Keresés

Részletes keresés

Island* Creative Commons License 2009.12.05 0 0 10080
 

Nino!

 

Ide másolom a treemail-es Dlusztusék nemrég megjelent felhívását, talán tudtok együttdolgozni annak tükrében, hogy milyen idős gyümölcsfák, valódi "kincsek" vannak Zalában....

 

"Ezúton keresem olyan kertészek, illetve kertbarátok ismeretségét, akik a növényvédelem teljes hiánya mellett is ragyogóan fejlődő és rendszeresen, jó minőségű, bő termést adó gyümölcsféleségek birtokában vannak és azokból rendelkeznek cserére ajánlható példánnyal, vagy a szaporításhoz a növény arra alkalmas részéből tudnak adni. Szívesen venném az alábbiak bármelyikét:

Levélfodrosodás ellenálló őszibarack fajták (lehet bármilyen névtelen példány is, ha egyébként tetszetős, finom gyümölcsöt terem) Fügefajták (bármilyen fajta szóba jöhet, ha rendszeresen jó minőségű, finom gyümölcsöt terem) Diospyros, Asimina, Ziziphus fajták Szőlőfajták, ha nulla növényvédelem mellett is szépet és finomat teremnek A hagyományos gyümölcsök (alma, körte, cseresznye, meggy, szilva, kajszi, őszibarack, dió, gesztenye, mandula, dió, mogyoró, bogyós gyümölcsök, stb.) bármilyen különleges, akár név nélküli fajtája, melynek valamely tulajdonsága kiemelkedő az átlagoshoz képest.  Cserére a honlapunkon szereplő teljes választékot ajánlom fel, a cserék lebonyolításával kapcsolatban várom megtisztelő hívásaikat a 20/209-4-209-es telefonon. Kertbaráti üdvözlettel és köszönettel: Dlusztus Miklós "

 

magyarliba Creative Commons License 2009.12.05 0 0 10079
Kicsit megtoldod és tényleg ki tudsz menni személyesen, Zoli barátomnál vannak időnként nagyon jóárasított lehetőségek!..:)
Előzmény: Béla1007 (10073)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10078
Hát a Peterson nevü tenyésztő az ugy mondta.:5-6 év,de azt is mondta ,hogy a magról való menet az olyan mint almát termelni magról.Ezen azért szintén el lehet gondolkodni.Az alfölddel meg a vizhiánnyal 100%-ig még ugy is hogy itt dél-dunántulon is volt idén probléma.Nagyon vakarozok.Most meg alszok egyet hátha szépet álmodok.Neked is szép álmokat.
Előzmény: Béla1007 (10077)
Béla1007 Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10077

Annyira nem vágom a paw-paw-ot de szerintem ennek a növénynek sok víz és hüvös kell. Mi szárazak vagyunk és melegek Mit szólna a szikes ,homokos alfőldi részhez ??

Nekem van 2 db de baromi lassan nőnek szerintem annyira nem szeret itt, 10-12 év mire terem BRRRRRRRRRR ! Odahaza szerintem simán 5 év és terem

Üdv

Béla

Törölt nick Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10076
Így van,ráadásul a kajszi nagyon jól reagál az erős ífjításra is.
Előzmény: szaguaro (10068)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10075
Azért az sem semmi.hogy Magyarországot jó termőhelynek tartja egy amerikai nemesitő Papau termesztésre!
Előzmény: ninovarga (10049)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10074
Üdvözöllek,szerencsés vagy a vérnyomással.Piszok drága a gyógyszer.akkor inkább már másra tapsolná az ember.Ha hagynák.
Előzmény: Béla1007 (10073)
Béla1007 Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10073

Szia Jozsefh!

Nekem alap beállításon alacsony a vérnyomásom így pont ezzel a kis ideggel lett optimális :))))))

Csak az lesz a vége hogy ki kell mennem japánországba személyesen elintézni :)))))))))))

Azt mondanom sem kell hogy olyan kertészetet nem is találtam aki küld Japánon túlra is csomagot.

Gondoltam egy 20 000 yen-t elvásárolok a csomag 5kg-ig kb olyan 25 000 huf van még 8% vám +25% ÁFA, egy 60 000-70 000 -ret eltapsolok erre a kis hóbortra!!

Amúgy a US-ben is van pár kertészet ahol van vagy 10-15 fajta japán káki de ők sem küldenek az USA területén kivülre !!!

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10072
Igen, erről van szó. Ahhoz, hogy megfelelő oltóvessző legyen, ilyen beavatkozásra van szükség. A kákinál pedig évről-évre ehhez hasonló ifjítómetszésre.
Előzmény: szaguaro (10068)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10071
növényvadászatnak nincs vége ,még csak most kezdődik.
Előzmény: Törölt nick (10069)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10070
Ügyesvoltál.De látod mire mentél vele?Vérnyomás?
Előzmény: Béla1007 (10057)
szaguaro Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10068
Le kell vágni egy vastagabb ágát, akkor hoz vizhajtásokat, amit fel lehet oltani. Ilyen ágakból semmi remény, hogy jó legyen az oltás. Ha sikerül is, soha nem lesz fa belőle. A lefürészeléses megoldással viszont már sikerült 100 éves körtefáról is oltható vesszőt ,,lecsalogatnom".
Előzmény: ninovarga (10065)
Béla1007 Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10066

Figyeltétek a 10063-as írásom milyen szépen megelőzte a 10057-es?? Hogy csináltam ?? mentalista vagyok ??

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10065
Ezekben az esetekben az oltóvesszőszedés nem is olyan egyszerű feladat. Az ágak annyira egészségesek, hogy nincs visszaszáradás, aminek köszönhetően csak az ágcsúcsok legvégén vannak nagyon rövid növekmények, csupa virágrüggyel. Metszéssel kellene provokálni (de azt csak majd csak jövőre lehet) olyan új hajtásokat, amelyek jók lennének oltóvesszőnek.
Ugyanaz történik a kajszival, amit korábban a metszetlen kákiról írtam. Metszés nélkül ugyanez a szomorúfűz-effektus alakul ki, mint ennél az öreg kajszinál.
Előzmény: Törölt nick (10060)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10063
Ezt probálom jelezni Zsuzsának,hogy ezeket az információkat én már hasznosabbnak tartom mint,hogy most évvégén kieröszakoljak egy pár darab Pawpaws .én igyekszek evvel az emberrel barátságban maradni/amire ő egy kellemes ember/.én is majd hanyadt estem amikor előjött az almával való párhuzammal,meg,hogy ha egy Mango tipus magját felnevelem akkor annak már egy eltérő nevet kellene adni.És kezdem kapisgálni miért van az a sok szinte csak magból álló gyümölcs.Nagyon oda kellene figyelni az ilyen tapasztalt nemesitő szavaira mielött kiábrándulunk és ráadásul tudatlanságunkat a nővényre vetitjük ki.Ez egy ilyen alapjábavéve uj növénynél nagyon megszivlelendőnek kellene lenni.A gyümölcs tervezett jövője attól függ most az elején mi történik.
Előzmény: ninovarga (10049)
ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10059
Igen ám, csakhogy ez egy másik példány, a bázaitól kb. 10 km-re!
Előzmény: Törölt nick (10056)
ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10058
Talált!
Előzmény: Törölt nick (10055)
Béla1007 Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10057

Sziasztok !

Pár napja nekem is bekattant valami és elhatároztam hogy Japánból szerzek be kákit, fügét ,szőlőt meg azt amit megkívánok!! Találtam kertészetet bruttó 1000 yen kb 2000huf a káki jó van drágább is , nem is ez a lényeg de felvettem a kapcsolatot a növényegészségügyisekkel hogy akkor hogy is van ez és rögtön kiütött a döbbenet pl szőlőt tilos az EU-ba behozni 3. országból. Telefonon dumáltam a szakival: kérdem miért ?? Válasz : Van elég fajtaválaszték az EU-ban is !! NA pufff neki !! Részemről beveheti az egész EU bőnyállal !!! Bocs ha vulgárlis voltam !!

Könyörgöm csak egy szőlő !!! Kutatási célra lehet csak de az is bonyi minisztériumok stb. Amúgy csak a vírusmentességet kell igazolni, meg pár fonálféreg stbt. Vannak eljárások pl gőzőlés amivel tisztitanak. Kell valami permetezési igazolások is de szerintem ezt Magyarországról élőember nem mondja meg hogy mivel permeteztek ez csak bürokrácia. A vámos azt mondta ha a növényegészségügy beengedi akkor ők simán levámolják az nem gond!! Tisztán látszik hogy azt a konkrét növényegészségügyist kell "jól ismerni " aki konkrétan megnézi a szállítmányt, és ha ő egy szőlőre azt mondja hogy ez egy rózsa akkor simán bejön!! Azt mondták hogy szóljak nekik ha itt van a vámon a szállítmány és ők azonnal mennek ellenőrizni mert tudják hogy élő növényeknél az idő faktor fontos (mert nem lehet a gyökéren csak tapadó főld)

A levél

Tisztelt Dolmány Úr!

 

Kérésének megfelelően küldöm a növény-egészségügyi szempontból tiltott növények, növényi termékek és egyéb anyagok listáját tartalmazó dokumentumot. Ez része az irányadó hazai növény-egészségügyi jogszabálynak, a (7/2001. (I. 17.) FVM rendeletnek, mely összhangban áll az Európai Unió 2000/29/EK számú növény-egészségügyi keretirányelvével. Japánból történő megrendelésekor kérem, szíveskedjen felhívni a szállító figyelmét ez utóbbi jogszabályra, ennek előírásait kell a Magyarországra történő szállításoknál is teljesíteni.

 

„COUNCIL DIRECTIVE 2000/29/EC of 8 May 2000 on protective measures against the introduction into the Community of organisms harmful to plants or plant products and against their spread within the Community”

 

(a szőlő növény a Vitis nemzetségbe tartozik, ilyen néven szerepel a „tiltott” listán)

 

Bármilyen további kérdése van, szívesen állok rendelkezésére.

 

Üdvözlettel:

 

Dancsházy Zsuzsanna

Növény-egészségügyi Osztály

Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központ

Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság

1118 Budapest

Budaörsi út 141-145.

309-1006

06-20-411-0849

 

Még egy levél 

Tisztelt Dolmány Úr!

 

Konkrét érdeklődésével kapcsolatban kiegészítem előző levelem, amelyben csak a szőlő növények behozatalára vonatkozó tilalom említése szerepelt.

Megrendelésekor szíveskedjen felhívni szállítója figyelmét arra, hogy a füge és a datolyaszilva növények akkor léphetnek be az EU ill. Magyarország területére, ha az érvényes növény-egészségügyi bizonyítványon (Phytosanitary certificate) a kiegészítő nyilatkozatban („additional declaration”) igazolta a japán hatóság az alábbi követelményeknek történő megfelelést.

 

Indication of the option selected to comply with requirements for the below points of Council Directive 2000/29 Annex  IV. Section I.

 

Füge

(Fig) Ficus (plants for planting)

34.(a) first indent or second indent and 34.(b)first indent or second indent

36.1. (a) or (b) or (c)

43.(b) (aa), 6th indent: first option or second option or third option

45.1. (a) or (b) or (c)

46.(b) (a) or (b) or (c)

 

Datolyaszilva:

Diospyros kaki (plants for planting)

34.(a) first indent or second indent and 34.(b)first indent or second indent

36.1. (a) or (b) or (c)

46.(b) (a) or (b) or (c)

 

Üdvözlettel:

Dancsházy Zsuzsanna

 

Aki csemebézni akar a hivatkozott EU-rendelet az alábbi helyen érhető tetten magyarul is:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32000L0029:EN:NOT

 

Konkrét kérdéssel lehet Zsuzsát keresni nagyon rendes volt velem így  ismeretlenül is.

Bocs ha hosszú voltam

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10054
Egy találós kérdés: milyen fajú a képen látható fa?
ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10053
Ha még nem túl fejlettek a kivik és tudod, melyik milyen nemű, a porzót kiáshatod és odább teheted még. Ha úgy ítéled, hogy már nem lehetséges, akkor ellentétes irányba kell őket elhajlítani és úgy kialakítani a lugast. Természetesen a "tridimenzionalitás" biztosításával.
Előzmény: Törölt nick (10032)
ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10052
Nagyon kedves és hangulatos. A Poncirus behajolhat ide, de vigyázni kell vele, mert tüskés!
Előzmény: Törölt nick (10034)
ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10051
Mariann egy művész.
Előzmény: H.J (10043)
ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10050
Pedig ugye, kizárt, hogy ott, egy ezres állományban ne lett volna biztosítva az itt is leírt keresztbeporzás. De még úgy is voltak terméketlen fák.
Előzmény: ninovarga (10049)
ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10049
Elég határozottan állítja, hogy 1-2 éven belül az asiminái elérhetőek lesznek Európában, két, vagy három országban.
Ami pedig a szakmai részt illeti, ő is megerősíti, hogy a magból nem biztos, hogy olyan növény fejlődik, mint az anyanövény. Többségében gyengébb minőségű és csak ritkán jobb. Az általunk meglátogatott olaszországi ültetvény 1000 magonca közül mindössze 4 érdemleges fajtát szelektáltak, de abból is csak kettőt védettek le. Ez ugye 2-4 ezreléket jelent. Ő is mondja, hogy ha biztosra akarunk menni, akkor oltani kell. Az volt számomra a legérdekesebb, hogy az ültetvényben voltak egyes fák, amelyeken csak néhány darab gyümölcs volt (nyár közepén), de olyanok is, amelyeken egy sem.
Előzmény: Törölt nick (10047)
ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10048
Egy Gizellamama Győr, vagy Kapuvár közeléből? (A beazonosítás kedvéért.)
Előzmény: Gizellamama (10023)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10047
Szia.Nincs sajnos semmilyen előnyöm mert te ott élsz én meg ott ahova a hatályos US.vám és egészségügyi törvények szerint nem lehetek vevő és ő vagy cége eladó mert azt az ország tőrvénye tiltja/szigoruan/.Ezért nekem mint érdeklődőnek,csodálónak kellett megjelennem/nem esett nehezemre/aki ráadásul otthonában már probálgatja ezt a csodált növényt,ezért küldtem képet is neki.Neki ez valóban egzotikus volt igy mostmár 3.mail váltásnál egy szimpatikus embert ismerhettem meg aki most és majd tanácsokkal igyekszik ellátni,reményeim szerint.Ebből a helyzetből szeretném én azt kibontani,hogy legális keretek között szerezzem meg a növényt,feltehetőleg Europában.De nekem ez most:jön a tél még tisztázatlan az europai vonala..stb.nem annyira fontos,ellenben fontos,hogy ezt a szimpátiát erősitsem ami ugy érzem már ilyen rövid idő alatt kétoldalu.Ennek igazolására adom neked a legutolsó Emailjét:

Joseph

In one or twoyears my pawpaw varietes will be available from one/or more/ nurseries in Europe-German and Swiss and maybe Dutch.When that happens my wesite will be updated to tell about it.
I have heard of the "Mango"variety but never tasted it.Pawpaws are analogous to apples, in that they do not come true to seeds.To reproduce the variety,it must be vegetazively propagated by grafting.The seedling of the Mango variety is not Mango.It is just a seedling without a name.
I wanted to clarify that for you.The fruit qualities of your seedling will differ from Mango.Unfortunately in prctice the qulity will usually be inferior to the parent,rarely it is better.
I think the climate of Hugary will be very good for pawpaw production.Best of luck with your tree.Also,remember you will probably need a second tree for a polli nator.Typically pawpaw requires cross polli nation.

Neal
Előzmény: Törölt nick (10042)
ninovarga Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10046
A "napfényes" Itália ma délutáni hangulata:
Vigasztalanul csöpörgő eső és a szicíliai narancsárusok főszezonjának kezdete Észak-Olaszországban: "Frissen szedett, permetezetlen, tartósítószer nélküli(!), mézédes narancsot és mandarint tessék!"
Szlovéniában a klímaválasztó Nanos, ködsállal a nyakán.
Zsomi48 Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10045
Hűűűű, de klassz!
Még jövőre tán án is benevezek ilyet készíteni......gratulálok!
Odáig jutottam csak el, hogy vakoltam és szobát festettem, ezt még nem gyakoroltam, de tuti, ki fogom próbálni!
Előzmény: Island* (10037)
Zsomi48 Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10044
Csodálatos! Igazán ügyes vagy! Ezt még nem is láttam! :))))
Előzmény: Törölt nick (10034)
H.J Creative Commons License 2009.12.04 0 0 10043
Ezt én is tanúsíthatom,gyönyörű,egzotikus hangulatot árasztott a kertj.Amikor ott jártam akkor még a színes bugik is fokozták a mediterrán hangulatot. M-nn erősített meg benne,hogy nálunk is lehet ilyen álom környezetet,hangulatot is teremteni . A héten erről a témáról beszéltem a párommal,ő akit a mediterrán kert csak annyira érdekel-"hogy "jó,jó,igazad van",de különösebben nem hatotta meg a téma. Viszont amikor rákattintottam Island egy ,régebbi képére,amit a bugis topikban tett fel a kertjéről.Megmutattam az asszonynak. Azóta ő nyaggat engem,hogy ilyet szeretne .Valóban ,minden csodálatom Islandé,aki nő létére,két gyerekkel a "nyakában" képes volt ilyen kitalálni és az elképzelését meg is valósította.
A kert az életben sokkal szebb.A fénykép nem tudja visszaadni azt a csodálatos összképet ,amit a kert közepén állva lehetett érezni.Ha ezt a stílust az új telken is meg tudod valósítani.(A nagyobb helyen még több elképzelésed öntheted formába.) Már előre gratulálok hozzá. Az bíztos hogy az új kertről készült képeket már nem fogom megmutatni a páromnak:))))
Előzmény: Island* (10037)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!