Keresés

Részletes keresés

tooommm0013 Creative Commons License 2011.01.26 0 0 10670

Pedig van értelme a nyulak keresztezésének. Hisz egyfajta speciális fajtakeresztezés a hibrid előállítás is. Akkor annak sincs értelme? De van. Ehhez viszont folyamatosan szükség van a fajták standardnak megfelelő fenttartásásban is. Van aki keresztez és van aki fajtisztán tenyészt. Mindenki döntse el maga melyikhez van kedve. A lényeg, hogy a keresztezés "végtermék" legyen és ne továbbtenyésztésre így vagy úgy eladott nyúl.

 

Az pedig hogy a kosorrú húsnyúl az igaz. De már a hobbitenyésztők kezében egyre inkább elveszti ez a fajta is a húsnyúlként fontos értékmérő tulajdonságait. De ez meg egy másik vita lenne.

Előzmény: Törölt nick (10669)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.26 0 0 10669

Ezzel a keresztezessel kapcsolatban eleg sok kerdes felmerult bennem, de en nagyon kezdo vagyok meg ebben a dologban, ezert gondolom a tapasztalt tenyesztok elmondjak nekem, ha butasagokat gondolok.

1. Az orias kosorru nyul egy husnyulfajta, a pannon feher is husnyulfajta.. minek tenyesztjuk oket, ha sokkal jobb husnyulat kapunk pl ezek keresztezesebol? Miert nem tenyesztjuk akkor ezek utodait?

2. Azok a tenyesztok akik rengeteg munkat, idot, penzt stb aldoznak egy egy faj nemesitesere, annak a fajtanak a megorzesere, egy egy fajtaklubnak, egyesuletnek oszlopos tagjai, aminek szabalyzata is kimondja, hogy torekedni kell a fajta adta tulajdonsagok megorzesre, a fatatisztasag fenntartasara, miert biztatnak masokat a nyulak korcsositasara? Sajat magunkkal keveredunk igy ellentmondasba es sajat magunk ellen beszelunk, ha forszirozzuk a nyulak ilyenfajta keresztezeset (ami nem a fajta nemesitesere vonatkozo probalkozas)

Aztgondolom, hogy azzal mindannyian egyetertunk, hogy a nyultenyesztes es nyultartas ma Magyarorszagon igencsak a beka popsija alatt van osszessegeben (tisztelet a kivetelnek) a tolunk nyugatabbra fekvo orszagokhoz kepest. Ennek talan pont az egyik oka a nyulallomany felhigultsaga es bizonyos szemleletek illetva annak hianya.

Es kinek kellene leginkabb szemleletvaltasra osztonozni a jelen es jovo nyultartoit, ha nem a szakma oregjeinek, akikre felnezunk.

 

Semmikepp nem szeretnek szemelyeskedni, de en Nyuszihoppal egyetertek.. a tacskot sem keresztezzuk a masztiffal, pedig kutya-kutya:)

nddori Creative Commons License 2011.01.26 0 0 10668

Szia!

Ezt egyébként én is olvastam már, hogy kosorrú és álló fülű keresztezéséből könnyebben lesz foghibás egy nyuszi, viszont próbálni nem próbáltam és nem is áll szándékomban. :)

Előzmény: nyuszihopp (10635)
SÁRVÁRI ATTILA Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10667

Szia! Én tudom, hogy jók, de nekem ez vált be és a barátom ö próbált több félét is és erre eskküszik. a pannon nagyon jól szaporodik és a kosorrúnak jó a húshozama.

Előzmény: mis99 (10663)
SÁRVÁRI ATTILA Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10666

 

Szia! Idősebb korban attól jöhet ki, hogy szállításkor megütheti az állát és eltolódik! Én már nem kevés pannon és kosorru keresztezést csináltam és semmi ilyen gond nem volt!

Előzmény: nyuszihopp (10640)
Evy9 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10665

Szia

Hát nekem apukám mondta hogy fekete akác a neve ( ő faipari sulit végzett és az erdészetben is jártas) Illteve jártam több terepgyakorlaton az ország egy két pontján ahol az erdészek is emlegették iylen néven bár nem tartom kizártnak a tájegységenkénti másmilyen elnevezést. Nekünk a telken van egy ilyen fa. Első benyomásra hasonlít egy tipik akácfa. ugyanolan hoszzú levélnyele van arról ágaznak le a kerekded levelek. Törzse inkább haragoszöld a fiatal hajtásokon vannak szemölcsök ( kis rücskök) virágjának a színe passz de mintha fehér rémlene és legfőbb ismertető jele hogy nincsenek tüskéi teljesen csupasz iylen szempontból ( ez a legfőbb megkülönbözető jele) csersavtartalma igen csekély ezért is ajánlom nyúlfog koptatónak mivel a rágcsálók nem bírják a magas csersavtartalmú növényeket.  Megkérdezem mert van egy tanárom aki botanikus terepgyakorlatokat tart itt Bp. az egyetemeken ő biztos tudja amennyiben az elnevezésben tévedtem bocsi ha megtudok valammi használható infót írok majd neked:)

Előzmény: tooommm0013 (10657)
Vasika1984 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10664

Szia!

De RHD, Fére nyomtam :). Nálunk az állat patikában nincs vagy csak nem adnak. Ott mondták hogy csak álllatorvos.

Interneten nem lehet venni? Nálatok menyibe kerül?

Előzmény: Ádám("volt nyulas") (10661)
mis99 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10663

Attila én a panon fehéret csak képröl ismerem,de a világos nagy ezüstöt és az ujzélandi fehér keresztezését husra nyugodtan merem ajánlani,vagy bármellyik közép testüt! 

Előzmény: SÁRVÁRI ATTILA (10638)
mis99 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10662

Szép estét nyuszisok.Zoli még 30 évig ilyen egésségem lesz akkor megleszek elégedve,a bajokrol nembeszélve.Aki annyi éven keresztül nyulazott mint én,az emlékek visszahuzzák,de ez már mind csak emlék marad!

Előzmény: nyuszihopp (10636)
Ádám("volt nyulas") Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10661

Szia!
Szerintem nem csak állatorvossnál lehet enni én nem ott vettem hanem patikába..

nem RHD ellen?

Előzmény: Vasika1984 (10660)
Vasika1984 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10660

Sziasztok!

Én új vagyok itt, ezúttal üdvözlök mindenkit!

Eddig én nem oltottam a nyulaimat myxomatózis ellen. De most tavasszal be szeretném oltani myxomatózis és VHD ellen. Az állatpatokában azt mondták, hogy csak állatorvostól tudok venni. Tudnátok nekem segíteni, hogy ez igaz-e, vagy hol tudnám a legolcsóbban beszerezni?

Válaszotokat előre is köszönöm.

Üdvözlettel: Vasika

samy76 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10659

Köszönöm szépen a segítséget. Valószínűleg először tényleg az lesz, már csak azért is, mert nem biztos, hogy teljesen zárt helységet tudok nekik majd biztosítani. 

 

Van olyan könyv a nyúltartásról, amit ajánlani tudtok?

Előzmény: Nyulasmotoros (10639)
Gomez9 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10658

Szia Óriás tenyészt

 

Nem borsodi Heves megyei vagyok!

Innen a szomszéd falubol vettem  Nagyvisnyórol.

Én helyileg Szilvásváradi vagyok!!

De Ónodon ott leszek és a tenyésztő is akitől hoztam!!

Előzmény: Óriás tenyészt (10647)
tooommm0013 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10657

Akkor jó. De tényleg nem hallottam fekete akácról. Fehérről, selyemről, liláról meg gyalogakácról igen. És ezeknek persze semmi közük egymáshoz. De feketéről?! Tényleg érdekelne hogy az melyik. És ezt ne vedd kötözködésnek, de tájegységenként változhat a magyar neve a fáknak. Esetleg ha alatint leírnád, hogy utánanézhessek.

 

Kinint meg jobb híján elhiszem. Csak furcsállom amit írtál, de nem szakterületem a téma.

Előzmény: Evy9 (10656)
Evy9 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10656

Tudtommal a prevencióban is szerepe van ( orvos ismerősöktől és tanároktól hallotam) illetve a maláriával fenyegetett térségekben az embereket gyömbérrel itatják amiben kinin van ezzel is védekezve a betegség ellen. Fekete akác meg ugyanúgy néz ki mint a többi akácfa faj csak nincs tüskéje ( ez a legfőbb ismertető jele) de  ritka mivel a környezeti tényezőkre nagyon kényes ( minden növényhatározóba benne szokott lenni)

Előzmény: tooommm0013 (10654)
Gomez9 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10655

Kedves nyuszihopp!!

 

Amugy te azt honnan veszed hogy én milyen tenyésztö vagyok és milyen nyulakat tenyésztek!?

Elég szomoru hogy igy itélsz meg engem 1 kérdésböl!!!!!

Kérdeztem valamit csak választ vártam nem baszogatást!!!!!!!"Elhiszem hogy nálad ilyen gond nem volt hiszen hol éri nálad meg egy nyúl az 1 éves kort?"

És én nem teszem a lovat senki alá myxo-s irásommal is csak segiteni szerettem volna!!

Ha nem tetszik amiket irok nem kell rá válaszolni vagy ha igen akkor nem szeretném ha baszogatnál!!!!

 

Nagyon szépen köszönöm!!!

 

 

Előzmény: nyuszihopp (10644)
tooommm0013 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10654

Lehet. De a kinint azt malária esetén lázcsillapítóként használják. Tudtommal a prevencióban nincs szerepe. Másrészt hogy néz ki a fekete akác?

Előzmény: Evy9 (10653)
Evy9 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10653

Szia!

Nekem bevált a fűzfa utánna néztem és biztos vagyok benne ( nyulak azóta is élnek is virulnak) És van pár ismerősöm aki szintén eteti és náluk se volt szúnyogprobléma. Persze ez csak egy tanács ( ötlet ) volt ... 

Előzmény: tooommm0013 (10651)
Evy9 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10652

Én tavaly nem oltottam akkor még nem vettem annyira komolyan a nyulászkodást de azóta fajnyulaim vannak amikkel (takarmányozás,ellátás, nevelés ) komolyan foglalkozok így idén oltok tavasszal ,de mellette ezeket az alternatív dolgokat is folytatni fogom. Sose mehet biztosra az ember és nem örülnék neki ha a rengetek munka, pénz és a számomra kedves nyuszik valami olyan dologban pusztulnának el ami megelőzhető lett volna.

Előzmény: Ádám("volt nyulas") (10650)
tooommm0013 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10651

De ugye te sem vagy mindenben biztos amit írsz?

Előzmény: Evy9 (10649)
Ádám("volt nyulas") Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10650

Értem ,köszi és akkor nem kell beoltatni a nyulakat mixo ellen vagyis akkor elég egyszer és a süldőkse vesznek kárba..

Előzmény: Evy9 (10649)
Evy9 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10649

Bocsi helyesbítek nem fekete nyár hanem fekete akác:) Az az egyetlen tüske nélküli akácfafaj

 

Előzmény: Evy9 (10648)
Evy9 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10648

szia

Én mikor még nem tudatosan csináltam akkor véletlenül kapták meg ( ugyanis felszedtem a fűnyírás utáni száraz füvet a kertből és a fűzfa alól is, abba a szénába belepotyogott a fűzfalevél és megcsócsálták a szénával együtt  nálam azt a szénát kapták folyamatosan) meg néha adtam nekik zöld ágat is. Szerintem nem kell mindennap de egy héten úgy 2-3 szor ajánlom ugyanis a kinin a vizelettel ürül ki folyamatosan, de akkor sem kell kilószámra egy két ágacskát ( nem a megfásodott részt hanem a hosszú hajtásokat amit az ember lenyeseget a fáról hogy ne lógjon le a földre.)  Illetve ha módodban áll javaslom még a fekete nyárfa fás ágait én azt atom nekik fogkoptatónak friss és száraz formában is imádják és így nem a ketrecet rágják nekem szét:) meg persze addig se unatkoznak a nyulak.

Előzmény: Ádám("volt nyulas") (10646)
Óriás tenyészt Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10647

Szia Gomez9!

Véletlen te nem Borsod megyei vagy?? :)

Ha igen akkor kitől vetted a kosorrúkat és hol laksz?? :)

Előzmény: Gomez9 (10641)
Ádám("volt nyulas") Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10646

Szia.

De nem muszály adni minden nap nekik uge elég 1-2héten egyszer vagy akkor nem véd???

Előzmény: Evy9 (10645)
Evy9 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10645

Sziasztok!

Nekem van egy tök jó módszerem szúnyogtávoltartásra. Én fűzfát etetetek a nyulakkal. Egyszerűen imádják a levelét és a vékonyabb ágakat, amellet meg kinint tartalmaz a fűzfa minden része. Ezt a szúnyogok meszzire elkerülik utálják a szagát. Utánna lehet olvasni ha a malária kivédésére jó akkor a nyulaknál is funkcionál. Nekem bejött, tavaly nyáron nem oltottam a nyulakat egyet se csípett meg  a szúnyog . Persze csak tiszta helyről származó fűzfát etetssünk a nyulakkal ( forgalmas utak mellől ne! )

nyuszihopp Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10644

Igen persze, de tudod hány év telt el azóta? Több mint 150! Ennyi idő alatt azért lényegesen elkülönültek egymástól.

Ilyen alapon akkor egy törpét egy óriással is összerakhat bárki, mert ugyanonnan származnak!

És igen igaza van Agathanak, tényleg orvosok is hangoztatják, hogy nem szabad mert hozzájuk sok ilyen kevert házikedvencet visznek foghibával.

Elhiszem hogy nálad ilyen gond nemvolt hiszen hol éri nálad meg egy nyúl az 1 éves kort?

De ezzel nincs is baj tégy belátásod szerint csak ne adjuk a szaporítók alá a lovat azzal, hogy azt modjuk lehet keverni, mert egy házi kedvencnél az a cél, hogy minél tovább örömét lelje benne a gazdi és ne kelljen neki párhavonta orvoshoz hordani!

Előzmény: Gomez9 (10641)
Óriás tenyészt Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10643

Szia!

A vörös kosorrú koca tényleg vörös vagy sárga??

 Ő egy sárga nőstény!

2,5 hónapos korában :) csak azért kérdem mert énis majdnem belementem a vörös kosorrúba hol az magyarországon nem is elfogadott!

 

És tényleg jobban jársz ha tiszta kosorrú bakkal pároztatdod őket mint ha egy keverék bakkal!

Mert nyuszihopnak igaza van!

Én is óriás kosorrúakat tenyésztek és ha kevered őket felálló fülűvel (főleg ha házi nyúllal) rondod is a húshozamát a  kicsiknek!

És várom a válaszod a vörös kosorrúról!!

 

Előzmény: Gomez9 (10641)
AgathaChristie Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10642

Nekem úgy rémlik, hogy állatorvosoktól származik az infó... :o) Meg kéne kérdezni egyet.

Előzmény: nyuszihopp (10640)
Gomez9 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 10641

Sziasztok!

 

Köszi a tanácsokat,én is 15 éve foglalkozok nyulakkal még semmilyen genetikai hibám nem volt,semilyen körülmény között!!

Se végtag hibák se fog semmi!!

Végül is szerintem se lehet foghibás a kosorrú utod mivel EZ ISállófülü példányokbol lett kitenyésztve és akkor a fajtárra nem jellemző betegség pedig nincs.A fajtatiszta állatok keresztezése nem fajtatisztával sokkal szivosabb egyedeket jelent az én meglátásom szerint!!

 

Végül is az 1 kosorrú koca hozatalából 2 lett!:)1 vörös és 1 fekete.

 

Előzmény: SÁRVÁRI ATTILA (10637)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!