Keresés

Részletes keresés

andernalin Creative Commons License 2012.11.07 0 0 12894

Sziasztok!

 

Nekem egy nem túl gyakori munkajogi problémám van. A férjem egy cégnél már 4 éve területi képviselő munkakörben dolgozik. 3 évig 100.000,- Ft bruttó bejelentett bérért, egy éve ezt már bruttó 114.000,- Ft-ra változtatták.

A munkaszerződés egyik kitétele, hogy a munkaviszony megszűnése esetén a Munkavállaló 2 éven belül nem helyezkedik el a Munkáltatóval azonos vagy hasonló tevékenységi kört végző cégnél. Ám ez alól a Munkáltató felmentheti. Amennyiben ezt a kötelezettségét a Munkavállaló megszegi, úgy 2 éves átlagbérét a Munkáltatónak megfizeti. Ez a Munkavállaló általi rendes felmondás illetve a Munkáltatói rendkívüli felmondás esetében érvényes.

 

A helyzet az, hogy a férjem talált egy jóval jobban fizető állást, de ugyanebben a tevékenységi körben dolgozna. Szerintetek, ha nem sikerül megállapodásra jutnia a jelenlegi főnökével, akkor a fenti kitétel megállja a helyét?

Valami úgy rémlik, hogy ez csak akkor állja meg a helyét, ha az alatt a két év alatt, míg a Munkavállaló nem helyezkedik el, a jelenlegi Munkáltatója részére bért fizet.

 

Valami pontos, friss infója van valakinek erről?

 

Köszönettel:

 

Andernalin

runner 125 Creative Commons License 2012.10.26 0 0 12893

Sziasztok!

 

Édesanyám Ausztriában dolgozott, mint vállalkozó. Megszüntette a (egyéni)vállakozását, s itthon a munkaügyi központban mondták neki, hogy E301-es nyomtatványt kérje ki. Kikérte, de nem a 3. pontban (Versicherungszeiten) szerepelnek a munkaviszony hónapjai, hanem a 4.-ben (Beschaftigungszeiten). 

 

Itthon a munkaügyi központban azt mondták neki, mivel nem a 3. pontban szerepelnek a munakviszony hónapjai, ezért itthon nem kap munkanélkülit. 

Ez tényleg így van? Semmire nem jogosult? Kint fizetve volt ugyanúgy a TB.

A papíron szerepel, hogy 15 napon belül lehet fellebbezni. Megéri?

 

Ha, esetleg nem jó a topik, kérlek segítsetek elirányítani. 

Köszönöm!

 

 

adryka88 Creative Commons License 2012.10.26 0 0 12892
köszönöm szépen válaszod,közben munkajogásztól is megkaptam a hasonló felvilágosítást!állásidőt kell fizetnie.Az elháríthatatlan külső ok jelen esetben az lenne ha mondjuk leég a gyár vagy egy tornádó széthordja a falalakat és gépeket,amiről természetesen szó sincs.Sajnos nagyon sok minden nem stimmel még de mindig minden meg van magyarázva.Ilyen világot élünk csak ezt már nem akartam annyiban hagyni,mert a megélhetésünkkel szórakoznak!köszönöm a segítséget mégegyszer!
Előzmény: Csokis (12891)
Csokis Creative Commons License 2012.10.26 0 0 12891

Mi az hogy elháríthatatlan, külső ok, a földrengésen, árvízen, leégett gyáron kívül? Csak mert a 2012. évi I. törvény (Ez az új Mt.) szerint:

 

67. Díjazás munkavégzés hiányában
146. § (1) A munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz
eleget (állásidő) - az elháríthatatlan külső okot kivéve - alapbér illeti meg.
 

 

Ezen kívül nekem még két dolog nem stimmel, de reméljük, a profik megválaszolják. Egyrészt igazad van, 20 nap szabiból 18-ról nem rendelkezhet a munkáltató, csak maximum 15-ről. Másrészt nem darabolgathatja a szabidat kénye-kedve szerint. Ld. a lenti idézeteket a régi Mt-ből (1992. évi XXII. törvény):

 

A szabadság kiadása

134. § (1) A szabadság kiadásának időpontját - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató határozza meg.

(2) Az alapszabadság egynegyedét - a munkaviszony első három hónapját kivéve - a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni.

(4) A szabadságot kettőnél több részletben csak a munkavállaló kérésére lehet kiadni. Kivételesen fontos gazdasági érdek, illetve a munkáltató működési körét közvetlenül és súlyosan érintő ok miatt a munkáltató kettőnél több részletben is kiadhatja a szabadságot, azonban - a felek eltérő megállapodása hiányában - ebben az esetben is megilleti a munkavállalót naptári évenként legalább egyszer legalább tizennégy összefüggő naptári nap távollétet biztosító szabadság.

 

Előzmény: adryka88 (12890)
adryka88 Creative Commons License 2012.10.26 0 0 12890

mivel 12 órát dolgozunk és a szabit 8-ba számolják ezért ha elmegyek egy napra, 1,5 szabit vesz el.januárba leálltunk egy hétre ebből beosztásom szerint 3 napot kellettt volna dolgoznom ami 4,5 szabit jelent. Én egyesével elmentem 5 napra mikor szükségem volt rá, az 7,5 napnak számít, augusztusban is leálltunk így megint nem mentem 3 napot=4,5 szabi.Már 16,5 nap szabinál tartunk. Bennt van még 3 napom az összesen 19,5. Az a 3 nap pont az a két nap amikor 2 ünnep között dolgoznom kéne és meg is mondták, h akkor leállás lesz és tartsunk meg annyit. Egy héttel hamarabb fog leállni és azon a héten nekem még 4 napot kéne dolgoznom tehát még 6 nap szabira lenne szükségem és ezt akarja fizetésnélkülibe megoldani.Tehát ha összeadjuk csak a leállásokat az 18 nap.

Előzmény: Csokis (12889)
Csokis Creative Commons License 2012.10.26 0 0 12889

Azért egy pontosabb számoláshoz jó lenne a tények pontos közlése. Mit jelent az, hogy elvett 9 napot? Hogy jön ki, hogy elvett 9-et, kivettél 1-2-t, maradt 3, az összesen 20?

Előzmény: adryka88 (12887)
Ironed Creative Commons License 2012.10.26 0 0 12888

Próbáljuk leegyszerűsíteni és egyre adok választ: ha már nincs annyi szabid, mint amennyi kellene és leáll a gyár, akkor fizetésnélkülire a beleegyezésed nélkül automatikusan nem küldhet el. Állásidőt kellene fizetnie vagy behivni, takarítani, pl.

Előzmény: adryka88 (12887)
adryka88 Creative Commons License 2012.10.26 0 0 12887

Sziasztok!

 

Arra lennék kíváncsi, hogy ha összesen 20 nap szabim van és a munkáltatóm a gyár leállásával ebből 18at el akar venni, de nics ennyim, mert már elvett 9-et év közben, én is vettem ki 1-2 napot és így maradt 3. Most közölte,h év végén megint leáll 2 hétre és kéne 9 nap. Akinek nincs ennyi ( a gyár felének) fizetésnélkülire akarja küldeni. Ezt megteheti?Folyamatos műszakban dolgozom 12 órában így ha elmegyek egy napra, azt 1,5 napnak számolják.Létezik akkor, hogy összesen egy nap van amit akkor veszek ki amikor akarom?Hány százalékával rendelkezik a szabimnak?Nem kellene állás időt fizetnie ha leáll a gyár?

ObudaFan_ Creative Commons License 2012.10.20 0 0 12886

Ezt biztosan megmondani a munkaszerződésed és a tanulmányi szerződésed elolvasása nélkül senki sem fogja tudni.

Előzmény: krit (12884)
ObudaFan_ Creative Commons License 2012.10.20 0 0 12885

Nem jogos, a munkaügyi bírósághoz lehet fordulni.

Előzmény: beengedsze (12883)
krit Creative Commons License 2012.10.19 0 0 12884

AZ ALÁBBI KÉRDÉSBEN KÉREM SEGITSÉGÜKET.

 

CÉGEMMEL TANULMÁNYI SZERZŐDÉST KÖTÖTTEM, MELYBEN RÖGZITÉSRE KERÜLT, HOGY EZ ÉV DECEMBER 31-IG BEFEJEZEM AZ ISKOLÁT, MIVEL A FŐISKOLÁTÓL HALASZTÁST KÉREK. KÉRDÉSEM, HOGY ELBOCSÁTHATNAK-E, JELENLEGI MUNKAKÖRÖM, MELYET JÚLIUS 01-TŐL TÖLTÖK BE, ELVÁRT VÉGZETTSÉGKÉNT SZAKKÖZÉPISKOLÁT JELÖLT MEG A MUNKSZERZŐDÉSBEN.

 

ELŐRE IS KÖSZÖNÖM.

beengedsze Creative Commons License 2012.10.19 0 0 12883

Sziasztok!

Két műszakban dolgozom és mivel buszhoz van igazítva a műszakváltás így nincs idő ledolgozni a 25 perc szünetet.Tehát kereken 8 órát azaz 480 percet dolgozok illetve ebből lejön a 25 perc szünet,valós munkával így 455 percet töltök.A norma idő mégis 480 perc ami az egyébként is szűkre szabott idő miatt teljesíthetetlen.Soha senkinek nincs meg így a 100%-os teljesítménye.Mondanom sem kell a minimálbér sem kereshető meg így.Jogos ez így!Van-e erre vonatkozóan bármilyen törvény,jogszabály?Aki tud segítsen!Előre is köszönöm magam és még sok munkatársam nevében.

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.17 0 0 12882

mit értesz azon, hogy "átvágtak"?

Előzmény: L.Barbara22 (12881)
L.Barbara22 Creative Commons License 2012.10.17 0 0 12881

Érdeklődni szeretnék, hogy hova tudok fordulni munkavállalóként a munkáltatómmal kapcsolatos problémáimmal?

Nemrég kezdtem új helyen dolgozni, és sajnos csúnyán átvágtak, de nincs tapasztalatom, hogy mit lehet tenni ilyen helyzetben. 

Létezik valamilyen megoldás?

Előre is köszönöm a válaszokat és a segítséget!

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.02 0 0 12880

nem igazán értelek. válaszoltam neked, amire tudtam, amikor itt voltam.

mi a problémád?

Előzmény: Szakira (12879)
Szakira Creative Commons License 2012.10.02 0 0 12879

Kedves Babette!

 

Lehet, hogy mosolyt fakasztóak a kérdéseim, számomra (és másoknak is) viszont nagyon komolyak.

 

Mivel kételkedtem az 1. kérdésemre kapott válasz helyességében, tegnap délután érdeklődtem több jogász szakembernél problémámat illetően. Ők kapásból ugyanazt mondták, mint Fülig.Di.St.James.

 

Sőt, a 4. kérdésemre is határozott és egyértelmű választ adtak. De ezt nem árulom el…:)

Előzmény: Törölt nick (12877)
Szakira Creative Commons License 2012.10.02 0 0 12878

Köszönöm. ez egy korrekt válasz naprakész törvényi hivatkozásokkal alátámasztva.

Előzmény: Törölt nick (12876)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.02 0 0 12877

nem állítottam az ellenkezőjét

:)

Előzmény: Törölt nick (12876)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.02 0 0 12876

77. § (1) A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszony

aa) a munkáltató felmondása,

 b) a munkáltató jogutód nélküli megszűnése, vagy

c) a 63. § (1) bekezdés d) pontjaalapján szűnik meg.

 

Így volt a megelőző Mtv-ben is. Felmondási idő az tényleg nincs.

Előzmény: Törölt nick (12874)
Szakira Creative Commons License 2012.10.01 0 0 12875

Ezek szerint az 1. esetben sem jár végkielégítés és munkanélküli segélyre való jogosultság?

Előzmény: Törölt nick (12874)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.01 0 0 12874

1. nem. munkaviszony megszűnése "kategória", valamilyen külső okból (pl munkavállaló halála, munkáltató jogutód nélküli megszűnése, stb.)

 

a felmondás munkaviszony megszüntetése "kategória", ami a felek akaratából történik

 

Előzmény: Szakira (12873)
Szakira Creative Commons License 2012.10.01 0 0 12873

Köszönöm a 2. 3. kérdésre adott válaszokat.

 

Az 1. kérdésemben vázolt egyszerű esetben ("simán" megszűnik a vállakozás) az én alkalmazotti munkaviszonyom megszűnése felmondás a munkáltató részéről kategóriának minősül?

 

Aki tud, kérem segítsen a 4. kérdésemben taglaltakra, mert ez szerintem akár okirathamisítás tényének is megfelel. Ugyanis hivatalos papírokat ír alá nevezett személy (feleség) "h", mint helyettes megjelöléssel.

Előzmény: Törölt nick (12872)
Törölt nick Creative Commons License 2012.10.01 0 0 12872

1. munkaviszony megszűnése

2. nem. (ld.jogutódlás)

3. nem

4. ezt nem tudom

Előzmény: Szakira (12871)
Szakira Creative Commons License 2012.10.01 0 0 12871

Tisztelt hozzáértők!

 

Egyéni vállalkozónál vagyok alkalmazott.

 

1.

Ha az egyéni vállalkozás megszűnik, az én munkaviszony megszűnésem minek minősül? Tudomásom szerint felmondás a munkáltatóm részéről.

 

2.

Ha az egyéni vállalkozás egyéni céggé alakul és én nem írom alá az új munkaszerződést, minősülhet-e ez az esemény felmondás a munkáltató részéről kategóriának?

 

3.

Ha az egyénivállalkozó elhunyt és özvegy-örökösi jogon tovább viszik a vállalkozást, de én nem vagyok hajalandó a másik egyéni vállalkozóval együtt dolgozni, az új munkaszerződés alá nem írásával minősülhet-e az esemény felmondás a munkáltató részéről kategóriának?

 

4.

Helyettesítheti-e jogszerűen egyéni vállalkozó munkáltatómat annak felesége, aki nem rendelkezik az egyéni vállakozás tevékenységéhez szükséges semmilyen végzettséggel, nem alkalmazott a vállalkozónál? Elegendő lenne egy egyszerű meghatalmás (bár nincs tudomásom arról, hogy lenne) a feleségnek - mint magánszemélynek - hogy a vállalkozás ügyeit vigye? Meglepődnék, ha törvényesen ezt meg lehet tenni ilyen formában...

 

 

Elm Creative Commons License 2012.09.19 0 0 12870

Ehhez valaki hozzaertobb kellene, de igy egy kis guglizas utan azt hiszem, igen.

 

"A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény

 

...

 

2. § (1) Az Alaptörvényben foglalt ingyenes és kötelezõ alapfokú, ingyenes és mindenki számára hozzáférhetõ középfokú
nevelés-oktatáshoz való jog biztosítása az érettségi megszerzéséig, valamint az elsõ szakképesítésre történõ
felkészítés a magyar állam közszolgálati feladata."

Előzmény: atp (12869)
atp Creative Commons License 2012.09.18 0 0 12869

Nem tudom mi számít köznevelési intézménynek!

 

Ha magán fenntartású, de közép és felsőfokú szakképzést folytat (OKJ képzéseket) amit az állam finanszíroz, mert a diákoknak ingyenes.

 

Akkor csak köznevelési, nem?

 

Előzmény: Elm (12865)
csocsanszkaja Creative Commons License 2012.09.18 0 0 12868

 

Így gondoltam én is, köszönöm!!!

twiaj Creative Commons License 2012.09.18 0 0 12867

Nem, nem kell táppénzre mennie, csak tájékoztatási kötelezettsége van.

Előzmény: csocsanszkaja (12866)
csocsanszkaja Creative Commons License 2012.09.18 0 0 12866

Üdv mindenkinek!

 

kérdésem lenne:

 

Jól értelmezem a várandósok felmondással szembeni védelemnél azt, h be kell jelenteni a munkáltatónál, h várandós a kismama? Ha nem teszi, akkor felmondhatnak neki.

van egy rokonom aki várandós.

nem túl biztos a helye sem.

ha most bejelenti, akkor a felmondással szemben védett lesz (és ehhez nem kell táppénzre mennie, mint mondjuk veszélyeztetett terhes) alég ha írásban közli a munkáltatóval, h áldott állapotban van.

a kérdés tehát h elég-e a bejelentés és nem kell táppénzre mennie?!?!

 

előre is köszönöm!

Elm Creative Commons License 2012.09.18 0 0 12865

Az a szakkepzo iskola biztosan koznevelesi intezmeny?

Előzmény: atp (12864)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!