Keresés

Részletes keresés

aiol19 Creative Commons License 2009.12.08 0 0 10177
Ezt a Rollin River-es rendelést egy kicsit elhamarkodtad, mivel nézd csak meg, milyen citrusai vannak!

http://www.rollingrivernursery.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=67&Itemid=26

Changsha: ehető mandarin, ami 10 Fahrenheit fokot is kibír, de egy gyűjtő ismerősömnél -17 Celsiust /kb 0 F/ is kibírt.

Ichang papeda: nem olyan jó minőségű a gyümölcse, de konyhában használható, olyan fagytűrő, mint a Poncirus trifoliata, de azzal ellentétben állítólag örökzöld.

Morton citrange: Poncirus és valódi narancs hibridje. Állítólag lehet belőle egész jó narancslét csinálni, ez viszont magyar tapasztalatok szerint nem annyira kiemelkedő fagytűrésű, ez Taxus fórumtársunk tapasztalata, de az is lehet, hogy csak túl fiatal volt a növény, mindenesetre érdemes vele próbálkozni.

Shangjuan: Az ichang papeda nemesítése, citromra és grapefruitra hasonlító ízzel, citrom kinézettel és állítólag 5 F /-15 C/ fokig fagytűrő!

Trifoliate orange: ez az a bizonyos Poncirus trifoliata, ami egészen biztosan mindent kibír, de ez télen ledobja a leveleit, a gyümölcse pedig közel ehetetlen. Ezt használják a hibrid kísérletekhez is.

Yuzu: Az ichang papeda és a valódi mandarin hibridje. 5-10 F fokig fagytűrő, ez is olyan citrom kategória, állítólag jó citromlevet lehet belőle csinálni.

Szóval csupa olyanokat árulnak, amit feltétlenül érdemes lenne beszerezned, ráadásul nálunk még nem is lehet beszerezni mindet, amit igen, azt is csak gyűjtőktől, oltóág formájában. És akkor még meg sem említettem a különböző csodálatos gránátalma fajtákról, vagy a japánnaspolya fajtájukról (loquat), jujubáikról, stb... Ezt a blue nevezetű persimmont viszont nem láttam az oldalukon.
Előzmény: Törölt nick (10161)
magyarliba Creative Commons License 2009.12.07 0 0 10176
Ha tudsz várni kicsit, akkor jövőre dugványozok neked a lányból is és a fiúból is. Nálam is vannak sarjak és közelebb is vagyok hozzád, csak az a baj, hogy a sarjakról nem derül ki a nemük. Biztosabb, ha dugványt csinálok.
Előzmény: Gizellamama (10172)
Béla1007 Creative Commons License 2009.12.07 0 0 10175

 

Kis Béla mézes sütit készít!

 

 

 

kis Béla télapót vár a bőlcsiben !

 

 

kis Béla télapót nyúz a bölcsiben!

 

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2009.12.07 0 0 10174
Ma a tulajdonosa kíséretében elmentünk a nagy dedesi fügefához, hogy engedélyével dugványnak való ágakat metsszünk le róla.
2-3 héttel ezelőtt végeztek már rajta egy alapos nyesést és az ágakat a szemétgödörbe szórták, hogy alkalomadtán elégessék. Megvizsgálva őket, úgy találtuk, hogy nem nagyon száradtak ki, ezért ezekről is levagdaltuk a dugványozásra alkalmas részeket.
Végül a tulajdonossal elkalauzoltattuk magunkat abba a faluba, ahol ezt a növényt több, mint húsz éve a rokonaitól kapta. Emlékezett, hogy kettő volt a kertben, de nem tudta, hogy a másiknak mi lett a sorsa. Nagy izgalommal mentünk a nyolcvanéves nagynénit felkeresni, hátha nyomra tud vezetni bennünket és megláthatjuk, hogyan viselkedett az elmúlt két évtizedben a dombtetőre került füge síksági ikertestvére.
Sajnos nem volt szerencsénk, mert a néni arra emlékezett, hogy azt is elajándékozták, de nem tudta felidézni, hogy kinek.
Így aztán a kis síksági faluban vigaszul be kellett érnünk a decemberi tél fal mellett nyíló legszebb rózsáinak látványával.
Béla1007 Creative Commons License 2009.12.07 0 0 10173

A.Elliot !

Azért neked könnyebb beszerezni egy kis paw kóstolót mint itt nekem az óhazában !

Üdv

Béla

Gizellamama Creative Commons License 2009.12.07 0 0 10172

Aiool19

Ha van fölösleges homoktövis sarj  én szivesen örökbe fogadnék jó párat, főleg ha korai fajták.

Nagyon egészséges a leve ahogy írta Magyarliba mézzel ízesítve ,lehet keverni

almalével,szőlőlével, de mással is .Szörpnek is kitűnő a tetején egy olajos réteg

képződik és ezért minden tartósítás nélkül is sokáig elálla sima hütőben.

Eleinte furcsának érezzük az ízét, de ha meg szoktuk már kellemesnek érezzük.Ilyenkor az influlenzás téli időben a legjobb immunerősítő.A teljes növény használható.A levele teának, a bogyó leve inni az előbb említett formákban,a

 

megmaradt magja és héja megszárítva egy kávédarálón ledarálva ,

süteményekbe , müzlibe,joghurtba keverve.

A rákos betegeknek is erősen ajánlják.

Cserébe  tudok adni  igazi téltűrő örökzöld puspángot másnéven bukszust vagy nyári orgonát több szinben,több féle gyöngyvesszőt,rózsaszin hortenziát.

előzmény:Aiol19

Béla1007 Creative Commons License 2009.12.07 0 0 10170

Szaguaro!

Ezzel a paw-val csak az a bajom hogy még nem ízletem és lehet hogy nekem nem is ízlik !Tipródok itt 5-10 évet az első termésmre várva osz't lehet nem is jön be!!!Valaki igazán meghívhatna egy kóstolóra !!

Üdv

Béla

szaguaro Creative Commons License 2009.12.07 0 0 10169

Személyesen nem, de láttam, hogy milyen.

Előzmény: Béla1007 (10167)
pz07 Creative Commons License 2009.12.07 0 0 10168

Ha már így az asiminánál vagyunk, akkor a figyelmetekbe ajánlom a következő cikket:

http://www.dlr.rlp.de/Internet/global/themen.nsf/se_quick/E8AD8EBB74D5EFC5C125750500293E6A/$FILE/Indianerbanane%20Siegler.pdf

Ez egy kis összefoglaló a Bajor Borászati- és Kertészeti Hivataltól az "indiánbanán" kisérleti termesztési eredményeiről. Érdekesnek találtam, pláne az utolsó bekezdést. Van benne "valami előremutató"

Ugyanitt van egy leírás a fás szárú növények télállóságáról, a klímazónákról és az azokat befolyásoló tényezőkről. Szerintem ebben benne van minden, miről itt és a másik fórumon is írtatok, írtok.

http://www.dlr-rheinpfalz.rlp.de/Internet/global/startpage.nsf/start/Home_DLR_Rheinpfalz?OpenDocument

Nino, Aiol: mit szóltok a klímatérképhez? Nekem tetszik, mert így nálunk majd' olyan idő van, mint a Balaton mellett. :-)

Üdv: pz

Béla1007 Creative Commons License 2009.12.07 0 0 10167

Szaguaro!

Te már füztél paw-pawot ???

Üdv

Béla

szaguaro Creative Commons License 2009.12.07 0 0 10166
Ki kell, hogy ábránditsalak! Olyan lesz, mint a fogkrém, max. duplafalu vizbetétes üstben főzhető, mert lekozmál!
Előzmény: Béla1007 (10154)
ninovarga Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10165
...aztán "fejvesztetten" menekülne, ha tudna anélkül...
Előzmény: ninovarga (10164)
ninovarga Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10164
Talán nem is kell tőle tartanunk, mivel úgy gondolom, egy téli -20 után egyből Ceratitis "decapitata" lenne belőle.
Előzmény: aiol19 (10163)
aiol19 Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10163
WANTED!
Ceratitis capitata, azaz mediterrán gyümölcslégy. Miatta nem lehet Spanyolországban már vegyszermentesen termelni a kákit. Nálunk azonban egyelőre még nem él, úgyhogy pillanatnyilag óriási előnyben lehetnénk!
magyarliba Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10162
Az enyémek is határesetek - ami a kiáshatóságot illeti, de odáig jutottam, hogy egy próbát megér: vagy megmaradnak náluk, vagy nem. Nálam ne maradjanak - ez a lényeg..:))) Sajnálom valahol a dolgot, de tudatlan voltam, mint sok másban, amikor telepítettem.
Előzmény: aiol19 (10149)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10160
Gyanum támadt,hogy a valós helyzet az az amit a német a németnek irt.Azaz nics még eladáskész növénye talán még oltóága sem.Igy jövöre ha már van oltóága akkor a Zsuzsának tesz gesztust és küld egy oltóágat.Én azt hiszem egy tájékoztatást,hogy majd 2011 tavaszra adjam le a rendelést amikoris már feltünteti az eladási listáján is.De azért a német ismerősömnek a 2011 tavaszra is beleirte a "valószinü"jelöt.Az Acca sello.az jó de ez is Forum,viszont a toscana az áruház németbe és ott a vállasztható kosárba részen van egy Sziciliai óriás is/ugyan ezt nem taglalja a fajtaválasztékban/.Azt hiszem ezektől megpendirozok tavasszal egy M.betüst/viszont érdekes,hogy mindenféle tropusia van de kivi vállasztéka nincs.Ha majd ráérsz probálj meg engem felhozni,hogy Kivibe mit kell tudni a "Gold"-nak nevezettről.A szinét azt értem meg,hogy nem olyan erőteljes felfelé de esetleg más ami fontos?
Előzmény: aiol19 (10157)
ninovarga Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10159
Igen, valószínűleg svéd. A -sen végződés utalna dán eredetű családnévre. Egyébként mindkettő a magyar -fi megfelelője (azaz az előtagban szereplő nevűnek a fia, vesd össze szláv -ics -evics -ovics /két utóbbinál azOKnak a fia/).
Érdekes, hogy ugyanakkor a germán nyelvekben a 'Sohn', 'son', 'sen' (fia v.kinek) ugyanarról az ősi tőről fakad, mint a szláv nyelvek 'szin'-je. Csak a szláv nyelvekben egy sajátos -ics képzővel alkotják a germán -son, sen végű vezetékneveknek megfelelő neveket.
Előzmény: aiol19 (10151)
aiol19 Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10158
De úgy egyébként is nézzétek meg ezt a www.e-jardim.com brazil oldalt. Oldalt a "frutíferas" fülre rákattintva 14 oldalon keresztül olyan gyümölcsöket mutatnak be, hogy még a sokat tapasztalt érdeklődő számára is rengeteg sosem látott van közöttük!
Előzmény: aiol19 (10152)
aiol19 Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10157
Akkor még jó, hogy többen írtatok, valaki talán csak kap majd belőle.
Előzmény: Törölt nick (10153)
aiol19 Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10156
Nem fogsz te belőle pálinkát főzni, annyira fogsz neki örülni, ha évek múlva végre terem! A gyerek úgyis eleszi majd előled...
Előzmény: Béla1007 (10154)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10155
Szia Béla!
Szerintem menne.Elég magas a cukra + aromás is.De sajna még nincs mit leszedni.
Üdv.:Jóska
Előzmény: Béla1007 (10154)
Béla1007 Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10154

Sziasztok !!

Nekem is sztárnövény lesz a po-po ha jó pálinkát ad !!

Üdv

Béla

Törölt nick Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10153
Megjött a fellelt régi német ismerősöm.Az eredmény fekete kaki-nál:mikor a német rendel német cégtől,2010-ben még nincs,"lehet",hogy 2011 tavaszán már lesz.Ugyanaz a német főnök irta aki nekem mondta/irta/jövö év májusig mindent elkövetek.....,Zsuzsának irta a tavaszt oltóágra.
Előzmény: aiol19 (10151)
aiol19 Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10152
Tovább nyomoztam fidzsoa ügyben és találtam egy fotót a korábban említett, 2007-ben nemesített "Helena" fajtáról az alábbi oldalon:

http://www.e-jardim.com/produto_completo.asp?IDProduto=49

A kép és a szöveg szerint 240 grammosnál is nagyobb lehet.
Előzmény: aiol19 (9972)
aiol19 Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10151
A -son végződés inkább svéd gyökerekre utalhat talán.

http://www.pawpaw.kysu.edu/pawpaw/cvsrc98.htm

Itt elég jól össze vannak gyűjtve a pawpaw fajtaleírások és felsorolják Peterson fajtáit is. Megnéztem ezt az osztrák oldalt, én egy másik kertészetből rendeltem őket. Ha jól látom, Acca sellowianából nekik "Triumph" és "Mammouth" van. Az egyik fényképen kézben tartanak egy gyümölcsöt, ez elég nagynak tűnik, ha nem is akkorának, mint a "Wiki tu", de én már ilyennel is megelégednék. Pawpaw-ból is van jónéhány fajtájuk, bár ennél több van azon a cseh oldalon, ahonnan úgy tűnt, hogy elvileg be tudnék szerezni nagyobb fákat is. Valóban nagy üzlet ez és egyre inkább látszik, hogy a pawpaw kezd erősen felfutni, ezeknek az osztrákoknak is első helyen van a bestsellerek listáján. Eddig nem nagyon fedezték fel, de mostanában már szinte nem is lehet kielégíteni a vásárlási igényeket. Az eddigi mellőzöttsége is legfeljebb azzal indokolható, hogy lassan nő és a gyümölcs nem áll el sokáig.
Bizony, kár, hogy az ilyen lehetőségek kihasználatlanul maradnak, pedig annyi termálvízzel rengeteg üvegházat is lehetne fűteni! Szlovéniában, közvetlenül a magyar határ mellett egy magyar nemzetiségű falu határában működik Közép-Európa legnagyobb orchidea termesztő vállalkozása. Ezt is termálvízzel fűtik, pedig ott ez alacsonyabb hőmérsékletű.
Előzmény: Törölt nick (10150)
Törölt nick Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10150
Igy van.Gondolom a neve alapján,hogy innen jönnek az információi ami szélesebb mint a spanyol vagy afró amerikai ismereteknél.A neve alapján gondolom talán Dán lehet a cscsaládi gyökere.Most,hogy nézegetem a comeket,viszont azt látom,hogy sok helyen a Petersen név külön ki van emelve a Pawpaws ismertetéseknél.Erről jut eszembe/meg az Acca Sel.-na/látom irtad vettél Ausztriában oltott növényt,nézz bele a www.flora-toscana.de helyre/sok minden,már-már rémisztően sok de:/A.triloba,Zitrusplazen,Acca sellowiana(!),D.kaki az nem semmi.Az árak is.De elgondolkodtató,hogy mekkora üzlet ez.Nálunk meg (pl.)Szigetváron egy hatalmas geotermikus tavon folyik el a melegviz az Almás patakba.Miközben a jelenlegi agrárfőnök a volt szigetvári párttitkár.
Előzmény: aiol19 (10143)
aiol19 Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10149
Ráhibáztam a lényegre:) Sajnos az enyéim már nem kiásható állapotban vannak és már a kert közepén jönnek fel a sarjak, pedig a kerítés mellett vannak a bokrok. Egészen biztosan jó hatású is, mert általában az élvezhetőség és az egészségesség fordított arányú korrelációban szokott lenni egymással. :)))
Előzmény: magyarliba (10148)
magyarliba Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10148

A natúr lé is iható, de nem élvezeti italként, az biztos. Egy kiskanál mézzel viszont remek anyag! A bodzásat nem kóstoltam, azt mondja a lányom, hogy azóta rájárnak, annyira megnyerte a tetszésüket.

Amúgy tényleg pocsék íze van a bogyónak, de ettől még lehet egészen jó hatású is. Nálam egy pár van, már tudom, hogy hiba volt behurcolnom a kertembe. Abban reménykedem, hogy kora tavasszal kiássák őket a gyerekek és elviszik innen a búbánatba. Bármilyen szép és hasznos is a növény, örömmel mondok le róla, épp az általad említett okból.

És az a bogyószüret... Hát, nem fehér embernek való munka!

Előzmény: aiol19 (10140)
aiol19 Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10146
Szerintem csak összekeverte Nagy Lajossal.
Előzmény: Törölt nick (9987)
aiol19 Creative Commons License 2009.12.06 0 0 10145
Kedves Gizellamama!

Nagyon örülök, hogy ilyen lelkes, érdeklődő fórumtárssal gazdagodhatunk! A magról vetett kivi esete egy muraszemenyei néniéhez hasonlítható, aki szintén magról nevelt kivit és olyan szerencséje volt, hogy a néhány felnevelt magoncból lett egy nőnemű. A tapasztalatok szerint a magoncok többsége hímivarú lesz valamilyen okból. Valószínű, hogy a vetéskor még nagyjából egyenlő lehet az arány, csak talán a termősök nehezebben csíráznak ki, talán valami környezeti feltétel okán. Így tehát nagy szerencsének tekinthető, ha néhány magoncból lesz 1-2 termő is.
Előzmény: Gizellamama (10023)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!