Keresés

Részletes keresés

Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9317

Hát, nem muszáj dafkéból hülye3ségeget csinálni.

Előzmény: 3x (9307)
3x Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9316

Senki sem köteles betartani, ha erre valami egyéb ok nem kényszeríti (például munkahelyi elvárás).

 

Noch dazu, nekem mint fordítónak gyakran azzal a "munkahelyi elvárással" kell szembesülnöm (noha, szabadúszó vagyok, bár annál inkább...), hogy valaki azt várja el, hogy az általa kreált szabálysértő alakot kötelező használni, úgy magyarul, mint például pidgin-inglisül.

Előzmény: v79benno (9315)
v79benno Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9315

Kiolvasás és értelmezés két dolog.

 

Az egy általános téveszme, hogy az akadémiai helyesírás valamiféle égi törvény volna, amit magukat erkölcsös ember hírében megöregedni kívánók szentül betartanak, nincs tehát mi ellen hadakozni.

 

Az AkH. egy igen magas presztizsű normarendszer, aminek megvan a logikája, lehet vitázni vele saját szempontjai szerint és a praktikum felől is, de kár vitázni vele a rendszeren kívülről. Senki sem köteles betartani, ha erre valami egyéb ok nem kényszeríti (például munkahelyi elvárás).

Előzmény: 3x (9312)
3x Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9314

Nyilván ez is az intaglan-értékbecslő típus, mivel a "cipőkészítő" ugyanúgy összetartozik, mint az "értékbecslő"

Előzmény: NevemTeve (9313)
NevemTeve Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9313

Note: És aki "ortopéd cipőkészítő"? Azt is mindig így írják, sosem úgy ahogy kellene: "ortopédcipő-készítő"

Előzmény: 3x (9312)
3x Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9312

Már mondtam és unom magamat. Nálunk van egy Rozsdamentes Acélfeldolgozó Kft. (vagy valami ilyesmi a neve) A nyelvészek hiába mondják a mozgószabályt, az átlagprolinak a Rozsdamentesacél-feldolgozó Kft. olvashatatlan szörnyszülött. Ezért állok ki az ingatlan-értékbecslő alak mellett és még sok szót "helytelenül" írok a fordításaimban. (Practice: 15 év alatt egyetlen megrendelő sem szólt vissza a mozgószabály áthágása miatt :-)))

Előzmény: Onogur (9311)
Onogur Creative Commons License 2011.02.14 0 0 9311

Van az értékbecslő, aki ingó és ingatlan dolog értékét becsüli föl.

Nyelvtani szerkezet szempontjából jogos az ingatlanérték-becslés alak, de ha a tevékenységet végző személy oldaláról nézzük a dolgot, akkor meg az ingatlan-értékbecslő tűnik logikusnak. A nyelvtani szemléletű szabályzatot nem  vagy nem kellően ismerő alkalmazók jellemzően a személy oldaláról tekintik a dolgot.

 

A szabályzat kialakításakor ezt a szemléletmódot is tekinteni kellene. Egy műszaki szemléletűnek inkább ez ugrik be hamarabb, mint a nyelvtani szerkezet. S elvileg a helyesírást nem egy elefántcsonttoronyban alkotják meg ... remélhetőleg.

Előzmény: Onogur (9308)
Onogur Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9310

A Google-ban az ingatlan értékbecslés vagy ingatlan-értékbecslés kétszer sűrűbben szerepel, mint a ingatlanérték becslés vagy ingatlanérték-becslés.

Eléggé ingadozó és épp az elvi előírással ellentétes dominanciával. Számomra a vastagított változat a megfelelő alak.

Előzmény: rumci (9303)
fautas Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9309

Nem maradt egyedül 3x.
Nekem is jobban tetszik a "hibás" alak, különben nem védtem volna ilyen elszántan. (Most  látom, hogy Onogur is kitart mellettünk.)

 

Sok csúnya képződményt hoz létre az egybeírás-kötőjelezés szabályozása.
Ilyennek tartom - de természetesen elfogadom, mert mást nem tehetek - a

    Szent László-szobor

írásmódot is, ami a 'Lászlót ábrázoló szent szobor' jelentést sugallja.

 

Előzmény: Kis Ádám (9306)
Onogur Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9308

Mindenképpen értékbecslés az alap. Akik ezt művelik, azok ezt tekintik annak. Innentől szerintem adott.

Előzmény: Kis Ádám (9300)
3x Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9307

Leginkább sehogy. Viszont így fogom írni :-)

Előzmény: Kis Ádám (9306)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9306

Hát, most eléggé egyedül maradtál. Hogyan fogod elemzeni az ingatlan-értékbecslést?

Előzmény: 3x (9301)
rumci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9305

Lájk.

Előzmény: fautas (9304)
fautas Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9304

"az érvelésed nem jó"

Igazatok van. Ennek tudatában szóltam hozzá (9297), ami ki is olvasható a második mondatomból. Csak enyhítő körülményt kerestem a szabálytalan, de mégis elterjedtebb forma használóinak felmentéséhez.

A melegvíz-csap e szempontból azért más, mert azt többen írják helyesen, mint hibásan.

Előzmény: rumci (9302)
rumci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9303

Megjegyzem, a Közgazdasági helyesírási szótárban ingatlanérték-becslés szerepel.

rumci Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9302

Játszd el ugyanezt a melegvíz-csapra is, ami a második mozgószabály alappéldája. A melegvíz mindig helyesírási hiba önmagában, a vízcsap meg nem. Szóval az érvelésed nem jó.

Előzmény: fautas (9297)
3x Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9301

Nem értek egyet. Az ingatlan-értékbecslés kifejthető "ingatlanokra vonatkozó" értékbecslésként. És igazat adok a problémát felvetőnek, hogy az "értékbecslés" eléggé állandósult összetétel. Az "ingatlanérték" meg eléggé alkalminak tűnik. Például piacon lehet "almaérték", "banánérték", de ilyet senki sem mond.

Előzmény: Kis Ádám (9300)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9300

Már elnézést, mire szolgál az ingatlanérték-becslés, nem az ingatalan értékének megállapítására? Szerintem félrevezető és zavaró az ingatlan-értékbecslés, mert a kifejezés belső szintaktikai viszonyát zavarja meg, nem lehet mondattá kifejteni.

 

Az értékbecslés a vki értéket becsül mondattal fejthető ki. Az ingatlanérték-becslés  a vki ingatlanértéket becsül mondattal fejthető ki. De mi történik az ingatlan-értékbecslés esetében? Ez csak akkor működne, ha lenne *értékbecsül ige. De nincs.

Előzmény: fautas (9297)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9299

Ha nagyon erőlködünk, tudunk használható mondatot létrehozni a különírt papír zsebkendőre, megkülönböztetve a  papírzsebkendőtől, valamint teljes körű-re, szemben a teljeskörűvel.

Előzmény: Onogur (9292)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9298

Szeretném újta jelezni, hogy a szenteltvíz elképzelhető különírva is:

 

1. Ez annyi neki, mint a szenteltvíz. - egybe.

2. A pap megáldotta a forrást, abból most szentelt víz folyik. - külön.

 

Ezekben az egybeírásos esetekben erre mindig oda kell figyelni, ha nem szerkezetben, hanem csak önmagukban emlegetjük őket. Éppen ez utal vissza az aludttejre is, ahol a különírt verzió nem létezik.

Előzmény: Onogur (9293)
fautas Creative Commons License 2011.02.13 0 0 9297

Várd meg a hozzáértők véleményét is, nehogy félrevezesselek.

Pusztán logikai alapon nyilván az ingatlanérték-becslés lenne a helyes, de én úgy érzem, hogy a szabályokhoz kevésbé ragaszkodó nyelvi ízlés jobban támogatja az
ingatlan-értékbecslés alakot, ami talán nem teljesen precíz, de félreértéshez semmiképpen nem vezet.

Nézzük a teljes összetétel és az alkotó részek gyakoriságát:

találat("ingatlanérték-becslés")=1,
találat("ingatlan-értékbecslés")=4,

találat("ingatlanérték")=10,
találat("értékbecslés")=128.

(Magyar Nemzeti Szövegtár)

Vagyis az ingatlan-értékbecslés javára szól, hogy az ingatlanérték önmagában alig használt szóösszetétel (inkább azt mondjuk és írjuk, hogy az ingatlan értéke), ezzel szemben az értékbecslés nagyon gyakran olvasható így, egybeírva, a teljes összetételben könnyebben érezzük egy szónak.

Előzmény: v79benno (9295)
fautas Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9296

Igazad van, a szenteltvíz a helyes!
Végtelenül szégyellem magam, de nem akartam megtéveszteni senkit.

Rosszul mértem fel a hézag szélességét a tilde és a víz között, de azóta másik szótárban már én is megtaláltam. Remélem, nem rögzült a hibás alak senkiben.

Előzmény: Onogur (9293)
v79benno Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9295

T. fórumlakók!

 

Miképpen jeleznétek a fő összeteli határt az ingatlan + érték + becslés háromtagjából szervült összetételben? Ingatlan-értékbecslés, avagy ingatlanérték-becslés? Ez itten a kérdés.

3x Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9294

Még mindig nem értem, bár ehhez hozzájárul, hogy nem tudom, mire vonatkozik a szavazás.

Nekem teljesen helyes mondatnak tűnik, valaki megvilágosíthatna. (Természetesen egybeírva, hogy visszajuthasson)

Előzmény: Kis Ádám (9290)
Onogur Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9293

Fautas félrevezettél!

 

A szenteltvíz hivatalosan egybeírandó.

Előzmény: Onogur (9292)
Onogur Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9292

Google("papírzsebkendő")=189.000

Google("papír zsebkendő")=10.400

 

Google("szenteltvíz")=8560

Google("szentelt víz")=4410

 

Google("teljeskörű")=3.321.000

Google("teljes körű")=1.530.000

 

Azaz a nép egy tekintélyes része sok szónál másképp gondolja, más nyelvi logikát lát benne, mint ahogy a szabályzatban elő van írva. Biztos lehet még hozni példákat.

 

Így valóban bevezethetnének egy megengedőbb szemléletmódot.

 

 

Előzmény: fautas (9281)
fautas Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9291

Köszönöm a kétszeri kijavítást. (Tiszavirág-életű)

Előzmény: Kis Ádám (9288)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9290

Ha azt akarják mondani, hogy Laci a szavazaatok révén lehetőséget kap, hogy visszajusson, akkor a mondat oké.

 

De ha - mint sejtem - arról van szó, hogy Laci a szavazatok révén visszajut, akkor ez felesleges és zavaró túlképzés.

Előzmény: zsolesz1984 (9285)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9289

Ez mókásan hangzik :)

Előzmény: fautas (9287)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.02.12 0 0 9288

De nem olvastam azt a bosszantó számosságú tiszavirág-életű szabályt. Van kettő? attól azért nem kell a falmal menni. Főleg azért, mert a legutóbbi változtatás is 25 éve volt. Pl. akkor vált kötelezővé a dátumrag j-je (az elsejében). Ez 1985-ben eléggé nagy változás volt, és sokan nehezen szoktak hozzá.

 

Az Mszsz elírás, a Magyar Helyesírási Szótárra gondoltam

 

A Magyar Nem zeti Szövegtár semmiképp nem normatív, de a példáid izoláltan nem fogadhatók el, mert az idézett szavak helyesírása függhet a szövegkörnyezettől.

Előzmény: fautas (9284)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!