Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11410
Annyira nyílt alkalmam az általad reklamáltakból, hogy búcsúzáskor, amikor az olasz meghívta őket a saját faiskolájába, én annyit tudtam hozzátenni, hogy én pedig szívesen látnám őket Magyarországon, ahol kísérleti ültetvényben van kákink és kivink. Azon kívül idősebb növényeket is nyomon követünk, a szőlőhegy "mikroklímájának" köszönhetően jól termő fügéim vannak, sőt a babér is jól fejlődik. Hasonló fekvésekben pedig százéves kajszik vannak, amelyeknél meggondolandó lenne, hogy őket, vagy a közelükben lévő diót vágjuk-e ki. Ennyi "elégtételre" futotta a végén a meghívás ürügyén, ami miatt a párbeszéd sodrában nem volt alkalmam korrekciós interveniálásra.
Előzmény: aiol19 (11407)
aiol19 Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11409
Na jó, ez igaz, de azt a szintet nehéz elérni, hogy egy magyar anyanyelvű úgy fordítson egyikről a másikra, hogy közben gondolatban ne magyarra fordítsa magának. A spanyol-portugál viszonylatról csak annyit tudnék mondani, hogy kiderült számomra, némi koncentráció és idő után szóban is értem a portugált, ha a beszélő aránylag jól artikulál. Eddig azt hittem, hogy csak írásban értem a spanyol alapján, de pár napja erre kellett rájönnöm. Nagyjából egy óra kellett hozzá... Ezt csak azért mondom, hogy mindenkit bátorítsak az ilyen szemléletre, próbálkozásra. Akik rendszeresen olvasnak minket, érzékelhették, hogy a növények és a klíma témakörén kívüli dolgokban is valami más szemléletet próbálunk itt képviselni, ami persze "off", de talán néha elnézhető az ilyen irányú kicsapongás.
Előzmény: ninovarga (11408)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11408
Gyakran két indoeurópai nyelv között könnyebb, mint egy indoeurópai és a magyar között. Olyanról már ne is szóljunk, mint olasz-spanyol-portugál viszonylatok, ahova rendszerint nem is kell tolmács.
Előzmény: aiol19 (11407)
aiol19 Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11407
Hát szerb-olasz közötti fordítás közben viszont nekem még a "fordító észrevételére" sem lett volna energiám... Nem túlságosan megterhelő két idegen nyelv között tolmácsolni?
Előzmény: ninovarga (11405)
szaguaro Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11406

Nekem ugy tünik, a Te M. grandiflorád már kiszelektálódott, és örökiti is a magoncaira. A tőled tavasszal kapott csemete kint van, takarás nélkül, és a multkori egyéjszakás -19 nem tett kárt benne, csak a legutolsó 2, még teljesen ki nem fejlődött levélen van némi barnulás.

Érdekes, hogy az osztrák füge némelyik csucsrügye is ugy látszik, kibirta. Jó lenne, ha nem volna több ilyen kemény éjszaka, mert kiváncsi lennék, h. egy ilyen viszonylag rövid erős lehülés után mi történne. ( 1x -19, 1x -16)

Előzmény: Mediterránum (11362)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11405
Azért is speciális eset volt, mert én csak mellékszereplő voltam szerb-olasz tolmácsként. Ilyen esetekben kénytelen az ember háttérben maradni és csupán néhány "bátortalan" megjegyzést beszúrni, csupán kvázi a "fordító észrevétele" gyanánt.
Előzmény: aiol19 (11403)
aiol19 Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11404
Meg lehet talán a tényeket és tapasztalatokat olyan módon is mondani, hogy közben "tisztelettudók" is maradjunk, ha ez ennyire fontos az embereknek, különösen jónéhány év szagmai gyakorlat és titulus után. Én csak olyan értelemben szoktam az emberekkel tisztelettudó lenni, hogy tisztelem magát az embert, nyitott módon ráhangolódom azzal a céllal, hogy felfedezzem, mit tud, mik az ő értékei. Ha valamit rosszul tud, vagy más a véleményem, akkor ott abban a helyzetben nincs helye a tisztelettudásnak. A legnagyobb serkentéssel az olyan kifejezések hatnak rám, mint pl. a "kötelező", "ez van, ezt kell szeretni", és a "muszáj". Ha ezeket hallom, már csakazért sem fogom elfogadni, vagy úgy csinálni.
Előzmény: aiol19 (11403)
aiol19 Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11403
Pedig lehet, hogy mégis nyitottak lettek volna a képek láttán. Én annyit mindenképp elmondtam volna, hogy "az én környezetemben több házikertben van mázsányi termést hozó 15-20 éves kivitő, rendelkezem egy kísérleti ültetvénnyel is. Tapasztalataim szerint működik." Ilyenkor tolnék eléjük néhány fényképet pl. Vastaghék növényéről, aztán a többiről." Amikor a kajszira terelődik a szó, azt mondanám, hogy "tessék, itt vannak ezek a képek, Maguk szerint ezek hány évesek lehetnek? Alkalmas-e a képen látott fa alapján a terület üzemi szintű kajszitermesztésre, pláne, hogy azon a dombon a rügykár és a virágzáskori fagykár gyakorlatilag ismeretlen?" Ezután pedig következhetett volna néhány fotó a völgyben elfagyott, dombon megmaradt akácvirágzásról, az éles választóvonalról. "ha az újvidéki meteorológiai állomás netán olyan helyen van, mint ahol a megfagyott akácvirágok, akkor releváns-e ez az érték az olyan helyekre, ahol épen maradt?" Szerintem ezt meg lehetett volna csinálni. Ez olyan módon hatna, hogy "én csak egy egyszerű állampolgár vagyok, aki ezt tapasztalta". Nagyon káros az ilyen szocializáció. Már szófordulatokban, gondolatokban is megnyilvánul. Olvastam valamikor, valahol, már nem emlékszem hol, hogy valaki egy emberről adott egy nagyon pozitív jellemzést. Lehet, hogy anya a gyerekéről, de már erre sem emlékszem. Annyi maradt meg a fejemben, hogy a leginkább kiemelendő pozitív tulajdonságként azt említette, hogy milyen "tisztelettudó". Vagy háromszor leírta ezt a szót. Teljesen ártatlan beszámoló volt, de ifjú agyamat még ilyen apróságok miatt is néha elönti a vér. Aha, szóval az, hogy "tisztelettudó" sokkal fontosabb és nagyobb érték, mint az, hogy okos, vagy kreatív, amit meg sem említett. Ha valamilyen szülő-gyerek viszonyról volt szó, akkor azért alapja lehet, illetve az értelmezése is kicsit más lehet, na de akkor is... Véleményem szerint az eddigieknél is több "a király meztelen" mentalitásra van szükség. Annál is inkább, mert vesztenivaló lényegében nincs a szívélyes vendéglátáson kívül. Majdnem mindegy, hogy valamit úgy utasítanak el, hogy nem is tudnak róla, vagy úgy, hogy valaki azért elmondta nekik. Az ilyen eseteket feltételezve nulla összegű a játék.
Előzmény: ninovarga (11401)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11402
Ez nem a "királyonnincsruha" kimondására alkalmas pillanat.
Előzmény: ninovarga (11401)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11401
De az ilyen esetekben a szerepek kijelölik, hogy kinek kell "okosnak és magabiztosnak" és kinek kissé "butábbnak és bizonytalanabbnak" mutatkoznia. Nincs mese, ilyen esetben ezt el kell játszani, kötelezően.
Előzmény: aiol19 (11400)
aiol19 Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11400
A kajszimatuzsálemekre és a kivimatuzsálemekre sem reagáltak semmit? Ilyen esetekben szerintem hasznos lenne kinyomtatni vagy 200 fényképet. A szemüknek csak hinnének és utána úgyis tovább kérdezősködnének.
Előzmény: ninovarga (11399)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11399
Nagyon jó vendéglátók voltak, illetlenség lett volna őket felvilágosítani, különösen egy amatőr részéről. Ezúttal a konvenciók követését tartottam jobb megoldásnak. Bármennyire is nehéz, néha meg kell alkudni. Ez az az eset volt.
Előzmény: aiol19 (11398)
aiol19 Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11398
Úgy látom, az ottani szakma is eléggé le van maradva. Kaptak egy kis fejtágítást azért, vagy reménytelen lett volna?
Előzmény: ninovarga (11264)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11397
Gyerekkoromban dombon laktunk és apám onnan járt gyalog munkába a völgyben lévő üzembe. Többször beszámolt róla, hogy a "völgyirányú hidegedésnek" milyen fokozatai vannak: "Károlyiék házánál kezdek beleérni a hidegbe, az egyes (a kőolajbányászat 1-es sz. tankállomása) alatt pedig kezdődik az "északi sark".
Előzmény: aiol19 (11396)
aiol19 Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11396
Persze, ezt nekem is oda kellett volna írnom a végére. Azért a tengerparti -5 fokból a majdnem -20-ba átgyalogolni egy picit még nagyobb élmény lehet, mint a -10-es dombtetőről leereszkedni a szintén -20 fok körüli völgybe. Bár dombtető és völgy között talán kevesebbet kell a konkrét példában gyalogolni és lejtőn lefelé még könnyebb is a séta. De ez csak részletkérdés csupán.
Előzmény: ninovarga (11392)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11395
Az az érzésem, hogy problémád előbb megoldásra talál, mint gondolnád.
Előzmény: mediterránkert (11394)
mediterránkert Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11394
Az a baj,hogy nem igazán ismerek senkit,nem rég óta írok ide,de hátha valaki észreveszi" a hirdetésem, hogy "utazótársat keresek" aki pestről/pest megyéből (én a repülőtér mellett lakom Üllőn)indulna találkára autóval:)
Előzmény: ninovarga (11390)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11393
Vagy Kaposváron a belvárosból a Kapos partjáig (hogy még ennél is "mediterránabb" várost már ne is említsünk).
Előzmény: aiol19 (11389)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11392
Bocsánat, fordítva: a pincétől az étteremig.
Előzmény: ninovarga (11391)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11391
Hasonló élmény, mint Csörnyeföldön az étteremtől fölgyalogolni a Bussay pincéig.
Előzmény: aiol19 (11389)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11390
Csatlakozni kell valaki olyanhoz, aki abból a körzetből jön és van hely az autójában.
Előzmény: mediterránkert (11388)
aiol19 Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11389
Különösen finom kis nyalánkság a Lignano és Bibione közismert tengerparti üdülőhelyektől néhány kilométerre mért -18,8 C fok! Közben Lignanoban és Gradoban közvetlenül a tengerparton csak -5 fokot mértek. Érdekes lett volna azon az éjszakán ott autóval közlekedni, de lehet, hogy gyalog még annál is érdekesebb lett volna! Talán egy 20 perces séta a part homokjától a szárazföld felé és 15 fokkal hidegebb levegőbe értünk volna.
Előzmény: mergez (11331)
mediterránkert Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11388
Húú,röpke 260km re van tőlem:((
Hát mivel nincs autónk,nem valószínű hogy meg tudnám oldani a kiruccanást,ami nagyon-nagyon jó lenne!sajnálom!
Előzmény: ninovarga (11387)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11387
Ha megfelelő a kinevelés (sikerül belőle "akirályonnincsruha-kimondó-növényt" nevelni), a harmadik évben megmutatja a termését.
A találkozó(k) Fityeházon lesz(nek) kb. februárban és áprilisban, még pontosításra váró időben.
Előzmény: mediterránkert (11384)
aiol19 Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11386
Mindig is sejtettem, hogy Udine éghajlata nem sokban különbözik Kaposvárétól, ahogy a Pó-síkság sem sokban különbözik a Nagyalföldtől... Az Adriának ott viszonylag kicsi a temperáló hatása. A horvát tengerpart lényegesen jobb az abszolút minimumok szempontjából, mert ott közvetlenül a tengerparton fut a klímaválasztó hegylánc, ami lezárja a kontinentalitást, ugyanakkor éppen a hidegbetörések idején fúj a bóra szél, ami nem áll le akkor sem, amikor az olasz parton már szélcsend van.
Előzmény: ninovarga (11340)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11385
Jav.: szálirány -szélirány
Előzmény: ninovarga (11383)
mediterránkert Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11384
köszönöm az invitálást!Kiviprofesszoroktól tanulhatok!:)amíg nincs termés szerintem csak a tanonc szerepet tölteném be!Tényelg menyi idő kell hogy teremjen?
Mikor és hol lesz a találka?:)
Előzmény: ninovarga (11381)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11383
Igen, csak ott egy, az állomás közvetlen közelében lévő szennyvíztisztítómű melegvízfelülete árnyalja a képet megfelelő szálirány esetén. A -23 arra utal, hogy most éppen nem olyan irányú légmozgás volt. (Iklód mit nem adna egy ilyen jó kis langyos sz.rléért :)))
Előzmény: aiol19 (11380)
aiol19 Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11382
Csodálatos kivitermés! Mindez magról, ha jól emlékszem! Óriási! Hihetetlen mázli kell ahhoz, hogy eleve a magoncok között legyen lány és ráadásul azok ilyen nagyjából egyenletesen nagy méretű, akár minden további nélkül piacképes gyümölcsöket teremjenek! Mivel magonc, ezért azonnal egy új fajtának számít, lehet, hogy egy jó ültetvényi fajtát is lehetne belőle csinálni!
Előzmény: Gizellamama (11350)
ninovarga Creative Commons License 2010.01.22 0 0 11381
Gyere el a találkozóra és egy csapásra kiviprofesszorrá válsz!
Előzmény: mediterránkert (11378)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!