Keresés

Részletes keresés

Ballai Joszef Creative Commons License 2017.04.01 0 0 25943

Előzmény: Ballai Joszef (25942)
Ballai Joszef Creative Commons License 2017.04.01 0 0 25942

pásztorkomondoros Creative Commons License 2017.04.01 0 0 25941

A hét hónapos fehér kaliba az első  albumban van, mindenki kuvasznak nézi. 

Előzmény: Jobb agyfélteke (25940)
Jobb agyfélteke Creative Commons License 2017.04.01 0 0 25940

Köszi! Jó fotók, de melyik a te 7 hónapos kutyád?

Előzmény: pásztorkomondoros (25939)
pásztorkomondoros Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25939
Előzmény: pásztorkomondoros (25938)
pásztorkomondoros Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25938
Előzmény: anita.n (25935)
pásztorkomondoros Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25937
Előzmény: Jobb agyfélteke (25936)
Jobb agyfélteke Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25936

Nincs róla képed? 

Gyimesfelsőlokon jártam, Gyimesközéplokon illetve felette Jávárdi Patakán csodaszép esztenakutyák voltak.....

Előzmény: pásztorkomondoros (25932)
anita.n Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25935

Én a háziállatorvosommal és a szűrést végző állatorvossal beszéltem erről a témáról, meg annó sok cikket elolvastam a neten. 

Csak azért reagáltam, mert kicsit úgy tűnhetett, amit írtál, hogy a megfelelő tartás kvázi megelőzi a DP-t.  De pont azért, mert rejtetten öröklődik, sokkal nagyobb probléma. És nem csak az, hogy nem szűretnek, hanem az is, hogy csak egyedeket. 

 

Előzmény: pásztorkomondoros (25927)
anita.n Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25934

Csak a 20-80-ra reagáltam. Amit leírtál, teljes mértékben egy véleményen vagyunk. Illetve az állatorvosok is.

De Balázs elvileg nem akar tenyészteni a kutyájával. 

Csak a 20-80 úgy hangozhat, mintha jó tartással ki lehetne küszöbölni a DP-t. 

Mivel rejtetten öröklődik, pont ezért lenne fontos a szűrés. De még nem láttam olyan tkv-t, ahol több generáció lett volna szűrve.

Jó régen egy másik fajtában voltam érintett, ott ma már kötelező a szűrés. Többször eszembe jutott, hogy felhívom a fajtaklub elnökét, hogy mi a tapasztalat a szűréssel kapcsolatosan.  

Előzmény: Jobb agyfélteke (25926)
pásztorkomondoros Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25933

Kölyöktápokat állítólag ilyen célra fejlesztették ki, a lényeg, hogy keveset adj belőle. Húst meg hetente egyszer, inkább csontot. Kalcium adható, de csak olyan jó, amelyikben nincsen hozzáadva D vitamin.

Előzmény: Balázs 79 (25928)
pásztorkomondoros Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25932

Én Gyimesfelsőlokról hoztam egy kölyköt, most 7 hónapos. Én minden komondort felelősségel tenyésztőnek ajánlom, hogy legyen nála pásztoroktól hozott pásztorkutya.

Előzmény: Jobb agyfélteke (25931)
Jobb agyfélteke Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25931

Maglor!

 

Már régóta - vagy 20 éve - foglalkoztat a gondolat, hogy behozzak magamnak egy erdélyi pásztor kutyát. Anno amikor a Radnaiban túráztam olyan szépeket láttam és annyira tetszett a viselkedésük, hogy megfogadtam,hogy egyszer egy ilyenem lesz. Akkor voltak kint a nyájjal kölykök. Pont úgy támadtak mint a nagyok, falkában :-).

 

Van ma arra jogilag mód, hogy onnan kutyát vegyen az ember? Vagy ez már simán lehetséges? 

Előzmény: Jobb agyfélteke (25929)
Jobb agyfélteke Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25930

Bár nem tőlem kérdezted de az állatorvos mondta jól! alacsony fehérje tartalmú táppal etesd! A kölyöktápok nem jók. Sima adult táp, olyan amelyik "semmi különös". Pl Kék Acana - én ezt etettem, ebben  16% volt a fehérje ha jól emlékszem....

Persze ez csak akkor jó ha már van olyan nagy, hogy meg tudja rágni. Ha még nem tudja akkor öntsd le langyos vízzel 10 perccel előtte.... mire kihűl, eheti a kölyök

Előzmény: Balázs 79 (25928)
Jobb agyfélteke Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25929

Maglor!

 

Végig olvastam, bár a szemem majd kifolyt de végig olvastam. Igazad van, rosszul láttam a dolgot! Mea Culpa.

 

Minden tiszteletem a továbbiakban is!

 

Ha lehet, szeretnék ilyen tesztelést személyesen is megnézni - ha van rá mód.

Majd Károllyal felveszem a kapcsolatot.

 

 

Sokszor jártam Erdélyben és sokszor csodáltam meg a pásztorkutyák viselkedését. Egyébként bár többször körbefogtak, csak egyszer volt olyan hogy megharaptak volna ha nincs nálam a nagy túrahátizsákom. Akkor viszont 5-6 éves román gyerekek voltak a kutyákkal a legelőn, felnőtt férfi nem. 

Előzmény: Maglor (25925)
Balázs 79 Creative Commons License 2017.03.31 0 1 25928

Köszönöm!

Milyen tápot javasolsz? Az állatorvos azt mondta, hogy inkább felnőtt táppal etessem, mert a kölyök tápokban túl sok a fehérje és nagyon megnyomja a kutyát, ezáltal hirtelen nő és "elcsúszhat".

Én mondjuk hússal etetem a két felnőtt kutyát (komondor, agár) és a kölyök is ezt fog kapni (általában főtt rizzsel, répával, ilyesmikkel kiegészítve), de jelenleg még egy ideig az átállás miatt tápot is kap.

Előzmény: pásztorkomondoros (25920)
pásztorkomondoros Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25927

Azért mertem leírni ezt a 20-80 %-s arányt a tartási mód javára, mert nekem ezt néhány hete Újhelyi Tamás a SZIE Vadvilág megőrzési Intézet tanára mondta a legújabb kutatásokra hivatkozva. Én is szűretem a kutyáimat.Néhány éve még ez az arány fordított volt szakmai körökben.

Előzmény: anita.n (25924)
Jobb agyfélteke Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25926

" Egy kutya vagy diszpláziásnak születik ilyen-olyan mértékben ( ami lehet tünetmentes, vagy tünetekkel járó is) vagy diszplázia mentesnek"

 

Ez igaz! De! Egy kutya lehet DP-mentes úgy hogy a betegséget hordozza, és lehet DP-s úgy hogy szintén hordozza. A mentesség még nem jelenti azt, hogy nem fog DP-t örökíteni.

A genotípus - az egyed összes genetikai információja nagyobb halmaz mint a fenotípus. A fenotípus az a szűkebb halmaz ami megnyilvánul a genotípusból. Ergo egy kutya sok mindent hordozhat, ami nála semmilyen tünetet nem okoz! 

Szóval a mentesség nem garancia semmire az utódokban. Az ha 3-4-5 generáció mentes egymás után, az már valamilyen szinten garancia. Minél több generáció mentes, annál biztosabb hogy az utódok is mentesek lesznek.

 

Az, hogy valaki egy 1 éves kutyára azt mondja hogy sovány - nem jelent semmi mérvadó dolgot! 

 

Ha egy kutya enyhén DP-s, a tartási körülményekkel - a kevesebb kajával - a megnyilvánult tüneteket enyhíteni lehet. 

Genetikailag nem fogja kitörölni belőle a betegséget, de a tüneteket enyhíteni tudja.

Előzmény: anita.n (25924)
Maglor Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25925

Szia!
Nem akarlak megbántani, de még egyszer kérlek, olvasd végig ezt a cikksorozatot, amit a tesztelésről írtam!
http://akomondor.hu/komondorok-kepessegfelmerese/

 

Tudom, hogy hosszú, unalmas és fárasztó, de pont azért ilyen hosszú, hogy lehetőleg minden olyan felvetésre meglegyen benne a válasz, ami jellemzően minden logikusan gondolkodó, de témában gyakorlati tapasztalatot még nem szerzett érdeklődben felmerül.
Hidd el, legalább ilyen fárasztó és bosszantó, hogy vannak dolgok, amiket kerek tíz éve szajkózok (kb. 50x leírtam különböző helyeken), és mégis állandóan újra és újra előjön vele valaki.
Az a felvetés, hogy a teszt nem jó, mert nem életszerű, nagyjából olyan, minta azzal jönnél, hogy vettél egy baseball sapkát, de nem tartod jónak, mert ha elesnél motorral, nem védené meg a fejed. Ez igaz, nem védené meg. Csak éppen soha, senki nem mondta, hogy az ellen véd, mert nem arra való, nem arra találták ki. Sőt atomtámadás ellen se véd... :-)

A tesztelést nem arra találtuk ki, hogy megnézzük, hogyan hárítja el a kutya a betörést, és nem is azért, hogy ezeket a videókat marketing célra használjuk!


A sorozat 5. illetve 11. részében írtam:
"...Ha a kutya ilyenkor megpróbálja még közelebbről őrizni az idegent, esetleg megpróbál odakapni, harapni, akkor valószínűsíthető, hogy egy „éles” szituációban, amikor az idegen emberen igazi – a kutya számára is egyértelmű – félelmi jelek mutatkoznak határozottabban viselkedne, esetleg megfogná, ártalmatlanná tenné. (Meg kell jegyezni, hogy az emberi félelem, stressz a kutya számára érezhető szagokban is megnyilvánul, így valószínűsíthető, hogy valós helyzetben minden kutya valamivel határozottabban viselkedne egy olyan emberrel szemben, aki nincs a védőruházat nyújtotta sérthetetlenségének tudatában.)
...
A félreértések elkerülése végett leszögezzük, hogy nem várjuk el feltétlenül, hogy a kutya mindenáron harapjon. Mivel maga a szituáció és a használt bunda (a legdominánsabb kutyák szagával “felvértezve”) olyan helyzetet teremt, ami a valóságban igen ritkán fordul elő ezért valószínű, hogy minden kutya az életben adódó estleges behatolás esetén bátrabban és határozottabban teljesítene, mint ezen a felmérésen. A vizsgálat célja nem az, hogy megállapítsa, hogy egy kutya egy konkrét betörés esetén megállítja-e a behatolót, hanem az, hogy egy egységes rendszerben felmérje őket és relatív összehasonlítási alapot képezzen (magyarul, hogy egymáshoz képest melyik a jobb)."


Ami a publicitással kapcsolatos felvetésedet illeti, azzal egyetértek.
Mindig is úgy gondoltam (a 2007-ben, majd 2009-ben a HKK-nak beadott anyagokban is azt szorgalmaztam), hogy a fajtagondozó szervezetnek kötelessége lenne, a teljes állományról egységes rendszerben informálódni, tehát minden kutyát (közel) azonos körülmények között felmérni (ezért nem jó a háznál végzett teszt, mert mindenhol mások a körülmények, melyek befolyásolják a kutyák reakcióit, így lehetetlenné tenné az összehasonlítást), majd az eredményeket, egy adatbázisban eltárolni (ezt tervezi most az MKE). Az adatbázisnak nem csak a teszt eredményeit kell tartalmaznia, de a tenyészszemle bírálatát (mely nem ilyen bohóckodás lenne mint a mostani), az esetleges szűrési eredményeket, és (ha meglesz) a genetikai kutatás eredményét is a rokonsági fokokra vonatkozóan.
Az adatbázisnak több lépcsős elérhetőségűnek kellene lennie.
A tenyésztési tanácsnak látnia kell minden adatot, statisztikákat, ez nyilvánvaló.
A klub tagok, tenyésztők látnának, minden olyan adatot, mely a szakszerű, tudatos tenyésztéshez szükséges.
A külső érdeklődők, pedig azt, ami nem válik a fajta kárára. Ez persze plusz motivációt adna a tenyésztőknek, hogy ne a kiállítási címek reményében tervezzék a párosításaikat, hanem a jó munkaképességek reményében.
Az első komondoros teszt-rendezvény nem is volt publikus. A videók sem lettek azok, leszámítva azokat, melyeket a tulajok felhasználtak marketing célra, és azokat, melyek a tulaj hozzájárulásával használhatók "oktatási" célra pl. a cikk sorozat mellékleteként. Aztán, mivel a HKK nem lépett tovább, jöttek a magánkezdeményezésből szervezett próbálkozások, és a folyamat teljesen kontrollálatlanná vált, úgy terjedtek a videók, ahogy épp jónak látták az érintettek.

"És saját tapasztalatom meg az, hogy ez a fajta képes arra, ami elvárható tőle!"
Azt el kell felejteni, hogy egy "fajta" mire képes. Szakadéknyi különbségek vannak a fajtákon belül.

Előzmény: Jobb agyfélteke (25915)
anita.n Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25924

Maximálisan támogatom a diszplázia szűrést! Szűrettem, szűretni is fogom a kutyáimat. 

De, figyelj oda, hogy miket írsz le! 

A csípőizületi diszplázia genetikai ( örökletes ) betegség. Egy kutya vagy diszpláziásnak születik ilyen-olyan mértékben ( ami lehet tünetmentes, vagy tünetekkel járó is) vagy diszplázia mentesnek. A tartási körülmények befolyásolják a kutya életkilátásait, de pont fordított arányban érvényes. Több állatorvost is kérdeztem, mind azt mondta, hogy a genetika a meghatározó, a tartással lehet rontani a kutya állapotán vagy éppenséggel segíteni neki. De attól még nem fog kigyógyulni a dp-ből. És egy mentes kutya nem lesz a rossz tartás miatt diszpláziás. Maximum angolkóros. 

Amúgy meg van iksz állatorvosi oldal is a témával kapcsolatosan. Próbáltam körüljárni a témát.

A kevesebb étel, lassabb növekedés, kevesebb mozgás, szikáran tartás mindenképpen kedvezőbb a kutyának, még akkor is, ha nem diszpláziás.

Csak sajna akkor megkapja az ember, hogy túl vékony, meg keskeny, meg izomszegény a kutya. 1 évesen!!!!

És lehet, hogy csak én vagyok olyan béna, de nem találok olyan kutyát, amelyiknél több generáció is szűrve van.  

Előzmény: pásztorkomondoros (25920)
Jobb agyfélteke Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25923

Még egy: most éppen az történik ami megtörtént a német juhászoknál is és sok eredetileg munkakutya fajtánál: most válik szét a show tenyésztés és a munka vonalú tenyésztés egyesületi szinten is. Ez jó és szükséges. 

Jobb agyfélteke Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25922

A kutyád a Hunor valóban szenzációs kutya! Pénzesgyőri ugye?

Azért sajnáltam amikor jól megrugdosták, de állta!

 

De visszatérve arra amiről szó van. Sajnos nemcsak a pozitív példák vannak fent a youtubon - ez nyilván nem a te hibád, nem is gondoltam soha - hanem a negatívak is.

 

Értelek és respektálom a válaszodat, de én mégis a negatív eseteket nem tenném közszemlére, hanem diszkréten kezelném.

A következtetések egyesületen belül levonhatók és le is kell vonni, de akármilyen helyzetben is van ma a fajta, akkor is vigyázni kell a renoméjára. Mert ha elvész, nehéz lesz visszaszereznie.

Miközben igazad van a becsapással is... káros.... nem szabad csinálni. A hazug pr nem jó. 

 

Egyébként számomra az, hogy te bemész a komondorok 95%-hoz utcai ruhában is, még nem negatív a fajtára nézve, mert nem várom el - én és ez abszolut szubjektív - a komondortól hogy letépjen! 

 

Én azt várom el a komondortól, hogy megállítson egy átlagos behatolót! Nem egy olyan rutinos kutya tesztelőt mint te! Az, hogy te bemész aki töviről hegyire ismered a fajtát egyedszinten is vagy az hogy a védőruhás bemegy, az nem ugyanaz a szitu mint amikor egy hívatlan átlagember teszi ugyanezt.

 

Ismertem anno a rendőrségen egy fickót, aki bármelyik betonkemény ordas németjuhásztól - a szolgálati kutyák közül - el tudta venni harapás nélkül a kutyára bízott aktatáskát. 

Ettől még a kutyák nem voltak rosszak, mert összesen egy kiképző volt erre képes! Senki más.

 

Szóval ha te bemész, vagy a segéd, akkor az nálam kb az a kategória.... de a tolvaj, vagy betörő nem ez a kategória! Őt meg fogja harapni! Mert ő bizonytalan lesz, megijed, futni kezd és vége a játéknak. Tele van a net külföldi videókkal ahol az őrkutya elkapja a behatolót. Mind megijed és menekül a kutya elől. Ez az általános eset. 

 

Ugyanakkor olyat is láttam, hogy egy 160 centis kínai a két rottweilert kiadta a kerítésen, bedobták egy furgonba őket és elvitték eladni egy étteremnek! 

 

Na...szerintem érted mire gondolok.

 

Mindezzel együtt a kritikámat nem fogom többet hangoztatni, mert semmi értelme.

 

 

Előzmény: pásztorkomondoros (25918)
Törölt nick Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25921

Hosszabb   ideje  olvasom  itt a  hozzászólásaitokat.

 

Most  érkezett  el  az ideje,  hogy  ismét  kutyát  vegyek. Már  3   komondor  volt a  családban  , s  egy  ideje  hiányzik a  nagy  fehér  jelenléte.

 

Nem  szeretném " sem küllemversenyre, sem munkakutya-versenyre " hordani, viszont  fontos  lenne a stabil ,  nyugodt  idegrendszer.

 

Szóval a  törzskönyv  számomra  nem  szükséges, jobban  örülnék,  ha  láthatnám   a jövendő  kutyám   szüleit ,  hogy  tudjam,  mire  számíthatok.

 

Ajánlataitokat magánlevélben  is  várom, mailem  nyilvános.

 

 

pásztorkomondoros Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25920

Szia!

 

Nem akartam beleszólni a vitátokba több okból is. Örülök annak , hogy a kis komondorod stabil és elvárásaidnak megfelel. Ez a legfontosabb.

A csípő dp 20%-ban öröklődik és 80 %-ban a tartástól függ . (SZIE VVI)

Kölyök táppal soványan etesd!

 

Előzmény: Balázs 79 (25914)
pásztorkomondoros Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25919

 

 

Mi, azaz a MKE annak néztünk utána, hogy a pásztorok és állattartók idehaza és Székelyföldön milyen fajtájú pásztorkutyákat alkalmaznak állataik, tanyáik , nyájaik védelmére, ismerik-e a komondort, alkalmaztak-e komondort? Arra is kíváncsiak voltunk, hogy miért éppen olyan kutyákat tartanak, amilyeneket? Ha volt komondoruk, most miért nincsen? Milyen tapasztalataik voltak a komondorral?

 

Mind idehaza, mind pedig Székelyföldön a többség jól ismeri a komondort, tehát a fajta marketingjében nincsen hiba.

Ami miatt nem tartanak komondorokat, illetve felhagytak alkalmazásukkal a következők voltak:

 

-túlzott zsákmányosság, elcsavargás

-gyenge táplálék hasznosítás, magas tartási költségek

-rossz idegrendszer, félősség, veleszületett bátorság hiánya

-gyenge falkaösztön, nem képesek vegyes falkákba beépülni

-szaporodási problémák, ami miatt több helyen kihaltak

-betegségekre való halam

-intelligencia hiánya

 

Az általunk kihelyezett komondorok többségénél hasonló problémák jelentkeztek.

 

Esélyük kizárólagosan azoknak a komondoroknak vannak, amelyeknek a szülei az idehaza alkalmazott teszteken kiválót teljesítettek, ezek mind a mai napig "versenyben " vannak. Akkor jelenthetjük ki róluk, hogy tökéletesen beváltak, ha képesek in-situ szaporodni, és legalább 10 évig dolgozó kutyák maradnak, valamint az utódaikban sem kell csalatkoznunk. 

 

 

Megállapítható, hogy a fentebb felsorolt hiányosságai miatt csappant meg a kereslet a fajta iránt az elmúlt évtizedekben. Egyetemi szakemberek ezeket a problémákat többségében a fajta súlyos beltenyésztettségével magyarázzák..

 

Konkurens fajtákból sok-sok falka működik Székelyföldön a jól bevált csobán kutyákon kívül. Derék székelyeink nagyon sok komondorral próbálkoztak, de sajnos ezek a kutyák nem emeltek nemzeti büszkeségükön.

 

Összegzés:

 

1) A komondor versenyképességének, tekintélyének helyreállítása nélkül ne álmodozzunk biztonságos populációról!

2) A komondor versenyképességének elérése, bizonyítása és annak elismertetése csak és kizárólagosan in-situ lehetséges!

 

 

pásztorkomondoros Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25918

Szia!

Vitatkoznék veled több kérdésben.

 

1) A komondor legfőképpen azért tart ott , ahol tart, mert a tenyésztők és a tenyésztő szervezetek olyan tulajdonságokkal  hirdették eladásra a komondor szaporulatát, ami nem igaz. BECSAPTÁK a fajta iránt érdeklődőket. A vevő nem azt kapta, amit az eladó ígért. A felhasználók többsége csalódott a fajtában és más fajtát választott. Csak emiatt az én becslésem szerint negyedére ötödére csökkent az állomány.

Csak néhányat a füllentések közül:

-a komondor a kutyák királya

-a komondor az általa védett területet élete árán is megvédi

-egyetlen rohammal ledönti a behatolót

-egészséges, edzett fajta

- a zord körülmények és a könyörtelen szelekció hozta létre a fajtát, hasonló körülményekbe visszahelyezve a komondort napjainkban káros lenne a fajtára nézve

- a komondorban az őrző ösztön genetikailag (örök időkre?) rögzített, annak számonkérése felesleges és ártalmas a fajtára nézve

 

Ez a fajta  füllentés sorozat aztán exkalálódott az elismert szervezet kommunikációjában, lásd HKK honlap kapcsolatunkról szóló irományait . Pontról pontra cáfolhatóak és arra bizonyítékaink is vannak.

Ezek nagyon súlyos hibák és egyben a fajta lejáratását is jelentik.

 

2) A komondor nemzeti kincsünk abban a formájában, amivel őseink ránk hagyták. Akik konok következetességgel az ősi értékekre kontraszelekciót hajtanak végre, azok sokak szerint hazaárulók, de minimum a  hűtlen kezelés minősített esetének bűntettével vádolhatóak.  (SZIE VVI)

 

3) Azok a belső tulajdonságok, amelyek ötnél több generáción keresztül nincsenek számonkérve elvesznek. (SZIE VVI)

 

4) A belső tulajdonságok számonkérésére alapvetően pásztorkutyákra kidolgozott őrző tesztek eleddig kivétel nélkül ugyanazt az eredményt hozták, mintha azt a kutya otthonában, saját védett területén védőöltözék nélkül lettek volna végrehajtva.Több száz komondort teszteltem saját területén, 5 % azoknak a felnőtt komondoroknak a száma, ahová civil öltözetben nem vállaltam a behatolást. Ezek a kutyák aztán a teszteken is megállták a helyüket. A rosszul teljesítő komondorok videóit sohasem osztottam meg, de ez nem azt jelenti, hogy a fajta érdekében ne beszéljünk róla.

 

5) Kutyáim You Tube-n látható tesztjei reménnyel töltik el a fajta ősi ösztöneinek kihalásáért aggódó embereket. Igen sok pozitív visszajelzést  jelent számomra, hogy jó úton járunk. Alább említettem, hogy Hunor kutyánkhoz a legnépszerűbb kan és még olyanok is jelentkeznek fedeztetni vele, akik tagadják a fajta ősi tulajdonságainak számonkérését szorgalmazó törekvéseinket. Sok sok ilyen videót kellene látnunk, rengeteg időt és országjárást spórolhatnánk meg, ha a gép mügül is válogathatnánk a jobbnál jobb komondorok közül. Sajnos az eleddig talált stabil idegrendszerét bizonyított komondor vonalak száma szánalmasan kevés.

 

6) Az államilag elismert fajtagazda szervezetnek legfontosabb feladata és kutya kötelessége az lenne  hogy az állományt felmérje, melyek azok a vonalak, amelyek napjainkban is  rendelkeznek a fajta ősi tulajdonságaival (azaz melyek azok az egyedek, amelyek mind a mai napig szigorúbb értelemben is fajtatiszta komondornak nevezhetőek)  és erről a szervezet honlapján tájékoztatást nyújtson a fajta iránt érdeklődők számára. Természetesen nucleus állomány tagja csak nagyragadozóktól veszélyeztetett helyen (in-situ) falkában dolgozó  komondor lehet.

 

Nem szeretek sokat pötyögni, így aztán újra megosztom  székelyföldi autentikus környezetbe visszahelyezett komondoraim tapasztalatait, bizonyára özönlenek majd a kérdések a fajtáért aggódók köreiből.

Előzmény: Jobb agyfélteke (25915)
PM2017 Creative Commons License 2017.03.31 0 1 25917

Azt állítja, hogy az előző alom kölykei nem túl jók. Melyik előző alom? Kinél? Milyen párosítás? Milyen eredményei vannak a kölyköknek pontosan? Nulla konkrét információ!!!

 

Hírek szerint Ócsàn volt egy kutya tesztelve.... milyen hírek szerint? Melyik kutyát tesztelték? Mikor? Megint csak mellébeszélés az egész. 

 

Majd ha szükségem lesz tanácsra, akkor majd kérek, de nem magától. Ön nem számít nagy öregnek, 2-3 alommal.

 

Balázs egyáltalán nem zavaros gondolkodású! Tartson inkább önvizsgálatot, mielőtt gondja nem lesz abból, hogy a saját maga által kreált hazug világban él és azt terjeszti és vetíti ki mindenre és mindenkire.

Előzmény: dongógazda (25908)
PM2017 Creative Commons License 2017.03.31 0 1 25916

Tévedés, nem vitatkoztam magammal, hanem pontról pontra cáfoltam a maga hazugságait.

 

Én szívesen tanulok a nálam tapasztaltabbaktól, amennyiben megosztják, még az érdemi, jóindulatú kritikára is nyitott vagyok. De a rosszindulatú, eleve negatív, lehúzó hozzászólásokat nem tűröm el senkitől! Pont ez mérgezi a HKK és az MKE kapcsolatát, pedig mindannyian a komondorért vagyunk, szeretjük a fajtát. Ennek a közös pontnak felül kellene állnia minden személyeskedésen, irigységen vagy egymás iránt érzett negatív érzelmen. És tisztelni kellene a másik munkáját, nézeteit.

 

 

Előzmény: dongógazda (25908)
Jobb agyfélteke Creative Commons License 2017.03.31 0 0 25915

"Megnézve az ösztönpróbákat, teszteket, olvasva az írásokat nem erősítik meg az embert abban, hogy márpedig komondor kell."

 

Igen. Sajnos így van!

 

Tegnap merengtem valamin, de mert elég puskaporos itt a levegő, nem akartam leírni. De mégis leírom inkább, mert hiszek abban, hogy az MKE nem a HKK ahol nem tolerálják a másként gondolkodást!

 

Azon merengtem, hogy jót tesz-e ez a fajtának az ösztönpróba publikussá tétele. 

Eleddig a komondornak volt és van visszatartó ereje pusztán pszichésen is, mert ez terjedt el róla, hogy kemény és vigyázni kell vele. Namost ha elterjed az, hogy simán be lehet tőlük menni, az kinek lesz jó? 

A házörzéshez a kutya és gazda oldalán áll a kutya híre a világban. És a behatoló ellen dolgozik ez a híre. Most mi lesz majd hosszabb távon? 

 

Mondom ezt úgy, hogy a tesztet nem tartom jónak. Elfogadhatónak tartom mintegy kísérletképpen a kutyák felmérésére.

Nem csak a lánc miatt nem tartom jónak - erről már beszéltünk elébb itt, és elfogadtam, hogy így csinálják - hanem a bunda miatt sem. 

Mert nem életszerű. Tudom, hogy életszerűen balesetveszélyes lenne. De az, hogy egy ember behatol úgy egy kutya területére ( itt értem ez alatt a lokális pár méteres kört is ha le van kötve ) hogy lendületből rámegy a kutyára - kvázi megtámadja a kutyát - majd a kutya azzal szembesül, hogy kárt sem tud tenni az emberben, véleményem szerint nem jó metódus! Nem életszerű és káros az adott kutyára nézve is. 

 

De ez még hagyján. A problémának legfőképp a publicitást látom. Feltéve a youtube-ra! Kár. Tönkre fog menni a kutya után a kutya híre is. Ki fog így komondort venni? 

És saját tapasztalatom meg az, hogy ez a fajta képes arra, ami elvárható tőle! Képes megállítani a behatolót. Először ugye a híre okán, másrészt a kerítésnél való pózolása okán, harmadrészt azért mert egy átlag ruházattal senki sem fogja megkockáztatni, hogy a combjába marjanak, ergo nem lesz olyan bátor mint a teszten a segéd!

 

Mindazzal együtt mondom ezt abszolút építő szándékkal, hogy az MKE munkájával és létével egyetértek és támogatom! De nem vakon! Egy más útra lépett az MKE mint a HKK és ezt maximálisan becsülöm, mindazon által ez egy kiforratlan út, és kritikusan kell kezelni!

 

Maglor? Károly? Mit gondoltok?

 

 

Előzmény: Törölt nick (25911)
Balázs 79 Creative Commons License 2017.03.31 0 1 25914

Igen, tudom.

És ha csupán annyit írt volna, hogy sok sikert Balázs és ne etesd túl, akkor megköszöntem volna a jókívánságot és a tanácsot.

Előzmény: Jobb agyfélteke (25912)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!