Keresés

Részletes keresés

olahtamas Creative Commons License 2013.12.24 0 0 42786

A GPS-be tölthető offline térkép az jó, és az http://openmaps.eu/vectormap?lang=hu online vektortérképe is tartalmazza a változtatásokat.

Sajnos a turistautak.hu rasztertérképe nem frissül hónapok óta.

Előzmény: Törölt nick (42785)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42785

Biztosan nálam van a hiba, de én még a régi utakat látom a tuhun most is.

Előzmény: olahtamas (42781)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42784

 Mikor elindultam erre a Katalinpuszta-Ősagárd túrára vasárnap nem gondoltam volna hogy ennyi újdonságot látok majd ezen a szűk 14 km-en. Tudtam hogy az újdonsült módosítások miatt lesz mit nézni bőven, de akadt más is...
Mindjárt az elején, mikor megálltam a Látogatóközpont újonnan épített parkolójában felfigyeltem arra hogy a parkoló közepén a fákon régebbi kék jelek sorakoznak, összesen három, plusz még egy a bekötőút mentén lévő kereszten. Sose láttam őket eddig!
Rémlett hogy valamikor egy ideig a 2-es út nagy kanyarjában csak keresztezte a kék a főutat, és nem azon haladt Katalinpusztáig, de ez az útvonal nem tudom pontosan hogy mikor is létezett, de hogy volt ilyen arra a jelzések a bizonyítékok.
Mindenesetre ha valóban a forgalmas aszfaltút miatt történt ez az egész terelősdi pár hete a Naszály környékén akkor lehet megérte volna ennek a parkolón keresztüli lehetőségnek a megvizsgálása is, magyarul a kéket az úton keresztül egyből bevezetni az újonnan épített parkolóba, utána pedig már biztonságos út és járda vezet a katalinpuszai kocsmáig.

 

 

1.-2. kék jelzések az új parkolóban, második képen a háttérben a 2-es út kanyarja, szemből érkezett a kék Magyarkút felől

3. valahogyan így volt, nem lett volna rossz ötlet ez sem, bár az autóút korlátja mindenképpen akadályozó tényező lehetett

Rockenbauer Pál kopjafájának és környékének szép és rendezett állapota némi örömre ad okot, mikor legutoljára itt jártunk emlékeim szerint rosszabb állapotban volt az emlékmű.
Nem éreztem úgy hogy lehangoló lenne a hely, inkább elgondolkoztató, el lehet itt időzni picit. Megerősödött bennem az érzés hogy csak jó lett volna ezt a szomorú, de a kéktúra szempontjából nagyon is autentikus helyet visszavenni az útvonalba, itt volt rá a lehetőség, kár hogy nem így történt, de most már mindegy.
Mindenesetre a kék + jelzés sem rossz megoldás, kb 10-15 perc ide a látogatóközpont, de azért ez mégsem ugyanaz mintha a kék érintené.

 

 

az emlékhely és környéke. Jól láthatóak a qr-kódok oszlopai is középen


A Látogatóközpont:
Nagyon szép hely, érdekes, igényes, látszik hogy minden apró részletre odafigyeltek, csak hogy jól érezze magát aki ide téved, és hasznosan is töltse az idejét. Családoknak mindenképpen megér jó időben egy hétvégi programot ide tervezni.
Az itt lakó(?) erdész éppen kint tartózkodott, akár pecsételhettem is volna, de azt már megtettem Katalinpusztán, az iskolánál még megvolt a szelence, benne a bélyegző. Itt is megvolt a pecsét -a kocsmai, és az erdész úgy tudta hogy lesz majd kültéri is. Kézenfekvő lenne az iskolától szelencével együtt áthozni ide a plecsnit.
A kéktúra innen szép utakon -a tanösvényen-  vezet a Bik-kút felé, folyamatosan emelkedve. A tanösvény végén van egy függőhíd, azon áthalad a kék. Ez a híd önmagában is egy élmény, nekem legalább is tetszett, ráadásul nagyon masszívan van megépítve.
A híd után a Bik-kútig csak a jelek vezetnek, van belőlük szinte minden fán, cserébe ösvény viszont még nincsen. Haladni így is egészen jól lehet, reméljük hamarosan ösvény is lesz majd.


1. a Katalinpusztai Kirándulóközpont és Erdei Iskola

2. A lépcsőkön indul neki a Naszálynak a kék...

3. a függőhíd a tanösvény végén

 

 

 

 

 

olahtamas Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42783

A törvényi és az MTSZ rendszer is még gyermekcipőben jár :)

Mindenesetre, mire a projekt lezárul, addigra az előírásoknak megfelelő pontosságú felmérésnek és nyilvántartásnak meg kell(lene) lennie.

Előzmény: HEV (42782)
HEV Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42782

Amikor Ők felmértek akkor ezeknek a módosításoknak a nyomvonalát nem mérték fel előre?

Jó lenne ha valami gyors rendszer lenne ezeknek a már felfestett módosításoknak a 'követésére'.

Ilyenkor jó a tervezett jelzés alkalmazása.

 

Előzmény: olahtamas (42781)
olahtamas Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42781

Katalinpusztánál a felfestés 2013.12.08-án zajlott le.
A 2013-12-17 -i hír alapján a turistautak.hu oldalon már másnap javítva lett a térkép.
Egy felmérő kollega 12.20-án kiment pontosítani, 12.21.-én berajzolásra került és 22.-én reggel már letölthető volt GPS-be a frissített és pontosított útvonal
Egy hagyományos papírtérkép esetében ez "picit" tovább tart, így azzal nem is érdemes sűrűn friss kiadással jelentkezni.
Pláne, hogy az utóbbi jelzett esetedben, egy 20 méteres elterelés a papírtérképen meg sem látszik :)

Előzmény: Törölt nick (42780)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42780

"...Kezdődnek a kevergések... Azt hiszem a kéktúra szakbizottság tagjai sokat fognak csuklani a közeli és távolabbi jövőben, meg az édesanyjukat is rengetegszer fogják emlegetni negatív kontextusban... :-D..."

 

Lehet hogy valóban  így lesz majd, de ez nem az a helyzet volt. Ez a 2-3 terelés a Naszály keleti lejtőin nem a bizottság ötlete volt azt hiszem, mert semmi hír nem volt róla és nem is olyan volumenű. 

 

Gyorsan összedobtam egy hevenyészett képet arról hogy nagyjából mi is történhetett valójában. A terelés nem biztos hogy pontosan ez, mert én az eredeti kéktúra útvonalon mentem, ami még 2 héttel ezelőtt is az volt. Csak a terelések elejét és végét láttam, a magasabban fekvő részeken még azt sem, mert elég nagy köd volt a Naszályon.

 

balról érkezik a kék a Naszály csúcsáról lefelé a gerinc keleti részén. Nagyjából ez a terelés ha jól vettem ki, de ha ez tényleg így marad -remélem nem- akkor jó lenne ha mielőbb arra túrázna egy tuhus különítmény. 

 

 

 

Előzmény: hörpölin (42768)
V43 1279 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42779

Én is szívesen olvasom másokét, csak azért tettem fel a kérdést, mert volt amelyikre semmilyen reakció nem érkezett.

Előzmény: Jesper Olsen (42778)
Jesper Olsen Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42778

Szivesen olvasunk túrabeszámolókat a téli/karácsonyi szünetben - talán nem maradok egyedül ezzel a véleményemmel... :-)

Előzmény: V43 1279 (42777)
V43 1279 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42777

Köszi! :)

 

Voltam mostanában sokat túrázni, csak nem írtam ide. Ha van rá igény, akkor majd írok túrabeszámolókat! Természetesen a pecséteket is belevenném, hogy segítsem a munkádat ;-)

Előzmény: hörpölin (42776)
hörpölin Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42776

"Ezeken kívül van még útvonalváltozás?"

 

-Link-  :-)

Előzmény: V43 1279 (42775)
V43 1279 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42775

Én 3 változásról tudok:

1. Felsőpetényből Alsópetény érintésével lehet eljutni Romhányba a bánya bezárása miatt

2. Dobogókő-Sikáros között változott az útvonal, de lehet csak ideiglenesen

3. Börzsönyben most ősszel variáltak

 

Ezeken kívül van még útvonalváltozás?

Előzmény: hörpölin (42774)
hörpölin Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42774

"És még egy kérdésem lenne: új igazolófüzetet is terveztek, ha az összes változás életbe lép? A mostanihoz már amúgy is van jópár megváltozott szakasz."

 

Így igaz. 

Előzmény: imi_75 (42773)
imi_75 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42773

És még egy kérdésem lenne: új igazolófüzetet is terveztek, ha az összes változás életbe lép? A mostanihoz már amúgy is van jópár megváltozott szakasz.

Előzmény: hörpölin (42770)
imi_75 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42772

:) nem hiányoltam, csak kérdem :) A Vörösmarty szerintem amúgy elég felesleges igazolópont, alig 2 km-re van Mátraházától (ami vélhetőleg fontosabb logisztikai (ki-beszálló) pont), ráadásul a turistaház sajnos többet van zárva, mint nyitva, a pecsét meg vagy ki van spárgázva a kapura, vagy nincs. Aki meg ott alszik, úgyis megkaphatja a csevicés díszpecsétet igazolni - gondolom én.

Előzmény: hörpölin (42770)
olahtamas Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42771

Én már két esetben is találkoztam ilyen letereléssel, amelyiknél a leterelés volt a jobb választás.

Az egyiknél a kilátás volt jobb, a másiknál pedig a sár miatti járhatóság.

De nem vitatom sok helyen túl öncélú marad a terelés.

Előzmény: hörpölin (42768)
hörpölin Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42770

"...hogy a Nyírjesi erdészház, mint pecsételőhely megszűnik és nem is lesz helyette másik a Vörösmarty és Galyatető közt?"

 

Lesz helyette másik... Nehogy má' a kéktúrázók csak úgy elténferegjenek stemplizés nékű a Galyatetőtől a Vörösmarty-ig! :-)

 

Tegnap elvetődtem a Kelet-Cserhátba és ha már arra jártam, gondoltam megnézem, milyen útvonalat izzadt össze a bizoccság Felsőtold és a Tepke gerincen található Barát-hegy között. Hogy legyen összehasonlítási alap, tettem egy kőrt a régi úton és az új útvonalon végigballagva, Bableves csárda bázissal.

 

Hollókő felől érkezve Felsőtold előtt, a Zsunyi-patak hídjánál válik szét a két útvonal, az új elkerüli Felsőtoldot, a mezőkön átvágva éri el a temetőnél Alsótoldot, bemegy a faluba, majd elindul kifelé a Cserhátszentiván felé vezető úton. Innen tér le a már meglévő K+ jelzés útvonalára, mezei keréknyomokon és erdei földúton éri a Bableves csárda mellett az aszfaltutat, keresztezi azt és a csárda mellett elhaladva átvág a mezőkön, majd a Barát-hegy oldalában találkozik a jelenlegi útvonallal. A GPS adatokat kiértékelve a következőkre jutottam:

 

Régi útvonal:

Táv:                     6,812 km

Szint:                  232/29 m

Aszfalt hossza:   5,787 km (egybefüggő)

 

Új útvonal:

Táv:                     7,759 km

Szint:                   272/69 m

Aszfalt hossza:    1,756 km + 57 m

Itt a hosszabbik szakasz az Alsótoldon átvezető út + a Cserhátszentiván felé vezető kis forgalmú aszfaltút, az 57 méter pedig a Bableves csárdánál van.

Előzmény: imi_75 (42769)
imi_75 Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42769

Jól olvastam ki a belinkelt összefoglalóból, hogy a Nyírjesi erdészház, mint pecsételőhely megszűnik és nem is lesz helyette másik a Vörösmarty és Galyatető közt?

Előzmény: hörpölin (42768)
hörpölin Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42768

Kezdődnek a kevergések... Azt hiszem a kéktúra szakbizottság tagjai sokat fognak csuklani a közeli és távolabbi jövőben, meg az édesanyjukat is rengetegszer fogják emlegetni negatív kontextusban... :-D

 

Arra gondoltam, hogy javaslom - ha még senkinek nem jutott az eszébe -, hogy minden terelésnek legalább a kezdetére és a végére tegyenek ki tájékoztató táblákat, hogyan változott az útvonal, és kellene egy térkép is hozzá, hogy honnan hová lett terelve a kéktúra útja, nagyjából úgy, mint ahogy Dobogókő mellett volt, amikor a kéket átterelték a megszokott útjáról a Király-kút felé.

 

A Bik-kútnál arra számítanak a jelzésfestők, hogy pár hónap alatt kitaposódik a megfelelő útvonal és akkor már nem lesz gond. Az erdészeti utak mellé festett jelzésekkel szerintem ugyanez volt az erdészet szándéka, de ez értelmetlen, mert ugyan miért térjen le a turista a jól járható útról a semmibe? Személy szerint én nem értek egyet vele, de azt hiszem, a szakbizottság tagjai sem, ahogy a véleményüket hallgatom. Talán lehet ez ellen tenni valamit...

kerxy Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42767

Amire Te válaszoltál annyit, hogy mi életünkben először voltunk arra fele, Ősagárdról mentünk Katalinpusztára december 15-én. Több helyen is látszott, hogy el lesz terelve, mert az új jelzések fehér alapja már látszott. Amiket te kiraktál képeket, az tényleg érdekes, akkor mikor mi voltunk még nem volt ilyen, mi is az erdészeti úton mentünk. Bik kút után viszont tényleg kb a semmibe festették a jeleket, de szerintem ez oké, mert nagyon sok jelzés van, szóval eltévedni nem lehet.

Mivel mi még nem voltunk itt, azt kell mondjam nekem tetszik az útvonal, nem tévedtünk el, mondjuk nem a térképet néztük hanem a felfestést :)
Egyedül annyi volt furcsa, hogy Katalinpusztán ott a turistaközpontnáll kötöttünk ki, pedig azt hittük a kocsmánál fogunk, ugye másnap már hivatalosan el is került a kocsmából a pecsét, szóval valószínűleg mi voltunk ott az utolsók, de egy kis kérdezősködés után egyből meg találtuk és tudtunk pecsételni :)

Előzmény: Törölt nick (42764)
Jesper Olsen Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42766

Attól tartok, hogy ezek az újabb terelések a korábban itt is tárgyalt börzsönyi vonulathoz tartoznak (a gépek által sártengerré vált utakról sok börzsönyi jelzést vittek be a "fák közé").

 

:-(

Előzmény: Törölt nick (42764)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.23 0 0 42765

Gyanítom, hogy holnap-holnapután is itt fog lógni mindenki, de azért előre is: boldog karácsonyt nektek! :)

 

(ui.: Tátralátó túra már csak újévben!)

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.22 0 0 42764

Tamás, ami a fotódon látszik, a Bik-kútig jóformán semmi gond, esetleg a tanösvény végén a függőhíd után meglepő egy kicsit az hogy gyakorlatilag szinte a semmibe festették fel a jeleket, ösvény ott az életben nem volt. Ennek ellenére a rengeteg jelnek köszönhetően (és a GPS figyeléssel együtt) ez még OK. a Bik-kútig.

Viszont a Török-rétnél is történt több útvonalmódosítás, amik nekem feleslegesnek tűnnek.  Ezek még sehol nem szerepelnek, a legmegtévesztőbb a réttől Ősagárd felé indulva az hogy leterelték az erdészeti útról a jelzést, be az erdőbe, ahol semmi ösvény, azért hogy utána kb 500 méterrel ismét visszatérjen szerencsétlen kék az erdészeti útra.

Nem tudtam hogy sírjak-e vagy nevessek.

Ha nyomós indoka volt ennek akkor elnézést, de ha semmi akkor ez egy óriási baromság. Csak arra jó hogy megtévessze a túrázókat.

A Nagy-Májnál is tereltek egy pár száz méteren, okot ott sem láttam, ha csak nem az ott lévő kis vadászház nyugalma volt a fő szempont.

a kék a széles erdészeti úton ment, ezidáig, most balra tér, be az erdőbe

oda.

 

Azért hogy kb 500-600 méter múlva visszajöjjön az útra...

 

Mindenesetre nem értem miért történt mindez, biztosan megvan rá az indok hogy a Naszály-hegy kb 60 éve meglévő kéktúra útvonalát így széttördelték, összekuszálták az új jelzésekkel. Nekem úgy tűnik hogy indokolatlanul és öncélúan, remélem nem lesz igazam és valaki elmondja miért kellett ezt így.

 

És nem a Gyadai-rétre gondolok, mert az még tetszik is, hanem az Ősagárd felőli oldalra.

 

 

 

 

Előzmény: olahtamas (42760)
annyi baj legyen Creative Commons License 2013.12.22 0 0 42763

Kicsit pontosítanék, az adatok begyűjtése történt az elmúlt három évben, a bejárások nagyobb intervallumot fognak át, a legkorábbi adat 1991-06-08-i. Lehet, hogy készítek majd egy térképet, ami csak a  mondjuk 2005 előtti, és egyet, ami az utáni adatokat tartalmazza, változtak-e jelentősen a kékezési szokások.

Előzmény: garass (42762)
garass Creative Commons License 2013.12.22 0 0 42762

Köszönöm az adatoakt. Most csak felületesen belenéztem a lapba. Sok hasznos dolgot rejt nem csak az egyéni túrázók számára. Ja, még ismerős nevekkel is találkoztam. Gratulálok hozzá.

Előzmény: annyi baj legyen (42758)
garass Creative Commons License 2013.12.22 0 0 42761

Érdekes, számomra is a 60-as évek útvonala a kedvencem. A későbbiekben több kényszerű, mesterkélt változtatás ( bár néha logikus is) történt.

Ez a Felsővadász-Nyésta szakasz egyébként úgy került térképre, hogy a 90-es évek első felében a Miskolci Vasutasok Abaújszolnokon berendeztek egy kulcsosházat az arra járók segítésére, amit a helyi egyházzal tartottak fenn. Ez volt az apropó a kék elterelésére és Gadnától, illetve már a Kecske-padtól Felsővadász- Nyésta-Abaújszolnok-Baktakék lett az új nyomvonal.  De a remények nem váltak be, a ház már évek óta nem üzemel, az út és az ő problémái meg maradtak.  Itt valójában a Rákóczi kastély és a görög templomok az értékes látnivalók.

 

A mostani ide vonatkozó módosítások egyébként rohamléptekben készültek. Csak november végén kaptuk az értesítést a felmérők tapasztalatairól. Alig pár nap állt rendelkezésre, hogy a bizottság elé kerüljön a kerülő út. Mélyebb átgondolásra sajnos nem volt idő.

 

Örömmel hallom érdeklődésedet az OKT története iránt. Hasonló cipőben járunk, bár én egész Borsod megye turista történetével foglalkozom. Több mint 120 év. Most lektorálom a 2. kötetet, az 1945-70 közötti évek történéseit. Ezért is olvasom nagy érdeklődéssel a te és a ti ide északra vonatkozó élményeiteket, észrevételeiteket. Várom a további írásaitokat is.  

Előzmény: Törölt nick (42751)
olahtamas Creative Commons License 2013.12.22 0 0 42760

A karácsonyfázás és a ritka jelzés között kell megtalálni az arany középutat :)

Amúgy nem mondanám, hogy sehol nincs fent az új állapot, mert az MTSZ honlapján is fent van:

http://termeszetbarat.hu/images/arg_attachment/1/1370/nasz%C3%A1ly_v%C3%A9gl.jpg?7019727831853785

És ha friss telepítőt töltesz le a turistautak.hu-ról, akkor már az új állapotot fogja tartalmazni a GPS-ed is :)

Előzmény: Törölt nick (42759)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.22 0 0 42759

A mai napon túráztam a Naszály körül. Ezt a jelenleg így helyes mondani, mert az hogy kéktúráztam abban nem vagyok biztos. Mindenesetre Katalinpusztáról átjutottam Ősagárdra, megnéztem a kopjafát is (szépen rendben van tartva a környéke) sőt mi több még jól is éreztem magam, de ez annak volt köszönhető hogy jártam már erre párszor és én tudtam hogy hol vagyok.

Kezdő kéktúrázót egy darabig senki ne küldjön arrafelé, mert széttépi a füzetét. Sem térkép, sem GPS ott most nem segít. Az új ösvények(?) még nincsenek fent sehol.

A jelzések annyira újak és itt-ott értelmetlenek hogy az már néha fájt. Továbbá nem teljesült oláhtamás azon kívánsága sem hogy ne csináljanak az erdőből karácsonyfát, mert nem kevés helyen 6-8 jelzés is van egyszerre, egymáshoz közeli fákon. Ez azért alakulhatott így, mert olyan helyeken jelöltek ki kéktúra útvonalat ahol addig vadcsapás sem volt, nemhogy út.

 

Ja, egyébként a kirándulóközpont tök jó, az erdész barátságos, a bélyegző elérhető.

 

annyi baj legyen Creative Commons License 2013.12.22 0 0 42758

2010 decemberétől a mai napig, 528 túrázó adatai alapján, innen:
http://heyjoe.hu/okt/

Előzmény: garass (42757)
garass Creative Commons License 2013.12.22 0 0 42757

Tanulságos ez a térkép. Mikori, illetve milyen idősáv adatait mutatja?

Előzmény: annyi baj legyen (42756)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!