Keresés

Részletes keresés

Béla1007 Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11329

Nino !

Légyszi lobbizz a néninél hogy nekem is tegyen el egy kis üveggel a kivi lekvárból mert nagyon megízlelném. Majd valami bartel üzlet keretén belül ellentételezek !!

Köszi

Béla

ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11328
Miután ősszel Vastagéknál a kamra és a padlás megtelt kivivel, most egy részéből lekvárt főztek, kipróbálandó a hasznosításnak ezt a módját. Én is kaptam ajándékba egy üveggel. Megkóstoltam, rendkívül finom.
szaguaro Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11327
Erről az '56-ról eszembe jutott egy érdekes dolog. Ugyebár a grófi stb. oranzsáriumokból egy csomó citrom megmaradt parasztházaknál, még szaporitották is, gyerekkoromból sokra emlékszem. Viszont 1 esetben hallottam mandarinról, narancsról pedig soha, hogy tulélték volna a kastélyok pusztulását. Érdekes, mert a citrom a legérzékenyebb a hidegre, és a paraszti ,,gangok" nem a legmelegebb helyek.
Előzmény: Béla1007 (11324)
szaguaro Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11326

Nem engedem oda a lányokat, még leeszik nekem! :-))

Nem szoktam soha leszedni, megvárom, mig leesik, akkor már biztos érett. Persze néha megüt egy lejjebb levőt, és az is leesik, most is van pár olyan, ami szemlátomást még maradhatott volna.

Előzmény: ninovarga (11322)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11325
Az állomásokon mért hőmérsékletek és a valóság viszonya kimeríthetetlen téma egyébként. Amikor túl voltunk a leghidegebb éjszakákon, Floo azt mondta, hogy végigböngészve az olasz hivatalos mérőállomások adatait, kiderült, hogy végül mégsem lettek annyira katasztrofális hőmérsékletek. Akkor én azt mondtam neki, hogy várjuk csak ki a végét, amikor információink lesznek a nem hivatalosan mért hőmérsékletekről és nem utolsósorban, amikor leolvashatjuk a növényekről a leghitelesebb adatokat.
Tapasztalatokat szereztem ugyanis már korábban ilyen vonatkozásban, amikor a fagypontot sem nagyon mérő hivatalos olasz állomások körzeteiben milliárdos nagyságrendű tavaszi fagykárok keletkeztek. Hasonló volt, mint a +2 fokos szolnoki, +1 fokos debreceni és 0 fokos miskolci minimumok "következtében" megsemmisült északkelet-magyarországi gyümölcstermés.
Ilyenkor kínunkban azt szoktuk mondani Flooval, hogy jobb az iklódi és kanizsai állomástelepítés, mert azok adatai után az embert kellemes meglepetések érik és nem olyan kellemetlenek, mint a dombtetői, belvárosi stb. állomások "elegáns" adatai után.
Rettenetes nagy bajok vannak mindenütt a mérőállomások elhelyezésével.
Friuli tartományban egyetlen olyan adatot találtunk, amelyik legalább valami köszönő viszonyban van a tapasztalt károkkal. Ez Ronchi dei Legionari a maga -15,5 fokával, a tengerhez közeli pozícióban. Elképzelhető, hogy a beljebb eső területeken milyen hőmérsékleteket lehetett volna mérni, ha valaki "vette volna hozzá a bátorságot".
Előzmény: ninovarga (11323)
Béla1007 Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11324

:)))))))))) A Szaguaro mestert 56' előtt a sittre vitték volna az AVo-sok egy nagy fekete autóval mert a narancsot vagy annak magját biztosan Titó láncos kutyájaként egy búvár titkosügynöktől kapta. A narancsokat meg elkvették volna és megsemmisítésre került volna. Jobb az a narancs most !!

Üdv

Béla 

ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11323
Rengeteg fajtája van és sok függ az egyedtől is. Mérted a hőmérsékletet? Valamelyik hivatalos állomás a Te környékeden mért -24-et.
Előzmény: Béla1007 (11321)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11322
Kár, hogy a fán nem fotóztad le őket, vagy amint a kislányod levesz egyet. Így a rosszmájú hitetlenkedők azt mondhatják, hogy "persze, a vödrösnarancsot csak átborította egy szatyorba".:))))
1956 előtt micsoda irigyelt ember lettél volna ilyen narancsterméssel!
Előzmény: szaguaro (11319)
Béla1007 Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11321

Köszi Nino!

A magnolia mennyit bír ??

Az összel vettem 1-et a rappainál olyan 1,6 m magas és nem láttam rajta fagyás nyomot mondjuk közvetlenül egy üres kerti tó mellett van. Lehet hogy az üres tó egy inverziós helyzetet hozott létre és "leszívta " a hideg levegő molekülákat volt hová lemenni ??

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11320
Sárga óriásgyümölcsű.
Igen, a városi hőszenny is fölérhet az inverzió hatásával. Olaszországban is láttam tegnap a városközpontokban szép zöld, vagy alig megpörkölődött levelű oleandereket.
A legjobb pedig a "Pécs-effektus": városi hőmocsokkal kombinált dombhatás.
Előzmény: Béla1007 (11318)
szaguaro Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11319
Ma megvolt az 50. érett narancs. Ennyi a mai termés, és egy nagyobbacska méret-szemléltetéssel.
Béla1007 Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11318

Szia Nino !

Szép volt Csörnyefőld !!!

Az én fügéim mind feketék szerintem elfagytak :(((

A pogácsád melletti kis füge melyik fajta ???

Mondjuk ez az inverzió meg van itt csak hősziget képében  Dunaűjvárosban is mert a nagy rozmaringom Baracson ami vagy 5 éves már nyírt sövény a ház dél oldalán a faltól 1m-re elfagyott addig a Vasműbe bevitt rozmaringom 3db szépen haragos zőldek !!!!

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11317
Akik jártak ott, talán emlékeznek erre a pogácsafüge mellett álló kétéves kis fügefára. Ez november elején még teljes vegetációban volt, fűzöld, éretlen ágakkal. Ezek az éretlen ágak így vészelték át a decemberi hideget:
ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11316
Másik két jó indikátornövény a babér és a japánnaspolya. Ezekből is jó pár teljesen megbarnult levelű példányt láttam tegnap, csak azért nem tudtam róluk képet hozni mert ott, ahol megálltunk, nem volt belőlük. Az autóból viszont rengeteget láttunk.
A hegyi babér szinte sértetlen, csupán néhány levélen látható napégetés. Fagykárt nem szenvedett.
Egyébként nem ez volt az első alkalom, hogy itt a hegyen jobban megúsztunk egy-egy lehűlést, mint Észak-Olaszország síkvidéki fekvései. Amellett, hogy ennyire látványos kontraszt még soha nem volt, hiszen 1985 óta ilyen fokú károk ott soha nem keletkeztek. Más éveken viszont részleges károk keletkeztek a mi dombjainkon, amikor ott nem. De ugye ott a tengerbe lóg a lábuk. Mindemellett az inverziónak köszönhetően a mi dombjaink közelítik az ottani tengerparti síkságok nyújtotta klímalehetőségeket.
Előzmény: ninovarga (11315)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11315
A fügék zsenge sarjait és a talajhoz közeli ágak rügyeit vizsgálgattam. Az olaszországi tapasztalatok után hihetetlennek tűnik, de ezt láttam:
Előzmény: ninovarga (11314)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11314
Ma fölmentem a hegyre, hogy egy újabb szemlét tartsak itthon, az Olaszországban látott szörnyűségek után. Sokan talán korábban túlzónak gondolták, amit az inverzió jelentőségéről írogattam megszállott módjára, újra és újra, fáradhatatlanul. Néha még magam is alig hiszek a szememnek, sokszoros megtapasztalás, megerősítés után. Pedig ma ismét meggyőződhettem a fizikai valóságról.
ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11310
Mindennek csak az időjárás szabhat határt.
Előzmény: tomajiandi (11307)
Island* Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11309

Köszönöm! :)))

 

Sokat szoktam gondolkodni az élet nagy dolgairól, magasabb összefüggésekről és ha körülnézek "kivülálló szemmel" a világban, akkor szoktam mindig feltenni azokat a filozófus kérdéseket, hogy "Vajon erre születtünk, hogy másoknak (nagytőke) legyünk a rabszolgái?" vagy "Miért nem élhetünk az élelmezésünket tekintve önállóan, így ha ránk szakad a világ és mindenféle mesterségesen generált gazdasági válságok vannak, akkor is biztosított a megélhetésünk".....a többi meg nem lényeges. Elhitetik velünk, hogy "fontos" a karrier, meg a sok pénz és másoknak a hatalmi vágya az, ami kielégítést nyer a társadalmi rendszereink közepette........de vannak utak, amelyek nem vezetnek sehova......előbb-utóbb mindenki rájön erre, előbb vagy utóbb.....itt pedig minden csak egy színjáték, vagy egy "sakktábla"?....bocs az offért...

 

Itt egy más (élet)minőséget teremthetünk azáltal, hogy  önellátóak leszünk zöldség-gyümölcs fronton. Sőt most nagyon gyúrok arra, hogy kellene egy császárfás telepítést is végezni, hogy később a tüzifa is biztosított legyen.

 

Azon kevés szerencsések közé tartozunk, hogy esővíz folyik nálunk a csapból és nem kell gáz- és vízszámlát fizetnünk. Villanyt azt igen...:)

Előzmény: ninovarga (11306)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11308
Attenzione però a non confondere questa 'nuova figura' con quella dell’agricoltore non professionale: quest’ultimo soggetto, infatti, si configura comunque come un agricoltore che, pur dedicando meno del 50% del suo tempo, viene periodicamente monitorato dall’Istat (in Italia, infatti, il 70% dei conduttori agricoli svolge l’attività agricola in maniera part-time).
L’hobby farmer (o agricoltore amatoriale) invece, così come emerge dalle risposte di un campione di 4.000 intervistati, riguarda principalmente soggetti non riconducibili ad un impiego lavorativo ufficiale di carattere agricolo, ma impegnati a tempo pieno in altri settori economici (dipendenti pubblici, medici, liberi professionisti, dirigenti di imprese private, operai, ecc.) o da pensionati.


Ezt az 'új figurát' azonban nem szabad összetéveszteni a nem hivatásos földművessel, hiszen ez utóbbi úgy van hivatalosan feltüntetve, mint olyan, egyébként földművelő, aki bár idejének kevesebb, mint 50%-át tölti mezőgazdasági tevékenységgel, időszakosan a Statisztikai Hivatal által monitorozva van (Olaszországban tulajdonképpen a földműveléssel foglalkozók 70%-a csak részidőben folytat ilyen tevékenységet).
A hobbi-farmer (vagy amatőr földművelő) ezzel szemben, amint a 4.000 megkérdezettből álló minta válaszaiból kitűnik, jellemzően nem hivatalosan mezőgazdasági jellegű hivatalos munkaköri tevékenységet folytatók körét mutatja, hanem olyanokét, akik főállásban más gazdasági szektorokban tevékenykednek (közalkalmazottak, orvosok, szabadúszók, magánvállalatok vezetői, munkások, stb.) vagy nyugdíjasok.
Előzmény: ninovarga (11306)
tomajiandi Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11307

 Nyilván sokakban felmerült, hogy nincs értelme februárban, majd áprilisban is találkoznunk Fityeházon. Persze, van!:)

 Kérdésem az, hogy azok a témánkba vágó növények, amelyeket áprilisban meg lehet vásárolni, februárban is rendelkezésünkre állnak már?

Előzmény: ninovarga (11303)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11306
Questo interesse per le attività agricole da parte di 'non addetti ai lavori' sta assumendo oggi particolare rilevanza, in un momento in cui la crisi economica porta molte persone a riscoprire le bontà e la convenienza dei prodotti del proprio orto e frutteto. Ed è proprio in considerazione di tale tendenza che ci si accorge del fatto che nelle campagne si sta sempre più diffondendo una figura particolare, che potremmo definire hobby farmer (o agricoltore amatoriale), che si caratterizza per il possesso di un terreno agricolo coltivato nel tempo libero, in quanto la sua attività principale dal punto di vista lavorativo (e di tempo) è al di fuori del settore agricolo stesso.

A mezőgazdasági tevékenység iránti, 'nem erre beosztottak' részéről való ilyetén érdeklődés manapság különösen nagy jelentőségű, egy olyan időszakban, amikor a gazdasági válság egyre többekkel fedezteti fel újra a saját konyhakertben és gyümölcsösben megtermelt termékek finomságát és kifizetődőségét. Pontosan ez a tendencia érhető tetten, ami abban fejeződik ki, hogy vidéken egyre szélesebb körben tűnik fel egy sajátos figura, akit hobbi-farmerként (vagy amatőr földművelőként) lehetne definiálni és akire az jellemző, hogy tulajdonában lévő földterületen mezőgazdasági tevékenységet folytat szabadidőben, miután a főfoglalkozása munkavégzés szerint (és időben) kívül esik a mezőgazdasági szektoron.
Előzmény: ninovarga (11305)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11305
Mindenki figyelmébe, de különösen Mariannéba:

L'Italia è un paese di hobby farmer

L’Italia non è solamente terra di poeti, santi e navigatori ma anche di agricoltori. O per lo meno, presunti tali. Una ricerca svolta da Nomisma in collaborazione con il mensile Vita in Campagna - che da oltre 25 anni segue chi per passione coltiva piante o alleva animali nel tempo libero - sembra infatti dimostrare come le aree rurali siano sempre più interessate dalla presenza di persone che decidono di spostarsi e di vivere in campagna, dedicandosi anche ad attività tipiche di questi spazi, agricoltura in primis.

Olaszország a hobbi-farmerek országa

Olaszország nem csupán a költők, szentek és hajósok országa, hanem a földművelőké is. Vagy legalábbis az annak feltételezetteké. Egy, a Nomismának a Vita in Campagna című havilappal karöltve folytatott kutatása, amely több, mint 25 éve követi nyomon azokat, akik kedvtelésből kertészkednek, vagy nevelnek állatokat szabadidejükben, azt tükrözi, hogy a vidéki környezet egyre több olyan ember megjelenéséről tanúskodik, akik úgy döntenek, hogy eredeti lakhelyüket elhagyva vidékre költöznek és a falusi környezetre jellemző tevékenység felé is fordulnak, ami elsősorban a mezőgazdálkodás.
ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11304
A "minikivi" gyűjtőnév, a kisméretű gyümölcsöt termő actinidiák különböző fajtákat, sőt fajokat képviselnek. Én ezekkel nemigen foglalkoztam, így nem is ismerem őket. Ettől az évtől nyerek majd betekintést, mivel nyomon fogok követni egy interspecifikus (fajok keresztezésével folytatott) nemesítési folyamatot.
Előzmény: Gizellamama (11286)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11303
A "parasztbarackot" nagyon meg kell becsülni. Az újabb szőlőművelési irányzatokkal és a hobbikertészkedés divatos fajták utáni érdeklődésével nagyon sok értékes változatot veszítettünk el végérvényesen. Nem véletlenül kapnak kitüntetett szerepet az újvidéki egyetem nemesítési programjában a "vinogradske breskve" (szőlőhegyi barackok). Én is korábban már többször tettem említést a bennük rejlő hatalmas szelekciós és keresztezési lehetőségekről.
A februári találkozó ötlete a kivimetszés kapcsán született. Teljesen az időjárás fogja meghatározni a pontos napját, amit majd csak közelebb érve tudunk kitűzni, hiszen ebben a fene nagy "globális felmelegedésben" éppen a február az olyan hónap, amelynek a hőmérséklete -25 és +25 fok közt változhat, előre nem belátható módon. A találkozón egyébként mindenkit nagyon szívesen látunk, erre vonatkozóan senki ne korlátozza magát semmilyen formai, vagy technikai ok miatt.
Előzmény: gmuter (11289)
Béla1007 Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11302

Szia Floo!

Az após február 6-án akar disznót vágni !

Nézz meg nekem egy előrejelzést nagyot fogok szívni vagy kicsit !!

Köszi

Üdv

Béla

Floo2 Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11301
Számból vetted ki a szót, már napok óta nagyon hideg néz ki a jövő hétre!
2 variáció van: az egyik egy északkelet felől érkező hidegbetörés szárazon, nagyon hideg szibériai eredetű, nagyon száraz levegőjű hideggel (a második térképen a harmatpont van), a másik pedig ugyanez a hidegbetörés, csak abban az esetben mediterrán ciklont alakít ki a hideg és betemet bennünket a hó.
És sajnos elég közeli időpontok ezek, szóval lehet imádkozni!
Előzmény: Island* (11300)
Island* Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11300

Talán a leanderekkel nem lesz gond, azok tőről képesek újrahajtani. Bár évek mire ugyanaz a méretes lombozat kifejlődik ismét. :(

Az olajfák ügyében nem tudom törzsről képes e újrahajtani, feéledni....

 

Szomorú helyzet. El tudom képzelni a gazdákat, kiskert tulajdonosokat, hogy milyen szomorúak lehetnek a láttottak fényében....

 

Azt hiszem erre nekünk is fel kell készülnünk lélekben, ha egy nagyon brutális hidegbetörés bekövetkezik , az eddigi munkánkat teheti tönkre az olasz kertekhez hasonlóan.....

Előzmény: Floo2 (11299)
Floo2 Creative Commons License 2010.01.20 0 0 11299
Elvileg ezek pont 25 éves olajfák és 25 éves fügék, amik 25 éve nem fagytak el.
Előzmény: ninovarga (11298)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.19 0 0 11298
Mai képek (San Doná di Piave /Veneto/) Kommentárt nem igényelnek.
A kérdésekre holnap válaszolok. Most kissé fáradt vagyok, a ma látottak eléggé lehangoltak és nehéz szólni is.
Előzmény: gmuter (11290)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.19 0 0 11297
Ha a "hegyi"fügére gondolsz akkor ha ez az speciel most igaz.Nekem van egy hegyi igaz nem lila hanem barna annak nem árt semmi.Egy gond van vele,hogy vagy 6m magas és felfelétörekvő ágazata van irtó nehéz leszedni a termést ami nem tul nagyszemü és nem is bőtermő,de finom.Nekem az emlitett cégtől függetlenül van.Azért mondtam ha ez az./itt már árultak C.mitist narancsként és még vitatkoztak is /
Előzmény: Növényexotics007 (11295)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!