Keresés

Részletes keresés

Destroyah2 Creative Commons License 2012.12.14 0 0 975

kénezd le...

Előzmény: sztvibi (974)
sztvibi Creative Commons License 2012.12.14 0 0 974

Még 1 kérdés! Tényleg nem szabad használt (jó állapotú) kereteket felhasználni?  Nem lehet azokat is kiégetni+fertőtleníteni?

A kaptárakban benne hagyja az eladó. 

Előzmény: sztvibi (973)
sztvibi Creative Commons License 2012.12.14 0 0 973

Szia!

A terveim szerint nem akarok 20 család fölé menni. De ki tudja még mit hoz a jövő....

Elvileg akkor vándorolnék velük ha kinőném a kertet (1750m2 az egész telek rajta családiház+gazdasági épület) a többi kert, és ahogy írtam elég sok méh legelő van a környékünkön. Szerintem a fekvőnél egyszerűbb a méz elvétel. Felnyit  kiszed. Nem kell pluszban még rakodni. (Ez az én véleményem. De én nem értek hozzá még).  Még most gyüjtöm a sok mhasznos infót! :-)

Előzmény: Cirkusz01 (971)
Cirkusz01 Creative Commons License 2012.12.14 0 0 972

Szia! szerencsén van a kaptár gyártásnál mert nagy a család.Mindenki kiveszi belőle a részét.Van konbinált gyalu, nagy körfűrész, fejező, Felső maróm is van, sajnos az kézi, de tervezek egy asztalit is. Hosszabb egy egy fiók marása, mert kétfogásra tudom a illeszkedéseket marni. Ez egy 1400 w.-os Einhell. Lemezre van ráfogatva, az meg egy asztalra. Fejleszteni meg muszály. Minden kis bejövő pénzt  a méhekre próbálom költeni.

A mézpénz, sajnos még a közösbe megy.Már nagy könnyebség lessz, ha a méhekpénzéhez nem kell nyúlni. Talán az idén ezt is el érem. Nem nagy álom, talán sikerül.

 A papírok a műhelykályhában végzik.A kijáró szűkítését én nem tervezem. Az áthelyezését viszont igen. A fészek nem a szabadba nyílik, hanemn a kaptárba. A takarás nem ér le az aljig.Ott a méhek kijutnak a szabadba, viszont a szél nem tud befújni a fészekbe.Mivel nagy a kijáróm ezt meg tudom oldani.Nem én találtam ezt ki, csak tavaly véletlenül alakult így egy családnál.Szemmel láthatóan kevesebb méz fogyott.Ezért döntöttem az áthelyezés mellett.Nem emlékszem ki is írta le először a számomra.A kaptárja is így volt ki alakítva.Dupla elejű volt , ami másra is jó volt.Ő még be is zárta őket.

Remélem érthetően fogalmaztam

  Üdv Cirkusz

Előzmény: Sanyi 65 (967)
Cirkusz01 Creative Commons License 2012.12.14 0 0 971

Szia! A fekvő kkel is jól lehet vándorolni.A lényeges különbség a méz elvétel.10-20 családnál nincs még gond, de felette már elég nehéz rázogatni, seperni. A rakodónál szöktetés , az esetleges bent maradókat lefújni, aztán már mehet is a pergetőbe az egész. Egy fiók elvétele 1 perc. Na, ezt kell átgondolni.

  Üdv Cirkusz

Előzmény: sztvibi (970)
sztvibi Creative Commons License 2012.12.13 0 0 970

Hát én már el döntöttem (szerintem) hogy fekvő rendszerűnél maradok. Egyik fontos érv volt, hogy ilyenhez jutok (remélem) jó áron :-)  Terveim szerint nem akarok vándorolni  mert elég sok méhlegelő van a környékünkön. Pl kb 2km-re akacerdő, repce, napraforgó is szokott lenni 5km-es körzetben. Gödöllőtől Ék-re kb 15km

Előzmény: Sanyi 65 (969)
Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.13 0 0 969

A későbbiekben el kellene döntened, hogy fekvőrendszerű kaptárban, vagy rakodóban akarsz méhészkedni. Előnyei vannak mindkettőnek, ki ezt, ki azt szereti. De mégis előnyt jelent  az egységesség. Keretméret, pergetés,stb.

Üdv!

Előzmény: sztvibi (968)
sztvibi Creative Commons License 2012.12.13 0 0 968

Köszönöm a választ!

A kaptár "tisztítása" lángal az természetes! De én még ezen felül felületfertőtlenítővel is szeretném kezelni. A kaptárak kerettel lennének. De! Állítólag nem igazán egészséges használt keretekkel foglalkozni mert az kevésbé tisztítható. Ja a családok kaptárral értendők "NB egyszintes 3db", rakodó 4DB". A családokat át nézetem mielőtt megveszem. De állítólag "orvosilag ellenőrzött, és hivatalossan nyilvántartott méhek" De tudom mesziről jött ember.....

Előzmény: Sanyi 65 (966)
Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.13 0 0 967

Szia! Érdekes ez a kijáró dolog, a 600 családos ismerősömnek semmi szűkítés. A kaptár alsó kijárós, és majd karácsony körül akar szűkíteni. Gondolom a hullámpapírt újból már nem használod fel, jövőre? Akkor te ezt a fiók gyártást profi módon csinálod, biztos van hozzá valami segédeszközöd (modla). Engem a víz is kiver, ha rágondolok! Szorítókat kellene csinálnom a ragasztáshoz, felsőmaró és csavarbehajtó is kellene. Pénz, pénz, pénz.

Üdv!

Előzmény: Cirkusz01 (965)
Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.13 0 0 966

Az árak korrektek, magam is használt kaptárral és pergetővel kezdtem. Arra jók a használt dolgok,hogy belekóstoljunk a méhészetbe. És ha nem megy, vagy másként látjuk a dolgokat akkor hasonló áron ellehet adni. DE!!! A kaptárakat alaposan takarítani, és lánggal kiégetni!!!! A pergetőt fertőtleníteni!!!  Család kaptárral? Az ár jónak tűnik. Azért javasolnám,hogy egy tapasztalt kollégával vizsgáltasd át a családokat. Tudod a kissebbségiek is a saját paripájukat dicsérik.

Üdv!

Előzmény: sztvibi (963)
Cirkusz01 Creative Commons License 2012.12.13 0 0 965

Szia! Sajnálom! Már többször jártam így én is. A kollegának részben igaza van.

Szerintem fontos hő gazdálkodás.Viszont amit sokan el felddnek a elég nagy kijáró.Na és annak a helye.Számolgatnak mindent és tutira megmondják, mekkora kel. A családok meg szépen be füllednek, aztán fogják mindenre, csak a kijáróra nem fektetnek hangsúlyt.

Nekem 15 mm.-er a kijáró magasságom 38 cm.-er hosszan.A fészek fele marad szabadon.

Természetesen alul. A váltó kijáró a meleg építményüeknél hatásos.Szerintem.A hidegnél csak alul.A párát meg nem ki vezetni kell, hanem megtartani, hogy tavaszal legyen elég víz. Ezért jó a hullámpapíros közvetlen takarás.Természetesen amikor ez mellett döntöttem még nem tudtam, hogy erre is jó.

Szerencsés vagy.Nekem még talán a rigó fütyül a kaptár anyagomon.Talán februárban ide ér a pénz mag.Csak akkor tudok neki fogni a műhelymunkának.Igazából 5 nap alatt kész a száz fiók, a nedvesség tartalma aggaszt.

Nem felejtem el a képeket, de az itteni szerver kicsit kis teljesítményű.Majd meg oldom.Töltöttemle egy kép kicsinyítő progit.A használatát kell meg tanulnom.

Üdv Cirkusz

Előzmény: Sanyi 65 (964)
Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.11 0 0 964

Szia! Hűűűűűűű de hosszú levelem lett oda most, pedig gépeltem szorgalmasan!!!!

Nincs erőm újból írni. A kereteken nekem préselt szúnyogháló van, rajta négyréteg hullámpapír. Természetesen, a kijáró felett hézaggal. Egy nagytudású kolléga azt mondja,hogy a méheknek nem meleg kaptár kell, hanem száraz. A környéken egy méhraj nagyméretű zártszelvényben telelt át egy pótkocsi alatt. Ma elhoztam a kaptárnak való deszkákat a szárítóból. Autó túlterhelve, út akár a jég, fék nuku, a safőr úr (én), a zabszempróbát nem állta volna ki.  Várjuk a képet,csak ne felejtsd el!

Üdv!

Előzmény: Cirkusz01 (962)
sztvibi Creative Commons License 2012.12.11 0 0 963

Üdv. A tisztelt Méhészeknek!

Tavasszal én is szeretnék egy pár családot. Most még csak gyüjtöm a sok infót:-)

Lenne egy pár kérdésem: taltam egy pár eladó kaptárat (szerintem jó áron) 15db nagyboconádi kerettel 14-16 db-os dupla falú+ egy 3 keretes pergető ezt adná a bácsi 50eFt-ért. Egy másik helyen lenne család kaptárral (eladó szerint orvosilag ellenőrzött) 20eFt. Ezek szerintetek jó árak?

Válaszokat előre is köszönöm!

Cirkusz01 Creative Commons License 2012.12.11 0 0 962

Szia! Hasonlóan takarok én is. Csak sima hullám papír van fólia helyett, egész februárig, aztán kerül vissza a fólia jó erős takarással.Na meg a szokásos "gyógyhatású" cukor lepény.Azért így írom, mert nem gyógyszert rakok bele, hanem természetes anyagokat.

Béres csepp ,alma ecet, meg hasonló.Egy biztonság a méhek gazdájának.Nem beszélve a rossz időjárástól beindult anyákról.Tavaly nem volt . 5 családnál találtam kiterjedt fiasítást a középső léputcákban.Természetesen már nem éltek ott, csak a szélsőkereteken.Amennnyiben van lepény nem fogy el a kajájuk.Ritkán kell, mert bőven van náluk méz.

Egy kis méhészetben egyáltalán nincs szükség gépekre berendezésekre. Közel egy perc amíg átpakolom a kellékeket  a következő helyre.Tálcával is kisérleteztem, de nem vált be.

A rakodó kaptárakhoz már nem igen jó. Ketetet nem teszek a földre, és a fiókokat sem.

Olyanon agyalok ,ami a kezelő láda és a fiókbak kombinációja. Ami egybe van, össze csukható és egyszerű tovább rakni. Ráadásul kéznélvan rajta biztonságban minden ami kellhet.  Na mimdegy  it van a fejemben, de hátha valaki már meg csinálta.  Amennyiben készlessz felteszem a képét.

 Üdv Cirkusz

Előzmény: Sanyi 65 (961)
Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.10 0 0 961

Ma nézegettem  régebbi méhészet újságokat,és azt olvastam,hogy vannak akik nem takarják a kereteket télire semmivel. Csak február közepén, de akkor vastagon.

Nozéma is gátolva van ezáltal. (elgondolkodtató) Bizony ezzel a kezelőkocsi projektel magadra maradtál. Ügyes vagy te, majd összehozod. De azért számolj be róla nekünk is!

Üdv

Előzmény: Cirkusz01 (960)
Cirkusz01 Creative Commons License 2012.12.10 0 0 960

Szia! Nálam már évek óta linóleum van.Tégla nehezékkel 5-5 cm.-es túl nylással. Nincs olyan szél ami meg tudná emelnei.Ráadásul lefele hajlik és alá se tud nyúlni. Lomtalanításkor szerzem be, még venni se kell.

 Szóval, itt sem használ senki sem kezelő kocsit.Akkor magamnak kell ki kisérletezni.

 Üdv Cirkusz

Előzmény: Sanyi 65 (959)
Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.09 0 0 959

Az éjszakai szélvihar ellenére, a méhesben csend és béke honol! Féltem,hogy a takarólemezeket leszórta a szél.

Cirkusz01 Creative Commons License 2012.12.07 0 0 958

Sziasztok! Egy fogós kérdés.használ valaki itt köztettek kezelő "kocsit".

  Üdv Cirkusz

Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.06 0 0 957

Mindegy, az a lényeg, hogy készül.  Legalább tudod tesztelni tavaszig. Hát ja,a fúrás faragás ideje jött el ránk. Még mindíg jobb, mint a kocsmában üldögélni.

Előzmény: Destroyah2 (956)
Destroyah2 Creative Commons License 2012.12.06 0 0 956

nekem a legközellebbihez is 60km-t kell autózni, mind1; személyes rossz tapasztalat miatt nem szeretem őket... :)

 

nekem a kaptáremelőm kélszülget lassan a téli hidegben...

Előzmény: Sanyi 65 (955)
Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.06 0 0 955

Ne rüheld őket,mert legalább náluk van kínálat, és olykor jó áron.  Azt hiszem az OBI-ban én is láttam ezt a kocsit, és az ár is korrekt volt, annyiból még talán én sem tudnám kihozni.

DE! Készítettem én egy kocsit más célra hasonló kerék mérettel kb.4 éve, alig volt használva sőtt napon sem volt de a  gumi állásában szét ért! Érdekes csak az egyik. Nem is ez a lényeg!

Terepre kicsi ez a kerek,  ha pakolni kell sárban, kátyúban közlekedni csak szenvedés. Meg az sem előny,hogy fúvottak a kerekei. Sajnos olyat nem láttam ami nekem megfelelne, bár nem nagyok az igényeim. Tömör taligakerék 2db közel egymáshoz, és 30cm-ről leszedje a cuccost elektromos kütyük nélkül. ((fejben működik már))

Üdv!

 

Előzmény: Destroyah2 (954)
Destroyah2 Creative Commons License 2012.12.05 0 0 954

bár rühellem az OBI-t Praktikert és társait, de a nyáron sikerült olyan kiskocsit vennem valamelyik ilyen "barkácsáruházban" ami gumikerekű, 3mázsát bír és le lehet tenni a földre normál kocsinak is/van rajta + toló és forgókerék e célból/

 

 

Előzmény: Sanyi 65 (953)
Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.05 0 0 953

Szia!

Hát lessz program bőven,csak elkészüljön minden időben. Míg szárad a deszkám, addig a gépekkel kínlódom. Remélem már nem kell több gép a keretekhez, és a kaptárakhoz. Eddig csak a pénzem vitte, remélem megtérül ha magam gyártok le mindent.És még kellene egy normális molnárkocsi, és hordóemelő szerkezet . Hááát bizony, a pénzmag az nagyon jó volna nekem is!!!Ilyenkor csak a fránya csekkeket hordja a postás. Szinte most lett vége a teljes méhészeti szezonnak, és máris hiányoznak. Biz Isten ha tavasz lesz, kiülök eléjük és csak nézem őket, és hallgatom a zsongásukat pár órán keresztül. Na ezt a most nyíló virágot majdnem bevettem, még gondolkodtam is rajta. De azért leesett!

Üdv!

Előzmény: Cirkusz01 (952)
Cirkusz01 Creative Commons License 2012.12.05 0 0 952

Szia! Úgy legyen! Látom neked se lesz unalamas teled. Most a gépeket és segédleteket állítom össze, aztán ,ha megjön a pénzmag, akkor indul a hajrá.

Már nagyon hiányzik a duruzsolás. Nem sokára nyílik a virág amire allergiás vagyok.Bőrpír nehéz légzés, na meg a többi. A méheink nem ismerik, pedig gyönyőrü virágjai vannak.

  Üdv Cirkusz

Előzmény: Sanyi 65 (951)
Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.04 0 0 951

Szia !

Hát tényleg érdemesebb a gipszkarton csavart használni, 100 fióknál így sok a megtakarítás. Majd én is kipróbálom! Nekem 240 fiók, 40 tető, és 40 aljat kellene elkészítenem tavaszra. Ja és keret is kellene egy párdarab.(2400)  Nem nagy cécó a festés, ahogy én csinálom!! Katlanba kell begyújtani, bográcsba az olaj, és csak mártani.  Nem kell egyesével oldalanként szöszmötölni. Így tuti bejut mindenhová az olaj. A festéket pedig standolitot és tescós zománcot használok. (ez a legolcsóbb) Nagy edényben összekeverem aztán locsi pocsi háromszor. De hát ki így, ki úgy. Egy a lényeg,hogy minden méhésznek elkészüljön időben a kaptárjai. Ja és tele legyenek méhekkel és sok sok mézzel. 

Üdv!

Előzmény: Cirkusz01 (950)
Cirkusz01 Creative Commons License 2012.12.04 0 0 950

Szia! Igen az ára miatt. Lényegesen olcsóbb. Nekem egy fióhoz 50db kell.

Már itt is van különbség.Közel 100 fiókot kellene csinálnom ez már jó nagy árkülönbség.

Felesleges az ijen sok cécó egy kaptár festésnél. Nekem van még talán 50 éves kaptár is Igaz már csak lép tárolásra használom, de tavaly még a rajok eldolgoztak bennük, addíg amíg az uj lakásuk nem készültel. Nálam,  a lenolaj, alapozó kétszer és a zománc bevált.

Az olajfestékről nekem sincsenek jó tapasztalataim.Nem használok drága festékeket.

Két évente úgyis át kell festeni, szállításkor is sérülnek, szóval ide bőven jük az olcsó festékek.

 Üdv Cirkusz

Előzmény: Sanyi 65 (949)
Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.03 0 0 949

A gipszkarton csavart, az ára miatt  akarod használni? Az anyagom most van a szárítóban, az asztalos azt mondja, hogy fúrjak elő. Bár ezt szeretném elkerülni, mert plussz idő.

Én az új kaptáraimat forró olajba szoktam mártani elemenként. Természetesen a lenolaj is jó! Festésre pedig színes olajfesték+ zománc keverékét használom.( mint a házamnál) Az olajfesték magában gyenge, hamar elfárad. A Béres cseppen én is gondolkodtam, lehet hogy kipróbálom. 

Üdv!

Előzmény: Cirkusz01 (948)
Cirkusz01 Creative Commons License 2012.12.03 0 0 948

Szia! Azért egy jó olló, vagy tapéta vágóval, sablonmellett haladós.Van egy maszek gyármányú körfűrészem apró fogakkal , néha ezzel vágom. Igaz ez már csak a készre vágást jelenti. 1-2 cm errel nagyobbra vágom így ninncs hézag az oldalaknál. 

Valamikor én is használtam kocka cukrot. Nehézkesen tettem be , bár fabrikáltam egy cukor letolót.A cukrot egy farostlemezre tettem ,és ezt Egy T alaku fával tologattam le.

A kemény cukor lepényt egyszerűbb, csak rályuk fordítom és kész. 2Kg. minden családnak.

Azért ennyi mert az egész fészket takarom vele, függetlenül a fürt hol van. Ekkora cukor lepény közel 2cm vastag a 12 keretes családnál is. ez már nem törik könnyen. Bátran lehet szállítani , dolgozni vele. 

Eleinte Nonost, és Méhpatikát tettem bele.Most már csak fehérüröm , kálium- sorbát és bértes csepp. ami feltuningolja. Az elsőkkel is megvoltam elégedve csak most nekem elég drágák.Egyszerű és olcsó hatóanyagokat használok, olyan ami ki van próbálva. Ráadásul nem kemikália. Nem mérgező sem a méhekre ,sem az emberre.

Az én kaptárjaim csavarozva vannak és ragsztva. Most váltok csavar típust.Eddig pozdorja csavarok voltak 4x30-50.-ig szükség szerint, de most  gipszkarton csavarral fogom összerakni. Amikor elég száraz a fa nincs benne feszültség, ráadásul sablon melett csavarozva az is elvész. Amikor festem lenolajjal alapozom, jó vastagon ,ekkor egymásra kerülnek a fiókok.Egy napos száradás után talán nincs is bennük feszültség.

ettől nem kell tartani. Esetleg a kweskenyebb alkatrészeknek elő kell fúrni.csak kicsit lasítja meg, de a fa biztosan nem fog meghasadni.

  Üdv Cirkusz

Előzmény: Sanyi 65 (947)
Sanyi 65 Creative Commons License 2012.12.01 0 0 947

Szia!

Nem csorgatást alkalmaztam, hanem szublimálást. Nem tudom eljutott e mindenhová, na mindegy majd megnézem, mert várnom kell 72 órát az eredményig. Bár jól sikerült az atka elleni védekezés szeptember végén, de mindíg van 2-3 család amelyeknél több volt az atka. Én is hullámpapírt használok takarásnak, bár a leszabása kicsit időigényes. Cukorlepénybe szoktál belekeverni gyógyszert? (nozéma ellen) Egy öreg méhész ismerősöm régen egy egy marék kockacukrot rakott a keretek tetejére és kész. Manapság pedig, kis tálkában  kristálycukrot tesz, ő erre esküszik.

Még azon agyalok,hogy  kaptárakat akarok készíteni a télen, és csavarozzam e őket, vagy szögeljem, esetleg tűzőgépet használjak. Nekem a csavarozás tűnik biztosabbnak, de az asztalos ismerősöm azt mondta,hogy a csavarfejek az esetleges feszüléstől lepattoghatnak. (40 családnál eddig nem tapasztaltam ilyet)

Üdv!

Előzmény: Cirkusz01 (946)
Cirkusz01 Creative Commons License 2012.12.01 0 0 946

Szia! Amennyiben  jó volt a konctráció akkor rendben lesz minden. épp ma voltam kint 

kihúztam pár aljat nincs is hulla. A kis fűben gyorsan észre lehet venni a hulákat, de alig volt.Pár darázs még röpködott, de már tényleg nyugi van náluk.

A takarást én sem szeretem vastagra.Most 3-4 rézeg hullám papír van rajtuk A kicsik oldalról is szűkítve. Januárig el vanak így .Csak akkor növelem majd a takarást, ha elkezd az anya petézni, és meg kapják a kemény cukor lepényt.Valamikor január végén február elején.Bár kicsiknek tervezem a szirup beadását is.Jól le szigetelt űvegben. A nagyok mifelénk már évek óta így csinálják.A gyengéknél ki próbálom.Ez ugyan ellnekzik a  szakirodalommal, de ekkor már felbomlik a fűrt, a fiasítás nevelésé ért.Világos nem nagyon, de már negyobb helyet hagynak, és jobban fűtenek is.

  Üdv

Előzmény: Sanyi 65 (945)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!