Keresés

Részletes keresés

Danae Creative Commons License 2007.12.06 0 0 4235
Mert a rendes, nemvillanyplatnis wokban pirítás nem működik fagyos cuccal, mert hideg marad belül.
Előzmény: chilii (4229)
chilii Creative Commons License 2007.12.06 0 0 4234
"a különböző szintű filozófiájú és ki tudja még mi minden szakácsművészetek jó alaposan összekutyulódnak"

nem ez a fúziós konyha???
Előzmény: savarin (4226)
chilii Creative Commons License 2007.12.06 0 0 4233
:))) nincs akkora olló amivel minket csak úgy kivághatnának innen :)
Előzmény: beetee (4231)
savarin Creative Commons License 2007.12.06 0 0 4232
Bocsi':)
Előzmény: chilii (4229)
beetee Creative Commons License 2007.12.06 0 0 4231
Egyébként meg tök jó téma, de mivel ez napi receptes topik, hamarosan ki leszünk vágva. :) Bár, egy receptről vitázunk...
Előzmény: chilii (4229)
beetee Creative Commons License 2007.12.06 0 0 4230

Akkor most megpróbálok komolyan foglalkozni a kérdéssel:

Amiért lenne ráció a dologban: hamarabb átmelegszik, ez miatt kevesebb sütési időt igényel, hamarabb lesz kész, mert nem hűti annyira le a serpenyőt-olajat-egyéb hozzávaló, amikor az ételbe kerül.

De a már felengedett mirelitáru (a pár kivételtől eltekintve) veszít az álagából, mert a fagyasztás során a sejtjeiben lévő folyadék fagyasztás során kristályosra fagy és roncsolja a sejtfalat. Magyarán, ha felengeded összeplöttyed. :)

További megfigyelés, hogy felengedve több olajat-zsiradékot fesz fel... míg fagyasztva az edénybe téve előbb a külseje átsül és kap egy kérget, ami után kevesebb olaj megy bele...

 

Ezért szerintem felesleges felolvsztani. SJ csak újított...

 

Előzmény: chilii (4229)
chilii Creative Commons License 2007.12.06 0 0 4229
hahó! kicsit elkanyarodtunk! az eredeti kérdés az volt, hogy miért kell kiolvasztani a fagyasztott zöldséget? :)))
Előzmény: savarin (4226)
TTAMAS Creative Commons License 2007.12.06 0 0 4228
Szezonon kívül pedig a fagyasztott sokkal biztonságosabb, mint a világ végéről hozott "friss".
Előzmény: TTAMAS (4227)
TTAMAS Creative Commons License 2007.12.06 0 0 4227

Antony Worrall Thompson például azt ajánlja, hogy szezonban is használjunk fagyasztott zöldborsót, mert sokkal zsengébb, mint a "friss".

 

Azt ugyanis a szedés napján fagyasztják, ellentétben azzal, amit napokig aszalnak, mire megveszed. Tárolás közben a cukor keményítővé alakul a borsóban.

Előzmény: Hermione17 (4224)
savarin Creative Commons License 2007.12.06 0 0 4226

Egyetértek veled.

 

Azt azonban gyakran tapasztalom, hogy a különböző szintű filozófiájú és ki tudja még mi minden szakácsművészetek jó alaposan összekutyulódnak, mintha csak egyféle létezne. (Kéretik nem visszalőni, hogy csak egyféle van: a jó, a minőségi, stb.)

 

A kutyulódás lehet, hogy a világban mindenütt jellemző, de a mai Magyarországon nagyon, az biztos. Mire gondolok? Arra, hogy a nagyi főztjétől nem várjuk el, hogy vertikálisan építkező, az ikebana hagyományokból táplálkozó tálalással jelenjen meg a vasárnapi asztalon. A mélytányérból és kanállal is kiváló és élménygazdag.  Arra is, hogy nézz meg egy francia szakácskönyvet és keresgélj benne olyan ételeket, amelyeket a francia szakácsművészettel szoktak volt azonosítani. Akár a 19.századival, akár a 20. század végivel. Keresgélsz, aztán találsz jó laktató egytálételeket és sok minden izgalmasat, leginkább rusztikus regionális konyhát, ami bizony nincs is annyira messze a hagyományosnak mondott (és kiátkozott) magyar konyhától, mint elsőre hinnénk, bár akad történelmileg kialakult különbség. Aztán vannak a különféle guide-ok, csillagok, pontok, az étteremkritikusok, akik valamit felemelnek, vagy mélybetaszítanak és többszáz Eurós menüket (vagy nem menüket) példának állítják a nép elő. Amivel egyrészt igazat mondanak,  másrészt elitista módon álszentek, mert nem hívják fel a figyelmet arra, hogy nem az átlagról beszélnek. A minőség - lefőképpen az alapanyag - fontos, a legmeghatározóbb valamennyi közül. Ha ezt mélyhűtött formában tudom biztosítani, akkor én nyáron sem használok mást, szemben egy fonnyadt, roszzul kinéző, döglött, nem friss illatú, tapintású zöldséggel.

 

Az emulgeátorok, színezők, aromák frontján sem ártana némi fogalmi tisztázás. A tojás sárgája: emulgeátor. Kalla Kálmán narancs aromájú sárgarépája: aroma. A cékla leve: színező. Sejtem, hogy nem erre gondolsz, de ezek is azok, amiről beszélsz:)

Előzmény: Hermione17 (4224)
kutykurutty Creative Commons License 2007.12.06 0 0 4225
Szamomra (legalabbis telen) a fagyasztott zoldseg egesz elfogadhato kozeputnak tunik.
Előzmény: Hermione17 (4224)
Hermione17 Creative Commons License 2007.12.05 0 0 4224
Abba az edénybe nem kell szvsz tengerentúlról érkezett cuccokat pakolni feltétlenül... de a komplett bio- vagy makrobiotikus táplálkozás, mint esetleges véglet és a tartósított, stabilizárorral, emulgeátorral, színezőkkel és aromákkal stb. feltunningolt szemét között számomra fontos egy arany középút, ui. ez a hosszú távú egészségmegőrzés egyik alapja (off a másik pl. a rendszeres sport), de komoly szakácsot még nem is láttam, csak kizárólag friss alapanyagból főzni, ez azért bizonyára jelent valamit...
Előzmény: savarin (4223)
savarin Creative Commons License 2007.12.05 0 0 4223

Az idényzöldségek természetesen jól hangzik, azonban a wok zöldségkeverékek tartalmaznak olyan összetevőket is, mint például a vízigesztenye, bambuszrügy, lótuszgyökér, stb. amelyeknek az idényjellegét és frissességét Magyarországon még a legelszántabbaknak is meglehetősen körülményes lenne előteremteni:) 

 

Előbbiek miatt bátran lehetünk elnézőbbek a wok zöldségkeverékkel. Arról már nem is beszélve, hogy ha tovább szigorítjuk a feltételeket és ráadásul még elkezdjük a felületesen használt divatos terroir-t, makrobiotikus táplálkozást és mindenféle ilyet is emlegetni, akkor az idényjelleg annyira leszűkül, hogy nincs olyan wok étel, amit elkészíthertnénk, ahogy nincs sok más étel sem:)

 

A fokhagymakrém annyiból más, hogy a krém sajnos sok minden egyebet is tartalmaz a fokhagymán kívül, amitől az étel íze, konzisztenciája másabb lesz, mint ha csak a fokhygamát használnánk.

Előzmény: Hermione17 (4222)
Hermione17 Creative Commons License 2007.12.04 0 0 4222
És vajon miért is nem használunk idényzöldségeket? Esetleg túl egészséges lenne? Vagy több benne a vitamin? Vagy 10 perccel tovább tart megpucolni? Ez kb. olyan, mint az Unilevel fokhagymakrém...
Előzmény: savarin (4220)
H_G Creative Commons License 2007.12.04 0 0 4221
:))
Előzmény: savarin (4220)
savarin Creative Commons License 2007.12.04 0 0 4220

 

Hacsak nem a világhíres "Felolvasztott wok" zöldségkeveréket használjuk:)

 

Előzmény: chilii (4217)
VKOrsi Creative Commons License 2007.12.04 0 0 4219
mert úgy tovább tart ;)
Előzmény: beetee (4218)
beetee Creative Commons License 2007.12.04 0 0 4218
Mert úgy jobban fröcsög az olajban... vagy valami hasonló okból... :)
Előzmény: chilii (4217)
chilii Creative Commons License 2007.12.04 0 0 4217

"1 zacskó kész, mirelit, felolvasztott wok zöldségkeverék"

 

miért kell felolvasztani?????

Előzmény: komórka (4216)
komórka Creative Commons License 2007.12.04 0 0 4216
A vasárnapi receptek:

Pácolt sertéscsíkok wokos zöldségekkel
Gyorsan, valami finomat!
Hozzávaló:
35 dkg sertéscomb
1 zacskó kész, mirelit, felolvasztott wok zöldségkeverék
2 db chilipaprika apróra vágva
3 ek. szójaszósz
kb. 10 centinyi friss gyömbér megtisztítva
1 db zöldcitrom
2 csokor friss koriander
Fél csomag vastag risztészta
1 dl vörösbor

A sertéshúst ujjnyi csíkokra vágom, majd beleteszem egy közepes méretű keverőtálba. Ráöntöm a szójaszószt és a bort, összekeverem és félre teszem. Amíg a hús pácolódik, a wok serpenyőbe öntök egy kevés olajat és megvárom amíg jól felmelegszik. Ezalatt egy tálba teszem a risztésztát, aztán nyakon öntöm annyi forró vízzel, amennyi éppen ellepi és 15-20 percre ezt is félre teszem. Végül a gyömbért a reszelő nagy lukú oldalán lereszelem.
Mikor az olaj már jó forró, 2 részletben megpirítom a serpenyőben a zöldségkeveréket kb. 2-2 perc alatt. Mikor az első adag kész, kiszedem egy tálba.
Amíg sül a zöldség második fele, félbe vágom a zöldcitromot és felaprítom a korianderzöldet.
Amikor aztán minden zöldség darab megpirult a várakozó társaikra halmozom a tálba. Az üresen maradt serpenyőbe öntök megint egy kis olajat és már hozzá is látok a hússütésnek. Ezt is két részletben sütöm meg, úgy 4-5 perc alatt adagonként. Mikor a hús is kész, ez is mind egy tálba kerül.
Ekkor a serpenyőbe ismét öntök egy kevés olajat, aztán már csak az étel összeállítása van hátra; a serpenyőbe zuttyintom a pirított zöldségeket, a pirított húscsíkokat, az apróra vágott koriander 2/3 részét, a reszelt gyömbért, majd az egészet alaposan összekeverem. Jöhet a megpuhult, lecsöpögtetett rizstészta és egy újabb alapos keverés. Utolsókként kerülnek az ételbe az apró chili darabkák és a zöldcitrom leve. Egy újabb keverés után végül meghintem az egészet a maradék koriander zölddel és már ehetünk is.
Jó étvágyat!
Fűszeres karaj lencsés tésztasalátával
Majd a Buday!
Ami a dobozban volt:
4 szelet csontos karaj
1 doboz hámozott paradicsom konzerv
25 dkg lencse
20 dkg kagyló tészta
Használtunk még:
1-1 teáskanál fokhagymakrém
só, bors
olaj
egy-egy csipet szárított oregánó és kakukkfű
1 fej vöröshagyma
1-1 marék friss, apróra vágott bazsalikom
1 fej lilahagyma
fehérborecet
A tálaláshoz:
1 szikkadt zsemle
A hússzeleteket egy kicsit előkészítem, azaz a vastagabb, inas-hártyás részt bevagdosom, aztán egy kicsit kiklopfolom mindegyiket, és amikor ez meg van, a hús közepén is bevagdosom az inakat.
Készítek egy pácot. Egy kevés fokhagyma, egy kevés só, egy pici olaj, és hogy jó ízes legyen, oregánó és szárított kakukkfű. Aztán ezt az egészet összekeverem, majd bekenem ezzel a páccal a hússzeletek mindkét oldalát.
Egy nagy serpenyőbe olajat hevítek, és amikor már forró, a bepácolt hússzeleteket sorban elősütöm.
Amíg a húsok sülnek, egy apróra vágom a vöröshagymát. Mikor a hússzeletek egyik fele kész, megfordítom őket, hogy a másik oldaluk is átpirítom.
Amikor a hús másik oldalának sütési ideje is lejárt, kiveszem őket a serpenyőből, majd a helyükre dobom a hagymát. Ennek tényleg csak pár perc kell, mert nem puhítom meg teljesen. Tehát, már öntöm is a hagymára a hámozott paradicsomkonzervet. A paradicsom szemeket a fakanállal kisebb darabokra vagdosom, aztán a mártást egy kicsit sózom, borsozom, majd jöhet hozzá az apróra vágott bazsalikom fele. Végül a paradicsomszószt hígítom egy kevés vízzel, és már teszem vissza a serpenyőbe a hússzeleteket. Végül fedő alatt puhára párolom a fűszeres karajt.
Ezalatt elkészítem az ételhez a köretet. Az időközben kifőtt, lecsöpögtetett kagylótésztát egy nagyobb keverőtálba szórom, hozzáöntöm a sós-babéros vízben főtt lencsét, és hogy még ízesebb legyen, jön hozzá a félbe vágott majd vékony szeletekre vágott lilahagyma. Aztán a salátába is kerül egy kis fokhagymakrém, meg a maradék apróra vágott bazsalikom. Egy kis bors, egy kis olívaolaj és az egészet alaposan összekeverem. Megöntözöm végül néhány csepp ecettel, és kész is van a köretünk.
A húsról ekkor leveszem a fedőt és addig párolom anélkül, míg a mártás össze nem sűrűsödik.
Ha a hús és a mártás elkészült, a salátát egy tányérra halmozom, ráemelem a hússzeleteket, majd a kamrából előkerült zsemlét felvágom, tányérra pakolom, majd a hús melletti szafttal meglocsolva a húsos tészta mellé tálalom.

Jó étvágyat!
Libatöpörtyűs bucik
Együtt a konyhában
Hozzávaló:
25 dkg finomliszt
1 kávéskanál sütőpor
Fél kávéskanál szódabikarbóna
só és frissen őrölt bors
15 dkg libatöpörtyű
1 tojás
3 evőkanál natúr joghurt
2 duci gerezd fokhagyma
A nyújtáshoz:
kevés finomliszt
A kenéshez:
1-2 kávéskanál köménymag és 1 tojás, villával felverve
A sütőt előmelegítjük 220 fokra (gázsütőn 7-es fokozat), és sütőpapírt terítünk egy 30x40 cm-es tepsibe.
A liszthez hozzáadjuk a sütőport, a szódabikarbónát, viszonylag sok sót és frissen őrölt borsot, majd a kifejezetten hideg, addig hűtőben tartott libatöpörtyűt finomra daráljuk, és ezt is hozzákeverjük. Ezután kézi habverővel összevegyítjük a tojásokat és a joghurtot, majd megpucoljuk a fokhagymát, és finomra reszelve belekeverjük a joghurtba.
A fokhagymás-tojásos joghurtot hozzáöntjük a lisztes-töpörtyűs keverékhez, és kezünkkel az egészet hamar összedolgozzuk. Rugalmas tésztát kapunk, amelyet utána már nem fogdossuk tovább, mert sütés közben a bucik emiatt laposak maradhatnak. Viszont érdemes megkóstolni a tésztát, elég sós-e, elég borsos-e.
A gyúródeszkát vékonyan meglisztezzük, majd a tésztát lisztezett nyújtófával 2-3 cm vastagra kinyújtjuk, és lisztbe mártott, 5 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval sorra kiszaggatjuk a bucikat. A „vágási hulladékot" aztán összegyúrjuk, kinyújtjuk, és további bucikat szúrunk ki belőle.
A bucikat letesszük egymástól 3 cm-re a tepsire, majd vékonyan megkenjük a tetejüket enyhén felvert tojással, és meghintjük őket kevés köménymaggal.
Ezután a bucikat 10-12 perc alatt megsütjük, és még melegen tálaljuk.

Tandorias csirkesaláta
Salátavacsorák
Hozzávaló:
1 csirkemellfilé
só és frissen őrölt fekete bors
1 doboz natúr joghurt
negyed teáskanál őrölt fahéj
negyed teáskanál finomra zúzott koriandermag
4 szem finomra zúzott kardamom
4 + 4 evőkanál olívaolaj
2 evőkanál friss citromlé
1 csomag endívia mix
2 evőkanál fehérbor ecet
fél evőkanál dijoni mustár
negyed teáskanál őrölt kömény

A sütéshez:
2 evőkanál olaj


A gyors páccal indítunk: egy nagy tálban összekeverjük a joghurtot egy kevés őrölt fahéjjal, meg mozsárban durvára zúzott koriander -és a kardamom-maggal, aztán belefacsarjuk egy fél citrom levét, adunk hozzá néhány evőkanál olívaoljat, és kézi habverővel összekeverjük az egészet. Ebbe a fűszeres joghurtba aztán beleforgatjuk a csíkokra vágott csirkemellet, és félretesszük.
Egy kis tálkában összeállítjuk az öntetet: pár kanál fehérborecetet és olívaolajat, meg egy kevés mustárt és őrölt köményt kézi habverővel simára keverünk.
Jöhet a csirkesütés: 2 evőkanál olajat füstösre hevítünk egy serpenyőben, és 5-8 perc alatt, kevergetve, rázogatva megsütjük benne a joghurtos csirkecsíkokat.
Ha ez megvan, akkor már csak a tálalás van hátra: egy adag friss endívia salátát tányérokra rendezünk, meglocsoljuk az öntettel, és ráhalmozzuk a megsült joghurtos csirkecsíkokat. Tehetünk mellé néhány gerezd citromot is, hogy ki-ki megízesíthesse vele a saját adagját.

savarin Creative Commons License 2007.12.03 0 0 4215
Szívesen tettem:)
Előzmény: carbonara (4214)
carbonara Creative Commons License 2007.12.03 0 0 4214
Lehet, hogy mégis van.

Engem keresett meg egy franfurti ismerős, hogy olvasta a Stahl Juditról szóló cikket, és nem tud ilyenről. Én is próbáltam nyomozni, de eddig ereménytelenül.

Köszönöm a felvilágosítást.
Előzmény: savarin (4213)
savarin Creative Commons License 2007.12.03 0 0 4213

Frankfurtban tényleg nem található "Musik Museum", de lehet, hogy mégis van?:)

 

Music4Kids basiert auf der Idee des »Mobilen Musik Museums« des Klangkünstlers Michael Bradke. Er sammelt, bewahrt und entwickelt seit 1987 Klangskulpturen, Musikinstrumente, Geräuschwerkzeuge und klingende Fundstücke, musikalische Spielregeln und Körpermusik rund um die Welt.

 

http://www.news-messefrankfurt.com/musicmail/deutsch/michael-bradke.html

 

Lehet, hogy ez lenne az?

 

 

 

Előzmény: carbonara (4212)
carbonara Creative Commons License 2007.12.02 0 0 4212

Még egy kis apróság a topik névadójáról :


A húgom Frankfurtban él, s ott van egy nagyon jó zenemúzeum, ahova elvittük Hannát és imádta.
Irja S.J, a Nők Lapja cimlapstoryjában (2007.október 31 ).

 

Frankfurtban nincs zenemúzeum .

Előzmény: Zitka (4211)
Zitka Creative Commons License 2007.12.02 0 0 4211
Az előző ~4200 hsz-ban bőven ki lett tárgyalva. :-)))))
Előzmény: özv. Bitera Sándor (4209)
Dalit Creative Commons License 2007.12.02 0 0 4210
Én ugyan nem sokat láttam belőle, de én is így főzök:)
Bár ha tv-felvételen lennék, biztos jobban figyelnék.
Előzmény: özv. Bitera Sándor (4209)
özv. Bitera Sándor Creative Commons License 2007.12.02 0 0 4209

Másokat nem zavar, hogy milyen slamposan főz ez a csaj?

Mindent mellé önt, ragacsos kézzel fogdos mindent. Múltkor egy muffin sütés alkalmával először kristálycukrot "vakolt" hasmagasságban a pulóverére egy habverő segítségével, majd lisztet, végül tojásfehérjével fixálta a korábban felhordott rétegeket.

A végén ott állt csaj, a hasán a süteménymasszával, melyből bőven jutott a a konyhapultra is.  

 

:o))

H_G Creative Commons License 2007.11.30 0 0 4208
Lehet, h. magának a csirkemellnek nem volt íze, találkoztam már olyannal -- vmi takarmányozási hiba lehet. Papírmasét aztán már hiába fűszerezel.
Előzmény: stefiadri (4204)
Chimney Creative Commons License 2007.11.30 0 0 4207
Én elvileg mindent beletettem amit mondott, de nem tudom, egyikünknek sem izlett.Ennyi fűszer ellenére valahogy ízetlennek tűnt.
Zitka Creative Commons License 2007.11.30 0 0 4206

A szegfűborsnak nem véletlenül ez a neve szerintem. :-) Az aromája valahol félúton van a bors és a szegfűszeg között. Nem teljesen, de azért van némi átfedés.

A szegfűszeggel persze húsos ételekben nem árt óvatosan bánni, mert elég intenzív és jellegzetes az aromája. Fahéjból sem kiskanálnyi mennyiség kell. :-)

 

Én a sima borshoz is szoktam adni szb.-ot, kb. 8-10 borsszemhez egy szegfűborsot. Így töröm meg a mozsárban.

Előzmény: stefiadri (4205)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!