Keresés

Részletes keresés

szaguaro Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11923
Nekem van hasonló, de az feketét terem. Soha nem kóstoltam, disznövényként tartom, évelő, olyan 80 cm-re nőmeg. Kaktuszokkal telel, tavasszal visszavágom kissé, télen alig öntözöm.
Előzmény: pz07 (11918)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11922
Egy másik összevetés:
a megelőző három tél összesen 360 napja (nov.-dec.-jan.-febr. hónapokat számítva potenciálisan kockázatosnak) úgy telt el, hogy az ország legnagyobb részén még fagyzugban sem süllyedt a hőmérséklet -15 fok alá.
A mostani tél eddigi 100 napján kapásból (a teljesség igénye nélkül) 13-at ki lehetett választani, amikor ilyen előfordult az országban. Mindez úgy, hogy a szinte folyamatos borultság és csapadék jellemzően csak töredék éjszakányi derült eget tett lehetővé.
Mit mondjak még?
Előzmény: Floo2 (11919)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11921
ÍGY KELL ELEMEZNI!
KÜLÖNBEN CSAK BÁMULJUK A VILÁGOT ÉS SOHA SEMMIT NEM ÉRTÜNK MEG BELŐLE!
NEM SZABAD A BENYOMÁSAINKRA HAGYATKOZNUNK, MERT NAGYON MEGTÉVESZTHETNEK BENNÜNKET!
Előzmény: Floo2 (11919)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11920
Bizony, a tények ezek. A december 21-e egyedül kivégezte országosan a mélyebb fekvésekben lévő összes fügét. Összesen pedig (a teljesség igénye nélkül) össze tudtál gyűjteni két hétre való éjszakát (majdnem fél hónap), úgy, hogy hangsúlyoztuk, még jellemzően egész éjszaka időtartamára ki sem derül az ég, mégis a füge tűréshatárát átlépő mélypontok voltak. A magashegységi hőmérsékletek pedig pontosan visszatükrözik az értékelésünk lényegét, a folyamatosan fölöttünk tartózkodó rendkívül hideg légtömegek uralmát ezen a télen.
Erről beszéltünk sokat korábban: ha a mostani havazás hófúvásosra sikeredik sok hóval, akkor az emberek emlékezetében ez a tél "nagy télként" rögződik, ha nem, akkor "átlagosként". Pedig nagyon-nagyon-nagyon-nagyon nem az!
Előzmény: Floo2 (11919)
Floo2 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11919
Azért ezeket a térképeket megnézve nem volt melegünk túlzottan!
Az meg, hogy az ország egyes kisebb körzetei épp kimaradtak (és az egyik ilyen pont a Te térséged), csupán a véletlennek köszönhető!
No meg annak, hogy igazán derült éjszaka elég kevés volt, nagyon sok -15-20 fokos éjszaka volt úgy, hogy csak fél éjszakára derült ki, és így lettek ilyen hőmérsékletek, amik be vannak karikázva. Szerinted a bekarikázott helyeken hányszor fagyott el a füge?
Próbáltam a -15 foknál alacsonyabb értékeket bekarikázni, ahol mindenhol -15-20-24 fokok voltak, azt nem karikáztam, illetve azokat a napokat összegyűjteni, ahol országosan -10 fok környékén vagy az alatt szóródtak a hőmérsékletek!

Eközben most nézem, a 2002/2003-as, legendásan hideg és havas tél hőmérsékleteit, amikor hatalmas havazások voltak és többfelé voltak -20-25-27 fokok tartósan nagy területeken, az a durva tél enyhébb volt a magasban, mint ez a mostani.
A Tőled nem olyan messze lévő osztrák Rax-hegy 1550 méter magasan lévő állomása 2003 januárjában -5,4 fokos középhőmérsékletet mért.
Most, 2010 januárjában pedig -7,4 fokot ! ! ! !
2 teljes fokkal hidegebb levegő tartózkodott felettünk most januárban, mint 2002/2003 legendás telén.
Azért ez nem semmi!
Más kérdés, hogy amennyiben több derült éjszaka lett volna, akkor országosan lettek volna -20-25-30 fokok.
Az ország több részében több alkalommal esik az idei télen többedszerre 20-30 centi hó.
Szóval a riogatások országos átlagban teljesen megalapozottak voltak, az, hogy voltak kisebb országrészek, ahol nem volt több nagy havazás és kimaradtak a hidegekből(pont a Te térséged), attól még kemény telünk van!
Előzmény: kaalyz (11908)
pz07 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11918
Az, hogy "tipice Solanum" arra már rájöttem (Solanum sisymbriifolium :-)). Sőt nekem nem csak tudomásom van róla, hanem láttam és ettem is. Kellemesen savas-édes cseresznye nagyságú termése van. A növény ca 1,5 m magas volt, és tiszta tüske. Akár dísznövény is lehet. Most van néhány magom, amiből gyönyörű termő növényeket fogok nevelni. Állítólag úgy kell termeszteni, mint a paradicsomot. Valakinek van tapasztalata? Esetleges buktatók?
Előzmény: Törölt nick (11898)
pz07 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11917

Az elmúlt évben itt volt több mini és szőrös kivi, füge és káki is. Egész szép combos növények olasz importból. Az áruk pedig barátságosabb, mint a pirinyó S...kl-os növényeké. Az eladók pedig igen segítőkészek. Csak ajánlani tudom.

pz

 

Előzmény: kaalyz (11914)
Floo2 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11916
Nagyon mókás egy egér volt! :))
Előzmény: ninovarga (11915)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11915
Hőmérő leolvasáson a tormaföldei hegyen, avagy hogyan kell egeret (és egeret fényképezőt) fényképezni télvíz idején:
kaalyz Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11914

Nyugat-Dunántól nincs eleresztve a kertészeteket tekintve a fagytűrő növények tekintetében. A S..kl- kertészetben csak ettől az évtől jelent meg a Paw-paw banán, igaz nem túl drágán 3950 ft értékben.  A katalógusuk szerint kaki még mindig nincs a kínálatban, sőt az árudában sem.

Ha valaki esetleg tud jobb megoldást írjon.

 

Üdvözlettel Zoli.

 

kaalyz Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11913

 Kedves Szaguaro

 Nem biztos, hogy jól irom a neved. Én nem szoktam időjárást előre jelezni, én csak a fiammal vagyok nagy harcban. Ő ugyais ilyen, olyan műszerekkel rendelkezik., sőt a met-neten is jósol. Ott láttam Floo-t is. Az én májam ugyanis attól hizik, amikor azt mondom, hogy figyelj ide ez a jóslás most nem jön be, és általában nekem igazam is van. Egyébként nem tudom te Vas-megyei vagy-é, avagy Zalai, milyen messze vagy Szombathelytől, ahogy a régi topicot is olvastam Te már abban is írtál.

 

Üdvözlettel Zoli.

kaalyz Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11912

Kedves Ninovarga

 

Amennyiben nektek lesz igazatok és Szombathelyt betakarja a hó. Akkor is szeretnék tőletek legalább káki magot kérni /vagy lótusz, vagy virginiana magot). Én egyébként Balatonon, konkrétan Csopakon ültetek fagytűrő növényeket. Mielőtt elutazom a következő Web kamerán szoktam körülnézni, hogy milyen idő van és érdemes-e egyáltalán lemenni:  http://webcam.infornax.hu/csopakstrand.php. Egyébként hasonlóan Veszprémet is meg lehet nézni.

 

Üdvözlettel: Zoli.

szaguaro Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11911
Asszem egy cipőben járunk, én is a saját megfigyeléseimre meg a megérzésemre támaszkodva szoktam időt jósolni, ez területileg be is jön általában. Hogy 30-50 km-rel odébb mi lesz, arra már nem vállalok garanciát. Egyébként nálunk se volt 5-6 cm-nél nagyobb hó az utolsó esésnél, a régebbiből meg gyakorlatilag semmi, és ugy tünik, azért most sem lesz olyan szibéria, mint az előjelzések alapján várni lehet. Kb. 1 hét mulva meg jön az olvadás!?
Előzmény: kaalyz (11909)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11910
De ha mégis úgy alakul, hogy Szombathely térségét továbbra is megkíméli (az eddigiekhez hasonló ciklonpályának köszönhetően), a vázolt helyzeten mit sem változtat.
Előzmény: Floo2 (11907)
kaalyz Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11909

 Kedves Floo és Ninovarga !

 Az hogy Szombathelyen holnap nem lesz jelentős havazás.,már, most 2 db kákiban lefogadom, hogy honnan szedem össze azt nem tudom, majd kiderül. A legutóbbi hétvégi havazás is minimális, mintegy 5 cm havat hozott. Én nem tudományosan foglalkozom az időjárással, hanem inkább megérzéses, valamint a tapasztalatok alapján.

kaalyz Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11908

 

Sajnos amit írtam azt az időjárás hozta tényként. A fiam mérőeszközökkel rendelkezik. Mindig azt szoktam mondani, hogy én vagyok a Főmeteologus, mert amit ö megjósol a matematikai ismeretek függvényében az nem szokott bejönni. Én viszont azt szoktam jósolni, hogy ebből nem lesz semmi.  Egyedül a december 20. körüli időjárási előrejelzés jött be. Azóta viszont Floo2 hála Istennek, csak riogat bennünket VICA46 szerint. Én azt mondom, hogy márciusig már csak 19 nap van hátra és utána jöhet a kertészkedés.

Üdvözlettel Zoli.

Floo2 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11907
Mint ahogy Nino leírta, valójában ez egy nagyon goromba tél!
A síkvidéki állomásokon az átlagtól való eltérés csak alig fél fok, viszont a magasban sokkal hidegebb van, mint az átlag.
Ninoval félreértettük egymást, amikor mondtam neki, hogy mennyivel hidegebb volt a Kékes-tetőn a hőmérséklet: az 1975-2009-ig tartó több mint 30 éves időszak átlaga Kékes-tetőn -3,8 fok, ez most 2010 januárjában -5,6 fok, tehát az eltérés a több, mint 30 éves átlagtól majdnem 2 egész fok.
Ami nagyon sok!

Gyakorlatilag tőlünk északra hónapok óta borzalmasan hideg léghullámok tartózkodnak, amik időről időre pont olyan szögben szakadnak le Európára, hogy mediterrán ciklonokat generálnak, amiből rengeteg hó esett.
Nálam, Becsehelyen ennek a hétnek a végére az összes lehullott hó mennyisége meg fogja haladni az 1 méter ! !

Szombathely térsége az országban talán az idei télen a legkevesebb havat kapta eddig, ezért érezheted úgy, hogy nem rendkívüli tél ez.
Pedig az, csak valóban arról van szó, hogy az egymást követő mediterrán ciklonok végig borult eget biztosítottak, így csak egy-egy fél éjszakára derült ki az ég és hűlt le jobban a levegő, ezért az alsó légrétegekben, ahol élünk, hőmérsékletileg nem tudott hideg lenni.
De a magasban nagyon hideg levegő volt felettünk mindvégig!

Ez pont ugyanolyan, mint amit írtam korábban, hogy aki átaludta a december 20-21-i éjszakát, este 6-kor bement a házba és csak reggel 9-kor jött ki, az nem vette észre, hogy közben -20-22, vagy -24 fok is volt.

Ráadásul a holnap kezdődő nagyon kemény havazás jelen állás szerint Szombathely térségét sem fogja kímélni.
Előzmény: kaalyz (11904)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11906
Ha egy kötéltáncosnak sikerül egyik hegyoromról a másikra átmennie a kötélen egy 500 méteres szakadék fölött, akkor a végeredményt tekintve ugyanazt teljesítette, mint aki kényelmesen helikopterrel teszi meg ugyanezt. A különbség csupán az, hogy a kötéltáncos minden pillanatban sokkal nagyobb kockázatnak van kitéve. Ilyen ez a tél!
Előzmény: ninovarga (11905)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11905
Valóban, a tapasztalt hőmérsékletek és különösen a nyugat-magyarországi hómennyiségek alapján nem tűnik rendkívülinek ez a tél. De ez sajnos csak a látszat. Amikor mi értékeljük, akkor a hosszú időn keresztül fennálló atipikus légköri helyzetek szerint mondjuk róla, hogy nagyon rendkívüli. Annak illusztrálására, hogy mennyivel van fölöttünk a magasban sokkal hidegebb levegő, mint a normális, átlagos teleken, elmondom, hogy 1000 méteren., a Kékestetőn több. mint 5 fokos negatív anomália mutatkozik ezen a télen. Ez nagyon-nagyon nagy. Csupán azért nincsenek még ennél is elrettentőbb hidegek az alacsonyabb szinteken, mert szinte folyamatos a borultság, vagy a csapadéktevékenység. Ez a helyzet azonban egy időzített bombához hasonlítható, aminek a pusztítását csak úgy lehet megúszni, ha valamilyen véletlen okán mégsem robban fel. Az időjárásban ez annyit jelent, hogy akkor, ha továbbra sem derül ki huzamosabb időre éjszakánként.
Előzmény: kaalyz (11904)
kaalyz Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11904

 

Bocsánat, hogy hozzászólok az előrejezésekhez, modelezésekhez de sok esetben semmiféle reális alapjuk nincsen. Erre a hétre a Nyugat-Dunántúlra sokkal hidegebbet "jósoltak", mint amit kaptunk. Én Szombathelyről írok, itt a megjósolt hómennyiségből jó ha 5-7 centiméter lett. Ez különben érvényes volt a korábbi előjelzésekre is. Én nem akarok itt magyarázkodásba bocsátkozni de igaza van Aigner Szilárdnak aki azt mondja "hajnali 3-kor kimegyek és felnézek az égre" és megmondja, hogy másnapra milyen idő várható. A viccet félretéve sajnos ott tartunk, hogy a meteorológia ( a számítógépes korszak ellenére, mely egyre nagyobb teljasítményű) nem tudja egy - két napon túl abszolút biztonsággal meghatározni a várható és nagyobb százalékkal bekövetkező időjárási jelenségeket.Az én véleményem szerint még mindig nincs szélsőséges időjárás.

Aki korombeli, az emlékszik az 1960-as 1970-es évekre, hogy milyen havas, de nem sarkvidáki hideg telek voltak. Sajnos akkor nem foglalkoztam a topicban foglalt növényekkel.

 Üdbvözlettel Zoli

ninovarga Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11903
Nyugtával dicsérjük (vagy átkozzuk) a telet. De még nincs nyugta!
Előzmény: szaguaro (11900)
Floo2 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11902
Egyébként tényleg meg fog változni!
Eddig csak simán hó esett éjjel-nappal, most nem esni fog, hanem vízszintesen fog szakadni!
Nagyon kemény helyzet néz ki, holnap napközben elkezd havazni erős szél mellett, és a hét végéig elég komoly hó eshet le!
Nem szeretek centizgetni, de 20 centi minimum kinéz!
Előzmény: szaguaro (11900)
magyarliba Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11901
Fura, de nekem is...
Előzmény: szaguaro (11900)
szaguaro Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11900
A sok ijesztgetés ellenére tegnap volt az első nap, h. valami olyan érzésem volt, hogy meg fog változni az időjárás. Vagy már én nem vagyok a régi? Egy héten belül kiderül!
Floo2 Creative Commons License 2010.02.09 0 0 11899
A vetések és a hantok is kilátszanak, sőt, van ahol már piknikezni is lehetne!
Előzmény: ninovarga (11893)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.08 0 0 11898
Nem neveltem.De van tudomásom rolla.Képek alapján egy tipice Solanum fajta:
Előzmény: pz07 (11890)
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.08 0 0 11897
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.08 0 0 11896
Hol volt ? nálunk semmi...
Előzmény: Béla1007 (11895)
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.08 0 0 11895

Sziasztok !

A somogyi 2,9-es főldrengésből érzett valaki valamit ???

Üdv

Béla

H.J Creative Commons License 2010.02.08 0 0 11894
Küldtem (privátban) Köszönöm
Előzmény: Törölt nick (11891)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!