Keresés

Részletes keresés

Monori Dani Creative Commons License 2006.05.30 0 0 86
Üdvözlet mindenkinek!!!

Örömmel értesítek minden kedves rádiós kollégát, hogy a

Monor-i EQSO Getway az 5:19 CH -n

megkezdte üzemelését!

Nagyon sok köszönet 353 Maci-nak és Írsa-i Dokinak!!!
Üdv: Monori Dani
Fityek Creative Commons License 2006.05.20 0 0 85

Sziasztok!

 

Örömmel értesítelek benneteket,hogy újraindult a szegedi EQSO kapuállomás az 5/19-es csatornán!

Akinek van lehetősége kérem tesztelje és az esetleges észrevételeket várom a fityek@freemail.hu e-mail címre vagy a kapuállomás weboldalán a fórumba.

Segítségeteket előre is köszönöm.

 

http://hu010-l.medalofhonor.hu

 

 

Fityek

HU010-L

TFD Creative Commons License 2006.05.11 0 0 84

Hello!

 

www.soselectronic.hu -n lehet venni FT232R típusú USB-soros átalakító IC-t. Ez a régebbi ilyen alkatrészekkel szemben azzal az óriási előnnyel rendelkezik, hogy valóban minden szükségeset beintegráltak a csipbe, semmilyen külső alkatrész nem szükséges hozzá. Rákötöd egy fiókban hányódó  USB kábel végére, és kaptál egy TTL szintű soros portot, amivel vidáman lehet PTT-t vezérelni. Adatlap a www.ftdichip.com címről letölthető. Ja és a lényeg az ára: nettó 900 pénz!

 

Üdv:

TFD

Előzmény: robika1001 (81)
dühööng Creative Commons License 2006.05.11 0 0 83

Sziasztok !

 

Azóta is rágódok rajta , és nem jut eszembe semmi , ill. ami eszembe jutott  azt elmondtam .

 

Jann ! több mint valószínű hogy egy olyan laptopról van szó amin nincs meg a jó öreg Com port . Pedig .....

Előzmény: Jann90 (82)
Jann90 Creative Commons License 2006.05.11 0 0 82
sztem usb-n elég komplikált lenne + oldani . amugy mér nem jó a com ???

hamarosan beindul a békéscsabai átjátszó tesztüzemben aki estleg csaba az jöhetne tesztelni ...


üdv:Jann
robika1001 Creative Commons License 2006.05.05 0 0 81
Üdv Mindenkinek


nagy kérdés kérés
Nics e valakinek ötlete usb-n keresztül veszérelni a ptt-t

usb com port átalkitóvala nem karok egyelelöre foglalkozni mevel 5000ft hátha van esetleg valami hatékonyabb megépíthető megoldás esetleg usbs telefonatatkábel átalakítás vagy egyebek
???????????


dühööng Creative Commons License 2006.04.30 0 0 80

Szia !

 

Jó rég nem jártam erre én se . De nagyon jólesett, amit olvastam tőled !

 

Várunk a csapatba !

 

Üdv Doki

Előzmény: ÉvaSanKri (79)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.04.25 0 0 79
Szia !

Köszönöm a választ. Az első soraim óta sokat okosodtam, sajnos a hivatali teendőim kissé visszavetettek a kezdeti lendületemben.

Amim van: használható PMR-em, és állandó netem.
Amim még nincs, de készül: a COM portot, illetve a be/kimeneteket kezelő áramkör. A know-how bezserzésén túl vagyok, a nyákot megterveztem, elemek beszerzés alatt állnak. Az általad is említett, maximálisan törvénytisztelő megoldás lesz.

Utána a nyák pontosítása, festés, maratás, stb.

Ha ezek után leszek, okvetlenül jelentkezem.
Előzmény: dühööng (78)
dühööng Creative Commons License 2006.04.08 0 0 78

Szia !

 

Légy üdvözölve ITT és az eQSO-n !

 

Lehet hogy éppen elkerültük egymást , én a "HU011-L"  hívójellel  vagyok fent az eQSO-n .

 

Hát a kapuk úgy keletkeznek hogy , ha van pl. szélessávú korlátlan neted és "felesleges" rádiód , és nem gond az ha egész nap mennie "kell" .... És úgy gondolod hogy ez jó , akkor készítesz egyett .

 

Egyszerű a dolog , a megfelelő program(RF-gateway) és egy kis elektronika(ptt-vezérlő) segítségével kész a kapuállomás .

Nálam nagyott dobott a rádiózási lehetőségeken , mert itt ahol lakom nincs számottevő pmr forgalom . A gépem amúgyis egésznap megy , internet is mindíg van , Ha nem vagyok otthon akkor a rádióim is, nem csak feleslegesen pihennek .

 

De az eQSO-val jó szolgálatott tesznek,  viszonylag egyszerű és legális* (?) módon lehetővé teszi hogy az ország vagy a világ "bármely" pontját elérd egyszerűen kézirádió segítségével, és a többi rádióst .

 

*= lehet úgy is csinálni hogy, az egész nem áll csak annyiból mintha egy Headset-et csatlakoztatnál a rádióhoz . Igy nincs külső antenna , és megbontva sem .

Az hogy a hang/beszéd a számítógépből megy a rádió felé , szerintem nincs tiltva .

 

Persze lehet másképpen is....... , de csak 0.5 watt és pmr ill. CB csatornák használatával  . Vagyis a legalitáshoz a lehető legközelebb kell maradni !!

 

Elsőre ennyit tudtam összezagyválni . 

 

Üdv : Irsaidoki

Előzmény: ÉvaSanKri (77)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.04.06 0 0 77
Bocs !

Még egy kérdés: miből/honnan lesznek az átjátszók ?
Előzmény: ÉvaSanKri (76)
ÉvaSanKri Creative Commons License 2006.04.06 0 0 76
Tegnap találtam rá az eQSO -ra, és megtetszett a dolog.
Hazajőve a munkából letöltöttem a progit, és a teszt szobában váltottam pár szót Tamással. Köszönet érte.

Sándor
hg2ebh Creative Commons License 2006.03.07 0 0 75
Sziasztok!

Lassan 2 éve megy (3 hónap szünettel) egy eqsox szerverem Keszthelyen, Linux alatt. Mióta bejött a HAM eQSO esetében ez a regisztrációs mizéria, azóta nem látom a szervert a ham szerverek között és HAM kliens progival nem tudok hozzá csatlakozni. Beregisztráltam az eqso weboldalán, mint szervert, meg is jött a password és a KEY, de a Linux-os verzió esetében nem találok infót arról, hova kell ezeket beirni.

Van valakinek közelebbi infója róla? Az eqso weboldalán nincs róla egy deka mondat sem... remélem nem azt képzelik, hogy ezentúl csak winfos alatt lehet eqso szervert futtatni...

73! Zsolt HG2EBH (e-mail: hg2ebh kukac hg2ebh.ham.hu)

ps:
a magyar rádióamatör eqsox szerver elérhetö itt:
Host: hg1pxx.ham.hu
Port: 10024

egy pmr446-os eqsox szerver pedig itt:
Host: hg2ebh.ham.hu
Port: 10024

autogaz Creative Commons License 2006.02.26 0 0 74

Sziasztok!

 

 

Nem éppen idevágó téma, de mégis bátorkodom ide írni, valaki lehet, hogy tud segíteni…

 

Keresek olyan ablaktörlő motort ami a régen volt a hajókon is, Csepel teherautókon, Uazokon, ami 12 vagy 24 voltos és ide oda mozog a tengelye (nem körbeforgó). 90 fokban elmozduló lenne a legjobb.

 

Végül is nekem terepjárón lévő mobil antennnáim ledöntését kellene "gépesítenem". E célból keresném.

 

A következő két képen iyen van csak gyári Diamond 9000, ami gyengének bizonyul a leírása alapján. 2 antenna ledöntésére-felállítására (az egyik egy Atas- 120, a másik meg egy kétsávos Diamond) szeretném használni.  Ezért szeretnék egy robosztusabb, erősebb ledöntőszerkezetet készíteni.

 

Várom ötleteiteket, tanácsaitokat !

 

Üdvözlettel:

                       autogaz  HG8LDS  PMR "Attila-2" 3. csat.

 

Fityek Creative Commons License 2006.02.26 0 0 73

Sziasztok!

 

A szegedi gateway beláthatalan ideig szünetel,mivel a maradék  rádióm is ami ezen a frekin müködik tönkrement!:(

 

Már beszereztem egy táskamobilt,amit a gatewaynek szánok,de nem tudom mikorra sikerül életre keltetnem!

 

Végelg nem tünik el,csak betegeskedik!:)

R16 Creative Commons License 2006.02.19 0 0 72

Szia Metrós !

 

Azzal hogy kaput akarsz létesíteni, semmi gond. Örömteljes dolog.

Csakhogy ismerve és néha hallva a BP.-i PMR-es életet, a kapud szerintem

sokszor lesz elnémítva. Bár egy külön szobába rakva megoldható az üzemelése,

szerintem.

Keresd fel ezt az oldalt:http://bal3.celtia.hu/eqso

Telepítsd fel a progit,keresd meg az IRSAI DOKIT vagy a GYURIT,velük megbeszélheted a BP.-i kapud "ügyét".

 

Szeva, R16

 

 

 

Előzmény: Metrós (71)
Metrós Creative Commons License 2006.02.17 0 0 71
Na aztán miért is nem?

Ha megfigyelted volna, ideiglenes jelleggel szöveg szerepel nálam, tehát nem állandóan menne.
A másik : inkább örülnöd kellene, hogy van valaki Budapesten is, akit érdekel a téma és nem lekiabálni a fejét...

Vagy tévedek?
Előzmény: erchegyia (70)
erchegyia Creative Commons License 2006.02.17 0 0 70
na Bp.-n nem feltétlenül kellene eröltetni ezt a dolgot....
Metrós Creative Commons License 2006.02.17 0 0 69
Ja, természetesen asztali PMR van, CTCSS kódot ismeri, tehát innentől kérném a válaszokat... :)))
Előzmény: Metrós (68)
Metrós Creative Commons License 2006.02.17 0 0 68
Sziasztok srácok!

Egy új kapuállomást szeretnék egyelőre ideiglenes jelleggel létrehozni.

Kérdezem, hogy mi ennek a technikai feltétele?
Milyen programmal, milyen beállításokkal kell illetve lehet elindítani?

Egyáltalán : mi kell hozzá?

Kérem, hogy válaszoljatok, mert itt Zuglóban (de általában Budapesten) nagyon gyér a kínálat.

Várom mindenki megtisztelő válaszát!
109sd018 Creative Commons License 2006.01.30 0 0 67

Szia

 

A 19-es CTCSS WW (world wide) standard, erre adják ki a hivójeleket is. Azonos csatornán müködni nem túl szerencsés főleg, ha közeli kapukról van szó. De majd kitaláljuk, hogy mélhsejt elrewndezésben legalább 2 csatorna lyuk legyen a kapuk között és sehol ne legyen "rászórás". Erre úgy 1-2 év mólva -mikor leszünk vagy 500-an,térjünk vissza :) addig ez nem jelent problémát.

 

Egy a lényeg, ha kapu vagy , legyen CTCSS a rádiódon és az a 19-es alcsatil hallgasson.

 

Előzmény: bal3 (65)
[kovy] Creative Commons License 2006.01.25 0 0 66

Hát szerintem nem lehetne megoldani. mindenhol különböző a csatornák foglaltsága. a közeli városban pl.  2es csati: egyik gyárban biztiőrök, 3as: spar biztiőrök, 4es: metro biztiőrök, 6os: kórház biztiőrök... ezeket ismerem. Alig maradt szabad...

Az 1esen meg helyieket hallok néha beszélgetni.

Üdv.

Tamás 

Előzmény: dühööng (63)
bal3 Creative Commons License 2006.01.25 0 0 65
Áve!

A 19-es CTCSS valóban jó ötlet. Szerintem ezen módosítsunk ha közel van egymáshoz 2 kapuállomás (bár szerintem erre még kicsi az esély)
Álltalam ismert "foglalt" csatornák:
4-es = geocaching-esek (4/12)
3-as = Tatabánya környékén ezt használják a "népek"
Budapesten meg az összes többi is :-) vagy :-(

Legyen az 5-ös hasra ütve.

Üdv Bal3
Fityek Creative Commons License 2006.01.25 0 0 64

Szia Attila!

 

Nekem kezdetektől ez volt a véleményem,hogy  ha müködik a dolog,akkor legyen egy fix csatornán!

Viszont van ennek hátulütője is!

Ha pld két gateway még épp beleér egymás vételi körzetébe,akkor csatorna eltolással kiküszöbölhető az "ültetés"!

Szerintem forja ki rendesen magát a dolog,alakuljanak meg a fix gatewayek és az alapján már szerintem eldönthető lesz,mi is legyen!:)

 

dühööng Creative Commons License 2006.01.24 0 0 63

Sziasztok !

 

A mai nap folyamán kaptam kérdést ill. kérést hogy mi lenne ha minden eQSO kapuállomást ugyanazon a csatornán üzemeltetnék ? Nem kellene keresni őket .

Mivel az "alcsatorna " fix(19) a csatorna is lehetne valamely előre egyeztetett .

 

Bár ezzel vannak fenntartásaim , de miért ne ?

 

Valami ötlet ? Vagy kifogás ?

bal3 Creative Commons License 2006.01.15 0 0 62

Áve!


Hejo jóvoltából már elérhetőek az eQSO oldalon a gateway progi beállításai, köszönet érte!

 

Üdv Bal3 eQSO oldal

Fityek Creative Commons License 2006.01.15 0 0 61

Sziasztok!

 

A szegedi EQSO Gateway újra elindult,tesztüzemben!:)

 

Sajnos mivel az egyik rádióm betegeskeduk,így nem tudom a felmenőjét tesztelni.:(

 

Megkérném a környékbelieket,aki tud az tesztelje a 4/19-es csatornán!

 

A gateway egyenlőre most a körsugárzó antennán van.

 

ÜDv.

 

HU010-L

109sd018 Creative Commons License 2006.01.14 0 0 60

Sziasztok mindenkinek!

 

Azt hiszem itt az idó amikor specifikálnunk kell magunkat, mint eQSO felhasználók, hogy valóban dedikált fórumot használjunk. Persze ez így nem lesz egyszerűm mert javarész NEM az eQSO hasfájásait fogjuk itt megvitatni, hanem főképp rádiókkal kapcsolatos témákat. (Mai nappal ez a fórum hivatalosan is reklámozva az eQSO-n)

 

Szörnyű látni akár a CB akár a PMR fórumon egy két negaítív hozzáláállást és azt a tényt, hogy emberek tapasztalat és TUDÁS, nélkül mernek nyilatkoznak dolgokról, amiről gyakorlatilag halvány lövésük sincs. Itt az Internet, vegye a fáradtságot és nézzen utánna! Azt hiszem Dale Carnegie idézete illik ide "Vannak a világon olyan emnerek, aki azt sem érdemlik meg, hogy egy gondolatot pazaroljunk rájuk " Nemhogy vitatkozzunk velük arról, hogy a vilanyáram nem jó, mert ráz. Egyébként az már más kérdés, hogy rázni a szekér rázott,  amikor jött a faluba és valakinek az ismerőse -aki a bakon ült melette-, aki ismeri azt akinek az ismerőse mesélte, hogy a villany ráz -szóval értitek-. Ha legalább veszik a fáradtságot rá, hogy egyáltalán megnézzék mi is ez, szívesen válaszolunk minden kérdésre, felvetésére.

 

Ami a legalitását illeti ennek az egész rendszernek. A hatályos jogszabályok egyértelműen azt szabályozzák, hogy külső antenna nem csatlakoztatható, de számítógép IGEN (mivel az nincs tiltva). Ezen kívül a telejsítmény , valamint az üzemmúd (FM) került szabályozásra. Összegezve: Aki a saját PMR-jét rádugja az eQSO rendszerre, anélkül, hogy az antennát megbontaná, azt kibőviítené, teljesen jogszerűen működik. Aki nem hiszi járjon utánna! Én megtettem.

 

Sőt a jövőben a digitális üzemmódokkal fog mindez kiegészülni, mivel további 8 alapcsatorna lesz dedikálva a jelenlegi 8 on felül, különféle telemetria rendszerek üzemeltetésének céljából. Mivel a Magyar törvényhozás frekvenciagarázdálkodásilag gyakorlatialg az EU ezenbeül a Német jogszabályokat követi (Matáv, T-COM, Dojcse Telekom) ott erőteljes liberalizálódási folyamat indult meg. Ez legjobban a készülő amatór rádiós jogszabálytervezeten ismerhető fel. Egy az egyben a Német sablon.

 

Ami pedíg a "csatorna szennyezés" kérdését illeti, fordítsuk csak meg az egyenletet. Adva van 50 ember aki az eQSO-t használja és erre felhasználó számra dediálunk egy csatornát a kép máris jobb! Sőt, ha mindemelett belevesszük a számításba azt is, hogy  a 24 órára vetített forgalom nem haladja meg a napi 2 órát hétvégi csúcsban sem, szinte már csodálatos. Legvégül ha vesszük az értelmes forgalmazás mutatót ami 99.999% akkor az eredmény frenetikus! (Merthogy légköri és statikus zavar néha itt is akad). Az előző hozzászólásokban fellelhető számításból kimaradt a jósági tényező.

 

Végezetül az eQSO szerver működéséről. Voltak, és lesznek roszindulatú vagy gigantomán emberek, akik zavarni akarják a rendszert. Egyszerű szabály van, amit alkalmazukn: Egy figyelmeztetés, ha nem használt NYISSZ és az illető örökre elhallgat. Itt kérem rend van, nagyobb, mint Abszurdisztánban (volt Magyarország)

 

Tiszetlettel

 

Gyuri

109sd018 Creative Commons License 2006.01.14 0 0 59

Szia Szőnyeg!

 

5 Volt kivehető a PC tápból is, elvégre ott a rádió mellette! Akkor meg mindek +1 fogyasztó és +1 hibalehetőség? :)

 

 

 

Előzmény: szonyegery (58)
szonyegery Creative Commons License 2006.01.13 0 0 58

Variációk PMR kapuállomásra
VokitokiVegyünk egy olcsó PMR „vokitokit”, applikáljunk rá egy BNC aljzatot. Vezessük ki egy picike csatlakozón keresztül a PTT-t. Ha a csatlakozó két érintkezőjét összeérintjük, akkor a rádió így is adásra kapcsolható. Táptrükk

Csak fóliaoldalon kettévágott nyáklap csíkra forrasztott laposelem érintkezők segítségével külső tápot adunk a készüléknek. A polaritásra nagyon figyelünk! Vegyünk egy kb. 9 voltos dugasztápot és építsük át egy picit úgy, hogy a rádiónknak megfelelő egyenfeszültséget produkálja.táp

Például egy 7806-os stabilizátor IC segítségével stabil 6 voltos tápot készíthetünk. Vagy a 7805-tel stabil 5 voltosat. Ajánlatos legalább 2000mikroF kapacitású puffer kondit építeni a tápba, így megelőzhetjük, hogy a „brummos” legyen az adásunk/vételünk. Vokitokink fülhallgató-mikrofon aljzatának megfelelően elkészítjük a rádiót a hangkártyával összekötő kábelt. Ehhez érdemes árnyékolt mikrofonkábelt, vagy hasonlót alkalmazni. ptt_vezérléshb9cv_antenna

A soros portra csatlakozó PTT-vezérlő, lelke egy un. optocsatoló IC. Csatlakoztassuk a rádiónkból kivezetett PTT csatlakozóhoz az optocsatoló „tranzisztoros végét”. Ügyeljünk a helyes polaritásra! Építünk egy HB9CV antennát és egy jobb fajta koax segítségével csatlakoztatjuk a rádióhoz. Néhány beállítás az eQSO progin és máris üzemel a saját kapuállomásunk. Sok sikert kívánok mindenkinek a saját variációja elkészítéséhez! Üdvözlettel: Szőnyeg (HU0015-L)

dühööng Creative Commons License 2006.01.11 0 0 57

Sziasztok !

 

Én szurkolok Szegednek !

 

Az eQSO sajnos nem túl jól tolerálja a vezetéknélküli netet , bár nem biztos hogy ez a hiba oka .

Még a vodanettel is bajok vannak mert a tapasztalat ezt mutatja .

A modemes (56k) és a ADSL elég jól teker rajta , gondolom a folyamatos kapcsolat okozza .

A programban(RF Gateway) lehetőség van az Auto-Reconnect használatára , sokat segít ha valamiért leszakadsz a szerverről .

Bár , ahogy írod hogy menet közben szakad le (gondolom üresjáratban nem) akkor valószínűleg a csomag vesztéssel van baj .

Próbálj egy statisztikát(kat) csinálni : ha XP-d van : nyitsz egy parancssori ablakot és beírod hogy szóköz pathping bix.hu , és itt megláthatod hogy mi a helyzet , de nézheted egyből a molag.hu-t is .

 

Ha meghaladja a 4%-ot a veszteség akkor "baj" van , vagypedig a késleltetési idő többszáz milisec. közelében van , szintén ez a helyzet.

 

Még az automatikus indulásra visszatérve nem tudom hogy mire gondolsz , Pl : a progit betenni az indítópultba ott már csak az a baj hogy elsőre valószínűleg manuálisan kell felcsatlakoznod a szerverre . Vagy ott a Real VNC azzal meg távolról tudod menedzselni az egészet .

Még most jut eszembe hogy van olyan kapuállomás progi is amit DTMF kódokkal tudsz RÁDIÓról vezérelni !! Bár ahhoz olyan rádió is kellene a kézbe . Azzal a kódok segítségével tudsz le és felcsatlakozni és még szervereket és a szobák között is lehet navigálni vele .

Bár én még mindig nem próbáltam ki ezt a lehetőségét a programnak pedig ezt használom .

 

Üdv : Irsaidoki    HU011-L 

Előzmény: Szerviz1 (55)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!