Keresés

Részletes keresés

aiol19 Creative Commons License 2009.11.27 0 0 9720
Ezt a verset én már hallottam valamikor, valahol, de ismételten is elgondolkoztató, különösen az, hogy az összes lényegében a "megy" igével rokonértelmű, mégis mindegyik különbözik és többnyire azonnal érezzük a köztük lévő árnyalatnyi különbséget.
Előzmény: ninovarga (9555)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.27 0 0 9719
Na artikuláció tekintetében azért a portugál se kutya!
Előzmény: ninovarga (9554)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.27 0 0 9718
Szerintem ez a virginiana ugyanúgy faj, mint a D. lotus is, vagyis nem fajta.
Előzmény: ninovarga (9552)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.27 0 0 9717
További érdekesség, hogy az USA-ban foglalkoznak még azzal is, hogy ezt a virginiai kákit keresztezik az ázsiaival, ez elsősorban a nagyon északi és nagyon kontinentális államokban fontos, mivel ez a virginiai állítólag -30 C, azaz -22 F körüli hőmérsékletet is kibír, míg a "sima" káki azért különösen fiatalabb korában a szőlőhöz hasonlítható fagyérzékenység tekintetében. Így a hibrid gyümölcse valamivel nagyobb lesz és a téltűrés is javul.
Előzmény: aiol19 (9716)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.27 0 0 9716
Ez a képekből is ítélve egészen bizonyosan Diospyros virginiana. A keleti parton őshonos, annak ellenére, hogy formára is nagyon hasonló, csak nagyobb gyümölcsű rokona, a káki (Diospyros kaki) ázsiai származású. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a bennünket érdeklő, újnak számító gyümölcsök közül jónéhány éppen felétek őshonos. A pawpaw/asimina is pár órányi autóútra az óceántól már őshonos, a fagytűrőbb citrushibridekkel pedig éppen az amerikaiak foglalkoznak leginkább. Ez a virginiai káki használatos egyébként a káki alanynövényének is, erre oltják rá. Ültetésekor azt kell mérlegelned, hogy mennyi helyet szánsz neki a kertben és hogy szeretnéd-e később átoltani nemes kákival, vagy szeretnél ebből is egy fát. A másik fajú káki hasonló ízű, csak lényegesen nagyobb gyümölcsű.
Előzmény: Törölt nick (9550)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.27 0 0 9715
Hát ez szellemes vicc! Milyen érdekes, hogy két, Magyarországon termesztésre nagyon is érdemes növénynek is ilyen furcsa, problémás nevei vannak. Bár legalább a pawpaw nevét SZERENCSÉRE :))) nem az eredeti kiejtést legjobban megközelítő módon ejtik nálunk többnyire. Szerintem kezelhető név a paupau, vagy papau is, mert:
1. valahogy magyarosítva van,
2. egyedi, új név egy új gyümölcsre, nem valamilyen banán, szilva, füge, datolya, vagy alma (lásd: datolyaszilva, indianai banán, cukoralma, kínai datolya, stb., vagy akár az angol pineapple) Amikor először hallottam az asimináról "indianai banán" néven, akkor legelőször logikusnak tűnő módon "indiai banán"-ként olvastam félre, aztán a leírást elolvasva már rájöttem, hogy egy lombhullató fáról van szó, azonban valahogy ez a név valami bizalmatlanságot keltett bennem, talán azért, mert az ilyen más gyümölcsökre hajazó, félrevezető neveket gyakran marketingfogásból adnak valójában nem túl piacos növényeknek, így ebből nem tudhattam, hogy ez egy milyen csodálatos gyümölcs.
3. nincs kellemetlen asszociációja, véleményem szerint itt megengedhető a téves kiejtés, ahogy a magyarba átkerült a "tröszt", vagy ugyanúgy hibás kiejtéssel (és hibás jelentéssel is) a "retikül" a franciából. Ha a "paupau"-ból az első 'u' kiesik, akkor még barátságosabb is talán a magyar fülnek. Mindemellett persze a legkevésbé vitatható elnevezés a tudományos név magyarítása. Az "azimina" szó használatával viszont nem lehetne tudni, hogy ezalatt csak az asimina trilobát értjük, mert van a nemzetségnek néhány más faja is, bár ezek nem túl jelentősek.
Előzmény: ninovarga (9533)
aiol19 Creative Commons License 2009.11.27 0 0 9714
Szeretném megkérdezni, hogy hogy áll ez a Kuro Gaki-kék káki beszerzési ügy? Nem akarok belekotyogni, de szerintem mindenképpen el kellene érni, hogy Magyarországra is jusson belőle oltóág, mert Németországból semmilyen akadálya nincs, hogy idejusson, olyan, mintha belföldről küldenék és itthon már nagyon sokan tudnának belőle oltani. Pl. Ninoék Fityeházon egész ültetvénnyel rendelkeznek már alanyokból is és hozzáértők, pár év alatt el is tudnák terjeszteni akár ezt a fajtát. Milyen szép is lenne, ha a nagyon jó tulajdonságú Costata mellett lenne egy újabb érdekes, értékes fajtánk! Így a fajták számában lassan legyőznénk más országokat...
Azért érdeklődöm, mert nem tudom, hogy áll az ügy jelenleg. A Wiki Tu fajtájú fidzsoa is nagyon érdekelne már engem évek óta. Ha jól értettem, akkor valami spanyol már kunyerált az új-zélandiaktól, így ha szükséges, írhatok spanyolul neki ezügyben, aztán ha sikerrel járunk, akkor majd valahogy megosztozunk.

Kedves Józsefh2!

Még egy olyan kérdésem-kérésem is lenne, hogy sikerült-e arról a szép kiviről, amiről már szó volt, néhány vastagabb ágat is megszedned? Az én régi porzós kivijeim egyik ágára szívesen oltanék belőle, ha lehet róla szó.
Előzmény: Törölt nick (9523)
szaguaro Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9713
Az osztrák fügémről, ami szerintetek a néni-füge, kedden szedtem le az utolsó beéretteket. Bevallom, nem olyan, mint nyáron!
Előzmény: ninovarga (9708)
szaguaro Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9712
Latin névvel biztosabb lenne, de sztem az óriástermésü s. a husos som egy kiszelektált változata, aminek nagyobb termései vannak. Hibája, hogy az ize nem olyan jó. Japán somnak az Aucuba japonicát szokták hivni, egy tarka levelü örökzöld diszcserje, nem gyümölcstermő.
Előzmény: Növényexotics007 (9690)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9711
A túlélési esélyeit talán az előző hozzászólásom érzékelteti. Városi hőkoszban, vagy jó fagylefolyású dombon az utolsó három telet túlélhette volna, de nem tudhatjuk, milyen lesz az előttünk álló.
Előzmény: H.J (9704)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9710
Mariann, nagyon szép képek. Gratulálok a helyhez!
Előzmény: Island* (9689)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9709
Úgy emlékszem Leccino és Nostrana di Brisighella, azaz leccei és brisighellai miénk v. hazai (mármint a brisighellaiaké). Az olajfa másképp reagál a hidegre, mint a lombhullató növények. Amíg a lombhullatók csak akkor károsodnak, ha a hőmérséklet egy kritikus érték alá süllyed, a téli vegetációra berendezkedett olajfa akkor is károsodhat (akár el is pusztulhat) ha a hőmérséklet abszolút értelemben nem ér el túlzottan alacsony mélypontot de a negatív hőmérséklet hosszan tartó, különösen, ha a talaj is átfagy. Ezért itt nehéz is egy olyan határértéket meghatározni, mint például a füge esetében.
Előzmény: H.J (9706)
ninovarga Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9708
Néhány mai kép:

A vörcsökpusztai jégfüge télvíz idején

Egyes fákon találtunk még finom, élvezhető termést

Kicsi lány - nagy babér

Ahova a fagy még nem tudott fölmászni: zöldlombú akácos

A füge már a telet várja (remélve, hogy elfelejt eljönni)
Floo2 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9707
Csodaszépek!
Előzmény: Island* (9689)
H.J Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9706
Ninótól való.A fajtáját elfelejtettem megkérdezni.(Talán most megírja)
Viszont őt ismerve valószínűleg egy hideg tűrőbb fajta lehet. Úgy emlékszem, nekem
-8 C-ot mondott,amit még elvisel.
Előzmény: kaalyz (9705)
kaalyz Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9705

 

 

 Kedves HJ.

Az olajfád mediterrán, vagy Francia, amely többet kibír.

 

Köszönettel Zoli. 

H.J Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9704
Az Olívák kezdeti takarása.A tövüknél fel lett kupacolva a föld.Igy a ráfolyó csapadék nem áztatja úgy el a tövét,hanem lefolyik.A töve körbe lett véve dróthálóval összefogott levelekkel. Ha nagy lesz a hideg, a vízcsövek elfagyása ellen kitalált szivacsos csövet húzok rá a törzsére.A lombozat takarás nélkül ,talán túléli a hideget.
Vélemény?
vica46 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9703
ezzel teljes mértékben egyetértek ,irtam emailt
Előzmény: Island* (9698)
vica46 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9702

Szia Vali

 

Nem is tudtam hogy megvetted,de ettől független vár rád egy pár érdekes mag és növény is ,már a héten nem adom fel mert hétvégén csak kóvályog a postán.

Előzmény: valila (9670)
Növényexotics007 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9701
Hááát inkáb kiwi, a vemma árai tőlem egy nagyságrendel fenteb vannak.
Előzmény: Island* (9699)
Island* Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9700
Többek közt ezért kell a kertünkbe nagyon sok kivi.....:)
Előzmény: Island* (9699)
Island* Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9699
Biztosan többen hallottatok az USA-ban kifejlesztett minden esszenciális nyomelem és vitaminszükségletet biztosító Vemma nevű gyümölcslé-koncentrátumról. Mást ne is mondjak róla a fő összetevői a kiwi és a mangosteen. :)

Nem egy olcsó történet, de időnként a gyerkőcöknek tél-időben be szoktunk rá ruházni. Mivel "betegség" mint olyan nem létezik, ill. nem lenne szabad léteznie, ha a szervezetünk hozzájutna a szükséges vitamikohoz és nyomelemekhez. Miután a földek ki vannak merítve, a termények, gyümölcsök stb. töredékét tartalmazzák a biológiailag fontos összetevőknek, mint 100 évvel ezelőtt például.
Csakis a hiányok miatt alakulnak ki a megbetegedések.
Előzmény: Island* (9698)
Island* Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9698

Ha napi fél kiló kiwit és még egy kiló egyéb friss gyümölcsöt írtál volna az lenne a legcélravezetőbb. :)

 

Jók bizonyos fokig a mesterséges táplálék és vitaminkiegészítők, de az anyatermészetben keletkezett, és kémiailag is "tiszta" eredetieket egyik sem múlja felül hatásfokban és biológiai értékben.

Előzmény: Növényexotics007 (9695)
H.J Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9697
Örülök,hogy ki merted próbálni.Főleg,hogy neked is ízlett. A közös érdeklődési kőrnek köszönhetően olyanok vagyunk mint egy nagy család akik távol vannak egymástól,ritkán találkoznak.de ettől függetlenül kedvelik egymást.
Azért írtam a receptet is mert tényleg finom, érdekes étel.
Előzmény: Béla1007 (9671)
H.J Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9696
Ahogy időm engedi ,küldöm.(Pár nap.)
Előzmény: valila (9668)
Növényexotics007 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9695
Saját immunerősítő szokásom, ez folyamatosan egész évben:
-multivitamin+zöldség, gyümölcs
-2X250mg c-vitamin, ha érzem h. nincs minden rendben akkor 3X500mg
-3X1 kk virágpor mézzel bevéve itt ugyancsak ha érzem h. valami kerülget a sima
mézet felcserélem propoliszos mézre
-napi 1 probiotikus joghurt
-probiotikumok, nekem a dr.Chen-es probiotikum forte vált be, inulint is tartalmaz ami
a jótékony baktériumok eledele, no meg nem horror összegű, 2600Ft 1-2havi adag
Előzmény: vica46 (9694)
vica46 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9694
Szeretném felhivni mindenki figyelmét ebben az infulenzás időszakban a nyers gyümölcs és zöldségfogyasztás fontosságára .Az ENZIMEK és vitaminok pótlása érdekében ,melyekre a szervezetnek nagy szüksége van a virusok kivédéséhez ,a propolisz és a fokhagyma is köztudottan virusölő hatásu .
Növényexotics007 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9693
Hű én azt hittem, hogy télálló, már be is szereztem 2db japán naszpolyát. Akkor azt mondod, hogy nem nagyon érdemes kiültetni?
Előzmény: Mediterránum (9657)
Növényexotics007 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9692
Most találtam két számomra újfajta jujubát a Treemailon, no persze hogy jó lenne belőle, csak a már említett helyhiány meg hát persze annyi sok fajtával sem tud mit kezdeni az ember, ezért is gondoltam a dézsás nevelésre, aztán amelyik beválik, megy ki a végleges kerti helyére.
Növényexotics007 Creative Commons License 2009.11.26 0 0 9691
Egyébként már annyi egzotikus gyümölcstermőm kezd lenni, hogy komolyan elgondolkodtam, a dézsás tartáson, aztán amelyik nem jön be annyira, azt elajándékozom, vagy leselejtezem majdan ha odakerül a sor.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!