Keresés

Részletes keresés

TTNora Creative Commons License 2014.08.11 0 0 693

Én is új betegséggel találkoztam idén olajfa ügyben: A sok esőtől bedugultak a cserepek alján lévő lukak és belefulladt a sok vízbe. Kb 3 napig volt így, mire kimentem hozzájuk, észrevettem, de azalatt már jó büdös lett a földje. Kivettem az egész gyökérlabdát, lekotortam egy adag rohadt földet róla, és hagytam félárnyékos helyen szikkadni 2-3 napot. A cserépre új lukakat fúrtam, kavicsot tettem alulra és visszaültettem. Hogy az összes levele és termése lehullik, afelől sajnos nincs kétségem, de a szárakat megvakarva zöldnek látszódnak. 

Ugye túléli? :-(

Szép magas, a törzse kb mint a csuklóm és gyönyörű koronája van/volt. :-(

 

Gábor 35 Creative Commons License 2014.08.05 0 0 692

Új kárfajtával találkoztam........ a neve: jégkár

 

Gyönyörűen kidekorált 'arbequina':

 

 

 

és 'ascolana':

 

 

Remélem több jégeső már nem lesz.

 

 

aidy01 Creative Commons License 2014.08.02 0 0 691

Koszonom valaszod. Biztosan olajfa, mikor ott voltunk, mar bosegesen termett. 9 faja van, evente 300 kg-ot terem, amibol 50 liter olajat szokott preselni.

 

nem nagy beruhazas az ikeas doboz, kb 1000 ft :) a palackokkal az a baj, hogy nagyobb cserepekbe tettem, mint amire egy palackot szerintem ra lehet huzni, de lehet, hogy megprobalom. Hasznaltam gyokerezteto hormont Is, hatha megerednek :)

 

amugy epp neztem a dmkert-es novenyeket, meg mielott linkelted volna a kovetkezo hozzaszolasodban. Lehet, hogy beszerzek beloluk, ha ezek nem erednenek meg.

Előzmény: Gábor 35 (689)
Gábor 35 Creative Commons License 2014.08.02 0 0 690

Sziasztok....

 

'aBaluuuu' kollegám újfajta jó fagytűrésű olajfákra hívta fel a figyelmemet (ezúton is köszönet neki...:)....)amit a dmkert-ből lehet rendelni.

 

Egyik a 'Cornicabra' akiről még régebben írtam:

 

http://dmkert.hu/eheto_gyumolcsot_termok/cornicabra_fagyturo_spanyol_olajfa_oliva

 

A másik egy bolgár csodabogár:

 

http://dmkert.hu/eheto_gyumolcsot_termok/elit_1_fagyturo_olajfa_oliva

 

Az elit-1-ről semmit sem tudok. 'aBaluuuu' kollegám is csak ezt az oldalt találta róla:

 

http://palmi.bg/product.php?ProductID=140&UILanguage=EN

 

Mindenesetre ha valaki elolvassa az angol szöveget akkor az nagyon meggyőző.... Egy misét valószínűleg megér és aki esetleg komolyabban akar 'olívászkodni' annak kötelezővé teszem...:)

 

A 'Corni' pedig nem csak a spanyolok legfagytürőbbje...  a top 10 légfagytűrőbb olajfa között benne van.

Gábor 35 Creative Commons License 2014.08.02 0 0 689

Szia.....

 

Az olajfa dugványozása nem olyan egyszerű mint azt az ember gondolná.....Én speciel nem ruháznék be egy ikeás dobozra......megfelel erre a célra egy pillepalack is. Sajnos az eredésnek kicsi a valószínűsége. Vannak bizonyos szabályok amiket be kell tartani. Semmiképp ne legyen tűző napon és ne lakásban csináld.....

 

Ha horvátból hozol hajtás sajnos megvan az a hátránya hogy nem tudod milyen fajtát hozol. Sőt nálam már volt olyan hogy nem is olajfa volt hanem valami más. Ha mindenképp szeretnél egy olajfát érdemes külföldön faiskolában beszerezni megfelelő fagytűrésű fajtát vagy itthon rendelni szintén fagytűrőt....

Előzmény: aidy01 (688)
aidy01 Creative Commons License 2014.08.02 0 0 688

Sziasztok!

 

egy hete jottunk haza Horvatorszagbol, a szallasadonk kertjeben levo olajfakrol szedtem par hajtast dugvanynak. Sajnos biztosan teleltetni kell majd, mert azt mondta, naluk nem szokott 7-8 foknal hidegebb lenni telen.

 

a kovetkezot szeretnem megkerdezni. A hajtasokat mar eltettem dugvanyozni, viszont eleg maceras rendszeresen szelloztetni oket ugy, hogy bezacskoztam oket. Az ikeaban lehet kapni ilyen atlatszo muanyag nagy dobozokat. Szerintetek ilyet hasznalhatnek "uveghaz" gyanant? Attol tartok, hogy meg ha nem is tennem ki direkt napfenynek, a dugvanyok megfőnének benne.

 

mit gondoltok errol? Ti milyen gyakran szelloztetnetek amugy a dugvanyokat?

 

nagyon koszonom!

Gábor 35 Creative Commons License 2014.07.30 0 0 687

 

 

 

 

Sziasztok.....

 

Ma reggel voltam fent a hegyen és megnéztem menyi olajbogyó lesz a fán és hogy fejlődik...csináltam egy pár fotót.....ő egyébként aglandaou

 

Gábor 35 Creative Commons License 2014.07.20 0 0 686

Régebben nekem is beköltöztek a hangyák az egyik cserépbe. Bár nem 60 literes volt hanem csak 12 de nem foglalkoztam vele. Aztán megjelentek a mellette levőbe is meg egy másikba..... akkor kicsit kezdtem ideges lenni mert a vödrökből jártak be a házba....Néhány erőtlen próbálkozás után azt találtam ki hogy egy tálcát teszek alá amibe mindig víz volt. Így nem tudtak bejárni a házba se felülről se alulról. Aztán egyszer csak eltűntek...... Amúgy a fában semmi kárt nem csináltak csak a levelekre mászkáltak reggel...tetű nem volt rajta....szerintem a levelek végeiről nyalogatják a reggeli harmatot....

 

Állítólag ha egy cserépdarabot teszel a föld tetejére akkor az a napon felmelegszik és akkor a cserép alá szállítják a tojásaikat.....Egy megfelelő pillanatban lekapod és ott lesz az egész társulat...:)

 

(nekem ez a módszer nem jött be de egy próbát megér)

Előzmény: örökkéúton (682)
H.J Creative Commons License 2014.07.19 0 0 685

Szerintem tedd a dézsát egy nagyméretű fekete szemetes zsákba.Fújj bele cemotoxot és kösd össze szorosan közvetlenül  a cserép felett. (Az olajfa tövénél) Hagyd vagy két napig, majd ismételd meg.Friss levegő híján néhány alkalom után tutira kipurcannak.Esetleg jobb ötlet?

Előzmény: örökkéúton (682)
szuromia Creative Commons License 2014.07.19 0 0 684

Biokill

Előzmény: örökkéúton (682)
TTNora Creative Commons License 2014.07.18 0 0 683

Van rovarirtós permetszer, amit belocsolni is lehet, azzal esetleg?

Előzmény: örökkéúton (682)
örökkéúton Creative Commons License 2014.07.18 0 0 682

sziasztok! az olajfám dézsájába beköltöztek a hangyák, nagyon sokan vannak, én meg kétségbeestem! próbáltam ezt a kiáztatós módszert egy napig, de nem tűnik hatékonynak, pedig ugye a túlöntözést nem szereti. bárkinek bármilyen ötlete? 60 literes a dézsa, a fahéjas sütőporos "kezelés" nem ér sokat... segítsetek!

TTNora Creative Commons License 2014.07.15 0 0 681

Az idén talán még értékelhető mennyiségű termésünk is lesz...

TTNora Creative Commons License 2014.07.10 0 0 680

pfff... de talán, el sem bírna ennyi beérett termést

Előzmény: leac (679)
leac Creative Commons License 2014.07.08 0 0 679

Már ennyivel kevesebb van a fákon.

 

Előzmény: TTNora (678)
TTNora Creative Commons License 2014.07.07 0 0 678

Látom, Nálad is lesz bőven termés. Szoktátok sós lében eltenni a gyümölcsét? A férjem meg van veszve érte, hogy szüretelni fogunk. :D

Előzmény: leac (672)
H.J Creative Commons License 2014.06.30 0 0 677

Szia Gábor.Köszönöm a gyors választ.Akkor jól választottam.

Az Aglandau télire ledobálta a leveleit.Ezzel nem is volt gond.Azután tavasszal a többiek megindultak,

ő viszont nem.Megkapartam a kérgét,zöld volt,gondoltam semmi gond,várok.Ugyanúgy kinn volt mint a többi.

Vagy két hónapig nem csinált semmit.Amikor megint megkapartam,már teljesen száraz,halott volt.Nálam a talaj elég agyagos, meszes.Ezt összekeverem egy kis rész sóderrel (lazítás végett) és egy kis kert földdel.Szerinted jó lesz?

Itt Horvát o-ban borzasztó helyen élnek az olivák.Tiszta kő minden .A talaj pedig kavicsos vörös agyag.

Itt nincsenek elkényeztetve.

 

Előzmény: Gábor 35 (676)
Gábor 35 Creative Commons License 2014.06.30 0 0 676

Szia H.J.

 

Igen az Oblica tényleg egy remek fajta nagyon szívós és nagyon igénytelen. A pendolino az egyik legjobb beporzó az oblicához. De nem csak az oblicához jó hanem mindegyik fajtához úgy is hívják hogy 'univerzális beporzó' mert minden fajtával kompatibilis. Sajnos igazad van....elég fagyérzékeny.

 

Még ne ültesd ki őket, rakd nagyobb cserépbe (12l műanyag vödör- 300 ft, fúrsz az aljára 3-4 lukat). Az átültetéshez sima kerti földet vagy kevés virág földel kevert kerti földet használj.

 

Nem tudom mitől pusztult el az aglandaou-d. De egy biztos a lombvesztés nem azonos a pusztulással. Ha a kérge zöld akkor az a fa még élhet.

 

Nálam eddig egy kiültetett aglandaou pusztult el és annál sem tudtam rájönni miért. A talajtol elkezdett leválni a kérge. Tavasszal ültettem ki és nyárra már kóró volt..... De lehet hogy én voltam benne a ludas..:)

 

Most más egyéb nem jut eszembe...:)

Előzmény: H.J (675)
H.J Creative Commons License 2014.06.30 0 0 675

A fehér cserepes az Oblica

Előzmény: H.J (673)
H.J Creative Commons License 2014.06.30 0 0 674

Tavaly tavasszal vettem egy Aglandaut.Együtt telelt a többivel. Hűvösebb helyiség. Lakásban.Tavasszal egy időben lett

kitéve a többivel.ő viszont elpusztult.

H.J Creative Commons License 2014.06.30 0 0 673

Szia Gábor

Horvát o-ban voltunk.Vettem egy oblicát (régebben ezt dicsérted) Megkérdeztem ,melyikkel porozzák egymást.

Adtak mellé egy Pendolinö-t.Gondolom ,ez kevésbé télálló mint az Oblica.

Mi a véleményed róluk? Otthon van még 2 nem tudom milyen fajta -Olaszból,1db baumaxos-nevesincs.

Ezekből az egyik ,Olaszból hozottat tavaly kiültettem .Ez a rendkívül enyhe tél nem viselte meg.A másik kettőt az idén raktam ki.Mi legyen az Oblicával és a Pendolinóval? még kicsik.

Köszi

HJ

Előzmény: Gábor 35 (671)
leac Creative Commons License 2014.06.30 0 0 672

Már nálam is bogyósodnak.

 

Előzmény: TTNora (668)
Gábor 35 Creative Commons License 2014.06.29 0 0 671

Igen, dugványok....még kora tavasszal készítettem őket.

A fajták: Mouflal, Bouteillan, Nostrale Di Rigali

 

....És nagyon köszönöm a dicséretet....:) Remélem nagy 'karriert' futnak majd be..:)

 

 

 

Előzmény: Mediterránum (670)
Mediterránum Creative Commons License 2014.06.29 0 0 670

Szia!

Dugványok? Milyen fajták?

Nagyon szépek!

Előzmény: Gábor 35 (669)
Gábor 35 Creative Commons License 2014.06.27 0 0 669

 

Ők az idei megeredtek....... Hát nem gyönyörűek..:)

TTNora Creative Commons License 2014.06.19 0 0 668

Nálam már elvirágzott mindkét fa, most bogyósodnak már.

 

szuromia Creative Commons License 2014.06.12 0 0 667

Ja, és gyakorlatilag 0 volt a levélveszteség a télen.

Előzmény: szuromia (666)
szuromia Creative Commons License 2014.06.11 0 0 666

Automata kapcsolja a világítást, nem túl bonyolult. :P

Előzmény: Gábor 35 (665)
Gábor 35 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 665

Nem értem miért bonyolítod túl ennyire a telelést. Nálam majdnem tök sötétben vannak.

 

Kíváncsi leszek az ecsetes beporzás eredményeire.... Én is mostanában elég viccesen oldom meg ezeket a problémákat..:)

Előzmény: szuromia (664)
szuromia Creative Commons License 2014.06.11 0 0 664

Nem értek hozzá, csak két éve vettem az első olajfát, aztán tavaly a párját, de nálam a következőképpen viselkedtek eddig. Mikor meghoztuk, átültettük a bolti 17-es cserépből egy 40-esbe, a vizet nem sajnáltuk tőlük és hetente kapják a tápoldatot. Átültetés után a rajtuk lévő bogyót pár kivételtől eltekintve eldobták és valami elképesztő korona növesztésbe kezdtek. Az "öreg" első télen még nem itthon telelt, a kertész visszametszve, gyakorlatilag levél nélkül hozta meg tavaly tavasszal. Aztán ugyanazt kapta, mint előző évben, szépen besűrűsödött a koronája, de növesztette is jócskán a vékony ágait, ahogyan a párja is, de csak minimális virág volt rajta. Télen mentek a garázs végében összedobott telelőhelyre, ahol napi 10 órát kapták a mesterséges napfényt, a hőmérséklet meg valahol 2 és 6 fok között volt. Meg is maradt minden levelük, csak a fény volt egy kicsit sok, mert néhány levél félig megégett, jövőre kevesebbet kapnak. Kiköltöztetéskor ismét határozottan visszametszettem a nyurga ágakat (egy szezonban kb 20-40cm-t nőttek). Mostanra mindkettő csordultig van virággal, az "öreg" kb egy héttel van lemaradva a másiktól virágzásban, de szerencsére van köztük átfedés. Az illatuk messziről érezhető visszafogott citrusos-bodzás kellemes parfümillat. A porzásra ecsettel rásegítettem, sőt, mikor láttam a fiatalabbik előnyét, még gyűjtöttem is róla virágport, amit később a másik megkapott. :) Igazából nem a bogyó miatt vettük őket, csak a hangulat kedvéért, de hátha lesz belőle valami.

Előzmény: Gábor 35 (663)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!