Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12965

nagyjából ugyanebben az időben foglalkoztam én is ezzel, és hihetetlennek tűnik. hacsak nem privát emailcímről van szó. a céges emailcím a cég tulajdona, munkaeszköz, amit a dolgozó rendelkezésére bocsát. tehát egyrészt megtilthatja a magáncélú használatát, másrészt ellenőrizheti, bármikor, bárhogyan. pontosan ugyanúgy, ahogyan a szoftverek kezelését is (jogosulatlan, indokolatlan adatlekérések, stb)

és ugye a privát emailszolgáltatókat meg letiltja, így nicns magánlevelezés, és nincs probléma.

Előzmény: Shiro (12962)
Shiro Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12964

persze, persze... ezért is mondtam, hogy joga nincs feltörni egy jelszóval védett magánoldalt, de más indokkal, más módszerrel bátran lapátra teheti :o)

 

S.

Előzmény: emyl (12963)
emyl Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12963

egyrészt az elmúlt 6 évben változott egy csomó szabályozás, nem csodálkoznék ha ezen is lazítottak volna. (nem tudom csak tippelek)

másrészt ha még ugyanez a szitu, akkor is simán megkerülhető. az ellen ugyanis az ombucmanó sem dumálhat ha a munkavállalók ellenőrzése úgy van megoldva hogy bizonyos időközönként elmentődik egy-egy screenshot és azokat nézik vissza hogy lássák milyen puncikat néz a neten a melós munkaidőben. innentől simán mondhatja a munkáltató hogy "bocs, az adatvédelmi elveket a munkavállaló sértette meg azzal, hogy - tudva hogy rendszeresen mentjük a képernyőképet - mégis megnézte a munkahelyi gépén a leveleket, kitéve azokat a lementés és kitudódás veszélyének. (szépen-e fogalmazok? :D)

Előzmény: Shiro (12962)
Shiro Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12962

Sziasztok!

 

Bocsánat a belepoffért, de én kb. 6-7 évvel ezelőtt kértem erről egy adatvédelmi obudsmani állásfoglalást.

Akkoriban akartak nálunk aláiratni egy papírt, miszerint tudomásul vesszük, hogy a cég bármikor beletekinthet az elektronikus levelezésünkbe.

Akkor azt írták, hogy ez jogtalan. A cég a saját dolgozói írásaiba ugyan belenézhetne, az aláírt nyilatkozat alapján, de mivel ezt a nyilatkozatot nem íratta alá (nem is tudná, mert ez képtelenség) minden beérkező levél feladójával, ezért az ő írásaikat nem olvashatja el - egyszerűen nincs rá jogosultsága. Mivel az elektronikus levelezésben egy levél írásakor ugyanabban a levélben gyakran megtalálható annak előzménye is - tehát a feladó írása is, ezért egyáltalán nem nézhetné át egy cég a dolgozói levelezését.

Ettől függetlenül természetesen nem egy vállalatról tudok, ahol mentik és olvassák a dolgozók levelezését.... és meg is értem őket. Rengeteg adatot loptak már e-mail-ben.

 

De egyébként szerintem abban igaza van a panaszkodónak, hogy a magánlevelezés védelme nem teszi lehetővé, hogy egy vállalat feltörje bármilyen magánlevelezési profilját és beleolvasson a levelezésébe. Még a rendőrség is csak jogerős bírósági határozattal teheti meg mindezt.

Ha mindenáron ki akarja rúgni, rúgja ki azért mert fészbúkozott vagy indexfórumozott munkaidejében... az már teljesen jogos és azt viszont nyomon is követheti a vállalati gépén, hogy munkaidőben milyen oldalakat látogatott a munkavállaló.

 

Üdv, S.

emyl Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12961

:))

Előzmény: Törölt nick (12959)
emyl Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12960

"Az öltözöbe úgy tudom van már kamera :)"

 

mikor bemész öltözni akkor ráraksz egy pólót, amikor távozol leveszed. nem kell ezt túlbonyolítani :)

Előzmény: FELDER. (12958)
Törölt nick Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12959

szerintem legyél vállalkozó.

 

emylnek meg Felsőfokú Türelem Díj jár.

Előzmény: FELDER. (12952)
FELDER. Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12958

Az öltözöbe úgy tudom van már kamera :) Azért vannak a sok alkalmazott,hogy a főnöknek legyen idelye figyelni öket :)

Előzmény: emyl (12957)
emyl Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12957

nem, a klotyó bekamerázása konkrétan ellentmond egy pár különféle jogi szabályozásnak.

 

de hogy egyértelműbben fogalmazzak: budira munka közben is kell menni, magánjellegű kommunikációt folytatni viszont nem.

Előzmény: FELDER. (12955)
emyl Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12956

ne mosd össze a magánszférát azzal, amikor valamit azért kapsz hogy azon munkát végezz.

 

amikor én neked szivességből kölcsönadom a saját notimat hogy megírhass rajta egy ímélt, az nagyon nem egyenlő azzal, hogy a cégtől munkára kapott eszközt privát kommunikációra használod. mindkét esetben lehet telepítve pl keylogger a gépen, de amíg tőlem geciség lenne visszaélni a helyzettel, addig a cég normál tevékenységébe beletartozik a munkavállalók munkájának ellenőrzése. 

Előzmény: FELDER. (12952)
FELDER. Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12955

Hát ezek után még wc-re se merek menni a munkahelyen  :) lehet azt is bekamerázták.Joguk van hozzá.

Előzmény: emyl (12953)
Elm Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12954

Te keverede a "lehetoseg" es a "kotelezo" fogalmakat.

 

A ceg vezetoi a ceg gepen azt neznek meg amit akarnak. Ha az eppen a maganlevelezesed, akkor azt, hiszen annak semmi keresnivaloja rajta. Honnan tudjak mi az, amig meg nem nezik - mondhatnank johiszemuen, de erre sincs szukseg, rosszhiszemuen is azt csinalnak a sajat gepukkel amit akarnak. Kiveve, ha erre nincs konkret policy a cegnel.

Nem _kell_ megnezniuk a leveleidet, de megtehetik.

 

Előzmény: FELDER. (12952)
emyl Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12953

ott van a gubanc a gondolatmenetedben, hogy azt gondolod, a céges infrastuktúra igénybevételével folytatott kommunikáció magánjellegű.

pedig nem az.

 

nem láttam még olyat hogy bármelyik cég lemondott volna az alkalmazottai által munkaidőben végzett tevékenységek ellenőrzésének a jogáról. ennek keretében pedig joguk van visszahallgatni a munkahelyi telefonon folytatott telefonbeszélgetéseidet, elolvasni a munkahelyi postafiókodon keresztül folytatott levelezésedet és csekkolni minden olyan tevékenységet amit munkaidőben végzel (ha eközben bejelentkezel munkahelyről a magán postafiókodba akkor kvázi Te magad adsz nekik erre lehetőséget).

ez nem geciség, ez a munkáltató tevékenységének szerves része.

Előzmény: emyl (12951)
FELDER. Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12952

Ezek útán senki nem merjen más gépén megnézni vagy irni email-t se mert az természetes,hogy a gép tulajdonos utánna elolvassa az összes személyes levelét és ez igy teljesen rendben is van.

Gátlástalan,gusztustalan egy világ ez komoly gondok vannak ha ez normális.

Előzmény: emyl (12951)
emyl Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12951

"Továbbra is úgy gondolom,hogy senkinek nincs joga beleolvasni mások magán leveleibe."

 

továbbra is rosszul gondolod

Előzmény: FELDER. (12950)
FELDER. Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12950

Nem!Továbbra is úgy gondolom,hogy senkinek nincs joga beleolvasni mások magán leveleibe.

Sokszor kölcsönkérik tölem is a gépem emberek most akkor én is turkáljak bele a személyes dolgaikba csak mert az én gépemet használták?

Előzmény: zsanna (12949)
zsanna Creative Commons License 2012.11.15 0 0 12949

Ezt a válaszodat akkor úgy veszem, hogy sikerült meggyőznünk arról, hogy amin az első kérdésedben felháborodtál, arról tulajdonképpen beláttad, hogy jogos :-))

Előzmény: FELDER. (12946)
FELDER. Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12948

Még nem vágták ki csak elküldték szabira :) jó magyar szokás szerint ennél a cégnél is rengeteg a simlis ügylet mindenkit nem mernek csak úgy kirugni :)

Előzmény: emyl (12947)
emyl Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12947

"De nem is az volt a gondjuk egyébként hanem az,hogy egy volt kollégával levelezett akit korábban kirugtak."

 

ühümmm... kirúgott kollégával kommunikálni céges gépről? gondolom arról beszélgettetek hogy milyen színűre festették az épületet meg hogy a portások új egyenruhát kapnak... ja nem, kirúgott kollégákkal nem ilyesmiről szokás beszélgetni hanem jellemzően olyasmiről amiről a cégvezetés úgy gondolja (rendszerint jogosan) hogy a volt kollégának bizony az égvilágon semmi köze... pláne hogy ilyenkor visszafele dumálva valószínűleg nem dícsérik orrba-szájba a céget... mindenesetre tutira találhattak a levelezésben olyasmit amit ők a cég érdekeivel ellentétesnek tartanak ami viszont nem csak céges infrastruktúra igénybevétele során tilos hanem jellemzően egyébként is.

ilyesmiért pedig a cégvezető helyében én is kivágnám a dolgozót. ha nem azért amit beszélgetnek, akkor azért mert ennyire amatőr és valószínűleg a munkáját is ilyen odafigyeléssel végzi. sry, no offense...

Előzmény: FELDER. (12946)
FELDER. Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12946

Hát de ha 18év alatt nem szóltak érte akkor most miért? :) De nem is az volt a gondjuk egyébként hanem az,hogy egy volt kollégával levelezett akit korábban kirugtak.

Előzmény: zsanna (12945)
zsanna Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12945

Nem jó a példád. Inkább én mondok egy másikat: munkailag éppen lazán állsz. Látod, hogy a céges autó is bent áll a cég udvarán. Te is ráérsza, az autó sem kell éppen senkinek: elviszed a nejedet a fodrászhoz/férjedet a konditerembe/gyereket különórára.

Vajon ez rendben van? Vagy jogos, ha szólnak érte????

Előzmény: FELDER. (12941)
FELDER. Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12944

Munkavégzésel itt se volt probléma.Kevés a munka mostanába embereket küldenek el kit ilyen kit olyan indokkal.Jelen esetben olyan emberrel történik ez aki 18éve van a cégnél.

Előzmény: emyl (12943)
emyl Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12943

a házad nem a munkahelyed tulajdona, semmi keresnivalójuk ott. mondjuk azt teljes joggal kérdezhetik meg hogy munkaidő alatt miért otthon voltál ha amúgy az az előírás hogy munkaidő alatt bent kell lenned a gyárban

 

nem írtam olyat hogy munkaidőben én nem ;-)

 

szebben kifejtve a dolgot: a munkahelyek jelentős részén nem szeretik és sokszor tiltják is az ilyesmit (teljes joggal megtehetik), de van ahol megtűrik.

pláne ahol tökmindegy nekik hogy egy adott munkafolyamat elindítását követően - míg várom hogy végezzen vele a kompjúúúter - csak ülök, malmozok és nézek bután, vagy éppen saját cuccon a céges infrastruktúrát nem igénybe véve netezek két percet. harmadrészt pedig olyankor sem szokás az ilyet tiltani ha emmiatt pont a munkavégzés hatékonysága romlana...

volt olyan munkahelyem ahová nem lehetett saját notit bevinni, a jelenlegi hálistennek nem ilyen. elég nekik ha rendesen végem a melómat és nem basztatnak hogy közben mit csinálok ha a feladatomat rendben elvégzem :)

Előzmény: FELDER. (12941)
FELDER. Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12942

Irod,hogy munkaidőben te nem akkor még is minek a munkahelyre saját notit vinni? :) Sok helyen már ha meglátnák rosszúl lennének :)

Előzmény: emyl (12940)
FELDER. Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12941

Nem értem.Akkor ha mondjuk munkaidőben hazajövök akkor betörhetnek a házamban is megnézni,hogy mit csináltam?Vagy feltörhetik a postaládám elolvashatják a leveleim?

Előzmény: emyl (12938)
emyl Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12940

őszintén szólva nem egészen értem ezt a nagy felháborodást. én akkor sem használnám a munkaeszközömet magánlevelezésre ha engednék. itt van az asztalomon a céges gép mellett a saját notim, ha mindenképpen meg akarom nézni a leveleimet akkor megnézem azon, saját mobilneten. nem olyan borzasztóan nagy költség már.

 

így a legtisztább, nincs belőle félreértés, nem ellenőrzi senki és mindenki örül.

emyl Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12939

ja, nem kell feltörni, elég ha megjegyezteted a böngészővel hogy mi a gmail-jelszavad...

Előzmény: FELDER. (12937)
emyl Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12938

amit a munkáltató tulajdonában levő eszközön a munkáltató által fizetett időben csinálsz, az a munkáltatóé.

vagy van ezzel ellentétes megállapodásotok, amiben engedélyezik hogy a munkaeszközöket a munkaidő bizonyos részében magáncélra használjátok?

Előzmény: FELDER. (12937)
FELDER. Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12937

És ilyenkor feltörhetik az saját email-em és elolvashatják,kinyomtathatnak mindent amit ott találnak?

Előzmény: emyl (12936)
emyl Creative Commons License 2012.11.14 0 0 12936

nagyon nem mindegy


ami eszközt a munkáltatótól munkára kapsz, azon nem folytatunk magánlevelezést, nem használjuk fészbukkolásra, sem egyéb hasonlóra. munkaidőben egyébként is melózni kell és nem fórumolni. sok helyen deklarálva is van hogy bezony időnként szúrópróbaszerűen vagy rendszeresen ellenőrzik hogy mit mókolsz és adott esetben retorziókat is kilátásba helyeznek.

Előzmény: FELDER. (12935)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!