Keresés

Részletes keresés

Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9280

Egeret szültek.

Előzmény: rumci (9278)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9279

Már ne is haragudj, de ez az okfejtés inkonzisztens. Egyrészt, mert mint megírtam, az alszik perfektuma nem az aludt (megaludt), mert ez csak egyetlen kollokációban fordul elő. Ha szabályosan működik a nyelv, itt az alvadt alak állna (alvadt vér pl..). Ez kólönbözteti meg a fáradttól, amely több más szerkezetben is előfordul.

 

A sózott hús azért nem jó analógia, mert ez tárgyas szerkezet, szemben az aludttejjel, amely alanyos. 

Előzmény: vrobee (9277)
rumci Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9278

Egyelőre – technikai okokból – nem nyilvános az anyag, ez persze hamarost megváltozik.

Komoly változások nem lesznek, a legkomolyabbnak tűnők ezek.

– A „képzőszerű utótag” kategóriája megszűnik, a -beli képző, a többi összetételi tag, így nincs egyszerűsítés: gyászszerű, észszerű.

– Minden tulajdonnév, így a magyar utónevek toldalékolásakor is tilalmas az egyszerűsítés: Bernadett-tel.

– A h végű szavak ingadozó kiejtését tükrözi a helyesírás is: dühvel ~ dühhel.

– Az elsején, elseji stb. számmal írt alakjában nem kötelező a j.

Lesz még néhány, ezeknél is kisebb súlyú változás.

Előzmény: NevemTeve (9271)
vrobee Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9277

Én meg azt írtam, hogy szerintem az aludt- az a megaludt szóból származik, csak ebben a konstrukcióban a perfektum jelölése elhagyható.

Mint ahogy a sózott hús is _meg_ van sózva.

És hogy szintén ugyanebben a konstrukcióban magyarázható az olaj, mert igazából az sem fáradt (azt inkább emberre mondjuk), hanem mondjuk elfáradt* (amit anyag is tud).

* a megfáradt előfordulásával kapcs. igazad van.

Előzmény: Kis Ádám (9276)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9276

A 9266-ban fautas leírta a lényeget: alz aludttej teljesen egyedi alakulat, az *aludt szóalaknak ez az egyetlen példája. Én legalábbis nem ismerek mást. Az alszik-ból képzett melléknévi igenév (eléggé szabályosan) az alvadt. A fáradt olaj esetében a (meg)fáradt semmiképp nem jó, mert a megfáradt is egyedi, inkább csak rögzült kifejezés(ek)ben létezik.

Előzmény: vrobee (9264)
vrobee Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9275

egyszerűbb esetekben nem szoktam eltéveszteni.

-- ez természetesen definíció, tehát amit én eltévesztek, az már klompikát...:)

Előzmény: vrobee (9274)
vrobee Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9274

A külön-egybe vonatkozásában enggem meglep ez a nagy hadakozás az egybeírásért. Tapasztalatom szerint az emberek általában inkább különírnának

 

Én is így gondolom, de ide szvsz. tipikusan nem az a közönség jár, aki pl. a minisztériumok neveit adja. :)

 

Részemről: a helyesírásnak a különírás-egybeírásra vonatkozó szabályait nagyjából megszoktam, átérzem, és egyszerűbb esetekben nem szoktam eltéveszteni. Amit utálok benne, hogy úgy csinál, mintha nem léteznének határesetek, és tök esetleges megoldásokat alternatíva nélkül előír.

Előzmény: Kis Ádám (9272)
NevemTeve Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9273

(gondolom azért, mert egyetlen helyesírás-ellenőrző program sem figyelmeztet, hogy 'te ezt, egybe kellene írni', ezért látunk olyanokat, hogy 'kémia tanár', 'labda rugás' stb)

Előzmény: Kis Ádám (9272)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9272

Ha jobban elolvasod, rájössz, hogy én nem a külön- és egybeírás kérdésben foglaltam állást, hanem az átvitt jelentés kérdésében. A külön-egybe vonatkozásában enggem meglep ez a nagy hadakozás az egybeírásért. Tapasztalatom szerint az emberek általában inkább különírnának, és a szövegek javításakor is inkább az a tapasztalat, hogy egybe kell húzni, és nem szét.

Előzmény: 3x (9263)
NevemTeve Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9271

Nacsodát, nekem miért nem szóltak? Tudnál valamit mondani/linkelni a fontosabb változásokról?

Előzmény: rumci (9270)
rumci Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9270

(Jelezném, hogy a közelmúltban készült el az új helyesírási szabályzat, immáron a szójegyzéken dolgozik a bizottság.)

Előzmény: NevemTeve (9267)
rumci Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9269

A kovácsolt vas más eset. Általában külön kell írni, csak jelzőként írandó egybe: kovácsoltvas kapu. Ezt nevezzük anyagnévi mozgószabálynak. (Az öntöttvas esetében vsz. arról van szó, hogy nem pusztán olyan vas, amit öntöttek, hanem ennél specifikusabb a jelentése; de ebben nem vagyok biztos. Mindenesetre ez legalábbis határeset, lehet, hogy az öntöttvassal hasonlóan kéne bánni, mint a kovácsolt vassal.)

Előzmény: fautas (9266)
NevemTeve Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9268

(Insert: helyesírásreform)

Előzmény: NevemTeve (9267)
NevemTeve Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9267

Speciel az pont olyan hely, ahol lehetne engedményt tenni a derék polgárok nyelvérzékének (meg a kiejtésnek, hiszen egy szóként ejtjük)... (Off:Pár éve volt valami helyesreform-kezdemény-előkészület-csíra, akkor az volt a meglátásom, hogy vagy nem lesz komoly változás, vagy nem lesz változás; egyelőre az utóbbi látszik bejönni.)

fautas Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9266

Ne keressünk szabályt, azért kell különírni a fáradt olajat, mert úgy van a szótárban. (Ösztönösen én is egybeírnám).

 

Az öntöttvas, kovácsoltvas igenévi része semmiféle jelentésmódosuláson nem ment át, mégis egybe kell írni.  Van egy alvad ige is, ami folyadék besűrűsödését jelenti, de a tejre kivételesen nem ezt használjuk.
Az alvadt jelzőt nem írjuk egybe a jelzett szóval.

Előzmény: 3x (9263)
vrobee Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9265

(a válasz nyilván igen)

(a válasz nyilván nem)

kell nekem ilyen körmondatokkal próbálkozni...:)

Előzmény: vrobee (9264)
vrobee Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9264

Várj, ez fordított logika. Nem az a kérdés, hogy az aludttej értelmezhető-e másnak, mint jelentésmódosult összetételnek (a válasz nyilván igen), hanem hogy jó analógiája-e a fáradt olajnak.

Szerintem az, pl. a következő módon:

( [meg]aludt tej  > aludttej ) ~ ( [meg]fáradt olaj > fáradt olaj )

/a 'megalszik' létező ige./

Előzmény: Kis Ádám (9262)
3x Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9263

És akkor, ezért kell különírni?

Előzmény: Kis Ádám (9262)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.11 0 0 9262

Hát, nekem rémlik, hogy a fáradt általánosan használt melléknév, amely bizonyos jelentésváltozással jött léttre a fárad ige igenévi származékából. Olyan melléknév, hogy aludt nincs, mi több, még melléknévi igenév sem (NB - próbáltam keresni olyan analógiákat, ahol az alszik ige igeneves alakjai szerepelnek, egyelőre csak a kialudott ugrodt be).

Előzmény: 3x (9260)
Hyuji Creative Commons License 2011.02.10 0 0 9261

Kedves fautas!

 

Koszonom szepen, hogy mas peldat is megmutattad!  Idegennyelvek tanulasanak nincs vege, de szeritem ezert nagyon erdekes is. 

 

Azt mondjak, hogy a magyar nyelv nem annyira nehez nekunk, de most nem hiszem el, mert minel tobbet tanulok, annal bonyolultabbnak latszik. De az a lenyeg, hogy ezt kell elveznem. Nagyon kivanom, hogy a kovetkezo fejlodes varjon ram!

 

Hyuji 

Előzmény: fautas (9252)
3x Creative Commons License 2011.02.10 0 0 9260

By the way, milyen jelentésváltozáson ment át az aludttej, és milyenen nem a fáradt olaj?

Előzmény: Unerwünschter Gast (9257)
3x Creative Commons License 2011.02.09 0 0 9259

Ilyenek a magyar törvények is: "csak néhány esetben"

was néhány ist bestimme ich,

ahogy a klasszikus mondja

Előzmény: Unerwünschter Gast (9257)
vrobee Creative Commons License 2011.02.09 0 0 9258

(9235) volt az. köszönet!

Előzmény: Kis Ádám (9253)
Unerwünschter Gast Creative Commons License 2011.02.09 0 0 9257

113. A -t, -tt képzős melléknévi igeneveket legtöbbször különírjuk jelzett szavuktól: csapolt sör, dőlt betű, sült hús, zárolt anyag, adott szó, fedett uszoda, vetített kép stb. – Csak néhány jelentésváltozáson átment kapcsolatot írunk egybe: aludttej, holtpont, nyúltagy, zártszék stb.

 

 

Ebbe az stb-be talán beletartozhat a fáradtolaj is, mert átment azon a bizonyos jelentésváltozáson. Legalább annyira megfáradt, mint amennyire a tej elszunyókált.

 

Csak éppen a szabályzat tételesen nem sorolja fel. De innentől kezdve hitkérdés, jöhet az inkvizíció.

 

A nehézvíz azért nem ilyen, mert az nem -t,-tt képzős melléknévi igenévből képződik.

Előzmény: 3x (9254)
rumci Creative Commons License 2011.02.09 0 0 9256

Szerintem nem. A nehézvíz nem a víz vmely állapota (nem olyan víz, amely nehéz), a fáradt olaj viszont az olajnak egy állapota, amely fáradással jön létre. A minőségjelzős alakulatok megítélésében sajnos sokszor jár el következetlenül a mai helyesírási hagyomány, de ebben a két esetben szerintem abszolút következetes.

Előzmény: 3x (9254)
e_laca Creative Commons License 2011.02.09 0 0 9255

Ez is az a kategória, amit nem kéne szabályozni. Mindkétféleképpen el kéne fogadni.

Sok ilyen van. A magyar helyesírás túl agyonszabályozó.

(-szerintem-)

Előzmény: 3x (9254)
3x Creative Commons License 2011.02.09 0 0 9254

Kidobta nekem a helyesírás-ellenőrző a fáradtolaj szót, és az Osiris valóban fáradt olaj formában adja meg. De ez nem olyan, mint a nehézvíz?

Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.09 0 0 9253

Bocsánat, ez a kérés elkerülte a figyelmemet. Szeretném viszont kérni, add meg számmal, melyik hozzászóláűsra gondolsz.

Előzmény: vrobee (9241)
fautas Creative Commons License 2011.02.09 0 0 9252

Hogyan alakult a "mindig" szo?

Hyuji, olyan érdekes és nehéz kérdéseid vannak, hogy nekünk, magyaroknak is utána kell néznünk a szótárban.

Igen, jól gondolod, a mindig a mind névmásból és az -ig ragból alakult ki, de már annyira önálló jelentése van, hogy ezt nem érezzük.

A mind- kezdetű szavak között vannak még hasonló, ma már elhomályosult összetételek és ragozott alakok.

A mindjárt = mind+járt szóban sem érezzük a jár igét.

A mindnyájan szóban  is benne van a nyáj főnév, ami a mai nyelvben állatok csoportját jelenti, de a mindnyájan szót nem állatokra használjuk.





Előzmény: Hyuji (9242)
vrobee Creative Commons License 2011.02.09 0 0 9251

ennél a szórendnél szerintem is mindhárom megoldás jó.

Előzmény: 3x (9250)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!