Még több érdekes cikk a totalcar.hu-n!
Balra Jobbra

Keresés

Részletes keresés

hdi2800 Creative Commons License 2009.08.08 0 0 4677
Kicsibe meglehet csinálni,de jövö héten beüzemelve lesz a 2oo literes észterező+a mosó.
Van 2,5 Tonna zsirom ugy, hogy több mint 2ooo lit észterem lesz.
Ekkora mennyiséget csak télen tudok lefagyasztani, és tavasszal lefejteni ! !
Most kell ezt a problémát megoldani .
Még agusztusba be akarom fejezni, mig a nap melegiti a hordokat, és hig a zsir !
És a te észtereddel, hogy müködött a motor ?

Üdv
Zoli
Előzmény: GPter (4676)
GPter Creative Commons License 2009.08.08 0 0 4676
Sziasztok!

hdi2800 írtad:

"Beraktam a frigóba és lehűtöttem 6 fokra, a mosott és a nem mosott észtert is.
Mind a kettöben sűrű fehér gocok keletkeztek az egész anyagban.
Nem probáltam még szétválasztani a két anyagot, ha egyáltalán lehet."

A sűrű fehér gócok , ha hagysz neki időt eleget a hidegben,(kb egy hét) ahol most is van,s miután kivetted,néhány nap alatt szépen le fog ülepedni az aljára, mintegy "zsírréteget" alkotva, s aztán, mint a bort szokás, le tudod fejteni a felső, tiszta részt. Tavaly kísérleteztem ezzel a megoldással,szépen működik. Én a nem mosott észterrel kísérleteztem.

Üdv.:
Péter
Előzmény: hdi2800 (4674)
selgir Creative Commons License 2009.08.08 0 0 4675

hát eldugulva nincs. előszűrő, gázolajszűrő nem is régi, és dzsuva sincs, légszűrő korrekt:) és igen, üresben kipörög, de nem szól szépen, érezni, hogy dadog kissé. nem tom a füstöt, mert nem vészesen füstöl, szinte semmit... tükörből legalábbis nem nagyon venni észre! korábban szép kis pamacsot csinált gázfröccsre meg padlógázra, most szinte semmi.

 

igen, majd megnézem a szelepeket, szelephézagot is.

 

egyébként most jártam meg a balatont. és semmi gond nem volt, eltekintve a gyengeségtől

Előzmény: 409 (4667)
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.08 0 0 4674


Érhetnek még meglepetések, ha nem fagyasztod be az anyagot. Nem nagy durranás, mert 8-9 fok körül van a zsír-metilészter dermedéspontja

Fagyasszam le, vagy csak, hütsem le 8 fok alá ?

Beraktam a frigóba és lehűtöttem 6 fokra, a mosott és a nem mosott észtert is.
Mind a kettöben sűrű fehér gocok keletkeztek az egész anyagban.
Nem probáltam még szétválasztani a két anyagot, ha egyáltalán lehet.

ha mindenáron mosogatni szeretnéd.
Mindenáron nem szeretném mosni, csak ha jobb megoldás nincs rá.

Többlépcsös észterezés első lépcsöje glicerinnel lenne ?
Van 2,5 dl glicerinem, öntsem 1 lit 55 fokos zsirba kevergessem 15 percig ?
Ülepités, glicerin leengedése .

A második lépcső ugyan úgy, csak NaoH-os Metanollal ?
Ha valamit nem jol irtam, javits ki .

Előzmény: Uldin (4673)
Uldin Creative Commons License 2009.08.06 0 0 4673

Amikor a húslevest főz az ember az is habzik, kicsapódott fehérje ilyesmi nem tudom, csak írtam valamit. A kisütött zsírban is sok szmötyi van.

 

A többlépcsős észterezést nem a magas zsírsavtzartalom miatt csinálják, hanem azért, hogy nagyobb legyen a metilészter aránya a lében, ugyanis egyensúlyi reakció az átészterezés. El kell távolítani a glicerint a rendszerből, hogy menjen tovább a reakció.

 

Érhetnek még meglepetések, ha nem fagyasztod be az anyagot. Nem nagy durranás, mert 8-9 fok körül van a zsír-metilészter dermedéspontja. Szóval a zsír sztearinsav-észterét is tartalmazza, melynek a dermedéspontja jó magas, és átészterezve is jóval 8-9 fok felett van. Nem tudom most mennyi fejből, korábban biztos írtam valahol 20-30 fok között lehet a dermedéspont, de az átészterezés nem old meg semmit. Ki kell kristályosítani a léből, de szobahőmérsékleten ez nagyon lassan történik meg, viszont ha létrejöttek a kristályosodási gócok akkor elindul a  sztearinsav-metilészter kiválása. Fagyasztásnál ez gyorsan megtörténik.

 

Lefagyasztod, utána lassan hagyod felolvadni, a tetejéről a levet pedig lefejted. Az alján marad az át nem észtereződött zsír, maradék glicerin, sztearinsav-észter és egyéb szmötyi. A lé pedig tükrös, tiszta, az átmosásához elég lesz kevés víz, ha mindenáron mosogatni szeretnéd.

 

>Nehezen oldodik a NaoH a metilbe. Kb 1o% fel sem oldodik.

 

Kálium-hidroxid az szépen oldódik, az a célnak jobban megfel ezek szerint.

Előzmény: hdi2800 (4672)
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.06 0 0 4672
Pálinkát kerestem, de nem találtam, pedig van, mert pár napja lett kifőzve.
A vörösbor kéznél volt, és lehajtottam, mint Tangua a tüzes vizet ! !
Nem volt idöm izlelgetni, mert gyors Medicinára volt szükségem .
Ezek után kéznél lesz a tüzes viz.
Na de térjünk a tárgyra !
Tavalyi zsir is szépen szétvált, észterre és glicerinre. Az észter szine arany sárga. Flakonban van, tisztának tünik .
Holnap engedem le a glicerint. Hagyom még ülepedni.
Tegnapi ötször átmosott észtert összeráztam 1/3 vizzel. Az emulzió 1 órán belül szétvált,alul a szappanos vizre, felül észterre.
Az észter tetején, pedig foltokban fehér habszerü anyag keletkezett.
Ez mi lenne ?
Nehezen oldodik a NaoH a metilbe. Kb 1o% fel sem oldodik.
Előzmény: Uldin (4671)
Uldin Creative Commons License 2009.08.06 0 0 4671

 

>Észterezés végefelé szurást éreztem a tüdöm környékén, erre bevettem nem

> tablettából készült 1oo ml vörösbort, és láss csodát rögtön meg-gyógyultam.

 

Mi volt az???, Hogy csak bevetted.....? Tényleg nagy szerencse, hogy nem tablettás, remélhetőleg szőlőt azért látott. Jaj Istenem.

 

Barátom, a jó bort inni kell, nem bevenni, majdnem ide írtam, hogy ki mit szokott bevenni a kamionparkolóban. Elég pontosan kimérted azt a bort? 100ml....

 

Jó, hogy emlegeted, van a hűtőmben egy üveg kékfrankos, iszok egy pohárral az egészségedre.

 

Ajánlom figyelmedbe Hamvas Bélától: A bor filozófiáját:

 

http://www.terebess.hu/keletkultinfo/bor.html

 

MIKOR IGYAK, MIKOR NE?

"Az ivásnak egy törvénye van: bármikor, bárhol, bárhogyan. Komoly idő, komoly ember és komoly nép számára ennyi elég. Ma, sajnos, ezzel a törvénnyel a legnagyobb visszaélések történnek. Hallottam, hogy valaki nyáron alkonyatkor a lugasban szentgyörgyhegyit ivott, és közben újságot olvasott. Ha nem szavahihető ember mondta volna, azt hinném, hogy hazudott. Nyáron alkonyatkor a lugasban szentgyörgyhegyit inni, ez az élet nagy ünnepélyes pillanatai közé tartozik. Ilyenkor az asztalt le kell takarni sárga vagy rózsaszín abrosszal, a vázába virágot kell tenni, éspedig cinfát vagy napraforgót, és egészen nagy költőt kell olvasni, Pindaroszt vagy Dantét vagy Keats-et. Aki az ilyen pillanatokat nem ismeri fel, azt elveszett embernek lehet tekinteni."

 

 

Felétek jó kis gyümölcspálinkák készülnek, ...védőitalnak...igyál egy felest...

 

A metanol a bőrön át is felszívódik, lehetőleg szabadban kell ügyködni és a bőröddel se érintkezzen, főleg, ha lúgos is, úgy leszedi a bőröd.

Előzmény: hdi2800 (4670)
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.06 0 0 4670
A tavalyi zsir kétszeri titrálása ugyanazt az eredményt adta, mint az idei.
Észterezés végefelé szurást éreztem a tüdöm környékén, erre bevettem nem tablettából készült 1oo ml vörösbort, és láss csodát rögtön meg-gyógyultam.
Az észterezett cucc fagyjon be,vagy elöször engedjem le a glicerint ?
A mosás aggaszt, mert valahogy nem akar kifogyni a szappan az észterből !
Előzmény: Uldin (4665)
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.06 0 0 4669
Tegnap 5xmostam és utoljára is szappanos volt a viz és zavaros az észter. Titrálgatasom szerint 1% alatt van az anyagom szabad zsirtartalma.
Ami egyszeri átészterezést igényel .
Ma a tavalyi zsirbol meritek 1 litert és azt probálom átészterezni.
Előzmény: Uldin (4666)
.psp Creative Commons License 2009.08.06 0 0 4668
esetleg a szelepeket kéne megnézni.
Előzmény: 409 (4667)
409 Creative Commons License 2009.08.05 0 0 4667

Ha nincs eldugulva a kipufogó, akkor semmi köze a teljesítmény vesztéshez.
Az mit jelent, hogy a szűrőket átnéztem? Üresben lepadlózva kipörög? Füst milyen színű, amikor nem megy?
Előzmény: selgir (4663)
Uldin Creative Commons License 2009.08.05 0 0 4666

Tedd be a hűtőbe, fagyjon be a cucc! Felengedés közben 9 fok környékén le tudod fejteni a tiszta észtert az át nem észtereződött cuccról és egyéb szmötyiről.

 

Hasznos munkát!

 

A glicerint érdemes megőrizni a következő alapanyag savtalanítási kisérlethez. Ezt is érdemes kipróbálni és ha bejön, megúszod a titrálgatást.

Előzmény: hdi2800 (4664)
Uldin Creative Commons License 2009.08.05 0 0 4665

Tedd be a hűtőbe, fagyjon be a cucc! Felengedés közben 9 fok környékén le tudod fejteni a tiszta észtert az át nem észtereződött cuccról és egyéb szmötyiről.

 

Hasznos munkát!

 

A glicerint érdemes megőrizni a következő alapanyag savtalanítási kisérlethez. Ezt is érdemes kipróbálni és ha bejön, megúszod a titrálgatást.

 

Előzmény: hdi2800 (4664)
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.05 0 0 4664
1o ml izopropilba + 1 ml zsir + 2-3 csepp indikátor + kb O,75 ml NaoH o,1%
metilbe oldva.
Német oldal szerint az alap mennyiség a zsirnál 3.5 gr + o.75 gr a titrálás, ezt oldani 22o ml metilbe.
A titrálás kétszer megismételve egyforma eredményt mutatott !
Tartotta a lila szint több mint egy percig .
Felmelegitettem 1 lit zsirt + 55 re hozzáadtam a NaoH oldatot kevertem és 25 percig.
Glicerin mennyisége 12o ml lett, és 3o perc alatt leülepedett.
Leengedtem és elkezdtem spriccelni az észter tetejére a langyos vizet.
Háromszor mostam, leülepedett, le is engedtem a szappanos vizet.
Zavaros még az észter, hagyom ülepedni, majd holnap folytatom.
Előzmény: odourizing (4646)
selgir Creative Commons License 2009.08.05 0 0 4663

leszakadt a kipufogócsőről a hátsó dob:( mármint minden a helyén van, csak a hátsó dob jéghideg, mert előtte elillanak a gázok. szűrőket átnéztem, minden okés! a kipufogó okozhat igy jelentős teljesítménycsökkenést??? mert most ha tolom neki, akkor 90-95 a vége..., gázolajjal! étolajjal 85-90! a gázpedál utolsó kétharmadánál szinte nem is reagál az autó...

 

cseppet sem idegesítő, hogy volna még étolaj, oszt itt szarakodok a nyár végén:)

naox Creative Commons License 2009.08.04 0 0 4662
a "magnezium-szilikat" sokmindent jelenthet, pl. kemiailag az azbeszt is ez, de sok mas kristalyforma is letezik.
Előzmény: hdi2800 (4661)
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.04 0 0 4661
Hungaromix kft Komárom, Magnézium-szilikáttal szűri a biodizelt, vagyis abszorbál. Ezt hol lehetne beszerezni ?
Tudom, hogy a Télapó minden kivánságómat teljesiti, de most szeretnék észterezni, nem pedig télen .
Előzmény: naox (4660)
naox Creative Commons License 2009.08.04 0 0 4660
"Szerinted akkor miben oldjam a NaoH-t ? "
metilalkoholban
"De akkor miért irja az internetes oldalon,hogy desztilált vizben kell oldani NaoH-t zsirsav meghatározásához ? Erre is válaszolj !"
viccelsz? honnan tudjam? Es ha en leirom a lapomon, hogy a telapo letezik, akkor mi van?
A hasznalt olaj trigliceridek es szabad zsirsav elegye (ugy korulbelul). Viz tavolleteben a NaOH csak a zsirsavakkal reagal, viz jelenleteben a zsirsavakkal _es_ a trigliceridekkel is. Tehat ha vizet is hasznalsz a titralashoz, akkor a ket komponens egyuttes mennyiseget hatarozod meg, amire pl. a szappangyartasban van szukseg, ezert is hijjak ezt az erteket "elszappanositasi szamnak". Ha nincs jelen viz, akkor csak a szabad zsirsavat mered, amire pl. a BD gyartaskor van szukseged, igy tudod megallapitani, hogy mennyi NaOH katalizatort kell hasznalnod.
Ennyi, ilyen egyszeru. Hogy mas mit mond errol, az nem sokat valtoztat a tenyeken.
Előzmény: hdi2800 (4659)
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.04 0 0 4659
Indikátor etilalkoholba van oldva, pedig az is csak 96% tisztaságú.
Vagy van a vegyészeknek még tisztább Etiljük.
Igy ez is tartalmaz vizet, de ez már elenyésző menyiségben.
NaoH-t lehet oldani vizben és alkoholban is. Ezt a választ kaptam.
Szerinted akkor miben oldjam a NaoH-t ?
96% Etilbe, 99.75% Metilbe vagy 99.75% Izopropilba ?
Zsirsav tartalmat szeretném mérni .
De akkor miért irja az internetes oldalon,hogy desztilált vizben kell oldani NaoH-t zsirsav meghatározásához ? Erre is válaszolj !
Előzmény: naox (4655)
selgir Creative Commons License 2009.08.03 0 0 4658
köszi, szerelem azonnal:)
Előzmény: CokeMisi (4657)
CokeMisi Creative Commons License 2009.08.03 0 0 4657
Ugyanaz mint zsigulié....a ház az a negativ és az alján a közepe pedig a pozitiv.
Előzmény: selgir (4656)
selgir Creative Commons License 2009.08.03 0 0 4656

hi!

 

segítségre lenne szükségem... tudja valaki a szivargyujtó bekötését??? gps-hez kellene, de nekem még a régi zsiguli fajta van a golfban:(

 

kaptam egyet de nem tom melyik a "+" :)

 

 

étolajos észrevétel: mióta porlasztócsúcsot cseréltek a gépen, illetve nagyjavításon volt nem megy rendesen még 50-50 arányban sem!!! indul, meg szép az alapjárat, de ha nyomom neki, akkor mintha bedadogna... most még megnézem a szűrőket, de félek, hogy a csúcsok szarakodnak:(

naox Creative Commons License 2009.08.03 0 0 4655
"Az indikátorra holnap ujra rákérdezek, de NaoH-t titráláshoz, nem észterezéshez ! , desztilált vizben kell oldani ."
elszappanositasi szam meghatarozasa eseten igen, szabad zsirsavtartalom merese eseten termeszetesen nem. Te vegulis melyiket akarod merni?
Előzmény: hdi2800 (4654)
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 4654
Az indikátorra holnap ujra rákérdezek, de NaoH-t titráláshoz, nem észterezéshez ! ,
desztilált vizben kell oldani .
Willkommen bei Biodieseltec -ben ezt irja Fett, vagyis Zsir fejezetben.
Előzmény: naox (4653)
naox Creative Commons License 2009.08.02 0 0 4653
figyelj, nem nem kell elhinned amit irok, de annyit azert megjegyeznek, hogy eleg elemi dolgokrol van szo, amit kvazi vegyipari szkakozepben masodikban tanitanak.

Ez a titralas egy vizmentes kozegben zajlo reakcio, viz nyomok hatasara mar megindul az eszter hidrolizise, es teljesen mast mersz, mint amit szeretnel. Tehat, ha erted, hogy mi a reakcio lenyege, akkor azt is erted, hogy mind az indikatort, mind a lugot vizet nem tartalmazo oldoszerben _kell_ oldani. Tehat a traubisoda nem jo. Vizmentes metnol jo.
Előzmény: hdi2800 (4652)
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 4652
Miben kellett volna oldanom az 1 gr NaoH-t talán Traubi szodában ?
2 % Phenolftalein nem tudom miben van oldva, nem irja a cimkéjén.
A 3oo7 pumpának Viton tömitése van és ez nem fér össze a metilalkohollal !
Ezt irta E-mailba Öri Péter az Industor Kft vezetöje .
Előzmény: naox (4650)
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 4651
Igen
Előzmény: naox (4650)
naox Creative Commons License 2009.08.02 0 0 4650
"Viton tömitésű nem jó a metilhez"
???mar miert ne lenne jo?
"8,5 dl 2% Phenolftaleinom."
es az miben van oldva? az, hogy "vizmentes kozegu titralas" az azt jelenti, hogy viz meg nyomokban sem lehet jelen.
"NaoH-ból sikerült kimérni 1 grammot és feloldani 1 lit desztilált vizben."
vizes NaOH-dal csinaltad a titralast?
Előzmény: hdi2800 (4644)
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 4649
Kézi hordópumpáról van szó, nem elektromos hordószivattyúról .
hdi2800 Creative Commons License 2009.08.02 0 0 4648
Most vettem a kirakodó vásárban egy kinai zsebmérleget o,o1 g-t 5.6oo ft-ért, amit épp most probálgatok. Az ebolt-ba megrendelt mérleget lemondtam.
www.industor.hun vannak a hordópumpák stb.
Előzmény: Uldin (4645)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!