Keresés

Részletes keresés

ronin s8 Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61194

Hehe, nekem van pár pinós poharam, ami látszólag olyan, mint egy sima kis Riedel pinós, csak éppen buták, semmit nem tudnak megmutatni a borból. 

Bár ez nem rocket science, de van mögötte pár évtized fejlesztés. 😜

Előzmény: dezso (61193)
dezso Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61193

Na, az a pohar egy rettenet.  (Kritikam erre a konkret tipusra vonatkozik).  A borfesztivalok ajandek poharait egy ido utan nem is kertem, mert pont nem voltak jok semmire.  Ellenben pl. az etyeki bulikon hasznalhato poharak voltak.  Valamint egyszer a Varosligetben lehetett Riedelt venni (azt a kisebb gasztros fajtat, amirol volt itt szo korabban), illetve vettem meg ajkait is egyszer, amikor eppen gyartottak rendes poharat.

Előzmény: Jocó0423 (61189)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61192

Ez nem pénzköltési dolog... szerintem egy könnyű, zártabb szájú, általános vörösboros pohár mindenre jó.

Előzmény: Jocó0423 (61191)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61191

Az Advantage 664 ml-es burgundis kehely (Ritzenhoff) berillium kristály  485 Ft-ért.

Sajnos nincs most jobb képem róla de ránézésre sem egy nehézsúlyú :)

 

Na de befejeztem, további jó pénzköltést.

Előzmény: BZoltan (61190)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61190

Azt írtam, hogy szerintem nem lehet jó poharat kapni. Ha szerinted lehet, akkor vélhetőleg szerencsés vagy és mások az igényeid.

 

Nyilván nem az áron múlik, de az én saját személyes tapasztalatom az, hogy az igazán jó poharak ennél drágábbak. A hatezer forintos poharak hozzáadott értékét én sem tartom elegendőnek. Én úgy 1200 forintért vettem Riedel Degustazione poharakat. Ez lényegében az a kalibert amit szerte a világon a nagyobb forgalmú élvonalbeli éttermekben és borbárokban használnak. Géppel mosogatható, de még könnyű, kecses pohár. Számomra ennél feljebb menni nem érdemes.

Az a pohár amit te mutatsz nem tudom, hogy milyen. Az én tapasztalatom az, hogy az egyszerűbb poharak nehezebbek és emiatt kényelmetlenek valamint a nagyobb hőkapacitásuk miatt jobban/gyorsabban melegítik a bort.

 

Amúgy egy borospohártól a kényelmes fogáson, könnyűségen túl azt várom el, hogy kellően megfogja az illatokat és eléggé öblös legyen a szükséges levegőztetéshez.

Előzmény: Jocó0423 (61189)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61189

Nézd én ebben a szakmában dolgozom, így elég érdekes hallani a bírálatot. Miért is nem lehet jó poharat kapni 300 forintért?

Gyertek el hozzám a boltunkba, szívesen megmutatom például az a borkóstoló kelyhet amit sztenderdnek tartanak boros rendezvényeken és 198 Ft a nettó ára.

Előzmény: BZoltan (61186)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61188

Te mondtad...

Előzmény: Jocó0423 (61187)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61187

Szerintem te nem érted már ne haragudj!

 

Tudod nekem ezekről a 6000 Ft-os poharakról az iPhone-k, a bugatik, a rolexek és az összes elmés pénzlenyúlás jut az eszembe.

Nincs is ezzel baj ha tudod, hogy mire megy ki a játék és megengedheted magadnak.

DE senki ne mesélje be nekem, hogy azért szar az a bor mert mondjuk hordópohárból iszom :)

Persze ez is ferdítés volt, ma már én se iszom meg műanyagból a nedűt és ha lehet akkor hozzáillő kelyhet választok de betartok egy határt.

 

Nem tudom te hol élsz és mit tudsz magadnak megengedni de azt kéne megérteni, hogy az átlag borkedvelő embereknek adjunk jó színvonalat elérhető áron.

Valóban lekéne beszélni Józsibácsit arról, hogy hordópohárból igyon de ne egyből 6 ezres poharat nyomassunk neki :)

Én vallom, kedvező áron is lehet minőséget nyújtani és ne a márkát fizessük meg.

 

Egyébként egyéb aljasságra is képes vagyok: szerintem 1000 forint környékén is lehet nagyon finom borokat kapni, csak keresgélni kell a termelőknél.

Tudom, műveletlen, okoskodó, vinkóívó vagyok, ez van :)

 

Előzmény: ronin s8 (61185)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61186

Az olcsóságot én kizárólag a műbársony hacukával kapcsolatban említettem. A külsőségek blazírt olcsósága pedig a sznobizmus egyik alapköve. A sznobizmus lényege pont az, hogy pusztán a felszines külsőségekben akar valaki nemes lenni.

 

Számomra amúgy a borrendek abszolut nem érdekesek. Nem foglalkozom velük érdemileg és ők sem foglalkoznak velem :) Ez így van rendjén.

A poharakkal kapcsolatban csak annyit, hogy szerintem 200-300 forintért jó kelyhet nem lehet venni.

Előzmény: Jocó0423 (61177)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61185

Nem tudom... pohár sokfelé kapható, pl. az Ikeában is, ha az olcsóság a cél...

Szerintem simán nem érted, miről beszélek.

Előzmény: Jocó0423 (61184)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61184

Nos nem igazán érdekel az olyan vélemény amiről ezerrel látszik, hogy vagy igen sznob, vagy fizetett :)

Ez a kehely 600 ml-es és jelenleg 288 Ft nettó nálunk. Ugyebár ilyenekből isznak a suttyó kocsmatöltelékek :)

Az a helyzet tudod, hogy az igazi vendéglátós nem hülye! Ha nem kell 6 ezer forintot kiadni jó pohárért akkor nem fog.

Azért majd elmesélem a Villányi meg Egri borászbarátaimnak a véleményed :D szegény töltelékek.

Előzmény: ronin s8 (61178)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61183

Itt pedig egymás mellett a két nagy Sommelier. A Grand Cru Burgundy és a Bordeaux:

 

 

 

 

ronin s8 Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61182

A képen a nagy Burgundy Grand Cru Sommelier és a sima burgundis látható:

 

 

ronin s8 Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61181

És van egy veszélye is a jó pohárnak: sajnos megmutatja a hibákat is. Gyakran előfordul, hogy egy jónak tűnő bor Sommelier-ben kóstolva ellaposodik, sőt előbújnak kellemetlen borhibák, mellékízek. Akkor két megoldás van: vagy egy kisebb pohárból kell inni, vagy legközelebb kerülni kell azt a bort. 

Viszont minél feljebb megyünk minőségben, annál többet, érdekesebbet mutat meg a nagy pohár.

 

Érdekesség:

 

 

A nagy Bordeaux Sommelier nagyon bután tud viselkedni egy burgundi borral. Orrbacsapja az embert az alkohol, és elvékonyítja a bort. Totál alkalmatlan rá! 

Fordítva, a nagy Burgundy Sommelier-be töltve egy bordói (CS, CF, vagy M) szintén megbutul...

 

Ez egy ilyen sport... ;-)

Előzmény: ronin s8 (61180)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.03 0 0 61180

A bor valamilyen szinten ezotérikus is. :-))

 

 

Ez a téma azért nem ennyire az. Mondom, egyszerűen ellenőrizhető minden, csak rá kell szánni időt, pénzt, elmét. Ennek hiányában tényleg csak ezotéria marad. 

 

Nincs szükség túl sokféle pohárra, bár a végén sajnos elég sok pénzbe kerül az a pár is. Kell bordóis, burgundis, és egy jobb fajta fehérboros. Ezzel a hárommal minden bort és pezsgőt lehet kóstolni.

Az első kettőhöz nem kell magyarázat, és felesleges elmerülni abban a kérdésben, hogy "melyik burgundisat vegyem?", mert egy szint fölött mindegyik Riedel elég jó (itt az "elég jó" a mérték.). Azt meg ki-ki eldöntheti, hogy egy Baroló-t vagy egy Shiraz-t melyikből igya, bár mindkettőre létezik külön pohár is. Szintén érdekes kérdés lesz majd közös kóstoláskor a Kékfrankos esete, de még egy Brunello di Montachino is megosztja majd a véleményeket... Ti., hogy melyik pohárból jobb?

Nehezebb probléma egy jó fehérboros megválasztása (hacsak nem akarjuk végigvenni a Riedel kínálatát, de nem), mert magyarországon nincs se jó Chardonnay, se jó Rizling, Olaszrinzling meg végképp, ami szégyen. Sauvignon blanc van, ráadásul az elég harsány ízekkel bír, ami külön figyelmet érdemel. Én egy olyat javaslok fehérborosnak.

Pezsgőket ma már midenhol burgundisból kóstolnak, de a rozékban fellelhető eper csak a nagyobb Sommelier-ben fog elsőre érződni (utána már persze mindenki érezni fogja bármelyikben, de az nem ér!).

 

Szóval, lehet, hogy a cikk fizetett, de tökmidegy, mert végre rávilágít egy lényeges kérdésre, amit a kedves urak szeretnek elbagatellizálni - holott gyanúm szerint egyszerűen csak a tapasztalatlanságukat próbálják leplezni...

 

Előzmény: Hepci (61179)
Hepci Creative Commons License 2017.04.02 0 0 61179

Hát... ez a cikk nem csak tűnik fizetett hirdetésnek... bár nyilván megfontolás tárgya lehet, hogy mi minősül fizetésnek...

Elébb ittam dörgicsei olaszrizlinget egy ilyen kis guggonülő (szár nélküli) pohárból. Pont olyan volt (iható és semmi több), mintha elővettem volna a S & Z boros szett valamelyik darabját.

Én erősen óvakodnék az ezotéria minden műfajától, még akkor is, ha netán egy nagyhatalmas maszterofvájn igyekszik telebeszélni a fejemet mindenféle, manivezérelt baromságokkal...

Tehát kábé addig rendben van a történet, amíg valaki azt állítja, hogy a pohár kihozhat/felerősíthet borok tulajdonságaiban nüansznyi eltéréseket. Ha valaki ennél többet állít, az nálam az ezotéria fogalomkörébe tartozik - ilyenkor átadom a terepet a hívésre alkalmasabb lelkialkatúaknak... vegyenek csak minden bortípushoz 1-6 db 6000 forintos poharat. Szerintem egyébként - a 20-30, elterjedt fajtát reprezentáló pohár után - érdemes venni kövidinkásat is, az elképesztő szellemi potenciállal rendelkező Riedel remélhetőleg hamarosan kihozza azt is.

Előzmény: ronin s8 (61176)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.02 0 0 61178

Bocs, de kemény leszek: a helyi suttyó kocsmatöltelékek szánkóversenyén szerzett 26 év csúszkálás nem ér fel egyetlen perc rally tapasztalattal sem, nem beszélve a Forma1-ről...

Előzmény: Jocó0423 (61177)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.04.02 0 0 61177

Azt hiszem soha nem fogok egyetérteni Zoltánnal a borrendekkel kapcsolatban de végül is ezért szép az élet mert lehet ezer féle vélemény.

Ha a cél azonos (a magyar borok, borászatok borkedvelők színvonalának emelése) akkor számomra nem érdekes, hogy milyen úton (ha becsületes) érik el.

Azt azért megjegyezném, hogy van némi képzavar az olcsóság és a sznobság együtt emlegetésénél :)

 

A másik témánál teljesen egyetértek (én is dobtam az origót), kicsit értek a poharakhoz mivel saját üveg porcelán nagykereskedésünk van.

Valóban fontos a jó boros kehely de azért az már tényleg non plus ultra, hogy több ezer forintot ad ki valaki egy pohárért.

Nálunk is van jó pár fajta kehely de a legmagasabb ár is kb 600 Ft és 130-tól lehet venni. Igaz mi főleg vendéglátósokat látunk el de jó pár borászat is vásárol. 26 év tapasztalata mondatja velem, hogy az ilyen fizetett hirdetések csak ártanak. Egy jó borkóstoló kehely kb 2-300 Ft (lusta vagyok megnézni :))

A netten rákereshettek a Butellára, nem a levegőbe beszélek.

 

 

 

Előzmény: BZoltan (61175)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.02 0 0 61176

Ez valóban túlzásnak tűnik, de csak a skála két megjelölt pontja van kicsit távol egymástól...

Vannak homályos pontjai a cikknek, azonban a lényeg átjön belőle. Ennek az elfogadásához sajnos kellene némi személyes tapasztalat, aminek hiányában a téma csak afféle úri huncutságnak tűnik, maga a cikk pedig fizetett reklámnak. 😉

Én kifejezetten hasznosnak találtam, Riedel végkövetkeztetését ("pohár van, most már csak bor kellene hozzá") pedig figyelemre méltónak.

Előzmény: Hepci (61174)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.02 0 0 61175

A forrásaim szerint mésfél/kétszeresét lehet megkeresni manapság a lojális sajtónál mint bárhol máshol. Én éveken át olvastam az origót, mert szerintem a legjobb és legtárgyilagosabb online újság volt. Iz indekszről nyergeltem át egykoron, azért mert ráuntam az igénytelen bulvár stílusra. Sosem értettem az indeksznél, hogy az egykori főszerkesztője maximálisan elkötelezett támogatója a magyar gasztrókultúrának, sőt a művalkesszel a magyar borkultúra mellett is kiállt. Aztán mint főszerkesztő éveken át építette a a magyar sajtó vargaborát és négyszázforintos parizerét.

Szóval én évek óta szellemi hontalan vagyok az online magyar sajtó világában... ezért is olvasom inkább a százéves Borászati Lapokat :)

Előzmény: Hepci (61174)
Hepci Creative Commons License 2017.04.02 0 0 61174

Kíváncsi lennék, mi a tarifája 1 ilyen cikkeménynek, amiben az újságírónak tűnő lény (a hírportálnak tűnő valamin) leírja az alábbi mondatot:

 

"Ugyanaz a bor két pohárban: az egyik szinte ihatatlan, a másik finom!"

Előzmény: ronin s8 (61172)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.02 0 0 61173

Nálam is nagyjából ez a helyzet.

Előzmény: Hepci (61171)
ronin s8 Creative Commons License 2017.04.02 0 0 61172
Hepci Creative Commons License 2017.04.02 0 0 61171

Fogalmam sincs - szandált nem iszom, BT-be nem járok.

Előzmény: BZoltan (61170)
BZoltan Creative Commons License 2017.04.01 0 0 61170

Ők még léteznek? Mármint azt tudom van pár boruk vicces áron a BT-nél. De azon kívül.

Előzmény: Hepci (61169)
Hepci Creative Commons License 2017.04.01 0 0 61169

Akkor végre törhetnétek kopját Sandahl lovaggal, mint egyszer korábban vizionáltam. :D

Vagy diót...

Előzmény: BZoltan (61168)
BZoltan Creative Commons License 2017.03.31 0 0 61168

> ha beoltozol lovagnak, legyszives, posztolj egy kepet magadrol!

Nemrég láttam egy fotót, hogy a Tóth Pétert, az új hegybírónkat bevették a helyi karnis klubba. Majd kölcsönkérem a hacukáját egy fotóra. Azt nem tudom, hogy jár-e hozzá valami frankó pallos vagy fokos :)

Előzmény: dezso (61166)
BZoltan Creative Commons License 2017.03.31 0 0 61167

Már meg ne sértődj, de masszívan kikérem magamnak, hogy én "vén trottyosnak" mondtam volna bárkit. Olvass vissza, kimondottan ügyeltem arra, hogy tisztelettudóan fogalmazzak. Jovális nagypapát, kedves öregurakat, nyugdíjas bácsit írtam. Ha ezek nálad "vén trottyot" jelentenek akkor az szomorú. Én soha nem vennék ilyen lenéző kifejezést a számra. Éveken át dolgoztak nélunk 70+ éves öregurak és a mai napig is csodálattal nézem a 80 feletti szőlősgazdákat a hegyen.

Szóval, azért kérlek, hogy ne tulajdoníts nekem ilyen tiszteletlenséget, mert kevés dolog áll tőlem távolabb mint az, hogy bárkit vén trottynak tartsak.

Az, hogy milyen sok borrend van és milyen sok tagja van a borrendeknek nem jelent sokat. Ezzel együtt a borrendek külsőségeit én mosolyognivalónak tartom és úgy gondolom, hogy ahol a kűlsőségek ennyire hangsúlyosak ott az  tartalmi hiányosságokat kompenzálja.

Azt nem értem, hogy nekem miért lenne savanyú a szőlő. Én is tagja vagyok termelői egyesületnek. Csak mi nem fényképészkedünk a bucsu nagyszínpadán műbársony függönybe öltözve. Ha a szőlőről és a borról van megbeszélnivalónk akkor munkásgatyában vagy átlagos utcai  ruhában is meg tudjuk tenni.

Előzmény: Jocó0423 (61165)
dezso Creative Commons License 2017.03.31 0 0 61166

Hat ott fent a Somlon valoszinuleg nem olyan savanyu a szolo.  De azert, Zoli, ha beoltozol lovagnak, legyszives, posztolj egy kepet magadrol!

 

Egyebkent 8000 nagykovete az egesz EU-nak osszesen sincs :)

 

Komolyabban szolva, attol meg lehet tenni egy borvidekert es a borkulturaert sokat, hogy az ember nem rendtag meg lovag meg kisnagykovet meg egyeb.  Polo-farmerben (vagy maximum zakoban) is remekul lehet bort ertekelni, peldaul.  Igazabol azt nem ertem, hogy minek az avittas (es sokszor olcso) kulsosegek - nem veletlen, hogy Zoli trottyos oregurakat vizional a borrend szo hallatan.

Előzmény: Jocó0423 (61165)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.03.31 0 0 61165

Ebben igazad van, semmire sem garancia, viszont ha egy borászat évek óta hoz egy szintet az azért jelent valamit.

 

Azért az csak jelent valamit, hogy az országban 46 rend van + határon túli is 9! 2500 taggal (szerinted vén trottyosok) és 8000 támogató nagykövettel. Hozzátenném, hogy a nemzetközi borrendek szövetségének is tagjai vagyunk. Azok is ilyen olcsójánosok ám :)

 

Ezek az emberek pont azért dolgoznak, hogy ne ihatatlan ócska fahordókban túlkénezett lőrét sózzanak az emberekre, hanem újra neve és minősége legyen a magyar boroknak.

 

Bátran megmerlek hívni, ha felénk jársz bármikor szívesen látlak egy kis kóstolgatásra és nem sértődök meg a kritikától sem mert tanulni kell mindenből, mindenkitől!

 

De rosszul érzek egy kis savanyú szőlő effektust? :(

 

Előzmény: BZoltan (61164)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!