Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.11.14 0 0 4146

A Jenkiföldön a legnépesebbek a navahó, csiroki, sziú és irokéz.

Navahó kb. negyedmillió, de csiroki sem sokkal kevesebb.

Sziúk is közel százezren, irokik is vagy 80-90 ezer.

Igaz., hogy a mai indiánok túlnyomó része állítólag már félvér vagy negyedvér.

Előzmény: Törölt nick (4145)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.14 0 0 4145

Szia!

 

Sokkal több törzs élte túl a XVII-XIX. századi járványokat és mészárlásokat, mint ahogy az a köztudatban benne van.

Úgy tudom, hogy kb. 250 szövetségileg bejegyzett őshonos indián törzs van csak az USA-ban.

Hogy a piros juharleveles földön mennyi van , azt nem tudom, de ott is lehet több tucat is.

Előzmény: Törölt nick (4142)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.13 0 0 4144

Természetesen! Köszönöm!

Előzmény: Punks (4143)
Punks Creative Commons License 2011.11.13 0 0 4143

Érdekelne ?

Utána tudok nézni , ha érdekel .

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (4142)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.12 0 0 4142

Mely törzsek élték tull a XX.sz-ot és melyik törzsek pusztultak el??

Lehet, hogy le van írva már és én vagyok lusta végigolvasni.

Punks Creative Commons License 2011.11.12 0 0 4141

Előzmény: annie999 (4140)
annie999 Creative Commons License 2011.11.11 0 0 4140

Hát igen. Horgász lánya vagyok, tudom, hogy jól beszélsz. :)

 

"amúgy indiánosan !"


Halazzunk is? Az egy jó nagy téma lesz.

Az apacsok mondjuk pont nem ették, mert a mitológiai víziszörnnyekkel azonosították, akárcsak a kígyót. (Amikor az internált csirikavák Floridában meglátták a krokodilokat, komoly traumát éltek át.)

Előzmény: pauli-f (4135)
annie999 Creative Commons License 2011.11.11 0 0 4139

Ha egyszer sorra kerül, szívesen elolvasom a könyvet.

Nemsokára folytatom Hoebelt, a sosónok vadászata következik majd. Érdekes lesz.

Előzmény: Törölt nick (4136)
annie999 Creative Commons License 2011.11.11 0 0 4138

Köszönöm szépen a kiegészítést!

Előzmény: Törölt nick (4131)
annie999 Creative Commons License 2011.11.11 0 0 4137

Még egy kis kiegészítést szeretnék tenni. Találtam egy életkép-makettet (dioráma? ez a neve? vagy ahhoz kevesen vannak rajta?), a pemmican témájában, és egy részlete még érdekes lehet. Sajnos kicsi a felbontása, remélem, azért ér valamit.

 

 

Már írtam az első és második műveletről, a szárításról és a hús szétzúzásáról. A harmadik művelet az érdekes, itt a megtört csontok kifőzésének régi módszerét látjuk: a földbe ásott gödör bőrrel van kibélelve, és a csontot felforrósított kövek segítségével főzték meg.

Előzmény: annie999 (4078)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.11 0 0 4136

Ez persze nem azt jelenti, hogy a sosonokat Hartmann lenézte vagy alacsonyabb rendűnek tartotta volna.

Sőt, épp ellenkezőleg: nagy elismeréssel ír a Nagy-medencében élő sosonok gyűjtögető-vadászó kultúrájáról.

 

Különben a szakirodalomban általában hasonló adatokat olvashatunk a gyűjtögető-vadászó népek népsűrűségére vonatkozóan: ez általában 0,01-0,1 fő /km2 között mozgott a területük természeti adottságaitól függően.

 

Olyan helyeken, ahol kivételesen sok gyűjthető növény és vadászható/halászható faj állt rendelkezésre, ennél magasabb népsűrűség is előfordulhatott:

pl. a mezolit kori Dániában, ahol a Balti-tenger jelentős fehérjeforrást biztosított.

 

De hasonló volt a helyzet egyes északnyugati parti indián törzseknél, meg a Kolumbia-fennsík egyes lazachalász törzseinél, ahol a bőséges fehérjeforrás viszonylag magas népsűrűséget tett lehetővé.

Már úgy értem, hogy a vadászó-gyűjtögetők átlagához képest magasat.

Előzmény: Törölt nick (4131)
pauli-f Creative Commons License 2011.11.10 0 0 4135

Természetesen kellő pácolás után,ami megint csak minimum 1-2 óra. Közvetlenül vízparton az igazi----frissen zsákmányolt halból-----

amúgy indiánosan !

Előzmény: pauli-f (4134)
pauli-f Creative Commons License 2011.11.10 0 0 4134

Én még csak halat ( csuka,ponty,angolna ) füstöltem,házi kürtőben,de azt jóval kevesebb ideig. Húsz perc lángolás után a parazsat ízesített fűrészporral lefojtva kb.még egy óráig hideg füstön és kész. Igaz fogyasztás előtt viszonylag hosszabb ideig (min.1-2 óra )

szellőztetni kell.

Előzmény: DIDORO (4133)
DIDORO Creative Commons License 2011.11.10 0 0 4133

Igen a házi füstölés jellemzően hideg füstölés. Mi úgy szoktuk, hogy a füstölőben kb egy félnapot hagyjuk begyújtva a a parazsat, majd hagyjuk kihűlni "rúdon" a füstölt árut - kb még egy  fél nap, de szoktak még egy napot is ráhúzni. A töltelék áru (kolbász) 2-3 napos szikkasztás után, a sonka, szalonna, egyéb füstölt húsok, húsos csontok, bőr, köröm stb 1-1,5 hetes szárasz pácolás (felénk ez csak sózás) után kerül füstbe.

Előzmény: Bela_Vak (4129)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.10 0 0 4132

Pontosan. Én a szalonnát is fagyasztóba teszem(van 2 éves is).

Előzmény: Törölt nick (4128)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.10 0 0 4131

Szia Annie!

 

Köszi szépen, ez is nagyon hasznos anyag.

 

Annyival egészíteném ki, hogy ez a fajta életforma a nyugati és az északi sosonokra volt jellemző, míg a keleti sosonok a XVIII. században áttértek a lovas bölényvadász életmódra, sok más törzshöz (lakota, csejenn, varjú stb.) hasonlóan.

 

Thommy Hartmann írja a könyvében, hogy a sosonokra jellemző gyűjtögető életmód nagyon kis népsűrűséget tett csak lehetővé, átlagosan 0.01-0,02 fő /km2-t.

Ez azt jelenti, hogy a sosonok az irdatlan kiterjedésű vadászterületük (Nevada nagy része, Idaho déli és Utah nyugati fele, Wyoming délnyugati fertálya) ellenére sem voltak soha 8-10 ezer főnél többen, de lehet, hogy még ennél is kevesebben. 

Előzmény: annie999 (4095)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.10 0 0 4130

OFF:

 

Nálunk a hidegfüstölés megy.

A sonkát előtte közel 1 hónapig sós lében áztatjuk, így van füstölés előtt előkezelve.

A kolbászt külön sózással általában nem kezeljük, de ott a töltelékben már eleve benne van a só.

Előzmény: Bela_Vak (4129)
Bela_Vak Creative Commons License 2011.11.10 0 0 4129

OFF

De ezek hidegen fustolt cuccok, nem?

Nem ismerem pontosan a falusi technikakat, de amilyen recepteket lattam hosszan elallo husfelekre, az altalaban hideg fustben tortent, nem parazs felett, es sokszor hideg idoben, tehat a hus par napig a huvos (5-10 fokos) fustben csucsult. Disznovagas is praktikusan telen szokott lenni, ezert naivan hidegfustolesnek gondolnam (nem lattam meg, hogy csinaljak). 

A masik fontos elem meg hogy sok husarut eloszor soznak/sos vizben/pacleben stb tartjak, ami rengeteg vizet kivon a hubol, ezert "tuleli" a fustolest annelkul, hogy megromlana. Falusi fustoleshez hasznalnak sot vagy ilyesmit? 

 

ON

A lentebbi technikanal viszont ugy tunik, hogy a hus magas homersekleten van kezelve, es a fust is eleg gyer (szabad legterben, parazs mellett). Lehet, hogy itt a sima szaritas fontosabb elem a tartositasban.

Előzmény: Törölt nick (4128)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.10 0 0 4128

OFF:

 

Falusi füstölt sonka kb. 8-9 hónapig, füstölt kolbász akár 1 évig is eltartható, bár minél tovább tartod el, annál szárazabb és keményebb lesz.

Újabban a vastagkolbászt fagysztóládában is tárolják, úgy nem szárad ki annyira, 1 évet simán kibír.

 

Üdv.

Előzmény: Törölt nick (4125)
annie999 Creative Commons License 2011.11.08 0 0 4127

Ezzel kapcsolatban egy kicsit visszatérek H. Liboiron cikkéhez. Már az elején azt írja, hogy vagy nap és szél, vagy tűz segítségével szárították a húst. Az első esetben azokat a nagy állványokat használták erre, amiket a régi fényképeken jól lehet látni. De Liboiron tűz mellett szárította a sajátját, és le is fényképezte a folyamatot:

 

 

Ez eléggé hasonlít arra, amit írsz. A hús nem a tűz fölött van, hanem a tűzből parazsat tett a hús alá, az szárítja a húst, ez a "füstmentes" szárítási eljárás. De ha füstölni is akarták, akkor nyírfaágacskákat, vagy más növényi részeket is tettek a parázsba.

 

 

Előzmény: Törölt nick (4116)
annie999 Creative Commons License 2011.11.08 0 0 4126

A gyékény buzogányának a "vattáját", az irokézekről ezt konkrétan tudom, de biztos használtak más növényeket is. Általában a szárított mohát emlegetik indián pelusként, de mindenféle nedvszívó növényi rost jó volt, a navahók pl. egy foszló kérgű cserjét használtak erre. Füvekkel illatosították. Ennél egzotikusabb pelenkabetét volt a bölényürülék-őrlemény. (Ha tehénlepénnyel is működik, meg is van a jövő új  biopelenkája. :)

 

Ja, ha valakinek esetleg csalódást okoztam a multikulti bölcsőkkel, korábban már írtam ide más törzsekéről is, azokba nem piszkált bele fehér ember.

(2430, 2432, 2446, 2454, 2476 hsz-ek)

Előzmény: tibb (4123)
Törölt nick Creative Commons License 2011.11.08 0 0 4125

Passz! Amit láttam néhány régi fotóm. Azon a tűz mellez kb 30 cm-re álló rudazaton volt a husi, a túz meg csak parázslott. Lehet, hohy a friss húst szétdarabolták és kb 30fokos lejtésű rudazaton száritották, füstőlték?

Mi 24-48 órát füstőljük  húsikat , kolbászt stb. Minnél tovább füstőljük annál szárazabb lesz és tovább áll el. (8hónap)

Előzmény: Bela_Vak (4117)
Punks Creative Commons License 2011.11.08 0 0 4124

Figyelemreméltó ,amit írtál .

A modern ember (homo sapiens sapiens) legosibb kepviseloi nem az ainuk .

Ezt  , igen rosszul írtam .

Kösz .

Sok sikert neked és a többieknek .

Előzmény: Bela_Vak (4115)
tibb Creative Commons License 2011.11.08 0 0 4123

Köszönöm! Tényleg nagyon szépek! Pelusnak mit használtak a régi időkben az irokézek?

Előzmény: annie999 (4122)
annie999 Creative Commons License 2011.11.07 0 0 4122

Kedves Tibb, nem feledkeztem meg az ígéretemről.

 

Az irokéz cradleboard rajza a terület általánosan elterjedt alaptípusát mutatja: egy lapos deszka, melynek felső részére egy fejvédőt, az aljára pedig egy lábtámaszt erősítettek. A fejvédő a deszkára merőlegesen áll és a deszka hátoldalán keresztidomok rögzítik. A nap és a moszkitók ellen textil védte a gyermekeket, a fejvédőre kötött színes tárgyak pedig szórakoztatták őket. Az első életévük nagy részét ebben a hordozóban töltötték.

Az irokéz hagyomány szerint régebben szilfakéregből készültek ezek a bölcsők, de a fából készült cradleboard használatáról már a korai gyarmati időkből is találunk feljegyzéseket. A legöregebb fennmaradt onondaga irokéz bölcső az 1750-es évszámot viseli. (Lyford, 1945; p.58).

 

 

 

A korai munkák díszítése általában csak a fejvédő és a deszka felső szélének faragására szorítkozott. A 19. század folyamán az irokéz közösségeket fehér földművesek telepei vették körül. Montrealtól délre és nyugatra voltak (és vannak) St. Regis, Caughnawaga, és Oka, három olyan mohawk közösség, melyeket még római katolikus misszióként alapítottak a gyarmatosítás korában. A faragott-festett virágok népművészete sokáig elevenen élt a szomszédos francia-kanadai telepesek között. A tizenkilencedik század közepére ez a művészeti forma megjelent az irokéz cradleboardok díszítésében. Sok esetben bizonyítható, hogy fehér mesterek is közreműködtek ezek készítésében, főleg a nagyon bonyolult faragások esetében, mint pl. az első fényképen látható munka esetében. (WC9411008 Mohawk-Iroquois, c. 1860)

Míg a lombok közt ülő madár francia-kanadai eredetű téma, a medve, a hód és a szarvas ábrázolása az indák alatt az indián megrendelő kérésére utal. Néha a lábtartó alatt is láthatunk állatokat. Sok esetben úgy tűnik, hogy az állatok az anya klánját szimbolizálják. Ezen a példán a medve a mohawk Medve-klán jele lehet. A lábtartó alatti madár - talán sas - a karmai közt tartott nyilakkal egy amerikai nemzeti jelképre emlékeztet. St. Regis (Akwesasne) a kanadai-amerikai határon fekszik, és sok ilyen cradle ebből a mohawk közösségből származik.

A fehér mesterek bevonása, valamint ezeknek az indiánoknak a keresztény vallása jól magyarázza, hogy miért nincsenek feljegyzéseink ezeknek a cradleboardoknak a készítéséhez kapcsolódó rítusokról, miközben más népeknél számtalan ilyen emlék fennmaradt.

A pelenkázott, pólyázott csecsemőt zöld textillel rögzítették a deszkához. Ez a textil Európából kereskedelmi forgalomban jutott el az indiánokhoz. Gyakran gyöngyhímzéssel vagy ezüst brossokkal díszítették. A brossokat 1750 és 1830 között kanadai és amerikai ezüstművesek készítették kifejezetten erre a piacra, de időközben sok indián férfi is kitanulta a mesterséget, leginkább a korai kereskedelmi formák utánzásával. A képen láthatjuk például a két egymásba fonódó szív motívumát, ami igen népszerű volt az indiánok közt, mint az irokéz nemzetek jelvénye. 1865-re az irokéz ezüstművesség egészen felvirágzott. Napjainkban néhány irokéz fémműves újraélesztette a hagyományokat.

 

Néhány szép darab:

 

 

Drs. T.J. Brasser (November 2006.)

Literature:

Fredrickson, N.J., “The Covenant Chain, Indian Ceremonial and Trade Silver”.

National Museums of Canada, Ottawa, 1980.

Lyford, C.A., “Iroquois Crafts”. U.S. Department of the Interior, 1945

 

annie999 Creative Commons License 2011.11.06 0 0 4121

Találtam neked még valamit! Karácsonyi ajándékot :)))

Előzmény: annie999 (4118)
nj Creative Commons License 2011.11.06 0 0 4120

:-)

Előzmény: annie999 (4119)
annie999 Creative Commons License 2011.11.06 0 0 4119

Akkor jó.

Előzmény: Punks (4113)
annie999 Creative Commons License 2011.11.06 0 0 4118

Találtam neked valamit. Ahol vadzabot ír, ott is a vadrizsről van szó, csak több neve volt.

 

"A vadrizs elkészítésének legegyszerűbb formája az üstben való főzés. Mindig őrlés nélkül, és általában fűszerezés nélkül főzik. Péppé főzve kenyérhelyettesítőként használják. Hús- és hallevest is sűrítenek vele. Közel olyan tápláló, mint a búza. Rev. Chrysostom  Verwyst, az Odanah Rez. misszióból , ezt írja: „A vadrizs nagyon jóízű, és az író és szellemi gyermekei  jobban kedvelik, mint a kereskedelemben kapható rizst, habár a kinézete nem annyira szép. Nagy kedvelője vagyok.” A Mississagua indiánok kipattogtatják a rizst, mint a kukoricát szokás, a vadászok és a halászok így viszik magukkal  az útra. Általában levesbe vagy raguba használják.

Father Dablon az 1671. évi beszámolójában ezt írta: „a bölényzsír vadzabbal keverve a legjobb étel ezen a vidéken.” Egy másik keverék volt a megkopasztott egész fogoly (madár) péppé zúzva, és rizzsel megfőzve. Későbbi készítmény a vadrizs, kukorica és hal együtt főzve. Ezt juharszipuppal és áfonyával tálalták."

 

Gardner P. Stickney, Indian Use of Wild Rice (The American Anthropologist, 1896. április)

Előzmény: Törölt nick (4105)
Bela_Vak Creative Commons License 2011.11.06 0 0 4117

Milyen hosszan all el az ilyen parazs felett fustolt hus? Hideg fustoles nelkul is elall az ilyen, vagy reszben szaritjak is? 

Előzmény: Törölt nick (4116)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!