Keresés

Részletes keresés

Hepci Creative Commons License 2017.02.08 0 0 61048

A drágaságot köznapi értelemben igyekszem használni... nyilván nem pénzes borbuzinak drága a 3-4000 forintos bor, hanem az átlag magyar pénztárcájú, némi ismerettel azért rendelkező fogyasztónak. Gondolom, ilyenből viszonylag több van, mint pénzes borbuziból és DiVino előtt bandázó trendi huszonévesből, és kevesebb, mint teszkóalsópolc-szemlélő, még gyengébben eleresztett vásárlóból.

Konkrétan én például az egyessel kezdődő árcédulájú fehérek és kettessel kezdődő árcédulájú vörösek közül választok legszívesebben...

A konkrét borról (S. Vándor Olasz 2013) egyébként mit gondolsz, ha ittad már? A savai fáradtak-almásak, és egyáltalán, 3000 pénzért és ennyi idősen sokkal jobbat várnék bárhonnan, nem csak Somlóról.

Előzmény: BZoltan (61046)
Hepci Creative Commons License 2017.02.08 0 0 61047

1 igazi villányi "nagy" már akkor X5-ből nézett kifelé, amikor az átlag magyar azt se tudta, mi az a SUV. :D

Egyszer végigfotóztam egyébként az ottani nagyobb borvárak falán látható támogatásösszeg-táblékat, tanulságos lett volna kiposztolni a blogomon.

[Az a geci is kapott egy valag pénzt, aki vagy 10 éve lóg nekem némi pénzzel.]

Előzmény: barkócza (61045)
BZoltan Creative Commons License 2017.02.08 0 0 61046

Tokaj tolásával tudtommal egyikünknek sincsen porblémája. A probléma az, hogy _CSAK_ Tokajt toljuk. De annyira, hogy minden más borvidéknek és minden más bornak ami nem aszú és nem szárazfurmint egy külön kör magyarázkodással kell már indulnia. Pont ahogy az Éva is leírta... akik tudják is, hogy hol van Magyarország azoknak is mondani kell, hogy elnéztést, de ez nem édes és nem drájfurmint. Pedig a külföldi fogyasztók túlnyomó többsége ha magyar borral találkozik akor az jellemzően nem aszú és nem drájfurmint még mindig. Egyszerűen azért, mert az angol legénybúcsúsok, szigetlakók, balcsinbulizók, romkocsmázók nem Erdőbényére mennek és nem hatputtonyost rendelnek és nem a hatezer forintos drájfurmint szavszerkezetét szálazzák.

Kevés dologban értek egyett Kardos Gáborral, de abban nagyon keményen igaza van, hogy a Balaton évente 5 millió vendégéjszakát hoz ameddig Tokaj-hegyalja a legjobb esetben is 10 ezer környékén. A zéró tolerancia világában pedig az ottalvós embert lehet és kell is itatni :)

Amúgy régi és teljesen fals dolog úgy beállítani ezt a kérdést mint egy Somló versus Tokaj. Marhára nem erről van szó. Somló egy Balatoni grand cru a maga 400 hektárjával, Tokaj Hegyalja pedig ugye alapból 6000. Ez ugye egy jó 15-ös szorzó, vagyis ha tudsz 30 konzisztensen jó színvonalat hozó és elérhető árú hegyaljai termelőt mondani akkor nekem bőven elég kettő somlóit mondanom, hogy pariban legyünk. 

Dénes, Géró, Györgykovács, Somlói Vándor, Tóth, Zsirai és a két nagy szerintem már teljesen vállalhatóak, szóval + Kreinbacher, Tornai. Ha nagyképűen magunkat is beleszámolom akkor ez 9 termelő. De tudod mit, dobjuk ki több mint a felét... mert nyilván szerinted drágák meg szar a sav és egyébként is biztos seggfej a gazda... szóval legyen négy. Akkor ugye tudsz mondani 60 hegyaljait akik pariban vannak. De aztán savproblémás vagy 4 ezer feletti ne legyen ám :)

Na, szóval ezt az 1:15 arányt szokták néha elfelejteni. Ha Tokajjal egy kaliberű régiót kell mondanom akkor inkább az egész Balatoni régiót mondanám. Ebben pedig benne van a Dél-Balaton a Légli Ottóval, Konyárival, Balatonfüred-Csopak, a Jásdival meg a Homolával, Szentgyörgyhegy a 2HA-val... és sorolhatnám akár napestig.


Hogy mi a drága az pedig közhelyesen szubjektív és viszonylagos. Szerintem a Somló élvonala még mindig olcsóbb mint a tokaji középmezőny.

Előzmény: Hepci (61041)
barkócza Creative Commons License 2017.02.08 0 0 61045

Nem értelek. Rendes borász EU támogatásra pályázik, amiből először hummert vesz, hordót meg bogyózót csak utána, ha maradt még pénz.

 

(Kicsit off: egy jelentős cseh város múzeuma alkalmaz geológust és botanikust is. Azért, hogy járhassanak terepre, vettek nekik egy terepjárót a régi Skoda Octavia helyett. Igen ám, de az igazgatónak eszébe jutott, hogy milyen előkelő dolog terepjáróval járni a 20km-re levő szomszéd városba megbeszélésekre. Így a geológusnak és a botanikusnak maradt a lerobbant Octavia...)

Előzmény: BZoltan (61043)
barkócza Creative Commons License 2017.02.08 0 0 61044

Sajnos, nagyon nagy külföldön a magyar borral kapcsolatos homály. A vájtfülűek részben képben vannak, de akadt olyan cseh pl. akinek külön kellett magyarázni, hogy a "Tokaji" az nem bor, hanem borvidék. Nem is értettem először...

Előzmény: BZoltan (61039)
BZoltan Creative Commons License 2017.02.08 0 0 61043

Az autókhoz nem értek :) nekünk skodánk, suzukink meg egy harminc éves Hilux :)

Én is azt látom, hogy azok a közpénzek amik bármilyen borral kapcsolatos kommunikációra vagy fejlesztésekre mennek azok "all in" Tokaj alapon mennek. Édes és a dry furmint vonalon.

Előzmény: lazaridi (61040)
Hepci Creative Commons License 2017.02.07 0 0 61042

jav.: '13-as olaszt

Előzmény: Hepci (61041)
Hepci Creative Commons License 2017.02.07 0 0 61041

Egyiktek se csipázza Tokaj tolását. :D

Sajnos azért az a helyzet, hogy Somlón kevés az olyan termelő, aki stabilan produkál egy értékelhető színvonalat és nem szaladt el az árakkal.

Szerintem már te is drága vagy [khmmm...], de minap pl. vettem az egyik általad favorizált pincétől, a Somlói Vándortól egy '15-ös olaszt. A savai egyáltalán nem voltak tetszetősek (max. 4 pont), és hát ez is 3000 pénz.

Annyiért már elég jó tokaji furmintok vannak, balatoni és mátrai olaszokról nem is beszélve... és hát itt vannak ezek az átkozott labancok is... ha nem lennék ekkora hazaffy, már rég főleg tőlük vennék rieslingeket meg grünerveltlinereket...

Előzmény: BZoltan (61039)
lazaridi Creative Commons License 2017.02.07 0 0 61040

Hát én nem értem. Ha azt állítaná, hogy a Tokaji kampányok ellehetetlenítik a többi magyar borvidék ÉDES borait, azt érteném. Nade a szárazakat? Miért?

 

A másik amit nem értek, ki vesz 2017-ben Voswagent? Lehet, hogy a magyarok jobban, mint a németek?

Előzmény: BZoltan (61039)
BZoltan Creative Commons License 2017.02.07 0 0 61039

Biztos olvassátok a gumilón ezt a sorozatot. 

Mi a véleményetek az Éva meglátásairól?

 http://www.gaultmillau.hu/muvelt-alkoholista/ellehetetlenitjuk-a-nem-tokaji-nem-edes-boraink-ismertte-valasat-cartwright-eva-borarum-dot-hu

Én örömmel vettem le, hogy szinte tökéletesen megegyezik a véleményünk. Okés, nekem földim és kereskedőm is, szóval érthető, hogy egy követ fújunk.

ronin s8 Creative Commons License 2017.02.06 0 0 61038

Ugyan nem tartozom a topik értelmesebbik feléhez, de a Trapiche-t ittam, egész elfogadható Pinot. Jól hozza a jellemző bőrösséget, de dúsabb, harapósabb, mint egy francia. Szerencsére nincs benne a dél-amerikai "vasúti talpfa" íz, csak némi túlérettség - ha ez az.

A Szeleshát finom, vékony, légies, de nekem kicsit jellegtelen ízű, feltűnően világos bor. Nem kellemetlen.

Weninger nagyon nem jött be, a többit nem kóstoltam.

Vylyannak nagyon jó volt a 2009-es Pinot-ja, most a 11-es van a polcokon, ez már korántsem az. Sokkal gyümölcsösebb, de elvesztette az eleganciáját, és a bőrösségét. Ha tudsz még valahonnan 2009-est szerezni, élmény...

Az eddig kóstolt legjobb Pinot a Csobánci Bormanufaktura 11-es Köveshegyi-dűlőről származó bora volt. Abban csak nyomokban (és tényleg egy jó pinós pohárban) volt érezhető a bőrösség, viszont kifinomult, igazán elegáns volt, kár, hogy már nincs. A másik Pinot-juk gyümölcsösebb, vastagabb, nem ért 10-12 e ft-ot.

Előzmény: Tybald_ (61029)
Hepci Creative Commons License 2017.02.06 0 0 61037

:DD

[remélhetőleg a topik értelmesebb felében találtatsz majd a végső elszámolásnál]

Előzmény: dezso (61036)
dezso Creative Commons License 2017.02.06 0 0 61036

Egy valtoztatasi javaslat: ha kinyitod, konnyebb lesz meginni oket.

Előzmény: Tybald_ (61029)
BZoltan Creative Commons License 2017.02.06 0 0 61035

Én a Csobánci Bormanufaktúra, Pinot Noir 2011 sem hagynám ki meg a Dobogó Izabella utca pinóját sem.

Előzmény: Hepci (61034)
Hepci Creative Commons License 2017.02.06 0 1 61034

Klasszikusan szeretnél haladni, mondjuk a vékonyabbtól a vastagabb felé? Mert akkor nem jó.

A Losonczi finom, de nagyon vékony/silleres.

Juhászt én nem tennék be, látatlanban előítéletem van (az ilyen olcsó, egri, úgynevezett pinókkal szemben).

Weningertől kb. botrányos (háziboros hangulatú málnalé) volt, amit legutóbb kóstoltunk, de az évjáratban nem vagyok biztos.

A K. Nimród jó eséllyel vastagabb cucc, intenzív hordójegyekkel.

Ha nem is volt cél összeválogatni a legjobb magyar pinókat, miért nincs a sorban valami etyeki?

 

Előzmény: Tybald_ (61029)
loading Creative Commons License 2017.02.06 0 0 61033

A Trapiche-t és Kovács N.-t inkább végére tenném. Édesebb vonalat visznek.

Előzmény: Tybald_ (61029)
lazaridi Creative Commons License 2017.02.05 0 0 61032

A KOvács Nimród Noir-ból 2011-est ittam nemrég.

 

Mostanában vmi. Seifrid Old Coach PN (2014-est) ittam Hofer-ből (Új Zéland). Egyszerű, de jó volt.

 

Viszont a Bru de Gramona PN Reserva 2013 (spanyol, Penedes) az árárért igazán lehetne jobb is.

 

A Losoncit én i selőrébb hoznám, ha vakon kellene dönteni. 

Előzmény: Tybald_ (61029)
BZoltan Creative Commons License 2017.02.05 0 0 61031

Belegondolni is rossz, hogy hova korlátozódnak a lehetőségeink ha egy mén csillámpónit sikerül csak megközelítenünk. Bár a a termőhelyi tipicitás megismerésért az ember tudjon áldozatokat hozni.

A sor szerintem jó, de nagy a stílusbeli szórás. Én gyorsan végigfutnék 2-3 centtel a soron és a visszakóstolásra bíznám a szálazást.

Előzmény: Tybald_ (61029)
joskabacsi Creative Commons License 2017.02.05 0 0 61030

Szia

(gondolom megoszlanak a vélemények, hogy az értelmesebbik részhez tartozom-e, minden estre leírom)

 

A Losonci-t előrébb tenném, gyümölcsös, de karcsúbb (nem negatívumként írom)

A Weninger'13-at most kóstoltam, csalódás volt, kellemetlen illattal (ugyanezt éreztem a Merlot-CS-nál, bár összességében a pinot azért annál sokkal jobb) másnapra javult, volt egy kis gyümölcs is, de nem állt össze egy nap után sem.

 

 

 

Az argentin-t még nem bontottam ki (lehet, hogy ugyanonnan vásárolunk - Degusta?) de hátrébb sorolnám, kóstolatlanul is újvilágiasabbnak tippelem. 

A Kovács Nimródról írj majd feltétlenül, jókat mondanak a borairól - de nekem a kékfrankosa durván vaníliás volt ...

A Szeleshát korábbi évjáratait szerettem, különösen a 07-est, a 2015 pedig szerintem kifejezetten jó volt a pinotnak, ki fogom próbálni én is!

 

Szóval kíváncsian várom a bontás utáni tapasztalatokat, egészségetekre!

Előzmény: Tybald_ (61029)
Tybald_ Creative Commons License 2017.02.05 0 2 61029

Elárulom a titkot, ami apáról fiúra száll: ha tudni szeretnéd milyen a csillámpala íze teliholdtól ötödnapra pirkadatkor kelet felől közelítsd meg egy vemhes csillámpónit, és egy gyors mozdulattal oltsd szomjadat tejével;-)

 

Egyébként aki írogat ide már egy ideje, annak egyértelmű, hogy a sopronkörnyéki csillámpalás talaj jellegzetességeire gondoltam...

 

 

Kérdezném a topic értelmesebb felét: Ez a sor - balról jobbra- így rendben van, vagy valamit változtatnátok rajta?

 

Előzmény: Törölt nick (61022)
lazaridi Creative Commons License 2017.02.05 0 0 61028

Mostanában két jó Szepsy szárazat ittam.

Először egy 2007-es Király Hársat bomba formában, legyen 7 pont

aztán egy 2006-os birtok furmintot, az meg legyen 6 pont

 

Mindkettőben sok mineralitás, gyümölcsök, élvezetesek voltak, na.

 

Amúgy miért nem ír senki, hogy miket ivott/kóstolt?

Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2017.01.31 0 0 61027

Megtisztelő! :-)

Előzmény: joskabacsi (61026)
joskabacsi Creative Commons License 2017.01.30 0 0 61026

Bingó :)

 

Előzmény: dezso (61025)
dezso Creative Commons License 2017.01.30 0 1 61025

Vagy te nem Sacira, hanem HSz kartacsra gondoltal?

Előzmény: joskabacsi (61023)
dezso Creative Commons License 2017.01.30 0 0 61024

Miert, a tobbiek tan nem kedvesek?

Előzmény: joskabacsi (61023)
joskabacsi Creative Commons License 2017.01.30 0 0 61023

középen egy kedves ismerőssel:

http://pecsiborozo.hu/hirkereso/furmintos-poharbol-furmintot

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2017.01.29 -2 1 61022

háttérben pici csillámpalás felütéssel

 

Eddig ez a legjobb, amit borral kapcsolatban eddig olvastam... Ettél már talán csillámpalát? Vagy szagolni kell? :) Nagyon kemény vagy :)

 

Előzmény: Tybald_ (61017)
joskabacsi Creative Commons License 2017.01.29 0 0 61021

Illyés tanár úr kadarkája nekem is tetszeni szokott, annyira már nem újak (vagy nem ezen a néven)

A '15-öst nem kóstoltam még, de köszönöm a tippet, megkóstolom!

Ami még '15 ből nagyon bejött az Németh Janóé, talán még van a BT-nál belőle, igaz az is 3000 körüli.

 

 

Előzmény: Hepci (61018)
kifli Creative Commons License 2017.01.29 0 0 61020

"tannin-hordó-bor még nincs egyben"

 

nem is lesz soha

Előzmény: Tybald_ (61017)
ronin s8 Creative Commons License 2017.01.29 0 0 61019

Akkor ezek szerint elég az az egy fajta szörp... ;-)

Előzmény: Tybald_ (61017)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!