Keresés

Részletes keresés

gera86 Creative Commons License 2009.01.23 0 0 598
Erről a sparpontos Zwillinges dolgról írna nekem valaki 1-2 szót? Ha jól értem úgy működik, hogy gyűjtök/szerzek/veszek ilyen pontokat bemegyek bármelyik sparba és megvehetem az adott áron az általam kiválaszott kést? Ezek vannak raktáron vagy bizonyos készlet erejéig, és akkor sietnem kellene a vásárlással? Sima Sparban is van vagy csak Intersparban? a választ előre is köszönöm
H_G Creative Commons License 2009.01.23 0 0 597
"Egyelőre nagyon jónak tűnik, és nem tudom, miért kellene recésednie a pengének, ha a cég által is javasolt módon haszáljuk?"

Azért kell recésednie, mert az él önmagánál keményebb (puhább fenőacél nem működne) és a barázdák miatt nagyon kicsi felületű acélhoz van nyomva, így a fizika törvényei szerint ő enged.

A cég pedig azért javasolhatja az acélt, mert egyszerűen csak ennyit néz ki a vevőiből, hogy ezt még mind képesek lesznek alkalmazni, szemben a némi ügyességet és sok gyakorlást igénylő köves élezéssel.

Egy sima fajta fenőacél mindazonáltal hasznos dolog, az nem mikrocsipkézi ki a pengét, viszont ha még megvan a jó él, csak (vékonysága miatt) elhajlott a pont középre mutató iránytól, akkor visszaigazítja és így kitolja a következő köves élezés időpontját -- így a kés acélja is lassabban fogy, szóval ezt az acélos simogatást (néhányszor egy-egy nem erős húzás jobbról-balról) érdemes pár naponként megismételni! De ehhez nem kell márkás célszerszám, egy jobbfajta ("krómvanádiumos") csavarhúzó pont megfelelő.

Előzmény: joy (594)
tuutuu Creative Commons License 2009.01.23 0 0 596

Én is egyszer, hirtelen barkácsolási felindulásból ugrottam neki, azóta van...:}}

A project 0 Ft költségvetésű, egy lépcsőkorlát, darabka, ingyen bőrszíj, meg pár csavar...:}}

Előzmény: joy (593)
joy Creative Commons License 2009.01.23 0 0 595

Lehet, hogy valakiknél úgy volt, de én nem vezetek kóser konyhát.

:o)

Előzmény: UseR (590)
joy Creative Commons License 2009.01.23 0 0 594

Akkor visszatérek a 25 éves fenőkövemhez.

:o)

Egyelőre nagyon jónak tűnik, és nem tudom, miért kellene recésednie a pengének, a a cég által is javasolt módón haszáljuk?

Előzmény: H_G (589)
joy Creative Commons License 2009.01.23 0 0 593

Szíjam nincs, valszeg nem is lesz, nem akarok én a késsel borotválkozni.

:o)

Előzmény: tuutuu (583)
joy Creative Commons License 2009.01.23 0 0 592

Nekem nincs gondom vele, és csak a két nagykést, tartót, a fenőt, meg a mindenes ollót vettem meg, mást nem is szándékozok +1 tartón, és ollón -lányomnak- kívül venni. A kisebb kések nem kellenek, a recéseket meg végképp nem kedvelem, nem jók fenének sem.

Még pár régebbi jó kést meghagyok, a többit kivágom a francba.

 

Előzmény: tuutuu (582)
Pandacsökhy Creative Commons License 2009.01.22 0 0 591

Elvben igazad van, de  ez így mégsem minden esetre érvényes.

A döntõ ugyanis az acál minõsége, edzettsége. A feldolgozás.

 

A tömegkéseknél, pl. a TRAMONTANA típusú konyhakéseknél, vagy a sheffieldi olcsóbb tömegkéseknél ez valóban így lehet.

 

Ezeket  ab start fürészfogassá csinálják, adnak nekik egy gyors olajos edzést, ami azt eredményezi, hogy  az utcai, harmadeladói  árusaik látványosan bemutatják egy késsel ,  ahogy  5-6 féle zöldséget  hajszálvékonyra felszeletelnek,  majd belevernek a vágódeszka oldalába egy szöget, -azt is elvágják- (nagy taps a közönségtõl, aztán sorbaállnak, hogy a 3 darabból álló késkészletet 15-18 dolcsiért megvegyék.)

Tudtommal cca. ennyi az ára egy 3-as szettnek.

 

Egy idõ után (ahogyan Te írod) valóban szintbe jönnek a fogak, tompul az él...persze élezni így-úgy  odahaza is lehet, van akinél akár 10 évet is kihúz egy ilyen kommersz kés.

 

De a márkásabb acéloknál (Wusthof, Zwilling, Sabatier,  Kershaw, Miyabi) az acél az  márkás,  esetenként  rétegzett, -sokszor még  plusz csavart is- az edzés  többszörös, az él kopásállósága szinte határtalan...igaz hogy ezekbõl pl. a Bob Kramer  exkluzívabb kései nem ritkán 1800 dolcsiba is kerülnek, szóval  drágák.

 

Magam is láttam teljesen  normál  vasboltban olyan damaszkuszi metóddal készült santoku kést, amely 220  €uróba került, és nem az extrák polcán volt, hanem az osztályosabb  köznapi  kések között.

Eszméletlen amit ma  a profik az acéllal csinálni tudnak,  a blacksmithing  ma csodákat tud tenni,  igaz, hogy  az alapanyag maga eleve drága, 1-1  "powerhammer" csak maga  50 mázsa, -és vagyonokba- kerül, szóval ezeket aztán mind a vevõ kell megfizesse. Lassanként.

 

Én elkacérkodom azzal néha,  hogy szívesen vennék pl. egy Kramer-húsoskést, -ártól függetlenül is-  (annyit egy év alatt  úgyis elpálinkázik az ember) de mivel késbuzi vagyok;  így is  máris van vagy 40  konyhakésem, és van  köztük olyan is  amit már 3 éve nem is  használtam.  Áll az olajos textilben....oszt'  néha megpengetem.

 

Szal  már nem lenne értelme megvenni.

 

 

Előzmény: H_G (589)
UseR Creative Commons License 2009.01.22 0 0 590
őőőő... az nem úgy volt, h kenyeret csak kenyérkéssel vágunk?!
Előzmény: joy (581)
H_G Creative Commons License 2009.01.22 0 0 589
"Nem köll bűvölni számokkal, kövekkel, papírral, olajjal."

De nem is lesz olyan jó sima az él. Ezek a rovátkolt acélrudak elég durván belemarnak a pengébe, és igazából mikro-fűrészfogassá élezik. Ez húzó vágáshoz (ami késnél úgyis a leggyakoribb) kiválóan alkalmas, de ahogy idővel majd egymásra esnek a beszögellések, láthatóan egyenetlen-göcsörtös lesz az éled, és akkor már nem is vág majd olyan jól.
Előzmény: joy (581)
H_G Creative Commons License 2009.01.22 0 0 588
Nem tudom, nekem férfihoz képest kis kezem van, mégis elég kényelmes benne. Hátul kilóg még jópár centi fölösleges nyél-szakasz, de nem zavaró.
Előzmény: tuutuu (582)
H_G Creative Commons License 2009.01.22 0 0 587
Szépségversenyre azért ne ezt a pengét küldd :)
Előzmény: Pandacsökhy (577)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.22 0 0 586

Jó még a    http://www.kikuichi.net/index.asp

 

 

Baloldalt a menüben   a Catalog, ott  százszámra a remek  japcsi konyhakések.

Előzmény: Törölt nick (585)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.22 0 0 585

A legutolsót lentebb elvétettem így jó:     http://japan-tool.com/

 

Előzmény: Törölt nick (584)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.22 0 0 584

Késes és fenõköves webboldalak:

 

http://justknives101.com/

 

http://japanwoodworker.com/

 

http://japan.tool.com/

 

 

tuutuu Creative Commons License 2009.01.22 0 0 583
Ja, van egy NDK fenőacélom, úgy 50 éves lehet, azt szoktam napi használatra alkalmazni. Csak időnként kerül elő a kő ( a szíjat mindig használom).
Előzmény: joy (581)
tuutuu Creative Commons License 2009.01.22 0 0 582

Jó, hogy emlegeted ezt a Zwilling kést.

Én nem tudom, ki hogy' van vele, de ilyen szar nyélkialakítással én még nem találkoztam. Nekem 25 centis az araszom ( vagyis a tenyerem nem éppen picike) de úgy érzem, mintha másfélszer ekkora tenyérre méretezték volna.

Szerintem a közepe túl vastag, nem lehet átfogni.

Az asszony közölte, hogy vigyem a francba...:}}

Amúgy nincs vele más bajom, de ezt nem is értem...

( Egy szeletelőkést vettem, próbának, de a nyele miatt mást már nem veszek..)

Előzmény: joy (581)
joy Creative Commons License 2009.01.21 0 0 581

Én most vettem egy fenőacélt a Sparos akcióban, és nagyon bevált.

Nem köll bűvölni számokkal, kövekkel, papírral, olajjal. Pár húzás a késsel az acélon, és már szeli is a friss-ropogós kenyeret akár 1/2 centis vastagon.

:o)

Előzmény: tuutuu (579)
Pandacsökhy Creative Commons License 2009.01.21 0 0 580

A fenõszíj az lehet bármilyen szíj?

Már feltéve ugye  hogy nem hullámos.

Mert valahol van nekem a padlaton egy amúgy teljesen új  ipari gépszíj-darab, asszem olyan 60 centis lehet, és kb  8 centi széles....talán  azt bepróbálhatnám erre.

Előzmény: tuutuu (578)
tuutuu Creative Commons License 2009.01.21 0 0 579
No, majd lefényképezem, mert az enyém két durvasági fokozat, de a durvának a hosszoldali élénél még külön más minőség van ( ha véletlen valaki kaszakőként használná...)
Előzmény: tuutuu (578)
tuutuu Creative Commons License 2009.01.21 0 0 578

Höhö, ilyen kövem nékem is van, Prágában vettem vagy 20 éve.

Meg csináltam egy fenőszíjat, így elvagyok...

Előzmény: Pandacsökhy (577)
Pandacsökhy Creative Commons License 2009.01.21 0 0 577

Én a mindennapi technikai tárgyam ama  egyharmadát  amit valóban haszonnal, és praktikusan használni tudok:  zsibvásárokon szerzem be.

A bolhapiacokon persze messze nem csak ócskaságokat árulnak, a tárgyak egy része használt, de attól még igazán jó.  De sok vadiúj is van, nevetségesen olcsón.

(A kézihajtányos -lengyel-  húsdarálómat is ott vettem vagy 20 éve, ma is kifogástalan)

Egy ilyen bolhapiacin vettem valami 15 koronáért ezt a követ, ami olyan vágóélt csinál  ha "vizesen" fenek rajta, hogy a papírt lazán vágja a penge.

Elõször olajosan használtam, (étolajjal kenve a felületet) de azt hiszem az olaj eltömitette a kõ pórusait a korund pórusait, mert  akkor csak polírozott, de nem fogott.

Szódával és forró vizzel kimostam az olajat, és azóta csak vizesen használtam, és teljesen perfekt.

Előzmény: Pharaoh85 (554)
Pandacsökhy Creative Commons License 2009.01.19 0 0 576
Hoppszi!...lemaradt lentebbrõl a kép...
Előzmény: Pandacsökhy (575)
Pandacsökhy Creative Commons License 2009.01.19 0 0 575

Huvassze... ez egy igen  elegáns bárd,....  elmondom a tapasztalatomat a bárdokról.

 

A kínai kommersz-bárdok olyan 3 mm vastagok felül, az enyém pl. 32 centi hosszú, és egy bolhapiacon vettem  Bordigherában 2 Euróért (!!!)

 Négyre tartotta a  csaj,  én a felére lealkudtam, idehaza aztán  úgy-ahogy kipofoztam, mert elég  sok csorba volt benne.

A kinai, vietnami, és különösen a thailandi éttermek szakácsai, de az ottanni  piaci halasok és húsosok  is ilyet használnak, kés valóban alig van ott, ha igen, akkor az is jobbára kisebbfajta   bárd alakú.

 

A zöldségeket is ezzel metélik a WOK-kajákba,- fergeteges gyorsasággal-, és metélttésztai vastagságúra.  Mindent meg lehet szokni, ...gondolom én is rászoknék  idõvel a bárdra, de az én európai kezem inkább a késre jár,  így én ezt az itt ábrázolt bárdot csak azért vettem, mert  néha valóban csontot, inat,  keményebb  füstölt csülökbõrt stb...   kell átnyesni,  és a késeim  élét  féltem a  csontoktól,  így  aztán nem árt, ha van egy bárd,  (ha mégolyan drága is mint  ahogy leirtam volt) ---hehehehe!---és nekem ez a 2 Ajrós használt akármi jól  kitart ebben a szerepben már amíg megvagyok.

Előzmény: comad (487)
Pandacsökhy Creative Commons License 2009.01.19 0 0 574

Nehezet kérdeztél, .....nem tudom, ugyanis nem boltban vettem, hanem egy bolhapiacon --tekercsben--, vagy 2 méter hosszú, 50 centi széles  darabot. 

A kiszerelés hasonlított egy vékonyabbfajta tapétatekercsre. Papír alapanyagon  antracitszürke NAGYON fínom smirgli, szóval az nem is  csiszol már  hanem szinte csak políroz, de ha hosszasan nyüvöm rajta a pengét olyan 30 fokra döltve, akkor istentelenül ki tudja élezni a már amúgy is felélezett acélt.

 

Van fenõkövem is, Köszörükorong!)  egy  nagy, 40 centis átmérõjü nagyipari  szaküzembõl  kidobott puha olivzöld köszörükõ,  amit vagy 10 éve még a kádra áttett deszkára fektetgettem,   és állandó vizfolyás alatt éleztem fel havonta rajta azt a 10-12 késemet,  de az a döheder kõ (a belemélyitett jel szerint svájci, solothurni gyártmány)  az vagy 15 kilós,  szóval a smirglis metód az egyszerübb lett, és még jobb is.

Előzmény: H_G (572)
Boarhunter Creative Commons License 2009.01.19 0 0 573
Eleven Íjászbolt, közel a Déli pályaudvarhoz

Az az "xs eleven", Subby boltja. A "rendes" eleven rákosrettentőn van...
Előzmény: Hepci (570)
H_G Creative Commons License 2009.01.19 0 0 572
Hányasat?


Előzmény: Pandacsökhy (569)
H_G Creative Commons License 2009.01.19 0 0 571
Igen, a Mora nagyon jó, és még olcsó is.

http://www.elevenv.hu/index.php?action=product&id=145
Előzmény: kriszilvi (567)
Hepci Creative Commons License 2009.01.19 0 0 570
Marttiini késeket használok vagy 25 éve, a pengék minősége jó. Most is ilyet vennék (mérettől és kiviteltől függően 4-12000 Ft). Egy ősi példánynak a pengéje kijött a nyélből egyszer. Hogy eltörik? Hát... Nem valami dél-sanghaji hamisítvány volt?
Van egy picit exkluzívabb skandináv márka (Normark), aminek a pengéjét szintén a Marttiini gyártja. Ilyen volt eddig a legjobb filézőkésem, kézzel varrott bőrtokkal, de aztán pár vágás után inkább eladtam. Túl szép és túl drága volt használni.
Valaki lejjebb ajánlotta a Mora márkát. Eleven Íjászbolt, közel a Déli pályaudvarhoz, 3000 Ft körül vannak, tokkal, szimpatikusnak tűnnek.
Egyébként használok egy régebbi fazonú Fiskars kést is, elfogadható az árához képest, persze ennyi pénzért ne várjunk csodát. Az újabb, jóval dizájnosabb típusaik már nem tetszenek.
Előzmény: kriszilvi (567)
Pandacsökhy Creative Commons License 2009.01.19 0 0 569

A síma deszkára, vagy akár csak vastag kartonpapírra is  felragasztott fínom smirli az perfekt.

Én 18 éve élezek ezzel,  a  müvelet végén már a nagyonfínom (polírozó) smirglit használom -étolajjal lecsöpögtetve-,  és a késeim olyanok mint az orvosi  szikék.

Előzmény: H_G (566)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!