Keresés

Részletes keresés

Növényexotics007 Creative Commons License 2010.01.19 0 0 11296
abban :-)
Előzmény: Növényexotics007 (11295)
Növényexotics007 Creative Commons License 2010.01.19 0 0 11295
Most kaptam Sieberz katalógust, abbab van egy lila füge, ami állitólag télálló. Mondjuk nem minden igaz amit ezek a katalógusok írnak.
Előzmény: lili0010 (11294)
lili0010 Creative Commons License 2010.01.19 0 0 11294
Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni, hogy a lila fügék között van olyan fajta ami jól bírja a mi klímánkat is?
Island* Creative Commons License 2010.01.19 0 0 11293
Szia Nino!
Köszi a képeket. Izgi lehetett az utad nemcsak a képi hatások tükrében, hanem a helyi tapasztalatok okán is.

A szétlőtt házakról évszázados műemlékekről nekem az jut eszeme, hogy most itt mi, emberek az "állat" szintjén működünk tisztelet a kivételnek....
Az "ember" mint minőség még odébb van....
Előzmény: ninovarga (11266)
Island* Creative Commons License 2010.01.19 0 0 11292
Ez bizony így van. Itt bármi meglehet, ki vagyunk téve az elemeknek és a globálisan az egész földünket érintő meteorológiai folyamatoknak és azok hatásainak, következményeinek....
Az biztos, hogy egy nagyon érzékeny rendszerről van szó, kisebb beavatkozások - akár emberi, akár természeti - is nagy elemi károkat, szélsőséges időjárási helyzeteket képes okozni.

Épp minap jutott eszembe, hogy talán 2005 volt, amikor december közepén még virágzó muskátli volt az ablakunkban, most meg cudar hideg volt a december. Ég és föld a különbség....
Előzmény: gmuter (11290)
Island* Creative Commons License 2010.01.19 0 0 11291

Ez bizakodásra ad okot. :)

 

Megpróbálok én is pár darabot most egy alulról fűthetős magvetős 'propagatorban' kigyökereztetni. :)

Előzmény: Mediterránum (11263)
gmuter Creative Commons License 2010.01.19 0 0 11290
Nagyon elkeserítő volt látni az olaszországi képeket. Az, hogy az áruda így elfagyott, nyilván azt jelenti, hogy máshol, ültetvényekben is tetemes kár keletkezett. A "globális felmelegedést" jól láthatóan nem úgy kell értelmezni, ahogyan azt mindenki gondolja, hogy szép lassan egyre melegebb és melegebb lesz, hanem inkább úgy, hogy egy rövidebb-hosszabb időszakban abszolút szélsőséges, kiszámíthatatlan időjárás van, mert az évezredek/tízezredek óta jól működő klíma "megbolondult", a szabályozás, ami eddig volt, már nem működik. Ezért butaság azt mondani, hogy Magyarország mediterrán ország lesz, meg hogy persze, emiatt lehet itt kivit meg kákit termeszteni!
Annyi elméletet gyártanak arról, hogy mi fog történni, de majd úgyis a gyakorlat mutatja meg, mi lesz valójában. Egy biztos:semmire nem tudunk számítani, mert bármikor jöhet bármi - akár az olaszoknál, akár nálunk.
gmuter Creative Commons License 2010.01.19 0 0 11289
Üdv mindenkinek!
Sajnos ritkán jutok úgy gép elé, hogy írni is tudjak - de folyamatosan olvasom a fórumot (a fiam azt mondja, függő vagyok-))))
Szaguaro!
Viszem a körteágat, és előre is köszönöm a Poncirust!
Van több kollégám, akiket érdekel a kivitermesztés, de csak hobbikerti szinten.(Nekik most másolom a cikket) Mivel az ország különböző részein laknak ( Tass, Bicske, Szalkszentmárton) esetleg majd jó összehasonlítási alap lehet a különböző helyek között az egy időben telepített kivik fejlődése. Az egyik ilyen kollégának van több "parasztbarack" magonca, nem az a gyönyörű, hanem a hagyományos, ami mindenhol van (zöldessárga, késői, magvaváló), Ha valaki kér belőle, azt is tudom vinni.
Lehet-e már tudni valamit a februári taliról? Jó lenne tudni, mikor lesz, mert a munkahelyemen szólni kéne, hogy mindenképpen szabad legyek akkorra. Az egyik - a barackos - kollégám esetleg eljönne velem - neki nincs netje, ezért nem tud személyesen jelentkezni.
Ha tudtok valakit, akinek kellene kiskutya, szóljatok. A képeket nem sikerült feltennem - valamiért nem engedte a feltöltést. (Nem vagyok nagy szakértő!)

Üdv: muter
Gizellamama Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11287

 

 

Gizellamama

 

  Üdvözöllek!

 Szeretnék tőled infót kérni a minikiwi  termesztésével kapcsolatban.

Ha tudsz küdlj néhány képet is , főleg a virág érdekelne hogy milyen.

Kétlaki-e vagy idegen porzós , esetleg önporzós?

Ha tudsz segíts . Ja és a szaporításáról is.

Előzmény: Gyula20 (10345)
Gizellamama Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11286

 

    Gizellamama

  

  Kedves ninóvarga!

 Szeretném megkérdezni, hogy a mini kiwi ön porzó, vagykétlaki, esetleg csak több kell belőle ahhoz hogy teremjen? Lehet ,hogy volt szó már róla  ,de  akkor elkerülte a figyelmemet. Ha van a vírágjáról fénykép sziven megnézném.

  Köszönöm a választ előre is.

Előzmény: ninovarga (11284)
szaguaro Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11285

Nincs nekem bajom a hóval....Főleg ha nem nekem kell lapátolni! :-))

Csak már régen volt, hogy virágokkal lehetett foglalkozni, és nagyon ültetnék már. Ujév napján is magokat pucolgattam....

Előzmény: ninovarga (11279)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11284
Ha elolvasod a kiviről szóló kis összefoglalónkat, pontosan meg fogod érteni belőle, hogy milyen támrendszerre van szüksége. Nem lehet egy síkban termeltetni vele, mivel az oldalt kiálló termővesszőknek térre van szükségük. Ezért nem jó a kerítésre futtatás sem.
http://palmaligetetmagyarorszagnak.com/modules/smartsection/item.php?itemid=438
Előzmény: Törölt nick (11282)
marimama51 Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11283
Tatabánya
Előzmény: ninovarga (11281)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11281
Tegnap még nálunk is ilyen volt. Reméljük, minél gyorsabban javulni fog. Hol van ez pontosan?
Előzmény: marimama51 (11280)
marimama51 Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11280
Nálunk viszont ilyen a "hóhelyzet"
Előzmény: ninovarga (11279)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11279
Még ha Zsolti bosszankodik is a maradék hófoltok miatt, én szívesen aláírnék egy olyan szerződést, ami garantálná, hogy a következő ötven évben a ma délután fél négykor tapasztalható letenyei állapotok jelentik Magyarországon a legsúlyosabb "hóhelyzetet".
Előzmény: marimama51 (11277)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11278
Jó lenne, ha lerajzolnád, vagy lefényképeznéd azt a vasdarabot.
Előzmény: Törölt nick (11276)
marimama51 Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11277
Mi nagyon rosszul járnánk.Tegnap este óta folyamatosan havazik,hol gyengébben,hol erősebben.
Előzmény: szaguaro (11272)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11275
Köszönöm a kedves köszöntésedet és különösen meghat, hogy lélekben Te is itt vagy itthon, ahol mi.
Én egy kicsit más értelmezést szántam a barack-dió vegyesültetvénynek. Nem lelketlenségből akarják 15 év után kivágni a kajszikat, hanem arra a tapasztalatra alapozva, hogy az ottani környezeti körülmények között úgysem érnek meg annál hosszabb életkort. Ezért a terület további kihasználása érdekében 15 év előnyt adnak a dióültetvénynek, amelyben a nagyra növő fák ideális térállását biztosítani tudják úgy, hogy a kajszik élettartamukon belül még bőven elférnek köztük.
A dolog bővebb értelmezése pedig a következő:
Néhány hónapja szőlőhegyeken nagyon magas életkort megért és még mindig egészséges kajszikat mutattam itt be. Ez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a dombok sokkal előnyösebb környezeti feltételeket biztosítanak a növények számára, mint a sík vidékek, vagy völgyi fekvések.
Azon a környéken, ahonnan az évszázados kajszikat bemutattam, soha nem folyt üzemi kajszitermesztés és a mai napig sem tudja senki, hogy millió ok miatt ilyen környezeti körülmények között kellene kajsziültetvényeket létesíteni és barackot termelni. Ráadásul a vidék völgyzugokba telepített mérőállomásain mért adatok szerint megítélve úgymond egyáltalán "nem alkalmas" a kajszitermesztésre.
Újvidék környékén, a mi Alföldünk folytatásában, azzal azonos éghajlati viszonyok között ennyire fura termesztésmódra kényszerülnek ugyanakkor és a -21 fokos téli hideg után a rügyeket számlálgatják a fagykár százalékos meghatározásához.
Azokban a pozíciókban, ahol egy, az ottaninál általánosan kedvezőtlenebb klímájúnak hitt területen, a szőlőhegyi kajszimatuzsálemek vannak, a mostani lehűlés alkalmával -10 - -12 fokos minimumhőmérsékletek voltak, tehát szó sem lehet róla, hogy bármilyen csekély fagykárt szenvedtek volna a barackfák. Az egyes példányok százéves életkora pedig azt bizonyítja, hogy itt nem 15 évre kellene a kajsziültetvényeket tervezni és emiatt dióval vegyesen telepíteni.
Előzmény: Törölt nick (11271)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11274
Ha a népi regula beválna, itt mi nagyon jól járnánk, az ország nagyobbik része viszont igen rosszul. Ott ma esik a mi "tegnapi" havunk. A régi hó pedig értelmezhetetlen számukra, mivel a korábbinál ott nem volt olyan mennyiség, mint nálunk, tehát maradéka sem volt. De nagyon kicsi távolságokon belül is jelentősen változik a helyzet. Tegnapelőtt Olaszországból hazafelé azt tapasztaltam, hogy Lendvától Muraszemenyéig nagyrészt eltűntek a régi maradványai, miközben Letenyén volt még egy foltos lepel. Most pedig a domboldalról már el is tűnt az új, így Csörnyeföld Magyarország egyik leghószegényebb falujává lett egy csapásra.
Előzmény: szaguaro (11272)
szaguaro Creative Commons License 2010.01.18 0 0 11272
Ma van Piroska napja, a népi regula szerint ez 40-es nap, a következő 40 nap időjárása olyanforma lesz, mint a mai. Ugy legyen. Éjjel -1 volt, most + 2, és szépen süt a nap. Ha tegnap nem esik ez a sz.r hó, a régiből már nem sok maradna.
Floo2 Creative Commons License 2010.01.17 0 0 11270
Az olaszországi Emilia-Romagna tartományban egy amatőr állomás adatsora a Karácsony előtti fagyoknál: http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IEMILIAR8&month=12&day=21&year=2009
A mérő kameráján látható a környezete http://www.wunderground.com/webcams/vinix/1/show.html , sűrűn lakott terület.
Ez egy másik http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IREGGIOE5&month=12&day=21&year=2009
Ez meg egy 3. http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IREPOVIG1&month=12&day=19&year=2009
-12-13 fokok sokfelé voltak arrafelé, de a mérők környezete mind lakott terület, város-belváros, egyet találtam, ami nem településen van, hanem kicsit kijjebb, az a -13,3 fokos érték.

Ezek az értékek alacsonyabbak, mint a Dunántúl dombjainak jobb fekvésű részei.
Előzmény: ninovarga (11267)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.17 0 0 11269
És Friuliról, az Alpok előteréből:
Előzmény: ninovarga (11268)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.17 0 0 11268
Az ilyen világjárások alkalmával az útközben látottakkal sem lehet soha betelni. Szlovéniában a Nanos hegy környéke a klíma tanulmányozásának egy olyan lehetőségét nyújtja, amilyet kevés hely a világon. Ez a hegy úgy tud klímaválasztó lenni, hogy el lehet mellette haladni, mint egy félbehagyott kerítés mellett. A nyitott részen folytatódik a kontinentális klímaterület, miközben visszatekintve a hegy és a tenger közé eső területen a legnagyobb havazások idején is hómentes a Vipava völgye, akárcsak a tengerpart maga.
Néhány kép a Nanos környékéről (elölről-hátulról):
ninovarga Creative Commons License 2010.01.17 0 0 11267
Tegnap aztán folytattuk a világjárást Olaszország Friuli tartományában. A meglátogatott helyeken -16- -18 fokos karácsony előtti minimumokról számoltak be. Ki tudja, honnan származnak és mennyire pontosak ezek a mérések, mindenesetre olyan empirikus élményeket szereztünk, amilyenekre Olaszországban az elmúlt két évtizedben nem volt példa. Az egyik növényáruda udvarán hosszú évek óta ott álltak sértetlenül edényben ezek a hatalmas olajfák. Most ELFAGYTAK. A kerítés mellett lévő oleander teljesen elfagyott. Megnéztem néhány füge ágát, fagyottnak látszottak.A "fölmelegedés, mindenesetre igencsak "GLOBÁLISnak" mutatkozik! :))))))))
ninovarga Creative Commons License 2010.01.17 0 0 11266
Újvidéken nem volt alkalmam fotózni, 1-2 képet hazafelé jövet vukovari pihenőnk alkalmával készítettem. Itt, a Duna partján lévő szálloda éttermében elfogyasztott uzsonna mellett, a délszláv háborúban kiégett és rommá lőtt házak tövében (ki tudja, miért) a jelenkori hominida fő-főemlős jellegzetességeiről buggyant ki belőlünk néhány filozofikus gondolat.
Előzmény: Island* (11254)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.17 0 0 11265
Hát, hogy mennyire "mediterráneum" ez a Délvidék, azt az itt felsorolt hőmérsékletek beszédesen kifejezik (a Fruska Goráról említést nem nyert egyetlen adat sem). Gondolom ezek után egyre kevesebb kételkedő lesz, amikor ismételten leírjuk (amit már többször idáig is megtettünk), hogy a nagy lehűlések általában egy-egy teljes sarkvidéki hidegelárasztást követően alakulnak ki és a mérhető minimumokat sokkal inkább a mérési hely fagylefolyási pozíciója határozza meg, mint térségi elhelyezkedése.
Előzmény: Island* (11254)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.17 0 0 11264
Igen, valóban nagyon szeretem ezt a "világjárást", amiben az a legérdekesebb, hogy az ember a látványon túl rengeteg szóbeli információhoz jut a helybeliektől. Ezeket az információkat ők mindig a saját szempontjaik szerint fogalmazzák meg. Ugyanezek azonban egy tágabb kontextusba helyezve sokkal többről és másról árulkodnak, mint amennyi újdonságot eredeti mivoltukban akarnak közvetíteni.
Az egyetemen nagyon szíves fogadtatásban volt részünk, vendéglátóink igen kedvesek és készségesek voltak. Magasra értékelhető nemesítési tevékenység folyik több gyümölcsfajnál: jelentős sikereket tudnak fölmutatni kajsziból, őszibarackból és almából.
Egészen figyelemreméltó új fajtákat állítottak elő, amelyeket már be is vittek a termelésbe!!!!!!!!!!!!!
Amint már írtam kivivel és kákival egyáltalán nem foglalkoznak, ezeket nem kontinentális fajoknak tartják(!)
Aki múltkor esetleg furcsállotta, hogy miért mutatom be szenzációként a szőlőhegyeken talált kajszimatuzsálemeket, az könnyebben tudja ezt értelmezni a következők tükrében:
Az újvidéki egyetemen a fajtákon kívül termesztési módszereket is dolgoznak ki. A kajsziültetvényeket például legfeljebb 15 év élettartamra tervezik még a jobb rezisztenciát mutató fajtákból is, ezért egy tervezett térháló szerint dióval vegyesen telepítik, előre kalkulálva a kajszik kipusztulásával, amire a diók már olyan méretet érnek el, amivel beárnyékolhatnák, vagy elfoglalhatnák a kajszik helyét.
Én föltettem azt a pajkos kérdést, hogy amennyiben azt tapasztalnák 15 év után, hogy a kajszik mégsem haltak ki, a diókat, vagy a barackokat fogják-e kivágni. Ők erre nagyon komolyan azt válaszolták, hogy a tapasztalatok szerint kizárt, hogy egy ilyen döntés elé kéne állniuk 15 év múlva.

A karácsony előtti időszak lehűlései következtében keletkezett rügyfagykárokra vonatkozóan pontos(?) felmérést készítettek a csonthéjasoknál, százalékban kifejezve a károsodást fajok és fajták szerint. Amikor feltettem a kérdést, hogy ez melyik és milyen fekvésben lévő ültetvény melyik részén lévő növények károsodása alapján készült, kissé értetlenül néztek rám, furcsállva, hogy ezt én fontosnak tartom. Azt a választ kaptam, hogy Szerbiában(!) -20 - -22 fokos hőmérsékleteket mértek (az újvidéki állomáson -21,2-t), a károk pedig ennek megfelelően keletkeztek.

Nos, ezek alapján írtam a bevezetőben, hogy mennyire hasznosak tudnak lenni a "világban" szerzett információk, különösen akkor, ha azokat áthelyezzük a saját értelmezési szisztémánk tágabb kontextusába....
Előzmény: Island* (11254)
Mediterránum Creative Commons License 2010.01.17 0 0 11263

Ha jól emlékszem március végén lehettem Letenyén.

A perlites kép lemaradt.

kivi
Előzmény: Island* (11255)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.16 0 0 11261
De van Fügéje és Passiflorája meg még kitudja mimindene.Elég gyorsan mozgatta a felvevőjét.De egy tehetséges pasi.Remélem ilyenek fogják felvásárolni a magyar földet és nem spekulánsok.Felénk Pécs környékére is sok Holland család vett ingatlant meg földet.Nem véletlen,hogy országuk jelentős részét a tengertől tudták elhoditani.
Előzmény: Törölt nick (11260)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!