Keresés

Részletes keresés

trilla414 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 243
nem tartunk még ott, de valszeg elő fogják. úgyhogy az alap kérdés elméleti/elvi síkú.
Előzmény: NeomatiK (242)
NeomatiK Creative Commons License 2006.11.27 0 0 242
Nem írták elő, hogy az épület kitűzéséről értesíteni kell az ép.hatóságot?
Előzmény: trilla414 (241)
trilla414 Creative Commons License 2006.11.27 0 0 241
Köszi! Valszeg nem tesz oda építési vonalat, mert azt mondták, telekhatártól 3m-ig bárhova tehetem a házat. ("Távolabb nem, mert akkor szabadonálló" - van ennek így értelme?) Remélem nem rossz szabályértelmezésről lesz szó, arról nehéz meggyőzni a hivatalnokokat..
Előzmény: _lala_ (240)
_lala_ Creative Commons License 2006.11.26 0 0 240
253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet
az országos településrendezési és építési követelményekről (OTÉK)

34. § (1) Az építési telek épület elhelyezésére szolgáló területrészét (építési hely) építési határvonalakkal kell megállapítani úgy, hogy
b) oldalhatáron álló beépítési mód esetén annak egyik építési határvonala a telek egyik oldalhatára legyen,
(2) A helyi építési szabályzat, szabályozási terv építési vonalakat meghatározhat. Helyi építési szabályzat, szabályozási terv hiányában - a kialakult állapotnak megfelelő - az építési vonalat elvi építési engedélyben kell meghatározni.

1. számú melléklet a 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelethez
Fogalommeghatározások

20. Építési hely (telek beépíthető része): az építési teleknek az elő-, oldal- és hátsókerti építési határvonalai által körülhatárolt területrésze, amelyen - a védőtávolságok megtartásával - az övezeti előirások szerinti telekbeépítettség mértékéig az épület(ek) elhelyezhető(k).
22. Építési vonal: az építési helyen belül vagy annak határvonalán a helyi építési szabályzatban vagy a szabályozási tervben meghatározott olyan vonal(ak), amely(ek)re az épületet - homlokzattal és a homlokzati határfal külső síkjával - a telek homlokvonala vagy más határvonala felé kötelezően helyezni kell.


Tehát önmagában a oldalhatáros beépítési mód nem teszi kötelezővé az oldalhatárra építkezést, azonban ha a rendezési terv oda építési vonalat tesz, akkor kötelező odarakni az épületet. Az egy izgalmas kérdés, hogy ha nem téglalap alakú a ház, akkor mi van. Pl. lehet L-alakú, hogy csak a legegyszerűbbet mondjam. :)
Előzmény: trilla414 (239)
trilla414 Creative Commons License 2006.11.26 0 0 239
Sziasztok, remélem triviális a kérdésem, mégis azért teszem fel, mert megosztja az építészeket, sőt, ami a rosszabb, hogy az építési hivatal is úgy tűnik másképp értelmezi a kérdést, mint én... Hivatalból nekik kellene, hogy igazuk legyen, de...

Tényállás: bal oldali oldalhatárra kell építkeznem.

Kérdés: tehetem-e a házam bal oldalát 5m-re a baloldali telekhatártól? (Persze a - jobb oldali - oldalkertre vonatkozó 6m-es távolság megtartásával. Tehát a telek 24m széles; lenne bal oldalt egy 5m-es szabad terület, majd a ház 13m széles, majd az oldalkert jobb oldalon 6m.

Véleményem (és pár építészé): az oldalhatáros beépítés a beépítés oldalával ellentétes oldalon (tehát esetemben a ház jobb oldalán) lévő oldalkert minimális szélességét írja elő 6m-ben (vagy H-ban, vagy akármiben). A ház jobb oldala ennél közelebb nem kerülhet a jobb oldali telekhatárhoz. A bal oldalra ilyen előírás nincs.

Ezzel szemben egy másik építész és az építési hivatali előadó szerint a jobb oldala a háznak nem lehet 3m-nél távolabb a bal oldali telekhatártól. Indoklás: különben akkor az már szabadon álló beépítés lenne... (nem őrültség ez?)

Kinek van igaza? Ha nem nekem, segítenétek jogszabályi háttér ismertetésével, mert már átböngésztem a jogtárat, de nem találtam olyan részt, ami a "másik" oldalt igazolná. Persze nagyon könnyen lehet, hogy valami felett elsiklottam, vagy nincs hozzáférésem bizonyos információkhoz, ezért is kérdem itt. Nagyon köszönöm a hozzászólásokat, segítséget!
crawen Creative Commons License 2006.11.24 0 0 238
Az építési engedélyezési eljárásokban majd 2007. jan. 1-től lesznek változások, ha minden igaz.
Előzmény: moonshadow (236)
crawen Creative Commons License 2006.11.24 0 0 237
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló, többször módosított 1997. évi LXXVIII. törvény (ún. építési törvény) 34. § (5) bekezdése szerint az építésügyi hatósági engedélyezéskor az érdemi határozatot a kérelem előterjesztésétől számított 60 napon belül meg kell hozni. Ez a hiánytalanul leadott és a jogszabályoknak megfelelő kérelmekre vonatkozik. Természetesen, amennyiben pl. hiánypótlásra kerül sor, úgy a hiánypótlás miatt kieső idő nem számít bele az ügyintézési határidőbe. Az építési engedélyezési eljárás menete sajnos nem a legegyszerűbb, de ez van. Amikor leadod az engedélyed, akkor az ügyirat átvételéről kérhetsz egy átvételi elismervényt, amit kötelesek kiadni. Nálam is volt már ilyen jellegű kérés ügyfelektől.
Előzmény: moonshadow (236)
moonshadow Creative Commons License 2006.11.23 0 0 236

Ezek szerint 60 nap az építési engedély?

 

Nekünk az önkormányban élből 90 napot mondtak, és plusz a 15 napos fellebbezési idő kivárása.

 

Hol lehet erre vonatkozóan jogszabályt találni.

 

 

Meg kell mondjam, nagyon furcsának tartom az épügy engedélyeztetési eljárást, mert:

 

-Elkészíttetem a terveket,

-Beszerzem a szükséges közmű nyilatkozatokat,

-Kéményesekkel aláiratom az egyik tervet,

 

Mindez egy rakat pénzbe, rohangálásba kerül.

Beviszem az önkormányba, ahol átveszik és nem adnak róla egy papír fecnit se, hanem majd valamikor értesítenek. akár el is veszhetne, semmivel nem tudnám bizonyítani, hogy beadtam.

 

Az építési engedélyre a terveket, hiánytalanul az összes cullanggal együtt beadtam aug. 2-ik hetében.

 

3 hete jött egy papír, hogy elfogadták, de kiküldik a szomszédoknak és érdeklődésemre azt mondták, hogy minden rendbe van, mert 90 napra változott a határidő...

Most már elkezdem őket piszkálni, mert kitudja milyen változások jönnek dec.1-től és nem akarok beleesni ilyesmibe.

 

Előzmény: crawen (130)
csurtus Creative Commons License 2006.11.16 0 0 235
Neked is köszi!
Előzmény: crawen (233)
NeomatiK Creative Commons License 2006.11.12 0 0 234
Jajdejó!
Előzmény: _lala_ (230)
crawen Creative Commons License 2006.11.10 0 0 233
Javaslom olvasgasd a 253/1997. (XII. 20.) Kormányrendelet (rövidebb nevén OTÉK) 35-36. §-ait!
Előzmény: csurtus (228)
crawen Creative Commons License 2006.11.10 0 0 232
Jegyzői vízgazdálkodási hatáskör és igen, kell rá engedély!
Előzmény: NeomatiK (227)
csurtus Creative Commons License 2006.11.09 0 0 231
Köszi!
Előzmény: _lala_ (229)
_lala_ Creative Commons License 2006.11.09 0 0 230
kb 3x3m alapterületű szennyvízaknát telken belül hova szabad építeni? A felszínen csak egy aknafedél lenne belőle látható.

Kell rá építési engedély?


Szerintem erre nem az építési hatóság adja az engedélyt, hanem a vízügyi hatóság (és tippeim szerint ezt a közmű szolgáltatón keresztül kell intézni, hiszen előbb nekik kell elfogadniuk a tervezett kapcsolódást).
Előzmény: NeomatiK (227)
_lala_ Creative Commons License 2006.11.09 0 0 229
Van valami központi rendelkezés (Kormányrendelet vagy ilyesmi), vagy a helyi önkormányzat állapítja meg rendeletben?

Is-is. Vannak alapszabályok, de bizonyos esetekben az önkormányzat eltérően is szabályozhatja a dolgokat.


Ezek együtteséből kell összeollózni a szabályokat:
- építési törvény
- OTÉK (országos építési szabályzat)
- helyi építési szabályzat, Bp-en ez a fővárosi (BKVSZ) + a kerületi rendeletek együttese
- helyi rendezési terv (szabályozási terv)

A www.archiweb.hu 'Jogtár' részében elég sok infót megtalálhatsz, de a helyi rendeleteket alapvetően az önkormányzattól tudod fellelni.
Előzmény: csurtus (228)
csurtus Creative Commons License 2006.11.09 0 0 228
Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni a T. szagértőktől, hogy az olyan részleteket, mint pl. hogy a telekhatártól hány méterre állhat a felépíteni szándékozott lakóház fala, meg hogy mekkora ablakok nézhetnek a szomszéd felé - nos, az ilyen információknak hol lehet utána nézni? Van valami központi rendelkezés (Kormányrendelet vagy ilyesmi), vagy a helyi önkormányzat állapítja meg rendeletben?

Köszönöm előre is!
NeomatiK Creative Commons License 2006.11.08 0 0 227

Jó napot! :)

kb 3x3m alapterületű szennyvízaknát telken belül hova szabad építeni? A felszínen csak egy aknafedél lenne belőle látható.

Kell rá építési engedély?

crawen Creative Commons License 2006.10.20 0 0 226
Igen, általában jellemző a hivatali ügyintézésre ez a tökölődés, de erről nem mindig az ügyintéző tehet. Az építésügy túlbürokratizált, ezen jó lenne, ha a jogalkotók változtatnának, de úgy néz ki, hogy ez mostanában sajnos nem fog megtörténni. Sőt, ha az új jogszabálytervezeteket elfogadják, akkor 2007. január 1-től tovább bonyolódnak a dolgok.
Előzmény: Trust11 (225)
Trust11 Creative Commons License 2006.10.18 0 0 225
Tegnap végre megkaptuk! Igaz, kicsit be kellett segítenünk, ugyanis bementünk a párommal a hivatalba, és ott kezünkbe nyomták....
Szerintem ha nem megyünk oda, mai napig sem küldték volna ki.
Sajnos ez jellemző a hivatali ügyintézésre.
Előzmény: crawen (224)
crawen Creative Commons License 2006.10.18 0 0 224
A közműveknek tájékoztatásul küldjük el a határozatot, fellebbezési joguk nincs, tehát lényegtelen, hogy mikor érkezik vissza a tértivevényük.
Előzmény: Trust11 (223)
Trust11 Creative Commons License 2006.10.15 0 0 223
Köszi a tippeket!
Különben csak 2 telekszomszéd van, plusz az összes közműveknek is kiküldték.
Tőlük is vissza kell érkezni?
Előzmény: crawen (222)
crawen Creative Commons License 2006.10.14 0 0 222
A határozatokat tértivevénnyel küldjük el. Előfordul, hogy a címzett vagy hozzátartozója nincs otthon, amikor a levelet a postás kiviszi neki, ilyenkor az visszakerül a postára és 5 napig ott vehető át. Amennyiben nem veszik át, akkor ismételten megpróbálják kikézbesíteni, majd ha ismét sikertelen a kézbesítés, akkor megint várnak a postán 5 napot. Valószínűleg a te esetedben ez fordulhatott elő.
Előzmény: Trust11 (219)
Axióma Creative Commons License 2006.10.14 0 0 221
Annak van legnagyobb eselye, hogy valamelyik ajanlott levelet nem vettek at, az nem erkezett vissza (vagy tertivevenyes, mittudomenmar). A levelet te si megkaptad es tudod hogy kiknek ment ki, ugyhogy ha surgetni akarod akkor menj es jard korbe oket... remelhetoleg nem lesz komoly akadaly (pl. elhalalozott szomszed hagyateki elott...).
Előzmény: Trust11 (219)
lipay Creative Commons License 2006.10.14 0 0 220

az összes (telek) szomszédnak+ha van haszonélvezőknek bele kell egyezni, amíg ez nem érkezik vissza van ahol nem adják ki, de elvileg ők is megkapták a te építési engedélyedet, és nekik is 15 napjuk van fellebbezni ha az ök. mindenképp ki akarja várni a beleegyezéseket jobban jársz, hogy ha te iratod velük alá.

üdv. erika

Előzmény: Trust11 (219)
Trust11 Creative Commons License 2006.10.13 0 0 219
Sziasztok! Szept.19-én megkaptuk az építési engedélyünket, 15 nap fellebbezési határidővel. A mai napig nem emelkedett jogerőre, tegnap felhívtam az építési ügyintézőt, azt mondta, hogy még nem mindenkitől érkezett vissza a nem tudom mi....
ez lehetséges? a 15 napból lesz 1 hónap? gondolom amikor mi megkaptuk, a többieknek is feladták postán, az pedig 1-2 nap alatt ott van.
Vagy én gondolom rosszul? Van tapasztalata valakinek ilyen téren???
_lala_ Creative Commons License 2006.10.01 0 0 218
A gazdasági épületet szeretnénk kibőviteni,erre kell engedélyt kérni az önkormányzattól?

Ha új tartófalat kell építeni, vagy meglevőt megbontani, akkor biztosan. Tehát akkor nem kell(ene), ha a csak a belső, nem tartófalak változnak, és egyéb, engedélyköteles változtatás sem történik.
Előzmény: brizke (216)
Dunit Creative Commons License 2006.10.01 0 0 217

  Nem kell megvenni !!

 Panaszt természesen mindenki mindenki ellen tehet--  ha kifizeti az illetéket.

 Kérdés megéri -e ?

Előzmény: summarygloss (214)
brizke Creative Commons License 2006.09.30 0 0 216

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni.Van egy telek,amelyen van egy lakóház és egy gazdasági épület.A gazdasági épületet szeretnénk kibőviteni,erre kell engedélyt kérni az önkormányzattól?

Előre is köszönöm a választ.brizke

 

NeomatiK Creative Commons License 2006.09.30 0 0 215

Az igaz, hogy nem engem kérdeztél, de én úgy tudom, hogy a rétegrend betartása nem lényeges a használatbavételi engedély megszerzéséhez, azaz tudtommal nem nézik egyáltalán.

Inkább a lakásvásárlási szerződésedet felhasználva kéne kihegyezni a panaszod szerintem, amennyiben már van szerződés.

Előzmény: summarygloss (214)
summarygloss Creative Commons License 2006.09.29 0 0 214

Crawen,

 

végre egy hozzáértő! Kérdeznék tőled egyet. Lakást veszünk éppen. Mi a teendő, ha az építési vállalkozó rétegrendben eltért az építési engedélytől (szigetelések hiányoznak), viszont nem hajlandó elismerni a hibát és árat csökkenteni? Megfenyegettük, hogy megyünk az ÖK-hoz, mire vastag arcbőrrel csak annyit közölt: nyugodtan, nem fogjuk tudni megakadályozni a használatbavételit, mert már beadta a kérelmet, és csak hozzátesz egy tervmódosítást és kész. Tényleg tojik rá az ÖK, hogy mit épített?

 

leköteleznél egy válasszal: ha bemegyek az építéshatósági osztályra panaszt tenni, komolyan fognak ott venni, vagy elhajtanak melegebb éghajlatra?

 

Előre is köszi...

Előzmény: crawen (213)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!