Keresés

Részletes keresés

Indapasszoddal2 Creative Commons License 2020.04.09 0 1 109543

Egyetértek.

 

Azt a számot pláne nem adom meg, amivel a netbankot és a Paypalt is használom. Jól elcseszték ezzel a HE-t.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (109533)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109542

Vagyis nem lehet különbséget tapasztalni elektromos szempontból közöttük ?
Mérés és/vagy működés alapján azonosak?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (109540)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109541

"Ha csak egyetlen kötést bonthatnál meg, hogy életveszélyessé váljon, melyik lenne az? :)"

 

Ha van olyan pont, ahol (akár készakarva) életveszélyessé tehető egy rendszer, akkor gondolkoggyunk el azon, hogy létezik-e védekezés az ilyen hiba ellen.

Előzmény: BJaca (109539)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109540

A PEN vezeték szín-jelölése:

- ha maga a vezeték kék színű, akkor mindkét végét meg kell jelölni zöld-sárgával

- ha maga a vezeték zöld-sárga színű, akkor mindkét végét meg kell jelölni kékkel

- ha fekete, akkor a végein kék ÉS zöldsárga jelöléssel

Ha egy villanyórából jön ki külön föld és nulla vezeték, akkor azt feltételezném, hogy a PEN szétválasztás megtörtént a plombált területen.

De ha a villanyórából nem jön ki zöld-sárga, attól még nem biztos, hogy a kék az PEN vezető.

 

Kétségek esetén regisztrált szerelő jön, benéz és pl megszünteti az órán belüli szétválasztást (kihozza az órán kívülre a PEN-t).

 

Szerintem nem kell előre pánikolni, hogy a regisztrált szerelő csak hetek múlva fog ráérni, vagy hatalmas összegbe fog kerülni: az a szakember, aki képes az regisztrált szerelő fejével gondolkodni (PONTOSAN mi is ott a feladat, mennyi ideig fog ez nekem tartani, mikor lesz nekem annyi időm) az képes olyan szituációt kialakítani, hogy a regisztrált szerelő 24 órán belül megoldja a dolgot, optimális esetben mindössze 10-20 ezeré'. Legalábbis amikor én hívok regisztrált szerelőt, azt a helyszínre érkezve semmi meglepetés nem éri, hajszál pontosan az a feladat amit előre elmondtam neki és nem is tart tovább, mint amit a telefonban ígértem neki.

Aki viszont a telefonban ravaszul félretájékoztatja (=átveri)  a szerelőt (főleg a feladat nagyságát illetően), az számítson durva felárra, vagy arra, hogy a szerelő valamilyen ürüggyel lelép és talán soha többé nem fogod látni.

Előzmény: Törölt nick (109538)
BJaca Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109539

Villanyszerelő szakember erre csak azt mondhatja, hogy nem jó, nem szabályos. És még azt sem mondhatja ki, hogy hibátlanul működne. Nem teheti, ezt ne is várjuk el tőle, még akkor sem, ha ő is tisztában van vele, hogy tökéletesen ellátja minden funkcióját. 

Ha csak egyetlen kötést bonthatnál meg, hogy életveszélyessé váljon, melyik lenne az? :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (109536)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109538

Ha nem nézheted meg a kötéseket egy zárt dobozban.

Miként tudod eldönteni, hogy PEN vagy N jön-e ki belőle éppen?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (109536)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109537

"Olcsóbb egy földelőszondát megvenni és leszúrni, mint 2 eres vezeték helyett 3 eres vezetéket használni?"

 

Már írtam: nagy távolságban lévő ház számára mindenképpen illik saját földelő szondát létesíteni, a túlfeszültség védelem és a villámvédelem miatt. Tehát tulajdonképpen felesleges pénzkidobás az a plusz ér, ha hozzá tudunk férni a PEN-hez.

Előzmény: Házas Ember (109517)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109536

"Azon gondolkodok, hogy van két 6-os furatokkal ellátott rézdarabom. Mindkettő úgy 15 centi hosszú. A kettő össze van kötve frankón 10-es réz vezetékkel. Kb 6cm hosszúval."

 

Én ezt úgy szokom magyarázni, hogy

ARRÓL A FÉM TÖMBRŐL lehet PEN-t tovább vezetni,

1: amely fémtömbbel közvetlenül érintkezik az odajövő PEN vezető és

2: ez a fém tömb nem tekinthető nullának, tehát ez vagy földelési- vagy kimondottan PEN kötőelem, 

És akkor nincs helye vitának, okoskodásbak. Ez a fém tömb lehet pl egy fővezetéki sorkapocs központi fém tömbje vagy egy réz  földsín, stb. 

(valószínűleg egyetlen hosszú horghanyzott csavar is teljesen szabványos földsín-helyettesítő lehet).

Tehát ezen a rajzon a nulla pontról nem a PEN, hanem csak a nulla van tovább vezetve (ahogy már más is megjegyezte).

Előzmény: BJaca (109512)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109535

"Szerinten nem tiltja semmi, hogy egy magányos nullát PEN-nek tekintsek"

 

:))))))))

Előzmény: Törölt nick (109501)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109534

"Onnan indultunk kb, hogy
- a PEN sín nem hozzáférhető, mert a plombázott dobozban van mérő előtt"

 

Ha a PEN pont nem hozzáférhető, akkor onnan nem tudsz PEN-t tovább vinni.

De regisztrált szerelővel a PEN-t ki lehet hozatni a villanyórán kívülre, ettől kezdve egyrészt te csinálod a PEN szétválasztást, másrészt onnan tovább is tudod vezetni.

Előzmény: Törölt nick (109500)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109533

Ha az összes nickemmel együtt örökre el akarnak tüntetni a fórumokból, akkor nem kell mást tenni, mint a fórumba belépés feltételéül bizalmas személyes adat megadását követelni tőlem. A magán telefonszám is bizalmas személyes adat!

Előzmény: Indapasszoddal2 (109531)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109532

"Mintha arról lett volna szó, hogy a 100 méterre lévő sufniba el kell vinni a 3 fázist."

 

Nem. Én eredetileg 1 fázisról beszéltem,

hogy ha van annyi eszünk, hogy különálló nulla+föld helyett egy PEN-t viszünk a távoli épületbe, azzal olykor jósok pénzt lehet spórolni.

Aztán később valaki tréfából még a PEN-t is meg akarta spórolni, erre előjött a három fázis és a téma elterelődött ebbe az irányba.

Előzmény: BJaca (109492)
Indapasszoddal2 Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109531

"Fontos információ, régi felhasználóknak, akik eddig ezt az oldalt nem látták!

A hatályba lépett adatvédelmi rendelet (pl. kiskorúak adatainak fokozott védelme), a régi felhasználói fiókoknál is szükségessé tette némely, korábban regisztrációkor nem megadott adat pótlását (pl. születési dátum).
Az alábbi adatokat minden korábban regisztrált felhasználónknak is meg kell adnia a folytatáshoz.

Ezen felül a felhasználói fiókok hitelesítésének folyamatát is bevezettük 2020. januártól, mely minden fiókot érint, de technikai okokból a bevezetése folyamatos, így fokozatosan egyre több fiókot fog érinteni a kötelező fiókhitelesítés.
Fiókhitelesítésről bővebben: itt olvashatsz, adatvédelmi szabályzat pedig itt található.

Az alábbi folyamat kizárólag a hiányzó adatokat kéri be, így tehát ha korábban megadtad a születési dátumodat, akkor azt nem kéri be, illetve ha korábban már a fiókhoz rögzítésre került telefonszám (korábbi Ellenőrzött felhasználói fiók), akkor azon adatot nem szükséges megadni.

A folyamat során a megadott telefonszámra általunk küldött 4 jegyű kódot kell visszagépelni (hasonlóan például Google fiókhitelesítéskor, facebook kétfaktoros bejelentkezéskor, apróhirdetési/aukciós oldalak fiókhitelesítésekor, stb), a folyamat nagyjából 1 perc."

 

Ezt lehet olvasni, tovább nem enged. Kellene nekik a számom. Vicc.

még1MbR Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109530

Nem tudok ilyesmiről, az előbb is simán beléptem.

 

Előzmény: Indapasszoddal2 (109529)
Indapasszoddal2 Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109529

Mostantól tényleg csak telefonszámmal lehet fórumozni a hobbielektronikán? Miféle ordas marhaság ez?

Ha olyan adathalász oldalaknak nem adom meg, mint a gmail vagy a fész, akkor itt pláne.

Nem hirdetni akarok, csak fórumozni. Bankkártyám adatai nem kellenének?

Pofám leszakad.

zollerka Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109528

Ez egy érdekes és kényes kérdés, de sajnos igen.

Ugyanis ha létrehozol egy céget, egy bt-t komoly 30000-es törzstőkével, a cégbíróságra azt adsz be tevékenységi körnek, amit csak szeretnél. Ha a cégjegyzékben benne van a tevékenységi körödben, számlázhatsz, könyvelésben jó leszel.

Az más kérdés, hogy a ténylegesen csak akkor végezhető szakképesítéshez kötött építőipari tevékenység, ha eleget tesz a cég a kötelező kamarai regisztrációnak, és bemutatja az adott szakmunka végzésére feljogosító szakképesítő iratot. Az lehet akár alkalmazotté is... Ezt már sajnos kevésbé nézik, illetve amíg nincs baj, addig el lehet ügyeskedni...

Szóval az igazi szűrő a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara lekérdezhető nyilvántartása. Aki villanyt szerel, benne kell, hogy legyen. Aki nincs, az nyilván nem képes arra feljogosító bizonyítványt felmutatni, és nevezhetjük simán kontárnak. De ettől még sajnos tevékenykedhet ilyen formában bárki, ameddig valaki jól fel nem jelenti.

Ha valaki építőipari szakit hív, kérdeze le bátran, mi is a helyzet:
https://regisztracio.kivreg.hu/web/index.php?frame=Search

Előzmény: kiggyo (109522)
kiggyo Creative Commons License 2020.04.09 0 1 109527

"A szelleme van alkalmazva"

 

kabaré már ez az egész.

 

Onnan indult hogy spórolni akartok egy távoli sufni tápellátásánál egy szál dróton.

Hirdetitek napokon keresztül a baromságot.

 

A szabvány nem véletlenül szögletes, és igyekszik egyértelmű lenni. Nem mindig sikerül neki persze.

 

Nincs szelleme, és erre nemigen lehet hivatkozni ha valaki feldobja a talpát mert mégse jött be az ötlet, 5 év múlva fellazul ez-az, megmelegszik amaz...

 

Ideje lenne elfogadni hogy nem kókányoljuk az elektromos hálózatot, főleg nem ha ebből élünk!

 

És nem biztatunk sufnimegoldásokra másokat, mert lehet hogy te most fasza haver vagy, mert adtál egy tippet amivel olcsóbban, okosba' megoldhatja a kérdező a problémát, de gondolom a bíróságon nem fogsz ott állni mellette ha baj lesz belőle.

Előzmény: Törölt nick (109525)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109526

Értelemszerűen csak a hatókörönkön belül kell nézelődni.
A trafó már a hatókörünkön kívűl van...

Előzmény: ötfelezős (109524)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109525

A szelleme van alkalmazva... működik az összes hibavédelmi funkció, szerintem.

Előzmény: ötfelezős (109524)
ötfelezős Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109524

Ezt hívják a hibavédelem tárgyalásánál az okosok jogászkodásnak. Ezt a kifejezést elég sokszor hallottam már, többek közt a hibavédelem magyar atyamesterétől, miután ez rendszeresen előfordul. Azt a megfogalmazást egy szakmai tanfolyamon hallottam, hogy meg kell érteni az előírást, mert a szellemét kell alkalmazni, nem a betűjét. Hát, neked ez még nem sikerült. Elvégre, ha egy kicsit tovább nézünk, a házon belüli nullavezetővel fémesen össze van kötve a házon belüli fázisvezető is (a transzformátor tekercsén át), aztán tulajdonságaik mégis jelentősen különböznek.

 

Előzmény: Törölt nick (109523)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109523

Hanem mi?

Mindhárom sínen PEN is van: a PEN N PE sín elektromosan azonos marad valójában.
(sőt az összes már különválasztott  N és PE vezetőn is igazából PEN van elektromos szempontból)

Más kérdés, hogy a külön választott+vezetett N és PE vezeték párok esetén már 
elkülönülten vannak használva a PEN funkciói a klf. védelmek működtetése érdekében.

Előzmény: ötfelezős (109521)
kiggyo Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109522

És lehet szakképesítés nélkül villanyszerelési munkát végezni?

Előzmény: zollerka (109515)
ötfelezős Creative Commons License 2020.04.09 0 1 109521

Az alelosztós felhasználói hálózaton belül nem tilos a PEN továbbvitele.

Nagy igazság!

Csak a nulla sínen nem PEN van.

Előzmény: Törölt nick (109520)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109520

Az Épület1 hálózatában NEM "üzemi nulla" vezető a vastag kék, hanem a PEN kényszerű továbbvezetése csak.
A PEN sín fizikai hozzá nem férhetősége okán (de ugye elektromosan a PEN és PE+N sín/vezeték "az ugyanaz" valójában).
Az alelosztós felhasználói hálózaton belül nem tilos a PEN továbbvitele.

Szerintem.

Előzmény: ötfelezős (109516)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.09 -1 0 109519

Az 50-100-sok méter jó vastag kábel esetén, általában sokkal olcsóbb.

Előzmény: Házas Ember (109517)
Törölt nick Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109518

Ami arra vonatkozik, hogy mikor LEHET PEN vezetőt használni (annak a 6 feltétele).

Amikor valmi okból NEM lehet akkor pedig a következő szakasz érvényes...

Előzmény: ötfelezős (109516)
Házas Ember Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109517

Olcsóbb egy földelőszondát megvenni és leszúrni, mint 2 eres vezeték helyett 3 eres vezetéket használni?

Előzmény: Törölt nick (109500)
ötfelezős Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109516

Szerintem ez is oda van írva:

vagy a szétválasztott üzemi nullavezetőt egy szakaszon PEN-vezetőként felhasználni
tilos

Előzmény: Törölt nick (109508)
zollerka Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109515
Előzmény: kiggyo (109504)
ruzsa janos Creative Commons License 2020.04.09 0 0 109514

Hát baromira nem.

A csavarkötés az gyenge pont. nem azért, mert a te, konkrét csavarod ne lenne jó, vagy akár ne vezethetne jól, tökéletesen stb. Hanem azért, mert a szabvány, ami erre vonatkozik, általánosságban gondolkodik és ezt írja elő.

 

Anyámnál a falban tavaly sikerült elfúrnom a vezetéket. Mikor kibontottam, kiderült, kátrányozott pamutszigetelésű vezetékek voltak a falban, kátránypapírral bélelt fémcsövekben. Eddig vezette az áramot. Azért nem azt kötöttem vissza. 

Előzmény: BJaca (109512)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!