Keresés

Részletes keresés

CSVili Creative Commons License 2010.07.17 0 0 821
Ritka szerkezetű ,lyukacsos fehér kenyeret szeretnék sütni, egylapátos clatronic gépemmel. Hol lehet a hiba ? Legutobbi receptem:3.1 dl víz, 50dk Bl-80+10dk sima liszt,1/3 budafoki élesztő, 2 kk sikér 1kk cukor, 1kk só,1ek olaj, 1ek ecet. Laza fehérkenyér programon sütöttem /2/es, de hasonló lesz a normál pr.-on is. Szép a kenyér, a teteje is domború, de sűrű.Van-e ötletetek ? ( köszönöm )
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.24 0 0 820
Most, hogy lapozgatom a könyvet, rájöttem, hogy a pizzákon, lángosokon, kalácsokon és kuglófokon kívül, hihetetlen sokféle kenyeret említ: burgonyás, fehér kenyér gombával, graham búzacsírával, graham burgonyával, húsvéti sonkás, ízesített finom, káposztás, kolbászos, köményes, narancsos rozsos, örmény vékony, paprikás fehér, snidlinges petrezselymes, sajtos barna, svéd száraz (knache-brot), szójás, túrós, ünnepi(barhesz), vegetáriánus (csapáti), zab, diétás, fehérjeszegény stb.stb.stb.

Ha antikban ráleltek a könyvre, tényleg érdemes megvenni!!!
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.24 0 0 819
Na most megnéztem, a Süssünk otthon c. könyvemből másoltam át (49.oldal), de most megnéztem a neten és két helyen is (finomreceptek.hu, www.scribd.com) pontosan így szerepel (egyébként az egyiken hivatkoznak is arra, hogy ők is a Süssünk otthon c. könyvből kopizták, szerintem a finomreceptek is a könyvből vette), 10 dkg napraforgóolajat ír a recept.

Én még nem csináltam, így fel sem tűnt, hogy valami nem stimmel, de most, hogy elolvastam újra, rájöttem, hogy a szövegben említi a meglangyosított vajat, és utána felsorolással az olajat is, mintha mindkettőre szükség lenne, miközben a hozzávalók között vaj nem is szerepel:-))

A könyv némelyik receptnél dl-ben, kanállal, vagy éppen dkg-ban adja meg a szükséges olaj mennyiséget, tehát a mértékegység nem feltétlenül lehet elírás, sőt!

Viszont továbbra sem tudható, hogy mennyi vaj kell:-)) Esetleg összesen 10 dkg kell csak vajból VAGY olajból?

Gőzöm sincs, de ha egyszer elkészítem, kikísérletezem majd, hogy mennyi zsiradékot vesz fel:-)

Az egyik szakácskönyvem szerint: 10 dkg olaj az 5 csapott evőkanálnyi mennyiség.




Előzmény: ágika1 (817)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.23 0 0 818
:-DD szerintem 10 dkg vaj, de most nem találom a receptet, már nem emlékszem, hogy valamelyik könyvből, vagy a gépen lévő receptjeim közül, vagy honnan is vettem. Holnap megnézem, de szerintem a 10 dkg stimmel, csak nem olaj, hanem vaj.... :-)
Előzmény: ágika1 (817)
ágika1 Creative Commons License 2010.06.23 0 0 817
A 10 dkg napraforgóolaj nem elírás?
Előzmény: .ETNA. (813)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.23 0 0 816
Fhusimiki 2008-ban írta a 226-os hsz-t, szerintem küldj neki emailt, nem biztos, hogy olvassa a fórumot mostanában. Az email címe viszont nyilvános, csak rákatt a nevére - kijön az adatlapja - ezen "küld" - és megnyílik ... bocsi, ha tudod, de inkább leírtam a menetét.
Előzmény: Törölt nick (815)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.22 0 0 815

Szia

 

Nekem is elveszett a TRION kenyérsütő használatia, és abban voltak receptek amire szükségem lenne, el tudnád nekem is küldeni tamas.kadar@chello.hu -ra?

 

köszönöm

 

 

Előzmény: fhusimiki (226)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.16 0 0 814
Graham liszttel készült sárgarépás-vöröshagymás-kakukkfüves kenyér:

http://cukorbeteg.blog.hu/2008/06/28/sargarepas_voroshagymas_graham_kenyer_kakukkfuvel_fuszerezve

Hagymás kenyér:
http://gabojszakonyhaja.blogspot.com/2010/01/ropogos-sult-hagymas-kenyer.html
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.16 0 0 813
A pékek azt szokták tanácsolni, hogy mielőtt a sütőbe rakjuk a tésztát, kenjük be egy kis vízzel (csak annyival, ami nem folyik be alá stb.), utána kétszer/háromszor szurkáljuk meg (ha jól van megformálva nem esik össze) vagy vágjuk meg (ahogy a boltban látható) de ne mélyen. Így nem reped ki. Ezt a kenyérsütőgépes módszernél is lehet alkalmazni, mielőtt beindulna a sütés ... hátha bejön.

Van egy sütőben készíthető fokhagymás kenyér receptem (Süssünk otthon c. szakácskönyvből), én ezeket a recepteket a kenyérsütőgép ALAP kenyérreceptjére szoktam "átfordítani",
pl: 310 víz (a tojásokat beütöd a mérőedénybe és felöntöd 310 ml-ig), összesen 560 gr liszt, 2 kk só, 3ek vaj/olaj, 2 kk porélesztő (vagy kb. egy negyed friss élesztő megkelesztve), 1-2 ek cukor (ha kell)

Fokhagymás kenyér:
50 dkg liszt, 1 dl tej, 1,5 dl víz, kevés cukor, 2 tojás, 10 dkg napraforgóolaj, 3 dkg áttört fokhagyma, 1 evőkanál apróra vágott petrezselyemzöld, 1 mokkáskanál majoránna(elhagyható), 1 mokkáskanál só.

Az élesztővel, 1 dl langyos tejjel kevés cukorral és kis mennyiségű liszttel kovászt készítünk, 15-20 percig kelesztjük. Közben a tojásokat a meglangyosított vajjal, az olajjal, a sóval és 5 dkg liszttel jól elkeverjük. Ezután összedolgozzuk a megmaradt liszttel, a többi vízzel és a megkelt kovásszal. Ha befejeztük a dagasztást, a tésztát konyharuhával letakarjuk és 60 percig kelesztjük, azután hozzáadjuk az áttört, pépesített fokhagymát, a fűszereket, óvatosan átgyúrjuk és kivajazott, keskeny, magas tepsibe helyezzük. A tészta tetejét tejjel bekenjük és széles pengéjű késsel bevagdossuk. Előmelegített, 220 fokos sütőben 50-60 percig sütjük.
Előzmény: Árvacsalán (812)
Árvacsalán Creative Commons License 2010.06.15 0 0 812
Igen, a teszkósat vettem végül.A lidliben most pont nem volt kenyérsütő,és nem akartam várni a vásárlással amíg lesz.
Én igazából nem nagyon variálok a receptekkel, többynire abomill kenyérliszteket veszek (rozsos/félbarna ) ,abban benne van az élesztő is így azzal nem kell variálni, és azt a receptet használom ami a zacskón van. (50 deka liszt 3 deci víz, kicsi só,kicsi cukor, én rakok bele kb.egy ek.olajat vagy margarint is, nem emlékszem ez rajta van-e ). És rakok bele egy marék lenmagot,mert azt szeretem : ) vagy néha cukor helyett mézet, egy tk. kb.
Most az új géptől kedvet kaptam a variálásra, de még nem próbáltam konkrét recepteket, annyi hogy a liszt kb.20 %-át grahamlisztre cseréltem, mert azt is szeretem : ) de még tervezek valami hagymás kenyérféleséget is csinálni. De mondom,én ritkán variálok, a többiek többet tudnának segíteni ebben szerintem.

Valamint ezúton tájékoztatom a kedves olvasóközönséget,hogy a teszkós egylapátos beválni látszik, első produkciója :




meg tudná mondani esetleg valaki,hogy mitől "repedt" a teteje ? időnként a régi is csinált ilyet.
Előzmény: CSVili (810)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.15 0 0 811
Ha van kedved olvasgatni, esetleg rákatt az .ETNA.-ra és a hozzászólásaim közül kiválaszthatod a két kenyeres fórumot... amelyeken már több tucat receptet leírtam! Pl. olasz fűszeres, tejes, tojásos, barna, európai fekete, barackos, pizza és langalló tészta stb.stb.
Előzmény: CSVili (810)
CSVili Creative Commons License 2010.06.14 0 0 810

Kedves Árvacsalán

Biztos sikerült már eldöntened, hogy melyik bolt márkáját választod, sőt gondolom kisérletezel is már az új géppel. Ha megtennéd írd le légy szi a korábbi gépednél leginkább

bevált receptedből néhányat.Csak röviden liszt-lisztek-víz aránya, milyen élesztő és program stb. Köszönöm előre is.

.ETNA. Creative Commons License 2010.06.14 0 0 809
Ilyenkor azért az ember elkezd kicsit bízni a szolgáltatókban:-))
Előzmény: smith (808)
smith Creative Commons License 2010.06.14 0 0 808
Futárfordultával vadonatúj gépet küldött a szervíz... :-)
Előzmény: smith (804)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.09 0 0 807
Szia!

Valamelyik kenyeres fórumon (a kettő közül) már leírták a kalács receptet és fotó is volt, nagyon jól nézett ki:-) Én még nem próbáltam ezt a receptet, de azért bemásolom:

"3dl tej, 5dkg vaj, 4ek cukor, 1ek kakaópor, csipet só, 50dkg liszt, 2,5dkg élesztő.
A recept a gyorsprogramot ajánlja, de azon összeesett. Kipróbáltam a sima kenyérprogramon, és azóta hétvégén sütök."
Előzmény: andis1 (803)
ágika1 Creative Commons License 2010.06.07 0 0 806

http://emargit.gportal.hu/gindex.php?pg=5415270&nid=1050756

A lényeg lemaradt. Nekem egylapátos gépem van, a legkisebb (kész méret 60 dkg)kaláccsal tele lesz az üstöm.

ágika1 Creative Commons License 2010.06.07 0 0 805
Emargit oldalán jártál már?  Rengeteg hasznos dolgot, recepteket olvashatsz nála, a kalácsot is érdemes  az ő útmutatása alapján csinálni.
Előzmény: andis1 (803)
smith Creative Commons License 2010.06.07 0 0 804
Kösz.
Egyelőre korrektül alakul a dolog, futár jön holnap a gépért, és viszi szervízbe.
Előzmény: Veszpremi (801)
andis1 Creative Commons License 2010.06.07 0 0 803
Sziasztok!
Nálatok még új vagyok!! Év elején vettünk a lidlbe egy gépet és azóta nem veszek sem kenyeret sem pedig kiflit!!!

Kaláccsal egyszer probálkoztam,de inkább nem minősiteném!! Viszont ezt nagyon szeretném!! Ezt a kakajós kalácsot szivesen kiprobálnám!!
Akinek megvan légyszi küldje el nekem!!
Előzmény: xewyor (483)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.04 0 0 802
LISZT: jó minőségű langyos liszt a legjobb (20-22 fokos). Fontos lehet a szitálás, mert friss, oxigénben dús levegő lesz így a lisztszemcsék között, ami a kelesztés folyamatánál fontos szerepet játszik majd.

TEJ: 20-25 fokos tej a legjobb


ÉRETTLEN állapotú tészta (tömött, merev, szívós, ragacsos tapintású): kevés gázbuborék keletkezett, rossz volt az élesztő, vagy kovács, a sikérszerkezet gubancos, sok a szabad víz.

ÉRETT állapotú a tészta(laza, térfogata megnőtt, rugalmas, képlékeny, száraz tapintású): sok gázbuborék (jó minőségű és elegendő kovács vagy élesztő), kisimult sikérláncok, a víz nagy részét megkötötte a fehérje.

TÚLÉRETT állapot (a tészta ragacsos tapintású, térfogata csökken, "összeesik": a sikér elengedi a vizet, csökken a gáztermelés és a gáztartó képesség.

Szép fényes héjhoz jutunk, ha a megkelt tészta felületét bekenjük étkezési keményítő vizes oldatával: 1 dl víz - feloldani 1 kávéskanál keményítőt, állandó keverés mellett forrásig melegíteni, hagyjuk kihűlni, majd a tészta felületét közvetlenül sütés előtt széles ecsettel bekenjük. A sütés befejezése előtt kb. 10 perccel újra be kell kenni, majd tovább sütni.

Veszpremi Creative Commons License 2010.06.04 0 0 801
Passz, de mintha ékszíjat írtak volna itt már, de tán a kétlapátosnál. Nekem van egy kidobott Boman egykaros (még a garázsban pihen), azt szét kéne kapni és tán kiderülne a titok.
Előzmény: smith (799)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.04 0 0 800
Nem magamtól vagyok ennyire okos:-) A rengeteg szakácskönyvem között újra felfedeztem egy "elfelejtett" könyvet: Dr. zackel Erna: Süssünk otthon (1991 Mezőgazdasági Kiadó Kft). Ebből beírok néhány információt:

A rozsliszt fehérjéi nem állnak össze sikérré, mert a növényi nyálkaanyagok megakadályozzák a nagymolekulák kialakulását. Ezért tisztán a rozslisztből nem célszerű kenyeret készíteni. A búzaliszt és a rozsliszt megfelelő arányú felhasználásával kiváló kenyér készíthető. A rozsliszt keményítője eltér a búzaliszt keményítőjétől. Ebből is adódik, hogy a rozskenyér tovább marad friss.

A kemény vízzel dagasztott tészta alaktartó képessége jobb, állománya rugalmasabb szívósabb és a nő a gázvisszatartó képessége, a kelesztési ideje hosszabb. A 20 fokos keménység az ajánlott !

A Graham-liszt nagy héjtartalma miatt zsírban, cukorban, enzimegben gazdag, ezért romlandóbb.

Ha a friss élesztőt a csomagolóanyagában hagyva a levegőt kiszorítva jó szorosan alufóliába becsomagoljuk és hűtőszekrénybe tesszük, 4-5 hétig is friss maradhat.

A langyos cukros tejhez adjunk kevés lisztet, így gyorsabban szaporodik az élesztő.

Morzsóka: előző kenyérsütéskor a kovászból kivett anyag... kiszárították

Kovász: előző kenyérsütéskor a dagasztóteknő faláról lekapart nyers kenyértészta, megszárították, majd felhasználás előtt beáztatták

Sütnivaló: fél évre előre elkészítették, 6 marék tisztára mosott zab, három marék száraz komló, egy nagy szakajtó búzakorpa, egy közepes tál friss, megkelt kenyértészta. A zabot, a komlót nagyobb méretű (10 l) fazékba tették, kellő mennyiségű vizet öntöttek rá és 3/4 órán keresztül forralták, többször megkeverték, majd lehűtötték, összekeverték a tésztával és összedolgozták. A kész tésztából dió nagyságú darabkákat szakítottak, majd megszárították. Nyáron a napon, télen a kemencében. Vászonzacskóban, szellős helyen tárolták.

Cukor: csökkenti a liszt vízfelvevő képességét, oldódáskor elvonja a vizet. Cukor nélkül több folyadékra van szükség. A cukorral készült tészta alaktartó képessége jobb, de kevésbé nyújtható. A cukor a tészta szerkezetének kialakításában fontos szerepet játszik, hatása sütés közben is érvényesül. Elősegíti az élesztősejtek alkoholos erjedését.

Só: fontos sikérjavító, gátló hatással van az élesztősejtek működésére

Zsiradék: nagy mennyiségben gátolja az élesztők életműködését
smith Creative Commons License 2010.06.03 0 0 799
Sziasztok kenyérsütők!
Megadta magát ma a Lidl-s egylapátos gépünk. Motor forog, de a lapát nem.
Minthogy még formálisan garis, de főleg mert spec fejű csavarral van összerakva :-), egyelőre nem kaptam szét, de jól sejtem, hogy ezekben egy szíjhajtás forgatja a lapátot?
Mert első sejtésem, hogy ez szakadhatott, vagy esett le. Lapát az üstben nem szorul.
Van tapasztalata valakinek garanciális szervízzel, alkatrészbeszerzéssel kapcsolatban?
ágika1 Creative Commons License 2010.06.02 0 0 798

Az én egykarosomban a teljes kiörlésű program 3 óra 40 percig megy.

15 deka teljes kiőrlésű búza vagy rozsliszt + 45 sima liszt a szokásos keverék. Vagy 20 +40, de akkor már egy kicsit tömörebb.

Veszpremi Creative Commons License 2010.06.01 0 0 797
Nagyobb kenyeret sütök vele, az biztos, sőt érdekes, hogy a 70 dekás kenyérrel megtellik az üst és felér az ablakig. Azaz 1.3 kg-os kenyeret csak tiszta teljes kiőrlésű liszttel lehetne benne sütni, de az meg "kissé" tömörgyönyör kemény lenne, gondolom én :)
Előzmény: .ETNA. (795)
T.andy Creative Commons License 2010.06.01 0 0 796

Üdvözlök mindenkit!

 

Segítséget kérek. Premium egylapátos kenyérsütőhöz keresem a használati utasítását.

Melyik programon mit lehet sütni, idő, szin, stb.

Bevált recepteket is szívesen fogadok.

Köszönöm.

 

.ETNA. Creative Commons License 2010.06.01 0 0 795
Mi az a negyven perc egy fincsi kenyérért cserébe :-))) Az én gépemben is passzos, de nem vészesen, így csak jó technika kérdése az egész:-))

Az előmelegítés plusz fázisa miatt talán valóban kicsit hosszabb ideig tart. Egyébként a hagyományos kenyérdagasztásnál is mindig megjegyzik, hogy mennyire fontos a hozzávalók azonos hőmérséklete. Ennyivel tud többet a kétkaros, bár az is igaz, hogy a kenyér hozzávalóinak többségét egyébként sem tartjuk hűtőben, a hozzáadott víz hőmérséklete is könnyen szabályozható. De legalább nagyobb kenyeret is süthetsz:-)

Au, na most csípett meg - az idén először - egy lüke szúnyog, de hogy jött be a szúnyoghálón keresztül? :-)
Előzmény: Veszpremi (794)
Veszpremi Creative Commons License 2010.06.01 0 0 794
Szerintem gépe válogatja, hogy hogyan van az üstje illesztve. A mostaninál egészen szorosan passzentos, sokszor kicsit nehéz pontosan a helyére találni, ahol be kell nyomni a helyére. Meg kell szokni. Még némi hátrány a mostaninál, hogy a teljes kiőrlésű (1/3 telj. kiőrl. liszt) kenyér 3 óra 35 percig készül. Az egykarosnál ez 2 óra 55 perc volt. De a minőség sokkal jobb, pedig azt is szerettük :)
Előzmény: .ETNA. (793)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.01 0 0 793
Ez az illesztés, azért egyáltalán nem vészes, sőt... századmásodperceket és nulla erőkifejtést igényel, egyszerűen csak a helyére kell tenni és kész. Gondolom Veszprémi is úgy értette, hogy csak az olyanhoz képest jelent pluszt, amelyiknél ez nem így volt, mert önmagában véve, nem nagy valami.
Előzmény: Árvacsalán (782)
vaszso Creative Commons License 2010.05.31 0 0 792
Sziasztok!

Eddig mindig beesett a kenyér teteje, ha csak teljes kiőrlésű lisztet használtam. Ez Nálatok is így van?

Vaszso

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!