Keresés

Részletes keresés

Mozo66 Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2208

Ali-bá ...ne beszéld rá az asztalkoronára , mert az nem lesz jó szilvából és a 1,5 méteres törzsmagasságra sem . Az alsó részen nem lesznek erős hajtások a tetején fog erősebben hajtani , ha alacsony lesz akkor levágni még le lehet az alsó ágakból , de ha most fölkopasztja akkor az életben nem lesz már az alsó részen ág .

Előzmény: Ali-bá (2207)
Ali-bá Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2207

Az, az alsó (10-15 cm-es ?) csonk milyen magasan van a földtöl? Mit csinálsz, ha kihajt belőle három erős hajtás?  Keress már valahol egy olyan képet amilyenre szeretnéd formálni. Had lássuk.

Előzmény: hamvasat (2206)
hamvasat Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2206

Alibá!

 

Nem túl magas koronát szeretnék. Olvastam már, hogy ajánják a váza koronát, de Mozso66 írása alapján tengelyes formánál maradtam....ha egyáltalán jól csináltam most a metszést...

Előzmény: Ali-bá (2205)
Ali-bá Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2205

Tulajdonképpen milyen koronaformát akarsz?

Előzmény: hamvasat (2204)
hamvasat Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2204

 

Előzmény: hamvasat (2203)
hamvasat Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2203

Sziasztok!

 

Na, megmetszettem a szilvát, most így néz ki. Az ami hosszabbr.Ett kicsit hagyva s többinél, ott csak a 7.-8. rügy volt lefelé, kifelé álló. A sudárnak hagyott felső, felfelé álló gallyon szimpatikusabb lett volna egy jó 10 cm-el lejjebbi rügy, de akkor csak 5-6 centi maradt volna belőle.

 

Ezek a kis vékony ágak maradhatnak, ugye? Van közöttük termőrész is.

simon53 Creative Commons License 2015.02.28 0 1 2202

Ki ne vágd azokat az ágakat, mivel azok a rózsád legértékesebbjei. Tőből jövő elágazás nélküli nemes hajtások hozzák a legszebb virágokat. Vágd vissza kb 15-20  cm magasan kifelé menő rügy felett.

A rózsát mindig ugy metszük, hogy az ágak egymást ne keresztezzék és egy kehely palástján legyenek, a közép felé ne menjen hajtás. Ezekkel az uj hajtásokkal lehet mejd fiatalitani a tövet, ha a sok elágazásos ág elöregszik.

 

Pl:

 

Előzmény: Gregor Zoltán (2198)
gzozo72 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 2201

Értem. Köszi.

Ali-bá Creative Commons License 2015.02.27 0 0 2200

Ha nem nyílna meg, akkor :https://www.youtube.com/watch?v=fgLR13Ha-Yw  vagy írd be a google keresőbe, hogy 'rózsa metszése'.

Előzmény: Ali-bá (2199)
Ali-bá Creative Commons License 2015.02.27 0 0 2199

Nézd meg ezt és a többi felugrót : 

Előzmény: Gregor Zoltán (2198)
Gregor Zoltán Creative Commons License 2015.02.27 0 0 2198

Sziasztok

Rakok fel két képet rózsabokorról.

Gondom hogy mit kezdjek a vastagabb nyíllal jelölt tövekkel. Tőből vágjam vagy valamennyit hagyjak. Abszolút kezdő vagyok. Két év alatt lett ilyen, biztos rosszul csináltam valamit mert nem szép hanem olyan mintha a földből törnének elő a vadhajtások.Amúgy virág van rajta nyáron elég sok..csak a kinézete......

 

 

 

 

  

hamvasat Creative Commons License 2015.02.27 0 0 2197

Mozo66!

 

Pokor: már azt hittem megint tanultam egy új fogalmat :-)

 

Köszönöm a tanácsokat, így már elvileg mindent értek. Holnap, ha jó idő lesz, meg is ejtem a metszést...

 

Köszönöm szépen!

 

Üdv: hamvasat

Előzmény: Mozo66 (2196)
Mozo66 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 2196

1 : Igen minden oldalágat 2-4 púpra . Az is " szem " ....így hívjuk valójában rügy . Az erősebb kövérebb a virág a vékonyabb a hajtásrügy .  Most a hajtásrügyek a lényegesek , hogy újabb és már egységes oldalágak legyenek a fán .

 

 2 : Igen a mostani törzs ( tengely ) folytatásaként kell hagyni egy egyéves vesszőt . Erre azért van szükség , hogy abból a rügyekből megint csak oldalra növő hajtások legyenek így elkerülhető , hogy újabb " sündisznót " neveljen a korona tetjére . Az egy pontból induló erős hajtások ( víhzajtások )  nem kívánatosak egy gyümölcsfán sem .

 

 3 : a pokor az valójában bokor akart lenni én is elírtam ..... ez is igaz ezeket a hajtásokat tőből kell kivégni és ha esetleg nyáron újra termelődnének akkor már hajtás korában érdemes letördelni őket ...ha van időd rá .

 

 4 : Ezt te látod , hogy mennyire vannak közel egymáshoz ha közel vannak akkor mehet le tőből . Itt az arányosságot kell figyelembe venni .

 

 5 : A nyársak maradjanak , ez a fa már el fogja bírni azt a mennyiséget . Egy orsónál ... de a többi alaknál is az a lényeg , hogy lehetőleg gyorsan termőre fodruljon és így a növekedés helyett e termésre fordítsa az energiáit . Egy gyümölcsfát nem kell az égbe nevelni , kompakt legyen , zömök és akkor lesz jó termőképessége és főleg jó tartása .

 

  Orsónál nem vágjuk ki a tengelyt pont ez a lényege . Itt oldalágakon termelünk a magasságát azzal állítjuk be , hogy a csúcsát úgy alakítjuk , hogy azon csak oldalágak növekedjenek amik vízszintesek és így a termés alatt lehajlanak . Természetesen erős alanyon idővel át fog alakulni egy természetes gömb koronává , de ez szilva esetében nem probléma lényeg , hogy formás legyen .... ha kimondottan és tartósan orsónak szeretné valaki nevelni ahhoz megfelelő alany és technológi szükséges .   Itt az indításon van a lényeg egy idő után úgy is a maga útján fog menni  a fa .... most csak kijelöljük az irányt .

Előzmény: hamvasat (2190)
hamvasat Creative Commons License 2015.02.26 0 0 2195

Ali-bá!

 

Hopp ez jogos. Valóban füvesíteni akarok alatta, nem árt, ha el tudom tolni alatta a fűnyírót! Köszönöm!

Előzmény: Ali-bá (2194)
Ali-bá Creative Commons License 2015.02.26 0 0 2194

Ha fű lesz alatta, akkor kb. 1,5 m-ig célszerű lenne levágni minden oldalhajtást tőből, hogy később is elférj. 

Előzmény: hamvasat (2191)
SzucsCsaba Creative Commons License 2015.02.26 0 0 2193

Sziasztok!

 

Május környékén a vilmoskörte fánkat törvényszerűen meglepi a hajtáshervasztó darázs.

Tudtok valami hatásos preventív eszközt, szert a kártevő kivédésére?

 

Köszönettel.

 

hamvasat Creative Commons License 2015.02.26 0 0 2192

Valahogy így?

 

Pirossal jelöltem, amit tőből távolítanék el, sárgával, amit 2-4 szemre (ha megtudom, az most pontosan mit is jelent :-) ) vágnék vissza. Én is most csak képről dolgoztam, nyilván igyekeznék a meghagyottak közül a legjöbb térállásúakat meghagyni, nem túl sűrűre egymáshoz, a pokorból meg csak egy sudárnak valót hagynék visszametszve 10-20 cm-re.

Előzmény: hamvasat (2191)
hamvasat Creative Commons License 2015.02.26 0 0 2191

hamvasat Creative Commons License 2015.02.26 0 0 2190

Mozo66!

 

Köszönöm, hogy megnézted.

 

Igazad van, a ház előtti előkertben csak jó lenne, ha kicsit pofásabb volna és az a pár szem szilva idén nem számít, inkább hosszútávon legyen jó. Szóval az 1. verziót támogatom :-)

 

Igazából még nem gondolkodtam formában, amit olvastam könyvet az vázát javasolt, de ha a tengelyes forma az, amikor van egy egyenes fő középtengelyed és azon elszórtan vannak az ágak minden irányban, nos az még jobban is tetszene. Túl magasat nem szeretnék, jó volna földről elérni a gyümölcsöket majd, szóval jó lenne max. 3 méterben maximalizálni a magasságát. Gondolom a tengelyes formánál is kivágható a sudár a 4-5 év tájékán. Vagy nem kell?

 

Akkor visszakérdeznék, mert homályos egy-két részlet:

 

1.) Az összes oldalágát vágjam vissza 2-4 szemre? Mit értünk szem alatt? Csak a rügyet, vagy szemnek számít minden púp az ágon, amilyenen a rügy is szokott lenni? Csak mert itt nem mindegyik ilyen puklin van rügy. Vagy belül van rejtett? Merre nézzen a szem, kifelé, vagy befelé?

 

2. Nézzek ki egy sudárnak való felfelé növőt a tetején és azt vágjam vissza 10-20 centisre?

 

3. A pokor kiritkítása az tőből eltávolítással menjen, igaz?

 

4. Az oldalágak visszametszésekor azokat, amik biztos, hogy nem kellenek később sem, azokat is 2-4 szemre metszem, vagy mehet le tőből?

 

5.) A már kialakult pár, törzsből növő termőgallyat levágjam, vagy maradhat. Gondolom inkább az ágakat nevelje most, ne a gyümölcsöt...

 

Nyári hajtásválogatást értem.

 

Mindjárt csinálok egy "vágási tervet", hogy nagyjából jól értem-e.

 

Köszönöm, üdv: hamvasat

 

Előzmény: Mozo66 (2186)
varadyz Creative Commons License 2015.02.26 0 0 2189

növényvédelmi szempontból (Pl csonthéjasok gutaütése stb..) tudnátok írni egy összefoglalót, hogy mikor érdemes mely fákat metszeni?

 

Vörös szilva:

Ringlószilva:

Sárgabarack:

Őszibarack:

Alma:

Körte:

Meggy:

Cseresznye:

Birsalma:

 

Ha valamit nyáron vagy zöldleveles állapotban kéne metszenem, de! vannak beteg tavaly elhalt ágak azokat célszerű eltávolítani a tavasz kezdetén (még akkor is ha leveles állapotban kéne metszenem) és sebkezelővel kenni a vágás helyét? Így talán lezárva marad a betegségektől és a virágokat/friss hajtásokat sem fertőzi a tavalyi beteg ág.

Hepci Creative Commons License 2015.02.26 0 0 2188

Az első verzió (erősebb visszametszés) tán azért jobb, mert nagyobb eséllyel ad új hajtást a fa üres oldalán (is). Viszont utána folyamatosan zöldválogatni kell(ene).

A tetején a hétből egy maradhat, mint a Hegylakóban, csak itt erősen visszavágva. :)

Előzmény: Mozo66 (2187)
Mozo66 Creative Commons License 2015.02.25 -1 0 2187

megnéztem mégegyszer a képeket ... éppenséggel nem is muszáj annyira visszavágni  az oldalsó ágakat a lényeg , hogy a tetjét ki kellene hegyezni ...1 felfelé állót hagyni és az alatta levőket tőből kiszedni , hogy ne sűrűsödjön és ezéltal ne nyúljon a teteje így az alsó ágak erősödnének .  Mondjuk felére visszavágni az alsókat .... a 2 megoldás közül döntsél .

Előzmény: hamvasat (2185)
Mozo66 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 2186

Na ez már fogósabb kérdés . Mint látom tengelyes formában gondolkodsz ami szilvánál jó döntés mivel a nyitott alakú fák ágai egy nagy termés esetén jobban lehasadhatnak . Valóban ezt tavaly kellett volna erősebben metszeni és akkor talán a kopasz oldalon is kihajtott volna .  Ha nem lényeges az a pár szem amit az idén teremne és szép alakút akarsz ...én ott a ház előtt erre törekednék ... akkor bizony neki kell esni és visszamenni vele a suhán alakig .  Ez durva dolognak tűník , de hosszú távon meghálája majd . Szóval minden ágat ami oldalra nőtt 2-4 szemre visszavágni a tetején meg a tengely folytatásaként hagyni egy 10 -20 centis ágat . Nem tudom milyen magasra akarod nevelni ???   Természetesen a csúcsán azt a pokrot erősen kiritkítani .  Ali-bá tett fel elég sok fotót cseresznye orsó alakításról na úgy kellene ezt is megcsinálni .

 

 Így ha szerencséd van akkor a kopasz felén is lesznek majd alvórúgyből hajtások .  Viszont a nyár közepén egyszer mindenképp érdemes lesz visszacsípni a hajtások végét úgy 20 -30 cm -es méretnél .  A Stenley nem egy elágazó típus így bírja a metszést .

 

Előzmény: hamvasat (2185)
hamvasat Creative Commons License 2015.02.25 0 0 2185

Mozo66!

 

Szerencsére megtaláltam a szilvafa bilétáját, ne Blue free, hanem Stanley, Mirabolára oltva. Ennek fényében esetleg tudsz ajánlani valamit, hogy hogy korrigjam a fa alakját a tavalyi elmaradt metszést figyelembe véve?

 

Köszönöm!

Előzmény: Mozo66 (2165)
Ali-bá Creative Commons License 2015.02.24 0 0 2184

A sötét még jobb vakuval, mert az csak valameddig visz.

Előzmény: hamvasat (2183)
hamvasat Creative Commons License 2015.02.24 0 0 2183

Mozo66!

 

Én is nagyon kíváncsi voltam a véleményedre, csak nem akartam "tukmálni" magamat :-)

 

Mindenkinek köszönöm a tanácsát.

 

A szilvánál, meg a többi fánál próbálok ködben csinálni felvételeket, láttam pár képet és videot, amit ködben készítettek és igen jónak bizonyult a köd, mint fehér háttér. Remélem lesz majd valamelyik reggel, bár a héten 5-re járok dolgozni, akkor még sötét van.

Előzmény: Mozo66 (2182)
Mozo66 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 2182

Amennyit ki lehet venni a 2 d -s képekből , szerintem jó az elképzelés . Azt a 4. vázágat én sem erőltetném túlságosan . 

Előzmény: simon53 (2181)
simon53 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 2181

Mostmár engem is felcsigáztatok. Kedves Mozó, áruld  már el Te hogy metszenéd meg azt az őszit.

Előzmény: Mozo66 (2179)
hamvasat Creative Commons License 2015.02.24 0 0 2180

Valahogy úgy :-)

Előzmény: Mozo66 (2179)
Mozo66 Creative Commons License 2015.02.24 0 0 2179

... : ) .... jobb később mint soha .

Előzmény: hamvasat (2178)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!