskúton él, és a Jakupcsek kvízében maradt porondon a műsor végéig, amit holnap folytatnak.

Mijo

Előzmény: Törölt nick (596)
oszibá Creative Commons License 2001.03.05 0 0 595
400000-nál tart
Előzmény: Mijo (593)
Mijo Creative Commons License 2001.03.05 0 0 594

Kedves János ! Kereslek.

Üdv: Mijo

Előzmény: mmugy (592)
Mijo Creative Commons License 2001.03.05 0 0 593

Kedves Bancsics Zoli !

Gratulálok a TV-2 vetélkedőjében történt - eddigi - derekas szereplésedért. Hajrá holnap is, ne hagyd magad !!!

Muity Mijo
Baja

mmugy Creative Commons License 2001.03.05 0 0 592
Mijo!

Vagy 3 e-mailt küldtem,vagy két üzenetet hagytam
az otthoni és a mobil telefonodon.
Személyesen szeretném megbeszélni Veled a témát,
mellözve a forum nyilvánosságát.

Matheisz János

Előzmény: Mijo (590)
Mijo Creative Commons License 2001.02.27 0 0 591

Egy nagyon régi, és igen jó barátom, Taskovics Lajos váratlan halálhírét közölték velem tegnap este !

Szívből fakadó, őszinte együtérzésemet fejezem ki a Taskovics család fele, egy újabb, kirívóan nagyszerű egyéniség távozott el sorainkból !

Muity Mijo
Baja

Mijo Creative Commons License 2001.02.11 0 0 590

Kedves Matheisz János ! Alábbi felvetésemre - Mijo 2001-01-17 21:38:55 (567) - még nem kaptam választ.

Kedves Sipőczné Piroska, ha te, mint a művelődési ház vezetője autentikus információval rendelkezel, tőled is szívesen venném a segítséget !

Köszönettel: Mijo

Thernitibi Creative Commons License 2001.02.05 0 0 586
Piroska

Szerintem öt órakkor. De a Kovács úr majd pontosan megadja.

S.Piroska Creative Commons License 2001.02.05 0 0 585
Csicsikém!
Megfűzöm az öregemet.
Mikor?
piroska
Előzmény: Thernitibi (584)
Thernitibi Creative Commons License 2001.02.05 0 0 584
Piroska

Pénteken halbuli az Ipartestület Vizitelepén! Jó lenne, ha Ti is eljönnétek.

Pá: Csicsi

S.Piroska Creative Commons License 2001.02.05 0 0 583
Hireim:
Febr.6-án du.17-órától Kábitószer elleni előadás a Moziban.
febr.12-én 8 fő látogat el a "Legyen Ön is Milliomos" c.vetélkedő felvételére.

Febr.19-én Vadászruha vásár.
piroska

S.Piroska Creative Commons License 2001.01.23 0 0 582
No azért nem kell menni messzire.
Tüdőszürés van MÜV-HÁZBA,ma be is mérték /a Körny.védők vagy..a fene tudja/ a valakik a sugárzást!!Ez komoly.Csak még azt nem tudom, hogy az őskori avarkori temető miatt, vagy a tüdőszürő gép miatt.
A másik, mikor a móma már közli velem,hogy azért lett mellrákos tüdőrákos /ez is komoly!/mert én teszem azt a szomszédba rohangáltam egy pannonnal és most már egy torony is!
ez egy kicsit sok.Én ilyenkor kapok agyrákot.
piroska
Előzmény: Törölt nick (580)
S.TAJCS Creative Commons License 2001.01.23 0 0 581
Ne az SZTK-ba menj, hanem ugorj le Jugóba. Ott sorbanállás nélkül juthatsz príma kis sugarazáshoz!

Sanyi

Előzmény: Törölt nick (580)
Thernitibi Creative Commons License 2001.01.22 0 0 579
Kedves Piroska, és Józsi

Mit szokott a Mijo írni: No Comment

Előzmény: S.Piroska (578)
S.Piroska Creative Commons License 2001.01.22 0 0 578
Kedves Józsi!
Közelebbit nem tudok még, a papirt nem láttam.Ha láttam volna akkor kezdhetnék elölről.
Az idősebbek beszélik,"" AGYARA KÁRÓSITÓ SUGÁRZÁS"" stb.
Ha van valami irom
piroska
Előzmény: Törölt nick (577)
S.Piroska Creative Commons License 2001.01.20 0 0 576
Szeretettel meghivunk mindenkit február 10-én este 7-órától / kakas szóig/ a vaskúti Müve-ház rendezvény termébe "PÓTSZILVESZTERRE".

piroska

S.Piroska Creative Commons License 2001.01.20 0 0 575
Kedves Józsi!
Azt csiripelik a verebek,hogy most az aláirás gyüjtögetők a torony ellen gyüjtögetnek.
piroska
Előzmény: Törölt nick (574)
Mijo Creative Commons License 2001.01.17 0 0 573

Kedves Matheisz János !

Hivatkozott hozzászólásodból idézek:

"Egy kis segitséget kérnénk.Létrejött Vaskuton a
Vaskuti Bunyevácok Egyesülete.Szeretnék majd a helyi kulturális hagyományokat ápolni.Többek között a zenében és a táncban is.Még gyerekcipöben jár az egyesület.Kevés bunyevác család is van Vaskuton,holott Vaskut a betelepitések elött elsösorban bunyevác település
volt.
"

Meglepetésemre a mai Petofi Népben meg ezt olvastam, Király László eloadásában:

"Új bunyevác kultúrkör alakult

Fél éve muködik a Vaskúti Bunyevác-Horvát Kulturális Egyesület. Egy rendkívül színes, vegyes nemzetiségi összetételu településen, mint amilyen Vaskút, nehéz minden kisebbség igényeinek eleget tenni. Élnek itt svábok, bunyevácok, székelyek szép számmal.
"

Tisztelettel kérlek, segíts a helyzetet tisztázni, lévén az általad említetteknek szívesen nyújtunk segítséget, a már elobb ecsetelteknek megfeleloen, a napilapos varinánssal már közel sem biztos, hogy ez lenne a helyzet !?

Üdv: Muity Mijo

Előzmény: mmugy (555)
Mijo Creative Commons License 2001.01.01 0 0 572

Kedves Matheisz János !

Jelezni kívánom látogatásunkat előre egyeztetett időpontban az év első két hetén belül, a Szabadkai Bunyevác Kulturális Központ ( Bunjevacki Kulturni Centar, Subotica ) prominenseivel egyetemben.
Látogatásunk során asszisztációddal az általad jelzett Vaskúti Bunyevácok Egyesületével szeretnénk konzultációt folytatni működésük tekintetében, egyúttal minden egyes tagjuk számára át kívánjuk adni ajándékként, a közemúltban megjelent Bunyevác Kalendárium ( Bunjevacki Kalendar za prostu 2001. ) egy-egy példányát.
Még nem biztos, de lehet hogy csatlakozik delegációnkhoz a zombori Bunjevacka Matica pár képviselője is.

Üdvözlettel: Muity Mijo elnök
Bunyevác Túlélők Egyesülete ( Udruzenje Prezivelih Bunjevaca )
Baja

Mijo Creative Commons License 2001.01.01 0 0 571

Kedves Péter Jakab !

"pj6521 válasz erre | adatok | e-mail 2001-01-01 18:17:13 (4693)"

Eme hozzászólás alatti soraid rendkívül jól estek, köszönöm hogy mindezt ekként látod, reményt adsz ezzel !

Üdvözlettel: Mijo

Mijo Creative Commons License 2001.01.01 0 0 570

Szia Piroska, viszont neked is, hiányzol, gyere/gyertek gyakrabban, ne zavartassátok magatokat máshol észlelhető zűrzavaroktól :)!

Üdv: Mijo

Előzmény: S.Piroska (569)
S.Piroska Creative Commons License 2001.01.01 0 0 569
Sikerekben gazdag Boldog Újesztendőt kivánok mindenkinek.
Piroska
S.Piroska Creative Commons License 2000.12.16 0 0 568
Kedves Mindenki!
Egy öröm hír!
/2000.dec.15./

A Magyar Fúvószenei szövetség IX-ik Országos minősítésen a Vaskúti ÁMK. Kiszenekara, 24 fő, Huzsvay György vezetésével a Nemzetiségi kategóriában
KIEMELT ARANY fokozatot ért el.

A Kisparti zenekar Kling Gábor vezetésével ARANY fokozatot ért el.

Gratulálunk az összes résztvevőnek nagy munka gyönyörű gyülölcséért, és köszönjük a két vezetőnek is, hogy fáradságukkal öregbítették Vaskút hírnevét

Üdv:piroska

Mijo Creative Commons License 2000.12.15 0 0 567

Kedves János, mivel a Matkovits levonult a Fórumról, nem tartom etikusnak bővebben válaszolni, de annyit megjegyzek, nagyot tévedsz ha úgy véled, hogy nemzetiségiségem kisajátítására törekvő erőszakot viccesnek lennék képes tekinteni !

"Persze tudom,hogy föként viccelödésnek szántátok
a felsoroltakat és készek vagytok segiteni.

Igen, János, természetesen kész vagyok segíteni, ezt felkérés nélkül is kötelességemnek tartanám :)!

Mijo adatai
Felhasználónév: Mijo
Email-cím: mijo@baja.hu
Homepage: www.bajai-halaszle.hu
Üzenetek száma: 3343
Státusz: Törzsvendég
Jogosultságok: Témanyitás és hozzászólás írása
Bemutatkozás: Muity Mijo, Baja, bunyevác a bunyevácokért ! Homepage: www.bunjevac.hu

Üdv: Mijo

Előzmény: mmugy (566)
mmugy Creative Commons License 2000.12.14 0 0 566
Kedves Mijó és Kornél!

Ha én tudom,hogy ilyen lavinát váltok ki,akor 3-szor meggondolom mit irok le.Sajna teljesen tájékozatlan vagyok a Magyarország déli részén -ezen belül Vaskuton-élö déli szláv népcsoport etnikai,kulturális és még ki tudja milyen szempontok szerinti tagoltságát illetöen.Tájékozatlanságomat mi sem jelzi jobban,mint az,hogy a "bunyevác-túlélö" fogalmat most hallom elöször.De azt hiszem tulélöi minden
Magyarországon élö kisebbségnek vannak.Az a baj,hogy többnyire csak tulélök vannak.Minden kisebbség az itteni élete során valamikor megszenvedte a történelem viharait.Pont ezért gondolom,hogy ,ami még megmaradt azt mentsük meg,
bármely kisebbség örökségéröl van szó.Van egy olyan gyanum,hogy olyan mélységü tagoltságról,amiröl Ti beszéltek a helyi bunyók sem tudnak.A bunyevác szót ök maguk használják.
Többektöl hallottam a bácskai bunyevác megnevezést.Szerintem a jo isten sem tudja már pontosan,hogy az itt élök melyik etnikai csoporthoz tartoztak,egyáltalán egyhez vagy többhöz tartoztak-e.Egy biztos:sajátos ,a Bácskára
jellemzö délszláv nyelvet beszélnek,amely sem horváth sem szerb,sem akármi más-már aki még beszéli.A nyelvükön érezhetö a magyar és sváb népcsoporttal való hosszas egymásmellett élés.
Dehát mit tagadjam,ehhez én nem értek.
Feltételezhetö,hogy nem szerb eredetüek,mert katolikusok.De ez a tény is lehet csak a más katolikus népcsoportok hatása.
Dehát döntsék el Ök hova akarnak tartozni,vagy
hova vezetik vissza eredetüket.Én minden esetre
fontosnak tartom,hogy kulturális örökségük fennmaradjon az utókornak.
Bocs,ha bárkit megsértettem.Nem ez volt a célom.
Egyszerüen azt szeretném,ha ez a kultúra is fennmaradna.
Ha tölem valaki segitséget kérne sváb hagyományok
megörzése tekintetében,biztos nem kérdezném meg,hogy Baden-Würtenberg tartományból származó
un Donau-Schwaben népcsoporthoz tartozik-e vagy
akár máshová,hanem eldönteném,hogy tudok-e illetve akarok-e segiteni,aztán e szerint cselekednék,mert ma még tán 200.ezren vagyunk
/szemben a háború elötti 1 mo val/és ebböl 30.ezren merjük vállalni,hogy ez az anyanyelvünk.
Ha nem fogunk össze néhány éven belül hirmondó sem marad belölünk.
Ez igaz a többi népcsoportra is.
Persze tudom,hogy föként viccelödésnek szántátok
a felsoroltakat és készek vagytok segiteni.
Ezt köszönöm is.Fogok idöpont miatt jelentkezni.

Matheisz János

Knipf Tamás Creative Commons License 2000.12.13 0 0 565
Kedves Piroska!

Lenne egy ötletem!Szerintem meg kellene valamikor szervezi a "volt zeneiskolások" koncertjét!
Persze ezt a Géza bá-val kéne megbeszélni!
Vagy nem tudom, kivel.De meg kellene szervezni.
Tudomásom szerint ilyen még úgy sem volt!
Hátha lenne kedve valaki(k)nek zenélni ezen a koncerten.Biztos lenne "sikere" mert bár vannak, akik továbbtanulták, amit itt (ott) tanultak, de vannak, akik nem. Mindegy mindenki tudna valamit játszani.De ez csak egy ötlet.
És mi van a "Ki mit tud" versenyekkel?Azon csak ált. iskolások vehetnek részt?Vagy már nincs is olyan?
No csak ennyi. Mennem kell, mert nem érek vissza vacsira.Jövő héten már otthon leszek.Majd vmikor lenézek.

Maradok őszinte tisztelettel: Tamás

marfai Creative Commons License 2000.12.10 0 0 564
Kedves Piroska!

Ahogy olvaslak "benneteket", ez a sok program, hír, közlemény megérdemelne egy önálló honlapot is. Példának okáért a www.vaskut.bacska.hu forma megtenné, és nem kerülne semmibe. Valami olyasmire gondolok, mint a www.baja.hu . Ha érdekel küldj egy emilt

Márfai P.

Előzmény: S.Piroska (563)
S.Piroska Creative Commons License 2000.12.08 0 0 563
Kedves Mindenki!
A Vaskúti Hírharang még elég friss száma:

Főszerkesztő: Matheisz János
Szerkesztő: Keresztesi Ferencné

Vaskút Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2000.december 1-én megtartott ülésén az alábbi határozatokat hozta:
Az Önkormányzat 2000.év III. negyedévi gazdálkodásáról szóló tájékoztatót a Képviselőtestület elfogadta.

Képviselőtestület a 2001-2002. évi költségvetés koncepcióját elfogadta.

Képviselőtestület rendeletet alkotott a temetőről és a temetkezésről.
A rendelet szerint a szolgáltatási díjak az alábbiak:
- 1 sírhely 2500,- Ft
- 2 sírhely 4000,- Ft
- 2 koporsó elhelyezésére szolgáló kripta 5000,- Ft
- 4 koporsó elhelyezésére szolgáló kripta 9000,- Ft
- 6 koporsó elhelyezésére szolgáló kripta 12000,- Ft
- urnahely 4000,- Ft
Ravatalozó bérleti díja: 500 Ft egy elhalt után
Hűtési díj: 50 Ft/óra = 1200 Ft/nap

Képviselőtestület a helyi iparűzési adóról szóló 17/1999.(XII.1) sz. rendeletét módosította, mely szerint az állandó jelleggel végzett iparűzési tevékenység esetén az adó évi mértéke 1,3 %-a. A rendelet 2001. január 1-én lép hatályba.

Vaskút Községi Önkormányzat pályázatot ad be a Petőfi Sándor utca, a Szeremlei u. illetve a Templom tér közötti szakaszának szélesítésére, burkolat megerősítésére. A pályázat beadásához 20 % saját erőt kell biztosítani az önkormányzatnak.

Vaskút Községi Önkormányzat pályázatot ad be 5 db kétlakásos lakóház építésére a bérlakás építési program keretében, a Szeremlei utcában. A pályázati kiírás szerint a bekerülési költség 70 %-ára lehet pályázni, a fennmaradó 30 %-ot saját erőből kell biztosítani, melyet részben a telek ára, részben a saját munkaerő fedez. A Képviselőtestület a pályázat beadásához, a saját erő biztosításához hozzájárul.

Vaskút Községi Önkormányzat Képviselőtestülete meg kívánja vásárolni a Bácsszentgyörgy területén elhelyezkedő 044 hrsz-ú, 43.434 m2 alapterületű állami terület II. művelési ágú, volt BM határőr laktanyát a Kincstári Vagyonkezelő Igazgatóságtól, mely ingatlant munkahely teremtés céljára kívánja hasznosítani.
A vételár 3.440.000 Ft. Az Önkormányzat a szükséges önerőt a 2000. évi költségvetéséből biztosítja. Erre a fedezetet a Bácska-Dunamellék Önkormányzatok Környezetvédő,Infrastruktúra, Közmű- és Vidékfejlesztő Közhasznú Társaság Dunafalva biztosít, mivel az épület térségi célokra kerül hasznosításra.

Vaskút Községi Önkormányzat Szociális és Egészségügyi Bizottsága javaslata alapján a Képviselő-testület Valkai Gáborné Vaskút, Petőfi u.129.sz.alatti lakos részére szolgálati lakásként 3 évre kiutalja a Vaskút, Szeremlei u.22.szám alatti lakást.

Képviselő-testület a Vaskút külterület 0324/8 hrsz-ú 486 m2 o,93 Ak szántó, valamint 0324/9 hrsz-ú 622 m2 1,19 AK szántó területet értékesíti Zsnidercsics András Vaskút,Kun Béla u.30.szám alatti lakos részére, 20.000,- Ft vételáron.

Képviselő-testület a Vaskút 136/1 hrsz 899 m2 nagyságú kert művelési ágú területet értékesíti ifj.Polgár Tibor Vaskút, Bokodi u.3.szám alatti lakos részére 30.000 Ft-os vételáron.

Képviselőtestület a Vaskút 136/2 hrsz-ú 1798 m2 nagyságú kert művelési ágú területet értékesíti Mátyás József Bokodi u.5.szám alatti, valamint Csizmadia László Vaskút, Bokodi u.7.szám alatti vevők részére, 50-50 %-os tulajdoni arányban, 60.000 Ft-os vételáron.

Képviselő-testület a nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérleti díját 350,- Ft/m2/hó összegben állapítja meg 2001. január 1-től.

Képviselő-testület a Vaskút, Bokodi u.2.sz.alatti (volt Útfenntartó) 120 hrsz-ú 3195 m2 nagyságú ingatlanát értékesíti a Duna-Spárga Kft. Baja, Raktár u.6/a. részére 8 millió forint vételárért.

Vaskút Község Önkormányzata a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj pályázati rendszerben részt kíván venni az önkormányzat területén állandó lakhellyel rendelkező, hátrányos szociális helyzetű, állami felsőoktatási intézményben tanulók megsegítése érdekében.

Képviselő-testület egyéb ügyek keretében tárgyalta :
- Miniszterelnöki Hivatal által foglalkoztatott kistérségi megbízott, Majoros Róbert vaskúti irodájának megnyitását,
- Bácska-Dunamellék KHT ülése, melyen megvitatásra került a teljes térséget érintő világítás korszerűsítése és a kábel TV kérdése
- a kerékpárút pályázatának lehetőségét,
- Vaskút község közlekedési koncepcióját, annak megvalósítási fokát,
- hulladéklerakó építéséhez jogerős engedélyek megszerzését, pályázat beadását,
- Katasztrófa elhárítási Igazgatóság felé a belvízkárra kapott pénzösszegek elszámolását,
- népszavazás kezdeményezésének elutasítását,
- rendezési terv módosítását,
- ÁMK pályázatról, mely október 30-án jelent meg az Oktatási Közlönyben,
- csökkent munkaképességűek foglalkoztatása a Napközi Konyha épületében,
- Kossuth utcai árok helyreállításának helyzete,
- Karácsonyi ünnepségek rendezése,

Zárt ülésen egy fellebbezést tárgyalt meg a Képviselő-testület, melyet gyermekvédelmi támogatás megszüntetése miatt nyújtottak be.

A KÖZMUNKAPROGRAMRÓL

2000. május 1-től november 19-ig 12 település közreműködésével közösen nyertünk egy pályázatot, közmunkaprogram megvalósítására. Ebben Vaskút gesztor szerepet játszott. Összesen 123 embernek, itt Vaskúton 23 embernek tudtunk ez idő alatt munkát biztosítani. A kifizetett bérek 85 %-át tudtuk megpályázni, a többit kellett saját forrásból biztosítani.
Sok munkát tudtunk elvégezni ez idő alatt, többnyire a belvíz problémák végleges megoldása érdekében. Sok munkanélküli embernek adtunk, ha szerény fizetéssel is, de biztos megélhetést erre az időszakra. Azt tapasztaltuk, hogy a program jól sikerült - amellett hogy sok feladatot el tudtunk végezni, amelyeket egyébként nem tudtunk volna - azt tapasztaltuk, hogy a munkanélküliek köréből főleg a fiatalok közül sokan szeretnének tovább dolgozni. Sikerült a munkaerő piacról tartósan kiszoruló emberek egy részét ismét visszahozni a megszokott kerékvágásba, még ha csak néhány hónapra is. Mindenkinek szeretnénk megköszönni, aki ebben a programban részt vett és dolgozott településünk érdekében.

BELVÍZ, ÚJJÁÉPÍTÉS

1999. évi katasztrófát követően elkezdtük a falu csapadékvíz elvezetésének rendbetételét. kb. 70-75 %-os készültségi fokban vannak a munkálatok. Amikor elkezdtük tudtuk, hogy ez egy folyamat, több évre szóló program. Ehhez pályázati pénzeket is sikerült szereznünk és munkaerő alkalmazására is tudtunk pályázni, így nem csak saját forrásokat kellett ráfordítani. (OFA pályázat, közmunka program)

Ami még hátra van:
- Petőfi utca befejezése, egységes szintre hozása,
- Bartók u. befejezése,
- Bajai út, Hársfa és Jókai u. közötti része
- Jókai és Táncsics u. kereszteződés mögött elhelyezkedő épületek (társasház és néhány mögötte lévő épület) vízelvezetésének megoldása, ideiglenes átemelő szivattyúval (átemelő szivattyúház megépítése)
- Kun Béla utca, Damjanich u. és Széchenyi u. közötti szakaszának kiépítése,
- Alkotmány u. déli oldala, Petőfi és Kossuth u. közötti szakaszának kiépítése,
- sok egyéb, kisebb javítás, tisztítás, szintre hozás
- Dózsa u. javítás, szintre hozás

Ami elkészült:
Az elkészült munkákról azt lehet elmondani, hogy nem tökéletesek, de működőképesek. Kevés pénzből két dolgot lehet tenni, vagy profi szakemberekkel és cégekkel végeztetünk munkát és jóval kevesebbre futja, vagy saját munkaerőt is felhasználva próbálunk meg többet megvalósítani úgy, hogy az működőképes legyen, de nem tökéletes. Többnyire az utóbbi módszert választottuk a jelentősebb és fontosabb létesítmények kivételével mint pld. a Kódus-kertek vezér árka és az átemelő szivattyú. Biztos hogy maradtak el még területek. Nem biztos hogy minden apróbb hibáról tudunk. Éppen ezért kérem, hogy jelezzék azokat nekünk, hogy a szükséges intézkedéseket meg tudjuk tenni. Az ujjá építést a következő évben folytatni szeretnénk.

A KÖZTEHERVISELÉSRŐL

Fontos az arányos közteherviselés. Mit is jelent ez? Mindenki kiveszi a részét a település szebbé tétele és működtetése terheiből. Egyrészt a jövedelmével arányosan, másrészt annak arányában, ahogy az előnyökből részesül. Igazságosan nem lehet megvalósítani a közteherviselést, de törekedni kell rá.
A falu mindenkié, ezért mindenkinek valamit tenni kell, ha azt akarja, hogy fejlődjön a település. Az önkormányzathoz minden vakúti lakos hozzátartozik, így nemcsak a Képviselő-testületből, a polgármesteri hivatalból áll az önkormányzat. Sok ember elfogadja ezt a gondolkodást és saját környezetében dolgozik azért, hogy falunk szebb legyen, de sajnos vannak akik nem törődnek ezzel, nem tesznek semmit a falu szebbé tételéért.

Néhány példát említek a teljesség igénye nélkül:

- Egyik ilyen téma az árkok és a közterületek rendbetétele és rendben tartása. Ez minden polgárnak érdeke és kötelessége.

- Következő ilyen példa az adók megfizetése. A vállalkozások vállalják a legkomolyabb terheket, hiszen a központi adók és járulékok mellett a helyi önkormányzatnak iparűzési adót, vállalkozók kommunális adóját, vállalkozói szemétszállítási díjat fizetnek.
Kb. 170 legálisan működő vállalkozás van Vaskúton, akik többsége tisztességesen megfizeti mind a központi, mind a helyi közterheket.
A helyi adókból kb. 10 millió Ft folyik be évente, amelyből sok mindent lehet tenni a település érdekében. Kötelezettségünk azonban az is, hogy a tisztességesen fizető vállalkozókat megvédjük azoktól, akik a közterheket elkerülik. Jó néhány olyan vállalkozó van Vaskúton, akik köznyelven szólva „fusiznak”, semmilyen közterhet nem fizetnek sem a központi költségvetésbe, sem helyben. Ugyanakkor a település valamennyi szolgáltatásából ugyanúgy részesülnek, a közterheket viselő vállalkozóktól veszik el a kereseti lehetőséget. Az önkormányzat mozgástere ebben az ügyben elég szűk. Szinte csak arra terjed ki, hogy az egyes vállalkozások profilját leellenőrizze, hogy legalább az ne forduljon elő, hogy a traktoros virágot árul, a virágboltos terhére. A működési engedéllyel nem rendelkezőkkel szemben nincs sok eszköz a kezünkben. Ami viszont van, azzal élni fogunk.
A közterheket vállaló vállalkozókkal együtt kell működnünk annak érdekében, hogy az ilyen embereket kiszűrjük magunk közül.

- A belvíz és csapadékvíz ujjá építést folytatni kell jövőre is. Forrásaink viszont nagyon szűkek, legalább az átereszek árának erejéig a lakosságnak is vállania kell egy kis részt az ujjá építés költségeiből.

A KÖZLEKEDÉSRŐL

Vaskút közlekedési helyzetére ugyanaz jellemző, mint a legtöbb mai magyar településre.
Sok az autó, szűkek az utcák, elöregedtek az utak, ugyanakkor meg növekedett a teherforgalom az egyes vállalkozások miatt, nőtt az átmenő forgalom a Bátmonostor-Vaskút közötti úttal. Összességében nagyobb a forgalom, mint amire az utak és utcák készültek. Fő problémát a nagysúlyú tehergépjárművek, kamionok és mezőgazdasági gépek jelentik.

Az utóbbi időben koncepciót dolgoztunk ki arra, hogy hogyan lehetne szervezettebbé, biztonságosabbá tenni a település közlekedését. Megpróbáltuk végiggondolni hogyan lehet a forgalmat korlátozni térben és időben. Hogyan lehet a közlekedési szabályokat biztonságosan betartani.

A mezőgazdasági gépek vonatkozásában egy elterelő útvonal tervet dolgoztunk ki.
Mindezen elképzelésünket átadtuk egy közlekedési szakembernek, aki véleményezni fogja, hogy az általunk javasoltak a gyakorlatban hogyan oldhatók meg, milyen szabályokat kell betartani és betartatni és mindennek mi a költségvonzata.
Úgy gondoljuk, hogy a fő probléma a nehézgépek sebességének korlátozása, forgalmának ésszerű elterelése úgy, hogy minél kevesebb problémát okozzanak. Továbbá az elsőbbségi szabályok minél jobb betartása érdekében jó néhány pontra táblákat kell majd elhelyeznünk. Egyes utcákat meg kell védenünk a nagyobb, főként a teherforgalomtól. A szakemberek javaslata után újra bizottság és testület elé kerül az anyag, ahol megismerve a részletes szakmai szabályozást és annak költségvonzatát, tudunk dönteni a közlekedés javítása tekintetében.
Az egészet folyamatként kell kezelni, az egész település egészére vetítve kell végig gondolni. Biztos, hogy csak több lépcsőben lehet megvalósítani, hiszen nem olcsó dolog.
Kb. 2001. közepére várható a koncepció elfogadása és 2001. végéig a legszükségesebb teendők megvalósítása, a többit folyamatosan, több év alatt tudjuk majd megvalósítani. A döntéskor annak a szempontnak is érvényesülni kell, hogy a települést nem szigetelhetjük el a külvilágtól, átmenő forgalomnak lenni kell, a vállalkozók mozgásterét lényegesen nem korlátozhatjuk, de emellett ésszerűbben, a lakosságot kevésbé terhelő módon kell megvalósítani a közlekedést.
Kérem mindenki szíves türelmét addig, amíg ez a folyamat tart.

KARÁCSONYI KÖSZÖNTÉS

Karácsony a szeretet ünnepe. Reméljük ez is közelebb hoz bennünket egymáshoz, sikerül nézeteltéréseinket félretenni és összefogni a település fejlődése érdekében. Nagy szüksége van erre Vaskútnak.
Engedjék meg, hogy mindenkinek, elsősorban a vaskúti civil szervezeteknek, a Német Hagyományőrző Táncegyesületnek, a Tűzoltóságnak, a Polgárőr Egyesületnek, a Sportegyesületnek, a Rapley Ifjúsági Klubnak, a Szent Imre Ének és Zene Egyesületnek, a Riverdance Ír Tánccsoportnak megköszönjem a település érdekében végzett ez évi munkájukat , azt hogy öregbítették a település hírnevét, szűkös anyagi lehetőségeik ellenére is.
Engedjék meg hogy Boldog Karácsonyi Ünnepeket és reményekben gazdag Új Esztendőt kívánjak a Képviselő-testület, a Polgármesteri Hivatal és magam nevében

Matheisz János
polgármester

MŰVELŐDÉSI HÁZ HÍREI

ÁLLANDÓ PROGRAMOK

HÉTFŐ
17-20-IG SZÁMÍTÁS TECHNIKA
13-15-IG MOZGÁSKORLÁTOZOTTAK
FOGADÓNAPJA
MINDEN HÓNAP 4-IK HÉTFŐ

KEDD
½ 8-11-IG FALUGAZDÁSZ

SZERDA
9-12-IG, 13-15-IG MINDEN HÓNAP ELSŐ szerda
SZOCIÁLIS GOND. Családsegítő Szolgálat
17-20-IG SZÁMÍTÁS TECHNIKA
17-20-IG IFJ.KLUB PRÓBA

CSÜTÖRTÖK
9-14-IG FALUGAZDA
13-17-IG NYUGDÍJAS KLUB

PÉNTEK

15-22-IG NÉPITÁNC PRÓBA /IR TÁNC/
17-20-IG SZÁMÍTÁS TECHNIKA

17-21-IG SZÉKELYKÖR /MINDEN 2-IK PÉNTEK/

SZOMBAT
16-18-IG Krisztus szeretete Egyház
/Jim Sanders gyógyító tanítványa/
17-24-IG IFJÚSÁGI KLUB

VASÁRNAP
16-20-IG IFJ.KLUB PRÓBA
16-18-IG Baptista istentisztelet
minden hónap negyedik vasárnap

A nyitva tartások ideje alatt fénymásolásra lehetőség van.

2000. Október 22-én jótékonysági előadást szervezett a RAPLEY Ifjúsági klub egy kilenc éves Vaskúti vak gyermek javára. Az előadáson a vaskúti egyesületek és csoportok léptek fel:

ÁMK. Hangszeres szólistái
ÁMK. Kiszenekar
ÁMK. Ének kórus
Kisparti zenekar
Német Hagyományőrző Táncegyesület
Riverdance Ír tánccsoport
Stúdió 2000 Versenytánc klub
Szent Imre Ének egyesület
Rapley Ifjúsági tánccsoport

Ezúton, a Szülők nevében is, szeretnénk megköszönni mindenkinek, aki eljött és támogatta a kezdeményezést, és minden csoportnak, akik fellépésükkel segítették az előadás megvalósítását.

Október 28-án Óvodai Alapítványi műsort rendeztünk.
A Vaskúti ÁMK. Óvoda Jótékonysági gála műsort szervezett A VASKÚTI ÓVODÁS GYEREKEKÉRT ALAPITVÁNY javára.
A nagyszámú nézőközönség lelkesen ünnepelte a kis óvodások erre az alkalomra összeállított műsorát.

Ezúton szeretnénk megköszönni a megjelent nézők támogatását, amellyel elősegítették az Óvoda karácsonyi játék vásárlását.

Községünkben november 6-tól 6 napon keresztül a 18-75 év közötti női lakosok részére nővédelmi szűrést szervezett a helyi Vöröskereszt a Bajai Vöröskereszt támogatásával.
A szűrésen a nők közel 30%-a jelent csak meg. Reméljük az elkövetkezendő években többen jelennek meg saját és családjuk érdekében szűrővizsgálatainkon, hiszen a rák időben felfedezve és kezelve ma már gyógyítható.
A NŐK EGÉSZSÉGE- A CSALÁD EGÉSZSÉGE.

November 9-én Nyugdíjas ünnep.
A Nyugdíjas klubunk most ünnepelte működésének 15-éves évfordulóját, ebből az alkalomból „batyus” jellegű teadélutánt rendeztünk.
Az évfordulóra megjelent 73 nyugdíjasunk.
Az ünnepségen Matheisz János Polgármester Úr, Kubovics Istvánné Jegyzőnőnk, és Fábri Géza ÁMK. Igazgatónk köszöntötte a megjelenteket, majd az ÁMK. kisiskolásai, zenekara, és az Ifjúsági klub fiataljai egy kis műsorral kedveskedtek nyugdíjasainknak.
1985. október 30-án 75 fővel alakult meg Sándor Mihályné vezetésével a klub. Az elmúlt 15 év alatt sok kiránduláson, külföldi-belföldi utazásokon vettek részt. Kapcsolatot tartottak a Fóti Gyermekvárossal, sok ajándékkal kedveskedtek a gondozottaknak.
Ezen az évfordulón emlékeztek meg a jelen lévők, a 15 év alatt elhalt 26 alapító klubtagról.

November 10-én Vaskútról 3 fő utazott Zomborba a Petőfi Művelődési Központba, felvenni a kapcsolatot különböző színházi klubokkal, ifjúsági klubokkal, tánccsoportokkal. Az érdeklődés folyamatos, az itteni klubokkal és egyesületekkel.

November 23-án megrendeztük az ÁMK. Alapítványi Gálaműsorát.

December 4-én a Magyar Vöröskereszt Vaskúti Szervezete a „Véradók Napja” és a Vérbiztonság Éve alkalmából rendezett ünnepségen egy kis műsorral és egy kis megvendégeléssel köszöntötték a sokszoros véradóink segítségét.
Ebben az évben két alkalommal szerveztek véradást.
Ezúton is köszönjük minden VÉRADÓNAK a megjelenést és a segítséget.
„EMBERSÉGBŐL VÉR-VÉRBŐL ÉLET”

December 6-án Mikulás.
Az Ifjúsági klub ez alkalomra a színház teremben egy kis előadással készült a falu gyermekei szórakoztatására.
Délelőtt 10-órakor és délután 4-órakor adták elő a CSIPKERÓZSIKA című kis színjátékukat.

Délután 3-órától Óvodai karácsonyi vásárt rendeztek az óvó nénik. A bevételt játékok vásárlására fordítják.

Ezúton megköszönjük a színházi előadás díszletének biztosítását:
Berger Zsolt
Aranyeső faiskola Baja
Köszönjük a MINI ÁBC.-nek a Télapó zsákjába a cukorkákat.

December 15-én Évadzáró Sport vacsora, a rendezvénytermünkben.

December 31. Szilveszter.
Szilveszteri bált rendezünk a Műv-Ház rendezvénytermében.
Mindenkit szeretettel várunk!
Jegyek kaphatók: Művelődésházban

Stúdió 2000. Versenytánc klub
2000. október 22-én, a Jótékonysági előadáson bemutatkozott egy teljesen más stílusú tánccsoport. A műsoruk nagy sikert, új élményt adott a megjelent közönségnek.
Sokan érdeklődtek a táncuk stílusáról. Ez által szeretnénk megismertetni ezt a fajta táncot szélesebb körökben is.
Latinamerikai táncok: Cha-cha-cha
Samba
Rumba
Paso Doble
Jive
Standard táncok: Angol keringő
Tangó
Slow Fox
Bécsi keringő
Quickstep
Szeretettel várunk minden érdeklődőt, aki ezekkel a táncokkal szeretne közelebbről megismerkedni. Korhatár nincs.
Jelentkezni lehet: a Művelődési Házban december 31-ig, 15-21-óráig.
A táncpróbák ideje: Minden csütörtökön 17-órától a Művelődési Házban
Vezetők: Tóth Szilárd és Juhász Ágnes profi versenytáncosok

Sipőcz Béláné müv.szerv.

A RAPLEY Ifjúsági és Szórakoztató Csoport további műsoraihoz tagokat keres.
Szeretettel várunk minden fiatalt, aki kedvet és tehetséget érez magában, énekhez, zenéléshez, tánchoz vagy színjátszáshoz.
Ha szeretnél szerepelni modern és klasszikus műfajú előadásokon, és szívesen tartoznál egy vidám csoporthoz, akkor kérünk, jelentkezz:
Szerdán vagy vasárnap délután 5 óra után
Szombat este 6-órától
a Művelődési Ház Rapley Ifjúsági Klubban Sipőcz Zoltánnál Molnár Anettnál, és az Iskolában Hujber Gábornál.
Jelentkezz! Várunk!

Karácsony előtt

Karácsonyra készülődés ősi keletű. Öregjeink még együtt éltek a természettel, annak rendje hatotta át lelküket. Nem akarták mesterséges fénnyel legyőzni a természetet, hanem az esztendő kerekével együtt élték meg az őszbe forduló idő, a hűvösödő vizek, az egyre sötétebb színekben mutatkozó növényvilág szorongattatását. A Nap járása hatással van ránk, mai emberekre is, még akkor is, ha nincs időnk tudomásul venni jelzéseit, mert egy agyonbonyolított, mesterséges örömökkel teli kultúrában próbáljuk jól érezni magunkat. Pedig erőt nyerhetünk, ha tudatosan ráhangolódunk azokra a hatásokra, amelyeket az örök rend sugall felénk. Ha hagyományos ünnepeink nem szeszélyes szokások ismételgetését jelenti számunkra, akkor a valóságot, a természet által közvetített üzeneteket emelhetjük be lelkünkbe.

" Ég szülte Földet,
Föld szülte fát,
Fa szülte ágát,
Ága szülte bimbaját,
Bimbaja szülte virágát,
Virága szülte Szent Annát,
Szent Anna szülte Máriát,
Mária szülte Krisztus Urunkat,
Világ megvilágosítóját."
(Archaikus népi imádság)

A karácsonyra készülődés, az adventi időszak a téli napfordulóhoz kapcsolódik. Karácsonykor a nap a világosság és sötétség harcában fölül kerekedik, a nappalok kezdenek megnyúlni. Az adventi időszakban a fény születését várja a lélek. Az életadó nap, a fény minőségét a keresztény vallásban Krisztus hordozza. Amikor a karácsonyt ünnepeljük, akkor Jézus születésének örömét éljük meg családi ünnepként, s ahogyan a nap évről évre túljut égi ekliptikai mélypontján, úgy testesül meg a várakozással teli adventi időszak vége a fényességes karácsonyban.
Advent idején járják a falukat a betlehemesek. A szállást kereső szent család történetét elmondó népi betlehemi játékok híven tükrözik ezerráncú öregjeink őszinte szeretetét.

" Hogyha Magyarországon
Bicske mezővárosban
Jöttél volna világra
Akadnál jobb országra.

Sör-bor folyik, mint tenger
Ihatik itt az ember.
Valahányszor ásítasz,
Az angyal pálinkát hoz.
Szép jelen, szép csillag,
Szép napunk támad.
Szép napunk támad."

Már gyúlnak az adventi gyertyák a vaskúti házakban, előkerülnek a díszek. Várakozással teli időszak ez.
A családok készülnek a karácsonyra.

Fábri Géza

Alapítványi gálaműsor

Hagyományainkhoz híven idén is novemberben került sor "A Vaskúti Általános Iskola Tanulóiért" Alapítvány gálaműsorára.
A gálaműsor vendégei ezúttal elsősorban a Vaskúti ÁMK tanulói közül kerültek ki. Felléptek a Művészeti Iskola Zenetagozatának ifjú növendékei és Tánctagozatának csoportja, a kistérségi mesemondó verseny tavalyi második helyezettje, az iskola énekkara, amely közös produkciót is bemutatott a Zenetagozat tanulóival illetve a Művelődési Ház keretein belül nagy sikerrel működő Rapley Klub tagjaival. A gálaműsor állandó szereplői a Vaskúti Hagyományőrző Néptánccsoport és az Anton Kraul Fúvósegyesület. A táncosok az idén a vaskúti hagyományokból merítve mutatták be produkciójukat, a zenészek hangulatos indulóikkal járultak hozzá az est ünnepélyességéhez.
Idei gálaműsorunknak két különlegessége is volt. Vendégként köszönthettük a színpadon a bajai Benjo Jumping Zenekart, amely egy éve alakult bajai fiatalokból. A gálaműsoron az ír és country zenéből adtak a vaskúti nézőközönségnek egy kis ízelítőt. A gálaműsor záró számaként a vaskúti Riverdance Ír Tánccsoport lépett színpadra, amely igazán elkápráztatta a vendégeket.

Szeretnénk köszönetet mondani a fellépőknek, a szervezőknek, a Művelődési Háznak, hogy helyet adott a gálaműsornak, és természetesen azoknak, akik adományaikkal támogatták az alapítvány.
Ezúton szeretnénk megköszönni az alapítvány kuratóriumának munkáját, és bízunk abban, hogy a jövőben is támogatni tudják az intézmény működését.

Angeli Éva

Versenyek az Általános Iskolában

Bár még csak három hónap telt el az idei tanévből, már javában zajlanak a meghirdetett versenyek házi fordulói. Novemberben több vetélkedőre is sort került és büszkén mondhatjuk el, hogy tanulóink szép számmal vettek részt ezeken.
Elsőként a Varga Tamás Matematika versenyre került sor. 14 diák tette próbára tudását, egy tanulónk, Svraka András jutott tovább a következő fordulóba.
Múlt héten zajlottak több kategóriában a bajai Gyermekkönyvtár által meghirdetett mesemondó verseny iskolai fordulói. Örömmel hallgattuk a jobbnál jobb történeteket, anekdotákat, nagyokat nevettünk a népmesék furfangos figuráin. Ezúton köszönjük a Könyvtárnak, hogy helyet adott a verseny lebonyolításához, és a pedagógus kollegáknak, akik felkészítették a gyerekeket és megszervezték a versenyt.
Innen a következő tanulók jutottak tovább: Balázsevits Tímea 4. osztályos, Besír Balázs 6. osztályos és Germán Szandra 7. osztályos tanulók.
Sok sikert kívánunk nekik a továbbiakban is!
Angeli Éva

Karácsonyi rendezvény a Vaskúti Templomban

Egy olyan rendezvényre szeretnénk meginvitálni a vaskútiakat, amelynek a Vaskúti Templom ad otthont. A műsor inkább családias, mint kulturális. Családias, mert a miénk, hozzánk szól, gyermekeink, egyesületeink ajándékozzák nekünk.
A műsorban részt vesznek: az óvodások, az Általános Iskola és a Művészeti Iskola növendékei, a Rapley-csoport fiataljai, a Szent Imre Ifjúsági Ének- és Zeneegyesület, a Kraul Antal Fúvósegyesület, a Vaskúti Templomi Énekkar.
Szeretnénk, ha gondolataink nem csak az óvodásokhoz, iskolásokhoz és hozzátartozóikhoz szólhatnának, hanem minden vaskútihoz.

Gyújtsunk együtt gyertyát december 20-án 18. 00 órakor!

FELHÍVÁS
A Vaskúti Római Katolikus Templom és Kápolnáért Alapítvány azzal a tiszteletteljes kéréssel fordul mindazokhoz, akik a templom belső festését és felújítását szívügyüknek tekintik, hogy anyagi erejükhöz mérten támogassák célunkat.
Az alapítványt 2000-ben Pk. 5/2000/9. számon vette nyilvántartásba a Bács-Kiskun Megyei Bíróság.
Alapítványunk a felajánlásokról igazolást ad, mely alapján a magánszemélyek, egyéni vállalkozók a befizetett összeg 30 %-a erejéig, legfeljebb azonban
50 000 Ft-tal csökkenthetik adójukat (1995. évi CXVII. tv. az SZJA-ról, 41. §). A társaságok pedig az adózás előtti eredményüket csökkenthetik az adomány teljes összege erejéig, legfeljebb azonban az adózás előtti eredmény 25 %-áig (1996. évi LXXXI. tv. a társasági adóról 7. § (5.) bekezdés).

Az alapítvány számlájára a Takarékszövetkezet vaskúti kirendeltségén lehet befizetni, ahol egyúttal az igazolást is kiadják.

Kuratóriumunk nevében köszönjük nagylelkű adományaikat.
Kuratórium nevében:
Csanaky Magdolna
Gyurcsy Tiborné
Nagy Judit
Árvai Károly
Szász Nándor

Miniszterelnöki Hivatal
Bajai Kistérségi Megbízott
Miniszterelnöki Hivatal Térségfejlesztési Menedzser

A mai magyar kormány arra törekszik, hogy minél jobb körülmények között éljenek a polgárai. Ennek egyik eleme az, hogy létrehoztak egy térségfejlesztési menedzseri hálózatot, amely a statisztikai kistérségeken alapul. Ilyen térség a bajai is. Érsekhalmától-Sükösd- Hercegszántó- Bácsbokod – Rémig 20 település tartozik ide.
A 61/2000. Kormányrendelet alapján egy kistérségi megbízott feladatai a következők: a térségben szorosan együttműködni az önkormányzatokkal, illetve az önkormányzati társulásokkal. Térségfejlesztési projektek kidolgozása, koordinálása, ezek pénzügyi feltételeinek felkutatása, külföldi és hazai befektetők keresése.
Vaskút sikeresen pályázott a Miniszterelnöki Hivatal Területpolitikai és – Közigazgatási Államtitkárság által kiirt pályázaton, mely a kistérségi megbízottak, illetve az önkormányzati társulások munkafeltételeit hivatott javítani. Ennek következményeként nyílt iroda a Vaskúti önkormányzatnál, mely a Hulladéklerakó Társulás égisze alatt fut. Milyen előnye származhat ebből Vaskútnak? Naprakész információk pályázati lehetőségekről. Azonnali reagálási lehetőség bármilyen új helyzetre a közigazgatás vagy akár a kultúra területén. Már kézzelfogható eredményei is vannak az iroda megnyitásának. Ilyen például, hogy a hulladéklerakó jogerős építési engedéllyel rendelkezik. A jövő tervei a következők: szennyvízhálózat kiépítése a térségben. Munkahelyteremtő beruházások keresése és a térségbe való csábítása. Modern kommunikációs hálózat kiépítés, illetve minél több pályázaton való részvétel a térség részéről. Szoros együttműködés a Bácska – Dunamellék Kht-val és a FEBÖSZ-szel.
Az iroda telefonszáma: Polgármesteri Hivatal Vaskút 79/372-230
Baja, Mészöly Gy. u.32. Tel: o6-20.937-4345
Majoros Róbert

SPORT
Ez van, vagy ennél tudunk többet is?

A kérdésre csak 2001. júniusában kapjuk meg a végleges választ. A Bácska SE mozgalmas előzmények után kezdte el a felkészülést a 2000/2001. éves szezonra. A bajnokság után távozott az edző: Kernya Tibor. A kispadon egy régi-új edző váltotta: Vanó Sándor. Az ifjúsági csapat edzője Kurucz János lett. A játékosok közül távozott Bartha József és Árgyelán Nándor. Visszatértek a csapathoz: Szekeres László, Szabó Róbert, Rebenszki László, Molnár Attila, s jöttek a fiatalok: Miklós Krisztián, Faragó Tamás, ... itt a felsorolást a mai focira jellemző okok miatt be kell fejeznem
Célkitűzéseink: mindenhol az 1-6. hely megszerzése volt.
Eljött a számvetés időszaka.
Felnőtt csapat:
7. helyezés 15 mérkőzés 8 győzelem 1 döntetlen 6 vereség 34-33 25 pont
Ifjúsági csapat:
2. helyezés 15 mérkőzés 12 győzelem 0 döntetlen 3 vereség 68-12 36 pont

A felnőtt csapat eredménye kissé elmaradt a kitűzött céltól, de aki figyelemmel kíséri a táblázatot, az tudja, hogy ez minimális különbség. Sajnos a szokásos mélyhullám bekövetkezett. Szabó Robi az első mérkőzésen újra megsérült, Miklós Krisztiánt műteni kellett, Bognár Zoltán csak alkalmanként tud a csapat rendelkezésére állni. Szűcs János Dunafalvára távozott. Ezzel szemben csak a csatársort tudtuk erősíteni Szőnyi Lászlóval. Én ismerem a csapat elszántságát, ehhez kérném a szurkolók támogatását, hogy ez tavasszal eredményekben jelentkezzen.

Ifjúsági csapatunk az őszi szezonban szép eredményt ért el. Ezt csak csapatmunkával lehet jellemezni, s remélhetőleg tavasszal legalább ilyen, vagy jobb eredményről számolhatunk be.

A serdülő csapatunk az elmúlt szezon eredményei után nehéz helyzetbe került. A kiöregedett játékosok helyett fiatal kezdő fiúk kerültek a csapatba.
Mindenki tudta, hogy a tavalyi ezüst után következik egy megtorpanás.
Ennek leküzdésére az edzőnek, Kubovics Öcsinek és a csapatnak sok sikert kívánunk.

Végezetül a Bácska SE Vaskút csapatainak, a támogatóknak és szurkolóknak sikerekben gazdag, boldog új évet kíván a vezetőség nevében:

Welchner Antal Kun Sándor

A Dél-Bács Megyei Mozgáskorlátozott Egyesület Vaskúti Csoportjával, a VITAREHAB Kft. együttműködésével, valamint a Vaskút Községi Önkormányzat segítségével jött létre a csökkent munkaképességűeket foglalkoztató csoport, mely 32 fővel működik az Önkormányzat tulajdonában lévő, volt Napközi Konyha épületében.
A 32 fős csoport megoszlása: 14 fő mozgáskorlátozott, 18 fő csökkent munkaképességű, akik 50 %-os járadékosok, valamint 67 %-os csökkent munkaképességűek.

Tevékenységi körük: darált, cukrozott vákum csomagolt dió, mák, mogyoró és mandula díszdobozba csomagolása, továbbá 18 féle szív-barát reformkonyhai termék teljes körű csomagolása, 6-7 órás munkaidőben, a munkaképesség csökkenésétől függően.
Távlati tervünkben szerepel a létszámbővítés azzal, hogy a vákum csomagolás is itt történjen.

Friedrich István

H Í R EK !!

Településünk a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság felé az igénybevett védekezési költségek és magánlakásokban keletkezett károk enyhítésére kapott összegekkel tételesen elszámolt.

++++++++++++++++++

Belvíz témában lakossági feljelentés érkezett a Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz településünk ellen. A feljelentésben foglaltakat kivizsgálták, a végzett munkánkat rendben lévőnek találták.
++++++++++++++++

A Vaskúti Önkormányzat a PHARE alapból pályázatot nyert a regionális hulladéklerakó megvalósítására.
A PHARE Irodán keresztül is feljelentés érkezett ellenünk az engedélyek meghamisítása és csalás vádjával.
A PHARE Bizottság kivizsgálta az ügyet, a feljelentést alaptalannak találta.
Sokba kerülnek nekünk ezek a feljelentések. Ebben az évben rengeteg energiánkat, időnket vette el fontos munkáktól az állandó revíziókra való felkészülés, továbbá a hulladéklerakó ügyben hónapokat veszítettünk, így nagy valószínűség szerint kevesebb pénzt tudunk pályázati úton megnyerni. Például a 2000. évi céltámogatásból , mivel kevés pályázó volt, a szokásos 45 % helyett 70 %-ot lehetett nyerni. Ez 2001-ben már nem lesz így.
Ez évben egy népszavazáson vagyunk túl, egy népszavazás kezdeményezés elutasításon, ezen kívül kb. 15 különböző feljelentésen.
Fontosnak tartjuk a demokráciát, a lakossági érdekérvényesítés lényeges dolog, de talán akkor kellene véleményt alkotni, amikor döntéshozatali fázis van, nem akkor amikor egy folyamat már elindult.

++++++++++++++

A Népszabadság 2000.november 28-i számában megjelent egy cikk, a vaskúti népszavazási kezdeményezés elutasításával kapcsolatban. Ezzel kapcsolatban annyit kívánok megjegyezni hogy teljesen törvényesen jártunk el. Erről bárki igény szerint meggyőződhet.

Matheisz János polgármester

++++++++++++++++

FELHÍVÁS

Vaskút Községi Önkormányzat Képviselő-testülete 2000. december 19-i ülésén 17-17,30 óra között lehetőséget biztosít vállalkozói szemétszállítási díjakkal kapcsolatos közmeghallgatásra.
Helye: Vaskút Polgármesteri Hivatal Tanácsterme.

Lakossági hirdetés:

Eladó Vaskút, Dohány u.5.szám alatt kis családi ház.
Érdeklődni: Rákóczi u. 9.szám alatt, vagy a 372-619 telefonszámon lehet.

Eladó 270 n.öl kert a Mohácsi sarok alatt és 800 n.öl szőlő a borkombináti úton.
Érdeklődni: Wolf Ferencné Kossuth u.4.szám alatt. Tel: 372-473.

Születtek:

Petróczi Márk
an. Antal Andrea
2000. augusztus 24

Szabó Jószef
an. Jankó Mónika
2000. augusztus 28

Jakab Evelin
an. Józsa Annamária
2000. augusztus 28

Antal Dóra
an. Fekete Andrea
2000. augusztus 31

Urbán Zalán
an. Antal Fmese
2000. szeptember 17

Péter Péka an.
Nagy Gabriella
2000. szeptember 29

Schoblocher Adrienn
an. Polgár Henrietta
2000. október 26

Somi Blanka
an. Dardos Hajnalka
2000. november l.

Kőrösi Krisztián
an. Tóth Flvira
2000.november 4

Nagy Bence Adrián
an. Ciroki Emese
2000. november 25.

Házasságkötés

Csóti Károly és Párducz Ildikó 2000. augusztus 26

Stadler Zsolt és Németh Zita 2000. szeptember 16

Fehér Ottó és Tácsi Timea 2000. október 21

Zöld István és Éri Anett 2000. november 11.

ELHALÁLOZTAK:
Hajnal Mihályné sz. Körmöczi Zsulianna 63 éves
2000. augusztus 9

Hodovány András 80 éves
2000. szeptember 10

Papp Domokos 91 éves
2000. szeptember 11

Schreiber Jánosné sz.Schindler Terézia 78éves
2000. november 7

Móráth István 81 éves
2000. november 25

Üdv:piroska

Mijo Creative Commons License 2000.12.07 0 0 562

Hájszen csak tátogok, de esküszöm, én nem vagyok leittasodva ...., bár bevallom, drúzse Tudzsmant sem értettem mindig, helytartója nyümmögése pediglen számomra változatlanul talány :(((....
Mint kitűnik, nem igazán konszenzus jellegű a "horvát-bunyevác"-bunyevác viszony, talán leginkább a zsidó-palesztinhez tudnám hasonlítani ....., döntsétek el ti magatok, ki itt a palesztin :((( !

Én mindemiatt elnézést kérek úgy tőled János, mint a vaskútiaktól, nem tehetek róla, ez van, a szétválás előtt ilyenből sosem volt probléma, akkor még bunyevác prélók voltak, és mindannyian együtt mulattunk a betyárácokra, gördült le a rakija, és röpködtek a poharak ! Akkor még a Krékity Sztipán bunyevác volt, a Bárác Sztipán pedig sokác .....

Üdv: Mijo

Lajkó Sándor Creative Commons License 2000.12.07 0 0 561
Bunyevácok
hazai délszláv népfaj, mely főleg Bács-Bodrog vmegyét a magyarokkal vegyesen lakja. A nevet némelyek a bunyák és bunyistár szókból magyarázzák, ami söpredék-népet jelent, mások, kiindulva e népfaj hagyományából, úgy, magyarázzák, hogy Bunátol származó, azaz a hercegovinai Buna, a Narenta baloldali mellékfolyója mentéről való eredetileg dalmata nép. 1683 táján jött nagy részük Dél-Magyarországba, hol még sokszor kellett védekezniök a törökök ellen. Magyarországnak mindig leghívebb lakói közé tartoztak, kik magyar hazafiságukkal - példa rá 188-49 - mindig büszkélkedtek. Számuk jelenleg körülb. 80, 000-re rúg a csongrád-, torontál-s pestvármegyeiekkel együtt. A B. magasak, erősen kifejlett testalkatúak; arcuk éles metszésű, kifejezésteljes; nőknél igen gyakori a tojásdad halovány arc. A legények arcbőre jóval sötétebb. Hajuk és szemöldökük igen dús, barna, erősen a sötétbe játszó. A férfiak szakállukat borotválják, de bajuszuk kifejlett, lecsüngő. Szembogaruk nagy, legtöbbnyire sötétbarna; fogazatuk erős, fehér. Jellemvonásaik: nagy vallásosság, büszke magatartás, becsületesség, nagy vendégszeretet s az ezzel járó rendkívüli borivás, melyről különösen a bácskaiak országosan híresek. A legtöbb szokásuk - kis eltéréssel - a gör. kel. szerbekével egyezik. A férfiak egyszerű, többnyire magyaros szabású, sötétkék kelméjű ruhát vagy igen széles, hófehér gatyát és inget a legények selyem-v. bársonymellényt, tov. kerek kalapot s csizmát hordanak a leányok pazar fényt űznek az öltözködésben. A finom, ezüstkapcsos mellényke által leszorított karcsú testüket a nők széles szoknya mégjobban szembe tünteti. A B. bútorzata szerény. Foglalkozásra nézve a B. földművelők. A nők kézi munkáikban nagy ügyességet tanusítanak. Minthogy munkás és kissé fukar nép, jómóduak, sőt igen gazdag ember is akad köztük. A B. a szerb-horvát nyelvet beszélik még pedig amannak "stokáv", emennek "ikáv" nyelvjárását. Némely részen az "ekáv", de még inkább a "jekáv" dialektusok járják és a magyar nyelv hatása igen nagy. Népköltészetükből a nemrég még kedvelt hősköltemények kivesztek, de lírai és meseköltészetük még gazdag. Saját nyelvjárásukon csak az utóbbi évtizedben kezdtek írni Antunovich János címz. püspök buzdítására, ki történetüket is először igyekezett megvilágítani. V. ö. Ivángi István, Szabadka története (2. köt. 1886-92) és az Etnographia számos közleménye. L. még Sokác

Fiúk A fenti szöveg a Hyperlinkes Révai Nagy Lexikona 1998-as kiadásából idézet /Woodstone Interactive Kft/

Üdv.: Lajkó S

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!