Keresés

Részletes keresés

dezso Creative Commons License 2017.01.03 0 0 60958

Karacsonyi vegyes, roviden (remelem, az evjaratokra jol emlekszem):

 

Wassmann Merlot 2013 - inkabb erdekes, mint nagyon jo, testet csak nyomokban mutat.

Orsolya Syrah rose 2014 - oriasi siker, a csalad kb. 10 perc alatt nyomtalanul megitta.  Talan kozelebb egy sillerhez, nagyon kellemes.

SAP Harslevelu 2013 - szinten nagy siker, bar ezt foleg aposommal ketten ittuk meg, de a tobbi szerencses, akinek jutott belole, szinten lelkesedett.

Bock CS ? - olyan Bockos, arra mindenkepp nagyon alkalmas, hogy a Trefli-ivokat elteritse az ember a nem edes borok fele.  En mondjuk nem szeretem az ilyeneket.

Remete (Vesztergombi Jozsef) siller 2014 - a szokasos siller tole, gyumolcsos es kerek, siman megiszom egyedul is egy palackot jobb napokon.

Remete Voros ? - alap voros cuvee, jol csuszik (es egyebkent igen jo vetel)

Remete Kekfrankos 2012 - kevesbe tipikus, nekem inkabb egy kadarka fele hajlik, de egyebkent nagyon finom (kapott is valami plecsnit).

Remete Kadarka 2013 - a kadarka is nagyon megbizhato, bar neha eleg eros evjarati kulonbsegek vannak.  Ez egy kevesbe testes kiadas, kellemes gyumolcsokkel es savakkal.

Remete Merlot 2012 - na, erre mindezek utan nem emlekszem, csak hogy jo volt.  Az utobbi ot palack egy este fogyott el, ez ad nemi magyarazatot.

BZoltan Creative Commons License 2016.12.28 0 0 60957

Nem mond hülyeséget a Hepci, hogy a legkisebb kockázatot akkor vállalsz ha több neked szimpatikus borászattól veszel már palackozott bort. Itt a hangsúly a "több" szón van :) Ugyanis ha egy termelőtől veszel csak bort és az kukkan meg, akkor sanyesz az egész készletnek. De ha többféle borod van akkor azért javulnak az esélyeid.

Az én javaslatom a következő.

 

Először is keressed meg azt a 2-3 borászt valamelyik közeli borvidéken akiknek szereted a borait. Menj el mindegyikhez többször is. Vegyél tőlük pár liter folyóbort. Kisérletképpen mindegyik borból hagyjál nyitott palackban egy fél litert és tedd fel a szekrény tetejére pár hétre (akár hónapra is). Amelyik az oxidáltságon (reszeltalmás, pörkölt diós, kenyérhéjjas, barnás) túl még fogyasztható és élvezetes, na azt jegyezzed meg. Azt a borászt keresed ahonnan ilyen eltartható és stabil bort tudsz venni. Az a borász akinek a bora 1-2 nap alatt megkutúsodik az felejtős.

Ez után vegyél 10-20-30-50 literes üvegballonokat, vagy akár egy 100 literes csúszófedeles saváló acéltartályt. Ha folyóbort akarsz tartósan tárolni akkor szerintem ezek a jó megoldások. Palackozni csak akkor érdemes neked, ha mondjuk a hétvégi házba vagy egy távolabbi rokonhoz akarsz elvinni pár literrel. De ha neked van egy frankó 2x3 méteres kis pincéd akkor ott kényelmesen el fog férni 4-5 nagyobb és salgo polcon további tucatnyi 5-10 lieters üvegballon. A sarokba pedig egy 200 literes tartály.

 

A legfontosabb dolog amire oda kell figyelned az a borok kéndioxid tartalma. A friss bor úgymond eszi a ként. Az változó, hogy melyik bor mennyi ként eszik meg, de ilyen folyóborok esetében érdemes néhányhavonta rámérni és belőni a 20-50 mg/l közé. Ha édes és/vagy lágyabb a bor akkor több ként érdemes, ha  szikár, jó savú és száraz borról van szó akkor 10-20 is elég lehet.

 

Szerintem érdemes belevágni, de készülj fel rá lelkileg, hogy a rettenetesen izgalmas játék és a félig-meddig saját bor öröme mellett sok-sok bort fogsz kiönteni. De vigasztaljon az, hogy ezt a tanulópénzt még azok is megfizetik akik maguk művelt szőlőből készült bort rontanak el :)

Barkóczának pedig nagyon igaza van. A modern urbanizáció előtt és ameddig minden háznál volt rendes pince és ameddig a kocsmák, étermel és szállodák is tartottak rendes borospincét addig bizony minden magyar családnak megvolt a maga bora pont úgy ahogy te is szeretnéd. Nem is olyan régen még az volt a szokás, hogy Márton napja után megindultak a népek a hegyekre a pincékbe és szépen megvették a család következő éves fogyasztását kielégítő néhányszáz liter bort.

Előzmény: tothkalman (60950)
barkócza Creative Commons License 2016.12.28 0 0 60956

Valójában ez az eljárás teljesen megszokott Franciaországban vagy Olaszországban, sajnos, a komenizmusban nálunk a borkultúrával együtt kiveszett. Jól ki kell mosni az üveget, a dugókat pedig ki kell főzni palackozás előtt (borban). Remélem, egy generációval később megszokott lesz nálunk is.

 

Szerintem nyugodtam vágjál bele. Meg kell találni azt a borászt akiben megbízol. Ezzel is, meg a palackozás technikájával is lehet, hogy belefutsz valami gebaszba, de valahol el kell kezdeni. Én csak azért nem csinálom, mert még nincs pincém...

Előzmény: tothkalman (60955)
tothkalman Creative Commons License 2016.12.28 0 0 60955

...én igazából olyan 200 palackra gondoltam.

 

de ha ennyire bonyolult, akkor valoszinűleg inkabb palackozva veszem meg.

Előzmény: Hepci (60951)
loading Creative Commons License 2016.12.28 0 0 60954

Szerintem idén is Csernyik Turán, most a 2015-ös. Inkább a 2011-eshez hasonlít, mint a 2012-eshez. A borfaluban kissé megemelték az árát az előző évjáratokhoz képest.

Előzmény: Hepci (60952)
Ggeri89 Creative Commons License 2016.12.28 0 0 60953

A rajnaija szerintem jobb, mint a kékfrankos.

Előzmény: Hepci (60952)
Hepci Creative Commons License 2016.12.28 0 0 60952

Kerekes Mátrai Kékfrankos 2014

Egyre több mátrai bort vásárolok, nem véletlenül - de nem mind arany, ami Mátra...

Vonzóan letisztult tipográfia a címkén, silleres szín és beltartalom. Az utóbbi nem lenne baj, de a gyümölcsök között a savanyúak dominálnak, másnapra pedig megjelenik némi kesernye is. Étel mellé elmegy, de 2000 forintért nem jó vétel. 4-

Hepci Creative Commons License 2016.12.28 0 0 60951

Kedves Kálmán, valószínűleg az a legegyszerűbb, ha vesz egy palacktartó állványt és 25-30 palack bort jobb pincé(k)től, majd ezeket iszogatják a barátaival...

Előzmény: tothkalman (60950)
tothkalman Creative Commons License 2016.12.27 0 0 60950

Tisztelt Hozzáértők,

 

esetleg tudna nekem segiteni borászkodás témakörében? talátam ugyan más borászti fórumot, de ott sajnos hetek-hónapok óta nincsen mozgás

 

a tervem a következő: adott a pincém ami nem nagy 6-8 nm, de föld alatt van, szépen kialakitanám borospincének, polcokkal, meg mindennel ami a hangulathoz kell, majd pedig felölteném borokkal. itt kezdődik a problémám. A szőlőim száma közel 0, és igazából nem is nagyon szeretnék sem szüretelni, sem pedig ilyesmikkel bibelődni, arra gondoltam megveszem 10-20 literes kannákban a kész bort valami jobb pincéből, és majd magam palackoznám, és azt tárolnám a pincében. raknék rá saját cimkét esetleg, aztán időnként iszogatnánk lenn, stb. mit kell tennem nekem ahhoz, hogy ha 20 liter bor veszek és kipalackozom akkor a bor ne romoljon meg?

 

biztos tök evidens a kérdés, de én nagyon nem vagyok hozzáértő, és igazából semmiylen ilyen témájú ismeretem nincsen! :( de talán majd segit nekem ebben valaki!

 

előre is köszönöm! :)

szenyor Lopez Creative Commons License 2016.12.26 0 0 60949

Szentestekor valóban bontásra került a Néró rozé. A színe gyönyörű, az illata finom gyümölcsös és nagyon intenzív, kellemes. Nos az íze viszont nekem nem tűnt ki más tisztességes rozék közül. Ha vennem kellett volna, ennyit sajnáltam volna érte.

Előzmény: szenyor Lopez (60930)
BZoltan Creative Commons License 2016.12.23 0 0 60948

Nagyon erős gyakorlattal nyitott az idei karácsonyi borszezon :)

 

Zala rulez, medveger rulez, olaszrizling rulez. 

BobArctor Creative Commons License 2016.12.22 0 0 60947

Csak a borászat neve maradt le: Meridiana

Előzmény: BobArctor (60946)
BobArctor Creative Commons License 2016.12.22 0 0 60946

Nexus Merlot 2012, Málta (szűretlen, 13,5%)

 

Miután a máltai random merítés elég gyenge borokat eredményezett, rákérdeztem egy borászatban, hogy van-e tuti befutó vörös elérhető áron. Így találtam rá a Nexus Merlot-ra, ami nálam az elérhető áron azért némileg túlmutatott (18), de nem akartam anélkül távozni, hogy egy jónak mondott máltaival kísérletet tegyek. Nem vagyok nagy merlot fan, eddig leginkább csak hazaiakat kóstoltam és egy kezemen meg tudom számolni azokat, amik tetszettek (amire most konkrétan emlékszem, az a Kislaki Jánoshegyi Merlot pár évvel ezelőttről), de pl a villányi nagymerlók egyáltalán nem jönnek be. Ez a Nexus a könnyen fogyasztható, de viszonylag komplex vonalat képviseli a jó értelemben vett mediterrán jellegzetességekkel, vagyis határozottan érett alapanyag, de nem édes és végképp nem lekváros tálalásban. Az illat szálazásában nem vagyok jó, úgyhogy jobb híján intenzíven gyümölcsösnek nevezném érezhető, de nem túlzó hordóval. Ízben ugyanez, leginkább szilvára emlékeztető jegyek, puha tannin, ízléses hordóhasználat, hosszú lecsengés. Élmény fogyasztani, az általam eddig megismert merlot-k után meg pláne. Erős 6 pontra tenném.

yacek75 Creative Commons License 2016.12.22 0 0 60945

"Ha nem szeded le 17-18 cukorfoknál akkor hamar lemegy benne a sav"

ezt én még nem figyeltem meg.

sőt ,amikor 21.5-ös mustfokkal szüreteltem, akkor is olyan szép sava volt, hogy azóta is bánom, hogy nem rosét csináltam belőle. (hogy mennyi volt a sav, azt nem tudom, mert nem mértem, de kostolásra harmonikus volt.)

szóval szerintem a Nero nem az a fajta, amelyik könnyen "eldobja" érés közben a savat

 

Előzmény: joskabacsi (60933)
juhosttt Creative Commons License 2016.12.22 0 0 60944

Tegnap mind2 helyről megérkezett a bor! Egyiket a DPD küldte, a másikat valami 24H futár. De nekem a magyar posta is időben hoz/visz mindent. Egyedül akkor volt velük gondom, mikor törékeny árut küldtem (ráírva h tojás és h "törékeny" és törékeny felárat fizettem) akkor 20ból 4 tojás nem tört össze. Ezt 2x játszották el, utána soha többet nem tüntettem fel a törékenységet a csomagon, akkor pedig egyben érkezett a csomag. Hogy ez véletlen v szándékos nem tudom.  Tavaly 22-én rendeltem és 24-re itt volt :D A futár cégek kezdik komolyan venni a dolgot.

Előzmény: Hepci (60942)
loading Creative Commons License 2016.12.22 0 0 60943

Hétfő este rendeltem ajándékokat itthoni webáruházból. Tegnap leszállították. Nem lehetetlen ez.

Előzmény: Hepci (60942)
Hepci Creative Commons License 2016.12.21 0 0 60942

Milyen optimista vagy... ki viszi ki, a kereskedőcég ügyvezetője?

A posta az időgarantált csomagokkal is napokat késik, meg is kérdeztem, hogy ilyenkor mi van (kártérítés? lecumiznak? egyéb?), de a közeli postán erre se tudtak válaszolni. :D

Előzmény: juhosttt (60940)
BZoltan Creative Commons License 2016.12.21 0 0 60941

A Kreinbacher Juhfark szerintem megéri az árát de a Rozéjuk az nem. Ennek az az oka, hogy a gyenge borért a kevés is sok :)

Előzmény: juhosttt (60939)
juhosttt Creative Commons License 2016.12.20 0 0 60940

A biztonság kedvéért 2 helyről vettem 2 különbözőt, holnapra már mind2 itt lesz :) Úgy látom a cégek egyre komolyabban veszik a rövid szállítási időt :) A magyar postát pedig egyre érik a támadások, bár nekem eddig csak a törékeny árut törték össze.

Előzmény: BZoltan (60929)
juhosttt Creative Commons License 2016.12.20 0 0 60939

Én voltam így a juhfarkkukkal :) Elég nagy port is kavart, hogy annyi pénzért az korrekt vétel.

Előzmény: BZoltan (60929)
juhosttt Creative Commons License 2016.12.20 0 0 60938

Jaa én nem a néróra gondoltam, hanem általánosságban a rozékra ;)

Előzmény: joskabacsi (60933)
szenyor Lopez Creative Commons License 2016.12.20 -1 1 60937

Szerintem kevés készült belőle, azért ennyi. De igazából nem érdekel, semmi közöm hozzájuk. És nem is írtam, hogy kötelező lenne megvenni :) Viszont ha egy nem szokványos rozét akar valaki, akkor ez az. A kérdés pedig ez volt, minden más csak mellébeszélés.

Előzmény: joskabacsi (60936)
joskabacsi Creative Commons License 2016.12.20 0 0 60936

Na jó, de ekkora? Szekszárdon van az ültetvény nem Felcsúton ...

Persze makoghatok én itt, majd a piac eldönti, hogy ér-e ennyit.

 

 

Előzmény: Hepci (60934)
szenyor Lopez Creative Commons License 2016.12.20 0 0 60935

Gondold :)

Előzmény: joskabacsi (60931)
Hepci Creative Commons License 2016.12.19 0 1 60934

"nem tudom mi kerülhet ezen a rozén ennyibe"

 

A haszonkulcs.

Előzmény: joskabacsi (60933)
joskabacsi Creative Commons License 2016.12.19 0 0 60933

A fajtát kb. ismerem.

Hamar cukrosodik, jól színez, egy techonógiai rozéhoz ált. aug. közepén szedik.

Ha nem szeded le 17-18 cukorfoknál akkor hamar lemegy benne a sav és jön egy furcsa acetonos íz.

Vörösbort nem is igen készítenek belőle ennek okán. Eredendően tudomásom szerint csemegeszőlőnek  indult a pályafutása, de nagy a magja. Nagy előnye, hogy alig kell permetezni, majdnem rezisztens ...

Önmagában nehéz belőle jó rozét csinálni, mert hiányzik a savgerinc. Ha nem házasítod - ált. május környékére kiüresedik.

 

Ha teheted - menj be a Király utcai Kadarka bárba az Árpihoz és kóstold meg a '16-os Planina rozét!

(50% néró, 25 pinot 25 kékfrankos) 

 

Szóval semmi bajom a Misi bácsival, de nem tudom mi kerülhet ezen a rozén ennyibe ...

 

 

Előzmény: juhosttt (60932)
juhosttt Creative Commons License 2016.12.19 0 0 60932

Nagy kutatások közepette láttam én drágább rozékat is. :) Végül is attól h rozé még lehet hogy nem a hamar szüretelt nagyobb tőketerhelésű területekről készült bor, hanem a minőséget megcélzó bort készítettek. 

Előzmény: joskabacsi (60931)
joskabacsi Creative Commons License 2016.12.19 0 0 60931

2900-ért kóstolatlanul rablásnak gondolom.

Bocsánat, de mégiscsak egy rozéról beszélünk ...

 

 

Előzmény: szenyor Lopez (60930)
szenyor Lopez Creative Commons License 2016.12.19 0 0 60930

http://www.feketeborpince.hu/borok/rose-es-sillerborok

 

Állítólag a néró nagyon állat lett. Van itthon egy üveggel, de majd Karácsonykor bontom ki.

Előzmény: juhosttt (60928)
BZoltan Creative Commons License 2016.12.19 0 0 60929

A 15-ös Kreinbacher rozétól én nem feküdtem hanyat.

A karácsonyi érkezés azért már kezd necces lenni :)

Előzmény: juhosttt (60928)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!