Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2013.08.07 0 0 41334

:) Vagy minden szakaszt oda-vissza, és még egyszer oda mérnek. Jó munkához idő kell... :)

Előzmény: annyi baj legyen (41333)
annyi baj legyen Creative Commons License 2013.08.07 0 0 41333

"Már több 1000 kilométer hagytak maguk mögött azok a szakemberek, akik június óta nagy pontosságú geodéziai GPS-műszerekkel járják az Országos Kéktúra útvonalát."

 

Sokszor eltévedhettek....

Előzmény: Törölt nick (41332)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.07 0 0 41332
FarkasGyurka Creative Commons License 2013.08.07 0 0 41331

Biztos valami más üzenete volt a dolognak, csak még nem jöttem rá :-)

 

Az azért túlzás, hogy a hozzászólások alapján azt lehetne leszűrni, hogy vidám itt az élet :-)

Előzmény: Törölt nick (41329)
AttHunter Creative Commons License 2013.08.07 0 0 41330

Gratulálok! Remek anyag ez az interjú, ajánlom kezdő túrázóknak is. Kiderül belőle mi is kellhet az erdőben és mi a praktikus(könnyű és jó) segítség.

Sok sikert a lelki feltöltődéshez a következő három hétre.

Előzmény: Törölt nick (41328)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41328

Kedvenc kés- és outdoor webshopom, a hidegfem.eu készített egy interjút a közelgő túráról. (Az alcíme a "Két Gömb Beszélget" lett) :)

 

FarkasGyurka Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41327

Hali!

 

Ezt mire kaptam? :-)

 

Előzmény: Güsziológus (41048)
V43 1279 Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41326

Köszönöm a választ!

Előzmény: hörpölin (41315)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41325

Sokkal optimistább vagy mint én, de remélem, neked lesz igazad. Pozitív változással még nem nagyon találkoztam az elmúlt húsz évben, kivéve a kilátókat és a pihenőket, azokat sokkal jobban karbantartják, mint azelőtt. (Számomra) negatív változást sokkal többet tapasztaltam.

 

 

Előzmény: Lud (41323)
nagypapi Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41324

Köszi, már próbáltam vhogy wordbe átnyomni, és onnan beszúrni hozzászólásként, de elég körülményes lett volna.

A táblázatban foglalt adatokat egyébként a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapjáról szedtem le, azaz hivatalosnak tekinthetők. Kb. ennyi, ami a plebs számára hozzáférhető. Kértem részletesebb ismertetőt az MTSZ honlapjának fórumán, de erre több mint két hete nem kaptam választ. :(

Múltkor írt ide egy hozzászólást a kéktúrás projektekkel foglalkozó projektmenedzser, nehezményezte, hogy mennyi félinformáció és találgatás látott napvilágot itt a topikon. Azt hittem, ezek után - a további félreértések elkerülése érdekében - fognak valami részletes ismertetést adni a projektekről, de rosszul gondoltam.

Előzmény: hörpölin (41315)
Lud Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41323

tényleg kiváncsi vagyok hogyan lesznek kitiltva a bakancsosok. az egész mostani felmérősdi hajcihő nagyban arról szól, hogy a turistaút - legalábbis az OKT - valamilyenfajta védettséget élvezzen a kisajátítások, elkerítések ellen.

ha meg épül pár esőház azzal több vadkempinges lehetőséged lesz, mint amit azzal vesztesz, hogy a kulcsosháztól 50m-re kényszerülsz majd táborozni.

Ausztria tele van kerítésekkel, meg hegyi legeltetéssel, mégis sokszor Berg Heil!-lel köszöntenek az ott lakók, meg már írtam, hogy valaki falikutat csinált a háza falára a turistáknak. ezek a dolgok inkább kulturális kérdések, nem a szábályozás teszi a túrázást elsősorban ilyenné-olyanná. a szent orbán hotel stílusú helyeket meg kerülni kell, ha nincs 5 centi vastag hitelkártyád, de nem félek, hogy ellepnék az ilyen műintézmények az erdeinket.

most voltam a Poprádi házban (Tátra), van hatágyas szoba folyosón WC-zuhanyzó-konyha, meg ugyanitt pár ajtóval arrébb családi apartman, jakuzzi, anyámkínja. van nyilvános WC a nem szállóvendégeknek, és a tömeg miatt még a ház körül "csövezőket" is megtűrik, mondván úgyis az étteremben fogyasztanak. nem mellesleg itt is megtörtént az állami ingatlanok átjátszása, továbbadása, nemzeti park szabályok alól kivonása, eu pénzek lenyúlása és egyéb vidám keleti történetek, de a túrázás él.

itthon sem halódik, csak már más formában létezik, mint a szoc. brigád hétvégi vasútikedvezményes kirándulása. nézd meg mennyien vannak egy TT-n, meg nem kevesen a határon túl keresnek túracélokat, csak mert ezekről olvasnak, hallanak fészbúkoznak etc. persze van rengeteg szabadidős kategóriájú turista is (pl. ne próbálj meg szállást keresni a közelgő hétvégékre itthon a Mátrában pl.) amit a magam részéről nem érzek problémának - elférünk egymás mellett.

 

Előzmény: Törölt nick (41322)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41322

Köszi, ez kedves! Főleg, hogy jó lenne egyszer személyesen is értekeznünk, mert ez a fránya személytelen net sűrű félreértésekre ad okot.

 

Készült közben egy riportfilmecske (33 perces) az előkészületekről, felszerelésről. Estére publikus lesz a linkje, akkor belinkelem ide is, akit érdekel, rágja magát végig rajta. 

 

(Még mindig) Lud -nak reagálva: tömören összefoglalva szerintem a bakancsos turizmus halódik, átalakulóban van fizetős kalandtúrázássá. Ezen az se változtat, ha te meg én, meg még sokan minden hétvégén mászkálunk lelkesen az erdőben. Már nincs olyan megbecsülése ennek a hobbinak, mint húsz-harminc éve volt, mert már a pénzről szól egyre jobban minden. Ez nem tetszik nekem. Ennek ellenére minden reggel ott fogok pottyantani, ahol a hajnal ért:) Nem igénylem a csilivili angolvécét. De azt sem szeretném, ha nem engednének szabadon pottyantani, mert fizetni kellene a küblidíjat érte, akárhol is vagyok.

Előzmény: Güsziológus (41321)
Güsziológus Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41321

Az ellenkező irányú folyamatra is van példa.

Ahol a kéktúrát "ismerők" és "támogatók" élnek, "meg-megnyitják" házukat túrázóknak, olvastam erről, és az OKT50-en is tapasztaltam.

Néhányról tudok is, de nem publikálom, hisz nem szeretném, ha a NAV "rátörne" a tulajra, és sanyargatná.

 

Ahogy írtam, állok rendelkezésedre, ha arra jársz, és nem találsz jobbat.

A cím érthető okokból nem publikus, de ha megadsz egy eléhetőséget, küldök címet.

 

Víz van (a ház előtt), és rötyi az udvarban, na és egy fészer, ha esne az eső.

A pincében behűtött sör, ha van rá igény.

Be lehet jutni legálisan is a telekre:-)

Előzmény: Törölt nick (41319)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41320

Ezek személyes tapasztalatok. Te így tapasztaltad, az általam idézett bácsi meg úgy. Nem hiszem, hogy fantáziálna. Másfelől: szerinted itt nálunk is pontosan ugyanolyan MINDEN, mint tíz éve...??? Ne már.

Előzmény: Lud (41318)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41319

"másfelől meg attól tartasz, hogy nem kapsz egy pohár vizet, vagy nem lesz hol tojnod egyet?" - valamit nagyon félreértesz. Én azt mondom, hogy hamarosan a bakancsosokat nem csak kinézik majd az erdőből, hanem ki is tiltják, vagy ellehetetlenítik. Mégpedig úgy, hogy ami bakancsosoknak épül, az átmegy nagyonmaszek nagyonpénzrahajtó nagyonsznobba. Konkrétan: van egy kulcsosház, aminek a kertjében sátorozhatsz, ha arra jársz. Ezt majd megszerzi valami ügyes vállalkozó, és te többet nem sátorozhatsz ott. Ne mondd, hogy nem láttál még ilyen folyamatot Magyarországon.

Előzmény: Lud (41318)
Lud Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41318

a Camino már pár száz éves történet, nem hinném, hogy az utolsó néhány év bármilyen történése tudna rajta nagyot változtatni. fél évet éltem kinn Spanyolországban (igaz több, mint 10 éve), bejártam csaknem az egész országot, teljesen rendben volt minden és mindenki.

különben meg nem értelek. egyfelől zavar a civilizáció az OKT-n, legszívesebben kerülnéd a településeket - másfelől meg attól tartasz, hogy nem kapsz egy pohár vizet, vagy nem lesz hol tojnod egyet?

Előzmény: Törölt nick (41309)
jzp2107 Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41317

némelyik tartományban hatalmas visszaesés volt, lehet hogy ez szimplán a kétségbeesés jele

Előzmény: Törölt nick (41314)
Güsziológus Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41316

"...igyekeztem a túrán odafigyelni ezekre a turisták számára fontos „apróságokra”."

 

Ha közzétennéd a nyitvatartási időt, akkor mások számára is hasznosulna az odafigyelés:-)

 

Legutóbb, mikor arra jártam, totál zárva volt, "életnek" nyomát sem láttam.

Azt hittem, végleg bezárt.

 

A TTT fórumán az utolsó bejegyzésben azt olvastam, van bélyegző a kocsmában, és a lenyomat is OK, ergo a kocsma ÉL.

Előzmény: nagypapi (41313)
hörpölin Creative Commons License 2013.08.06 0 0 41315

Na. alig több, mint fél napig nem vagyok netközelben, aztán milyen szép új dizájn fogad itt a fórumon! :-D

 

"Miféle változások lesznek? Hetek óta nyomon követem a topikot, de erre a kérdésre nem láttam eddig választ. Mindenki valamennyi információ birtokában adja elő amit gondol, csak a lényeget nem mondja ki senki, hogy konkrétan mi, hogyan és miért fog változni. Eddig kb. csak rébuszokban történő eszmecseréket láttam.

Előre is köszönöm a választ."

 

A pályázatok sok oldalas szövegeiben kissé el vannak bújtatva a lényeges dolgok, amúgy pedig meglehetősen hivatalos sóder az egész, viszont eléggé egy kaptafára készültek. Nagypapi volt olyan kedves és néhány héttel ezelőtt a munkacsoport részére készített egy nagyon jó összefoglalót belőlük, amit az ő utólagos engedelmével közzétennék itt a fórumon, ugyanis a kis excel táblázat minden lényeges dolgot tartalmaz a pályázatokról. A "Megítélt támogatás" oszlopban Ft-ban szerepelnek az összegek. A támogatás intenzitás azt jelenti, hogy egy adott pályázat esetén a megvalósítandó projekt hány százalékát fedezi az elnyert támogatás. A maradék az önerő.

-Link-

Jó böngészést! :-)

Előzmény: V43 1279 (41306)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.05 0 0 41314

Én sem hallottam még ilyet, de ez egy mai facebook-bejegyzés. Négy ismerősöm volt caminózni, ők se panaszkodtak, igaz, mindegyik már évekkel ezelőtt volt. 

 

Az is lehet, hogy a hőség ment a spanyolok agyára (is).

Előzmény: pavarotti (41312)
nagypapi Creative Commons License 2013.08.05 0 0 41313

Múltkor megírtam, aztán lyól nem küldtem el egy túraleírást, most pótolom. Tehát:

 

OKT Mátraverebély-Alsótold

 

„-Főnök úr, van ezen a vonaton büfékocsi?

-Sajnos nincs, Hatvanban lecsatolták, csak hétköznap közlekedik a vonattal.”

Vasárnap reggel humorizált utas és vasutas a tarjáni pusztametrón, amely egyébként percre pontosan közlekedett.

 

Pásztón támasztottuk le az autót, innen vonatoztunk Mátraverebélyre, ahol első lépésként megnéztük a fára akasztott bélyegzők állapotát (fémbélyegző a szokásos, gumibélyegzőről „csak” a gumi hiányzik). Második érdekesség mindjárt a megállóhely alatti sziklakert, rajta a nagy – nem túl szabványos – kék jelzés. Kispapinak talán itt említettem először, hogy a faluban még más „csodákat” is láthatunk.

 

A Vasút utcai korcsma a vasárnapi korai időpont miatt (negyed 8 körül lehetett) zárva, a nyitva tartás tábla nehezen olvasható.  Nem véletlen, hogy igyekeztem a túrán odafigyelni ezekre a turisták számára fontos „apróságokra”. Hátha lehet valamit felhasználni majd a Projektben.

 

21-es úton átkelés sikeres, közvetlenül utána az első kis „csoda”. Fiatalember kezében légpuskával jön szembe, nézelődik, majd – a hangokból ítélve – egy közlekedési táblát vehetett célba. Ezt egyelőre megúsztuk. Jónéhány (legalább 8-10) kóborkutyával találkoztunk még, illetve valószínűleg nem is kóbor, csak hát kerítés alig-alig akad. Szerencsére nem velünk foglalkoztak, kivéve az utolsót a telep végén, amely nem tudni, mennyire lett volna vészes (valószínűleg csak az az ugatós fajta), mindenesetre a kutyariasztó megrendszabályozta.

 

Sor végétől egy kis gerincen halad a Kék, majd letér egy ösvényre (vagy turistaútra), amely egy akácos-cserjés újulatban halad, és a helyiek fa-szállítóútként használják, sok más egyéb nagyon hasonló úttal együtt. A gond csak az, hogy nincs jelzés. Történetesen mintegy 1,5-2 km-en keresztül mindössze kettőt sikerült megszámlálni. Igaz, épkézláb fa sincs, amit jelölni lehetne.  A Csapás-tetőtől viszont rendben, a Mária-út csatlakozásától nagyonis. A Szálláska-völgyben egy szálláska épült, hozzá tartozó, kocsik számára is járható földúttal, és ezen halad a Kék is a jelzés szerint (a tuhu szerint ezzel párhuzamosan, néhány méterre délre).Van egy forrás is útközben, működik, bár a kifolyóra erősített elbarnult műanyagflakonnal nem túl bíztató: aztán lehet, hogy csak vasas a víz. Kellemes hűvös a víz (ahogy egy forrásvíztől az elvárható), de a fenti ok miatt nem kóstoltam.

 

Sámsonházán minden OK, teljesen rendben levő falu. Az itt található hőforrásra kíváncsi lennék, a várra szintén, ide vissza kell jönni majd családostul, tanösvény is van. A bányát (geológiai feltárás) azért megnéztük. Aztán Nagybárkány felé a hegytetőn szeméthalmok, a falu is jóval szegényesebbnek tűnik, mint az előző, a pecsétet őrző kocsma színvonala is meglehetősen alacsony. Tudja valaki, mi az a „28.” a bélyegzőn?

 

Aztán jön a hosszú, de nem meredek emelkedő a Cserhát-gerinctúrára, amelynek egy részét márciusban már megtettük Jesper Olsen társaságában. A Macska-hegyen is meglett a Cs-500-as kód, ahogy a Tepkén is. A Purgát viszont elbambultam, így büntetésből mászhattam is vissza a nyeregből, hogy a végén a kopott Khrsz jelzést követve (kis túlzás, mert út nincs, viszont csak pártíz méteres kitérő a Kékről) elérjem a csúcsot illetve a kódot.

 

Tepke kilátóból fantasztikus a körpanoráma, különösen olyan tiszta időben, mint a vasárnapi volt. Onnan meg már folyamatos ereszkedés az országútig, amelyen első lendülettel a Bableves csárdáig jutottunk. Pecsét rendben, kaja is, az italárak talán egy kicsit borsosak. Láttunk ott másik kéktúrázó társaságot.

 

Alsótoldig semmi különös, az út szép, de aszfaltos, és meglehetősen forgalmas is. A faluban a vegyesboltnál (a nyitva tartása sem ennek, sem a mellette levő kocsmának nem igazán a turistákra van hangolva) szálltunk fel a Pásztói buszra, mely 8 perc késéssel jött. Érdekes ez a cserháti buszközlekedés: nem elég, hogy baromi ritka (főleg hétvégeken), de a busz jöhet korábban és később is a menetrendben meghirdetettnél. A MÁV ilyen szempontból kiszámíthatóbb.  

pavarotti Creative Commons License 2013.08.05 0 0 41312

én nem ezt hallottam a Camino-ról, bár személyes élményem nincsen. Sőt, mikor az árakat kérdeztem ismerőstől, azt mondta a legtöbb helyen 10 Euró alatti zarándokszálláson aludtak.

 

 

Előzmény: Törölt nick (41309)
nazo1982 Creative Commons License 2013.08.05 0 0 41311

Ez elég gáz.

 

Viszont ezzel szemben mi pont ennek az ellenkezőjét tapasztaltuk Ausztriában a Kalkalpenweg-en. Volt olyan hütte, ahol nem volt forrásuk, ennek ellenére minden túrázónak adtak reggel vizet, aki útnak indult. 

Előzmény: Törölt nick (41309)
V43 1279 Creative Commons License 2013.08.05 0 0 41310

Jobban belegondolva, valóban fennállhat ez a veszély!

Előzmény: Törölt nick (41309)
Törölt nick Creative Commons License 2013.08.05 0 0 41309

Én (tudom, századjára írom le) valami ilyesmitől tartok:

 

"Kiss Tibor Magyarorszagon ezek szerint meg embersegesek a vendeglatok. En most tartok a Camino 30. napjanal Sarriaban. Itt is nagy a hoseg es sajnos az elmult 10 napban szinte mindenhonnan elzavartak barhol megpihentunk ha nem vasaroltunk minimum 5 Euroert. Volt olyan hely ahol meg csap vizet sem adtak a wc sem hasznalhattuk sehol. Egy dolog biztossa valt a Caminon szamunkra. SOHA TOBBET NEM JOVUNK SPANYOLORSZAGBA. Akik most kezdik szivesen elkuldom a reszletes listat mely helyeket keruljetek el. Sajnos a legtobbet hely ilyen. Ez mar nem a zarandoklatrol szol hanem hogy tudjak az utolso eurodat is kicsavarni beloled. SAJNOS!!!!"

V43 1279 Creative Commons License 2013.08.05 0 0 41308

Értem. Ez pozitív.

 

Azt hiszem most már értem a problémát:

 

A másik oldalról nézve viszont elveszik a kihívás (kevesebb bosszankodás), úgymond "hülyebiztos" lesz az egész ha jól látom.

 

Tovább gondolva: a népszerűségnövekedésből kifolyólag viszont több lesz az alkalmi túrázó, biciklis, más eszközzel közlekedő ezzel a túrázó nyugalma veszhet el (már ahol). Magyarul eddig kevesen de kitartóan és csendesen csinálták ezután pedig majd több lesz a felületes meg alkalmi ember az OKT-n.

Előzmény: olahtamas (41307)
olahtamas Creative Commons License 2013.08.05 0 0 41307

pl. fel lesz festve rendesen az útvonal, és karban is lesz tartva, valamint ki is lesz táblázva.

Szerintem ez ellen nem lehet nagyon kifogás.

Aki szeret eltévedni, az kösse be a szemét :)

A másik része, hogy lesz csilivili honlapja, meg mindenféle kedvcsinálók, az meg valószínűleg növelni fogja a nekifogók táborát.

Előzmény: V43 1279 (41306)
V43 1279 Creative Commons License 2013.08.05 0 0 41306

"Másfél éven belül a dolgok el fognak dőlni, és egy kicsit megváltozott kéktúrát fogunk járni azután."

 

Miféle változások lesznek? Hetek óta nyomon követem a topikot, de erre a kérdésre nem láttam eddig választ. Mindenki valamennyi információ birtokában adja elő amit gondol, csak a lényeget nem mondja ki senki, hogy konkrétan mi, hogyan és miért fog változni. Eddig kb. csak rébuszokban történő eszmecseréket láttam.

 

Előre is köszönöm a választ.

Előzmény: hörpölin (41304)
Lud Creative Commons License 2013.08.05 0 0 41305

ez nem érdekesség - ahol nagy a szint és változatos a terep, nincs értelme távokat írni.

pl. Nagyszalóki-csúcs Ótátrafüredről kb. 7km hossz és 1,5km szint és 5 óra körüli a szintidő.

nem vagyok egy atléta, nekem három és fél óra volt úgy, hogy nem nagyon fotózgattam és pihentem. szerintem pihenőkkel átlag tempóban reálisak a Tátra időadatai - de mindenki kalibrálja be magát és akkor tudja mire tervezze a túranapját.

Előzmény: AttHunter (41245)
hörpölin Creative Commons License 2013.08.05 0 0 41304

"Ez nem egy, a természetet kedvelő, kéktúrát járó emberek fóruma? Mert az utóbbi hozzászólások alapján inkább gazdasági, politikai fórumnak tűnik."

 

De igen, ez a természetet kedvelő és a jelvényszerő túramozgalmakat járó emberek fóruma. De nem mehetünk el behunyt szemmel azon gazdasági döntések, sőt néha politikai történések mellett, amik majd lényegesen befolyásolják, megváltoztatják a kéktúrázás jövőjét. Véleményem szerint mindenkinek szíve joga, hogy elmondhassa a véleményét itt a fórumon mindezekről a kérdésekről. Sőt, úgy gondolom, bizonyos korlátokat betartva még vitázni is tudnunk kell ezzel kapcsolatban. Ezt úgy látom, a moderáció is akceptálja.

 

Másfél éven belül a dolgok el fognak dőlni, és egy kicsit megváltozott kéktúrát fogunk járni azután. Na, akkor pedig arról lehet majd vitatkozni igazán, hogy megérte, nem érte meg, vagy jót tett-e, esetleg nem tett jót mindez a változtatás a kéktúrázásnak! :-)

 

De ettől függetlenül remélem továbbra is megmaradunk természetet kedvelő és a jelvényszerző túramozgalmat járó embereknek. 

Előzmény: hadidoki (41293)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!