Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2242

Ha lehet olyan képet tegyél fel, amin az egész fa látszik.  (Két egyforma helyett inkább többoldalról fényképezve.)

Előzmény: eguzki (2236)
Ali-bá Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2241

A kicsikhez ne nyulj had hajtsanak végálló rügyből.   /A körtéimmet síkban kiterítve nevelem, szintén földről elérhető magasságig. Így kis helyen sok(féle) fa elfér./

Előzmény: szines22 (2239)
alpapa Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2240

Az enyém mindkettő bokor ( alacsony ) és szélárnyékban vannak.Ezek szerint a letermett vesszőket el kell távolitanom.Beteg nincs kőztűk teljesen egészséges mindkettő,már amennyire én megtudom állapitani. "Csak" tul sűrű igy nem csak ritkitani,hanem a letermetteket kell lenyesni.Remélem jol értem és érthetően irtam.Nagyon szépen kőszőnőm a segitséged. Űdv .Feri    (Elnézést a helyesirási hibákért,de egy kűlhoni laptop van nálam kőlcsőnbe és az ékezetek nem ugy műkődnek ahogy illenék.)

Előzmény: beetee (2235)
szines22 Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2239

A rövidebb oldalágakhoz egyenlőre ne nyúljak,vagy egy picit visszametszem őket?

Előzmény: szines22 (2238)
szines22 Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2238

Köszönöm szépen a gyors választ! :)

Hagyományos,szórt állású kombinált koronaformára gondoltam,de már a második ágemelet után kivágnám a  sudarat,maximum 2-2,5 méter magasra engedném a fát!

Körtének megfelel ez a koronaforma,vagy Te mit tanácsolnál?

Előzmény: Ali-bá (2237)
Ali-bá Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2237

Alul azt a képen balra növő erős hajtást tőből vágd ki /sebkezelés/, továbbá a tengely erős hajtását a felső oldalhajtás fölött 40 cm-el vágd el. A talajt gyomtalanítsd a fa körül /kapálás/ és szerves trágyát, esetleg vegyes műtrágyát dolgozz be a talajba. Nyáron öntözd. Meg fog táltosodni a fa.

 (Milyen koronaformára szeretnéd nevelni?)

Előzmény: szines22 (2234)
eguzki Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2236

Sziasztok!

 

Tanácsot szeretnék kérni tőletek, hogy milyen koronaalakító metszést lehetne alkalmazni ennél a kajszinál. köszönöm előre is.

 

 

 

beetee Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2235

A tiéd is magastörzses?

Ha nem, akkor szó nincs rövidcsapos dologról! Bokrosnál az új hajtásokat kell kiválogatni. Tőben kivágni annyit, hogy 3-4-5 maradjon évente. A letermett 3-4-(5) éves ágakat meg el kell távolítani.

Meg persze a sérült, beteg, rossz irányúak is nyissz. :)

Előzmény: alpapa (2233)
szines22 Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2234

Sziasztok!

Tanácsotokat szeretném kérni!

Tavaly tavasszal ültettem egy triumph körte csemetét és akkor csak a vezérágat vágtam vissza kb. a felére!

Nos, az szépen meg is nyúlt,kb. egy métert hajtott,viszont az oldalágak,egy kivételével,elég kis gyengék,rövidek maradtak!

Ilyenkor mit lehet tenni,hogy az oldalágak megerőssödjenek?Egyáltalán lehet még ezekből vázág,vagy az egész vezérágat vissza kell vágjam,hogy új hajtások képződjenek?

Kérlek segítsetek,mert már ideje volna metszeni,csak nem tudom hogy fogjak hozzá!

 

 

 

 

     

alpapa Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2233

Bocsánat de kőzben olvastam (beetee) metszési tanácsait igy már megkaptam a segitséget.  Feri

alpapa Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2232

Űdvőzőllek nekem is segitségre lenne szűkségem.Teljesen kezdő " Micsurin" vagyok.Van két josta bokrom,tavaly iszonyat mennyiségű termés volt mindkettőn,de ugy látom teljesen elbokrosodott.Tul sűrű kőrbe mindenhol az ág és nem tudom kell e és ha igen hogyan metszeni.Előre is végtelenűl hálás vagyok a segitségért.  Feri

Előzmény: budai2 (2228)
beetee Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2231

Ja, karóhoz 2-3-4 helyen hozzá kell kötözni, de nem teljesen rugalmatlan módon (pl nem drót, ami később belenő a kéregbe...)

Előzmény: beetee (2230)
beetee Creative Commons License 2015.03.04 0 1 2230

Hogyan érdemes kikarózni,

Erősen:) Betonvas, szögvas, akáckaró, stb... ha elrozsdásodik, elpudvásodik, akkor csere.

Ha elég erős és le tudod verni a tő mellé akkor elég egy, ha nagyon stabilt szeretnél, akkor 3 :)

 

 

illetve akkor a metszéssel ne is bántsam?

De. Metszeni kell. Nekem nincs magastörzsű bogyósom, nem is szeretnék, pont azért mert macerás. Nem is nagyon néztem utána a metszési technikáknak, de érzésre biztos az a szempont, hogy túl sok hosszú vesszőt nem szabad hagyni, mert akkor a., nagyon leterheled, b., nagy felületet és súlyt hagysz a szélnek, hogy megtépje, kifordítsa a tövet.

Nyilván teljesen rövidcsapos metszés azért nem jó, mert pl. a pirosribizli a több éves vesszőkön terem rendesen. A josta sem az azévi növekményen.

Szóval szépen évenként, vagy több évenként ki kell nevelni termővesszőnek való ágakat, azokat elöregedés után/közben le kell cserélni fiatalabbakra.

Én hagynék pár (a tő terhelhetőségétől függően) hosszabb termővesszőt és pár rövidcsapot a megújulás miatt.

 

Előzmény: Csababá81 (2229)
Csababá81 Creative Commons License 2015.03.04 0 0 2229

Hogyan érdemes kikarózni, illetve akkor a metszéssel ne is bántsam?

Előzmény: beetee (2221)
budai2 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2228

josta esetén a magastörzs egyértelműen kevesebb termést jelent, mintha a saját gyökerén élne a növény. Ha van helyed, akkor dugványozással könnyen kinevelhetsz földön álló josta bokrot. Hely azért kell neki, mert a bokor gyökerei majd 2m sugarú körbe ki fognak nyújtózkodni. Nálam 4 évre volt szükség, amig termőre fordult egy ilyen bokor.
Magas törzs esetén a karózás kiemelten fontos, mert  a josta nagy méretű (súlyos, és a szélbe jól belekapaszkodó)  bokorrá fejlődik, ezért erős karó kell hozzá.

Előzmény: Csababá81 (2222)
beetee Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2227

Vasárnap nagy részét megmetszettem.

Előzmény: beetee (2226)
beetee Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2226

Nálam már megpattant pár kajszi virágrügy, az őszik meg dagadnak...

Előzmény: Ali-bá (2225)
Ali-bá Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2225

Igen, lehet. Alma, körte, birs, szilva és lombhullató díszfák.   Kajszi és őszibarack még ráér. Cseresznye, meggy nyáron. Dió szeptemberben.

Előzmény: Hurkafej (2223)
Anvil Bypass Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2224

 

 

    Üdv, mindenkinek!

 

 

   Ha valakit érdekel két profi vágó/metsző szerszám, jóárasítva, fáradjon mán át a Kerti gépek topikra... :)

Hurkafej Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2223

Sziasztok.

 

Lehet még metszeni szerintetek, vagy már késő a rügyezés miatt?

Van pár fa, amit meg kellene metszeni, néhányat fiatalítás céljából, hátha életre kel.

Vagy több kárt csinálok így mint hasznot?

Csababá81 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2222

Nincs. Nem mondták, mikor vettem, én meg nem tudtam, hogy kell. Abszolút tapasztalatlan és ezek szerint jó érzéktől mentes kezdő kapirgáló vagyok a kertben.

Előzmény: beetee (2221)
beetee Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2221

Nincs kikarózva?

Az ilyen magastörzsű bogyósok mellett életük végéig karónak kell állni.

Előzmény: Csababá81 (2220)
Csababá81 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2220

Sziasztok! Bocsássátok meg, de nincs időm visszaolvasni. Tegnap megijesztett a barátom, hogy a magastörzsű jostám és rikőm gondban lehet, ha idén teremni fog, mert elég vékonyka a törzse. A rügyek elég duzzadtam és 2-3, szinte a törzzsel megegyező águk van. Metszéssel megvédhetem az ágtöréstől, vagy a viharos időbeli egyéb károktól, vagy csak feleslegesen aggódunk a megfelelő ismeretek hiányában? Ha előbbi megoldás javasolt, mi a helyes metszési technika? Esetleg karózzam ki őket? Köszönöm.

hamvasat Creative Commons License 2015.03.02 0 0 2219

Az a háttérben lévő pedig az egyik legformásabb :-) az egy Milotai M10 dió. Majd az is jön a fórumra fazonigazításra.

 

Egyébként látom én, látom én, szeretnék én is szebbet, de csak nem vágom ki azért, mert nem lehet belőlük már etalon fa. Amennyire lehet vissza kell lapátolnom a szart a tehénbe :-)

Előzmény: simon53 (2217)
hamvasat Creative Commons License 2015.03.02 0 0 2218

Simon53!

 

A hozzászólásaim elég árulkodóak: nulla ismerettel.

 

Talán nem is a csemeték voltak elcseszettek, hanem én, hogy ültetés után nem metszettem. Nem tudtam, hogy ilyet is kell :-) Tudom, nevetséges, de hidd el, vannak ilyen panelprolik. Ezt saját fülemmel hallottam:

 

--Mit csinálsz?

--Borsót szedek.

--Hülyénel nézel?! A borsó az ilyen kis zöld golyó!

 

Na, kb így voltam a gyümölcsfákkal tavalyig. De legalább igyekszem tanulni.

Előzmény: simon53 (2217)
simon53 Creative Commons License 2015.03.02 -1 0 2217

Bocs, de hogy sikerült ezeket a formátlan facsemetéket összeválogatni. Ha az ember fát vesz a gyökérzetre és formára figyeljen oda. A háttérben levő másik fa se egy világbajnok.

Előzmény: hamvasat (2216)
hamvasat Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2216

Ali-bá!

 

Mivel csak (sajnos csak) hat gyümölcsfánk van összesen, lesz időm szemmel tartani őket és gondozni is. 

Előzmény: Ali-bá (2215)
Ali-bá Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2215

Ez jól néz ki. Ha szemmel tartod, és használod az ollót, biztosan sikerülni fog megközelíteni ezt az alakot.

Előzmény: hamvasat (2210)
Ali-bá Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2214

Nem beszélem rá, csak érdeklődtem. Tied az elsőbbség! :-)

Előzmény: Mozo66 (2208)
hamvasat Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2213

Hepci!

 

"Ez igen józan hozzáállás. :)"

 

Műszaki területen dolgozom és hamar megtanultam a szállóigét: "A méretre vágott dolgok mindig rövidebbek". :-)

 

Én is kíváncsian várom, hogy mi lesz ebből :-)

 

Sajnos így, hogy eddig sosem figyelgettem a növényeket, nehezen értem a metszést.

 

Remèlem tavaszig mindegyik fát megértem, mert még hátravan a meggy, dió és a kajszi. Most már megmetszettem az almát és szilvát, elvileg az őszibarackot is tudom hogyan kell majd.

Előzmény: Hepci (2212)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!