Keresés

Részletes keresés

lg23 Creative Commons License 2007.11.01 0 0 3949
ahogy nézegetem, ez a már korábban belinkelt CD készítőjének honlapja, aki "mérgében" a CD teljes anyagát felpakolta az internetre!
Előzmény: lg23 (3948)
lg23 Creative Commons License 2007.11.01 0 0 3948

Ezt ismeritek?

 

http://www.mafoci.extra.hu/mafoci/disa/index.html

 

Egészen fantasztikusan nagyon jó és hiánypótló!!! kicsit a dizájnon és a használhatóságon lehetne javítani, de egyébként tökéletes!

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.01 0 0 3947
A Múzeumok éjszakáján az OSZK is nyitva szokott lenni.:)
Előzmény: lg23 (3946)
lg23 Creative Commons License 2007.11.01 0 0 3946

"Most voltam könyvtárban"

 

Múzeumok éjszakája után könyvtárak éjszakáját is szerveztek? :D

Előzmény: Tempó Vasutas! (3943)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3944
Egy érdekes fegyelmi ügy, 38. november vége. Félbeszakadt a Zugló-Nemzeti meccs, mert a bírót megdobták és lefújta a találkozót. A meccset később újrajátszották (? ezt nem tudom, mert nem ez volt az érdekes), de egyik csapatot sem büntették meg, mivel a bíró hibázott, amikor nem várt öt percet a találkozó lefújásával.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3943
Most voltam könyvtárban, én is megnéztem a Sporthírlapban (pontosabban: belebotlottam). Tehát: a II. ligából a Simontornyát visszarakták az amatőr ligába. A VAC, a Drogisták és a Vasas megszűnt. De - teszi hozzá a lap - a Vasas helyére lehet, hogy berakják az amatőr Vasast.
Előzmény: lg23 (3942)
lg23 Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3942

utánanéztem, és helyesbítek:

 

A Vasas FC az 1937/38-as idényt követően szűnt meg, az 1938/39-es szezontól az amatőr csapat vett részt előbb az NBB (NBII), majd az NB1 küzdelmeiben.

Előzmény: Törölt nick (3941)
Tizennégyes Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3940
Köszönöm mindenkinek a felvilágosítást!

Nagyszerű érzés, hogy egy kérdéssel sikrült hozzájárulnom a topic pörgéséhez! :-))
Előzmény: Törölt nick (3938)
lg23 Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3939
Szerintem ez a Vasas amatőr! A profi csapatuk 1932 környékén megszűnt (csődbement), és onnantól az amatőr csapatot indítottak csak.
Előzmény: Törölt nick (3930)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3936
Ilyen sincs gyakran: ez a harmadik legpörgősebb topic az indexen.:)))

Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3935
Bonyolítom tovább:)

Tehát nem jutott fel, pedig kerületi bajnok volt: Szegedi AK (dél), ETO (nyugat), Debreceni Villanygyár (kelet).
De feljutott három csapat a közép kerületből (vajon miért pont három?), DVTK (észak), és Simontornya (délnyugat).
S hogy mi ebben a bonyolult? Hát az, hogy délnyugat bajnoka a Pécsi Vasutas volt, a Simontornya a pécsi alosztály második helyén végzett (a bajai alosztályt a Bajai Turul nyerte). Vajon miért nem a PVSK került a második ligába?
Előzmény: Tempó Vasutas! (3934)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3934
Azt hiszem, sejtem már, mi történt.
Az MLSZ megszavazta az NBB-t de a Blasz és szövetségesei megvétózták. Így létrehoztak egy ligát, amibe bekerültek az első osztályból kiesettek, a régi profiliga tagok, illetve a BLASZ-szal nem szövetséges alosztályokból csaptok. Konkrétan: észak, közép, délnyugat.

Tehát a BLASZ szövetségesei lehettek: nyugat, dél, kelet.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3933
Másodosztály

36/37
Profiliga, 2. osztály

1. Szürketaxi
2. Csepel
3. Alba Regia AK
4. Salgótarjáni BTC
5. Lóden FC
6. Erzsébetváros
7. Vasas
8. Vac FC
9. Váci Remény
10. Droguisták
11. Nagytétény
12. Zugló (visszalépett)


37/38
1. Szolnoki MÁV
2. Csepel
3. Erzsébetváros
4. Diósgyőri VTK
5. Haladás VSE
6. Tokodi ÜSC
7. Salgótarjáni BTC
8. Alba Regia AK
9. Váci Remény
10. Váci SE
11. Simontornyai BTC
12. Vac FC
13. Droguisták
14. Vasas



Kicsit fáradt vagyok pontosan megnézni, de ha jól látom, akkor a profiligát vidéki amatőr csapatokkal töltötték fel. Szolnok, DVTK, Tokod, Váci SE, Simontornya - ezek mind vidéki amatőr klubok.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3932
No én is utánanéztem.
Szóval igazad van, ez nem NBB volt, de már nem is a "régi" profiliga. Ez annak idején nekem nem tűnt fel, a bajnoki "gyűjteményembe" NBB-t írtam, pedig...
Nemzeti Sport 1937. 04. 18.
Megszavazták az NBB felállítását.

Nemzeti Sport 1937. 07. 02.
Az MLSZ Országos Elnöki Tanácsa az alapszabályok szerint megfellebbezhetetlen határozattal felállította az NBB két, egyenként 10 csapatot felvonultató osztályát. Ezt a BLASZ és a vele „szövetséges” vidéki kerületek megfellebbezték, és a közgyűlés helyt adott a fellebbezésnek. 17 egyesület panasszal élt (illetéktelen közgyűlési döntés), a belügyminiszter pedig megsemmisítette a közgyűlési határozatot.

Nem tudom, hogy válogatták be a csapatokat, de "jellegét" tekintve ez Nemzeti Bajnokság volt. Hiszen vegyesen voltak amatőr és profi csapatok.
Előzmény: Törölt nick (3929)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3928
37/38: a Szolnok nem a II. liga utolsó, hanem az NBB első bajnoka. Ezért is jeleztem korábban, hogy vasutas csapatként ők amatőrök voltak, tehát a a korábbi II. ligában (ahol csak profik voltak) nem is vehettek volna részt.
És egy érdekesség.
A Szolnok 37-ig a Közép kerületben játszott. Úgy jutott fel az NBB-be, hogy a 36/37-es bajnokság harmadik helyén végzett (1. Váci SE, 2. Tokod, 3. Szolnoki MÁV). A 37/38-as NBB-ben viszont a Szolnok lett az első, a Tokod a hatodik, a VÁC viszont csak a tizedik.
Előzmény: Törölt nick (3923)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.31 0 0 3926
Ja, útiköltségtérítés nem lesz ám.:)
Előzmény: Törölt nick (3924)
Ben71 Creative Commons License 2007.10.30 0 0 3922

Igazából eddig mindennemű kutakodásom a helyi sajtóra fókuszált , az országos lapokra szinte semmilyen figyelmet nem fordítottam...úgyhogy ezen a téren óriási az elmaradás. Úgy gondolom, hogy a kilencszázas évek elején a Budapesti Napló rendelkezhetett jó sportrovattal. (1903-ból van egy cikkem ami a Népszigeti LCS Postás elleni barátságos meccsét elemzi részletesen...) Később a húszas, harmincas években a Pesti Hírlap és a Pesti Napló képes mellékletei tartalmaztak használható futball-képanyagot, ezeket siklerült nagyjából végignyálazni...

Előzmény: Tempó Vasutas! (3919)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.30 0 0 3921
Talán itt lenne az ideje egy topictalálkozónak.
Mit gondoltok a jövő hét keddről, vagy csütörtökről?
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.30 0 0 3920
Ott van egy apró pontatlanság, hogy bevezetik a Nemzeti Bajnokság I és II osztályát.

Először ugyanis csak Nemzeti Bajnokság volt, illetve profiliga 2. osztály. Emellett voltak az amatőr bajnokságok. És ahogy Ben is írta,, egy helyet kapott a BLASZ bajnoka (pontsabban a két csoport egyik első helyezettje - gondolom osztályozót játszottak, ahogy a vidéki bajnokok is), illetve egyet a profi bajnok.
Ez így ment 37-38-ig, ekkor vezették be az NBB-t.
Ennek volt bajnoka a Szolnoki MÁV (amatőr csapat!), vidékről jött a SSE, a BLASZ-ból a ZSE.
38-39-ben már kétcsoportos volt az NBB és akkor valóban a két bajnok jutott fel. Aztán tovább bővült a csoportok száma, és jöttek az osztályozók. Mindennek az lett a következménye, hogy egyre több vidéki csapat jutott fel az élvonalba, 43-44-ben (ha jól emlékszem), arányuk elérte az 50 százalékot.
Előzmény: Tizennégyes (3915)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.30 0 0 3919
Egyébként a Népszavában találtál érdekességeket?
Néhány számába belenéztem, arra számítottam, hogy legalább a Vasassal kapcsolatban lesznek dolgok. De szinte semmi.
A Pesti Hírlappal kacérkodom még, de ezt már lehet, hogy itt is írtam. Pár számát láttam, abban elég sok minden volt.
Amúgy nagy kár, hogy a futballtörténettel kapcsolatos források ennyire egysíkúak (szinte csak sajtó). Levéltári források, visszaemlékezések nagyon hiányoznak...
Előzmény: Ben71 (3916)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.30 0 0 3918
Sajnos semmit sem tudni róla, pedig állítólag több mint száz tárgyról (zászló, kupa, stb. volt szó).
Előzmény: Ben71 (3916)
Ben71 Creative Commons License 2007.10.30 0 0 3917

Az újjászervezett Nemzeti Bajnokság első osztályába bekerült az a két csapat is, amelyik megnyerte a budapesti illetve vidéki amatőr alszövetségi bajnokságot.

 

Előzmény: Tizennégyes (3915)
Ben71 Creative Commons License 2007.10.30 0 0 3916

A Népszava 1940. november 15-i számában találtam az alábbi hírt:

" A Bocskai vége - A debreceni Bocskai vezetősége a föloszlás után kérte a város vezetőségét, hogy a klub tulajdonában lévő értékeket mentsék meg. A polgármester megértéssel karolta föl a kérést és ennek köszönhető, hogy a Bocskai serlegeit, emlékvereteit és szobrait a Déri-múzeumban, a selyemzászlókat pedig a Keletmagyarországi Labdarúgó Alszövetség irodájában helyezték el. A csekélyebb értékű anyagot, mint például a fölszerelést, a KLASZ útján három ifjúsági egyesület között osztották szét."

 

Tempó Vasutastól kérdezem, hogy mit lehet tudni (elsősorban) a Déri múzeumos anyag további sorsáról? Semmi nem maradt meg belőle?

Tizennégyes Creative Commons License 2007.10.30 0 0 3915
Segítség kellene!

Kérlek világosítsatok fel bizonyos kérédsekben, amit nem értek.

1935-ben átszervezik a bajnokságot és a profi bajnokság helyett bevezetik az Nemzeti Bajnokság I. és II. osztályát, amelyek már országosak.

Az 1936-37-es NBI-es bajnokság újoncai a Nemzeti, ami az NBII-ből jutott fel, illetve a Haladás és az Elektromos csapata, amelyek a ????????-ből jutottak fel.

Az 1937-38-as NBI-es bajnokság újoncai a Szürketaxi, ami az NBII-ből jutott fel, illetve az ETO és a Törekvés csapata, ami a ???????-ből jutott fel.

Az 1938-39-es NBI-es bajnokság újoncai a Szonoki MÁV, ami az NBII-ből jutott fel, illetve a Salgótarjáni SE és a Zugló csapata, ami a ?????????-ból jutott fel.

1939-40-től már a két csoportos NBII bajnokai jutottak fel, tehát itt már tiszta a kép. Természetesen az érdekel, hogy mit takarhatnak a kérdő jelek és hogy miért nem az NBII élcsapataiból kerültek ki a feljutók 1936 és 1938 között?

Ben71 Creative Commons License 2007.10.30 0 0 3912

A Fehér úti nagy lóversenytéren volt a mérkőzés?

 

Kilenc évvel később, 1947-ben, a SZAC-ban játszott egy Kovács II. és egy Magyar. Vajon csak névrokonaik a 38-as csapattagoknak, vagy még mindig itt szerepeltek...?

Előzmény: Törölt nick (3911)
Ben71 Creative Commons License 2007.10.30 0 0 3909

Szentlőrinci AC - Vasas ??

 

A Szentlőrincben a negyvenes évek második felében volt egy Kovács II...meg azelőtt egy Deák Bamba...

Előzmény: Törölt nick (3908)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.29 0 0 3906
Akkor gondolkolkodjunk...:)
Tegyük fel, hogy a helyes fele a Csepel, a középcsatár pedig Keszthelyi? Mert akkor a másik csapatot kell megtalálni.
Amelyik jelenleg első osztályú és budapesti.
1940-ben (?) járunk. Válságos volt az ellenfél állapota. A Kispestet ekkoriban árjásították.
Csepel-Kispest?

Másik verzió.
Még mindig a Csepel az egyik. De vajon milyen meccs ez? Kupa vagy osztályozó. De akkor nem is biztos, hogy az ellenfél elsőosztályú.
Lehet a REAC is (nem tudom, hogy hívták akkor). De az miért lett volna válságos állapotban.
Szóval Csepel-Kispest.
Ha nem, akkor a Vasas vonalon megyek tovább.

Előzmény: Törölt nick (3905)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.10.29 0 0 3904
Sajnos meccseredményekből nem vagyok túl jó.
Az eddigi információk alapján egy Csepel-Vasasra tippelnék.
Nagyon messze járok a megoldástól?
Előzmény: Törölt nick (3903)
sonomilanista Creative Commons License 2007.10.29 0 0 3902
a Kispest 3-2-re nyert...
Előzmény: lg23 (3899)
Emen Creative Commons License 2007.10.29 0 0 3900

Én sajnos nem tudom..:(..nem túl meglepő módon:)

 

---------------

A Hajrá lilák! könyv az megvásárolható antikváriumba vagy létezhet valahol könyvtárba?

És..van esetleg valakinek olyan román és cseh vonala ami hasonló dolgokkal foglalkozik mint ez a topic?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!