Keresés

Részletes keresés

ninovarga Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12047
Én már csak babonából sem mernék olyat leírni, hogy "ezzel letudtuk a telet". Különösen ebben a fene nagy "globális felmelegedésben". Nagyon elvesztettem a bizalmamat az időjárásban. Ennél még a róka is kiszámíthatóbb. :)))
Előzmény: Törölt nick (12043)
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12046

JA !!

Zsuzs a Dzsó bácsi !! :))))))))))))))))))))))))))))))

Vagy a Dollár papa !!!

Most hallom a rédióban hogy Rómában havazik és az emberek kimentek az utcára csodálkozni !!! 86' februárban volt ekkora hó ott , ja és nem tudnak az autósok a szokatlan hóban vezetni :)))))))))))

S.P.Q.R. (Senatus Populusque Romanus)

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12045
Én el akartam sumákolni a levágott fügeágak sorsát és elkerülni, hogy egy kellemetlen esetről kelljen beszámolnom, de most mégis megteszem. Amikor Szerbiában voltam, az íróasztalon üveg vízben tartott ágakba az asszony beleakadt, az kidőlt és állítása szerint a "büdös" víz eláztatott mindent. Indulatában kiszórta őket, pedig már szépen kezdtek bomladozni. Megbocsájtottam neki, mert az ilyen bosszantó balesetekre én is hasonlóan reagálok. Így most elmaradt egy demonstráció. Ha Szibéria még a tél hátralévő részében megkegyelmez, akkor bepótolom a fákon maradt ágakkal, élőben.
Előzmény: Törölt nick (12043)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12044
Zsuzsa, Te pedig "Aunt of America"-ként ugyanúgy megteheted velünk ezt a jótékony gesztust, mint egy "uncle". Érdekes, hogy a huszadik század első felének nagy kivándorlásai után, a magyarhoz hasonlóan, minden európai nyelvben megszületett az "amerikai nagybácsi" elnevezés, azonos szimbolikus tartalommal. ("zio d'America", "Onkel aus Amerika" etc.).
Előzmény: Törölt nick (12041)
Mediterránum Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12042
Reménykedem, hogy végre tényleg megjön a tavasz. Nálunk kb. 30 cm-es hó hullott és fúj az É-keleti szél.Mostanában ilyen tartós,havas tél nem volt. Még a végén depresszióba esek a hideg és a fényhiány miatt.
Előzmény: ninovarga (12038)
Mediterránum Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12040
Én is gondoltam, csak olajfafélék családjába tartozó növényre lehet oltani,szemezni.
Az én véleményem szerint, a széleslevelű olajfagyalra lehet talán, mert ez hasonlít rá legjobban.Tavasszal megpróbálom talán sikerül. Ezelött 5 éve hoztam egy kis magoncot Porecsből egy nagy kb. 5métere fa alól. Kiültettem szépen fejlődik, eddig semmi fagykárt nem szenvedett. Edényben nekem is van olajfám nem tudom a fagytűrését, az lenne jó minnél fagytűröbb egyedet oltanák rá.olajfagyal
Előzmény: H.J (12005)
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12039

Az Újvilág megmenti a régit ??

Béla

ninovarga Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12038
Most úgy látszik valóban, hogy a jövő hét közepén megérkezik egy olyan, amilyenre régóta várunk. Ezért köszönet illeti Zsuzsát. Ez az első, amit reméljük, sikerül onnan hazaküldenie.
Ha még léteznek "amerikai nagybácsik", arra kellene őket kérni, hogy csecsebecsék helyett (amik most már nálunk is bőven kaphatók), atlanti ciklonokat szíveskedjenek küldeni ajándékba. Azoknak tudjuk leginkább hasznát venni így télvíz idején. Még a meleg zokninál is többet érnek! :)))))
Előzmény: Béla1007 (12035)
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12037

ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ !!

Bocs !!

Rosszra reagáltam !!

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12036
Ez az óriáskivi nem föltétlenül korlátozottabban téltűrő, mint a többi fajta. A Hayward például jobban állja a téli fagyokat, mint jó pár csemegeszőlőfajta. A Kivi Gold-ról pedig azt állítják, hogy a téltűrése még a Haywardénál is jobb.
Hogy az olaszoknál is milyen hideg tud lenni, ha nagyon akar, azt ez a tél megmutatta. Ha pedig tovább melegszünk :)))) (globálisan), lehet, hogy nem is lesz ritka az ilyen eset.
Előzmény: Törölt nick (12027)
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12035

Nem Letenyén !!

A metnet-en azt írták jön az óceáni cucc !!

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12034
Mármint Floridában.
Előzmény: ninovarga (12032)
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12033

Szia Nino!

 

Már itt a tavasz a kertek alatt! Jön az óceáni meleg !!

Egy nagy gödör kéne bele a havat aztán nyáron meg lehet locsolni !!

 

Majd el is felejtettem kirágzik a gyáramba behozott szurinámi cseresznyém !!

Üdv

Béla

ninovarga Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12032
Apró szépséghiba, hogy ez a tél ott is kinyírt majdnem mindent.
Előzmény: Béla1007 (12029)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12031
Pár köbkilométernyit szerény kis hazánkból is felajánlhatnánk! Akár ingyen is, hogy lássák kivel van dolguk!:))))
Előzmény: ninovarga (12030)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12030
Milyen kár, hogy magasak a fajlagos szállítási költségek. Pedig mekkora "business" lehetne most a "snow export". :))))))
Előzmény: Béla1007 (12029)
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12029

Szia Zsuzsa !!

Bezzeg a jó meleg Florida !!!! pálmafák,napfény,kék ég !!

Mikor költöztök?

Ha ez erőt ad én is elkoptattam egy hólapátot !!

Bizniszeljétek el a kanadaiakkal ott úgy is hó hiány van :))

Üdv

Béla

 

ninovarga Creative Commons License 2010.02.12 0 0 12028
Dunán innen, Dunán túl....
pz07 Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12025
Előzmény: kaalyz (12024)
kaalyz Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12024

Kedves Ninovarga

Félreértés ne essék én szívesen fogadom a kritikát illetve a jobb javaslatokat. Amit korábban írtam szeretném kipróbálni, hogy egy fagytűrőbb alanyon mire képes. Ha nem fog menni belenyugszom, és nem fogok vele tovább foglakozni. Lehet, hogy nyított kapukat döngetek, ugyanis amint korábban írtam itthon is létezik egy francia olajfa fajta, (de van ilyesmi Spanyol fajta is ezt viszont forgalmazni nem láttam) amelyet valamelyik csomagküldő szolgálat forgalmaz. Ez az a  fajta ami 700-800 méter magasságban is megél, azért télen ott sem lehet olyan meleg. Ha esetleg erről van tudomásod akkor írjál róla.

 

Köszönettel Zoli

pz07 Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12023
Az az igazság, hogy sok ehhez hasonló olasz, amerikai, új-zélandi vizsgálati eredmény van fent a hálón, csak az a gond velük, hogy mind fizetős adatbázisba eldugva. A török kutatók meg egyenlőre nem kérnek érte pénzt.
Előzmény: ninovarga (12017)
pz07 Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12022
Az első linket hibásan adtam meg. Itt van helyesen. Szerintem ebben van a legtöbb okosság.
Előzmény: pz07 (12013)
Floo2 Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12021
Gyakran olvashatjuk szakleírásokban is, hogy a fügét déli oldalba kell ültetni, ott jobb eséllyel nem fagy meg és kisebb fává is nőhet.
Ebből látszik, hogy az érintett szakemberek sincsenek tudatában az inverziónak, és keverik a szezont a fazonnal.
Mert úgy gondolják, hogy a fügének pl. a nappali meleg kell, hogy beérjen a gyümölcs, ezért ajánlják inkább a déli országrészben, mert ott szerintük melegebb van.
Azt sajnos ha leesik 30 centi hó, kiderül és -25 fok van, akkor a déli oldal esetében tényleg semmi köze ahhoz, hogy az déli, sokkal inkább van köze magához a dombhoz, legyen az keleti, nyugati vagy északi domboldal.
Sőt, egy déli domboldal aljában sokkal kevesebb esélye van a pl. a fügének túlélni, mint egy domb felsőbb szintjeinek északi oldalában.

"Magas hőigénye következtében eredményesen termelhető a déli kitettségű lejtőkön, a déli domboldalak támfalai előtt, vagy az épületek védett, déli falai tövében. Magas hőigényét az is bizonyítja, hogy bokra a tavaszi fagyokra érzékeny; esős, hűvös időjárás esetén pedig a termés ősszel nem érik be."

Ebben a cikkrészletben egyszerre annyi hülyeség van, ami egy életre sok.
Előzmény: ninovarga (12020)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12020
Ne haragudj meg rám, ha úgy tűnik, hogy folyton korrigállak, de nem az öncélú vita kedvéért teszem. Véleményem szerint az olajfának a mi klímánkon nagyon csekély létjogosultsága van. Télen is vegetációban van, ezért nehezen viseli a hosszan tartó folyamatos fagyot, ami a mi medencénknek akkor is sajátja, az úgynevezett "hidegpárnás" helyzetek révén, amikor nem ilyen eszement tél van, mint a mostani. Ez az egyik dolog.
A másik (és elsősorban ezért írtam ezt a reagálást): úgy gondolom, a sok bemutatás és magyarázat után a régebbi fórumozók már értik, hogy a "déli fekvés" a téli elfagyás dolgában (ami az ennyire korlátozottan téltűrő növény fő problémája) az ég-földön semmit nem segít, Sőt! Bármennyire meglepő, inkább ront! Még a sikeresen szabadban áttelelt olajfa ágain is gyakran jelennek meg kéregrepedések és levélégések, ami az alacsony hőmérsékletű felszíneket érő közvetlen napsugárzás tipikus következménye. Bizonyos esetekben egyes örökzöldeknél azért lehet jótékony egy, egyébként hidegvédelem szempontjából semmitérő becsomagolás típusú takarás, mert megóvja őket a téli napsugárzás káros hatásától. A szélsőséges hideg az éjszaka időtartama alatt alakul ki, ezért könnyen belátható, hogy a nappali órák napkitettsége erre nem megoldás. A leírt okok miatt pedig egyenesen hátrányos. Lásd a hagyományos gyümölcsfák kérgének fehérre meszelés által biztosított napsugárzás okozta fagyrepedés-védelmét.
Csak hogy a fogalmakat ne keverjük!
Előzmény: kaalyz (12007)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12019
Nem Szlovákiáról volt szó, hanem az olaszországi Bisighella környéki "Ghiacciolo"fajtáról. 1985-ben a környék -23--25 fokos hőmérsékletei mellett az összes fajta közül az egyedüli volt, amelyik nem károsodott.
Sejtésem szerint azonban a nem károsodott növények valószínűleg nem ennyire szélsőséges hőmérsékletnek lehettek kitéve, annak köszönhetően, hogy az ültetvények jellemzően a dombok magasabb szintjein vannak. Az inverziót pedig immár mindannyian nagyon jól ismerjük!!!!!!!!!!!!!!!
Persze a szokásosnál nagyobb hidegkitettség minden bizonnyal így is megvalósult, amit a másik fajta, károsodott, vagy elpusztult olajfák bizonyítanak.
Előzmény: H.J (12009)
vica46 Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12018
Köszönjük  már csak próbálkozni kell.
Előzmény: pz07 (12013)
ninovarga Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12017
Ezek szenzációs dolgok! Ha így van, akkor máris kezünkben van az olasz dugványos kiviszaporítók titka!
Előzmény: pz07 (12013)
Béla1007 Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12016

Szia HJ!

Persze profi csapat volt !

A malac sikeresen felvette a kolbász formát!!

Töltöttem citromos-sajtos,káposztás-krumplis-gombás-kakukkfűves kolbászt !

Üdv

Béla

 

auretiel Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12015
Értem Vica, de azt hittem pont ezért van a hormon.

Na de a segítségeteket szeretném kérni a fajtaválasztásnál. Mondtam, hogy telepítés előtt állok, és nem ismerem a fajtákat. Erről beszéltem amikor azt mondtam hogy kár volt a suli. Almából most kaptunk pár kg ot és nagyon ízlik de nem tudjuk a fajta nevét. Úgy néz ki mint a starking, de az íze kicsit más, vagy legalábbis teljesen más mint amit a boltban vettem starking néven. Körtéből már tudom hogy a bosc kobak ízét szeetem de nem tudom az a fa mekkorára nő, milyen növ. védelmet igényel hogyan kell metszeni és mikor. Szóval akinek van kérem írjon tapasztalatokat.

Köszönöm
kaalyz Creative Commons License 2010.02.11 0 0 12014

Bocsássatok meg

Most már higadtabban,

Mindkét érdekeltet végigolvastam, de ekkora beszólást még nem halottam.

Üdvözlettel Zoli.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!