Keresés

Részletes keresés

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2021.03.12 0 0 13350

Bárminek nevezhetjük de a lényegen nem változtat.

Előzmény: nyebojsza (13349)
nyebojsza Creative Commons License 2021.03.11 0 0 13349

Hát ja... a disznót meg levágni szoktuk, nem vagyunk gyilkosok...

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13347)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2021.03.11 0 0 13348

A paprikás kolbászba mi is teszünk fokhagymát úgy 2-3 fejet apróra vágva és valamennyi vízbe van./kb 2-3dl/

Abba nem teszünk cukrot.

A kóstolgatás meg olyan hogy az ujjamat ledugom a jól összekevert masszába.

Nem húst kóstolom hanem lenyalom az ujjam és megállapítom hogy okés-e.

Kb 4 hetes múlt a szikkadás után mindkettő jó lett/sikerült.

Jól kiszáradva szeretjük és kint lóg amíg a hőfok 12-14 fok között tartós.

Utána párosával csomagolva megy a fagyasztóba.

Rengeteg májas is lett.

Általában fél sertést veszünk és a leeső húst/zsíros bőrkét/hús cafatokból/ + 2db szív/3 nyelv megfőzve és 3kg máj, zsemle fűszerek csináljuk a májast.

Megfőzzük mind kivéve a májat azt nyersen daráljuk bele. Töltés után abáljuk. Utána 1-2 nap múlva fagyasztóba rakjuk. Most jókor csináltuk mert kint min -5-8 fok is volt.

Legközelebb lesz róluk kép/egyveleg.

 

Előzmény: needee (13344)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2021.03.11 0 0 13347

Házi kolbászt sem jó mindennap enni.

Az ember megkíván mást is és ha vesz akkor minőségit mert ebben reménykedik.

A paprika nélküli kolbászba nádcukor ment. Kb 4 hét után kóstoltuk úgy néz ki eltaláltuk.

Szerintem a mostani generáció sem tudja mi a disznó ölés/bél mosás.

 

Előzmény: nyebojsza (13345)
nyebojsza Creative Commons License 2021.03.11 0 0 13346

"belet mosni"

 

utálom ezt a telefont

Előzmény: nyebojsza (13345)
nyebojsza Creative Commons License 2021.03.11 0 0 13345

A házi kolbásznak pont az a lényege, hogy semmi köze a bolti ízekhez. Ki nem állhatom a Pick, meg a hasonló bolti ízeket... az meg, hogy cukor a kolbászba... szentségtörés...

De sajnos ma már egyre ritkábban csinálnak házi kolbászt, talán már nincs is aki tud békét mosni... a következő generáció már azt se fogja tudni mi a disznóvágás :(

Előzmény: needee (13344)
needee Creative Commons License 2021.03.09 0 3 13344

Én kolbászban a GAZDA csípős kolbászt veszem meg egyedül, a lányom a Pick Familia harmoniát eszi meg, tehát nem veszünk mi sem abból a főtt álományjavítós ipari hulladékból sem nagyon. Az igazság szerint ezt is csak akkor, mikor kifogy a töltelék, mivel én inkább azt eszem. A kolbászunk, hasonló a fent említett gyártmányhoz, pár 10 év kísérletezés után ennyire jutottam.

 

Érdemes azt is kipróbálni, aki szereti a nem egyszerű ízeket. Én az intenzívebb és ütősebb ízeket kedvelem.

10 kg hús

25 dkg olcsó durva só

25 dkg paprika (20/5 édes/csípős)

15 dkg porcukor

2 dkg bors

2 dkg szegfűbors

1 fej fokhagyma

1 liter meleg víz (ebben oldom el az összes fűszert)

 

Ez nálam a bevált, nem kell kóstolgatni, nem kell 10x kevergetni.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13334)
Gyogyi007 Creative Commons License 2021.03.08 0 0 13343

Gorenje. 3 év alatt kb 150 zacskó. Zacskó hengerbe pedig a lidlből vagy metróból.

Előzmény: badubadu (13340)
badubadu Creative Commons License 2021.03.08 0 0 13342

A Lidliben vettem pár hónapja. 9000 forint körül volt az ára. A hozzá kapott zacskóval kipróbáltuk, működött szépen. Erre egy hónapja mikor újra használnám, nem szív semmit. Sebaj vissza a Lidlibe, csere. Az újjal szépen levákumoztam mindent. Erre tegnap megint nem csinál semmit. Picit kezd elegem lenni belőle. A Metroban vettem hozzá 100 darabos zacskócsomagot. Tegnap akartam használni erre semmi, de a hozzá kapott hengerrel se működik. 

Előzmény: jános 55 (13341)
jános 55 Creative Commons License 2021.03.08 0 1 13341

Üdv!

 

Én CASO V10 gépet használok évek óta teljes megelégedettségre. Biztosan van ettől jobb is, de ez nekem megfelel.Tökéletes a vákum azt tudja a gép, amit kell. Látom elég rendesen felment az ára, valamikor olyan 18e körül vettem egy akcióban. Előtte Sylvercrest volt, hát nagy különbség van a két gép között a CASO javára. Sokat számít a tasakok minősége. Ha sikerül hozzávalót vennem- mert van- hónapokig tartja magát. Sajnos egy alkalommal a neten vásároltunk tasakot, hát azok pár nap után, már nem látták el a funkciójukat. 

Előzmény: badubadu (13340)
badubadu Creative Commons License 2021.03.07 0 0 13340

Üdv Urak! Tudnátok vmi jófajta vákumozót ajánlani? Már a második Lidlis kotlik meg. Forrasztani forraszt, csak a kiszívás halt be. Vmi strapabíró kellene. Köszi.  

Butcher88 Creative Commons License 2021.03.05 0 0 13339
Előzmény: Butcher88 (13338)
Butcher88 Creative Commons License 2021.03.05 0 0 13338
Előzmény: solo18 (13335)
zolocs Creative Commons License 2021.03.05 0 0 13337

Üdv!

A fenőacélt az él (élszalag) karbantartására használják. Az élezéshez  amikor már az élszalag " olyan vastag", hogy az acél használata már semmit nem ér  fenőkő, különböző elektromos gépek, köszörűk kerülnek előtérbe. Fenőacélt amit konyhában használhatsz már 6-10.000,-ft körüli árban vásárolható különböző webboltokban.   

Előzmény: solo18 (13335)
N!EBULO Creative Commons License 2021.03.04 0 0 13336

Bocsi, hogy eltérek az eredeti kérdéstől, de a felkínált jó magyar forint kb. a 250-es euro árfolyamnál volt utoljára!

 

Előzmény: solo18 (13335)
solo18 Creative Commons License 2021.03.04 0 0 13335

Sziasztok,

 

fenőacélt keresek nem ipari felhasználásra, azaz évente max néhány alkalommal éleznék vele 5-10 kést. Az pénz amit rászánnék max 15-20 ezer jó magyar forint. Tudnátok konkrét típust ajánlani? Linket is szívesen fogadok.

nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2021.03.03 0 0 13334

Köszi a leírást.

A húsdarálónkhoz 3 méret van. Tán d:6mm a legnagyobb és elektromos/etetni kell.

Persze csak kedvtelésből csinálunk mert a bolti nem jön be.

A pick szalámit érdemesebb venni mint bármely más felvágottat. Mi is azt esszük.

Csak nézem hogy vásárolják a főtt/füstölt tarja/karaj vagy egyéb felvágottakat. Ezeknek a fajsúlya nagy és nem laktató.A gyerekeimnek is hiába mondom " olyan jó íze van " mondják erre/arra. 

10dkg pickben kb 30 szelet van amit vajjal/ sajttal esetleg főtt tojással ehet az ember. 

 

A német kolbászhoz

10-15 % marhahús kell a sertéshúshoz viszonyítva ha több az sem baj.

majoránna

őrölt szerecsendió

friss vágott/aprított fokhagyma 

fekete bors

nádcukor

A mennyiségek adottak, de a végső ízlelés után lesz.

 

Mi vékony bélbe töltjük. Ha vastagabb lenne nehezen száradna ki. Az idén jól jön ki mert a 3. hét vége felé járunk a szikkadásnál. No és a 9 napos előre jelzés sem lesz túl meleg.

Kb 4 hét után kóstoljuk meg de előbb is lehet. Töltés előtt szoktunk sütni hogy milyen íze lesz.

Minél tovább kint tud maradni annál jobb.

Előzmény: needee (13330)
needee Creative Commons License 2021.03.02 0 0 13333

Igen! Nálunk is volt olyan, még a 90-es éveken, amikor a kutyák ették a szalámit, mert nem volt jó! A nagyapám valahol valami tejes receptet szerzett, azt kellett érleni napokig, míg be nem itta a tejet. Csalódás is volt a vége. A fűszerek szempontjából, meg semmi nem volt benne, ami savanykássá alakította volna. Így jutottam a kísérletezési fázisba, hogy próbáltam a szerecsendiót egy évben, máskor meg a szegfűborsot. Akkor jöttem rá, persze lehet, hogy tévesen, de nekem a szegfűborstól van az a savanykás utóíze, amit akartam érezni. Annyira nem merültem bele a témába, ez volt az első kísérlet, de nálam ez félsiker, hogy a lányom megeszi és az már jó pont.

Igazság szerint a bolti műbél eleve nem olyan, mint az a cellulóz, amibe a gyár tölt, és sem a receptet, sem a technológiát nem tudom, még egy daráló sem olyan, mint az a tépés, ebből adódóan a tárolás sem olyan lesz, tehát kell kicsi kompromisszum, de ha jó lesz, akkor örülök.
Viszont a paprika nem hagy nyugodni. Az hogy a videón hallható, hogy van benne.

Előzmény: gombászok (13332)
gombászok Creative Commons License 2021.03.02 0 0 13332

A téliszalámiban a savanykás íz az előkészítéskor és érleléskor alakul ki, a hús saját cukrai és a belerakott cukor átalakul tejsavvá.

Valamikor én is kísérleteztem téliszalámi készítéssel, volt, hogy egész jól sikerült, aztán meg olyan is, hogy a kutyáké lett. Marhahúst mindíg raktam bele, no meg érett, nagy súlyú házi disznót. A hozzávalókat felcsíkoztam, belekevertem a fűszereket, sót, és így érleltem napokig, hűtőben, vagy ha szerencsém volt, az időjárás is besegített. A hús szép metszésfelületét úgy alakítottam ki, hogy majdnem fagyottan daráltam, két menetben: 10-es, majd 4-es tárcsával.

Látom a recepted tartalmazza azokat a fűszereket, amiket én is használtam.

Bükkfa füst, majd a boltból kunyerált szalámibőrről lekapart penészport rádörzsöltem, beoltva vele, szépen ki is alakult a fehér bevonat.

Türelmesen ki kell várni az érését, fontos, hogy egyenletes, hűvös, szellős de mégis párás helyen legyen, a gyors száradás megkeményíti a külső, bőr alatti réteget, nem tud szellőzni a belseje.

Előzmény: needee (13330)
Butcher88 Creative Commons License 2021.03.02 0 0 13331

Semelyik elektromos töltő nem alkalmas nagy mennyiségű hideg hús töltésére.

Hidraulikus vagy minőségi kézi!

Előzmény: Vizslásgabi (13324)
needee Creative Commons License 2021.03.01 0 0 13330

Nem kell marhahús bele, mert Szögeden sem raknak bele (szerintem), https://www.youtube.com/watch?v=CVT0HRjYC5Y
így én sem gondolom, hogy fontos. Ha jól tudom, csak az érett húsokat (koca) válogatják hozzá, de a recept elvileg írja!
Ami a fontos szerintem a savanykás utóízhez, az a szegfűbors. Tavaly leteszteltem a sima hagyományos szalámin, mert eddig soha nem mertem bele rakni, nehogy elbasszam az éves töltést, de brutális lett az eredmény. A nyers kolbász sütésekor elsőre fura a szegfűbors, de a szalámit nagyon brutális módon változtatja meg, így a kolbászhoz nem ajánlom.
Nekem a fontos, hogy a lányom Pick familia harmónia nevű szalámit eszi csak meg, az itthonit nem, de tegnap nagy nehezen megkóstolta és ízlett neki, pedig még nincs megérve, de nem bírtam kivárni, így egyet megkezdtem. Nekem is nagyon ízlik, de tényleg még nincs érett állapotban. De mondhatom, hogy elég jól közelít a bolti szalámikhoz.
Ami fura, hogy a textúrája az nem olyan, mert ugye itt darálva lett a hús, nem tépve és nem fagyasztott állapotban.

TÉLI szalámi   
konyhasó 0,24
salétromsó 0,025 
porcukor 0,05 
örölt szegfüszeg 0,025
reszelt szerecsendió 0,025 
örölt gyömbér 0,025
örölt feketebors 0,03
friss fokhagyma pép 0,03
őrőlt kömény 0,015 (ÉN nem raktam)
marha színhús, comb -lapocka 2,5 kg
sertés hús, comb-lapocka 7,5 kg

bélátmérő  mm-ben 65 
daráló lyuk átmérő  3mm 

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13328)
terán Creative Commons License 2021.03.01 0 0 13329

Köszi,ki fogom próbálni. A töltést én úgy csinálom,hogy a felhúzás után a bélre kötök egy csomót és késfokával megütögetem akkor pici lukak lesznek a benne levő levegő tud távozni.A füst befogja nem fog látszani sem kirepedni.Másig végét is elkötöm a bélnek.

Előzmény: needee (13327)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2021.03.01 0 0 13328

Köszi a választ.

A pick-be is kell marhahús ugye?

Nekünk 10-15% kell a német /paprika mentes kolbászhoz.

Üdv.

Előzmény: needee (13325)
needee Creative Commons License 2021.03.01 0 0 13327

Meleg folyó vízzel felpuhul, simán lejön, mint amikor töltünk.
Papírtörlővel szárazra törölhető utána.

Előzmény: terán (13326)
terán Creative Commons License 2021.02.28 0 0 13326

Miért tapad rá a bél a vékony kolbászra,tud valaki tanácsot adni.Köszönöm.

needee Creative Commons License 2021.02.28 0 1 13325

Helló!
Igen, egy rokon néni füstöli és tárolja nekem, míg nem fagyasztom az anyós élettársának az anyukája. Mikor rakják fel a sonkát, az enyém akkor füstölődik vele. De ne is keress olyan sonkát, mint régen! Még egy rendes szalonnát sem lehet sehol venni, ezért a sonkát pláne ne várj. Azt a hasa alja szalonnát, amit mi csináltunk rég, senki nem akar sem csinálni, sem eladni, csak az oldalast kirángatják és csinálják "Kolozsvárit" azt az elrághatatlan, inkább húsos szalonnát. Ezt köszönöm nem kérek!


A disznók meg 1 évesen hangyasavval, táppal, meg minden szarral túl vannak etetve, csak hogy nagy legyen a súly, értékben persze annyit is ér, így nem lesz sonkád sem. Ha kifogsz egy anyadisznót, vagy pár éveset, abból érdemes jobban tölteni, de nem igen van már.

Én úgy csinálom a kolbászt, hogy indításnál egy hurkot teszek a bélnél az ujjam köré, ez kb 2-3 cm és a vége is így zárul, így mikor szárad a bél nem lóg ki. A felesleget le lehet vágni füstülés után, míg a kolbászt nem lehet visszatuszkolni, ha kilóg.

A Pyck???
Hát, érik még. De nagyon nagyon ígéretes. Beszámolok róla ígérem, Természetesen recepttel.


Előzmény: nyuggerfarhát68 (13318)
Vizslásgabi Creative Commons License 2021.02.26 0 0 13324

Előfordul, hogy nagyobb mennyiséget kell tölteni (jellemzően 3 mázsa körüli sertés+vad), valamint nem mindig találni olyan személyt aki tekerné. Egyedül meg nekem nem megy.

 

Most olvasom hogy nem jól írtam, 10-15 liter körüli elektromos töltőre keresek megbízható megoldást.

 

Üdv: Gábor

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13322)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2021.02.26 0 0 13323

Köszi hogy válaszoltál.

Mi csak kedvtelésből csinálunk májast és ízlésünk szerinti paprikás és paprika nélküli német kolbászt.

A boltit nem esszük meg.

Füstölésre úgy visszük.

Szerencsére melegedett az idő és visszamegy úgy 8 fokra pont lesz ideje megszikkadni.

Előzmény: N!EBULO (13321)
nyuggerfarhát68 Creative Commons License 2021.02.26 0 0 13322

Gyártani akarsz vele mert elég drága? 

Nem ismerem talán valaki aki gyárban dolgozik találkozott a kisebb változatával.

Ha csak párszor/alkalmanként csinál az ember inkább kölcsön kér.

Nekünk kb 5l tartalmú külső kúp kerék meghajtású van úgy csináltuk régen.

Függőleges és tekerni kell. Vagy 35 éves.

Ipari méretekben jó az elektromos.

A húsdaráló elektromos nálunk.

 

Előzmény: Vizslásgabi (13319)
N!EBULO Creative Commons License 2021.02.26 0 0 13321

Szia! 4-5 cm-t a végén üresen hagyni és szépen visszasimítani a kolbászra. Nedvesen összetapadnak és füstöléskor se lesz semmi probléma a hús kilógásával.

Előzmény: nyuggerfarhát68 (13318)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!