Keresés

Részletes keresés

sylvanus67 Creative Commons License 2020.05.22 0 0 110837

Már meg is rendeltem😀

Előzmény: arenarock (110833)
BJaca Creative Commons License 2020.05.22 0 1 110836

Erre találták ki a kínai turmixgépeket (nem a levehető ajtóst), ami ilyan szépen megszórja a hálózatot tüskékkel, hogy mire kész a piskótatészta, megvan a kábel nyomvonala is.

Amúgy 3 fázisú kábelről volt szó nem? Ott már el lehet játszani, hogy hallatszódjon, még ha egymás mellett is futnak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (110823)
ötfelezős Creative Commons License 2020.05.22 -1 0 110835

Mivel arról van szó, hogy 50 éve mit használtak, ez nagy segítség volt. :)

Előzmény: Mr. Pepe00 (110834)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2020.05.22 0 0 110834
Előzmény: ötfelezős (110831)
arenarock Creative Commons License 2020.05.22 0 0 110833
Előzmény: sylvanus67 (110832)
sylvanus67 Creative Commons License 2020.05.22 0 0 110832

Linkelnel egyet? 

Előzmény: peterch (110830)
ötfelezős Creative Commons License 2020.05.22 0 0 110831

Jó gondolod, persze. Hát, vannak ilyen megoldások is, meg szigszalagozott kötőelemes bunkók is. Na, azok a kötőelemek lettek volna alkalmasak a futó vezetékre rácsatlakozni - de azokkal sem csinálták, én legalábbis nem láttam. Mondjuk olyan sok méretlenben nem kotorásztam.

Az ilyenekre gondoltam:

https://www.elektrocentrum.hu/hu/rogzites-kotes/vezetekek-kotestechnikaja/alumax/alumax-csavaros-502--25dbcsom

Előzmény: ruzsa janos (110829)
peterch Creative Commons License 2020.05.22 0 0 110830

Szia !

 

"" De jó pénzért feltalálhatok egy távirányítható kismegszakító-felkapcsoló berendezést :) ""

 

Már régen fel van találva !  Mi a moboilhálózatoknál használtuk  hegyek közti állomásoknál , ahol gyakoriak voltak a villámcsapások . Ilyen leoldás utáni esetben a kismegszakító automatikusan felhúzta magát . Amennyiben viszont nem a villám végett , hanem zárlat végett oldott ki , akkor a harmadik próbálkozás után kioldva maradt .

Előzmény: Mekk Elek ezermester (110828)
ruzsa janos Creative Commons License 2020.05.22 -1 0 110829

Ugye jól gondolom, hogy ez nem az általad említett folyamatos vezetékre csatlakozás, hanem egyszerűen elvágták, a végeket blankolták, majd bedugták a két véget a sorkapocsba.

(Éppenséggel el tudnám képzelni, hogy 4 cm hosszan blankoljanak, majd kettéhajtsák, és azt dugják bele, de a látvány alapján nem így tűnik. szétszedni nem lehet, össze van rohadva a csavar) 

Előzmény: ötfelezős (110827)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.22 -1 0 110828

"ha az óránál lévő kismexakítót is lecsapkodja valami izé,  akkor lesz anyázás annak részéről,  akinek a főccintre kell leslapajkodnia éccaka visszakapcsolni."

 

Ha tíz évente egyszer kell leslattyognia, akkor tekintse egy egészséges testmozgásnak.

Ha tíz naponta kell leslattyognia, azért meg saját magát okolhatja: miért nem választott olyan villanyszerelőt, aki képes a leslattyogások gyakoriságát tíz évre kitolni.

De jó pénzért feltalálhatok egy távirányítható kismegszakító-felkapcsoló berendezést :)

Előzmény: botsinkai (110825)
ötfelezős Creative Commons License 2020.05.22 0 0 110827

Pont a kötőelemen nem múlott ez, a régiek is alkalmasak voltak folytonos vezetékre rácsatlakozásra, már csak azért is, mert szabadvezetéken is olyant használtak.

Előzmény: ruzsa janos (110826)
ruzsa janos Creative Commons License 2020.05.21 0 0 110826

4 emeletes bérház, 55 lakás.....

Már akkor boldog leszek, ha arra rá tudom venni a házat, hogy behúzzuk a (csak nekem) hiányzó ötödik vezetéket, és kicseréltessük a rozsdás sorkapcsokat a dobozokból.

A falban lévő csövek adottak, jó, ha egy plusz 16 mm2-es vezeték belefér.

 

A sorkapocs ötletet köszönöm, az utolsó az nagyon szimpatikus. pontosan erre találták ki. Mármint, eredetileg ilyen kellett vona, mielőtt feldarabolták volna a vezetékeket :)

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (110821)
botsinkai Creative Commons License 2020.05.21 -1 2 110825

Azér' ha az óránál lévő kismexakítót is lecsapkodja valami izé,  akkor lesz anyázás annak részéről,  akinek a főccintre kell leslapajkodnia éccaka visszakapcsolni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (110824)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.21 -1 0 110824

"Ha sok mért vezetékeket viszel fel, akkor igaz, hogy többet kell költeni rézre, de a felmenő vastag gerinc csőre csupán kis (filléres) elágazó dobozok kellenek, vagy szerintem még jobb, ha minden lakáselosztóhoz saját külön vékony védőcső (vagy saját külön kábel) megy fel a lenti villanyóra blokktól."

 

A földszinten egyetlen nagy közös (csoportos) mérőhely kialakítása szerintem sokkal kevesebb munka, mint minden lakásnál külön-külön kialakítani egy-egy szabványos mérőhelyet. Ezt is vedd figyelembe a kétféle megoldás munkaóra+forint összehasonlításánál.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (110821)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.21 -1 0 110823

"Tegyél rá egy induktív terhelést, és úgy eltolja a fázist, hogy nem oltja ki."

 

Van egy olyan gyanúm, hogy egy reaktív terhelés amannyivel eltolja a fázis áramot, ugyanannyival eltolja a nullvezetőn folyó áramot is, tehát a végeredmény ugyanolyan kölcsönös térerő-kioltás lesz.

Előzmény: BJaca (110822)
BJaca Creative Commons License 2020.05.21 -1 1 110822

Tegyél rá egy induktív terhelést, és úgy eltolja a fázist, hogy nem oltja ki. Vagy 2 fázist hagyjál. De ha már olvastál high-end fórumot, akkor tudhatnád, hogy igen nagy zaja van a kábelezésnek. Szóval meg leghet találni. Csak egy magnófej kell hozzá.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (110812)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.21 -3 0 110821

"Mindenhová elvinni a főelosztóból az összes vezetéket, az tényleg luxus volna."

 

Csak úgy érzed, vagy tételesen ki is számoltad?

Ha sok mért vezetékeket viszel fel, akkor igaz, hogy többet kell költeni rézre, de a felmenő vastag gerinc csőre csupán kis (filléres) elágazó dobozok kellenek, vagy szerintem még jobb, ha minden lakáselosztóhoz saját külön vékony védőcső (vagy saját külön kábel) megy fel a lenti villanyóra blokktól.

Ha méretlen gerincet viszel felfelé, akkor viszont nagy és drága plombálható elágazó dobozok kellenek, amelyekbe drága fővezetéki csokikat kell vásárolni és talán az össz munkaórák száma is jóval több, mint az előző verziónál. 

 

Arról nem is beszélve, hogy ha lent van a földszinten az összes villanóra, akkor a Villanyóraleolvasók Szövetsége külön szobrot fog emelni a tiszteletedre :)

Előzmény: ruzsa janos (110818)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.21 -1 0 110820
Előzmény: ruzsa janos (110819)
ruzsa janos Creative Commons License 2020.05.21 0 0 110819

köszönöm, ez szimpatikus megoldásnak tűnik.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (110815)
ruzsa janos Creative Commons License 2020.05.21 0 1 110818

Ez konkrét, létező szerelés. Mindenhová elvinni a főelosztóból az összes vezetéket, az tényleg luxus volna. A 10 darab "alelosztó" - már ha ezt nevezhetem annak (szerintem nem) láncolása szerintem túl nagy rizikófaktor.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (110813)
tfe_tng Creative Commons License 2020.05.21 0 1 110817

> Vagy az már szakértői díj és megfizethetetlen?

 

A múltkor elárulta, nem annyira megfizethetlen az. 1,5 kőműves óradíj :)

Előzmény: Jahno (110816)
Jahno Creative Commons License 2020.05.21 -1 1 110816

Az jó, hogy Nálad egy konkrét feladatra adott "ilyen használnék" kuglis link igazából sokat nem ér, mert akkora termékskálást fog át, hogy győzze az ember kibogozni, főleg ha fele nem létezik. Szóval az összes közül melyiket is? Vagy az már szakértői díj és megfizethetetlen?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (110814)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.21 0 0 110815

"Úgy keresd, hogy szigetelt légvezeték leágazók."

 

Ezt a fajtát szintén rá lehet tenni átmenő vezetékre: Sez Fővezetéki sorkapocs SV 95

Előzmény: Teaway (110810)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.21 -1 0 110814

"Elek b+ hívjon régészt?"

 

A régész sem rossz, feltéve hogy 1000 voltos szigetelésű ásóval dolgozik.

Én inkább valami ilyesféle készüléket bérelnék vagy vennék (ha kútfúró lennék): https://www.google.hu/search?q=ground+cable+locator&source=lnms&tbm=isch&sa=X

Előzmény: Törölt nick (110803)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.21 -1 0 110813

"Gondolok itt arra, hogy elindul egy 5x25 mm2-es vezeték 10 lakás felé"

 

Talán jobb megoldás, ha lenn vannak a villanyórák és minden lakásba külön-külön felmegy 2-2 db 10 mm2-es (vagy vastagabb) vezeték.

 

"Mert ez esetben a tizedik lakás már 9 darab sorbakötött vezeték végén kap betápot."

 

Jól látod, ez valóban potenciális hibalehetőség. Mégis ez a bevett szokás, amennyire én tudom.

Azért van a legtöbb fővezetéki sorkapocsban (leagább) két vastag vezeték hely, hogy láncolni lehessen őket.

Előzmény: ruzsa janos (110807)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2020.05.21 -2 0 110812

"bár egy társasházas környezetben ezt viszonylag egyszerű megoldani, mert mi történik, ha "véletlenul" a háromból kettő kismegszakító leugrik a keresés idejére ? :)"

 

Ha egy társasház lakóinak előzetes írásos érteítése nélkül lekapcsolgatsz fázisokat, akkor kitör a forradalom, sőt az öntudtosabbja kártérítést fog követelni tőled. Ha X időpontra egy héttel előre meghirdeted az áramszünetet, akkor a kábelradaros embernek sajnos közbejön valami, ezért neki csak korábbi időpont jó, vagy csak későbbi időpont jó vagy csak egy hét múlva jó.

 

Egyébként hiába kapcsolsz le két fázist, mert akkor a maradék fázis áramának térerejét a nullvezetőn folyó áram ellenkező irányú térereje fogja közömbösíteni.

A kábelradarosok ezért többnyire nem az 50 hertz-et méregetik, hanem ráültetnek a kábelre (fémköpenyre, ha van) egy magasabb frekvenciát, amihez viszont talán kulccsal lezárt és/vagy leplombált dobozt kell kinyittatni a kábel végén, esetleg áramtalanítani is az egész szakaszt.

Előzmény: tfe_tng (110809)
Törölt nick Creative Commons License 2020.05.21 -1 0 110811

Nálam ~5 méter mélyen vannak az utcában az elásott vezetékek, mert anno tómeder volt a terület és előbb lett közművesítés mint feltöltés.

Előzmény: ötfelezős (110808)
Teaway Creative Commons License 2020.05.21 0 1 110810

Valószínűleg létezik. Úgy keresd, hogy szigetelt légvezeték leágazók.

Előzmény: ruzsa janos (110807)
tfe_tng Creative Commons License 2020.05.21 0 1 110809

> Pedig abban pont igaza van, hogy a 3 fázisú tér eredője nulla lenne, ha szimmetrikus elhelyezésben lenne.

 

Igen, bár egy társasházas környezetben ezt viszonylag egyszerű megoldani, mert mi történik, ha "véletlenul" a háromból kettő kismegszakító leugrik a keresés idejére ? :)

Előzmény: ötfelezős (110808)
ötfelezős Creative Commons License 2020.05.21 0 1 110808

Valahányszor jövök, valaki épp Mekk Eleket agyalja. :D Pedig abban pont igaza van, hogy a 3 fázisú tér eredője nulla lenne, ha szimmetrikus elhelyezésben lenne.

Lehet, hogy manapság a technika annyit fejlődött, hogy a készülék bemegy, szétnéz, rajzol, kijön, átadja az eredményt és kávét főz, én a 40 évig használt SEBA gyártmányban és elvben hiszek, az nyomvonal- és mélységkeresésben 10 kHz-el dolgozott, alighanem nem véletlenül volt ez a frekvenciatartomány, ez jól indikálható méter távolságban is (nem úgy, mint az alacsonyabb), és viszonylag kevés más objektum veszi át (nem úgy, mint a magasabbat). És ha nem akar az ember semmi kétséget, akkor sajnos rá kell drótozni egy érre az adót. Hát, 10 kHz-nél még nem az antenna szó a használatos, hanem a felvevőtekercs.

A tárgyalt témában azt nem értem, miért okoz ez a földmunka fejfájást annak, akinek nem inge a kábel? A társasházat kell értesíteni, hogy hol jelenjen meg a nyomvonalrajzzal, nem? Esetleg megismételni a dolgot tértivevényesben, ha nem veszik át, akkor még egyszer feladni, azt minden bíróság elfogadja. Régebben egy másik magánterületen menő csatlakozókábelt biztosan nem vett át a szolgáltató.

Amúgy a szociálizmus derekán érvényes szabvány az 1,2 m fektetési mélységet írt elő szabályozatlan területen. De egyszer mesélték öregek, hogy kábelhibát ástak, ástak... míg valakinek eszébe jutott, hogy a lakótelep építésekor 3-4 m magas feltöltést csináltak itt. :) Üzemképtelen tábla a két végére. :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!