Keresés

Részletes keresés

Floo2 Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11977
Szia Auretiel!
Érdekes ez a dolog, amit az utolsó mondatodban írsz, hogy "A szomszéd bá szerint kivágtak vmi erdőt innen nem messze,kb 40 évvel ezelőtt, azóta még kevesebb esik."

Pár napja volt egy műsor a Tv-ben, ahol az ország településeit járják be és mutatják be, épp Szécsény volt soron, ami egy jó nagy fagyzugban van, a meteorológiai állomás is a medence alján van, így az ország leghidegebb városa címet sikerült kiérdemelnie.
Egy helyi bácsit kérdeztek, hogy mit gondolnak a helyiek, mitől ilyen hideg a város. A bácsi szerint azóta, amióta sok repülő jár arra, azóta van ott hideg...

Természetesen ez finoman fogalmazva is képtelenség, nagyon kell vigyázni, még a hozzáértő is nagyon gyakran megtévesztődhet.
Előzmény: auretiel (11959)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11976
Ajvé :) Hát tavaly ősszel ültettem....a kérdésedre néhány év múlva tudok válaszolni.Addig én is csak annyit tudok róla ,amennyit a cseh szakirodalomból megtudtam.
Előzmény: kaalyz (11968)
szaguaro Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11975
Növeli a fagytürő képességet az ilyen oltás, mert az alany ,,tudja" h. jön a tél, időben leáll, jobban beérnek a ráoltott növény vesszői is. Az is elképzelhető, hogy rá lehet oltani ezüstfára, végülis ugyanaz a nemzetség. De nem én fogom kipróbálni, mert errefelé nincsenek ezüstfák.
Előzmény: kaalyz (11972)
szaguaro Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11974

Hidd el, a róka mozgását sokkal könnyebb modellezni. Az tartja a napi menetrendet, ugyanannál a bokornál jön ki a tisztásra, ugyanakkor. Órát szoktunk igazitani hozzá! :-))

Előzmény: ninovarga (11954)
szaguaro Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11973
M9-en, az előző hsz-ban irtam. De nem fog az öreg elpusztulni, ezek a régi fajták minden gondozás nélkül (vagy épp' azért) elélnek min. 100 évig. Csak azmiatt csinálom én is a kicsiket, mert többféle elfér, meg nincs időm tavasszal 2 napig metszeni egy fát.
Előzmény: kaalyz (11960)
kaalyz Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11972

kedves Béla

 Lehet,hogy összeférhetetlenek és nem is sikerül a megoldás. Nem biztos, hogy mások már kipróbálták. Erre annak kapcsán gondoltam, hogy a Jeszeszky féle könyvben olvastam arről, hogy a japán naspolyát érdemes birsre oltani, szemezni. Ez még nem biztosíték arra, hogy a termését meg is érleli mivel tudomásom szerint novembertől kezd virágozni és a virágok nem bírnak -3 C foknál többet. Én arra gondoltam, hogy talán érdemes foglalkozni vele.

 

Üdvözlettel Zoli 

auretiel Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11971
Béla a telek amire most épül a házunk kb 2000n2. sajnos még nincsenek nagyon növényeim, az építkezés miatt nem akartam telepíteni a ház körüli kertet de terveim vannak. Naaaaaaaaaagy terveim. Banánnal naranccsal fügével, és ez a káki is érdekelne, főleg miután láttam, hogy hurmának is hívják, mert az egyik ismerősöm folyton ezt keresi és eddig nem tudtam mi az.

A telek kb 10%a épül csak be a többi a növények birodalma és még egy kisebb terület ahol bikákat hízlalunk. eddig veteményes volt és első évben kukorica most pedig zöldárpa termett rajta. Sajnos ez a 3. év lesz hogy folyik az építkezés, nagyon belenyúltunk, beadtuk az össz dok-ot ami kell bank, hivatalok stb és másnap bejelentették hogy gazdasági válság van. Addig nem volt másnapra lett. Azonnal megfeneklettünk. Idén talán már költözünk.

Baracs? tényleg ninincs messze, akkor tudni fogom, ami nálatok megél az nálunk is megmaradhat. Bár itt eléggé érdekes a talaj, egyrésze futóhomok, helyenként meg ötéstalajnak tűnik bár ennek nem néztem utána. Viszont nem tudom mennyire lehet meszes mert a cseresznyék jól érzik magukat

Tavasszal szeretnék gyümölcsfákat ültetni. Almát körtét barackot, málnát telepíteni és amit csak tudok. Csak a fajtákkal nem vagyok tisztában. Ebben kérnék segítséget.
kaalyz Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11970

Béla vágd le azt a svéd kezet.

Szerinted akkor miért oltanak vadcitromra különféle citrusfajtákat melyek viszonylag hidegebb időjárást is kibirnak. Én ezt mint lehetőséget vetettem fel, esetleg olyannak aki már csinált ilyen megoldást, és nem provokatív felvetés volt.

Béla1007 Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11969

Kaalyz!

Nem vagyok kertész csak ugatom itt az egészet az okosságot majd megmondja más.

Az első gondolat az az hogy ha jó lenne akkor már csinálnák így.

A második az az hogy a fagyállóságot alapvetően a szövetekben, sejtekben lévő lévő víz mennyisége és kémiai összetétele határozza meg. Az a baj hogy amikor a víz megfagy halmazállapotot vállt ez még nem is baj csak ez térfogat növekedéssel is jár így széttfeszíti, roncsolja a szöveteket, sejtfalakat.

Szerintem.

Üdv

Béla  

kaalyz Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11968

Kedves atifoci emlékszem, hogy annak idején dicolor körtét akartál beszerezni. Engem is érdekel és azt szeretném megkérdezni, hogy volt -e termésed és hogyan kell érlelni és milyen izű.

 

Köszönettel Zoli.

kaalyz Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11967

Bár nem ilyen választ vártam, ha lehetőségem lesz rá, júniusban Horvátországba utazom onnan hozok olajágat és meglátom mi lesz belőle.

 

Köszönettel Zoli

Béla1007 Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11966

Szia Kaalyz !

Szerintem nem bírja a nemes elfagy !! Mert mitől lenne fagytüröbb mint előtte???

Ha az én egyik karom helyére egy svéd ember karját varrnák attól én még ugyanúgy fáznék mint előtte csak a svéd karom nem fázna !!

 

Floo !

Baracson horizontálisan esik akarom mondani horizontál a szilárd csapadék(hó)!

Reggel kelhetek korábban lapátolni !!

Üdv

Béla

kaalyz Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11965

Nem akarom a spanyolviaszt feltalálni, de szeretném megkérdezni, hogy valaki próbált-e ezüstfára olajágat szemezni vagy oltani, mivel ezek hasonló mentalitásuak. Az ezüstfa ugyanis bírja a teleinkent így talán az európai olajfa is jobban bírná éghajlatunkat. Bár léteznek eléggé fagytúrő fajták pl. Francia (kb. 700-800 m magasságig termesztik) vakamint Spanyol hidegtűrő változatok is. 

Azért egy ezüstfa -olalajfa párosításra kivácsi lennék.

 

Köszönettel Zoli.

Törölt nick Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11964
Hát még emlékszel a körtére ...? :) Igen ,hozattam,kettőt is....s mivel én alacsonyabbra hagyom a törzset mint az eredeti , tavasszal a nyesedékből már oltani is próbálok./Ezek egyébként birs alanyon vannak-rajtuk volt az eredeti cseh faiskolai címke/
Előzmény: kaalyz (11946)
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11963

Szia Panache !

Szerintem ezen az égövön tavasszal mert most elfagyott minden :)))))))))

de vicet félre ! most elvileg itt nyugalomba vannak nincs akkora keringés de pl ha délspanyolba lennél akkor ott lehetne most is. de én nem értek a növényekhez majd azok válaszolnak akiknek ebben több tapasztalata van.

De azért próbáld !! sosem lehet tudni !!

Üdv

Béla

Panache Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11962
Sziasztok,
a kérdésem az lenne hogy mikortól lehet fügét gyökereztetni?(vesszőről)
vagy meg kell várni a tavaszt ?
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11961

Szia auretiel !

Vannak nálünk is termő új gyümölcseid ??? :))

Milyen növényekkel foglalkozol abban a nagy kertetdben ?? jó lenne pár kép is a szeretett flórádról !

Az a nagy mennyire nagy?? mert mindenen viszonylagos !!

Milyen a területed fekvése ??sik,domb, vőlgy??

Üdv

Béla

JA én Baracson vagyok !! ha kinézel szinte idelátni !!

kaalyz Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11960

Kedves Szaquáró

 

Könyörgöm de melyik azon, a három közül. Ha konkrétan megírnád nagyon jó lenne. Az enyém ugyanis 1960-1965 között lett ültetve. Bár nagyon jól tartja magát de nem tudom mikor fog elpusztulni, ugyanis olyan 45-50 év közötti. Drága jó apám oltotta és szeretném megmenteni, de valamilyen kisebb növekményben, amit könnyebb kezelni (permetezni, szedni). Köszönettel segítségedet.

 

Zoli

auretiel Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11959
Szia Béla, Györkönyből írok, Paks mellett van.


Ninovarga igenis érdekelnek a növények hiszen azért vagyok itt. Végzettségem szerint dísznövénykertész vagyok, de gyorsan rá kellett jönnöm, hogy az iskola nem tanított meg semmire. A gyakorlatban az vagy nem, vagy nem úgy működik. Az időjáráshoz csak azért szóltam hozzá, mert pont ide illett a megtalált hír. Ezekről sajnos nem beszélnek, csak a politikával uszítgatják az embereket.
Örülök hogy rátaláltam erre a fórumra, már most sokat tanultam tőletek. Igyekszem aktív lenni, de ha tavasszal beindul a kert hááááát nem tudom. Óriási kertem van, de az öntözés sajnos nem megoldott. Pont ezért tavaly nem termett semmim. Itt kb 2 hónapig nem esett az eső és semmi nem kelt ki amit elvetettem. A szomszéd bá szerint kivágtak vmi erdőt innen nem messze,kb 40 évvel ezelőtt, azóta még kevesebb esik.
szaguaro Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11958
Ma kaptam tőle levelet, tehát legalább a háza teteje még kilátszik a hóból. :-))
Előzmény: ninovarga (11957)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11957
Mostanában Zsuzsa nem jelentkezett Amerikából. Aggódom, hogy esetleg ők is áram nélkül maradtak a szörnyű havazások miatt, azért nem tud írni. Reméljük, nem így van.
szaguaro Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11956
Az enyém azon van, majd csinálok róla képet. Tőben oltottam, gyakorlatilag olyan, mintha földtől korona lenne, kb. 2 m magas, hasonló széles. Persze minden éven metszem. Utána lemosó permet, és arra az évre annyi.
Előzmény: kaalyz (11946)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11955
Kedves Auretiel!
Remélem, az időjárás mellett a növények is érdekelnek! Ha ezt a telet (velünk együtt) túlélik, akkor tavasztól nagyrészt azokkal foglalkozunk.
Légy nagy szeretettel üdvözölve köztünk! Reméljük, aktív leszel a fórumban és a kertészkedésben!
Előzmény: auretiel (11950)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11954
Nagyon örvendetes (az időjárás siralmas volta mellett), hogy azért rajtunk kívül is van, aki helyesen értékeli a teljesen atipikus, őrült helyzetet. Sőt, rövidesen azt is ki kell kereken mondani, hogy az egész évi időjárás "extremitások képkockáiból összevágott film". Engem traumatizál. Azért elemzem olyan sokat és nehezen értem, hogy sokan miért olyan kevéssé fogékonyak rá.
Egyébként a mediterrán ciklonok pályája, csapadékmennyiségük és csapadékeloszlásuk előrejelzése mindig is nehéz feladat volt. Úgy kell elképzelni, mintha egy róka napi mozgását az erdőben előre kéne jeleznünk. Csak részben hagyatkozhatnánk arra, hogy "máskor merre szokott járni", mert gondol egyet és egészen mást tesz. A mediterrán ciklonok az időjárás legborzalmasabb szörnyei. Ez a tél pedig ezek és a sarki levegő uralmának a jegyében telik. ISZONYATOS!
BOLDOG AZ, AKI NEM ÉRZÉKELI!
Előzmény: auretiel (11950)
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11953

Szia !

Nagy öröm hogy itt vagy !

Hol laksz ?

Üdv

Béla

Előzmény: auretiel (11950)
vica46 Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11952
irj egy emailt vagy üsd be a googl be.
Előzmény: kaalyz (11949)
kaalyz Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11951

Kedves Ninovarga

Sajnos legközelebbi leolvasás nem lesz a hőmérő ugyanis tönkrement. Most készülök venni egy olyan mérőeszközt ami naponta sok sok datot tárol. Szeretném a véleményedet kikérni milyet érdemes venni, ugyanis nekem csak olyat érdemes ami tárolja az adatokat, mivel Sm-től 130 km-re van Csopak így csak időlegesen (pl. kéthetente, vagy ritkábban) tudnánk adatokat leolvasni, vagy adatokhoz hozzájutni. 

 

Köszönettel Zoli

auretiel Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11950
Sziasztok, új vagyok itt és olvasva az időjárásról szóló értekezéseket találtam Nektek vmit. Sztem érdekesen hangzik idemásolom

"Úgy tűnik, ott a Golf-áramlat egyszerűen északabbra tolódott volna (részben a hideg Labrador helyére, így egy sávban óriási pozitív anomáliát előidézve), és ezzel a Labradort is "eltolta" a szokásosnál északabbra. Ezt a rendkívüli időjárást senki nem tudta előre jelezni, és egyetlen meteorológus sem érti az okát. Az biztos, hogy a nagy globális, és a kis helyi előrejelzők össze-vissza beszélnek, és a bevált modellek egyszerűen nem értik a mostani európai időjárást. A Kárpát-medence az elmúlt hetekben egy délnyugati-északkeleti átjáróvá vált a ciklonok számára. Mivel megszűnt a nyugatias áramlás, ezért kialakult egyfajta ciklonpálya, amely a Balti- tengert köti össze a mediterrán térséggel, és a légtömegek szinte akadálytalanul haladhatnak északról délre, vagy éppen fordítva. Ez az autópálya az Adriáról hozza a meleg levegőt, amely nálunk ütközik bele a hidegbe, és nem tud tovább menni. Ezért a mediterrán ciklonok felettünk múlnak ki és hagyják itt minden nedvességtartalmukat, miközben beszivárgó kemény hideg gondoskodik a halmazállapotról"
kaalyz Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11949

 Kedves Vica46 köszönöm kedvességedet de a "Kertészet címszó alatt sajnos nem találtam az általad jelzetteket esetleg ha konkrétumot tudnál mondani, megköszönöm, lehet, hogy én nem értek annyira a témához.

köszönettel Zoli 

vica46 Creative Commons License 2010.02.10 0 0 11948
Az oltás ,szemzés fórumon biztosan segitenek neked
Előzmény: kaalyz (11946)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!