Keresés

Részletes keresés

miki_ng Creative Commons License 2010.07.29 0 0 839
tehát szerinted a csak teljes liszt miatt jön hamar a penész?
nálad akkor meddig bírja?
nem az élesztő lehet a baj? csak a kovász tiszta macera
Előzmény: .ETNA. (838)
.ETNA. Creative Commons License 2010.07.29 0 0 838
Nekünk 4 napig sem bírja ki, mert a pasijaim (férj+gyermek) megeszik:-) De volt már olyan is, hogy valami miatt nem fogyott el ilyen gyorsan az egész, de nem volt gond vele.

Igaz én vegyes liszttel (fehér+tk.rozs) és porélesztővel sütöm általában, a méz vs. cukor ilyen szempontból biztosan nem bír befolyással. Inkább a tk. liszt miatt. Ha boltban vásárolsz ilyen kenyeret (barnát, feketét) az is rövidebb idő alatt kezd el "romlani". Nem tudom persze biztosan, de szerintem valahol ezen a területen kell keresni az okot.
Előzmény: miki_ng (837)
miki_ng Creative Commons License 2010.07.29 0 0 837
nektek meddig bírja ki az otthon sütött kenyér?
nekem 4 nap után megpenészedik, ha nem eszem meg

csak teljes őrlésű lisztből, élesztővel, mézzel csinálom, de már a 3. nap után látszanak rajta fehér gombadarabok
.ETNA. Creative Commons License 2010.07.26 0 0 836
Próbálj egy másik receptet, az arányokon múlik szerintem.
Előzmény: andis1 (833)
.ETNA. Creative Commons License 2010.07.26 0 0 835
Hát elvileg mindkét lapátnak forognia kellene, gondolom én, jótállás csak blokk ellenében lehetséges szerintem, ezért ajánlatos még frissiben összetűzni a blokkot a jótállással - ebből következik, hogy javasolt tűzőgép beszerzése is:-)) Bővebbet sajnos nem tudok, műszaki érzékem kimerül abban, hogy bedugom a konnektorba a dugót:-)

Nem lehet esetleg kicsit "lazítgatni", forgatgatni a lapátot óvatosan.... hátha csak be van ragadva, "duzzadva" a víztől, vagy ilyesmi (persze úgy, hogy kiveszed a sütőedényt). De ez is csak egy ötlet.

Ha végképp elromlik, elvileg ugye ott a szerelde, de hogy mennyiért javítják manapság, fogalmam sincs, még nem volt rá szükségem - gyorsan le is kopogom :-(
Előzmény: andis1 (834)
andis1 Creative Commons License 2010.07.26 0 0 834
Na hál istennek van még egy problémám!! MOst néztem,hogy az egyik lapát nem forog..ha rajta van a tészta...ha üresen van..tehát nincs rátartás akkor jó!! Ilyenkor mi van?? Kuka a kenyérsütőgépem?? Aldis...jótállásos lenne még...de voltam olyan okos hogy kidobtam a blokkot!! Micccsinnnyájjak???? :-((Hova menjek?? SEGITSÉG!!
andis1 Creative Commons License 2010.07.26 0 0 833
Segitsetek légyszi!! Megsütöttem a kakajós kalácsot...amit sajnos márványosra nem nagyon sikerült megcsinálnom!! Igy most már full barna kakaós kalácsot eszünk!! Ezzel nincs is gondom,mert nagyon fini!! DE!! Én nagyon nehéznek találom a tésztáját ha kész van!!! Ezen lehet valahogy javitani?? Köszi
.ETNA. Creative Commons License 2010.07.21 0 0 832
Ja és még annyi, minden bizonnyal a hozzávalók arányával és/vagy minőségével van gond, emiatt lett leginkább a gyurmához hasonló állagú a kenyered!
.ETNA. Creative Commons License 2010.07.21 0 0 831
Szia, azt nem tudom, hogy mi miatt lett ilyen a kenyered, de egy-két élesztő nélküli receptem van (a netről vettem korábban), bemásolom neked, a másodiknak már nincs meg a linkje, így a konkrét receptet írom le. Egyébként, katt rá az .ETNA.-ra... és az adatlapomon a hozzászólásaimat ha megnyitod, van rajta két kenyeres fórum is, sok-sok receptet leírtam már - kenyérsütőkhöz. Az ott leírt receptek szerint készült kenyér egészen biztosan nem lesz olyan nyúlós-ragacsos-akármilyen, mint a youtube-on lévő kenyered:-))

1./
http://kenyersuto.network.hu/blog/kenyersutes-cikkei/eleszto-nelkuli-kenyer-ahogy-en-keszitem


2./
Élesztő nélküli (finom és gyors) ír szódás kenyér:

- fele-fele arányban teljes kiőrlésű rozsliszt és tönkölybúzaliszt
- 1-1 ek szezám-, tök- és napraforgómag
- 0,5 citrom leve
- tej, kevés kefrír/joghurt (esetleg író
- só
- fűszerkömény, bazsalikom / ánizs
- lenmagpehely
- víz
- 1 ek olívaolaj

A lenmagot áztasd be a citrom, tej, joghurt keverékébe.
A többi hozzávalót keverd össze, majd add hozzá a citromos-tejes folyadékot.
Dolgozd össze és vagy kenyér formában süthető, de finom ropogós lesz ha muffin formában sütöd.Forró sütőben először 220 C-on süsd, majd 180 C-on. Ha a teteje pirul, akkor takard le alufóliával és úgy süsd tovább.
Előzmény: Éduácska (830)
Éduácska Creative Commons License 2010.07.21 0 0 830
sziasztok! tud valaki segíteni, hogy miért lesz ilyen a kenyerem állaga?
http://www.youtube.com/watch?v=h__9YQSLflY
a videón egy élesztőmentes próbálkozás látható, de a "normál" kenyerekkel is előfordul, hogy ilyen. köszönöm a segítséget.
.ETNA. Creative Commons License 2010.07.20 0 0 829
Ezek pl. a 90-es években forgalomban lévő háztartási sütőgéphez ajánlott receptek a Süssünk otthon c. (1991-es kiadás) könyvemből:

Diétás: 20 dkg kukoricaliszt, 20 dkg rizsliszt, 2 tojássárgája, 8 dkg porcukor, 4 dkg maragarin(vaj), 1,5 dgk élesztő, 2,5 dl tej, 1 teáskanál só

Fehérjeszegény: 30 dkg burgonyakeményítő, 12 gr burgonyapehely, 1 tojássárgája, 1 teáskanál cukor, 1 taáskanál só, 2,5 dkg élesztő, 3 dkg olaj, 1 mokkáskanál köménymag, 2 dl víz

Ízes barna: 25 dkg Graham-liszt, 10 dkg rozsliszt, 10 dkg finomliszt, 3 dl víz, 1,5 dl tej, 2 dkg élesztő, 1 mokkáskanál cukor, 1 csapott teáskanál só

Korpás házi: 50 dkg Graham-liszt, 15 dkg simaliszt, 1 dkg élesztő, 1 púpozott teáskanál só, 3 dl víz, 1 evőkanál olaj

Köményes Graham: 30 dg Graham-liszt, 8 dkg finomliszt, 1 teáskanál só, 1,5 dkg élesztő, 1 csapott teáskanál köménymag, 1 evők. olaj, 4 dl víz

Kukoricás: 30 dkg finomliszt, 10 dkg kukoricaliszt, 1 dl tej, 3 dl víz, 1,5 dkg élesztő, 1 csapott teáskanál só

Rozsos, burgonyás: 30 dkg finomliszt, 15 dkg rozsliszt, 15 dkg héjában főtt és áttört burgonya, 2 dkg élesztő, 4 dl víz, 1 csapott teáskanál só, 1 csapott teáskanál köménymag

Szójás barna: 25 dkg barnaliszt, 12 dkg szójaliszt, 13 dkg kukoricaliszt, 2 dkg élesztő, 3 dl víz, 1 teáskanál só

Szójás: 40 dkg finomliszt, 10 dkg szójaliszt, 2 teáskanál porcukor, 1 teáskanál só, 1 evőkanál olaj, 4 dl víz, 1,5 dkg élesztő

Szójás rozsos: 30 dkg Graham-liszt, 15 dkg barna rozsliszt, 5 dkg szójaliszt, 2 dkg élesztő, 1 evőkanál étolaj, 1 csapott teáskanál köménymag, 1 teáskanál só, 5 dl víz
.ETNA. Creative Commons License 2010.07.20 0 0 828
"A dagasztáskor, amikor a liszthez vizet adunk, a víz kiszorítja a lisztszemcsék között lévő levegőt és érintkezésbe lép a lisztszemcséket alkotó anyagokkal, ezek pedig a víz hatására (no meg az idő és hőmérséklet miatt) különböző átalakuláson mennek keresztül. Persze a liszt keményítője ilyenkor még csak elcsirizesedik, nem duzzad meg, csak átnedvesedik és a felületén vizet köt meg.

Ezért fontos - többek között - a liszt és a víz aránya. Egyébként ha a tészta tömött, ragacsos, akkor nem volt túl jó az élesztő, vagy a kovász (kevés gáz keletkezett), vagyis sok a szabad víz.

Ha a kenyér térfogata csökken, összeesik, akkor a sikér elengedte a vizet, csökkent a gáztermelés (CO2) és a gáztartó képesség.

A tészta általában akkor jó, ha a duplájára nő és ha kézzel a felületét megnyomjuk, mélyedés keletkezik, de ez egy kis idő múlva eltűnik."
CSVili Creative Commons License 2010.07.19 0 0 827
Köszönöm mindkettötöknek a hozzászólást, megpróbálom hasznosítani. Lehet, hogy a kisebb térfogat ritkább kenyeret eredményez. ( 4dk liszttöblet is számíthat ? ) Ági szerint kevés a víz, de nekem úgy tünik így gömbölyű és rugalmas a tészta.Többször sütöttem beesett tetejű kenyeret, azért spórolok a vízzel. Az álltalad használt teljes k. liszt nyilván több vizet vesz fel. Teszek bele több vizet, csak attól tartok, ha ragad az ujjamhoz a tészta a teteje nem lesz szép. Konklúzió: kevesbb liszt, vagy több víz.Talán van jobb receptetek is ? Köszönöm.
.ETNA. Creative Commons License 2010.07.19 0 0 826
Fehéret szeretne sütni...
Előzmény: ágika1 (824)
ágika1 Creative Commons License 2010.07.18 0 0 825

Még ha az 1-1 evőkanál (15-15 ml) olajat is ecetet hozzászámítom úgy is kellene még 1-2 evőkanál víz.

Előzmény: CSVili (821)
ágika1 Creative Commons License 2010.07.18 0 0 824

Kevés a folyadék, az én receptem 60 dkg liszthez 3,6 dl vizet ír. 1/4 rész teljeskiőrlésű liszttel még ez is sűrű.

Előzmény: CSVili (821)
.ETNA. Creative Commons License 2010.07.18 0 0 823
Ja és a cukorra figyelj, ha cukros vízben/tejben futtatod az élesztőt, akkor természetesen az élesztőnél felhasznált egy-két csipetnyivel kevesebb legyen a 2 evőkanálnyi cukor, hogy ne legyen túl édes a kenyér, illetve a folyadék is lehet (a víz, ill. tej miatt) egy nagyon picivel kevesebb.
.ETNA. Creative Commons License 2010.07.18 0 0 822
Ez nem olyasmi, mint a francia kenyér?? Ami egy könnyed és lyukacsos szerkezetű fehér kenyér (kicsit olyan kalács-szerű), amely nem tartalmaz zsiradékot. Nem tudom, hogy pontosan erre gondoltál-e, de ismét leírom a receptjét:

310 ml víz,
560 g erős fehér liszt,
2 kiskanál só,
2 evőkanál cukor,
2 kiskanál zacskós élesztő (vagy rendes élesztő az 5 g-osból kb. 1/4-ed rész egy kevés langyos cukros vízben, vagy tejben futtattva, esetleg csak úgy szárazon a lisztben készített mélyedésbe morzsolva)

A kiskanál és evőkanál természetesen a géphez adott adagolókanálra értendő.
Előzmény: CSVili (821)
CSVili Creative Commons License 2010.07.17 0 0 821
Ritka szerkezetű ,lyukacsos fehér kenyeret szeretnék sütni, egylapátos clatronic gépemmel. Hol lehet a hiba ? Legutobbi receptem:3.1 dl víz, 50dk Bl-80+10dk sima liszt,1/3 budafoki élesztő, 2 kk sikér 1kk cukor, 1kk só,1ek olaj, 1ek ecet. Laza fehérkenyér programon sütöttem /2/es, de hasonló lesz a normál pr.-on is. Szép a kenyér, a teteje is domború, de sűrű.Van-e ötletetek ? ( köszönöm )
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.24 0 0 820
Most, hogy lapozgatom a könyvet, rájöttem, hogy a pizzákon, lángosokon, kalácsokon és kuglófokon kívül, hihetetlen sokféle kenyeret említ: burgonyás, fehér kenyér gombával, graham búzacsírával, graham burgonyával, húsvéti sonkás, ízesített finom, káposztás, kolbászos, köményes, narancsos rozsos, örmény vékony, paprikás fehér, snidlinges petrezselymes, sajtos barna, svéd száraz (knache-brot), szójás, túrós, ünnepi(barhesz), vegetáriánus (csapáti), zab, diétás, fehérjeszegény stb.stb.stb.

Ha antikban ráleltek a könyvre, tényleg érdemes megvenni!!!
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.24 0 0 819
Na most megnéztem, a Süssünk otthon c. könyvemből másoltam át (49.oldal), de most megnéztem a neten és két helyen is (finomreceptek.hu, www.scribd.com) pontosan így szerepel (egyébként az egyiken hivatkoznak is arra, hogy ők is a Süssünk otthon c. könyvből kopizták, szerintem a finomreceptek is a könyvből vette), 10 dkg napraforgóolajat ír a recept.

Én még nem csináltam, így fel sem tűnt, hogy valami nem stimmel, de most, hogy elolvastam újra, rájöttem, hogy a szövegben említi a meglangyosított vajat, és utána felsorolással az olajat is, mintha mindkettőre szükség lenne, miközben a hozzávalók között vaj nem is szerepel:-))

A könyv némelyik receptnél dl-ben, kanállal, vagy éppen dkg-ban adja meg a szükséges olaj mennyiséget, tehát a mértékegység nem feltétlenül lehet elírás, sőt!

Viszont továbbra sem tudható, hogy mennyi vaj kell:-)) Esetleg összesen 10 dkg kell csak vajból VAGY olajból?

Gőzöm sincs, de ha egyszer elkészítem, kikísérletezem majd, hogy mennyi zsiradékot vesz fel:-)

Az egyik szakácskönyvem szerint: 10 dkg olaj az 5 csapott evőkanálnyi mennyiség.




Előzmény: ágika1 (817)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.23 0 0 818
:-DD szerintem 10 dkg vaj, de most nem találom a receptet, már nem emlékszem, hogy valamelyik könyvből, vagy a gépen lévő receptjeim közül, vagy honnan is vettem. Holnap megnézem, de szerintem a 10 dkg stimmel, csak nem olaj, hanem vaj.... :-)
Előzmény: ágika1 (817)
ágika1 Creative Commons License 2010.06.23 0 0 817
A 10 dkg napraforgóolaj nem elírás?
Előzmény: .ETNA. (813)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.23 0 0 816
Fhusimiki 2008-ban írta a 226-os hsz-t, szerintem küldj neki emailt, nem biztos, hogy olvassa a fórumot mostanában. Az email címe viszont nyilvános, csak rákatt a nevére - kijön az adatlapja - ezen "küld" - és megnyílik ... bocsi, ha tudod, de inkább leírtam a menetét.
Előzmény: Törölt nick (815)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.22 0 0 815

Szia

 

Nekem is elveszett a TRION kenyérsütő használatia, és abban voltak receptek amire szükségem lenne, el tudnád nekem is küldeni tamas.kadar@chello.hu -ra?

 

köszönöm

 

 

Előzmény: fhusimiki (226)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.16 0 0 814
Graham liszttel készült sárgarépás-vöröshagymás-kakukkfüves kenyér:

http://cukorbeteg.blog.hu/2008/06/28/sargarepas_voroshagymas_graham_kenyer_kakukkfuvel_fuszerezve

Hagymás kenyér:
http://gabojszakonyhaja.blogspot.com/2010/01/ropogos-sult-hagymas-kenyer.html
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.16 0 0 813
A pékek azt szokták tanácsolni, hogy mielőtt a sütőbe rakjuk a tésztát, kenjük be egy kis vízzel (csak annyival, ami nem folyik be alá stb.), utána kétszer/háromszor szurkáljuk meg (ha jól van megformálva nem esik össze) vagy vágjuk meg (ahogy a boltban látható) de ne mélyen. Így nem reped ki. Ezt a kenyérsütőgépes módszernél is lehet alkalmazni, mielőtt beindulna a sütés ... hátha bejön.

Van egy sütőben készíthető fokhagymás kenyér receptem (Süssünk otthon c. szakácskönyvből), én ezeket a recepteket a kenyérsütőgép ALAP kenyérreceptjére szoktam "átfordítani",
pl: 310 víz (a tojásokat beütöd a mérőedénybe és felöntöd 310 ml-ig), összesen 560 gr liszt, 2 kk só, 3ek vaj/olaj, 2 kk porélesztő (vagy kb. egy negyed friss élesztő megkelesztve), 1-2 ek cukor (ha kell)

Fokhagymás kenyér:
50 dkg liszt, 1 dl tej, 1,5 dl víz, kevés cukor, 2 tojás, 10 dkg napraforgóolaj, 3 dkg áttört fokhagyma, 1 evőkanál apróra vágott petrezselyemzöld, 1 mokkáskanál majoránna(elhagyható), 1 mokkáskanál só.

Az élesztővel, 1 dl langyos tejjel kevés cukorral és kis mennyiségű liszttel kovászt készítünk, 15-20 percig kelesztjük. Közben a tojásokat a meglangyosított vajjal, az olajjal, a sóval és 5 dkg liszttel jól elkeverjük. Ezután összedolgozzuk a megmaradt liszttel, a többi vízzel és a megkelt kovásszal. Ha befejeztük a dagasztást, a tésztát konyharuhával letakarjuk és 60 percig kelesztjük, azután hozzáadjuk az áttört, pépesített fokhagymát, a fűszereket, óvatosan átgyúrjuk és kivajazott, keskeny, magas tepsibe helyezzük. A tészta tetejét tejjel bekenjük és széles pengéjű késsel bevagdossuk. Előmelegített, 220 fokos sütőben 50-60 percig sütjük.
Előzmény: Árvacsalán (812)
Árvacsalán Creative Commons License 2010.06.15 0 0 812
Igen, a teszkósat vettem végül.A lidliben most pont nem volt kenyérsütő,és nem akartam várni a vásárlással amíg lesz.
Én igazából nem nagyon variálok a receptekkel, többynire abomill kenyérliszteket veszek (rozsos/félbarna ) ,abban benne van az élesztő is így azzal nem kell variálni, és azt a receptet használom ami a zacskón van. (50 deka liszt 3 deci víz, kicsi só,kicsi cukor, én rakok bele kb.egy ek.olajat vagy margarint is, nem emlékszem ez rajta van-e ). És rakok bele egy marék lenmagot,mert azt szeretem : ) vagy néha cukor helyett mézet, egy tk. kb.
Most az új géptől kedvet kaptam a variálásra, de még nem próbáltam konkrét recepteket, annyi hogy a liszt kb.20 %-át grahamlisztre cseréltem, mert azt is szeretem : ) de még tervezek valami hagymás kenyérféleséget is csinálni. De mondom,én ritkán variálok, a többiek többet tudnának segíteni ebben szerintem.

Valamint ezúton tájékoztatom a kedves olvasóközönséget,hogy a teszkós egylapátos beválni látszik, első produkciója :




meg tudná mondani esetleg valaki,hogy mitől "repedt" a teteje ? időnként a régi is csinált ilyet.
Előzmény: CSVili (810)
.ETNA. Creative Commons License 2010.06.15 0 0 811
Ha van kedved olvasgatni, esetleg rákatt az .ETNA.-ra és a hozzászólásaim közül kiválaszthatod a két kenyeres fórumot... amelyeken már több tucat receptet leírtam! Pl. olasz fűszeres, tejes, tojásos, barna, európai fekete, barackos, pizza és langalló tészta stb.stb.
Előzmény: CSVili (810)
CSVili Creative Commons License 2010.06.14 0 0 810

Kedves Árvacsalán

Biztos sikerült már eldöntened, hogy melyik bolt márkáját választod, sőt gondolom kisérletezel is már az új géppel. Ha megtennéd írd le légy szi a korábbi gépednél leginkább

bevált receptedből néhányat.Csak röviden liszt-lisztek-víz aránya, milyen élesztő és program stb. Köszönöm előre is.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!