Keresés

Részletes keresés

naox Creative Commons License 2013.07.26 0 0 6549

a bef-i arany termékek bárhol az EU-ban, Norvégiában, Svájcban ÁFA-mentesek, különbség csak abban van, hogy mi a bef-i termék, de a nagyobb tömbök, 900 ezrelék feletti érmék mindenhol azok. Az ezüst érdekesebb, az Észtországban és Norvégiában ÁFA-mentes, máshol normál ÁFÁs, a németeknél az ezüstérmék kedvezményes ÁFÁsak, 7%.

Szlovákiában sokkal kisebb volt az aranyláz, mint nálunk, ott ugye akkoriban már eurot használtak, nagyobb volt a gazdaságba vetett bizalom. Másrészt az egész nemesfémes biznisz jóval fejletlenebb, mint nálunk, pl. alig van záloghitelezés. Szóval jóval szűkebb a bef-i arany kínálata, mint nálunk, és az árak se alacsonyabbak. De persze venni lehet, a legegyszerűbb ékszerboltban, de meg kell rendelni.

Előzmény: Figyelő207 (6547)
dernol Creative Commons License 2013.07.26 0 0 6548

ÁFA törvényhez még kétharmad sem kell, sima többséggel is átírható, ha jól tudom.

Előzmény: naox (6546)
Figyelő207 Creative Commons License 2013.07.26 0 0 6547

Ha már írod, Szlovákiában hol lehet aranyat venni? Ott mennyi az ÁFA?

Előzmény: naox (6546)
naox Creative Commons License 2013.07.26 0 0 6546

Törvényalkotással bármit. Jelenleg az ÁFA tv. szerint ÁFA-mentes (234-243 par.). De a tv. bármikor megváltoztatható a kétharmaddal.

 

Szerintem értelme nem volna, minden kereskedő csinálna ingyenes shuttle-busz szolgáltatást az első szlovák faluba, ahol megvehetnéd áfa-mentesen, és legálisan vám- és áfa-mentesen be is hozhatnád kishazánkba. Szóval bevétel ebből nem származna. (Mintahogy kb. semmilyen termék esetén nem is fog, csak egy újabb agyament ötlet, de ez itt off.)

Előzmény: Figyelő207 (6545)
Figyelő207 Creative Commons License 2013.07.26 0 0 6545

Szakértő urak!

 

Magyarországon az aranyra rá lehet tenni a luxus AFA-t?

BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.24 0 0 6544
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.24 0 0 6543
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6542

Azért írtad "előbb", mert sokkal rövidebb volt, szerintem én előbb kezdtem írni a magamét, de hagyjuk..

 

Egyébként meg nem tudom, hogy a cca. 40 ezerről cca. 30 ezerre csökkenés miért nem "szignifikáns"? Mi akkor nálad a szignifikáns? A negyedére-tizedére csökkenés? Az adatokat amúgy most még véletlenül sem hasból idéztem - egyiket sem tudtad cáfolni, csak kötekedsz...

 

Egyébként meg durván disszonáns, amit művelsz. Gyakorlatilag ordenáré stílusban leanyázod azokat, akik szkepszist fogalmaznak meg azzal kapcsolatban, hogy az arany olyan biztos hosszú távú befektetés lenne. Praktikusan szerinted mindenki hülye és szemét, aki nem javasolja, hogy ész nélkül vegye az aranyat, ahogy csak bírja minden érdeklődő.

De persze ha esetleg a vagyona felét elbukja ezen valaki - akkor csak a válladat fogod vonogatni, a veszteségét nem, hogy nem fogod kifizetni, de téged kicsit ismerve még gúnyosan ki is fogod röhögni. Semmiféle felelősségérzet sincs benned, a hiúságod érdekében akár az anyagi tönkretételét is simán elnéznéd bármelyik ide betérő, laikus, téged a felületes látszat alapján hozzáértőnek elfogadó érdeklődőnek - csak nehogy már ne a tiéd legyen az utolsó szó a vitában...

 

Én csak annyit mondok - és ezt a leghatározottabban tartom - hogy mind rövid, mind hosszú távon az arany kifejezetten kockázatos befektetés, és ha valaki nem csak biztonsági vésztartalékként, a vagyona egy kis (5-10% körüli) részének allokálására akarja használni - akkor inkább kerülje. És én nem csak ezt javaslom, de ezt is teszem - veled ellentétben, mert te vadul, ordítva és asztalt csapkodva prédikálod a vizet - de inni egy kortyot nem innál belőle, a világ minden kincséért sem...

Előzmény: BlackVoid2 (6541)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6541

Nem kestem el, mert elobb irtam be mint te a reagalasodat.

 

Az elobb linkeltem a globalis aranykeszletek tortenelmi alakulasat, SEHOL nincs ketharmados eladas (a te lazalmaidon kivul).

 

Kb. csak ebben a topikban 100-adszor buksz le hasbol idezett rossz adatokkal. Es tovabb osztod az eszt. Ehhez mar kell arc.

Előzmény: advocatusdiaboli (6537)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6540

NEM IGAZ.

 

Valóban nincs szignifikáns csökkenés a készletekben (az elmúlt hónapokban legalábbis) - de ezt nem is állította senki. Ellenben az agresszív vásárlás korának vége. Egyébként pont arról írtam pár hete, hogy szerintem pont most láthatjuk a trendfordulót. Minden mutató ezt jelzi (szvsz), de te még a múltra mutogatsz. Márpedig a trendfordulónak pont az a lényege, hogy ami előtte van - az a fordítottja annak, ami utána jön...

 

Majd meglátjuk, addig meg játszd nyugodtan tovább az agresszív kismalacot...

Előzmény: BlackVoid2 (6538)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6539

No jó, hanyagoljuk egymást. Nincs ennek értelme, veled nem lehet vitázni.

Előzmény: BlackVoid2 (6536)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6538

Adatokat nem artana megnezni butasagok irasa elott. Kb. 1 perc.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:World_Gold_Reserves.png

 

Nincs szignifikans csokkenes a globalis aranykeszletekben.

 

A vilag legfontosabb orszagai vagy oriasi keszletekkel rendelkeznek, vagy agresszivan vasarolnak.

advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6537

Elkéstél a pontosítással, egyébként meg még ez sem igaz. Már csak azért sem, mert nem a töredékét adták el ennek a készletnek a jegybankok - hanem nagyjából a kétharmadát. Ami azért nem "töredék"...

Jelenleg a német tartalék 3300, a francia 2400 tonnás, amúgy a világ aranykészleteinek kb: 70%-át az USA, Németország, az IMF, Olaszország, Franciaország és Kína birtokolja, a többiek a maradékon osztoszkodhatnak...

Előzmény: BlackVoid2 (6534)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6536

ROFL.

Előzmény: advocatusdiaboli (6535)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6535

Az USA jegybankjának jelenlegi készlete 8133 tonna. Ez ugyebár csak "alig-alig kevesebb", mint a grafikonodon szereplő, 18 és 22 ezer tonna között ingadozó készlet... Ja, és jelenleg a világ összes jegybanki aranykészlete 30 ezer tonna körüli, vagyis nagyjából annyi, mint 1930 körül önmagában az USA jegybanki aranykészlete.

 

Kína pedig még múlt évben is jelentős aranymennyiséget vett Hong-Kongból, azonban Hong-Kong már nem vásárolt ilyen mennyiségben - inkább csak transzfer volt már ez, és összességében a jegybanki vásárlások az elmúlt hónapokra gyakorlatilag leálltak. A közelmúltban, most tavasszal egyébként Oroszország, Törökország, Kazahsztán és Dél-Afrika vett nagyobb mennyiségben aranyat (igaz, ez összesen is "csak" száztonnás nagyságrend volt), és momentán kifejezetten áll a balhé mindegyik helyen amiatt, hogy a méretes bevásárlással azonnal jelentős, milliárd dolláros súlyú veszteséget halmoztak fel az aranyár hirtelen esése miatt. Ezért a további bevásárlások le is álltak.

 

Te ellenben hozol múlt évi számokat, de természetesen én nem értek semmihez, én vagyok a hülye...

 

Mondom: ha ennyire hiszel az aranyban, miért nem veszed, mint az eszetlen? Mert nem veszed, magad is elismerted. De mindenkinek bőszen nekiesel, aki szkeptikus véleményt fogalmaz meg a te "Gold is King" véleményeddel szemben... Nagyon hiteles, mit is mondjak...

Előzmény: BlackVoid2 (6532)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6534

Pontosítok: kb. 2x annyi a historikus (1950-es évek) USA mint a mostani, ennek nagy része a franciáknál meg a németeknél kötött ki a 60-as években.

Ezután a készleteknek csak a töredékét adták el a nyugati országok (néhány országtól eltkintve: Magyarország gyakorlatilag a teljes aranykészletet eladta, a britek meg a felét - érdekes módon kb. az ár mélypontján történt mind2).

Előzmény: BlackVoid2 (6532)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6533

A nyugati központi bankok nem vettek mostanában aranayat, viszont összességében a jegybankok nettó vásárlók a piacon.

 

http://online.wsj.com/article/SB10001424127887323855804578508223601870406.html

 

Kína ebben nincs benne, de Kína többet importált idén eddig mint 2011-ben összesen. (Ennek jó része szintén jegybanki vásárlás).

 

Kína termelése + import.

 

Jobb lenne ha olyan témában szakértenél amihez értesz (ha van ilyen).

 

 

 

Előzmény: advocatusdiaboli (6531)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6532

"Mennyi is volt az USA/francia/brit/stb.. jegybanki aranykészlet mondjuk az 50-60-as években?"

 

Nem volt nagyságrendekkel több mint most.

Ez az amerikai készlet tonnában, alig több mint a jelenlegi.

 

 

 

Előzmény: advocatusdiaboli (6530)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6531

Még annyit fűznék hozzá, hogy nem az első, és nem is a második eset lenne, hogy a jegybankárok mellényúlnak...

Az egész mostani pénzügyi válság alapvető oka is valahol itt keresendő...

 

A jegybankok többsége egyébként az elmúlt hónapokban lejegelte aranyvásárlásait. Teljesen. A svájciak is letettek arról, hogy tovább növeljék az aranykészleteiket. A következő felvonás az lesz, amikor egyesek elkezdenek eladni...

Előzmény: BlackVoid2 (6529)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6530

Ezzel szemben a jegybankok az aranyalapról letéréseket követő időszakokban az aranykészleteik elsöprő többségét eladták. Nem kétséges, hogy jelenleg is jelentős készletek vannak - de a pénzmennyiséghez képest már a jelentéktelennél is jelentéktelenebbek ezek.

 

Megint hamisítod a valóságot, csak azt a felét akarod látni, ami vélelmed szerint téged igazol... Mennyi is volt az USA/francia/brit/stb.. jegybanki aranykészlet mondjuk az 50-60-as években? És mennyi is most?

Előzmény: BlackVoid2 (6528)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6529

Vagy a világ szinte összes központi bankára irracionális őrült, vagy te nem vagy képben. Melyiknek nagyobb az esélye?

Előzmény: BlackVoid2 (6528)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6528

"hogy az arany (és az ezüst) volt "A" pénz."

 

Ha ez így lenne, akkor a központi bankok már rég eladták volna a teljes készletüket, vagy beleszórták volna a tengerbe. Evvel ellentétben több tízezer tonnányi felhalmozott készletet őriznek, sőt még növelik is a készleteik mennyiségét.

advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6527

A bolygón található még jópár olyan ritkafém, amely nem könnyebben hozzáférhető, mint az arany - mégsem képvisel jelentős értéket. Mert egyszerűen nem kell senkinek, nem vágyik rá - ami szükséglet viszont esetleg iparilag-technológiailag jelentkezik rá, azt a csekélyke készletekből is könnyen ki lehet elégíteni.

 

A tisztán látáshoz érdemes felismerni, hogy a XX. század elejéig-közepéig terjedő időszakig az egész emberi történelmet végigkísérte az a tény, hogy az arany (és az ezüst) volt "A" pénz. A különböző valuták egész egyszerűen x mennyiségű aranyként voltak definiálva, a korona, a frank, a fontsterling, a dollár, a peso, a reis - általában minden fizetőeszköz arany/ezüst alapú volt, a két nemesfém egymáshoz képesti átváltási arányát is rögzítették mindenkor (ez persze idővel változhatott, de adott időpontban konstans volt).

Ez egyáltalán nem volt olyan régen, hogy sokak (a társadalom) számára ne legyen még aránylag élő emlék, így az aranyhoz, ezüsthöz való viszony, a róla való gondolkodás egészen más, mint ahogy az emberek például a patinához, palládiumhoz, ródiumhoz viszonyulnak. Pedig ezek sem gyakoribb, könnyebben hozzáférhető nemesfémek, mint az arany - és az ipari felhasználásuk nagyon is jelentős - ez is tartja amúgy az árukat viszonylag magasan, ugyanakkor piacuk pont emiatt valódi piac, és mint ilyen kiszámíthatóbb is.

 

Az arany piacának azonban a messze elsöprő többségét a befektetési/ékszer célú vásárlás jelenti, márpedig ez, lássuk be, nem racionális megfontolások által mozgatott, így szélsőgéses kilengésekre bármikor képes piaci szegmens. Nem valós fizikális szükséglet az, hogy valaki aranyérméket-rudakat, avagy éppen nyakláncokat akar magának - erről bármikor könnyen lemondhat, és ha a hangulat éppen arrafelé mutat - hát, akkor le is fog mondani.  Ergo innentől az árfolyamokat jelentős részben pszichózisok alakítják, az, hogy éppen mit gondol a piac (akár megalapozottan, akár "csak úgy") az aranyról, avagy az egyéb gazdasági fundamentumokról, az általános stabilitásról, stb... Az ezen pszichózisok okozta kilengésekre meg csak ráerősít az általad is említett elektronikus kereskedés.

 

Mindent összevetve én annyit tudnék csak az aranyhoz hozzáfűzni, hogy mint befektetés, jelenleg szerintem rendkívül kockázatos. Kockázatosabb, mint sok biztonságosnak tekinthető "prosztó" befektetés (kulcsdevizák, vezető államkötvények), és bár a teljes elértéktelenedése - ezekkel ellentétben - abszolút valószínűtlen, azért nagyon jelentős további értékveszteség esélye bizony simán benne van... Persze nőhet is, BlackVoid is erre számít - de ez innentől kockázatos spekuláció.

Előzmény: similis simili gaudet (6525)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.23 0 0 6526

"Csak aztán ne panaszkodjon, ha esetleg nem jön be a spekuláció..."

 

Majd az óbán vittor megmenti az aranykárosultakat is, ha elkezdenek nyivákolni...

Előzmény: advocatusdiaboli (6524)
similis simili gaudet Creative Commons License 2013.07.22 0 0 6525

"Az ipari igény még a termeléshez mérten is csekély"

Ez a szempont szerintem e tekintetben teljesen elhanyagolható.

Hangsúlyozottan hozzá nem értő vagyok, ráadásul kibic.

Szóval nekem van abban logika, hogy az arany egy olyan ritka, sokszorosíthatatlan, egyedi, könnyen beazonosítható, kevés ismérvvel leírható valami, ami a méretéhez/tömegéhez képes minden korban nagy értéket hordozott. A gyémántot több jellemzője minősíti, amit egy mezei kofa a piacon az életben nem fog tudni megnyugtatóan beazonosítani, innentől kezdve már eleve leszűkíti az ebben kereskedő ezt elfogadó játékosok körét. Így nem teljesen analóg a két matéria.

A spekulációt sem teljesen értem, azaz abból a szempontból persze igen, hogy ez egy befektetői topic, de amúgy szerintem akik tényleg fizikai aranyat vesznek, azokat a vétel időzítése után majdhogynem hidegen hagyja az árfolyam igadozása.

Ahogy én elképzelem, egy spekuláns szemszögéből meg megintcsak sokadrangú lehet egy befektetés tárgyának valódi ipari, vagy akármilyen tényleges értéke. Szerintem itt is mehet a csorda szellem, ha a rézbe szálltak be a nagyok, akkor hú rezet kell venni, ha meg eladják akkor jajj már változott a trend, mert más lett a menő. És persze a szakértőknek is meg kell valamiből élni, írják is a sok okosságot, hogy a gazdaság lassulása, vagy épp gyorsulása mozgatta ezt vagy azt. A guruk meg érdekeik szellemében olvasnak az üveggömbből, amikből önbeteljesítő jóslat lesz hála a spekulánsok hadának.

Írta valaki ezt a bot-ok vagy mik általi kereskedést. Akkor ha jól értem ez teljesen megtestesíti a csorda szellemet, innentől nincs emberi tényező, nincs észérv, meg ipari szempopntból hasznos anyag vagy sem, itt csak remegő térdű, veszteség minimalizáló plüss-"spekulánsok" vannak. Ha így van, akkor már nem is lehet ez a kereskedősdi olyan jó játék, akkor a képzettség, pszihológia ismerete tök felesleges, mert csak az első "eladó" a játékos, onnantól a gépek elvégzik a piszkos munkát.

Érdekel, hogy teljesen rosszul képzelem-e a kérdést :)

advocatusdiaboli Creative Commons License 2013.07.22 0 0 6524

Korábban meg fölnyomták azok, akiknek az állt érdekében.

 

Megrágtuk már sokszor ezt a kérdést, de mióta a világ országai mind lejöttek az aranyalapról - azóta az arany árát alapvetően a spekuláció és a merő aranysznobéria mozgatja. Az ipari igény még a termeléshez mérten is csekély, a készletekhez képest pedig elhanyagolható.  Az arany ebből a szempontból erősen hasonlít a gyémánthoz - annak is mesterségesen van magasan tartva az ára, így könnyen érhetik "balesetek"...

 

De természetesen mindenki abban hisz, amiben óhajt, akár az aranyban is. Jogában áll. Csak aztán ne panaszkodjon, ha esetleg nem jön be a spekuláció...

Előzmény: BlackVoid2 (6523)
BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.22 0 0 6523

Lenyomták az árát akiknek ez állt érdekében.

Van még egy széles réteg aki megkajálja a propagandát.

 

Előzmény: similis simili gaudet (6521)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.22 0 0 6522

"a tömegpszihózis számít semmi más"

Így van.

Mi más lenne?

Az arany nem jó semmire, minek gyűjtené bárki is?

Előzmény: similis simili gaudet (6521)
similis simili gaudet Creative Commons License 2013.07.22 0 0 6521

Totál laikusként:

Ha jól értettem, az utóbbi idők arany szárnyalása mögött a fedezetlen pénz őrült nyomtatása, a véges mennyiségű nyersanyagok egyre gyorsuló fogyasztása, az egyre kapzsibb pénzpiaci szereplők telhetetlen harácsolása miatt megrogyott gazdaságba vetett hit állt.

Valaki magyarázza el nekem, totál hozzá nem értőnek, hogy akkor most egy, ha jól értettem a dolgok eddigi alakulása terén igencsak főkolomposnak számító fed elnök homályos lebegtetéseire, hogy "lehet", meg "majd, ha", meg "akár már" "lassítani fogunk a fedezetlen pénzek nyomtatásával" nyilatkozatokat hogy "áraz be" a piac? Ez olyan, mint mikor az elmebeteg otthon havonta töri el az asszony valamely csontját, majd a szerencsétlen feleség már attól iszonyat boldogságban tör ki, mikor az állat férje tök részegen arról beszél, hogy ha bizonyos megfoghatatlan, folyton változó tényezők együttállása bekövetkezik, na majd akkor talán már csak kéthavonta fogja a soron következő ujjat a satuba fogni.

Könyörgöm, addig mi lesz? Mitől lett kevésbé érdekes az arany? Mi az, hogy már nem menedék? Már nem nyomtatnak pénzt orrba-szájba? Megoldódott az energiaéhség kérdése egy soha ki nem merülő olcsó forrás által? Rájöttünk, hogy egy minden szempontból oldalról véges redszerben hogyan lehet megvalósítani a folyamatos, egyre gyorsuló fejlődést?

Vagy kiderült, hogy (most még-per pillanat) senkit nem érdekel az, hogy fedezetlen pénzt csereberélünk, így elő lehet mászni az aranyból épített bunkerekből, sőt azokat el is lehet cserélni cetlikre, hogy pörögjön a biznisz, harácsoljunk egy kis profitot, majd ha megint beborul az ég, újra lesz valami.

Mert ha így van, ki nem tojja le annak a Bennek a nyilatkozatait, totál érdektelen hogy nyomtat vagy sem, a tömegpszihózis számít semmi más.

BlackVoid2 Creative Commons License 2013.07.19 0 0 6520

Végre megvan az aranycsinálás receptje!

 

Végy két neutroncsillagot....

Előzmény: Törölt nick (6519)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!