Keresés

Részletes keresés

kertészboy Creative Commons License 2006.06.13 0 0 557
És Ők a kukoricaszárat mindig elégették! Az sohasem került a komposztba a kukoricamoly miatt, hogy nehogy átteleljen.
kertészboy Creative Commons License 2006.06.13 0 0 556

Lehet morbidnak tűnik a dolog, de ha van a közelben vagy szomszédnál tyúk, én kérnék vagy 2-3 vödör tyúkólból kikapart "tyúkpöttyöt" feljavítani a komposztot.

 

Öreganyám a tyúkpöttyöt mindig bekomposztálta. Ezt keverte a kerti nyesedék+hullott falevél+tyúkjai által nem szeretett zöld füvek+kerti föld közé a komposztba. A tojáshéjak is itt landoltak, ha meg nem ették a pipik. Ha a házuk előtt elment egy-egy véletlen ott pottyantós lovacska, akkor annak hagyadéka is ment a komposztba.

 

Mindez érlelődött egész nyáron át, ősszel. Kora tavasszal öregapám ezt szórta szét vasvillával szántás előtt.  Mindig szép termésük volt. Műtrágyát csak a gazdaboltban láttak.

kertészboy Creative Commons License 2006.06.13 0 0 555

Amikor átforgatod, tegyél közé rétegezve egy kis kerti földet, hogy a rohadás átmenjen lebomlásba!

 

Meg merem kockáztatni: ha szoktatok grillezni faszénen, akkor ennek a hamuját is közé teheted (sok ásványi sóval dúsítja), és a faszenes zsák alján lévő faszénpor is jótákony hatású lehet, megállíthatja a rothadást, megköthet bűzt.

Előzmény: dracaena (547)
kertészboy Creative Commons License 2006.06.13 0 0 554
Én nem tenném az elégetett újságok hamuját a komposztba. A nyomdafestékek többségének alapja az ólom.
csurtus Creative Commons License 2006.06.13 0 0 553
A kazánomban rendszeresen elégetem a rengeteg kéretlen reklámkiadványt, valamint az összegyűlt újságpapírt, cigisdobozt, használt papírhulladékot. Ennek a hamuja szerintetek mehet a komposztba?
dracaena Creative Commons License 2006.06.13 0 0 552
Értem. Szóval a bezavaró füvet meg a számomra mozdíthatatlan kukoricaszárat leszámítva a komposztom még esélyes.:))) Viccen kívül: köszi, valahogy megpróbálom átpakolni.
Előzmény: humus (549)
dracaena Creative Commons License 2006.06.13 0 0 551
"Mivel az alsó raklap eleve "lábakon" áll, így alulról is jó a szellőzés. " Továbbá magasugró-bajnok kukucok kerestetnek.:)))
Előzmény: humus (550)
humus Creative Commons License 2006.06.13 0 0 550

öregdiák66!

Szép történet! Főleg a fröccsözős rész tetszik:)))

Egy kérdés: Miért nem tesztek bele papírt, gyümölcsöt (Az ételmaradékot még csak-csak megértem.). És a konyhai biohulladék?

 

Itt is egy hasonló munka és időtakarékos, bár nem túl intenzív módszer olvasható: http://www.komposztalj.hu/peldak/hatvani.html 

Előzmény: öregdiák66 (548)
humus Creative Commons License 2006.06.13 0 0 549

Ajjajj! Itt bajok vannak. De sztem annyira nem veszélyes a helyzet. Amit tehetsz: forgatod mindenáron, hogy megpróbáld levegőztetni.  Hasznos lehet lyukakat is szúrni a komposztba esetleg perforált csövet/eket belehelyezni, amelyeken keresztül szellőzni tud.

Amit Én tennék még, az az, hogy óvnám a további víztől csapadék esetén. És várnék... A kukoricaszár-fű párosítás annyira nem tűnik rossznak. Csakhát a fű az mindíg bezavar. (Ja a kukoricaszárad esélyes, hogy sokáig megmarad, így ha egyszer el is készül a komposztod, mindenképpen ki kell rostálnod majd a kukoricaszár maradványait.)

Előzmény: dracaena (547)
öregdiák66 Creative Commons License 2006.06.13 0 0 548

Ebben a topicban már minden okosságot megírtatok a komposztálásról, én most csak kiegészíteném a saját tapasztalataimmal.

 

Én a kert sarkában egy 2x2 méteres helyet hagytam a komposztálásra. Két oldalát a kerítés határolja, a harmadik oldalán egy szép nagy bodza bokor van, amit  nyírással korlátozok a növekedésben. Szomszédaim felől sem látszik, mert nekik ott sufnijaik vannak. Tehát a komposztálóm nagy, szélvédett és árnyékos.

 

200 öles kertemről hordom rá a fűnyiradékot, a lehullott lombot, a kihúzott gazokat virágostól, magostól, a zöldság és virágmaradványokat és a vakondtúrások földjét. Két három alkalommal egy-egy marék szuperfoszfátot is szórok rá. Indításkor az egyik szomszédom komposztjából szedtem egy marék trágyagilisztát és beleszórtam, most már évek óta innen ásom ki a horgászathoz a csalinak valót

 

Aprítóm nincs, nem is lesz, a fás maradványokat a kert másik sarkában rakom kazalba, aprítom, rendezgetem, végül szalonnát sütünk rajta( fúj de egészségtelen, pláne fröccsel).

 

Tapasztalataim: Az ekkora felületen (4 m2) szétterített fű nagyjából megszikkad, nem penészedik. Időnként átrakom kissé, mert másképp nem tudnám kinyerni alulról az érett komposztot, illetve a gilisztákat. Sportból nem rakodom. Ősszel eléri a kerítés tetejét a halom (140 cm), ami tavaszra félméteresre zsugorodik. Ekkor szoktam nagyobb mennyiséget kihordani a kertbe, az érett részből, ami általában kétéves. Tehát a türelem az egyik legjobb komposztáló erény. Amúgy szagtalan és a látványa sem zavaró, mert az év 90 százalékában a homogén fű vagy lomb van a tetején. Gyümölcsöt, ételmaradékot, papírt és más szemetet sohasem dobunk rá.

dracaena Creative Commons License 2006.06.13 0 0 547
Nálam még az is gond, hogy a füvet nem fűnyíróval nyírtam (merthogy még nincs), hanem sarlóztam, így a fű is jó hosszú (30-50 cm), és ezt nehéz keverni, nem is bírom, csak a rétegezés menne. De most a fű is vagy penészes, vagy trutyi, és hát ez a trágyadomb persze büdös is.
Előzmény: Blue_Sky_007 (546)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2006.06.13 0 0 546

Megpróbálhatod, nem tudom mekkora erőkifejtést igényel.

Én a zöldekhez földet szoktam keverni, nem sokat, csak egy pár lapáttal.

 

Lenyírom a füvet, egy fűtartály után 2 lapát föld, és így tovább rétegezve.

Ezidáig ment rendesen.

Előzmény: dracaena (545)
dracaena Creative Commons License 2006.06.13 0 0 545
Próbáljam meg valahogy mégis átforgatni? Esetleg a kukoricaszárakat meg elásom valahová. Bár jó kis turkálás lenne... és mit keverjek a rothadó zöld közé? Vagy már az is menthetetlen?
Előzmény: Blue_Sky_007 (544)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2006.06.13 0 0 544

A kukoricaszár egy darabig gondot fog okozni.

 

Előzmény: dracaena (543)
dracaena Creative Commons License 2006.06.13 0 0 543
Elszúrtam a komposztomat. Zölden hajigáltam bele a füvet, a félszáraz kukoricaszárakat meg egészben (merthogy nincs aprítóm). Tegnap át akartam rakni, de az egész rothad, a szárak miatt meg nehéz, így nem bírom átforgatni. A kupac kb. 3 m3. Szerintetek mikorra lesz ebből valami, és mi lesz belőle?
encim Creative Commons License 2006.06.12 0 0 542
Köszönöm a megnyugtató szavakat :), szerencsére van hely a fű szárításához, úgyhogy innen kezdve minden OK lesz...

Mégegyszer köszi,

encim
Előzmény: humus (540)
dracaena Creative Commons License 2006.06.11 0 0 541
Csak az a baj ezzel a szárítással, hogy hely kell hozzá. Mert ha otthagyod, ahol levágtad, akkor az csúnya is, meg talán a fűnek sem tesz jót, nem?
Előzmény: humus (540)
humus Creative Commons License 2006.06.11 0 0 540

encim!

Barna is meg nem is. :) Sztem a fűvel az égvilágon nem lesz semmi problémád, ha előtte megszárítod. Onnantól kezdve egy jóminőségű alapanyag lesz megfelelő tulajdonságokkal a komposztáláshoz nem pedig "probléma". 

Nekünk is szinte csak konyhai hulladék van, meg fű, mégis tökéletesen működik a dolog. Egyébként a konyhai hulladéknak közel ideálisak a tulajdonságai a komposztáláshoz, csak a nagy N-tartalmú, rothadásra hajlamos fű zavar be - nedvesen. Szárazon már nem fog.

üdv: humus

Előzmény: encim (539)
encim Creative Commons License 2006.06.11 0 0 539
A szárított fű (azaz a széna) barna hulladéknak megfelelő a komposztba? Merthogy nekem is az a legfőbb gondom, hogy a levágott füvön kívül csak konyhai hulladékot tudok beletenni, és azt írja a "szakirodalom", hogy 50%-a "barna hulladék" kell legyen, nekem olyan meg nincs!
csurtus Creative Commons License 2006.06.11 0 0 538
Mindig gondom volt azzal, hogy honnan szedjek barna hulladékot a fűnyesedék mellé, de most rájöttem a megoldásra:

Ma a gyepszellőztetővel végigmentem a mintegy150 nm-es gyepfelületemen és kábé 1 köbméter mohát, illetve elszáradt fűmaradékot szedtem össze vele. Megszikkasztom, aztán jövő héten barna hulladékként megy a komposztládába.

A fű tragikusan néz ki a szellőztetés után, de remélem, pár nap és magához tér...
dracaena Creative Commons License 2006.06.10 0 0 537
Kérd kölcsön Blue Sky-tól.:)))
Előzmény: apci500 (534)
cserella Creative Commons License 2006.06.10 0 0 536
ez az év tippje!! :))))
Előzmény: Blue_Sky_007 (535)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2006.06.10 0 0 535
Vakond!
Előzmény: apci500 (534)
apci500 Creative Commons License 2006.06.09 0 0 534

Meglehetősen sok a lótetű a komposztomban. Nincs valami 5letetek ellene?

Köszi!

komol Creative Commons License 2006.06.09 0 0 533
köszönöm az infomálást, további sikeres komposztálást!
Előzmény: Blue_Sky_007 (515)
humus Creative Commons License 2006.06.08 0 0 532

Pest megyében lakom és Budapesten dolgozom nap, mint nap.

Okés! Egyébként is a figyelemfelkeltés volt a célom. De azért a tapasztalatokról majd beszámolok.

üdv:humus

Előzmény: dracaena (530)
Blue_Sky_007 Creative Commons License 2006.06.08 0 0 531
Mivel két domb van, ha a földben lennének, akkor átmentek volna a másikba. De emlékeztetlek, hogy a vakond is a földben van. :-))
Előzmény: dracaena (529)
dracaena Creative Commons License 2006.06.08 0 0 530
humus, alapvetően érdekelne, de még nem most. Merrefelé laksz, illetve a mester? A fuvar miatt. De mindenképpen megvárnám előbb, hogy hogyan válik be.
Előzmény: humus (527)
dracaena Creative Commons License 2006.06.08 0 0 529
Én is elképzeltem a Vezúvodat.:)))))))))))
Az nem lehet, hogy nem is a vakond ette meg a gilisztákat, hanem egyszerűen kész a komposztod és lehúzódtak a talajba?
Előzmény: Blue_Sky_007 (523)
ZsuR Creative Commons License 2006.06.07 0 0 528
Akkor nalad a vakond kedvesvendeg - megeszi a lotetut. Ha nem lenne, a lotetu enne meg a gilisztat - ugyan ott lennel. . .:))
Előzmény: apci500 (526)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!